Aanpak criminele illegalen mislukt AIDS-congres liep op rolletjes 'Cindu-ramp is nog lang niet afgelopen' Binnenland Arts wil af van misbruik echos's 'Ingreep Sint Maarten is geen kolonialisme' ZATERDAG 25 JULI 1992 3 Uitgezette misdadigers binnen de kortste keren terug amsterdam cpd De gerichte acties van de Amsterdamse politie tegen groepen criminele illegalen hebben geen structureel ef fect. Zo blijken al enkele maanden groepen Noordafri- kaanse criminelen actief in de Amsterdamse Transvaal- buurt en Rivierenbuurt, die eerder tijdens een grootscha lige 'schoonmaakactie' door de politie waren vastgezet. uitgezet, blijken na een paar maanden afwezigheid weer in Amsterdam teruggekeerd. De politie houdt de groep verant woordelijk voor 85 procent van de criminaliteit in de Transvaal- buurt. Voor de omgeving van het Amstelstation geldt hetzelfde. Vorige maand werden daar bij een 'schoonmaakactie' honderd criminele buitenlanders opge pakt, diezich in leven hielden met bestelen van reizigers. Nu blijkt dezelfde groep zijn oude 'werkterrein' bij het station te hebben opgepakt. Het aantal Eind januari viel de politie en kele tientallen kraakpanden in de Transvaalbuurt binnen en trof daarbij grote aantallen ge stolen goederen, leeggeroofde portefeuilles en handbagage aan. Nu blijkt dat de politie de meeste verdachten al na een dag moest laten gaan omdat er onvoldoende cellen beschikbaar waren. Veel arrestanten konden niet worden uitgezet omdat de politie hun identiteit en natio naliteit niet kon achterhalen. De illegalen die wel werden Onderzoek naar stoppen met roken Amsterdam Het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam begint in samenwerking met een groot aantal andere ziekenhuizen in Eu ropa een onderzoek dat erop is gericht mensen met roken te la ten stoppen. Het onderzoek duurt 3,5 jaar en is een initiatief van het Europese samenwerkingsverband van longartsen, Euroscop. Het is voor het eerst dat een dergelijk grootschalig onderzoek plaatsvindt. Stoppen met roken blijkt niet eenvoudig. Uit cijfers blijkt dat slechts één op de vier rokers dit opbrengt. Twaalf jaar voor doden vluchtelingen Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft vrijdag twee mannen veroordeeld tot 12 jaar cel wegens het doden van twee Irakese vluchtelingen. Tegen de daders was dezelfde straf geëist. De twee, beiden 29, doodden vorig jaar november twee Irakezen van 24 en 31 jaar in hun woning in Amsterdam. De Irakezen woonden daar in afwachting van de uitkomst van hun asielaan vraag. De precieze toedracht werden tijdens het proces niet dui delijk. Gedacht wordt aan een ruzie tussen dc slachtoffers en da ders over een vrouw. In het vonnis sprak de rechtbank van een „gruwelijk misdrijf'. Een van de slachtoffers werd vastgebonden op bed doodgeschoten. De ander werd dermate met messteken en schotwonden toegetakeld dat hij later overleed. Bankovervallers gijzelen passanten celdrop Twee overvallers van een bankfiliaal van de Rabobank in Geldrop hebben gisteren korte tijd vier toevallige passanten gegijzeld. De overvallers dwongen het viertal, toen ze bij de bank aankwamen, onder bedreiging van vuurwapens mee naar bin nen te gaan. Binnen bevonden zich ook enkele klanten. Iedereen moest van de overvallers op de grond gaan liggen. Nadat de lo ketbediende een onbekende hoeveelheid geld had afgegeven, verdwenen de twee overvallers in een auto die, naar later bleek, was gestolen in Leidschendam. aangiften van diefstal is daar door weer opgelopen. Volgens een politiewoord voerder gaat het om „een terug kerende problematiek" die op gaat voor alle drukke plaatsen in de stad, zoals de Albert Cuijpmarkt, het Leidseplein en het Centraal Station. Vooral buitenlandse reizigers zijn het slachtoffer. De criminelen zijn volgens de politie in veel gevallen 'profes sionele' straatrovers en zakken rollers die alle grote steden in West-Europa afstropen. „Als we ze hier oppakken en uitzetten duiken ze in Parijs op. Later zien we ze dan weer hier". Bus ondernemers die hun passa giers afzetten op de parkeer plaats bij het Amstelstation overleggen inmiddels met de politie over het inhuren van particuliere bewakers. Onderzoek naar noodzaak van dijkversterking Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat laat wegens de voortdurende discussies een onafhankelijk onderzoek ver richten naar de noodzaak van rivierdijkversterkingen. De mi nister heeft dat gisteren in een brief aan de Tweede Kamer ge schreven. Het onderzoek moet in de cember klaar zijn en wordt ver richt door de RAND-Corpora- tion en het Waterloopkundig Laboratorium. De regering uil alle rivierdijken in 2008 op Del tahoogte hebben gebracht. De Kamer steunde dat uitgangs punt eerst, maar later is er veel kritiek gekomen, onder meer van het D66-Kamerlid D. Eisma. Hij vindt dat de ruim twee mil jard gulden voor het project be ter kunnen worden besteed. Veel critici menen dat er geen noodzaak is voor de dijkverster king, omdat er geen reëelover- stromingsgevaar bestaat. Daar naast zijn er critici die vinden dat de dijkversterkingen het landschap ernstig aantasten. rotterdam gpd Gynaecologen en verloskundigen moeten kriti scher kijken naar aanvragen voor een echosco- pisch onderzoek, dat de foetus in de baarmoeder zichtbaar maakt. De stijgende vraag naar zoge naamde 'pret-echo's', een echoscopie die alleen maar voor een leuke videoband wordt gemaakt, gaat ten koste van de echo-onderzoeken die wél noodzakelijk zijn. Dat zegt prof. J. Wladimiroff, hoogleraar verloskunde en gynaecologie van het academisch ziekenhuis Radboud in Rotterdam. „Echoscopie is een medisch onderzoek naar het ongeboren kind. Dat wordt alleen maar op vi deo vastgelegd als daar op medische gronden aanleiding voor is. Bijvoorbeeld als de specialist meer aanvullende gegevens van de patiënt nodig heeft omdat het kindje 'moeilijk ligt'. Het onder zoek is niet bedoeld om op zaterdagavond vrien den en familie te laten zien in welk stadium de zwangerschap is", stelt Wladimiroff. den haag anp Het verwijt dat verscherpt toezicht op Sint Maarten naar kolonialisme riekt, leidt slechts af van de werkelijke oorzaken van het wanbestuur op het eiland. !n feite wordt gepoogd het eigen falen te verhullen, een falen om Sint Maarten te besturen op een wijze waarop de bevolking recht heeft. Dat stelt minister Hirsch Ballin van Antil liaanse en Arubaanse zaken in een notitie aan de Eerste en Tweede Kamer in reactie op kritische geluiden van het eiland, zoals van de afgetreden politiek leider Claude Wathey. Hij stelt dat Nederland zich met het te zeer met het eiland bemoeit. Hirsch Ballin verantwoordt het recente besluit van de Rijksministerraad tot ver scherpt toezicht met het argument dat de bestuurlijke wantoestanden op Sint Maar ten 'onduldbaar' zijn. „Het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden vereist een deugdelijk en rechtmatig bestuur. Die toets kon Sint Maarten niet doorstaan, zoals her haaldelijk is vastgesteld", aldus de minister. De Inter American Press Association SIP heeft een beroep op Hirsch Ballin gedaan er bij de Arubaanse regering op aan te dringen onlangs genomen maatregelen in te trekken die de vrijheid van meningsuiting beknot- In een brief aan de Nederlandse i zegt de SIP dat de Arubaanse regering heeft besloten het plaatsen van overheidsadver- tenties te beperken tot vijf dagbladen. Een aantal andere' kranten zal de advertenties niet meer aangeboden krijgen. De SIP zegt dat de overheid dat heeft gedaan omdat de bladen negatief over bepaalde onderdelen van de regeringspolitiek schrijven. Een van de uitgesloten dagbladen. Diario, had de SIP over de maatregel ingelicht. Het op deze wijze dwingen van de kran ten hun beleid te veranderen, is naar het oordeel van de SIP „een actie van dictatu ren die critici de mond willen snoeren en andere partijen willen bevoordelen". De SIP vertegenmwoordigt 1100 dagbladen van vrijwel ieder land in het Caribisch gebied en Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. amsterdam anp Gynaecologen die niet'willen meewerken aan een echoscopie omdat er geen medische grond voor is, kunnen rekenen op de steun van de be roepsverenging van vrouwenartsen. Wladimiroff: „De druk van de ouders op de gyneacoloog is be hoorlijk groot. Ik begrijp ook wel dat ouders graag een videoband willen hebben, maar daar mag het onderzoek dat wel noodzakelijk is, niet onder lij den". Bijna elk huishouden heeft in Nederland in middels een videorecorder. Het aantal aanvragen voor een echoscopie op video is door deze ont wikkeling de laatste jaren fors gestegen. Dat leidt tot een hogere werkdruk. Bovendien worden de videobanden steeds meer gebruikt als bewijslast tegen arts en ziekenhuis om een schadeclaim in te dienen als na de geboorte blijkt dat het kind een afwijking heeft. „We zeggen het elke keer op nieuw", verzucht Wladimiroff. „We kunnen nooit 100 procent garanderen dat we alles zien." Er is een hernieuwd vertrouwen in de strijd tegen AIDS. Dat zei de voorzitter van het internatio nale AIDS-congres in Amster dam, Jonathan Mann, gisteren tijdens de sluitingsceremonie van het congres. De grote saamhorigheid tus sen de deelnemers van allerlei disciplines, zowel in de weten schap als van maatschappelijke groeperingen, maakten de vele inspanningen die met de orga nisatie van het congres gemoeid waren volgens Mann de moeite waard. „De conferentie in Am sterdam is een uitdaging voor de komende bijeenkomst in Berlijn", aldus de voorzitter. An dere belangrijke winstpunten waren volgens hem de grote openheid en de plaats die wou wen op de conferentie hebben gekregen. Krap een jaar hadden de Stichting AIDS Congres (SAC), het bureau Congrex, de RAI en het Harvard AIDS Institute in Boston om de organisatie voor het grootste congres ooit in Ne derland gehouden rond te krij gen. Pas in augustus vorig jaar werd duidelijk dat Boston als plaats van samenkomst van de lijst geschrapt was vanwege de reisrestricties die de Amerikaan se regering hanteert voor men sen die besmet zijn met het AJDS-virus. Van het tijdgebrek waarmee de organisatie kampte was de afgelopen week weinig te mer ken. „Alles liep op rolletjes", al dus Jet Key van de SAC. Dat vonden de congresgangers blijkbaar ook, getuige de en thousiaste opmerkingen die in het 'gastenboek' werden ge krabbeld. Een aantal Afrikaanse congresdeelnemers kwam met stoffelijke blijken van waarde ring: zelfgebakken cakes en do zen dadels. „Dat doet je goed", zegt Key. Absolute ster van de confe rentie was de filmactrice Liz Taylor, die na het overlijden van collega Rock Hudson aan AIDS de American Foundation for AJDS-Research AMFAR opricht te. Zij gaf een aantal malen tot groot enthousiasme van met name de Amerikaanse pers acte de présence bij sessies en pers conferenties in de RAL De actiegroep Act Up! (AIDS Coalition to Unleash Power) kon op heel wat minder aan dacht van de pers rekenen. Aan de hoeveelheid acties lag het niet. De activisten bestormden diverse malen de stands van farmaceutische industrieën, be spoten ze met verf en ver scheurden reclamemateriaal, ze voerden het woord tijdens ses sies, belegden persconferenties en waren er bovendien de oor zaak van dat alle door het be drijfsleven geplande buffetten op één na werden afgelast uit angst voor verstoring. De organisatie voelde zich bij tijd en wijle behoorlijk onder druk gezet door de chantage- achtige methoden van Act Up! Zo werden halverwege de week nog 25 activisten toegelaten, ook al weigerden ze te betalen. „Ze mochten naar binnen op voorwaarde dat ze een donatie zouden betalen. We lieten aan hun beleefdheid over hoeveel zegt Key. Het resultaat: stortin gen van vijf cent tot een tientje. Key: „Als je dan bedenkt dat er vertegenwoordigers van Der de-Wereldlanden zijn die botje bij botje hebben moeten leggen om hier te zijn. Ik kwam een Afrikaanse vrouw tegen die per dag welgeteld zes gulden had om van te eten. Dan springen de tranen me in de ogen." TNO test virus op drie aapjes uit dierentuin De onderzoeksorganisatie TNO in Rijswijk heeft van een die rentuin drie aapjes van het Makaken-ras ter beschikking gekregen om proeven te ver richten met de AIDS-virussen HIV-1 en HIV-2. TNO wacht nog op toestem ming van de dieren-experi- mentencommissie alvorens met de proeven te beginnen. De organisatie wilde gisteren niet zeggen welke dierentuin de aapjes beschikbaar heeft gesteld en of het een Neder landse dierentuin betreft. NO doet al jaren tests met AIDS-virussen op chimpan sees. Het bezwaar daarvan is dat deze dieren moeilijk in ge vangenschap te fokken zijn. Met Makaken is dit veel ge makkelijker. Het gebruik van deze aapjes leidt bovendien tot betere testresultaten. Beroemd joods kerkhof dreigt te verloederen De beroemde Portugees-Israëli tische begraafplaats Beth Haini in Ouderkerk aan de Amstel dreigt geheel te verloederen. Een groot gedeelte van het ter rein is overwoekerd door gras en brandnetels. Boompjes druk ken de zerken kapot en grafste nen zitten onder de rode algen. Beth Haim (Huis des Levens) is in 1614 gesticht. Vele voor mannen van de Portugees-Is raëlitische Gemeente liggen er begraven. Beth Haim is zeer in trek bij geleerden en anderen die belangstelling hebben voor het joodse verleden of er het graf van hun voorouders willen bezoeken. Bezuinigingen zijn de oorzaak van de problemen. Het Civiel Cultureeitechnisch Bedrijf (CBB) van de gemeente Amster dam mag het onderhoud niet meer gratis verrichten, omdat het sinds 1 januari dit jaar kos tendekkend moet werken. Daardoor wordt de Portugees- Israëlitische Gemeente in Am sterdam geconfronteerd met een kostenstijging van 120.000 gulden. De Gemeente kan dal onmogelijk betalen. Eind augustus heeft de Ge meente een gesprek met het CBB. De Gemeente meent dat Amsterdam dc begraafplaats moet onderhouden. De doden zijn immers in Ouderkerk ter aarde besteld, omdat Amster dam ooit het begraven van jo den in Amsterdam verbood. Klachten over lek bij justitie in Maastricht MAASTRICHT ANP In kringen van Maastrichtse ad vocaten bestaat grote veront waardiging en bezorgdheid over het vroegtijdig uitlekken van vertrouwelijke informatie. Dit is gisteren door een tweetal juris ten meegedeeld. In twee gevallen, waaronder de zaak van de fraude verdachte burgemeester van Gulpen, bleek een journalist van De Limburger eerder op de hoogte dan de raadslieden. De journa list stond met fotograaf en al bij Vossen op de stoep toen daar een inval werd gedaan. De juristen houden het erop dat er een lek zit bij hetzij dc FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst), hetzij de opsporingsambtenaren van de Maastrichtse justitie. Oorzaak kanker werknemers Dow blijft onbekend Er bestaat geen aanwijsbare oorzaak voor de gevallen van nierkanker bij vier medewerkers van de polystyreen fabriek van Dow-Benelux in Temeuzen. Het bedrijf heeft dit gisteren meege deeld na een onderzoek. In maart bleek dat vier perso nen die in de fabriek werkten of hadden gewerkt leden aan nier kanker. Een groot aantal studies heeft niet aangetoond dat er een verband is tussen de ziekte en het werk of een chemische stof. Hulpverlening dag en nacht bezig met emotionele gevolgen explosie Sinds de explosie op woens dagmorgen 8 juli ligt het gewo ne personeelswerk min of meer stil. Personeelschef Kees Warmerdam en assistent An- dré Elbertsen van Cindu Che micals en Nevcin Polymers ste ken het grootste deel van hun tijd in de hulp aan slachtoffers van de ontploffing in Uit hoorn. „Wat wij doen is pra ten, veel praten met mensen'', zegt Warmerdam. Ook Renée Stroop en Sal de Jong, coördinatoren van Bureau Slachtofferhulp Uithoorn/Aals meer hebben de afgelopen da gen en nachten vele, soms urenlange, vaak diepgaande ge sprekken gevoerd met mede werkers van de chemische fa briek en andere betrokkenen. „Pas over enkele maanden weet je hoe de mensen werkelijk in hun vel steken", zegt Stroop. De ramp kostte het leven aan drie mensen. Elf medewerkers raakten gewond. Drie van hen bevinden zich nog in het zie kenhuis. Eén is er ernstig aan toe. Stroop ziet langzaam maar zeker ook de emotionele gevol gen van de ramp naar de opper vlakte komen. Ze zegt: „Je ziet grote verschillen in beleving, in verwerking. De één verdringt het, houdt zich sterk, de ander wil er steeds over praten." Op verzoek van Cindu is, naast Bureau Slachtofferhulp en andere hulpverleners, ook de hulp ingeroepen van het Insti tuut voor Psychotrauma. War merdam: „Dat biedt persoonlij ke hulp, maar behandelt ook groepen, zoals de bedrijfs brandweer en hun vrouwen. Maar ook een groep andere be trokkenen, die de ramp van dichtbij heeft meegemaakt. De ze groep krijgt extra zorg en be geleiding." Elbertsen: „Iedereen beseft dat er een kans bestaat dat deze groep (een menselijke fout van deze groep was de oorzaak van de ramp, red.) met de vinger wordt nagewezen. Dat uitstoot- effect moet te allen tijde voor komen worden." Warmerdam: „We zijn ook heel alert op sig nalen die uit deze groep ko men." De Jong voegt er aan toe: „Met deze groep moet je heel zorgvuldig omgaan. Ze mogen niet gestigmatiseerd worden. Wat de emotionele gevolgen zijn voor dat team, valt nu nog niet te beoordelen. Wel zien we dat de samenhang in deze groep erg sterk is." Direct na de explosie kwam ook de geestelijke hulpverlening op gang. „Het moet me van het hart", zegt De Jong, „dat ons werk in de eerste uren na de ramp bemoeilijkt is doordat ra dio, televisie en kranten met onjuiste informatie kwamen. Ze meldden tegen het middaguur dat er vier doden waren. Die mededeling bracht zó'n paniek- golf teweeg." Warmerdam: „Om half elf al berichtte de radio dat er veertig gewonden waren." De Jong weer: „Terugkijkend kun je zeggen dat de pers de trauma- belering heeft verzwaard." Diezelfde avond bezochten Warmerdam en de bedrijfslei ding van Cindu Chemicals echt genotes van vermisten. „Geen directeuren. Die van Nevcin Po lymers zat in Italië en die van Cindu was die dag in Enschede. Al waren ze er geweest, dan hadden wij het toch nog ge daan. Wij vonden het gepaster dat wij gingen, omdat wij de vrouwen van de vermisten per soonlijk kenden", legt Warmer dam uit. Ook medewerkers van Slachtofferhulp spraken die avond al met nabestaanden. De hulpverlening, die de eer ste dagen dag en nacht bereik baar was onder één telefoon nummer, was vanaf vrijdag via het concern gestructureerd. Personeelszaken van Cindu Chemicals bemoeide zich in eerste instantie in hoofdzaak met het organisatorische deel van de hulpverlening. Slachtof ferhulp nam de gesprekken voor haar rekening. Met EH- BO'ers, met operators, met brandweermannen, die herin neringen kwijt waren of beelden van de rarfip steeds opnieuw beleefden. „Het is niet makkelijk, die mensen die hun verhaal kwijt willen, dacht ik. Maar je doet het gewoon", zegt Stroop. „We spraken ook met mensen die zich alleen, bang en onzeker voelden. Die enorm schrokken als ze een hard geluid hoorden. Maar dat zijn de normale reac ties." Elbertsen: „Maar er is veel veranderd. Want mensen heb ben door deze gebeurtenis ver trouwen in anderen gekregen, of juist verloren." Slechts een enkele werkne mer is zo geschrokken van de gebeurtenissen, dat hij zich ziek heeft gemeld. Opvallend is, stelt Warmerdam vast, dat de meeste gewonden zo snel mogelijk weer aan de slag willen. „Ze wil len bij hun groep zijn, ze willen het bedrijf weer opbouwen. Die sfeer. Maar er is ook een besef ontstaan onder de mensen dat er, ondanks alle veiligheids maatregelen, nog oplettender en zorgvuldiger gewerkt moet wordenzegt Warmerdam. Voorlopig gaat de hulpverle ning onverminderd door. Het reguliere werk van Slachtoffer hulp (eerste opvang van slacht offers van misdrijven, incest, diefstal, verkachtingen etc.) heeft vertraging opgelopen. „Wij hebben er spreekuren voor de politie staan op een laag pit- lang niet afgelopen", zegt De afgezegd en de contacten met je. Want de Cindu-ramp is nog Jong. Een aan zijn gezicht gewonde en hevig geschrokken werknemer van Cindu wordt direct na de explosie op 8 juli door een collega naar buiten gebracht. Voor de ploeg van die dag werkt de klap waarschijnlijk nog maan den door. ro to DIMS tra f rid S thnman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3