Leidsch Dagblad Andriessen zwicht voor eis DASA Na zessen is de telefoon op het ministerie onbruikbaar Onder escorte naar de Spelen Chaos op A16 door lekkende tankauto Miguel Indurain spot met alle tegenstanders Matte intocht vierdaagse Lubbers sprak in geheim met Indonesische minister PIET KERÜHOF ZATERDAG 25 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39912 LOSSE NUMMERS 1,50 Nog geen abonnee Ian Smith terug 2 Hij werd door velen gehaat, maar nu wordt in Zimbabwe steeds vaker geroepen om de terugkeer van Ian Smith. Illegalen 3 De uitzetting van cri minele illegalen werkt niet. Binnen een paar maanden zijn ze weer te rug in Amsterdam. Athos echt dicht 7 De monnikenrepubliek Athos was altijd al ge sloten voor vrouwen. Straks mogen ook mannen er niet meer komen. Genesis Uitgekookt, solide, I maar ook spontaan is de Britse groep Genesis. Dinsdagavond staan Phil Collinses in de Kuip. Vrouwensynode -y I n augustus op de Z tweede oecumeni sche synode in Driebergen nemen de vrouwen zelf het heft in handen. nri 071 - 161400 DEL! 071 - 161353 den haag gpd Is het nu de schuld van Economische Zaken (EZ) of het departement buitenland (BuZa) dat de Duitse DASA- delegatie gisteravond pas na veel gemier met thuisbasis München kon bellen. „Buitenland" zegt EZ vlug. „Nee hoor, EZ", reageert een medewerker van BuZa nog sneller. De oorzaak van het welles-nietes-spelletje is een tele foonregeling die sinds enige tijd is doorgevoerd op de verschillende ministeries. Om de hoeveelheid privé-te- lefoontjes terug te dringen is het na 18.00 uur bijna on mogelijk om naar het buitenland te bellen. Alleen enke le bevoorrechte afdelingen kunnen ook na etenstijd nog ongelimiteerd naar het buitenland bellen. „Om mis bruik te voorkomen. De regeling geldt voor alle minis teries en niet alleen voor Buitenlandse Zaken", aldus een snibbige telefoniste van het departement van mi nister Van den Broek. Minister Andriessen van economische zaken 'logeert' sinds een jaar in het gebouw van BuZa aan de Bezui- denhoutseweg in Den Haag. Het hoofdgebouw van EZ is ontruimd voor een forse verbouwing. Het ministerie van buitenlandse zaken was zo vriendelijk om voor de dakloze minister een vleugel vrij te maken. Terwijl de Duitsers en Nederlanders in het tijdelijke onderkomen van Andriessen ruzieden over de voor waarden voor samenwerking, werd 's middags om vijf uur plots het licht uitgedraaid. Het mag dan wel om de toekomst van Fokker gaan, moet een medewerker van BuZa gedacht hebben, maar om zes uur staan de sprui ten op tafel. En dus hield de airconditioning het voor gezien en was BuZa verstoken van een lijntje naar het buitenland. Pas na veel ingewikkelde schakelingen en handige lijn tjes werd het contact met de buitenwereld hersteld en konden de onderhandelaars van DASA aan München meedelen dat ze nog geen steek waren opgeschoten. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Fokker, DASA en de Neder landse overheid. Een bescha mende vertoning. Het confectiebedrijfVan Gils uitgekleed. Failliet. 'Het we reldje' begrijpt er niets van. Dragraces: een hobby die een 'stalen knip' vereist. De Olympische Spelen als uit hangbord voor Catalonië. Kosten noch moeite zijn ge spaard. Het credo van harmonica-fe nomeen Toots Thielemans: 'Always believe in your kippe- vel'. Denkwijzen Communicatie-Val. 'Door mijn commerciële uit straling word ik ondergewaar deerd'. Het probleem van meubelontwerper Jan des Bouvrie. 'Hollands mooiste plek, De Blinkert achter Kraantje Lek'. De fameuze uitspanning be staat 450 jaar. 'Vertrouw op God, maar doe de deur op slot'? Junkiedomi nee Hans Visser en zijn Pauluskerk. Sarajevo» Hoezo gaan sport en politiek niet samen? Onder escorte van een witgeschil derde tank van de vredesmacht van de Vere nigde Naties vertrok de sportploeg van Bos- nië-Hercegovina gisteren naar Barcelona om deel te nemen aan de Olympische Spelen. Op het nippertje, want de Spelen beginnen vandaag. De sporters zijn de eersten die na mens het nieuwe, maar door een burgeroor log verscheurde Europese land, aan een in ternationaal toernooi deelnemen. foto AP martin nangle Kamer twijfelt nog over overname Fokker De overname van vliegtuigfabrikant Fokker door Deut sche Aerospace (DASA) is in principe rond. Minister An driessen (economische zaken) is gistermiddag op hoofd lijnen akkoord gegaan met de overname. Hij liet de voor DASA onbespreekbare eis vallen, dat de Nederlandse overheid langer dan drie jaar een vetorecht houdt op be langrijke voorstellen die Fokker betreffen. den haag «gpd-anp De Tweede Kamer geeft An driessen voorlopig het groene licht om verder te onderhande len. Zij behoudt zich het recht voor om het uiteindelijke con tract af te wijzen. Voorzitter Henk Vos (PvdA) van de kamer commissie voor economische zaken zei wel grote moeite te hebben met het feit dat de Ne derlandse overheid na drie jaar het vetorecht binnen de onder neming kwijt raakt. De kamercommissie vindt de overeenkomst van Andriessen een stuk beter dan het oor spronkelijke akkoord tussen DASA en Fokker. Dat werd door Andriessen en de Kamer ver worpen omdat het volstrekt on voldoende garanties zou bieden voor het voortbestaan van een volwaardige Nederlandse vlieg tuigindustrie. In de nu voorliggende princi pe-overeenkomst krijgt DASA een meerderheidsbelang van 51 procent in Fokker. Over de prijs daarvoor moet nog worden on derhandeld. In de houdster maatschappij die dat belang be heert houdt de Nederlandse overheid nog drie jaar een aan deel van 22 procent. De verkoop van de huidige Fokkeraandelen kan de Staat op korte termijn 071-140745i doezastraat 1b 2311gz leiden HEES&HES idvocaten Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. dordrecht» anp tours peter ouwerkerk cpd-verslaggever Miguel Indurain wordt voor de tweede achtereenvolgende maal winnaar van de Tour de France. De 28-jarige Bask spotte giste ren opnieuw met al zijn tegen standers in zijn specialiteit. Ook de tweede lange tijdrit was voor hem. Indurain realiseerde een moyenne dat nog nooit in de wielergeschiedenis is vertoond: 52.349 km/u, ruim een kilome ter sneller dan het werelduurre cord, door Francesco Moser in 1984 gevestigd in Mexico-Stad. Maar met een werelduurre cord moet je bij Indurain niet aankomen: hij concentreert zich liever op de weg. Over zijn recordgemiddelde van gisteren: „Dat mag je niet vergelijken met Moser. Ik had de wind mee..." Er reden tussen Tours en Blois trouwens elf renners boven de 50 kilometer per uur, onder wie Erik Breukink, die ze vende werd. Na Indurain worden de plaat sen twee en drie morgen in Pa rijs ingenomen door twee Italia nen, die ook vorig jaar al op het podium verschenen. Alleen is Chiappucci nu tweede (en win naar van de bergtrui), en Bugno derde. Een lek in een tankwagen met acetylchloride heeft gisteravond een enorme verkeerschaos ver oorzaakt op de A16. De rijksweg werd tussen de Moerdijkbrug en 's-Gravendeel afgesloten en het verkeer werd omgeleid. In beide richtingen ontstond een file van acht kilometer. Ook het treinverkeer tussen Dordrecht en Roosendaal lag urenlang stil. Zes mensen, on der wie de chauffeur van de tankwagen en twee brandweer lieden, moesten tijdelijk in een ziekenhuis in Dordrecht wor den opgenomen met ademha lingsmoeilijkheden. De stremming werd pas van morgen rond 2.00 uur opgehe ven. Pas aan het einde van de avond kon de brandweer begin nen met het overpompen van de gevaarlijke stof naar een an dere tankwagen. De lekkende afsluiter van de tankwagen werd in het begin van de avond provisorisch gedicht door de brandweer. Acetylchloride is brandbaar en in combinatie met zuurstof zeer explosief. De politie haalde uit voorzorg mensen uit auto's in de files en bracht hen op af stand om te voorkomen dat zij met het gif in aanraking zouden komen. Omwonenden kregen van de politie opdracht ramen en deuren gesloten te houden. Om te verhinderen dat de gif wolk wegwaaide werd water over de tankwagen gespoten. Volgens de chauffeur van de lekkende tankwagen, die na en kele uren het ziekenhuis mocht verlaten, is het lek mogelijk te wijten aan een te volle tank. „Door de stijging van de tempe ratuur is het volume van het produkt waarschijnlijk gaan uit zetten, waardoor een plaatje bij het overloopventiel kapot kan zijn gegaan." De chauffeur zei te veronder stellen dat de tankwagen aan al le veiligheidseisen voldoet. Het feest op de 'Via Gladiola' (de Nijmeegse St Annastraat) kwam gis teren maar moeizaam op gang. foto anp hans stenmeier numegen gpdmoest de duizenden toeschou wers langs de Sint Annastraat De doorgaans zo hartverwar- herhaaldelijk oproepen hun mende intocht van de Nijmeeg- waardering voor de lopers in se Vierdaagse was dit jaar wat een fors applaus om te zetten, aan de matte kant. Net zoals tij- De Nijmeegse Vierdaagse telt dens de hele wandelweek kwam dit jaar een record aantal uitval- het feest gisteren op de'Via Gla- Iers: 3619. Van de 36.321 dins- diola' in het centrum van de dag gestarte deelnemers, be- Keizer Karelstad maar moei- reikten uiteindelijk 32.702 giste- zaam op gang. De speaker ren de finish. 500 miljoen gulden opleveren, waarvan de helft in de nieuwe onderneming wordt gestopt. De andere helft vloeit naar de alge mene middelen van minister Kok van financiën. In de over eenkomst is gewaarborgd dat de assemblage van vliegtuigen in Nederland blijft. Ook is afge sproken dat Fokker een leiden de rol speelt bij de ontwikkeling van een nieuw vliegtuig voor 60 tot 130 passagiers. „Fokker blijft zo een zelfstandige Nederlandse onderneming", aldus An driessen. De vakbonden bij Fokker reageerden positief. Be stuurder P. van Bers van de In dustriebond FNV is blij dat er nu eindelijk een einde is geko men aan een onzekere periode voor de 13.000 werknemers. Maar zijn bond komt pas met een definitief standpunt als alle stukken zijn doorgesproken met de achterban. De centrale on dernemingsraad had al eerder gezegd met een definitief stand punt te wachten. Meer over Fokker: Pagina 5: Fokker kon niet om DASA heen. Uitverkoop niet met lede ogen aanzien. Zaterdagbijlage: Een flirtpartij met conflicten. VENTILATOREN VRAAG DE GRATIS BROCHURE TEL.:01719-15522 Levering door geheel Nederland Bomaanslag bij Barcelona doet Samaranch niks VILAFRANCA DE PENEDES AP-Ind Juan Antonio Samaranch, voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité, is niet on der de indruk van de bomaan slag die de tereurgroep Grapo aan de vooravond van de Olym pische Spelen in Barcelona heeft gepleegd. Hij benadrukte dat de Spelen geen enkel gevaar lopen. „We hebben het volste vertrouwen in de veiligheids maatregelen die zijn genomen", aldus Samaranch. Twee lichte bommen brach ten gisteren schade toe aan een surfshorts div. dessins en kleuren S. M. L. XL LEIDEN Haarlemmerweg 41 jibij Croenoordhallen) Tel.: 071-213222 amsterdam ips Premier Lubbers heeft vorige week in het geheim in Parijs gesproken met de Indo nesische minister Radius Prawiro, de in vloedrijkste minister in het kabinet van president Suharto. De ontmoeting had plaats op 17 juli en viel samen met het officiële bezoek van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aan Indone sië, van 15 tot 18 juli. De Rijksvoorlichtingsdienst bevestigde gisteren dat Lubbers op 17 juli in Parijs was, maar weigerde mededelingen te doen over de inhoud van de besprekin gen met Prawiro. Een woordvoerder ver klaarde dat de premier juist op die dag vakantie had genomen. Lubbers zou met Prawiro hebben ge sproken over herstel en verdieping van de bilaterale betrekkingen. Die zijn ver stoord nadat Indonesië de ontwikke lingsrelatie met Nederland verbrak uit protest tegen het opschorten van de ont wikkelingshulp. Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking bevroor de hulp na het bloedbad op Oost-Timor. Indonesische militairen hebben in november vorig jaar volgens een onderzoek van Jakarta 50 betogers voor onafhankelijkheid doodgeschoten. Mensenrechtenorgani saties zeggen dat er meer dan honderd Oosttimorezen zijn gedood. Van den Broek kreeg in Jakarta te horen dat presi dent Suharto de ontwikkelingsrelatie al leen wil hervatten als Pronk uit het kabi net wordt gezet. Het was minister Prawiro die op 25 maart, namens Suharto, in een felle brief het kabinet-Lubbers ervan beschuldigde 'ontwikkelingshulp als instrument te ge bruiken om Indonesië te bedreigen'. In die ongewoon scherpe brief werd Neder land herinnerd aan zijn koloniale wandaden. Lubbers' bezoek aan Parijs viel ook sa men met de eerste bijeenkomst van de Consultatieve groep voor Indonesië, die in de plaats is gekomen van de IGGI (In tergouvernementele Groep voor Hulp aan Indonesië) waarvan Nederland het voorzitterschap moest opgeven na de eis van Jakarta. HET WOORD IS AAN Wallis ledereen is te benijden die iets be> zit waarvoor hij offers kan bren gen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Financiën Info Religie - Sport- Zaterdags bijvoegsel- VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 23 HET WEER verwachting van het KNMI voor vandaag: Droog en minder warm Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 23 gra den. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, eerst noordweste lijk, later veranderlijk. Slowaken en Tsjechen tegen opdelen natie PRAAG DPA-AP De meeste burgers in Tsjecho- Slowakije willen niet dat het land uiteenvalt in twee onaf hankelijke staten. Slechts 24 procent van de Tsjechen en 32 procent van de Slowaken ziet daar wel heil in. Dat blijkt uit de resultaten van een gisteren ge- publiceerdeopiniepeiling. De Tsjechische leider Klaus heeft gezegd dat de deling van het huidige Tsjecho-Slowakije desondanks moet doorgaan. Hij is net als zijn Slowaakse collega Meciar tegen een volksstem ming over de deling. Ruim 80 procent van zowel de Tsjechen als de Slowaken wil wel een re ferendum, zoals bepleit door de maandag afgetreden Tsjechos- lowaakse president Havel. KUNT TIJOG ZONDER? f I Ja. ik n«am ttn introductie- I I abonnement •»wrtwnté#k»artt-^ de eerete twee weken gratie. j I MiinefbonnWre^^etaal ik daarna I □w^Tiaand (f 27,80) via auloma- tische betaling" Per kwartaal (f80.10) via accept I 9iro 1 Per kwartaal (f80.10) via auto- I matische betaling" I Naam en voorletters i controle bezorging) ir bank/girorekening In Jakarta wordt gezegd dat Suharto het ongewone optreden van Lubbers als een teken ziet dat de Nederlandse rege ring 'er oprecht naar streeft de verstoor de relatie te herstellen'. Men noemt het ongewoon dat een regeringsleider de moeite neemt naar Parijs te reizen om een minister die niet dezelfde rang heeft, te ontmoeten. Lubbers heeft bewust of onbewust hel 'Javaanse protocol' gevolgd, waarmee hij veel goodwill zou hebben gekweekt bij Suharto, die aanvankelijk Van den Broek niet in audiëntie had willen ontvangen op de laatste dag van zijn bezoek op 18 juli. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1