Zo ver mogelijk weg van de zee Jos Theunisz: 'Ik blijf dit nog zeker vijfjaar doen' Hoe je van roken kreupel wordt Henk van Tol uit Roelofarendsveen Het Gesprek van de Zomerdag [jjOSTA OLANDA Hotel Oranje moet schermen op het strand verwijderen ZATERDAG 25 JUL11992 13 DE ERGERNIS VAN... Tinus en Coby van Santen uit Voorschoten zijn elke dag te vinden bij het surfstrand in recreatiepark Vlietland: tegen." Wie naar zee gaat, wordt bekoord door de horizon, de ruimte en het licht, schreef de Nederlandse schrijver Arthur van Schendel. Kan wel wezen, zegt de Voorschotense Liesbeth Siemons. Maar wie naar zee gaat wordt ook geteisterd door de zilte lucht, al dat zand en het gebrek aan parkeerplaatsen. Vandaar dat ze er niet meer naar toegaat. Ze peinst er niet over. Als het mooi weer is, pakt ze d'r fiets en binnen vijf f minuten is ze waar ze wezen j wil: op het surfstrandje in Lrecreatiepark Vlietland, tussen Leiden en Leidschendam. „Vorig jaar heb ik dit écht ontdekt. Veel vrienden gaan hier ook naar toe, het is een "centrale ontmoetingsplaats" ze. Okay, ze wil wel toegeven dat bij de door zandwinning ontstane plas vervelende beestjes rondvliegen - 'vooral in het wespenseizoen is dat naar' - en dat aan zee vaak een lekker briesje staat. „Maar de nadelen wegen niet f op tegen de voordelen." Het is nog rustig op het strandje. In de verte, voor de [bomenrij die de horizon tekent, fevaren drie zeilboten voorbij. Langzaam, want er staat nauwelijks wind. Een paar kleine kinderen spelen in het water. Sommigen dragen een zwemband. „Alles is hier leuk", weet de 8- I jarige Danny Valk te vertellen. Hij heeft net een enorme kuil gegraven, en daar heeft-ie water in gedaan. En verder zwemt hij veel. Zijn ouders zitten op tuinstoelen te lezen. Vlakbij de zee wonen ze, maar denk maar niet dat ze er vaak naar toe gaan. „Hier is het veel lekkerder", zegt Leo Valk. Er is maar een klein strookje zand, er is een enorm groot grasveld en je kunt de kinderen goed in de gaten houden, zo somt hij de voordelen op. Bovendien kun je gemakkelijk en gratis je auto kwijt. Een telg van de familie 't Hart uit Leidschendam krijgt een schone luier. Het kind ligt op een kleed onder een van de twee parasols die de familie heeft meegezeuld. Het verschonen gaat gemakkelijk, zonder dat 'gore zand' dat op het strand ook altijd tussen je brood gaat zitten. „Maar verder hoef je dit niet te promoten, hoor, want het is al druk zat", zegt de familie. De 24-jarige Tinus van Santen uit Voorschoten, die ook al zo'n hekel heeft aan al dat zand op het strand, ligt elke dag met een groep vrienden op het gras bij het meer. Er is maar een probleem en dat is dat je op het water eigenlijk niet mag waterskiën. Het surfstrand is het domein van mensen uit Leidschendam, Voorschoten en Den Haag, weet Van Santen. „Daar verderop is het Leidse strandje." Daar verderop, daar heet het geen surfstrand maar zwemstrand. Een flink deel van het water is afgezet met touwen met ballen eraan. Het is er drukker. „Er is niemand in de stad", klinkt uiteen cassetterecorder. Hele inventarissen zijn meegesleept naar het meer. Overal staan koelboxen en thermoskannen. Het favoriete gerecht is een bruine boterham met pindakaas, die mensen verorberen terwijl ze op een tuinstoel onder de parasol zitten. Er liggen tientallen rubberboten in het water, er drijven een pastelkleurig zeepaardje en een zilvergrijze dolfijn. Er zijn ontzettend veel kleine kinderen en de 14-jarige Daniëlle Roosenbrand uit Leiden Zuid- West geeft toe dat ze af en toe wel een beetje gek wordt van 'dat gekrijs'. Maar het weerhoudt haar en haar vriendin Nathalie Polanen er „We komen hier altijd veel bekenden FOTO WIM DIJKMAN niet van om geregeld naar Vlietland te fietsen. „Het is hier gezellig. Meestal zitten we hier met een heleboel bekenden." Met leuke jongens ook, ja. „Daar komen we natuurlijk voor." En zo heeft alles zijn eigen bekoring. JANET VAN PUK» Stel dat je partner een aantal meters elastiek koopt bij V&D. Thuisgekomen, nog steeds stellenderwijs, ontdekt dat de soort en de maat verkeerd zijn. Omdat jij vakantie hebt en toch boodschappen in Leiden gaat doen, vraagt ze jou het gekochte artikel terug te brengen en de betaalde vijf gulden weer te incasseren. Op naar de klantenservice dus. De klantenservice van V&D bevindt zich in een uithoek op de vierde etage. Blijkbaar wil V &D zo weinig mogelijk klanten anders zet je zo'n instituut wel naast de voordeur. Na enig sluip- en zoekwerk (geen roltrap van de derde naar de vierde etage) klop ik tegen het raampje. Twee koffie drinkende dames kijken verstoord in mijn richting. Een artikel terugbrengen en geld teruggeven. Nooit van gehoord, ze zal eens vragen. Even later krijg ik te horen dat ik op de afdeling moet zijn waar het elastiek is gekocht. AJsof ik een vloek in haar richting heb gezonden, zo kijkt ze me aan. Geef mij de bon eens! Ze loopt er mee naar achteren. Dat is beneden, krijg ik een minuut later te horen. Beneden is nogal groot, waag ik op te merken, weet u ook waar beneden? Op de begane grond. Dat weet ik al EVENEMENTEN Kanoën De provincie Zuid-Holland houdt zondag 26 juli in samen werking met recreatiecentrum Vlietland een recreatiedag. Die wordt gehouden in het recrea tiegebied Vlietland, tussen Voorschoten en Leidschendam. De activiteiten beginnen om 11.00 uur. Centraal thema is het kanovaren. Onder deskundige leiding kun nen de deelnemers zich de be ginselen van de kanosport eigen maken. Daarnaast wordt een puzzeltocht van een uur uitge zet. Ook vaart er een rondvaart boot, waarin bezoekers tegen gereduceerd tarief een tochtje kunnen maken. jaren en ik ga naar beneden. Na een speurtocht kom ik op de afdeling en raadpleeg de jeugdige caissière, na wat heen- en-weer-gepraat mag zij van een meer ervaren collega een bonnenboek pakken. Alle gegevens van de kassabon worden zorgvuldig overgeschreven in een chequeboek. Intussen verzamel ik een pak enveloppen en een plakboek en wil dat verrekenen. Dat gaat niet. mijnheer. U kunt de vijf gulden alleen bij een andere kassa terugkrijgen. Met twee bonnen en twee boodschappen loop ik naar een kassa tien meter verderop. Geen caissière. Uiteindelijk verrijst tussen twee boekenrekken een verkoopster die ook de kassa mag bedienen. Graag alles verrekenen. Ik moet 14,95 betalen en krijg vijf gulden terug en leg een tientje neer. Dat gaat haar te snel of het is tegen de regels. Na terugbetaling volgt ook mijn betaling. Mijn aankopen verdwijnen in een plastic tas waarin je ook een big kan vervoeren. De hele operatie heeft me 18 minuten gekost. Dit alles stellenderwijs. De werkelijkheid is net zo erg. Golf Op de banen van de Noordwijk- se Golfclub worden tot en met zondag de Open Nederlandse Kampioenschappen gehouden. Aan de start verschijnen beken de wereldtoppers. Zaterdag en zondag beginnen de wedstrij den om 8.30. De toegangsprijs bedraagt 50 gulden per (lag. Carnaval In het centrum van Rotterdam heeft vandaag vanaf 13.00 uur het zomercarnaval plaats. Er treden diverse Cara'ibische, Bra ziliaanse, Kaapverdische en Su rinaamse bands op, die in een optocht door de stad trekken. Jos Theunisz is dolgelukkig. Al een paar kilometer voor het einde van de laatste dag van de Vierdaagse van Nijmegen, valt zij iedereen om de hals. Zij heeft haar handen vol aan de bloemen die "van alle kanten, op haar afkomen. Het is het vijfde jaar dat zij voor het personeel van Vroom Dreesmann de Vierdaagse organiseert. Ruim honderd mannen en vrouwen uit het hele land heeft zij enthousiast gekregen. Al vanaf november is Theunisz (52) druk bezig met die organisatie. Zij zorgt voor kleding, schoenen, onderdak, verzorging en een volgauto. Op de laatste dag, bij de fameuze intocht in Nijmegen, wordt de groep op het laatste stuk begeleid door de Teletoeters. Zelfs Ajax-voorzitter Michael van Praag voelt zich niet te goed om op de tuba een partijtje mee te blazen. Het allereerste wat bij Theunisz opvalt, is haar betrokkenheid bij het wel en wee van het bedrijf. Zij werkt nu 14 jaar bij V&D, op dit moment als secretaresse van de voorzitter van de directie. Zij kan zich boos maken om bepaalde besluiten in het verleden, die er volgens haar toe hebben geleid dat V &D in wat moeilijk parket is terecht gekomen. Aan de andere kant wil zij geen kwaad woord horen over het bedrijf. Vreemden moeten daar van afblijven. Het was ook bij het 100-jarig bestaan van het warenhuis, nu vijf jaar geleden, dat het idee om gezamenlijk naar de Vierdaagse te gaan bij haar ontstond. Zij liep al langer mee met wandelingen, maar had nog nooit die in Nijmegen gedaan. „Die eerste keer is zo goed bevallen. Ik was helemaal kapot hoor. Maar de sfeer heeft me niet meer los gelaten. Ik blijf dit voor V &D zeker nog vijf jaar organiseren", zegt Theunisz die tot tranen toe is Zij wijst naar het publiek dat behalve op de hoge tribunes, ook op bankstellen zit die zo uit de huiskamer komen. „Ik geniet van al die mensen. Maar ook van mijn eigen mensen. Het is al die moeite dubbel en dwars waard." Zij kijkt achterom en zwaait als een bezetene met de bloemen naar de bekende gezichten. Haar gelaat is blij maar tevens behoorlijk getekend door de 160 kilometer die zij die week heeft afgelegd. De voorbereiding op de afstanden is zeer serieus te noemen. Er is een vrij luxueus conferentie-oord in Groesbeek afgehuurd voor de ruim honderd man. Daar wordt alleen alcoholvrij bier geschonken en binnen is roken een taboe. De mars is het gesprek van de dag. 'Hoe heb jij gelopen' en 'hoeveel blaren heb jij', zijn veel gestelde vragen. Maar de meesten duiken snel onder de klamme lappen: uitrusten voor de volgende dag. Velen kwamen gisteren trouwens de man met de hamer tegen. Op de derde marsdag waren er bijna 1400 die opgaven, een absoluut record. „Bij ons zijn het er maar twee die het niet hebben gehaald. Dat vind ik voor hen sneu. Zelf zou ik het vreselijk vinden, want het is voor mij een kwestie van prestatie. Het is hier beregezellig, maar het blijft voor mij presteren." De lotgevallen van Katwijken J. Verdoes CEES VAN HOORE De parabel van de Barmhartige Samaritaan is er niks bij. Katwij- ker J. Verdoes (53) brengt zijn tante met een gebroken arm naar de EHBO-post van het Academisch Ziekenhuis Leiden en komt zelf met twee ge scheurde enkelbanden en een gebroken hiel terug. Precies een week voor hij met Bex busrei zen op vakantie zou gaan naar Hongarije. Dat wordt dus een maand met de benen omhoog en de leesportefeuille binnen handbereik. Gewoon in Katwijk dus. Hoe is dat nou mogelijk, mijn beste Verdoes? Hebben ze u bij het AZL zo mishandeld, hadden ze patiënten te kort? Er komt een klein barstje in de glimlach van metselaar Ver does. „Mijn vrouw en ik brach ten afgelopen zaterdag mijn tante naar het AZL. Ze had haar arm gebroken. Goed, ze wordt daar geholpen, maar het duur de nogal een tijdje, dus ik zeg tegen mijn vrouw: 'Ik ga even buiten een sigaretje roken'. Ik neem een paar trekjes en zie daar een busje van het AZL het terrein opdraaien. Ik denk: hé, een busje. En ik draai me weer om. Rijdt dat busje ineens ach teruit. zo op mijn hielen. Ik stond kennelijk net in de dode hoek. Ik voelde meteen: dit wordt geen vakantie meer. Daar lag ik. Die chauffeur zegt: 'Ik zag je niet'. Daar kan ik inkomen. Hij zal het niet met opzet heb ben gedaan." Mevrouw Verdoes: „Ik sta daar in die wachtkamer en ik denk: er is kennelijk iets gebeurd bui ten. Wat wist ik niet. Ik denk: dat hoor ik straks van mijn man wel. En opeens zie ik dat hijzelf op een brancard wordt binnen gedragen. Ik dacht dat ik water zag branden." Verdoes: „Aan één kant is het wel komisch, ja. Maar het deed nog behoorlijk pijn. Die aanrij ding heeft misschien ééntiende van een seconde geduurd, maar wat er in zo'n fractie van tijd nog door je heen kan gaan, daar sta je versteld van. Ik dacht bij mezelf: dit heeft zo moeten we zen. En misschien is dat ook wel zo. Mijn dochter is in verwach ting. Ze was die zaterdag al uit gerekend. Maar nu is er nog steeds niks. Misschien heb ik wel op de komst van mijn klein kind moeten wachten. Ik heb tegen een kleindochter gezegd dat ze morgen haar stiften moet meenemen. Ze weet al wat ze op het gips gaat tekenen: een zonnetje, een maantje en wat sterretjes." Daar zit meneer Verdoes dus. Net als hijzelf hebben de kenis- sen met wie hij naar Hongarije zou gaan de reis geannuleerd. „Ja", zegt Verdoes. „en dat was óók nog zo gek. De laatste dag op het werk zegt een collega te gen me: 'Ga jij ook met Bex naar Hongarije?'Ik zeg:'la, jij dan ook? Moet ik nou echt weer tien dagen tegen dat hoofd van jou aankijken?'. Ik heb hem van de week maar vlug gebeld. Hij moest gisteren hier in Katwijk instappen en als hij me niet had gezien zou hij hebben gedacht dat we ons hadden verslapen. Dan had-ie hier geheid om half acht 's morgens voor de deur gestaan." Arme Verdoes. En de tante met de gebroken arm zegt steeds maar: „Het is mijn schuld, het is mijn schuld." Ja, ja, Gods we gen zijn duister en ondoorgron delijk. Verdoes schikt zich in het ongemak. „Het is hier in Kat wijk ook mooi. We wonen dicht bij zee. Ik zeg altijd: twee keer vallen en je bent aan het strand." CEES VAN HOORE AGENDA ZATERDAG 25 JULI Katwijk T- Nederlands Kampioenschap Hobie L Cat, open catamaranwedstrijden, voorde kust bij strandvak Skuyte- r vaert, aanvang 11.00 uur. Noordwijk .De Walhelo Hawanans, Vuurtoren- f .plein, aanvang 18.00 uur. Warmond r Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij 'de Pomp tot 20.00 uur. Baanfeestvan 21.00 tot 01.00 uur. ZONDAG 26 JULI Katwijk Nederlands Kampioenschap Hobie Cat, open catamaranwedstrijden, voor de kust bij strandvak Skuyte- |- vaert, aanvang 12.00 uur. Leiden i Hofjeswandelingolv Gidsenteam Lei- den. vertrek vanaf hoek Doezastraat Van der Werfpark, om 14.00 uur. f ^Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. Noordwijk l Toeristische Zornermarkt met oude ambachten en live-music op het Vuurtorenplein van 10,00 tot 18.00 NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER De omstreden houten wind schermen aan de noordzijde van Hotel Oranje's strandpa viljoen Palm Plaza in Noord wijk moeten worden afgebro ken. Doen de exploitanten het niet zelf, dan mag de gemeente met hulp van de politie de schermen verwijderen. De rechter heeft dat gisteren be paald in het kort geding dat de gemeente tegen de hoteleige naars A. Mol en C. de Boer had aangespannen. Het geschil handelde om de vraag of de schermen moeten worden gezien als windscherm of als afscheiding van het ter ras. De hoteleigenaars beweer den het eerste en stelden dat het strand tussen de schermen vrij toegankelijk blijft. Boven dien is er geen bediening tus sen de schermen wat op een echt terras wel het geval is. Niettemin heeft de rechter geoordeeld dat de afscheiding, zoals ook de gemeente tijdens de zitting aanvoerde, wel ais een terras moet worden be schouwd. En uitbreiding van het paviljoen met een extra terras is in strijd met het con tract dat de paviljoenhouders met de gemeente hebben ge sloten. Daarin staat dat een terras alleen aan de zuidzijde van het paviljoen mag liggen terwijl de oppervlakte de 170 vierkante meter niet te boven mag gaan. Wethouder 1. Bedijn: „Voor de toekomst is dit vonnis be langrijk omdat er een enorm precedent was geschapen als dit vyel was toegestaan. Dan zouden er ongetwijfeld meer paviljoenhouders zijn geweest die zo'n afscheiding hadden geplaatst." BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Nina Anna Paulina, dv. S Hoogstraateen A.l Anastasyadis* Lu- 'cas. zv. M. Kastelein en C. Bhup Anthonia, dv. C. Braken A.P. Baaij Diederic Johannes Adrian, zv. G.J. Haf kamp en M. Verhoeff Daniël Jacob, zv. A.P. van Delft en J.C. Kromhout Till Anders, zv. K. Büchleren I.C. Dentler- Büchler* Romy Jaana. dv. B. Stijsiger en A.M.T. Hogervorst Annika Laura Maria. dv. A.C.M. van Roode en M. Popp Gwendolyn, dv. J. Florijn en I.G. van Strien Kelly Lmdsey, dv. RAM. van der Mei] en J.P.M. Montagne Kim Kir sten.dv R.A.M. van der Meij en J.P.M. Montagne Maxim Arthur, zv. R J Dek ker en S. Diatchenko Henk Maarten, zv. A M van Beek en E.B. Hazenberg* Jessy, zv M.H. van der Zee en N. Bree develt Kimberiy, dv. R.P. Koelewijnen J van Duijn* Jacob Willem, zv. J.H A. van der Velden en A.M Hagen Shirley, dv. R.A.R. van de Voorde en T.L M van de Velde* Bart, zv. W. Bos en PM J Rompa Simone, dv. W. Bos-en P M J Rompa Imran Faraz, zv. J Nasir Hyder en M.E.E. van Beek Floor Shanti, dv. J.E .A. Lemmer en H Schuemie Nicole Alexandra, dv. H.S. Pettingill en M. To- lentinode Pettingill David Rogier, zv. E.F. van de Bilt en J.C. Kardux Leon, zv. A.J.C. Tijdgat en Y.M. Telle Helena Jacoba, dv. J. Guijt en G. Barnhoorn Wesly, zv. J. Rhijnsburger en E.A. van der Kwaak Elizabeth Cornelia Jacoba. dv. C M. Vooijsen N. Nijgh «Vincent Alexander, zv. A A. Heemskerk en C.H. Boomstra* Merel Mane. dv. J. Schuit en M. Perfors Eric Peter Rudolf, zv P.J. Barendse en M.C.M. Vollering Kornee. zv K. Kieijwegt en H Y. de Ja ger Boyd, zv, M W.B A. Janson en A.W.J. van Egmond Theodorus Johan nes, zv. T.J.M. Langeveid en J.P.M Smits* Lidy. dv. H A Faberen M.J de Gunst Cindy Wilma Corinne, dv J P Meulman en K.E Vos* Iris. dv H Kos ter en W A M P. de Vreese Johannes Theodorus, zv. C van den Burg en T M.C. van Schie Sarah, dv. J Ersoy en A. Ersoy Desiree, dv. P Sloos en S.S.C. Kluivers Wesley, zv, P. Sloos en S.S C. Kluivers Judith, dv. J.J. Vermeulen en H.Duistermaat Ricardo. zv A.J. Veldhoven Priya, dv. S S. Sandhu en S.K Bajwa Roxana. dv T C. Lunn en S M. Gabel Fenja Quin- ne. dv. H W Fuchsen M G.J. Dickhoff Gijs Henno, zv. M. Oosterveld en E.A M Dekker. Overleden F. Neuteboom, geb. 18 dec 1902, man D. Hoppenbrouwer, geb. 5 jan. 1911, man Th.J. van Veen, geb. 29 okt. 1920. man J. Couvee, geb. 24 april 1919, man E M A. van der Klugt. geb. 6 maart 1920, geh gew met P.J Olivier* J M A. Buskermoien. geb. 26 nov. 1940, man J. van Dijk. geb. 23 feb 1913. man L. Avis. geb. 30 |an 1912, echtg. van A. Soeteman P. Westdorp. geb. 9okt. 1913. geh. gew met E. Smteur N J.H. Gregory, geb 13dec 1916, man*A.J M. Si|s. geb. 3 aug 1966, man*C B van Ark, geb. 19 |uni 1916. man C Warmerdam, geb 29 okt 1911. man S 0 H M. van Buuren, geb 1 sept 1913. echtg. van H.W P. Mulder E Montanje, geb. 20 juli 1913. echtg. van H. Colpa A.N. de Groot. geb. 24 mei 1910, man* C. Haasnoot, geb. 24 april 1927. geh gew. met L. Heiienberg J van der Blom, geb. 2 jan. 1916, echtg. vanWl Petit C. Spierenburg, geb 30 okt. 1937, man A. Hoogenes. geb. 10 feb 1919, geh. gew met JJ. Weststei|n H. de Mooij, geb 6 ian. 1938, echtg. van J. Driebergen A C van Arkel, geb. 27 feb. 1906, geh gew met F Rom bout U Kayilibal, geb. 27 feb 1959. man C J. Chnstiaanse. geb. 28 auR 1926, man A S. Kruidenier, geb 9 nov 1897. man* D Mulder, geb. 14 juni 1940, echtg van J M Foks*E. Gui|t. geb. 1 nov. 1909. geh. gew. met C Keijzer Gehuwd F M A. van Hees en A W M Keiiser M van der Weijden en W van der Plas* EW ThakoerenV Ramki soen A Taal en C. Kaffa P C M van Aken en J.W Ouwerkerk R. Roest en C Gasman R Jongbloed en M.C Gol denberg P Janssen en B. van der Lm den M R Abdi en E Barat-*H Jan sen en P. Viele C. Vijibrief en A. van Beeten J. Verdoes: „Aan één kant is het wel komisch, ja. Maar het deed nog behoorlijk pijn. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13