VVV's bieden meer dan informatie Toerisme Axenstrasse afgesloten Molens aan Kinderdijk draaien elke zaterdag Dinosauriërs brullen en bewegen op Schokland 37 bewegwijzerde fietsroutes in Vlaanderen ZATERDAG 25 JULI 1992. "53 REDACTIE. ROB V Artis krijgt nieuw museum en Blijdorp 'n wolvenkuil De aanpak van het Noorder Dierenpark in Emmen krijgt steeds meer navolging. Ook in Nederland. Werd eerst wat ach terdochtig aangekeken tegen die nieuwlichters in Drenthe, nu ziet men in dat een moderne opzet naar 'Emmens model' niet alleen voor dieren, maar ook voor bezoekers een stuk aantrekkelijker is dan de ouder wetse aanpak. Gevolg: in het Amsterdamse Artis is een Geo logisch Museum geopend en in het Rotterdamse Blijdorp een Wolvenvallei In het Geologisch Museum van Artis, Plantage kerklaan 40, wordt uit de doeken gedaan hoe de planeet Aarde zich in de loop van 4,5 miljard jaar heeft ont wikkeld. Niet alleen wordt dui delijk gemaakt dat onze Aarde binnen het zonnestelsel uniek is, maar ook waarom. Een zaal vol fossielen, miljoenen jaren oude schedels en mammoetkie- zen, een ruimte waarin een kijk je kan worden genomen in het geheimzinnig gloeiende en rommelende binnenste van on ze planeet plus een laatste ka mer waarin de zogenaamde Aardse Machine laat zien hoe alle processen op en in deze aardkloot naadloos in elkaar grijpen, maken de expositie, zoals de inrichters beloven 'uniek voor Europa'. De Wolvenvallei in Blijdorp ver schaft het publiek vanaf drie observatiepunten inzicht in de wijze waarop door wolven wordt geleefd. De vallei heeft een heuvelachtig landschap met grote rotspartijen, boom struiken en naald- en loofbo men. Het eerste gedeelte van het landschap ligt droog, maar halverwege ontstaat een water stroompje dat uiteindelijk uit mondt in een vennetje. Het ter rein biedt de wolven volop schuilmogelijkheden zodat de toeschouwers de schuwe dieren zelf zullen moeten ontdekken. In een rots is een hol opgeno men waarin de wolven een nest kunnen maken. Mochten er in de toekomst jongen komen, dan krijgt het publiek via een televisiecircuit de mogelijkheid in de 'kraamkamer' te kijken. Elke zaterdag molendag aan de Kinderdijk. FOTO VVV Dordrecht Tot aan eind augustus draaien ze elke zaterdag: de wie ken van de befaamde molens aan de al even befaamde Kinderdijk. Negentien zijn het er en ze werken van 13.30 tot 17.30 uur. Zesenzeventig wentelende wieken: het is een spectaculair schouwspel. Tijdens deze mo lendag brengt een veer bezoekers tegen betaling van een rijksdaalder naar de kade waarlangs de molens staan. Onder meer kan daar de zogenaamde 'bezoek- molen' worden bekeken. Molenaar De Vries ontvangt de gasten en geeft rondlei dingen waarin de werking van een molen duidelijk wordt gemaakt. Ook kunnen er tijdens de Molendagen vanaf het paviljoen bij de Molenhoek rondvaarten wor den gemaakt. Op 12 september (Open-Monumenten dag) is er een extra draaidag, de laatste van het seizoen. Info: VVV Dordrecht, Stationsweg 1,3311JW Dordrecht, telefoon 078-13 28 00. Ooit was er eeitijd dat het VW-kantoor zich uitsluitend en alleen beperkteot het verstrekken van toeristische informa tie. Simpel uitg/oerde folders en brochures wezen vakantie gangers de wegn de nabije omgeving. De eerste VW in Ne derland werd i 1885 in het leven geroepen te men zou bijna zeggen, iteraard Valkenburg. De naar buitenlands voorbeeld doo notaris Jan Palmen opgerichte organisatie ontving de fraa naam 'Het Geuldal' maar kreeg al snel con currentie van 'ur Vereih Falcobergia' die de burgemeester als initiator hac De strijd tussen c twee groepen laaide onmiddelü hoog op. Tot heil en zegen varie toestromen de toeristen die zh door de felle concurrentiestrijczagen omringd door een steeds eter wordende service. Als de W een houten uitzichttoren liet Timeren in het rotspark, bouwde die van Falco bergia als de wiedveerga een ste nen equivalent_o|de Heunsberg. En als de VW eervandelweg uit zette langs de wildstromende Geul, dan bedajit Falcobergia fakkeloptochten «or de mysteri euze gemeentegtten. Kortom: de toerist in Faijuemont, zoals Valkenburg doorle Frans spre kende haute vo bij voorkeur werd genoemd, kwam niets te kort. Navolging De gevolgen lieten zich raden. Het succes van de twee rivaliserende toeristische verenigingen, zetten de notabelen in andere vakantie centra er toe aan eveneens Vere ningen voorVreemdelingenvekeer op te richten. Vooral op de Veluwe verrees het ene na het andere kan toor: de Hollandse kust volgde. Halverwege deze eeuw waren er in Nederland zo'n 600 WV-kantoren waarvan er onder meer door ge meentelijke herindelingen nu nog zo'n 440 over zijn, inclusief de 12 niet voor het publiek opengestelde Provinciale VW's. Hoeveel er daarvan zullen reste ren na de reorganisatie die kort geleden ter hand is genomen, zal pas na 1 januari 1993 duidelijk worden. Kantoren die naar het oordeel van een commissie te klein zijn en niet aan de nieuwe, aan een VW-bureau gestelde standaardeisen kunnen voldoen, zullen na die datum het bekende blauwe bord met de drie witte V's van de deurpost moeten schroe ven. De verwachting van directeur A. Eijkemans-van 't Hoff van de ANW (de overkoepelende organi satie) is, dat er voor de consument daardoor een duidelijkere situatie zal ontstaan. Tot nu toe bood een groot WV-i kantoor (waarvan er in Nederland 80 zijn) de toerist normaal gesproken veel meer ser vice, dan een eenvoudig, lokaal VW-1 bureau en dat wekte ver warring. Zakelijker Moeten toeristen blij zijn met die nieuwe structuur? Het ziet er wel naar uit. Ze zullen alleen bedacht moeten zijn op een meer zakelijke ontvangst. De enthousiaste juf frouw van de boekhandel in Duynwijk (NH) die in haar vrije tijd als onbezoldigd WV-em- ployee de badgasten op een land kaartje de mooiste plekjes van de omgeving aanwees, heeft afge daan. Zij dient als het kan toortje al blijft bestaan plaats te maken (of heeft dat al gedaan) voor modernere informatieme thoden. En daarin neemt de com puter niet de onbelangrijkste plaats in. Zo is het voor een baliemede- werk(st)er van de VW geen enkele moeite meer de klant via de com puter inzicht te verschaffen over alle evenementen die in of rondom de vakantieplaats plaats hebben. En zelfs is het geen pro bleem die van heel Nederland te geven. Moesten daarvoor vroeger enorme naslagwerken worden ge raadpleegd: nu is het indrukken van een aantal toetsen voldoende om de aanvrager een uitgeprint A4-tje te geven met een overzicht (compleet met data, plaats en toe gangsprijs) van precies die evene menten (zeilwedstrijden, folkloris tische markten, optochten) waar voor hij belangstelling heeft. Theaterbezoek Daar blijft het niet bij. Bij vooral jongeren staan WV-kantoren be kend als de plaats waar toegangs kaartjes kunnen worden gekocht voor concerten van bekende pop artiesten. Dat er in ditzelfde bu reau echter ook plaatsen kunnen worden gerserveerd voor ballet-, musical-, opera- en (om nog maar een voorbeeld te geven) toneel voorstellingen in welke stad dan ook, schijnt nog lang niet tot ie dereen te zijn doorgedrongen. Terwijl 130 VW-kantoren (vere nigd in de Stichting VW Be spreekbureau) deze service al ja renlang bieden. Bij de grotere WV-kantoren (vanaf 1 januari 1993 waarschijn lijk in alle) zijn ook de Museum kaart (eventueel met gidsje) en het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) verkrijgbaar. Tevens kan men zich bij de VW aanmelden als lid van de Nederlandse Jeugdherbergcen trale (NJHC) en (in de toekomst wellicht de belangrijkste activiteit) kunnen er vakanties in eigen land worden geboekt. Vakanties die in de negen gratis VW-Vakantiereis- gidsen uitvoerig staan beschreven. Indien gewenst kan via de Logies Informatiedienst ook alleen ac commodatie worden gereser veerd. De VW's beschikken over een bestand van 2500 hotels en pensions. Vroeger heten ze dinosaurissen; taalpuristen hebben er niet lang geleden dinosauriërs van gemaakt. Hoe het ook zij: op het voormalige, op 10 juli 1859 op last van koning Willem III ontruimde eiland Schokland (op zich al een toertje waard) 'bewegen ze, brullen ze en zijn ze levensecht'. Dat beweert althans de folder die is uitge bracht door het-Museum Schokland en waarin kond wordt gedaan van de expositie 'Dinosauriërs' die daar tot en met 1 november wordt gehouden. In de van oorsprong Japanse tentoonstelling zijn met de hand nagemaakte modellen opgenomen tot een lengte van 10 meter en om de te verwachten stroom bezoekers een beetje in de hand te houden rijden er vanaf de stations Kampen en Lelystad extra dinosauris- bussen naar het aan de weg van Ens naar Nagele gele gen Schokland. De mooiste weg van Zwitserland: afgesloten. FOTO ZWITSERS VERKEERSBUREAU Een van de beroemdste wegen van Europa, de zich langs het water van het Vierwoudsteden- meer slingerende Axenstrasse, is afgesloten. Op het in de rots en uitgehouwen traject tussen Brunnen en Sisikon kwamen zo veel stenen naar beneden, dat het gevaar opleverde voor het verkeer. Eerder was men al begonnen met het graven van een nieuwe tunnel, maar het zal nog zeker tot de komende winter duren voordat deze zal worden open gesteld. Tot zo lang wordt net verkeer omgeleid over onder meer de N2 (Luzem - Seelis- bergtunnel - Gotthard). De vorig jaar in gebruik geno men Weg der Scnweiz, een wandelpad langs de zuideljke oever van het Vierwoudeste- denmeer, blijft normaal be gaanbaar. Het oudste VVV-kioor van Nederland staat in Valkenburg bij de brug over de Geul. Fietsen langs Haagse buitenplaatsen Befaamd tot in alle uithoe ken van het land: de luister rijke Haagse buitenplaatsen waarvan het Paleis Huis ten Bosch natuurlijk niet de on bekendste is. In het Haags Historisch Museum is tot en met 14 september een expo sitie te zien over dit feno meen en aansluitend daarop kan er een fietstocht langs de fraaie kasteeltjes van de Haagse Haute Volé worden gemaakt. Er kan worden gekozen uit twee routes. De eerste (20 ki lometer) voert de fietser langs 12 bekende en minder bekende landgoederen in vooral Wassenaar (met onder meer Huls ten Bosch. Oud Wassenaar, Backershagen, De Wiltzangk en Burchtheu vel): de tweede (15 kilome ter) gaat naar Voorburg waar natuurlijk Hofwijck (het bui tenhuis van Constantijn Huygens). Vreugd en Rust en Swaensteyn worden aange daan. Folders en routebeschrijving (met wetenswaardigheden over zowel de gebouwen als de mensen die er gewoond heb ben) kunnen worden verkregen bij het Haags Historisch Muse um en bij de WV-kantoren in Den Haag en Scheveningen. Gouvneur A. Kins- bergei van de Belgi sche pvincie Antwer pen lkt als fietslief- hebbe nog altijd met enigeiloezie naar Ne- derlaii. Want nergens ter weid, weet hij, ligt zo'n oed gestructu reerd 'ijwielpadennet. Maaryoegt hij er in één atm aan toe: „De Belgekomen er aan." Ongefijfeld. Zojuist bij porbeeld ver schee de brochure 'Fietserisme in Vlaareren.' Hels voor de Ne- derlalse rijwieltoeris ten ei wat onbekend fenoiien: fietsen in Vlaareren. Vaker wordi de Ardennen opgejeht. De Cóte de la Rcoute en de al even steile Stockeu hebbi in Holland een bekefere klank dan Lisseege, Zoersel en Zoutbuw, Vlaamse dorpj waar je noch tans Dk heerlijk kunt Naast bewegwijzerde fietsroutes kent Vlaanderen ook e e op de boulevard van Blankenberge. fietse Maar wellicht dat (ar nu verande ring komt. Op initiatief van de Tfristische Federatie van de Provide Antwerpen (TFPA) zijn r37 fietsroutes (in afstand uiteeopend van 30 tot 60 kilo- mete bewegwijzerd. Tevens worden de trajecten, die zijn uitgezet over verharde, goed be rijdbare en vooral rustige we gen, beschreven in een uitge breide brochure die bij elk VW- kantoor in de betreffende regio kan worden gekocht voor 40 Belgische francs (ongeveer ƒ2,50). Ook geeft de TFPA 4 kaarten uit met niet bewegwij zerde recreatieve fietsroutes (prijs 100 Belgische franqs, on- Meer informatie: Belgisch Ver- keerbüreau, Herengracht 435-437, 1017 BR Amsterdam, telefoon 0 20-625 12 51.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23