Leiden Regio 'Koopwaar aan de deur afleveren' Hoger beroep in Bosrode-moord Bomen weg voor bredere Brandts Buyskade Programma Leidse K&O heeft normaal doorgang Levendige conversatie tussen linden Advocaat wil gala-avond voor kinderen redden (ZATERDAG 25 JUL11992 rr REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN Voorlichting over bekeuringen leiden De dubbeldekker van de zogenaamde 'Flying Mulder Squad' doet dinsdag 28 juli Leiden aan. Vanuit de bus wordt voorlichting gegeven over de werking van de nieuwe Wet Mul der. Hiermee moet een snellere afhandeling van bekeuringen worden bewerkstelligd. De bus staat dinsdag op het Stadhuis plein. Vrouw (81) gewond in Noordwijk noordwuk Een 81 -jarige vrouw uit Geldrop is gistermiddag met ernstig hoofdletsel naar het AZL gebracht nadat zij was aangere den door een wielrenner. Het ongeluk gebeurde in Noordwijk waar de bejaarde vrouw op een oversteekplaats op het Palace- plein de weg wilde oversteken. De Amerikaan (21) bleek niet op de hoogte van de voorrangsregels en reed de dame om ver. Te gen hem is proces-verbaal opgemaakt. Onderzoek uitbreiding distributiecentrum Er komt een onderzoek of vanuit een nog te bouwen dis tributiecentrum ook goederen bij de klant aan huis kun nen worden bezorgd. Het bureau dat de plannen voor zo'n centrum in Leiden uitwerkt, heeft opdracht gekre gen ook naar zo'n besteldienst te kijken. leiden roy klopper De Brandts Buyskade (toe gangsweg naar de Coebel via de Churchilllaan) wordt ingrijpend veranderd. Aan beide kanten komen parkeerstroken, zodat de rijbaan voortaan niet meer 'verstopt' raakt. Verder komen er parkeerplaatsen op het plein van de Rembrandt-scholenge- meenschap. De herinrichting, met een prijskaartje van een half miljoen gulden, kost enkele tientallen populieren langs de straat de kop. Al geruime tijd klagen bewo ners van de nieuwe wijk De Coebel over de belabberde ont sluiting van hun wijk. Met name 's avonds geeft het nogal eens problemen om de buurt uit te komen. Dit heeft te maken met het grote aantal auto's dat staat geparkeerd bij de Rembrandt- scholengemeenschap waar avondles wordt gegeven. Ze staan aan weerszijden van de weg, zodat er amper een door komen aan is. Nadat onlangs al verkeers lichten waren geplaatst op de hoek Brandts Buyskade/Chur- chilllaan om de ontsluiting van de Coebel te verbeteren, wor den nu de parkeerproblemen aangepakt. De rijbaan wordt versmald van zeven naar zes meter, terwijl aan weerszijden parkeervakken komen. In totaal kunnen hierdoor dertig wagens worden gestald. Op het school plein van de school komen nog eens twintig vakken. Daarmee behoort het op straat parkeren tot het verleden en kan het ver keer ongehinderd doorrijden. leiden wim koevoet leiden» wim koevoet komst. Direct na het zomerre ces komt K&O aan de orde in de gemeenteraad. Weber kan zich niet voorstellen 'dat ook maar één raadslid de verantwoorde lijkheid voor het ten gronde richten van K&O voor zijn reke ning wil nemen.' De uitlatingen van Weber hebben behalve verontruste ook 'hartverwarmende' reacties op geleverd. Volgens de directeur hebben veel inschrijvers spon taan meer geld overgemaakt dan ze voor hun cursus, lezing of concert waren verschuldigd. „Ik zal ze daarvoor in het vol gende K&O-blad bedanken." Directeur Tjitte Weber van de Leidse volksuniversiteit K&O garandeert dat alle cursussen, lezingen en concerten in het ko mende seizoen doorgaan. Daar over was twijfel ontstaan bij de 17.000 inschrijvers na de uitla tingen van Weber in deze krant en in het jaarprogramma 1992- 1993 over een dreigend faillisse ment. Voor het komende sei zoen staan volgens Weber alle seinen op veilig. „Dat kan ook niet anders, alles is geboekt." De directeur is optimistisch ge stemd over 'de verdere toe- Het plan voor het stadsdistribu tiecentrum bestaat al enige tijd. Met zo'n centrum aan de rand van de stad kunnen grote vrachtwagens buiten de bin nenstad worden gehouden. Die lossen hun vracht bij het distri butiecentrum en keren dan weer terug naar de groothandel. Het vervoer van de goederen naar de winkelbedrijven in de stad gebeurt met kleinere be stelbussen. Het idee om er een bezorg dienst bij te doen, is te vinden in een rapport van directeur A. Coenen van Research voor Be leid. Coenen maakt deel uit van het door burgemeester C. Goe- koop voorgezeten Platform Pro motie Leiden. Het voorstel is in middels door wethouder J. Walenkamp (economische za ken) overgenomen. „Een stads distributiecentrum is nog niet voldoende om de vrachtwagens buiten de binnenstad te hou den. Het probleem van de klant die een televisietoestel bij Van Cleef aan de Botermarkt koopt, blijft. Eerst zoekt hij zich een ongeluk naar een plek voor z'n auto en dan loopt hij nog een uur te klooien voordat hij het gekochte in z'n auto heeft. Met een bezorgdienst hoeft dat hele televisietoestel niet eens de winkel in te komen. De winke lier heeft alleen show-modellen nodig. De klant wijst aan, de winkelier belt met de bestel dienst en die bezorgt het artikel thuis. Groot voordeel voor de winkeliers is dat ze minder win kelruimte voor opslag hoeven te gebruiken", legt Coenen uit. Walenkamp wijst erop dat niet alle goederen via het centrum kunnen worden gedistribueerd en nog minder goederen via de besteldienst bij de klant kunnen komen. Vlees bij voorbeeld moet zo snel mogelijk in de winkel liggen en een klant die een pen koopt wil deze direct meenemen en niet later op de dag thuisbezorgd krijgen. „Toch Het gesjouw met dozen naar de auto is afgelopen als vanuit het distributiecentrum de klant zijn spullen thuisbezorgd krijgt, foto hielcO kuifvrs blijven er tal van artikelen over De wethouder meldt dat het waarvan je je kunt afvragen of onderzoeksbureau dat de ge- het zinvol is dat ze in winkels in meente heeft geraadpleegd over de binnenstad liggen opgesla- het stadsdistributiecentrum, de gen." besteldienst in de verdere plan nen zal betrekken. Dat bureau heeft inmiddels een model van het centrum gemaakt dat op vier gemeenten past: Gronin gen, Arnhem, Maastricht en Leiden. Alle vier hebben ze een historische binnenstad waarvan de straten door de bevoorrading van winkels dagelijks verstopt zijn. OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU Telefoon 071 - 12 00 06 MFick Makelaardij B V Doezastraat 21 2311 GZ Leiden NVM Fax 071 - 14 14 50 'We zijn toch geen postorderbedrijf leiden wim koevoet Het plan voor een bezorgdienst valt in slechte aarde bij de Leidse middenstand. Van Berge He negouwen van de gelijknamige zaak in radio-, tv- en videoapparatuur aan de Aalmarkt gruwt van het idee dat hij louter show-modellen in zijn winkel heeft staan. „We zijn verdorie geen postorderbedrijf. Dit is misschien leuk voor We- hkamp of voor de Kijkshop maar een winkelbe drijf als het onze behoort niet tot dergelijke pau perzaken. Wij bezorgen de spullen liever zelf bij de klant. Dan weten we tenminste zeker dat dat ook gebeurt." Ook de bedrijfsleider van Van Cleef, een zaak in radio en tv aan de Botermarkt, ziet de be zorgdienst niet zitten. „Zelf zijn we veel flexibe ler. Bij zo'n bezorgdienst moet je knokken voor een goede plek in het rooster. Al dat gedoe met stadsdistributiecentra, bezorgdiensten en de autoluwe binnenstad is niet nodig als we de be staande parkeergarages promoten. Laat klanten voor vijf piek de hele dag parkeren en weg zijn de problemen." L. Palm van Swaak, een zaak aan de Haarlem merstraat in huishoudelijke apparatuur, beeld en geluid: „Wat doet die dienst met de wasma chine die ik heb verkocht? Zetten die jongens dat ding alleen maar op de stoep en maken ze dan dat ze wegkomen? Wie is verantwoordelijk voor tussentijdse beschadigingen en foutieve aansluitingen? Bij de detailhandel wordt dienst verlening met hoofdletters geschreven. Zulke dingen kun je beter niet aan een toch wat ano nieme bezorgdienst overlaten." Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een vol geschreven ansichtkaart niet uit een buitenland, maar van onopgemerkt plekken in Leiden. Jaap, de buurman van het hofje, vindt Eva van Hoogeveen maar een 'haaibaai'. Nors kijkt ze op haar portret voor zich uit. Maar wie wil weten hoe ze werkelijk was, moet naar de massieve groene deur in de Doelensteeg waarachter het naar haar genoemde hofje zich verbergt. De deur is open. De overkapte entree is donker, alleen een vitrine met wat teksten en illustraties over de geschiedenis van het hofje is verlicht. Eronder wacht een oude kleurentelevisie op de 'kraak', een fietsenrek is half gevuld. Hofjesrust. De stoelen staan buiten en de argeloze bezoeker valt midden in een levendige conversatie. Zeg maar rustig eeh uitgesproken verschil van mening. Tussen de woningen en de linden kaatsen wat verwijten heen en weer. Zeldzaam, zo vernemen we later. In een hofje kan zoiets niet blijven broeien temidden van veelkleurige bloemen, de pomp met het gebeeldhouwde schaap - dat ook het wapen van de Van Hoogeveens siert - en twaalf éénpersoonshuurwoningen. Een houten picnic-tafel, neergezet na de renovatie van 1984, verbroedert soms tijdens een gezamenlijke maaltijd. Maar ook de toerist mag er even gaan zitten. Touw De 'haaibaai' treffen we aan in de voormalige regentenwoning waar niet met een leuning, GROETEN UIT LEIDEN Het Eva van Hoogeveen-hofje aan de Doelensteeg waar de post nog persoonlijk wordt uitgereikt. maar met een touw de trap - wordt genomen. De huidige bewoonster, een schilderes, mocht er acht jaar terug onder één voorwaarde komen wonen. Boven de haard moest het schilderij blijven hangen van de in 1646 door Joris van Schoten in olieverf vereeuwigde Eva van Hoogeveen. De 'zeer lovenswaardige en kuise maagd', zoals het Latijnse 'Virgo castissima en laudatissima') opschrift aan de Doelensteeg meldt, kende het huwelijksgeluk niet. Ze bestemde haar vermogen voor de stichting - in 1659 - van een hofje, waarin alleenstaande vróuwen van boven de veertig terecht konden, op voorwaarde van goed gedrag. De eerste man mocht er pas na driehonderd jaar in. Onder begeleiding van politie en deurwaarder. Niet om de dames, toen ook wat jonger, op FOTO WIM DIJKMAN andere gedachten te brengen. Maar omdat er, we schrijven 1972, eerst een kraker uit moest die met een pistool dreigde. Die eerste mannelijke bewoner is nu de nestor van het hofje. De inwoners boffen eigenlijk maar, zegt hij, in andere hofjes gebeurde het wel dat zelfs de kleur van de tuingeraniums door regentenhand werd bepaald. Daar kleppert rond het middaguur de poort en een inmiddels vrijwel verdwenen tafereel speelt zich af. Een vriendelijke postbode neemt de tijd en reikt de zonnende bewoners hun post persoonlijk uit. Geen telegram, geen pakket, nee. gewoon een brief of een kaart. Want al zijn de huisjes genummerd, het adres blijft voor de twaalf 'Eva van Hoogeveenshof, Leiden'. En wie teruggetrokken leeft wordt heus wel opgemerkt. Zo kennen ze allemaal de oudere dame met haar dagelijkse wandeling naar V&D. Ze leunt steevast op de hoek van de straat tegen de muur om zich door een behulpzame voorbijganger de straat te laten overzetten. Maar niemand weet wat ze in het warenhuis gaat doen. De in de jaren zestig gewraakte regentenmentaliteit is verleden tijd. Met Kerstmis komt naar oud gebruik een van de regenten langs om aan de 'armen' krentenbrood en een cadeautje uit te delen. Zij bemiddelden ook toen de honden van een buur zo hard blaften, dat de spiegel barstte van een bewoonster die haar haren stond te kammen. Nu blaffen de honden niet meer zo hard, de twee hofjeskatten miauwen, het zijn er wel eens twaalf geweest. Met de WV is het ook weer goed gekomen. Vroeger wilden toeristen tijdens de hofjeswandeling nog wel eens door de knieën zaldcen en met de hand boven de ogen een blik werpen in de bedstee van een huisje. Dat wordt nu afgeraden door de gids. De twaalf elektrische bellen aan de groene poort komen rond zonsondergang van pas. Want dan gaat de poort echt op slot voor de willekeurige wandelaar. emiel fangmann» leiden gevraagd in te tekenen voor een bedrag van 250 gulden. Die vermoedens leken beves tigd toen de directie van de Groenoordhallen verklaarde dat er geen contract was afgesloten. Door die mededeling werd het wantrouwen jegens de organi sator aangewakkerd. Naar nu is gebleken, was er wel degelijk een contract afgesloten. Het evenement is ook opgenomen in de maandagenda van de Groenoordhallen. De organisator vreest dat door deze negatieve publiciteit het feest op 22 augustus flopt. Op een later moment denkt hij wel voldoende bezoekers te kunnen krijgen. Zijn advocaat stelt de Groenoordhallen mede aansprakelijk voor alle commo tie en heeft de directie mede werking gevraagd om uit te wij ken naar een andere datum. Adjunct-directeur W. Deurhof van de Groenoordhallen wil niet via de krant op de brief van de advocaat reageren. Als het aan de organisator Van Duin van de Stichting Europese Kinderhulp ligt, wordt een gala avond ten bate van leukemiepa- tiëntjes in de Groenoordhallen naar een latere datum ver plaatst. De avond leek in het water te vallen na negatieve pu bliciteit over de organisatie vo rige maand. Raadsman W. Jans sen, hoopt dat de avond niet op de geplande 22 augustus, maar later doorgang kan vinden. De manifestatie - waarvoor bekende Nederlandse artiesten waren gecontracteerd - kwam een maand geleden in het nieuws, omdat de politie er voor waarschuwde. De organisator zou volgens de politie bij een eerder evenement de fout in zijn gegaan. Bovendien zou de organisatie van het feest nog niet rond zijn, terwijl tienduizend bedrijven en winkeliers in de regio reeds was leiden emiel fangmann Het openbaar ministerie gaat in hoger beroep tegen de vrij spraak in de Bosrode-moord. Officier van justitie J. van Ek heeft dit gisteren meegedeeld. Hij blijft de 29-jarige Leidenaar, die begin vorig week onver wacht door de Haagse recht bank werd vrijgesproken, ver denken van schuld aan de dood van de 35-jarige Willem Come- lisse. Het is onwaarschijnlijk dat er een nieuw politieonderzoek komt. LogiCom Alpha I COMPUTERS NETWERK SPECIALIST REPARATIE EN ONDERHOUD VAN ALLE MERKEN VELE MERKEN P C s. PRINTERS EN SUPPLIES STANDAARDSOFTWARE BEL: 01720-37 911 Via advies, leveong en nstaUsbe I naar tevreden gebruik LogiCom Alpha bv Tegen de man werd twee we ken geleden zes jaar gevange nisstaf geëist. Hij bekende in april, na een half jaar politieon derzoek. dat hij na een woor denwisseling het slachtoffer met een mes had gestoken. De Haagse rechtbank kwam tot vrijspraak, omdat aan de schuld van de verdachte werd getwij feld. Het tijdstip van het misdrijf blijft onduidelijk, omdat er geen getuigen zijn. Advocaat H. Lagraauw van de ex-verdachte is niet verbaasd over het appèl dat het openbaar ministerie instelt. „Als er eerst zes jaar cel wordt gMBM en daarna vrijspraak, is zoiets eer der regel dan uitzondering." la graauw heeft ook geen verkla ring voor het tijdsverschil. „Nee. maar er kan een confrontatie tussen het slachtoffer en een ander dan mijn cliënt zijn ge weest." Directe getuigen van een steekpartij zijn er niet. .Alles kan dus in deze zaak en wie het weet mag het zeggen", aldus de advocaat. „F.n als er meer din gen mogelijk zijn, is het de vraag of je er iemand zes jaar voor de gevangenis in moet stoppen." In Nederland kan ie mand niet louter op zijn eigen bekentenis worden veroordeeld Daarvoor is aanvullend bewijs nodig.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11