'Always believe in your kippevel' Communicatie-Val ZATERDAG '25 JUL11992 ZATERDAGS BIJVOEGSEL „De kers op de Braziliaanse taart. "Zo omschrijft 's werelds beroemdste harmonicablazer Jean 'Toots' Thielemans zijn bijdrage aan de cd 'The Brasil Project'die onlangs in Brussel werd opge nomen. Een onderneming met zo veel beroemde 'tropicalistes'dat het zelfs Toots even duizelde. Nog nooit heb ik zo veel plezier beleefd aan het maken van een plaat als nu." Onze medewerker Peter Bruyn was er bij en luis terde er naar. De volgende dag ontving de zeven tigjarige maestro hem in zijn tuin, te midden van de bossen. „Leren leven, dat is het. PETER BRUYN Het gebeurt tijdens een duet met Ivan Lens. Jean 'Toots' Thiele mans draait zich om, haalt een zakdoek te voorschijn, schuift zijn bril om hoog en begint z'n ogen te deppen. Even houdt hij de hand van orkestleider en arran geur Oscar Castro-Neves vast. Knijpt zicht baar. Dan loopt de harmonicaspeler terug naar zijn plaats, naast de piano van Ivan Lens. Het is tijd voor zijn solo. it Een warme juliavond in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten. Het is de avond van Toots. Dé avond van Toots. Want niet alleen Ivan Lens is uit Rio de Janeiro over komen vliegen, maar ook superster Gilberto Gil. En Chico Buarque, wiens teksten in Brazilië als poëzie beschouwd worden. En jazzpianiste Eliane Elias. En Joao Basco. Stuk voor stuk kopstukken van de eigentijdse Braziliaanse liedkunst. Samen met hen en met andere beroemde 'tropicalistes' als Ceatano Veloso en Milton Nascimento, die er in Brussel niet bij konden zijn nam Jean 'Toots' Thiele mans de cd The Brasil Project op. Een man als David Byrne zou bij het idee alleen al nat te dromen krijgen. Een zaal vol mensen die duidelijk willen la ten zien dat ze de gepeperde toegangsprijzen moeiteloos op kunnen brengen. Veel strakke pakken en veel goud. Sponsors Peter Stuy- vesant en Bounty suggereren dat het een avond vol avontuur en tropisch genot is. Mooie muziek en beleefd applaus; géén uit gelaten taferelen, want dat hoort niet bij deze Braziliaanse jazzcrooners: het zweet moet beperkt blijven tot de okselholten. Maar Toots zelf geniet zichtbaar. Ook tijdens de borrel na afloop, waar vooral veel Pinacolada en Corona gedronken worden. Naar een Bel gisch biertje is het ver zoeken. Na honderd handen geschud en tweehonderd zwaarbe- poederde dameswangen gekust te hebben, ploft de harmonicamaestro op een stoel en vertelt voor de zoveelste keer ditmaal aan een Duitse radiojoumalist dat hij nog nooit zoveel plezier beleefd heeft aan het maken van een plaat als nu met 'The Brasil Project'. -k -fc The day after the night before. Als ik aanbel bij zijn huis, tien kilometer buiten Brussel, te midden van de bossen, doet Toots zelf open. „Aha, de Nederlandse journalist, hè. Kom mee. dan gaan we in de tuin zitten." Zijn vrouw Hugette schenkt frisdrank, 's Werelds beroemdste harmonicablazer begint onmid dellijk over het concert:„'k Was heel relaxed gisteren. Ik moest me concentreren, dat wel. Maar niet zenuwachtig. Alleen vandaag voel ik het. Vandaag komt alle spanning als een boemerang terug. En dat moment met Ivan, hè..„ met Ivan Lens. Toen had ik het echt even te.... Eh, wil je in de zon of wil je in de schaduw zitten?" Hij vertelt over het tot stand komen van The Brasil Project'. Ron Goldstein, van pla tenfirma Private en fümmuziekcomponist Miles Goodman benaderden hem met het idee. Toots kreeg tapes van alle beroemde Braziliaanse sterren en mocht zelf het reper toire kiezen. „Ik zei: dat kan niet. Dat is zoiets als zelf je favoriete voetbalteam mogen sa menstellen met Beckenbauer, Pele, Gullit en noem maar op." Tijdens de sessies in Los An geles, New York en Rio de Janeiro werd er ge noeg opgenomen om ook nog een 'Brasil Project part II' op cd uit te brengen. Toots gniffelt. „Als deze cd een beetje loopt, dan komt deel twee wellicht in het najaar al op de markt. Dan kunnen de mensen een aardig kerstpresent je kopen. De kers op de Braziliaanse taart. Zo om schrijft hij zijn bijdrage aan de hele onderne ming. Toots' harmonicaspel is onmiskenbaar en dat weet hij. „I've put my stamp on the harmonica", zegt de Amerikaanse Belg, die tijdens het gesprek voortdurend Nederland se, Engelse en Franse woorden door elkaar gebruikt. Maar wat wil je ook van een Brusse laar die meer dan vijfentwintig jaar in New York heeft gewoond? „Ik heb veel bewondering voor Stevie Wonder", zegt hij. „Ik kan meer noten spelen dan hij. Maar je mag een muzikant niet be oordelen op het aantal noten. Muziek is wat de muzikant uit z'n instrument haalt. Het gaat om de touché. Om de ziel. Stephane Grappelli heeft dat. En Chet Baker. En John Coltrane. En Pavarotti ook. Dat gevoel." Hij wrijft met de vingertoppen van z'n rechter hand over z'n linker onderarm. „Kippevel!" Jean 'Toots' Thielemans. Hij speelt de mond harmonicapartij op de originele 'Sesam- Jean Toots'Thiele mans, fenomeen. United Photos De Boer GERALD VAN DAALEN straat'-opname. Hij is te horen op platen van Paul Simon. Ella Fitzgerald en BiUy Joel. Hij heeft sentimentele deuntjes geblazen voor de 'score' van films als Midnight Cowboy en The Getaway en menigeen kan zijn spel niet meer horen zonder een visioen te krijgen van de dijen van Monique van der Ven in Turks Fruit. Hij floot de 'tune' van een bekende 'Old Spice'-commercial, speelde talloze cd's vol 'Music for the Millions'-melodieën en schreef ook zelf een evergreen: Bluesette Het is zo'n beetje de meest gebruikte stoplap tus sen het 'laatste plaatje' en het ANP-nieuws tijdens nachtelijke radio-uren. 'Bluesette' is inmiddels zo'n tweehonderd keer op de plaat gezet, waarvan pakweg honderdzesennegen tig maal door Toots zelf. En ook met zijn Bra ziliaanse keurkorps heeft hij het inmiddels dertig jaar oude, ooit achteloos in een kleed kamer geschreven deuntje, weer eens een nieuwe frisse bewerking gegeven. „Maar van mijn eigen platen zijn er nooit erg veel verkocht", zo verklaart de Brusselse lookalike van onze Dolf Brouwers zijn ontel bare schnabbels. „'Bluesette', mag dan een evergreen zijn, een miljoenenhit heb ik er nooit mee gehad. Dat liedje betaalt m'n ben zine, maar niet de nieuwe Cadillac." Hij is goedlachs, praat graag en lijkt min der vermoeid dan hij in eerste instantie deed voorkomen. Afgelopen voorjaar is Toots ze ventig geworden. Musiceren doet hij nog volop, maar de schnabbels houdt hij af. De laatste jaren is hij weer meer en meer terug gekomen bij de muzikale liefde waarmee het voor hem ook begon. De jazz. „Op deze nieuwe plaat speel ik zoals ik ben en wat ik geloof, zegt hij zacht, nadat hij z'n stoel weer wat meer in de zon geschoven heeft. „The Brasil Project is wel een goede fo to van mij. Maar jazz? Dat woord is tegen woordig zo breed. Op het Montreux-Jazzfes- tival stond ik eens samen met Joe Cocjcer. Ik heb niets tegen zijn muziek, maar is dat nu jazz? Ik ben geboren in Europa. Ik hoorde al heel jong Franse muziek. Dat Europese lyris me. samen met de invloed van de Ameri kaanse rhythm blues, dat zijn mijn wortels. En dan ontwikkel je je verder zoals je kippe vel je aangeeft. Dat is ook mijn motto: 'Al ways believe in your kippevel!'. „Een schilderij kan uit twee lijntjes bestaan en toch fantastisch zijn. Een stuk muziek kan op twee nootjes hangen. En als die twee nootjes het gevoel uitdrukken, waarom zou je er dan vier spelen? Maar zo zit het hele leven natuurlijk in elkaar. Leren leven, dat is het." Toots leunt achterover en laat de zon vol op zijn gezicht stralen. Het blijft lang stil. •fc -k Laten we het niet meer hebben over de Toots van Alle Dertien Drakerig of Gouden gaapme- lodieën. Laten we het hebben over de jazz muzikant Toots. Want in de jazz heeft hij met de grootsten der groten gespeeld. En als jazz muzikant is hij ook ooit begonnen. In de oor logsjaren. Zijn vader had een café in de Brus selse Hoogstraat en kleine Jean Baptiste Thi elemans kreeg reeds als driejarig ventje een accordeon in de handjes geduwd. Als tiener koos hij voor dat kleine mondschuivertje, waar hij steeds behendiger mee werd en dat hem later wereldberoemd zou maken. En dan is er nog dat verhaal over z'n eerste gi taar: „Ja, een vriend van mij had veel centjes. Z'n oom verkocht drank op de zwarte markt, hè. En die gast kocht de ene week een drum stel en de andere week weer een gitaar. Toen kwam hij een keer bij me met dat ding en vertelde dat hij probeerde een Django Rein- hardt-intro na te spelen. Maar het lukte niet. Ik zei: geef maar hier. Ik wist het ding eerst te stemmen en daarna speelde ik het. Met twee vingers. Toen gaf hij die gitaar maar aan mij te leen. Omdat ik er beter mee overweg kon." In Brussel maakte Jean vlak na de oorlog snel naam als jazzmuzikant. Het waren de begindagen van de 'bop'. Maar Jean Baptiste, die naam swingde niet. Dat moest iets anders worden. Dat moest 'Toots' worden, stelde ie mand voor. En het werd Toots'. Hij maakte snel naam in de jazz. In '49. met vakantie in Amerika, werd hij al opge merkt door een belangrijke jazz-agent die wist te regelen dat hij bij het orkest van Ben nie Goodman zou kunnen komen. Maar Toots kreeg geen werkvergunning. Een jaar later speelde hij toch met Goodman, tijdens diens Europese tournee. Weer een jaar of wat later kreeg hij de Amerikaanse nationaliteit. Toen speelde hij zelfs een tijdje bij de Charlie Parker All Stars, met in die tijd onder meer Miles Davis en Milt Jackson. Dan behoor je toch wel tot de hele groten. Toots knikt. „Het was maar voor één week hoor. In een show rond Dinah Washington in Philadelphia. Maar het waren de echte Char lie Parker All Stars'. Daar zou ik je dingen over kunnen vertellen..." Hij maakt het over bekende gebaar van een neut die achterover gegooid wordt. „En die drugs en zo, hè. Maar nee, dat moet ik niet doen. Dat is niet goed, al die Ton Tl 'Tnnts' back-stage-verhalen. En het wa- J™'1 VUL* ren toch mijn idolen, hè. Maar Th iz>l/>rytn n c als je die film van Clint Eastwood 1 'UViemunS over Bird gezien hebt. Zo was het maa]ct de pUiat Korte tijd daarna werd Toots 7 '11 101 ioyi door bemiddeling van klarinettist VUfl Z H iCVerl Tony Scott vaste gitarist in het kwintet van de beroemde pianist George Shearing: „George, I got this guy from Belgium here and you should hear him!" Toots bleef zes jaar bij de groep en is te ho ren op Shearings beroemdste opname: Body and SouL Ttr We nemen afscheid. Het is nog altijd paradij selijk in Toots' tuin. Als hij de medewerker van de platenmaatschappij ziet, schiet hem iets te binnen. „Zeg, wil je vandaag nog een cd naar Willem Duys in Nederland sturen? Met mijn hartelijke groeten. En zet er bij dat hij de eerste Nederlander is die de plaat heeft, dan draait-ie 'm zeker in z'n program ma." Er ligt een slim lachje op Toots' gezicht. Bij het handenschudden zegt hij nog één maal: „Gisteravond, toen met Ivan Lens... dat was echt serieus, hè." D N K W I J Plaats van handeling: het zeestrand. Zwijgend zitten een man en vrouw naast elkaar naar de zee en passerende badgasten te kijken. Er nadert een fraai gebouwde en op een tanga na gebrons de blondine. Wanneer haar beeld op zijn net vlies oplicht, is het gebeurd met de man: van het ene op het andere moment is zij, qua aandacht en fantasie, volledig de zijne. Als zijn blikken zich ten slotte losmaken van haar in de verte vervagende beeld, klinkt naast hem een venijni ge stem op: „Ziezo, die heb je ook weer naar huis gebracht!.Waarop hij dromerig-geilig reageert met: „Nou, als dat zou kunnen!. Wat volgt is een onheilspellend gespannen stilte, die wordt verbroken als zij zonder een woord te zeggen opstaat en naar zee loopt. Wat hier gebeurt, gebeurt waar schijnlijk vele duizenden malen op een mooie stranddag. En als het niet op het strand gebeurt, dan gebeurt het heb je ook weer naar huis ge bracht' definieerde ze daarmee de relatie tussen haar en haar man zoals ze die op dat moment ervoer, namelijk 'je bent heel er gens anders dan bij mij, er is gro- r aangekleed) te afstand tussen ons'. Hij pikte wel (zij het v op straat, in winkels, in cafés e noem maar op. Een banale scè ne, kortom. Wat niet banaal is, is hij uitsluitend op de inhoud de vraag hoe het verder gaat als haar opmerking (hij vatte die op die relatie-definitie helemaal niet op. In plaats daarvan reageerde de vrouw uitgezwommen en af- cld terugkeert. Zal de man vragen: „Leg me nou eens precies uit wat er in je omging a vraag naar of hij de blon- jraag naar huis gebracht u hebben). Door te zeggen 'als dat zou kunnen', bevestigde hij toen ik zo gretig die blondine aan onbewust (en ongewild?) de v het volgen was?" Zal zij haar man vragen: „Wat denk je dan als je naar zo'n vrouw zit te kij ken? Denk je dan: nou die ziet er wel wat leuker uit dan de mijne. Had ik die maar?" Zal de vrouw hem antwoorden dat ze zich op zulke momenten ongelukkig voelt omdat ze het gevoel heeft dat hij met zijn ge dachten mijlenver bij haar van daan is? Of dat ze aan zichzelf zijn vrouw onaangename erva ring van hun relatie van dat mo ment, namelijk dat hij emotio neel ver van haar weg en dicht bij een ander wilde zijn. Zijn vrouw gaf die relatiedefinitie ver volgens als het ware handen en voeten door stilzwijgend op te staan en bij hem weg te lopen. dat de man het relatieaspect in de uitlating van zijn vrouw wel gaat twijfelen als hij zo uitvoerig had opgepikt, hoe zou hij dan en onbeschaamd andere vrou wen opneemt? Of dat ze dan denkt 'anderen die hem zo zien kijken, zullen ook wel denken: die vent heeft zeker aan zijn ei gen vrouw niet genoeg'? Zal hij haar antwoorden dat hij gereageerd kunnen hebben? Een mogelijkheid is dat hij zou toege ven dat hij met zijn gedachten bij een andere vrouw zat en dat hij snapte dat zij, zijn vrouw, dat niet erg leuk vond. Door dat laatste te erkennen vermindert heel vaak aan seks denkt? In haar hij de emotionele afstand. Een studie De Seksuele Gevoeligheid andere mogelijke reactie is dat hij aangeeft in gedachten welis waar een vreemde vrouw naar huis te hebben gebracht, maar in werkelijkheid de vrouw naast denken. Tussen de 12 en 19 jaar hem naar huis te willen brengen, ligt de frequentie zelfs op twaalf Dit zijn beide positieve reacties, maar de mogelijkheid bestaat natuurlijk even goed dat de de Amerikaanse Man vond Dr. Ka thy Shanor dat mannen tussen de 12 en 40 jaar gemid deld zesmaal per uur aan seks keer ofte wel iedere 5 minuten een keer. Zal hij toegeven dat het eerste en voornaamste waar hij bij vrouwen op let, hun lichame- negatief reageert, in de trant lijke aantrekkelijkheid is? Zal hij 'Oh, mevrouw hier krijgt weer bekennen dat hij, zoals de mees- eens geen aandacht genoeg' of te mannen in deze cultuur, van 'Oh, beginnen we weer, je bent jongsaf aan met de angst heeft weer eens bang dat ik andere geworsteld dat de echt aantrek- vrouwen aantrekkelijker vind', kelijke vrouwen hem niet zouden Beiden zijn uitingen van de zien 'staan'? Dat hij zich in zijn meest gemaakte fout in de com- korte fantasie heeft afgevraagd of municatie tussen mensen, na- die fraaie blondine hem, zoals hij melijk demeestal onjuiste er uitziet, überhaupt wel zou veronderstelling 'ik weet precies moeten? Dat hij daar sterke twij- wat jij denkt' (of: 'ik weet precies fels over heeft, dat hij een pang jij dat zegt'). De ander 1 jaloezie voelde toen hij dacht denkt op zijn of haar beurt het zelfde. Als mensen op basis deze onjuiste aanname met el kaar gaan praten, dan is dat pra ten vrijwel altijd een praten tegen n zelden een praten met; Het a gen is vrijwel zeker 'i vrouw zullen in de meeste geval- wordt zelden nagevraagd en ge- elkaar dit soort innerlijke luisterd. Dat hoeft immers niet t je weet het allemaal ervaringen niet vertellen. Daar- :e, zonder zich daar al. De logicus Anatole Rapaport vermoedelijk al te bewust v zijn, het besluit ook in de toe komst op dit punt, zoals op een n ooit een creatieve oplos sing voor deze communicatieval. 0 zei hij, 'Vraag a v hier niet i mij moet uitleggen hoe zij de si- heleboel andere intieme punten, 'het volgende: stelt u zich v betrekkelijke vreemden voor el kaar te blijven. Het feit dat ze ie der in hun eigen werkelijkheden tuatie ziet. Vraag dan aan de leven en hoe die er uitzien, blijft vrouw goed te luisteren en na te over en weer verborgen. Er zitten gaan hoe goed of slecht haar de scène nog een paar ande- man haar kijk op de dingen ver woordt. Draai dan de rollen om. m het stand- te verwoorden', het feit dat iedere com - Mijn ervaring met die methode municatie, of die nou in woord of in relatietherapie is steeds weer re kanten, vrouw zich vermoedelijk niet be- Vraag de wust zijn. De eerste heeft te ma- punt daad (zoals weglopen) i: inhouds- en een relatieaspect heeft. Een mooi voorbeeld daar van is de mop van het dienst meisje dat bij haar meester, een graaf, de salon komt binnenge stormd en zegt: „Mijnheer de graaf, ik geloof dat we regen krij gen." Waarop de graaf rechtop in zijn zetel gaat zitten en zich ijzig tot het dienstmeisje richt met de woorden: „Ik krijg misschien re gen, en jij krijgt misschien re gen." Daarmee wijst hij de voor zijn gevoel onbetamelijke intimi teit af die in het woordje 'wij' op gesloten ligt. Een typisch voor beeld van een correctie op de re latie-definitie, die in dit geval door het dienstmeisje, vermoe delijk zonder dat ze dat zelf goed in de gaten had, was gemaakt. 1 beiden op 1 paald ogenblik verbijsterd zegt: 'Ik had er geen idee van dat jij dacht dat ik dat dacht'. Of om met de Weense filosoof Ludwig Wittgenstein te spreken: 'Op onze betere momenten wor den we zo ver wakker, dat we be seffen dat we dromen.' Iets soortgelijks ook tussen de man en d aan het strand. Toen zij RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 34