Voorbereid op elke vorm van terreur In de 'sauna' met Carl Lewis Ban op terugspeelbal zaait flinke paniek Olympische Spelen ZATERDAG 25 JUL11992 UITSLAGEN VOETBAL Groep A, eerste speelronde: Bar celona: Italië - Verenigde Staten 2-1 (2-0). 14. Melli 1-0, 21. Al- bertini 2-0, 65. Moore 2-1. Scheidsrechter: Diaz Vega (Spa). Gele kaart: Verga, Baggio, Alber- tini (Ita), Allnutt(VSt). Zaragoza: Polen - Kuwait 2-0 (1- 0). 7. Juskowiak 1-0, 80. Jusko- wiak 2-0. Scheidsrechter: Esco bar (Par). Gele kaart: Adamczyk, Juskowiak (Pol), Mohammad mmm In een drijfnat stadion ontsteekt Paavo Nurmi het Olympisch De nachtmenie van elke stad die de Spelen organiseert, is dat het regent tijdens de openings ceremonie. De deelnemers die al uren tevoren voor het défilé op een bepaalde plaats staan opgesteld, worden drijfnat en alle fleurigheid van dansen en rituelen in het stadion verwa tert. Wie de verslaggeving van de openingsceremonieën sinds 1896 nog eens naloopt, merkt dat de goden op de Olympus de organisatoren vrijwel steeds ter wille zijn geweest. Zelfs in Am sterdam in 1928 (en in dit land valt tenslotte nog wel eens een buitje) brak af en toe een flauw zonnetje door een grauw wol kendek. Er is op dit alles één grote uit zondering: Helsinki in 1952. Daar regende het dat het goot op 19 juli, de dag van de ope ning. En er ging meer mis. Op het moment dat de aartsbis schop van Finland zich op maakte om een wijdingswoord te spreken, verscheen op de baan een in smetteloos wit ge hulde jonge vrouw, die naar het spreekgestoelte snelde. Door een Finse official werd zij weg gerukt van de microfoon. Erick von Frenckel, de voorzitter van het Fins organisatie-comité, ge kleed in jacquet, nam de dame- in-het-wit bij de arm (samen le ken ze net een bruidspaar, schreef een Finse krant) en overhandigde haar aan de poli tie. Later werd bekendgemaakt dat het om de 32-jarige Westduitse Barbara Rotraut-Pleyer ging. Ze had het Olympisch platform DE SPELEN VAN TOEN willen gebruiken om een vurige oproep tot vrede aan de volke ren te richten. Een goed bewaard Fins geheim was wie het Olympisch vuur het stadion zou binnenbrengen. Het bleek oud-atleet Paavo Nurmi (55) te zijn, negenvoudig Olympisch kampioen. Het Finse volk zag ontroerd toe hoe zijn meest beroemde zoon met zijn nog steeds verende pas rond de baan cirkelde. Maar niet ieder een was er verrukt over. Op de eretribune trok de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité, de Zweed Sigfrid Edström wit weg. Edström had twintig jaar eerder, toen hij voorzitter van de Wereldaüe- tiekfederatie was, Nurmi voor het leven geschorst omdat de Fin wat al te royaal met zijn on- kostendeclaraties was omge sprongen. Nurmi werd vlak voor de Spelen van 1932, waar op hij zijn carrière had willen besluiten, van de schorsing op de hoogte gebracht. De Finnen hadden de Zweed dat nimmer vergeven. Door Nurmi het vuur te laten binnenbrengen, lieten zij hem dat nog even fijntjes weten. Edström was 'not amu sed'. Spelen worden grootste veiligheidsoperatie uit Spaanse geschiedenis (Koe) Groep C, eerste speelron de: Valencia: Spanje - Colombia 4-0 (3-0). 10. Guardiola 1-0, 37. Quico 2-0, 40. Berges 3-0, 70. Enrique 4-0. Scheidsrechter: Merk (Dui). Rode kaart: Valencia- no, Cassiani (Col), Lopez, Abelar- do (Spa). Gele kaart: Ferrer, Gu ardiola, Abelardo (Spa), Cassia ni, Calero, Aristizabal, Santa, Ca- nas, Lozano (Col). Sabadell. Egypte - Qatar 0-1 (0- 0). 73. Nooralla 0-1. Scheids rechter: Don (Eng). Gele kaart: Suwait (Qat), Khashba (Egy). De Olympische Spelen van Barcelona, die vandaag be ginnen, zullen heel wat records te zien geven. Niet alleen bij de sportwedstrijden, maar ook op organisatorisch vlak. Want een snelle blik op de beschikbare cijfers maakt al duidelijk, dat de Spelen van Barcelona verreweg de meest omvangrijke, duurste en best beveiligde zijn uit de honderd jaar oude geschiedenis van de moderne olympi sche beweging. BARCELONA RUUD DE WIT GPD-CORRES PONDENT Nooit schreven er bijvoorbeeld meer atleten in (10.000), nooit was er een omvangrijker olym pische dorp, en nog nooit wer den er zoveel journalisten (11.000) geaccrediteerd. Ook de inkomsten uit televisierechten goed voor 635,02 miljoen dollar en die uit sponsorgel den bijna 1 miljard gulden waren nooit eerder zo hoog. Maar het meest opzienbare element vormt de enorme vei ligheidsoperatie, die door de re gering in Madrid is opgezet. 45.000 politieagenten, Guardias Civiles en militairen moeten voorkomen, dat terroristen ge durende de spelen toeslaan. Naast deze veiligheids-eenhe den zijn nog eens 10.000 perso neelsleden van particuliere be wakingsdiensten ingeschakeld om te zorgen, dat ongewenste personen niet kunnen door dringen tot de sportinstallaties, het perscentrum of de olympi sche dorpen. Daarnaast bewaken 14 oor logschepen de Catalaanse kust en varen er tientallen marine bootjes voor het olympisch dorp en in de haven van Bar celona. Politie- en legerhelicop- ters vliegen af en aan boven de olympische installaties en de spoorlijn Madrid-Barcelona en de grens met Frankrijk worden extra zorgvuldig in de gaten ge houden. Volgens Rafael Vera, als staatssecretaris voor nationale veiligheid verantwoordelijk voor de veiligheid van de olympische familie, is het niet juist bij mo gelijke terroristische bedreigin gen alleen maar aan de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA te denken. „Wij zijn voorbereid op elke vorm van terreur, zowel uit het binnen- als buitenland." Desondanks richten de veilig heidsmaatregelen zich met na me op de ETA, die reeds een jaar geleden de Olympische Strenge veiligheidseisen of niet het belette een Spaanse basketbal-fan niet om de hand te schudden van nie mand minder dan Magie Johnson, die gisteren met zijn team aankwam op de luchthaven van Barcelona, fo to reuter enric marti nadat zij een aantal mislukte aanslagen in Catalonië hadden Spelen bovenaan haar lijstje van terroristische doelen plaatste. Maar de ETA heeft de afgelopen maanden een aantal, mogelijk beslissende klappen te verwer ken gekregen. De arrestatie van nagenoeg de hele ETA-top en het oprollen van een belangrijk deel van de infrastructuur ma ken het onwaarschijnlijk, dat de ETA tijdens de Spelen effectief zal kunnen toeslaan. De Spaan se regering is in ieder geval overtuigd van haar succes in de strijd tegen de Baskische ter reur, want zij besloot een voor stel van de ETA over een wa penstilstand van twee maanden -dus ook tijdens de spelen- resoluut van de hand te wijzen. Nog twee andere terroristi sche groeperingen in Spanje zouden de spelen van Barcelo na kunnen gebruiken om de aandacht op een bloedige wijze op zich te richten. Dat zijn de Catalaanse militante afschei dingsbeweging Terra Lliure en de linkse stadsterreurgroep GRAPO. Maar juist in de weken voor de spelen slaagde de Spaanse politie erin een dertig tal echte en vermeende leden van Terra Lliure aan te houden, Ên ook de GRAPO vormt niet langer meer een bedreiging, on danks de aanslag op een gas- pijp, gisterochtend, in Villafran- ca de Penedes, vlak bij Barcelo na, die materiele schade aan richtte en die door de organisa tie is opgeëist. Een van de histo rische leiders van deze terreur groep, Fernando Silva Sande, ontsnapte vijf maanden geleden uit een gevangenis in Granada en mogelijk zit hij achter de aanslag van vrijdag. Maar veel andere actieve leden zal de GRAPO niet meer hebben. Aanzienlijk moeilijker is hei om de eventuele buitenlandse bedreigingen voor de Barcelo nese zomerspelen op een rijtje te zetten. In kringen van de_ olympische veiligheidsautoritei- ten wordt rekening gehouden met 'welke terroristische groe pering in de wereld dan ook' Maar Arabieren -vanuit Libië Libanon, Jordanië, Palestina, Al gerije, Irak en Iran- zijn de afge lopen maanden nadrukkelijkei in de gaten gehouden dan voor heen. Ook wordt niet uitgeslo ten, dat elkaar bestrijdende groeperingen uit het voormalige Joegoslavië of uit een van de Sovjet-republieken zullen pro beren om met een terreuractie de wereldaandacht op zich ge vestigd te krijgen. Verder zijn er nog de recente: gebeurtenissen in Colombia Peru, Venezuela en Cuba, waai ernstige binnenlandse tegen stellingen deze landen op de rand van een burgeroorlog heb ben gebracht. Het is algemeen bekend, dat juist in Spanje de Latijnsamerikaanse guerillabe- wegingen, dissidente politieke groeperingen en andere om streden organisaties, zoals het 'Lichtend Pad' over uitstekende contacten beschikken. „Maar", zo kan in Barcelona worden vernomen, „wij zijn op alles voorbereid. Het enige waar we niets aan kunnen doen is die gek, waartegen iedere veilig heidsmaatregel machteloos staat. Maar voor zover het aan ons ligt, zullen deze spelen de veiligste uit de olympische ge schiedenis worden. BARCELONA »CPP Op elkaar gepropt als in een overvolle Japanse metro. Hap pend naar het laatste restje fris se lucht. In een veel te klein be meten ruimte zonder aircondi tioning, gevangen door het felle en warme licht van talloze ca mera's. Wie het persbabbeltje met Carl Lewis bezocht, waan de zich gisteren bijna een uur lang opgesloten in een overbe volkte sauna. „Pfffttt!" Puffend kroop 'King Carl' achter zijn tafeltje van daan. Hij vluchtte naar een ach terkamer en trok het drijfnatte jasje van zijn geel/zwarte, pyja- ma-achtige outfit uit. Veegde het zweet van zijn blote bast en concludeerde vervolgens. „Zo iets heb ik in vijftien jaar topat- letiek nog nooit meegemaakt." Het was een gigantisch me dia-circus in het Poble Espagnol aan de voet van de Montjuich. Fotografen stonden brutaalweg in de bloemperkjes, camera mensen verdrongen zich op de bureaus en journalisten verza melden zich en masse bij de twee luidsprekers. Directeur Mizuno van de gelijknamige sportartikelenfabrikant had op een opkomst van 100 150 me diavertegenwoordigers gere kend. Het werd een veelvoud daarvan. Duizend keer veront schuldigde de multi-miljonair zich voor zijn calculatiefoutje.. „Ik sta gewoon perplex." Carl Lewis meldde zich ach tervolgd door een leger fotogra fen en een batterij camera's met een half uur vertraging. Hij be hoort al bijna tot de atletiekve- teranen maar is nog steeds im mens populair. Het boegbeeld van de Santa Monica Track Club komt volgens eigen zeggen langzaam in een genadeloze vorm. „Ik hoef me slechts te fo cussen op een enkel evene ment, het verspringen. Ik weet dat ik verder kan springen dan Lewis, vorig jaar goed voor een jump van 8.91 meter, heeft omwille van de explosiviteit zijn aanloop verkort. In plaats van de gebruikelijke 55 meter rent hij 49 meter. „En het rende ment mag er zijn, al blijft sprin gen stukken lastiger dan sprin- Een geheimzinnige virus-in fectie was volgens Lewis de oor zaak van de mislukte olympi sche trials in juni. Een voor hoofdsholte-ontsteking, gevolgd door lever- en nier-problemen hielden hem aansluitend tien dagen aan de kant. „Het heeft me veel energie gekost om te rug te komen, maar nu sta ik er weer. Ik ben op alles voorbe reid." Sponsor Mizuno wil niets aan het toeval overlaten. Ofschoon In pyjama-achtige outfit staat Carl Lewis de opgestapelde pers te woord. hun 'visitekaartje' alleen aan het verspringen deelneemt, is er opnieuw voor tonnen geld geïn vesteerd in ultralicht schoeisel. Lewis bestormt in Barcelona de zandbak met schoenen van 143 gram per stuk. Ze zijn elk 42 gram lichter dan die in Tokio, waarmee Lewis 8.91 meter sprong en wereldrecords liep op de 100 en 4x100 meter. „Ze zijn zo dun, het is net een tweede huid." Lewis was in Tokio een ge vierd atleet, maar moest in het verleden regelmatig vlagen van verdoemenis trotseren. Gisteren zei hij zijn geloof in eigen kun nen weer helemaal terug te hebben. „Enkele weken geleden nog zag ik het even niet meer zitten. Ik twijfelde. Had angst. Nu ben ik weer vol goede moed. Alleen jammer dat ik me door dat virus niet heb kunnen kwa lificeren voor deelname aan de 100 en de 200 meter." De kans is niettemin levens groot aanwezig dat Carl Lewis toch zijn opwachting-maakt in het estafette-team. Ook al wilde de 31-jarige atleet daar liever niet over speculeren „Ik weet van niets. De coach maakt het team." Indirect liet trainer Tom Tellez, een soort tweede vader van Lewis, echter doorscheme ren dat Lewis op een plaats in het team kan claimen. „Wat Le wis de afgelopen weken heeft gepresteerd grenst aan het on gelooflijke. Ondanks de virus- foto afp jean-loup cautreau ziekte is hij blijven presteren. Hij is sterker dan ooit." Eén ding is zeker. Carl Lewis is aan de vooravond van de Spelen in Barcelona weer pro minent aanwezig. Zwetend en puffend weliswaar. Maar ook met een grote zelfverzekerdheid en een dosis grootspraak. En juist dan is Lewis op zijn best. ISCHE VLAMMETJES De Bruin bedankt voor bijrol Discuswerper Erik de Bruin daille bij het WK in Tokyo ziet te heeft gisteren definitief bedankt weinig verbetering in zijn ziek- r het spelen van een bijrol i: het olympisch atletiektoernooi. t de zilveren me- Samaranch klaar voor herverkiezing Juan Antonio Samaranch heeft gisteren aan het eind van de 99ste Sessie van het IOC gezegd klaar te zijn voor een herverkie zing als voorzitter. Hij kreeg hiervoor van de leden een staande ovatie. De 72-jarige Spanjaard gaf ant woord op een vraag van het Franse lid Maurice Herzog. Het antwoord van Samaranch kwam onverwacht. Hij heeft het laatste jaar steeds beweerd met zijn beslissing te wachten tot na de Spelen in zijn geboortestad Barcelona. „Je suis prèt", ant woordde Samaranch op Her- zogs vraag. „Ik ben klaar." Schultz in tweede ronde tegen Graf Brenda Schultz speelt in de afgelopen dagen alleen Brenda tweede ronde van het olym- Schultz binnen bereik had, rea- pisch tennistoernooi tegen Stef- geerde niet echt geschokt op de fi Graf. Voorwaarde is uiteraard dat de Heemsteedse in de eer ste ronde wint van Fang Li uit China en Graf de Canadese He len Kelesi verslaat Coach Stanley Franker, die de loting. „Schultz tegen Graf is natuurlijk niet echt leuk, maar de vorige keer dat zij tegenover elkaar stonden, was Brenda er erg dicht bij, misschien kan zij het nu waarmaken." tebeeld (een milde v Pfeiffer) om mee te kunnen doen om de ereplaatsen. Oltmans blijft bondscoach De 25e Zomerspelen in Barcelo na, die vandaag worden ge opend, zijn voor Roelant Olt mans goed begonnen. De 38-ja- rige Oegstgeestenaar kreeg gis teren telefonisch te horen dat hij nog tenminste twee jaar, tot en met het WK in Dublin, als bondscoach verbonden blijft aan het vrouwen-hockeyteam. Oltmans kan maandagavond in het eerste en direct al cruciale duel met Groot Brittannië met een volledig fitte selectie aan het olympisch toei*nooi begin nen. Noor Holsboer is hersteld van haar rugblessure. Jeanette Lewin, die donderdagavond in het oefenpartijtje tegen Spanje 1 -1een enkelkwetsuur opliep, is tegen die tijd ook inzetbaar. Actieve Nederlanders 26 juli Morgen, op de tweede dag van de Olympische Spelen, komen de eerste Nederlanders in actie. Het zijn in volgorde van op komst: Jolande Swinkels, schie ten luchtgeweer; Hennie Dom peling. schieten skeet; Erik Swinkels, schieten skeet; John den Braber, Pelle Kil, Jaap ten Kortenaar en Niels van der Steen, wielrennen 100 kilometer ploegentijdrit; Mildred Muis en Karen Brienesse, zwemmen 100 meter vrije slag; Nederlands i volleybalteam, eerste wedstrijd groep B (tegen Cuba); Orphan Delibas, Miguel Dias, Raymond Joval, Jerry Nyman, Arnold Vanderlijde en Peter Zwezerijnen, boksen. Pas zeker na loting van vandaag; Petra Grimbergen, Monique Knol en Leontien van Moorsel, wielren nen individuele wegwedstrijd; Nederlandse rolhockeyploeg, eerste wedstrijd groep B (tegen Olympisch voetbaltoernooi al begonnen BARCELONA GPD Absolute rust voor Peter Zwezerijnen De brandwonden die Peter Zwezerijnen woensdagavond in het Turks bad in het olympisch Dorp opliep, hebben de Neder landse halfzwaargewicht tot ab solute rust gedwongen. Terwijl zijn vijf ploeggenoten gisten Zwezerijnen heeft absolute bedrust voorgeschreven gekre gen. Volgens chef d'equipe Henk Los ziet de wond er op zichzelf goed uit. „De wond is echter nog nat en de doktoren doen er alles aan om die droog welgemoed op de persconferen- te krijgen. Wanneer dat lukt zal tie verschenen lag de zilveren hij maandag zeker kunnen bok- medaillewinnaar van het EK sen." van vorig jaar op bed. Paniekvoetbal levert het verbod op terugspeelballen in elk geval op. Tijdens de eerste olympi sche wedstrijd, tussen de voet ballers van Italië en de Verenig de Staten (2-1), raakten verdedi gers en doelmannen gister avond regelmatig in de war bij balbezit. De veilige keepershandschoe nen, die de snelheid van het spel zou hinderen, waren im mers verboden terrein. Of de spelregelwijziging ook aantrek kelijker voetbal brengt, is af wachten. Daartoe waren beide olympische teams in een met 18.000 toeschouwers vrijwel leeg stadion Camp Nou, niet in staat. De Olympische Spelen had den gisteravond de primeur van de nieuwe regel. De voetbalta lenten van Italië en Amerika hadden op hun beurt ook nog eens de eer het kolossale evene ment te mogen openen. Tot veel bijzonders leidde dat niet. De Italianen hadden voor rust een paar leuke momehten, met goals van Melli en Albertini, de Yankees bewezen nog lang niet klaar te zijn voor het Wereld kampioenschap van 1994 in ei gen land. Wel was er af en toe paniek, ingeleid door het feit dat de doelman sinds gisteren geen te rugspeelballen meer in zijn handen mag nemen, tenzij het onopzettelijk, met het hoofd of via een ingooi gebeurd. De bal bleef daardoor langer 'speel baar', 55 minuten volgens de computer, hoewel de vuurpijlen van verdedigers die het Spasms benauwd hadden, natuurlijk nauwelijks bespeelbaar waren. De Amerikaanse goalie Friedel onderscheidde zich door met een paar ferme pegels het ge vaar te keren. Het krachtsver schil tussen de twee teams i groep A was te groot om te zien hoe de nieuwe regel op topni veau uitpakt. Eenmaal sprong een doel man, Antonioli van Italië, ii fout. Hij maakte een pas te veel in zijn strafschopgebied er de indirecte vrije trap zwiepte Moore de bal hoog in de tou wen, 25 minuten voor tijd. Met de nieuwe regel had dat weinig te maken, wel met een scheids rechter (Diaz Vega) die op deze Olympische Spelen goed zijn best wilde doen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20