np rqjr Het probleem van Jan des Bouvrie Onze t a a t Buitenlandse zaken OMER '92 ZATERDAG 25 JULI 199g 1 De regionale regering van Ca- talonië zit goed in het geld. Tk weet niet of ze het uit Madrid krijgen of zelf bijeenschrapen, met toeristenbelasting van Ne derlandsevakantiegangers. DeU gaat mij ook niet aan. Ik beii' alleen verbaasd over de manier waarop ze het uitgeven. I wee paginagrote advertenties in I enkele Nederlandse kranten. Dat JLi is nieuws, want voorzover ik weet adverteert Drenthe nooit op deze schaal in Spaanse kranten. De eerste pagina is groten deels leeg, maar dat maakt voor de prijs niet uit. In een groot grijs vak zien we een klein rondje: Barcelona. Onderaan staat te lezen: 'In welk land zou u dit punt plaatsen?' Ze hebben daar van al die Nederlandse toeristm. heel goed begrepen dat een Nederlander pat wakker wordt als je 'Quiz!' roept, of: 'Wie 3 doet er mee met een potje Triviant?' In weB land ligt Barcelona? Bij mijn weten ligt Bar-.? celona al sinds jaar en dag in Spanje. Fout, mis. helemaal verkeerd! Wie de bladzij*; de omslaat, ziet een tweede pagina die even-^ eens door de regionale regering van Catajo- nië gevuld is: het is een kaart van bijna heet Europa, waarop een klein stukje van Spanje met zwart is aangegeven: het gebied ronöoril Barcelona. Barcelona blijkt dus in Catalonië v te liggen, 'een land in Spanje met een eigen cultuur, taal en identiteit'. Dat van die taal is waar. Het Catalaans is be- hoorlijk anders dan het Spaans. Een 'eigen cultuur' betekent meestal een speciaal sootT'.' volksdansen, terwijl'eigen identiteit' bijna overal berust op de taal, dus dat is dubbelop. Bij ons hebben de Friezen immers ook e^n eigen cultuur en een eigen identiteit. In welk land ligt Arnhem? Het wordt tijd dar de Spaanse editie van Triviant wordt aange past, want we kunnen Nederland nu niet laA-^ ger goed rekenen. Het enige juiste antwootd' moet natuurlijk zijn: Gelderland. Her is maar goed dat bij ons de provincies Financieel nogal kort gehouden worden, anders zouden Provinciale Staten van Gelderland prompt grote advertenties gaan plaatsen in de be- langrijkste kranten van Italië. Zweden en dd GOS-landen. Ik denk namelijk dat menigë ftf-° van Petersburg het juiste antwoord* r Arnhem anders niet geweten had. Mis- schien het verkeerde antwoord evenmin, ir dat is geen reden om de waarheid niet te verspreiden. Het Verenigde Europa begint merkbaar te worden. Enerzijds worden de landsgrenzen minder belangrijk in het grotere geheel, an derzijds gaan de regio's zich meer profileren. De regionale regering van Catalonië neemt al vast een voorschot op de nieuwe indeling van Europa die bedacht is door Freddy Hei/ J neken. En Heineken had daarbij nog niet eens goed naar de talen gekeken. Krijgen we straks voor iedere taal een apart land? Wét Is het verschil tussen een taal en een dialect?Yb-] mand heeft eens de volgende definitie be dacht: een taal is het dialect van een volk met i eigen leger. Lees daarvoor in de plaats: i eigen cultuur (volksdans dus) en een ei- gen identiteit. Dan is het aantal buitenlantfëtt' straks niet meer te overzien. Er komen nU él"' jaarlijks enkele nieuwe landen bij. terwijI7e i Oost-Europa nog het criterium hanteren1 an een eigen leger! Hoeveel 'landen' of regio's heeft Nederland?. Gaan we ons als één regio presenteren 'L (klompen, molens, Rembrandt, voetbal, Dél-' t a werken), of gaan we internationaal de na-' druk leggen op de cultuur- en identiteitsvcr- schillen tussen Leiden-Noord, Hillegom 'én Haarlem? Catalonië telt 6 miljoen inwoners, dus wat dat betreft zijn wij zeker goed vorif twee drie regio's. Wij??? Wie zijn 'wij' in dit verband? Als Arn hem voortaan in Gelderland ligt (lees het pé- tersburgs Dagblad) en de Friezen vasthoudpp' aan hun in volksdansen zich manifesterende eigen cultuur, wie zijn 'wij' dan? Straks begiert; het buitenland al direct buiten mijn voomrftt1 'Mijn persoonlijkheid roept nogal wat weerstanden op' Is Jan des Bouvrie een miskend talent? Welzeker! Mabel van den Dungen geeft het antwoord in het 172 pagina's dikke boek Jan des Bouvrie, dat-zij voor uitge verij 'Kempen Pers' in Hapert samenstelde. „Door m'n commerciële uitstraling word ik ondergewaardeerd en wordt m'n werk niet altijd objectief bekeken", vertrouwde Des Bouvrie de schrijfster toe. „Een ontwerp van mij wordt ongezien nog al eens afgedaan met 'oh, dat kan niet veel zijn'. Maar de mensen die over mij praten, weten niet eens wat ik maak! Ze zijn alleen bezig met het fenomeen Jan des Bouvrie en gaan voorbij aan het feit dat er ook een man Des Bouvrie is, die verdomd hard werkt en altijd bezig is met z'n vak." En: „Op al die zogenaamde feestjes ont moet ik opdrachtgevers en invloedrijke men sen. Als ik op de man af vraag wat die kritiek nu daadwerkelijk inhoudt, krijg ik meestal antwoorden als 'nu ik je ontmoet, ben je veel leuken op de tv kom je zo arrogant óver'. Maar ik hoef niet leuk te zijn. Ik ben gewoon wie ik ben. Het is teleurstellend dat mijn per soonlijkheid nogal wat weerstanden oproept, maar dat is vanaf het begin zo geweest. Even als de niet-aflatende kritiek op m'n werk. Gelukkig trek ik me dat niet aan, anders was ik nooit zo ver gekomen." Om de gelimiteerde topeditie van het boek komt een houten lijst, waarin de koper voor duizend gulden ook een originele, gesigneer de tekening van Jan des Bouvrie aantreft. Die lijst, moet die nu zwart of zilver? Hij worstelt er mee. Vestigt zijn hoop even op beide ver slaggevers. De één zegt zwart, de ander zilver. Dat schiet op. Met een lichte zucht schuift hij de zelfontworpen lijsten terzijde. Hij kruipt achter het gigantische bureau in zijn royale kantoor achter 'de keuken', zoals hij de showroom van zijn bedrijf in hartje Bussum noemt. Dit is Jan des Bouvrie 'live'. Kleiner dan vermoed, niet onsympathiek. Licht blozend, wakkere kijkers, verwilderde krullen. Is behalve ijdel en jaloers ('zakelijk absoluut niet, privé wel') ook positief inge steld en emotioneel: snel razend en dat ook zo weer kwijt. Op een paar nachten slapen na vijftig en dat voelt hij. De laatste tijd gaat hij uitgebalanceerder door het leven, vat de din gen die op hem afkomen rustiger op. Maar het kind in Jan des Bouvrie is er nog. „Abso luut. Ik kan héél kinderachtige dingen doen." Jan des Bouvrie, bewonderd en verguisd. Meer dan twintig jaar meubelverkoper en ontwerper van meubels, lampen, bestek, uur werken, keukenrollen en wat al niet. Maar daaraan dankt hij zijn bekendheid bij de massa niet. Die kent hem van de roddelver halen in Story en Privé. Van zijn gastoptre dens in quizzen en bij Henny Huisman. En natuurlijk Avro's Gert-Jan Dróge, die met z'n society-rubriek Glamourland geen party kon bezoeken, zonder op Des Bouvrie te stuiten. Maar moet dat nou: al die feesten aflopen van Joop {Le Garage) Braakhekke, Vanessa en Hans Free Recofd Shop) van Breukhoven, Joop van den Ende en al die andere artiesten en industriëlen? Een klein lachje. We moeten daar geen overdreven voorstellingen van hebben. „Het partygebeuren in Nederland, neem dat van mij aan, dat is zó nihil. En de mensen die iets leuks doen, dat zijn meestal klanten van me. De kopstukken van Neder land: de mensen die ideeën hebben en initia tieven tonen, daar ga ik graag mee om." Naambekendheid Hij geeft toe: aanvankelijk ging het hem voor al om naambekendheid. Men zou weten dat Jan des Bouvrie meubels verkoopt in Bus sum. En daarbij was alle publiciteit welkom. Zijn perfecte gevoel voor pr bezorgde hem een zesde plaats, berekende onlangs recla mevakblad Nieuwstribune, op de ranglijst van bekende Nederlanders. Hij vertelt dat hij er veel aan heeft gehad, maar dat dit ook te gen hem werkt. Meer dan eens moet Des Bouvrie grote opdrachtgevers eerst komen uitleggen hoe serieus hij z'n vak eigenlijk neemt voordat hij een opdracht in de wacht kan slepen voor het inrichten van weer een sterrenrestaurant of een kantoorkolos van Sony of Fokker. Hij wuift de suggestie weg dat het succes hem aan komt waaien. Toegegeven: hij had nooit verwacht dat dat zo lang zou aanhou den, maar we moeten wel begrijpen dat hij daar dan ook keihard voor werkt. „Dag en nacht. Ik moet het elke dag weer waar ma ken." Besef goed, gebaart hij, zijn signatuur is heus geen garantie voor succes. De ontwer pen zélf moeten goed zijn en de prijs in ver houding. En dat zijn ze, vindt hij. Bewijs? Horden mensen zitten op zijn meubels of be zitten zijn spullen, zonder dat zelf te weten. En in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland kende tot voor kort geen hond Jan des Bou vrie, maar zijn stoeltje Lotus van Gelderland loopt er wel mooi de winkels uit. Creativiteit ('Ik heb een goed gevoel voor vormen en maten meegekregen') gaat bij hem hand in hand met commercieel talent. Hoewel hij ontkent een zakelijke inslag te hebben, kun je nuchter vaststellen dat hij het slim aanpakt. Jonge ontwerpers overtuigt hij graag van zijn aanpak: ontwerpen niet verko pen, maar fabrikanten op royalty-basis aan bieden. Het zorgt voor een langdurige relatie sfeer en kan voor beiden fortuinlijk zijn. Meubels, lampen, dekbedden, uurwerken, sanitair, haarden, noem maar op: van alles dat verkocht wordt, glijdt drie tot vijf procent automatisch in Des Bouvries portemonnee. Genieten Rijk? Niet qua banksaldo. Zijn geld zit, zegt hij, in zijn bedrijf, zijn Gooise landgoed Ber gerac, kunst, snelle bolides, een huis in Saint- Tropez en een monumentaal optrekje op Cu rasao dat hij samen met twee anderen kocht. Persoonlijke roem en rijkdom vergaren is legt hij uit nooit een doel op zichzelf geweest. Hij wil gewoon met volle teugen ge nieten van het leven, zijn gezin en z'n werk. Armoedig noemt hij de mensen die hem op getogen vertellen over het leven dat zij stréks hopen te leven, als ze 55 zijn, als hun bedrijf is verkocht, als ze de grens over gaan. „Ge nieten van het leven, je kunt het of niet." Voor geen geld ter wereld wil hij de zaak ver kopen en met echtgenote Monique 'stil' le ven. Des Bouvrie, dat is niet alleen 'ups', zegt hij, maar ook 'downs'. De grootste strijd in zijn leven heeft hij al op jonge leeftijd ge voerd, leert het overzichtsboek„ In de derde klas van de lagere school werd ontdekt dat hij woordblind is. „Ik heb altijd harder moeten knokken dan een ander om mee te kunnen komen en pas op de Rietveld Academie heb ik kunnen laten zien wat mijn kwaliteiten zijn. Ik vind dat ik mijn handicap als een po sitief element heb gebruikt in mijn ontwikke ling." Hij licht dat toe, door te stellen dat hij uitermate visueel is ingesteld. Citaat: Veel mensen kunnen wel kijken, maar niet zien. Ik zie dingen drie, vier keer sneller dan ande- Verandering Na de academie trok hij in de Goed-Wonen zaak, die zijn vader in het begin van de oor logsjaren had geopend. Hij zit nog altijd op dezelfde 'heilige' plek, leert een foto in het overzichtsalbum. In 1969 nam de gerenom meerde meubelfabrikant 'Gelderland' zijn eerste ontwerp: de Kubusbank, in produktie. De ontwerpwereld steigerde: wat moest die stoeltjesverkoper op hun terrein? .In een tijd dat interieurarchitectuur nog onbekend was, was ik duidelijk een vreemde eend voor ze. Een ontwerper hoorde op de studio te zitten. Wat ik deed, was moeilijk te accepteren, ze ker toen het succes had." 'Gelderland' werd een relatie voor het le ven en ook andere ondernemers als Rohé, Pastoe, Sony, Kempen Begeer-bestekken, Faber-haarden en Blokker namen Des Bou vrie in de arm. Verstandig van ze, vindt hij, want ontwerpers kunnen zorgen voor sterke re collecties die langer meelopen. Ontwerper Benno Premsela en hij niet alleen meent dat Des Bouvrie de enige binnenhuisarchitect is die het Nederlandse interieur daadwerkelijk heeft kunnen veran deren. De geprezene zelf ziet tot zijn genoe gen, dat onder meer door enkele van zijn ontwerpen het Nederlandse meubelaanbod internationaal gezien steeds beter scoort Nog geen museum echter heeft zijn ont werpen in de collectie opgenomen. Dure mensen, bekende mensen. Bruisende champagne, verfijnde hapjes, flonkerende juwe len, society-roddel en gebeitelde lachjes. De glit terwereld van de jet-set is die van Jan des Bou vrie. Geen glamourparty of de meubelontwerper vlindert langs het cameraoog van Henk van der Meijden en Gert-Jan Dröge. Maar behalve een onverbeterlijke partytijger, en de op vijf na bekendste Nederlander, is de Naar der een verdienstelijk ontwerper. Des Bouvrie komt de eer toe het vaderlandse interieur te heb ben veranderd met zijn liefde voor eenvoud, wit en pastellen. Volgende maand wordt hij vijftig jaar. Een glan zend boekwerk moet zijn ondergewaardeerde kant belichten. Wat nu: Jan des Bouvrie onder gewaardeerd... Jan des Bouvrie en echtgenote Monique. Ze hebben geen enkele behoefte om hu geld om te zetten in een 'stil' leven. foto kastermans Jan des Bouvrie: „De mensen zijn alleen bezig met het fenomeen Jan des Bouvrie en gaan voorbij aan het feit dat er ook een man Des Bouvrie is, die verdomd hard werkt en altijd bezig is met z'n vak." foto dijkstra

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35