Genesis uitgekookt en solide, maar spontaan Russische expositie in Oorlogsmuseum Bernhardfonds wil meer aandacht voor biografieën Cultuur&Kunst De eenvoudige steen van Dietrich ZATERDAG 25 JUL11992 redactie: cees van hoore annemiek ruygrok Dinsdagavond optreden in Rotterdamse Kuip Berlijn „Zeker op zoek naar Dietrich." De caféhouder van de kroeg bij het U-Bahn-sta- tion heeft het graf nog niet gezien. „Nee, nee, maar ik heb wel de stoet zien langs ko men, vandaar." Al veel vraag er naar gehad? „Zo nu en dan." 'Sag mir wo die Grabe sind'. Het is maar een paar honderd meter lopen. Berlin Friedenau bij de Süd-west Corso, net ten zuiden van het centrum, een klein om- boomd kerkhof in een rustige woonwijk. Bij de ingang staan op een schild de namen van tien Berlijners die ook een zekere bekendheid genoten. Bij de Berlijners. Daaronder haastig geschreven 'Mariene Dietrich'. Een tweede heeft er onder gezet 'Die schönste Frau der Welt'. Een grappenmaker nam in een melige bui ook een stift ter hand en schreef er wat onder. 'Abgesehen von Figur und Gesicht'. Flauw of niet, schaterlachen is in de hitte uit gesloten. Het is 35 graden in Berlijn. 'Sag mir wo die Blumen sind'. Maar het nummer van het graf op het schildje blijkt te kloppen en drie mensen lopen er net van weg. Een oude re man blijft nog even nadenkend staan voor het graf van de begin mei overleden actrice en zangeres, die naar verluidt 90 jaar oud werd. Wordt daar een snik gehoord? Een be wonderaar heeft een paar dagen daarvoor een bordie in het graf gezet met een rose hart. 'Lieben, nicht hassen'. Mariene Dietrich, onopvallend terug in Duitsland. De steen is eenvoudig. Geen geboortejaar... 'w.mn wfrd man je verstehen'. Inderdaad, een regel Utt 'Sag mir wo die Blumen sind'. Bij terug- komst van de verslaggever vraagt de café-, houder bij de ingang van de ondergrondfee- of die soms speciaal op graven kickt. „Met deze temperaturen, toch? In het oostelijke--- stadsdeel ligt een kerkhof met nog veel meer beroemdheden." 'Aber nur Dietrich. nur Dietrich'. En de toerist vraagt om een teksten foto emill fangm/tft&l In het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon is tot en met 1 november de ten toonstelling 'Eens waren we kinderen, tot er oorlog kwam...' te zien. De expositie is speciaal voor het museum bedacht en ontworpen door drie historici en vijf kunstenaars uit Rusland. Het is voor de tweede keer dat in het museum in Overloon een Russische tentoonstelling is te „Bij de heropening van het verbouwde museum in 1984 wees de militaire attaché van de ambassade van de toenmalige Sovjetunie ons er op dat we nauwelijks aandacht besteed den aan de Russische inbreng in de Tweede Wereldoorlog. Kort daarna hebben we de eer ste contacten gelegd met het ministerie van cultuur in Mos kou", aldus museumdirecteur drs. S. Temming. Aanvankelijk leverden die contacten niets om. „Het ging erg moeizaam. Pas toen de Rus sen zich realiseerden dat cultu rele uitwisseling met het westen voor hen van groot belang is ter ondersteuning van de economi sche contacten, kwam alles in een stroomversnelling." De Russische tentoonstelling 'We herinneren ons' trok in 1989 minstens 50.000 extra be zoekers naar Overloon. De rela tie met Rusland, die de afgelo pen jaren volgens Temming steeds inniger is geworden, heeft het museum in Overloon geen windeieren gelegd. Het museum kreeg een complete, goed werkende Russische tank cadeau en allerlei ander materi aal. Op dit moment wordt ook in de permanente tentoonstel ling aandacht besteed aan de Russische aspecten van de Tweede Wereldoorlog. Inmiddels heeft het ministe rie van cultuur van Rusland aan Temming gevraagd om in Mos kou en Sint Petersburg een Ne derlandse tentoonstelling over die periode in te richten. Daar mee is een bedrag gemoeid van maximaal 160.000 gulden. Het museum in Overloon heeft in middels subsidieaanvragen in gediend bij de ministeries van wvc, defensie en buitenlandse zaken. „Russen weten nauwelijks iets over het verloop van de Tweede Wereldoorlog in het westen omdat ze daar nooit iets over te horen hebben gekregen. Sommige Russen weten niet eens dat Nederland bezet is ge weest." De Russische expositie werd speciaal voor het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum ge maakt. „Het is een spectaculaire tentoonstelling die in beeld pro beert te brengen hoe kinderen het slachtoffer kunnen worden van oorlog, geweld en indoctri natie. De tentoonstelling grijpt overigens niet alleen terug naar 'de grote vaderlandse oorlog' waarin de Russen tegen Hitier vochten, maar ook naar dc. pe riode van Stalin." Interessant daarbij is, aldus Temming, dat de samenstellers van de ten toonstelling vanuit die peiJpcEs parallelen trekken met de huidi ge situatie. „De tentoonstelling laat zien hoe allerlei sluipende gevareu de kinderwereld bedreigen *h veranderen in een wereld van volwassenen waarin de vrede ver te zoeken is." Bij de inrich ting van de expositie is doöltfe historici gebruik gemaakt van authentiek materiaal. Daarnaast hebben de kunstenaars eerT"£r6- te inbreng gehad. „Het is voor ons heel span nend of de Russen erin slagen hun verhaal over te brengen pp de bezoekers. Hun cultuur is immers heel anders dan düTUi- ze. Los daarvan zijn we natuur lijk enorm tTots. Voor zoveffeö- kend is dit de eerste keer dit Rusland zich met zo'n tentoon stelling in het Westen prvbtu- teert", aldus Temming. Meer geld Er worden in Nederland te weinig biografieën geschre ven, vindt het Prins Bcm- hardfonds. Daarom stelrtm fonds geld beschikbaar" Am' deze onderbelichte vorm"vaiV geschiedschrijving te steu nen. Dat beleid past binnch- de doeleinden van de orghnf- satie die activiteiten op het gebied van cultuur en'na tuurbehoud in Nederland Wil bevorderen, en de Neder» landse cultuur uitdragen bui ten onze grenzen. Het geld dat hiervoor no dig is krijgt het fonds uit de jaarlijkse Anjercollecte, lega ten en giften en bijdragen van Algemene l-oterij Neder land en de Sporttotalisator. Op hun beurt kunnen watflp* schappers, beeldende ku«\ stenaars, de podiumkunsten, culturele instellingen en or ganisaties voor natuur- en cultuurbehoud een bcfTMf* doen op het fonds. jaarlijks gaat het daarbij om een bedrag van rond de 20 miljoen gulden (1990), waarvan ruim acht miljoen via de (regionale) Anjerfond sen wordt uitgekeerd. Qtqif uitgavenposten zijn onder meer professionele muzicK. culturele vorming en Dtfll I Daarnaast reikt prins Bern- hard, als regent van het in 1940 opgerichte fonds, jaar de zilveren anjers uit aan Nederlanders die zich - als niet-professionelen hebben ingezet voor dc bevordering van de cultuur. De uitgebreide rustpauzes na elk afgerond project nemen een belangrijke plaats in. Alle drie zijn ze het erover eens dat het elkaar op gezette tijden loslaten voor andere activiteiten de le vensduur en de frisheid van Ge nesis alleen maar ten goede komt. „Hoe langer we uit elkaar zijn geweest, des te meer zin hebben we om Genesis weer nieuw leven in te blazen", be kent Phil Collins, die als solist verreweg het meest aan de weg heeft getimmerd. „Komen we weer bijeen, dan blijkt telkens weer dat we elkaar verrassen met de nieuwe in vloeden die we afzonderlijk Phil Collins, Mike Rutherford en Tony Banks van Genesis: „Komen we weer bijeen, dan blijkt telkens weer hebben opgedaan. Dat is zeer dat we elkaar verrassen met de nieuwe invloeden die we afzonderlijk hebben opgedaan." foto»gpd Fonds op zoek naar schrijvers Eerst even terug naar het vorige Kuipbezoek van Genesis, inmiddels vijf jaar geleden. Zanger Phil Collins weet er nog alles van. „Waarom ik plotseling mijn goede humeur verloor is menigeen nooit goed duidelijk geworden, vrees ik. Slechts een klein deel van het publiek kon waarnemen dat er vlak voor het podium een wilde vechtpartij was uitgebroken en dat ik tussen het zingen door al enige tijd probeerde om de ordedienst te laten ingrijpen. Toen dat maar niet lukte, dacht ik 'En nu wegwezen', dus was het feest ook meteen over. Heel vervelend, maar zulke din gen gebeuren nu eenmaal." amsterdam louis du moulin De moraal van deze zure herin nering aan donderdag 11 juni 1987: Genesis is niet helemaal immuun voor zoiets als over macht. Goed om zo nu en dan eens nadrukkelijk te vermelden, want het Engelse supertrio doet maar al te vaak denken aan een geoliede rockmachine die niet uit het lood te beuken valt. De veteranenformatie, die dit jaar haar zilveren jubileum viert, kan dan ook in alle op zichten doorgaan voor een mo delband: muzikaal lijkt Genesis gezegend met een duurzame hitgevoeligheid, op het per soonlijke vlak zijn de heren alle frustaties al lang voorbij en de zakelijke onderbouw is zo solide als de Duitse gezinsauto waar voor reclame wordt gemaakt. Spelenderwijs verdienen de voormalige 'avant-gardisten' uit Surrey deze zomer met hun 'We can't dance tour' meer dan alle collega-grootheden die even eens van stadion naar festival- weide trekken. Vertoont Genesis al geruime tijd alle kenmerken van een be hoedzaam opererende muzikale multinational, de leden zelf la ten geen mogelijkheid onbenut om juist het tegendeel te de monstreren. In een uitvoerig ge sprek wijzen ze keer op keer op hun uiterst spontane benade ring van het vak, vanaf de eerste studiosessie tot en met het slot akkoord van het allerlaatste concert. inspirerend, zeg maar gerust ideaal. Op deze manier kan Ge nesis nog heel wat jaren voor uit." In The Farm, hun eigen stu dio, laten de drie zich slechts leiden door de plaatselijke 'che mische reacties'. „We beginnen, met niks en gaan dan improvi- seren", verduidelijkt Tony Banks. „Levert die aanpak niets of onvoldoende op, dan grijpen we terug op repertoire dat we nooit hebben afgerond. Zo hou den we de vaart er in." Over de omschakeling van hoogdravende fantasie-teksten naar speelse boodschappen praten de beschaafde muzikan ten minder vlot. Voor een deel omdat ze liever niet meer herin nerd worden aan hun 'Wagneri aanse' periode onder aanvoe ring van Peter Gabriel (tot me dio 1975), maar ook omdat ze 'geen Dylans' zijn. „Teksten zijn voor ons nu eenmaal bijzaak", aldus Phil Collins. „Ze komen in flarden aanwaaien als we aan het improviseren zijn. We sla ken ze ook echt uit, vandaar dat we er nooit buitenstaanders bij willen hebben. Ze zijn vooral bedoeld om te amuseren, niet om discussies te ontlokken of om de mensen op te voeden. Wij geloven namelijk niet dat we met Genesis de we reld moeten gaan verbeteren, wij entertainen liever." Bij voorkeur op kleiner for maat en minder lang met het zelfde pretpakket, kan er wat Collins (41), Rutherford (41) en Banks (42) betreft nog aan wor den toegevoegd. Op dat punt houden ze echter wel ter dege rekening met de externe verlan gens, die sinds het voorlaatste (zestiende) album 'Invisible Touch' alom mega-proporties hebben aangenomen. „We dro men natuurlijk wel eens van een Genesis-concert in een nor maal theater, waarin iedereen op ons lip kan zitten. Zelf mis sen we die intimiteit ook", be kent Mike Rutherford. „We zou den willen dat we een goeie op lossing wisten, maar die is er niet. Ga je terug naar kleinere zalen, dan moet je heel veel fans teleurstellen of jarenlang amsterdam louis burgers Het schrijven van biografieën behoort niet tot de meest beoe fende vormen van ge schiedschrijving in ons land. Een enkele schrijver of histori cus wil zich nog wel eens wagen aan het levensverhaal van een bekende landgenoot, maar over het algemeen is armoe troef. Korte schetsen, zoals in het fe nomenale 'Erflaters van onze beschaving' van jan en Annie Romein worden vaker geschre ven, maar die zijn veelal weer te kort om de persoon goed te kunnen plaatsen in zijn of haar tijd. Aan dat manco wil het Prins Bernhardfonds een eind maken. Al enkele jaren stelt het fonds geld beschikbaar voor het schrijven van biografieën. Tot nu toe gebeurde dat met relatief kleine bedragen. Maar dit jaar pakt het fonds het veel grootser aan. Er wordt nu zelf gezocht naar onderwerpen en naar de man of vrouw die het portret kan schrijven. Ook de beschik bare bijdrage per boek is fors verhoogd. In deze tweede serie van tien werken zullen biografieën ver schijnen van dr. Willem Drees en van Aletta Jacobs, de beken de strijdster uit de eerste femi nistische golf. „Onze eerste se rie was een succes. Toch kregen we het gevoel dat het nog beter kon. De biografieën uit die reeks zijn zeker interessant. We vinden echter dat ze te veel ge richt zijn op een bepaalde groep mensen, veelal de letterkundi gen", zegt Bemhardfonds-me- dewerker Gijs van der Ham. Zo hielp het initiatief van het Bernhardfonds bij het schrijven van de biografieën van onder meer Belle van Zuylen, Guido Gezelle en bijvoorbeeld de his toricus J. Huizinga. Er wordt nog gewerkt aan de levens van Joris Ivens, Herman Heijer- mans, J. Slauerhoff en L.E.J. Brouwer. Van de tien beschik bare stipendia van elk 20.000 gulden zijn er inmiddels acht toegewezen. Voor twee worden nog kandidaten gezocht. Van der Ham: „Het fonds vindt eigenlijk dat er al zo veel schrijvers geportretteerd wor den dat daar geen stimulans meer voor nodig is. We zoeken nu vooral naar politici, mensen uit het bedrijfsleven en weten schappers." De gekozen tijd is de periode 1880-1960, 'een tweede gouden eeuw in cultu reel en wetenschappelijk op zicht', zegt het fonds. Door de verhoging van de bij drage naar 100.000 gulden per opdracht kan het fonds zelf ook initiërend optreden. Een redac tiecommissie kan nu zelf schrij vers aanzoeken en onderwer pen bepalen. De biograaf krijgt de kans goed aan het werk te gaan. Hij kan langere tijd wor den vrijgesteld van zijn normale werk, of mensen aantrekken voor archiefonderzoek of het le zen van stenografisch hand schrift. Dat doet bijvoorbeeld profes sor Daalder voor zijn biografie van Willem Drees. „We wisten dat professor Daalder al gerui me tijd van plan was die biogra fie te schrijven. Ons geld stelt hem in staat zijn plan nu uit te voeren." De richtlijnen van het Bern hardfonds zijn overigens tame lijk streng. Het fonds wil boeken die geschikt zijn voor een groot publiek, dus niet alleen be stemd voor specialisten. Uit gangspunt moet zijn dat een beeld ontstaat van de man of vrouw in zijn tijd, en van het le ven en het werk van de persoon in kwestie. De lengte mag niet meer zijn dan rond 400 pagi- Daarom zoekt het fonds naar Gijs van der Ham van het Prins Bernhardfonds. Er wordt nog gewerkt aan de levens van Joris Ivens, Herman Heijermans en J. Slauerhoff. foto cpd roland de bruin schrijvers die al veel weten over de cultuurperiode waarin de persoon in kwestie leefde en werkte. Gedacht wordt aan jon ge wetenschappers, maar ook - zoals in het geval-Daalder - aan hoogleraren die met emeritaat gaan. Voordeel voor die werk wijze is dat het boek sneller ge reed komt. Voor een uitgever moet de schrijver overigens zelf zorgen. Van der Ham: „Wij zoeken nog naar mogelijkheden om de boe ken als serie uit te geven, bij een en dezelfde uitgever of bij ver schillende. In dat geval zouden ze op een overeenkomstige ma nier moeten worden gepicsen- teerd." achtereen blijven optreden." Om het leed over de onver vulbare wens te verzachten heeft Genesis er alles aan ge daan om met de 'We can't dan ce show' (waarin ook als ver trouwde hulpkrachten drum mer Chester Thompson en gita rist Daryl Stuermer) zo dicht mogelijk bij het publiek te ko men. Door het podium relatief klein te houden en door de mo gelijkheden van de drie ver schuifbare Jumbotron-video schermen optimaal te benutten. „We hebben geprobeerd om meer te doen met de visuele hulpmiddelen dan tot dusver gebruikelijk", licht Phil Collins nader toe. „We waren een beetje uitge studeerd op het bekende princi pe van een paar statische muzi kanten die alleen maar worden uitvergroot. Zelf zijn we best te vreden over onze vondsten, die samen op z'n zachtst gezegd een boeiend spektakel opleve ren. We hebben eindelijk voor de stadions een interessant evenwicht gevonden tussen vorm en inhoud, vinden wij. Geloof me, dit avondje Genesis zal niet één bezoeker licht ver geten." Genesis staat op 28 juli in de Kuip, Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17