Spelen uithangbord voor Catalonië -,rr n •>0) ff*- ik iU I li HÉM •w ZATERDAG 25 JUL11992 De advertentiecam pagne. Voor deze ac tie in het buitenland werd negen miljoen gulden uitgetrokken. IN WELK LAND ZOU U DIT PUNT PLAATSEN? INCATALONIË NATUURLIJK. Barcelona is niet de tweede stad van Spanje De weg naar het Olympisch stadion in Barcelona. Catalonië probeert de aandacht van de massa te trekken. 'Barcelona ligt niet In Spanje' foto epa HANS JACOBS RUUD DE WIT ELIZABETH NASH e Catalaanse nationalisten heb- W ben goed begrepen dat ze met de Olympische Spelen een unie ke kans krijgen voor het voetlicht te treden. Kosten noch moeite zijn gespaard om een Catalaans stempel te drukken op de Olym piade. Barcelona hangt vol met Catalaanse vlaggen. Burgemeester Pasqual Maragall heeft het zelfs nodig gevonden om een tegen offensief te beginnen en de burgers te vragen toch vooral ook respect té tonen voor de Spaanse tweekleur. Maragall noemde die 'een gemeenschappelijk symbool van alle volken van het democratische Spanje'. Zo te zien is zijn oproep aan dovemansoren ge richt. De afgelopen dagen heeft de conservatief-na- tionalistische regering van het autonome Ca talonië er nog een schepje bovenop gedaan met een peperdure advertentiecampagne in het buitenland, hetgeen prompt leidde tot een politieke rel. Niet alleen de Catalaanse trots staat op het spel, ook Spanjes imago is inzet van het touwtrekken rond La Senyera de Catalaanse vlag. „In welk land zou u dit punt plaatsen?", luidde de indringende vraag die wereldwijd en paginagroot door de Generalitat, de rege ring, werd gesteld. Afgebeeld was een stip met de naam Barcelona op een verder lege achtergrond. Het antwoord volgde een pagi na verder. „In Catalonië, natuurlijk." Waarop een lofzang volgde op 'één van de motoren van Europa'. Citaat: „Catalonië, een land dat het genie van Picasso, de kracht van Miró, de verbeel ding van Dali, de vernieuwing van Tèpies, de kunst van Montserrat Caballé en Josep Carre- ras, het meesterschap van Pau Casals, de durf van Gaudi en van zovele anderen heeft on derkend en aangemoedigd. Een land dat de Olympische Spelen voor zich heeft weten te winnen, die in de hoofdstad, Barcelona, wor den gehouden." Dolkstoot Meer dan negen miljoen gulden heeft de ad vertentiecampagne, die vandaag een vervolg krijgt, al gekost. Gerenommeerde bladen als de Financial Times. The Guardian. The Inter national Herald Tribune, The New York Ti mes, The Times, Le Monde, Newsweek, Der Spiegel en La Republica en in Nederland Else vier, deden er goede zaken mee. „Het was een verantwoorde uitgave", vond de Cata laanse president Jordi Pujol. Of de adverten ties in de Nederlandse vertaling met enke le storende fouten ook buiten Spanje ef fect sorteren valt natuurlijk niet te meten. Over twee weken mag er geen twijfel meer bestaan. Heel de wereld moet dan weten dat Barcelona niet de tweede stad van Spanje is, maar de hoofd stad van Catalonië. En dat is „een land in Spanje, meteen eigen cultuur, taal en identi teit". Een betere kans om die boodschap over te brengen dan de vandaag in Barcelona be ginnende Olympische Spelen is er niet en zal er ook wel nooit meer komen. Maragall noemde het in elk geval geldverspil ling „omdat iedereen wel weet dat Barcelona in Catalonië ligt, en Catalonië in Spanje en Spanje in Europa." Het weekblad CambioI6 riposteerde met twee pagina's waarop de vraag wordt gepara fraseerd: „In welk land zou u Catalonië plaat sen?. In Spanje, natuurlijk." De Spaanse rege ring wees er fijntjes op dat zij het meeste (meer dan 50 procent) heeft bijgedragen aan het tot stand komen van de Spelen en of de Generalitat daar maar even rekening mee wil houden. Dat wil Pujol nou net niet en tot zijn grote vreugde wijzen opiniepeilingen uit dat de meeste Catalanen sinds kort denken dat de eigen regering het grootste aandeel heeft geleverd bij de organisatie en financiering van de Spelen. Voor Pasqual Maragall was de advertentie mede daarom ook een soort dolkstoot in de rug. Maragall, die ook voorzitter is van het or ganisatiecomité van 'de 25ste olympische zo merspelen, is ver uit de populairste politicus in Catalonië en zeker in Barcelona. Hij is ech ter lid van de socialistische partij van de Spaanse premier Felipe Gonzalez en daar door een verklaard tegenstander van Pujol. J i I mm - IIHHk'W Deze twee politieke tegenspelers hebben sinds Barcelona in 1986 de zomerspelen kreeg toegewezen, menig gevecht geleverd. Beiden hebben ook geen gelegenheid onbe nut gelaten om elkaar publiciteitsvliegen af te vangen, waarbij Pujol die aanvankelijk geen voorstander was van de komst van de Spelen bijna steeds aan het kortste eind trok. Olympische Spelen worden nu eenmaal aan een stad toegewezen en niet aan een re gio of een land en Maragall had het grote voordeel dat de enorme investeringen voor het overgrote deel zijn opgebracht door zijn socialistische vrienden in Madrid. Garantie Maar de advertentiecampagne van Pujol in het buitenland is vooral een lage streek om dat Maragall de afgelopen twee jaar heeft ge probeerd de Olympische Spelen buiten de politieke tegenstellingen in Catalonië te hou den. Zelfs bij de regionale verkiezingen van enige maanden geleden weigerde hij nadruk kelijk stelling te nemen over heikele onder werpen als de erkenning van een Catalaans Olympisch Comité, de aanwezigheid van de Catalaanse vlag of het spelen van het eigen volkslied bij de openingsceremonie in het stadion van de Montjuic. Maar achter de schermen heeft hij, samen met de voorzitter van het IOC, de Catalaan Juan Antonio Sa maranch, er voor gezorgd dat de Catalaanse aanwezigheid wel degelijk op de Spelen van Barcelona is gegarandeerd. Want ook al is het Catalaans Olympisch Comité niet door het IOC erkend en ook al zullen de Catalaanse leden van de Spaanse ploeg niet achter hun eigen vlag defileren, toch kan moeilijk worden beweerd, dat de nationalisten niet aan hun trekken zijn geko men. Het Catalaans is één van de vier Olympi sche talen (naast het Spaans, Engels en Frans), de Catalaanse vlag wappert vandaag overal breeduit en als koning Juan Carlos de Spelen opent, zal hij eerst naar de Catalaanse nationale hymne. Fis Segadors ('de Maaiers') moeten luisteren. Els Segadors herinnert iro nisch genoeg aan een veldslag in 1640 toen 500 maaiers Barcelona binnentrokken, de huursoldaten van de koning van Spanje met hun sikkels afslachtten en de stad vier dagen bezet hielden. Het blijft daarom gissen, waarom Pujol en zijn Generalitat juist de week voor de ope ning van de Spelen hebben gekozen voor de publiciteitscampagne in het buitenland. 'Angst' om zich te vervreemden van de meer radicale nationalisten, die heel Catalonië hebben vol gehangen met Catalaanse vlag gen en leuzen als Freedom for Catalonia zou een van de redenen kunnen zijn. Gepland Voor die Engelstalige slogan is gekozen om het internationale bereik zo groot mogelijk te maken. Maar anders dan hun Baskische te genhangers zijn de methoden van de Cata laanse nationalisten overwegend geweldloos. „Wij willen de Spelen gebruiken om te laten zien dat Catalonië bestaat en om de mensen te laten weten dat Catalonië een natie is zon der haar eigen staat. Onze campagne is niet tegen de Spelen gericht", zegt Mare Puig, woordvoerder van Accio Olim pica, een Cata laanse culturele organisatie. Hij wil dal iedere bezoeker aan de spelen de roodgeelgestreepte Catalaanse vlag en de aanplakbiljetten met Freedom for Catalonia ziet. Niet agressief, maar 'met een feestelijk tintje en een glimlach op de lippen'. Dat is geen verstoring van de orde, zegt hij, maar een 'positief kanaliseren van nationalistische sentimenten'. Ondanks dergelijke verzekerin gen zijn de autoriteiten zenuwachtig. Zij wil len geen herhaling van de gedirigeerde boy cot, toen Catalaanse nationalisten koning Juan Carlos uitjouwden en uitfloten toen hij in september 1989 het Olympisch stadion opende. Een socialistische afgevaardigde in het Ca talaanse parlement, Javier Soto, zei dat de 'catalanisatie'-maatregelen al van het begin af aan waren gepland en ontkende nadrukke lijk dat het concessies waren om mogelijke problemen af te wenden. Maar Tomeu Mar tin, woordvoerder van de nationalistische campagne Crida a la Solidaritat (Oproep voor Solidariteit), zegt: „Wij zouden ons on mogelijk kunnen voorstellen dat we deze be langrijke vooruitgang hadden geboekt zonder de volksmobilisatie die heeft plaatsgevon den." Doel De ontvankelijkheid van de organisatoren voor de Catalaanse eisen werd groter nadat de parlementsverkiezingen in maart een plotselinge toename lieten zien in nationalis tische stemmen. Voor het eerst kreeg de slu we Pujol met zijn Convergencia i Unio een absolute meerderheid: zeventig zetels van de 135. De partij staat voor grotere autonomie voor Catalonië binnen de Spaanse staat. Es- querra Republicana (Republikeins links), dat wil dat Catalonië zich van Spanje afscheidt, kwam tegelijkertijd van drie op elf zetels. Daarmee werden zij na de socialisten (40 ze tels) de derde partij van Catalonië. Voor veel campagnevoerders gaat het nog niet ver genoeg. „Wij willen niet dat de ko ning de Spelen bijwoont", zegt Tomeu Mar tin, „Wij willen de volgorde van de Olympi sche teams volgens het Catalaanse alfabet, niet volgens het Franse, zoals nu het geval is. En we willen dat de Catalaanse vlag wordt gehesen wanneer er een Catalaanse atleet wint." La Crida zal propaganda-acties voeren zo lang de spelen duren. Zoals die van een jon geman die op 13 juni, toen het Olympisch vuur uit Griekenland in de Catalaanse haven stad werd verwelkomd, op het podium sprong en met een "Freedom for Catalonië'- vlag begon te zwaaien. Zullen de autoriteiten dat afkeuren? „Waarschijnlijk", antwoordt hij. Politiemacht Veel hangt af van de houding van de politie. Catalonië geniet samen met Baskenland en Galicië meer autonomie dan de andere veer tien regio's van Spanje. Maar Madrid staat er op belangrijke terreinen als belastingen en veiligheidstroepen te blijven beheren. „Vei ligheid is altijd in handen van de Spanjaar den", zegt Mare Puig. „Spaanse politieman nen in Catalonië komen uit Spanje. Dus wan neer er een Catalaanse demonstratie is, wordt de politie erg nerveus. Zij hebben een duidelijke 'opdracht niet tussenbeiden te ko men, maar er zijn conflicten." La Crida gaat een campagne voeren tegen het inzetten van politie, met affiches waarop de tekst 'Ga naar huis'. Volgens één van de leiders van EsquerTa, Alben Beltran, willen de meeste Catalanen onderhandelen over onafhankelijkheid van Spanje. „In maan, na verkiezingen, is in een onderzoek aangetoond dat twee van de drie Catalanen voor een onafhankelijk Catalonië zijn", zegt hij. „Ons doel is dat alle bezoekers aan de Olympische Spelen en alle televisie kijkers zich bewust worden van ons conflict met Spanje en van de steun van de meerder heid van de Catalanen voor onafhankelijk heid. Maar hij is tegen gewapende actie, zoals dat van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, of vorig jaar ontbonden de kleine Catalaanse tegenhanger Terra Lliure (Vrij Land). „De gewapende strijd heeft geen toe komst", aldus Beltran. De Spaanse regering is er ook niet helemaal gerust op. Barcelona wordt door zo n 40.000 man veiligheidstroe pen bewaakt; vlak voor de Spelen zijn 36 Ca talanen voor ondervraging opgepakt. Zij zou den tot voor kort banden hebben gehad met Terra Lliure. Eén van de gearresteerde en inmiddels weer vrijgelaten vrijheidstrijders. Carles Buenaventura, heeft gezegd tijdens zijn on dervraging door de Guardia Civil geslagen en gemarteld te zijn. Ook de anderen kwamen met soortgelijke verklaringen. Maar dit zal de internationale sportwereld een zorg zijn. Pas als Terra Üiure de komen de weken op een gewelddadige wijze van z.ich laat horen, zal de kwestie van de Cata laanse autonomie echt de internationale aandacht krijgen die Pujol met zijn adverten tiecampagne probeert te kopen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33