Protest Schilderschool 'De zee is gevaarlijk, de mensen zijn eigenwijs' Regio Leiden Cijfers minder dramatisch Onderdelen Coaxis zelfstandig verder Toch braderie in kern Leiderdorp 'Geef de Polen werk het voorkomt overlast' ZATERDAG 25 JUL11992 115 REDACTIE DICK VAN DER PLAS (chef) MIEP DE CRAAFF LIESBETH Bi D VAN DEN 8ERC WILFRED SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE 071 - Bouwer moet afval opruimen oegstgeest Het Leidse bouwbedrijf IBB Kondor is door de ge meente Oegstgeest gemaand het rondslingerende bouwafval in park Rhijngeest op te ruimen. Oegstgeestenaren hebben bij de gemeente geklaagd over stukken plastic, piepschuim en ander rondslingerend bouw-afval in het park. De gemeentelijke milieudienst heeft een kijkje genomen en heeft vastgesteld dat het afval inderdaad afkomstig is van de ernaast gelegen bouw plaats voor Boschgeest. IBB Kondor bouwt hier dertig villa's. Het gemeentebestuur heeft een brief gestuurd aan IBB Kondor waar in het bedrijf wordt 'aangeschreven' het Oegstgeester park te ontdoen van de 'ontsierende' bouwresten. De gemeentelijke milieudienst gaat binnenkort controleren of het bouwbedrijf de rommel inderdaad heeft opgeruimd. Bedrijf zoekt Alphense dikkerds alphen aan den run» Kilo's afvallen of honderden guldens per maand verdienen. Dat belooft het gloednieuwe afslankmiddel Herbalife aan dikkerds en mensen die het produkt aan de man willen brengen. Op dinsdag 28 juli laat de Amerikaanse produ cent de Alphense regio kennismaken met het middel in het res taurant van Avifauna. Volgens de fabrikant kunnen mensen er vier tot tien kilo per maand afvallen. Het preparaat uit de VS heet honderd procent natuurlijk te zijn en is op basis van elf Chinese kruiden vervaardigd. De avond begint om 19.30 uur. Voor de pauze kunnen belangstellenden uitleg krijgen over het afslankmiddel. Mensen die het produkt willen verkopen, worden na de pauze geïnformeerd. Hillegommer wint brons hillegom Paul Lieverse (18) uit Hillegom heeft tijdens de Inter nationale Chemie Olympiade voor middelbare scholieren in de Verenigde Staten een bronzen medaille gehaald. Lieverse maak te deel uit van een team van vier scholieren, dat vorige maand hoog scoorde op de Natipnale Chemie Olymiade in Amsterdam. De veiling Flora maakt zich vooralsnog geen grote zorgen over de lichte omzetdaling waarmee het te kampen heeft. In tegenstelling tot de veiling in Aalsmeer - waar in vergelijking tot '91 een daling van zo'n 5 procent is genoteerd - is in Rijnsburg sprake van een terug gang met een half procent. Volgens woordvoerder P. Kralt van Flora hebben de 'Rijnsburgse cijfers', die aan vankelijk ook veel slechter wa ren, zich goed hersteld. Hij schrijft dat onder meer toe aan de betere kwaliteit van de zo merbloemen. Kralt waarschuwt er wel voor dat 'de prijzen pas aan de meet op 31 december worden verdeeld'. „Maar ik blijf een gematigd op timist en ga er vanuit dat er van een nieuwe terugval voorlopig geen sprake zal zijn. Ook al zijn er kwekers die het moeilijker hebben dat vorig jaar". Het is nog onduidelijk wat er gebeurt met het pand van de Coaxis-groep aan de Leiderdorpse Elisabethhof. Uit de as van de failliete Coaxis- groep in Leiderdorp is een nieuw bedrijfje voortgekomen. Vanaf maandag gaat dat, met 12 tot 15 personeelsleden, draaien vanuit Nieuwegein. Het bedrijf is een samenvoe ging van twee van de acht Coaxis-bedrijven, Micro Totaal bv en Software Solutions Bene lux bv. Het gaat grofweg doen wat die bedrijven al jaren doen: het verspreiden van program ma's en randapparatuur aan honderden Apple- en personal computer-dealers. Het enige grote verschil is de locatie. Tot nu toe waren de bedrijfjes ge huisvest in het 4000 vierkante Er komt toch weer een braderie in de oude dorpskern van Leiderdorp. Organisator C. Bos van het postagentschap aan de Hoofd straat is er druk mee doende en heeft als datum voor de 22ste augustus gekozen. Bos heeft zich geenszins door de perikelen rond het vorige evenement laten afschrikken. „Dat is verleden tijd. Ik heb weliswaar de vergunningen nog niet binnen, maar wel de toezeggingen. Dus ik reken er maar op dat het rond komt." De gemeente Leiderdorp gaf vorig jaar aanvankelijk geen toestemming voor de braderie. Volgens burgemeester en wethou ders zou het verkeer in en rond de Hoofd straat er te veel door worden opgehouden. Reden voor Bos om uit te roepen dat de ge meente 'het oude dorp boycot, want die braderie is maar één keer per jaar'. Hij liet het er niet bij zitten, stapte naar de com missie beroep- en bezwaarschriften en kreeg zijn gelijk. De braderie werd, mede dank zij de gunstige weersomstandigheden en het grote aantal kramen, een succes. Bos hoopt op een reprise. Hij is bijna 'vol geboekt'. De Leiderdorper denkt dat er zo'n 125 kramen in de Hoofdstraat zullen staan. Er wordt waarschijnlijk ook een aantal old timers getoond en als attracties zijn er on der meer een draaimolen en een skooter- baan. Ook een ander punt van kritiek op voorgaande braderiën hoopt de organisator dit keer te kunnen weerleggen: het ontbre ken van het Leiderdorpse verenigingsleven. Dit jaar verwacht Bos dat een aantal clubs een presentatie komt verzorgen. Zo heeft voetbalvereniging RCL toegezegd met een rad van avontuur te komen en staat buurt vereniging 'De Buitengewonen' er met een kraam. wassenaar miep de graaff Het strand bij de Wassenaarse Slag is het 'strengste' van de Leidse regio. Een ochtendje meelopen met de Wassenaarse Reddingsbrigade in het strandseizoen de hele dag op de post aanwezig leert dat er stringent wordt gecontroleerd. Waarbij de relatief strenge plaatselijke politieverordening als handvat dient óp het strand dat jaarlijks steeds hogere be zoekersaantallen te verwerken krijgt. Zo wordt alles dat op een Vijf reddingen in een weekeinde De post van de Wassenaarse Reddingsbrigade wordt door louter vrijwilligers bemand. De groep telt veertig tot vijf tig actieve 'strandgekken', die frequent dagdiensten draaien. Hun opleiding neemt twee tot drie jaar in beslag. In principe is de post van 1 mei tot 15 september bemand en wordt het gebied ter hoogte van de laatste strandtent permanent be waakt. Op hoogtijdagen zijn er constant zo'n 15 man aan wezig en die hebben dan ook constant wat te doen. Voor namelijk is het preventief werk. De brigade zegt liever in te grijpen alvorens bad gasten eventueel in moeilijk heden komen. Hoe vaak de redders echt in actie moeten komen om een drenkeling te redden, wisselt sterk. Vorig seizoen was dat acht keer, waarvan alleen al vijf keer in het aller laatste weekeinde. De red ders vinden het 'best aardig' om in actie te komen: „Dan weet je tenminste weer waar je hier voor zit".' drijvend voorwerp lijkt, direct uit het water gehaald. En zwem mers die zich maar even een paar meter te ver in zee wagen, worden onherroepelijk terugge floten. Als het druk is, patrouil leren er constant twee man langs de waterlijn en is er een boot op zee. Het 'beleid' werpt zeker z'n vruchten af, want het is welge teld 23 jaar geleden dat er in de zee bij yVassenaar iemand ver dronk. 'Terwijl een plaats als Katwijk gemiddeld één verdrin- kingsgeval per jaar heeft. Hele maal vergelijkbaar zijn de cijfers overigens niet, zegt woordvoer der P. Mentink van de Wasse naarse Reddingsbrigade, omdat het strand van de vissersplaats doorgaans drukker bezocht is. „Maar feit blijft dat ze in Kat wijk veel meer goed vinden.dan wij. Je mag-daar wel met lucht bedden, zeilbootjes of surfplan ken de zee in. Luchtbedden ha len wij er direct uit en zeilen of surfen mag je hier alleen als je lid van een vereniging bent", licht Rob Lelieveld, één van de 50 vrijwilligers van de Wasse naarse Reddingsbrigade, toe. Mentink zegt dat het allemaal wel zo streng moet omdat het strand bij Wassenaar ook één van de gevaarlijkste van de re gio is. „Je hebt er geen golfbre kers; wel veel gaten in zandban ken (muien) waardoor er veel stroming ontstaat." Lelieveld is het niet helemaal met die rede nering eens. „De zee is altijd en overal gevaarlijk. En altijd weer anders, met name door het sa menspel van eb, vloed en wind. Daar komt bij dat mensen ei genwijs zijn, overmoedig ook, vaak in combinatie met drank. Aan praktijkgevallen geen ge brek tijdens een tochtje met de jeep over het strand. Vlak voor het vertrek snelt een moeder met dochter de post van de brigade binnen. Of er een pleis ter is voor een enge snee: de brigade fungeert ook als EHBO- post en dat onderdeel maakt Vanuit de reddingspost hebben Roel Oosten/eer (rechts) en Rob Lelieveld een goed uitzicht over het Wassenaarse strand. De verrekijker doet zo nodig de rest. foto» jan een flink deel van het takenpak ket uit. Een hele traditionele taak is het zoeken naar vermiste, dan wel het opvangen van gevonde kinderen. „Er zijn dagen dat we er tien, twaalf krijgen en soms is het er maar één. Geen peil op te trekken. Soms blijken ze uit Katwijk of Scheveningen te ko men, zijn ze helemaal komen lopen." Tijdens de patrouille blijkt een driejarige Patrick zoek, zo meldt de commandpost via de mobilofoon. Zoeken naar een blond jongetje met een geel- blauw broekje, voorzien van ko nijntjes. Een naald in een hooi berg, het strand wemelt van de peuters. „En vooral tussen die schermen is dat geen doen. Daar kun je niet komen. Vaak blijkt trouwens dat een zoekge raakt kind gewoon een scherm pje verderop zit te spelen", is de ervaring van Lelieveld. Waar Pa trick zat, is niet duidelijk, maar even later meldt de post dat hij is gevonden. „Ja, nu gaan we het plezier van een aantal mensen ontne men", mompelt Lelieveld van achter het stuur. Collega Roel Oosterveer is de wagen al uitge sneld en roept vanaf de kustlijn een vader met zoontje en lucht bed het water weer uit. Een handeling die routine is gewor den. „Kijk, als je westenwind hebt, drijf je niet zo snel af. Maar bij een beetje stroming meter grote pand van Coaxis aan het Elisabethhof in Leider dorp. Onduidelijk is nog wat er ge beurt met het pand en de ande re zes maatschappijtjes van de dinsdag failliet verklaarde com- putergroep Coaxis. Curator F. Wachter denkt zeker twee we ken nodig te hebben om orde op zaken te stellen. Zo moet hij duidelijk krijpei wat goederen zijn'. Ook heeft hij te maken met onderhuurders. Die vragen zich onder meer af of de toiletten in het pand nog wor den schoongemaakt. Of het tot een veiling komt, weet hij nog niet: „Als de rechter-commissa- ris akkoord gaat met onder handse verkopen, kan dat ook." wel. En je kunt het niet de ene dag wel en de andere dag niet goed vinden, dat schept ondui delijkheid", legt Lelieveld nog maar eens uit. Niet alle strandbezoekers zijn dankbaar voor dergelijke waar schuwingen. „Je krijgt wel eens discussie of kwade gezichten. Ze vragen dan 'waar het staat dat het niet mag'. Maar het is wel degelijk in de politieveror dening te vinden. En het is toch voor hun eigen bestwil?" „Nederland, geef Polen werk! Polen hoeven dan niet te ste len of andere overlast te ver oorzaken. Nederlandse werk gevers krijgen wat ze willen en de Nederlandse overheid doet wat buurlanden allang doen: een democratie in wording echt helpen in plaats van poli tie en arbeidsinspectie aan het werk te houden". Met die oproep reageert de persattaché van de Poolse am bassade, L. Kubiak, op de stroom publicaties over land genoten die hier steeds meer overlast zouden veroorzaken. Hij vindt de berichten over trokken. Meestal gaat het om fietsdiefstallen en andere 'klei ne misdrijven', is zijn indruk. Een enkele keer betreft het de auto-maffia, die gestolen au to's naar Oost-Europa brengt. „Inderdaad, in het eerste kwartaal van dit jaar zijn 29 Polen het land uitgezet. Maar als jaarlijks 100.000 Polen Ne derland bezoeken, valt het procentueel wel mee. Hoe ver velend het ook is." Kubiak noemt het opvallend dat de klachten vooral uit dorpen ko men, zoals Noordwijkerhout. Probleem is wel dat hij offi cieel niet weet waarom land genoten zijn opgepakt of wor den uitgezet. Volgens de Weense conventie over diplo matieke rechten moet Neder land dat melden, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. Zo moest hij uit de krant vernemen dat vorige week twee Polen werden te ruggestuurd nadat de Noord- wijkerhoutse politie ze bij een kleine winkeldiefstal had be trapt en merkte dat ze niet konden voorzien in het eigen levensonderhoud. „Mensen moeten zich aan de wet hou den en het is aan de Neder landse staat te beoordelen wat onaanvaardbaar is. Maar mis schien is het verstandig om onze ambassade te bellen. Een gesprek uil soms helpen", zegt Kubiak diplomatiek. Een tegencampagne lijkt hem dan ook niet nodig, al grijpt hij elke kans aan om za ken recht te zetten en Neder land tips te geven. Terwijl Duitsland drie jaar geleden vastlegde dat jaarlijks 40.000 Polen tijdelijk werk kunnen verrichten en ook België en Frankrijk duizenden tijdelijke arbeidsplaatsen biedt, geeft ons land niet thuis. Ook niet als Poolse ministers aanbieden de werknemers grondig te se lecteren, zoals ze doen voor de zware industrie bij de ooster buren en de landbouw bij de zuiderburen. In feite zorgt Nederland voor een nieuw Bordijn in Eu- ropa, vindt Kubiak. Geen ijze- gordijn. En dat frustreert een land met meer dan twee mil joen werklozen dat keihard bezig is om over te schakelen naar een markteconomie. Zelfs studenten mogen hier niet werken en dat is volgens Kubiak in strijd met 'interna tionale gewoonten'. Hij vindt de situatie extra wrang omdat hij weet dat Ne derlandse werkgevers graag Polen aan het werk helpen en Polen graag in Nederland aan de slag willen. Dagelijks ko men er vele telefoontjes en brieven bij de ambassade bin nen en steeds moet het perso neel uitleggen dat het niets kan doen. Natuurlijk wordt er ook illegaal gewerkt. Zo heeft de attaché de indruk dat ook in de bollenstreek werkgevers zo tevreden zijn over Polen dat ze ze gewoon opnieuw uitno digen. De kans op een boete nemen ze daarbij op de koop Meldpunt: nog geen klachten Buitenlandse bollenpellers die zich gediscrimineerd voelen, worden uitgenodigd dat te zeggen tegen het Meldpunt Discrimi natie Leiden. Het meldpunt bekijkt dan of bemiddelen helpt of dat een klacht moet worden ingediend. Het meldpunt reageert hiermee op berichten dat buitenlandse bollenpellers van campings worden geweerd. F.n dat zou weer in de hand gewerkt worden door agenten die buitenlanders verant woordelijk achten voor een toename van de kleine criminaliteit Het meldpunt vindt dal de politie zeer voorzichtig moet zijn met dergelijk indrukken', zeker als ze niet gestaafd worden door hard cijfermateriaal en discriminatie in de hand kunnen werken. Tot nu toe hebben de meldpunten in loeiden en Haarlem nog geen klachten ontvangen van bollenpellers. Het Leidse klachten- nummer is: 071- 120903 Raad van State moet oordelen over nieuwbouwplan De afwijzing van het nieuwbouwplan voor een gebouw met 15 lokalen, is het bestuur van de Dr. K. Schilder school in Oegstgeest in het verkeerde keelgat geschoten. Het besluit van het ministerie van onderwijs wordt aan gevochten bij de Raad van State. Het schoolbestuur de Gereformeerde Schoolvereniging Rijnsburg en Omstre ken vreest op termijn in problemen te komen door het nijpende ruimtebrek in het huidige onderkomen aan De Voscuyl in Oegstgeest. oegstgeest dick van der plas De Dr. K. Schilderschool is mo menteel al noodgedwongen op twee plekken ondergebracht. Om de toestroom van leerlin gen te kunnen verwerken, zijn twee klassen ingetrokken bij de Willibrordschool. Secretaris J. den Duik van het schoolbestuur verwacht dat binnen afzienbare tijd opnieuw een extra lokaal nodig is. „En we voelen er wei nig voor onze leerlingen straks op drie verschillende plaatsen onder te brengen", zegt hij. De schoolvereniging heeft weliswaar een verzoek inge diend voor een heel nieuw on derkomen, maar de voornaam ste wens is eigenlijk het onder één dak brengen van alle leer lingen. „Dat mag wat ons be treft ook in een bestaand ge bouw dat groot genoeg is", zegt Den Duik. Duidelijk is in elk ge val dat de school op de huidige plek geen enkele mogelijkheid voor uitbreiding meer heeft. Voor het ministerie was de belangrijkste reden om de aan vraag af te wijzen, het feit dat het hoofdgebouw van de Dr. K. Schilderschool nog lang niet aan vervanging toe is. Den Duik beaamt dat het pand zeker nog wel 30 jaar mee kan. „Maar wat heb je aan een goed gebouw dat veel te klein is?", vraagt hij zich af. Schaalvergroting Het schoolbestuur kan volgens de secretaris voldoende argu menten aandragen om een ver huizing naar een groter onder komen te rechtvaardigen. „In de leerlingenprognoses wordt er bijvoorbeeld aan voorbij gegaan dat wij een streekfunctie heb ben. Als één van de weinige ge reformeerde scholen in de streek krijgen wij ook kinderen uit onder meer Katwijk, Rijns burg en Leiden. Dat levert een afwijkend beeld op." De Dr. K. Schilderschool telt per 1 augus tus ongeveer 330 leerlingen, on dergebracht in tien lokalen in de hoofdvestiging en twee loka len bij de Willibrordschool. Een ander argument dat vóór een ruimere huisvesting pleit, is een aantal jaren geleden door het ministerie van onderwijs zelf aangedragen. Den Duik: „Toen de rijksoverheid steeds meer de nadruk ging leggen op schaalvergroting binnen het on derwijs, hebben wij er bewust niet voor gekozen om onze school te splitsen. Juist omdat we toen in feite de minister in zijn beleid volgden, worden we nu gestraft. We zijn uitgegroeid tot een grote school, maar ver blijven noodgedwongen in een te krap jasje." Voor de Dr. K. Schilderschool is het met de huidige beroeps procedure 'nu of nooit', meent Den Duik. „Binnenkort treedt een noodwet in werking, op grond waarvan nieuwbouw voor scholen vrijwel wordt uit gesloten. Alleen voor nieuw bouwwijken waarin nog geen enkele vorm van onderwijs is, wordt dan nog vergunning afge geven."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15