VN-experts uit Baghdad Japan: Keuze tussen corrupte of machteloze politici Buitenland Vaticaan voorstander discriminatie homo's Verrassend bezoek Baker aan Libanon Israëlische kolonisten vragen in VS om geld Cosatu roept staking uit in Zuid-Afrika 'Maffia wil ook afrekenen met rechter Di Pietro' VRIJDAG 24 JUL11992 ic independent IPS United Pms International Leegstand treft Brussels Grote Markt brussel De Grote Markt in Brussel, één van 's werelds meest prestigcuze onroerend-goed-locaties. kampt met een onver wacht probleem: leegstand. De huren van de gildehuizen aan het toeristisch hart van de Belgische hoofdstad zijn de afgelopen jaren tot zulke astronomische hoogten opgelopen, dat ze voor de uitbaters van restaurants en café's onbetaalbaar worden. Vijf van de in Italiaanse barok opgetrokken gebouwen staan inmid dels leeg. De Grote Markt is de laatste jaren dan ook zeer in trek bij banken en luchtvaartmaatschappijen. Die willen grif betalen voor een pand. en bijbehorend adres op het briefpapier. Het stadsbestuur wil dat voorkomen door middel van een wijziging van de bestemmingsplannen. Boekje over 'Maastrik' bestseller parus Nadat de Fransen tijdens opiniepeilingen geklaagd had den amper te weten wat er nu eigenlijk in het EG-Verdrag van Maastricht staat, heeft de regering een beknopte tekst van het verdrag in de verkoop gegooid. Het is een doorslaand succes: in twee weken werden er 100.000 exemplaren verkocht. Van te vo ren hakte de nationale spellingscommissie alvast de knoop door hoe Fransen met elkaar over het onfrans ogende Maastricht moeten praten. De commissie besloot dat de uitspraak Maastrik moet zijn. Vooruitgang vredesgesprek Mozambique rome» Voor het eerst sinds de onafhankelijkheid zullen de pre sident van Mozambique en de leider van het gewapend verzet op 3 augustus elkaar ontmoeten. Joaquim Chissano en Alfonso Dhlakam zullen op die dag in Rome de basis leggen voor het slotakkoord dat een eind moet maken aan de burgeroorlog in hun land. Een vredesakkoord zal echter nog niet worden gete kend. Voedselhulp Sudan onmogelijk nairobi Zware gevechten hebben een einde gemaakt aan voed- seltransporten naar honderdduizenden door hongersnood ge troffen mensen in de stad Juba in het zuiden van Sudan. De 235.000 inwoners van de stad zijn geheel afhankelijk van de hulpgoederen van buiten. Savimbi presidentskandidaat Angola luanda De voormalige rebellenleider Jonas Savimbi heeft zich kandidaat gesteld voor de eind september in Angola te houden presidentsverkiezingen. Savimbi zal het moeten opnemen tegen onder anderen de huidige president Jose Eduardo dos Santos, die zijn kandidatuur vorige week aankondigde. Het zijn de eer ste vrije verkiezingen die in Angola, dat in 1975 onafhankelijk werd van Portugal, worden gehouden. Myanmar doodt prostituées met AIDS tubingenVolgens de Duitse organisatie Terre des Femmes die opkomt voor de rechten van wouwen, zijn in Myanmar (het voormalige Burma) in de afgelopen maanden 25 aan AIDS lij dende protituées met cyaankali-injecties gedood. Myanmarese veiligheidsagenten zouden daarvoor verantwoordelijk zijn ge weest. Zij zouden de wouwen en meisjes hebben gevolgd en op gespoord nadat zij vanuit Thaise bordelen terug waren gestuurd naar de Myanmarese dorpen waar ze vandaan kwamen. De in Tübingen gevestigde organisatie baseert haar beschuldiging op persberichten in Thailand. Bush akkoord met militaire actie tegen Irak 'Afwijking reden tot morele zorg Het Vaticaan heeft zich gisteren uitgesproken voor discriminatie van homoseksuelen. De leiding van de rooms-katholieke kerk is van mening dat homoseksuelen geen leerkracht of sporttrainer mogen worden, geen militaire dienst kunnen vervullen en geen kinderen kunnen adopte- Het Vaticaan onderstreept dat discriminatie van homoseksue len niet vergelijkbaar is met ras sendiscriminatie. „In tegenstel ling tot ras is homoseksualiteit een afwijking die reden geeft tot morele zorg", aldus het Vati- De Heilige Stoel heeft zijn standpunt bekend gemaakt in een brief aan de bisschoppen, geschreven door de Congregatie voor de Geloofsleer die wordt geleid door kardinaal Joseph Ratzinger. De brief is het officiële ant woord van de kerk op de anti- discriminatiewetten die in ver schillende landen in de maak zijn en die discriminatie van homoseksuelen moeten tegen gaan. De brief is bedoeld als Zes van de negentien wapeninspecteurs van de Verenig de Naties, die 18 dagen lang de wacht hebben gehouden voor het Iraakse ministerie van landbouw, zijn vandaag teruggetrokken uit Irak. Het was bij het afsluiten van de ze editie nog niet duidelijk of ook de overige inspecteurs worden teruggetrokken. baghdad-den haag ap-gpd-Rtr van de VN of door de voorzitter van de Veiligheidsraad uitge vaardigd worden. Gisteravond voerde de Ameri kaanse president George Bush met zijn militaire adviseurs overleg over eventuele maatre gelen tegen Irak. Witte Huis woordvoerder Marlin Fitzwater meldde dat een militair ingrij pen tot de mogelijkheden be hoort. Bush overlegde onder anderen met zijn Intussen meldde de krant The Washington Times dat de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk overeen zijn geko men Irak een ultimatum te stel len, mogelijk nog dit weekeinde. Irak mag de VN-inspecties niet meer hinderen op straffe van geallieerde militaire actie. Vol gens de krant kan het ultima tum door de secretaris-generaal defensie Dick Cheney en de chef van staven Colin Powell. De Amerikaanse regering zegt dat de huidige VN-resoluties te gen Irak afdoende zijn voor ver dere militaire maatregelen, al dus Fitzwater, die eraan toe voegde dat een beperkte lucht aanval tot de opties behoort. De Democratische rivaal van Bush tijdens de komende presi dentsverkiezingen, Bill Clinton, meldde achter een militaire ac tie tegen Irak te staan als de Verenigde Naties dit nodig ach ten om de wapeninspecties uit De problemen ontstonden toen Irak een inspectieteam van de VN weigerde toe te laten tot zijn ministerie van landbouw. De inspecteurs vermoeden dat zich daar informatie bevindt over raketten. Het team trok zich woensdag van het ministe rie terug, nadat het daar ruim twee weken lang de wacht had gehouden. De situatie bij het ministerie zou door demonstra ties en aanvallen door Irakezen te gevaarlijk zijn voor de inspec teurs. De Verenigde Staten hebben momenteel 21.000 militairen in de buurt van Irak. De troepen macht bestaat verder uit zes schepen in de Rode Zee en 17 in of in de nabijheid van de Perzi sche Golf. Het vliegdekmoeder- schip Independence is eveneens in de buurt. 'Honecker terug naar Duitsland' berlijn hans hoogendijk correspondent Erich Honecker, de laatste lei der van de DDR en zijn vrouw Margot lijken bereid te zijn on der voorwaarden naar Duits land terug te keren. Het echt paar zou dit weekeinde al terug willen komen. Dit meldde giste ren het voormalige Oostduitse persbureau ADN onder aanha ling van Russische bronnen. Honecker en zijn vrouw zouden het zinloze van hun balling schap in de Chileense ambassa de in Moskou inzien. Ook een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn verklaarde te re kenen op een spoedige terug keer van Honecker, die sinds december vorig jaar in de Chi leense ambassade verblijft. Marlboro Manoverlijdt aan longkanker newport beach 'Marlboro Man' Wayne McLaren, die in recla mes voor het Amerikaanse sigarettenmerk het toonbeeld was van de stoere tevreden roker, is op 51-jarige leeftijd overleden aan longkan ker. „Draag zorg voor de kinderen. Tabak is dodelijk en ik ben daarvan het levende be wijs," aldus McLaren op zijn sterfbed. McLaren, die 25 jaar dagelijks een half pakje sigaretten rookte en bij wie in 1990 longkan ker werd vastgesteld, zette zich de laatste twee jaar van zijn leven in voor de anti-rooklobby. Dit voorjaar maakte hij zijn opwachting op de aandeelhoudersvergadering van Phillip Morris Co., de fabrikant van Marlboro, en drong hij er op aan dat de hoeveelheid sigaret tenreclames zouden worden teruggebracht. zahleh ap De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) heeft gis teren een onverwacht bezoek gebracht aan Libanon. Baker bezoekt verschillende landen in het Midden-Oosten om de vre desconferentie tussen Israël en zijn buurlanden weer op gang te brengen, maar Libanon stond aanvankelijk vanwege de onvei lige situatie in dat land niet op zijn programma. Het was het eerste bezoek van een Ameri kaanse bewindsman sinds 1983. Kranten in Israël meldden gisteren dat Baker van plan is een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Is- richtlijn voor de kerkelijke auto riteiten. Het Vaticaan geeft enkele voorbeelden waarbij discrimi natie van homoseksuelen is toe gestaan. Goedkope huurwonin gen dienen enkel te worden toe gekend aan families. Toeken ning van deze woningen aan homoseksuelen zou een nega tieve invloed hebben op het ge zin en de samenleving, zo meent het Vaticaan. Met betrekking tot de homo beweging schrijft het Vaticaan: „Een van de tactieken van deze bewegingen is iedere kritiek of twijfel over homoseksualiteit aan de kaak te stellen als discri minatie". Wat de mensenrechten be treft, is de Congregatie voor de Geloofsleer van mening dat ho moseksuelen dezelfde rechten hebben als ieder ander. Maar, zo staat in haar brief, deze rech ten zijn niet absoluut en kun nen beperkt worden. Een over heid kan immers ook de rech ten beperken van personen met een besmettelijke ziekte of geestelijk gestoorden, omdat dit in het belang van de gemeen schap is. Madrid Tijdens de eerste dag van de Ibero- Amerikaanse top in Madrid hebben de leiders een aantal Latijnsamerikaanse landen gisteren kritiek geuit op de Cubaanse presi dent Fidel Castro, zonder hem echter bij naam te noemen. Castro, gekleed in een militair uniform, reageerde op de kritiek door zijn fa voriete vijand, de Verenigde Staten, aan te vallen. Voorafgaand aan de beprekingen, die vandaag worden voortgezet, beantwoorde Castro van afstand vragen van de pers (foto) De glans van deze tweede Ibero-Amerikaanse top is verbleekt door het wegblijven van vier staatshoofden: Perez (Venezuela), Fujimori (Peru) en Gaviria (Colombia) en Soares (Por tugal). De afwezigheid van de 'verkouden' Portugese president houdt verband met de machtstrijd met de Portugese premier Cavaco Silva, die als enige tijdens de top het woord had mogen voeren. De deelnemers aan de top wonen morgen in Barcelona de opening van de Olympische spelen bij en reizen zondag naar de Wereld tentoonstelling in Sevilla. foto reuter chris helcren tokyo elbrich fennema correspondent De Ufo-club, de Frisse Wind-Partij, de gepensioneerdenbeweging, de uitvin derspartij; het is een veelbelovende, gevarieerde lijst met kandidaten voor de komende Hogerhuisverkiezingen in Japan. Maar liefst 38 partijen dingen zondag mee naar de 127 beschikbare zetels. Eén blik op de verkiezingsborden in het kiesdistrict Tokyo maakt echter al duidelijk dat er maar vijf of zes reële kanshebbers zijn. Er is plaats voor 58 posters, omdat er 58 kandidaten zijn. Er hangen er slechts zeven. De splin terpartijen kunnen zich helemaal geen glanzende posters veroorloven. In Ja pan regeert de Liberale Democratische Partij (LDP) al zo lang. dat de Japanse pers voor het gemak alle andere partij en onder het hoofdje 'oppositie' op één hoop gooit. Hoeveel zetels krijgt de LDP. hoeveel zetels krijgt de oppositie, dat is de kernvraag. Het aantal stemmen voor oppositiepartijen is in hoofdzaak een graadmeter voor de onvrede onder de kiezers over de LDP. De oppositiepar tijen varen dan ook wel bij omkopings schandalen, die natuurlijk altijd de re gcringspartij betreffen want daar zit de macht, en bij onpopulaire wetgeving. Japans grootste oppositiepartij, de So cialistische Partij, probeert munt te slaan uit de recentelijk aangenomen wet die het mogelijk maakt dat Japans Zelfverdedigingsmacht deel neemt aan vredesbewarende operaties van de VN. Volgens de socialisten is dit in strijd met de pacifistische grondwet en druist de wet in tegen de gevoelens van het Japanse volk. Inderdaad blijkt uit opiniepeilingen dat 60 procent van de Japanners zich niet in de nieuwe wet kan vinden. Maar een nog hoger percentage, 63 procent van de stemgerechtigden, sprak zijn afkeu ring uit over de parlementaire vertra gingstactiek waartoe de Socialistische Partij overging om aanname van de wet te verhinderen. Erg verhit gaat het er in de campagnes vooralsnog niet aan toe, en dat kan ook haast niet, onder de strenge Japanse regels voor het campagne voeren. Uit angst voor omkoping, intimiditatie en propaganda is bijna alles verboden. Posters plakken mag, maar alleen op de daartoe bestemde borden. Een toe spraak houden op straat mag, mits er geen politieke onderwerpen aan bod komen. Vandaar dat alleen de naam van de kandidaat eindeloos wordt herhaald, gevolgd door de boodschap 'stem op mij'. Kiezers persoonlijk benaderen mag, maar niemand mag worden om gekocht. I indeloos handjes schudden en diep buigen is de belangrijkste be zigheid van politici in verkiezingstijd. Een verstandig politicus (lees LDP'er) legt dan ook de basis voor zijn (her verkiezing al veel eerder. In zijn kies district is een permanentqstaf van ge middeld tien secretarissen aan het werk om zo veel mogelijk groeperingen en verenigingen, van boerenbond tot bejaarden recreatie-clubs, te mobilise ren voor de stemmenwerving. Zo schaarde de Kamer van Koophandel van Maebashi, zich achter Nakasonc. Een goede keus, want hij is de zoon van de voormalige premier Yasuhiro Nakasone en zo'n machtige connectie kan nooit kwaad. De ondernemers van Maebashi kregen waar voor hun geld, want Nakasone ju nior had de huidige premier Kiichi Miyazawa weten te strikken om te ko men speechen op zijn verkiezingsbij eenkomst. Honderden witte vlaggetjes met rode zonnen zwaaiden de premier tegemoet. En het publiek, overwegend 50-plussers, klapte instemmend toen Miyazawa vertelde over zijn successen op de bijeenkomst van de G7 in Mün- chen. Maar de interesse van het gehoor was duidelijk meer locaal dan interna tionaal. Want het grote applaus kwam voor Nakasone zelf. ..Laat mij mijn best doen voor Maebas hi. Een speeltuin, een sportcomplex, zeg me wat uw wensen zijn en ik zal zorgen dat uw wensen worden ge hoord in Tokyo als u mij nog een keer verkiest." raël en de Arabische landen op touw te zetten om de bespre kingen vlot te trekken. Twee kranten citeerden niet nader ge noemde bronnen in Egypte, waar de Israëlische premier Ra bin dinsdag op bezoek was, die zeiden dat Baker een top van regeringsleiders (in Washing ton) had voorgesteld. De Israëlische regering wil de bouw van nieuwe woningen bui ten de zogenaamde groene lijn (de Israëlische grens van voor 1967) afremmen en gedeeltelijk stopzetten. Woningen waarvan d< bouw reeds is begonnen, zoals hier in de buurt van Tel Aviv, mo gen wel worden afgebouwd. De bouwvakkers in Israël zijn in meerderheid Palestijnen. meestal afkomstig uit de door Israël be stuurde Westelijke Jordaanoever en Gazastrook. foto afp jeruzalem ad bloemendaal correspondent Israëlische kolonisten willen geld ophalen in de Amerikaanse joodse gemeenschap voor de huizenbouw in bezet gebied. Ze hebben dat aangekondigd, nu de regering-Rabin heeft beslo ten de woningbouw op de Wes telijke Jordaanoever en in de Gazastrook af te remmen. De kolonisten overwegen ook juridische stappen tegen de re gering. Ze gaan bovendien een informatiecampagne voeren in Israël en in het buitenland te gen de onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur. Kort geleden heeft de organi satie van Israëlische nederzet tingen in Jesha (een samenvoe ging van ludea, Samaria en Ga za) in Amerika een organisatie opgericht, die fondsen werft voor de bouw in bezet gebied: de Israel Community Develop ment Foundation. Volgens Je- chiel Leiter, een woordvoerder van de nederzettlngenorganlsa- tir. is de stichting opgericht omdat de gevestigde joodse or ganisaties de kolonisten als tweederangsburgers beschou wen. Daarmee bedoelt hij dat de meeste weigeren geld naar de bezette gebieden te sturen. Volgens waarnemers in Israël zal de geldwerving in de Vere nigde Staten geen kapitalen op leveren. Bovendien ziet het er naar uit dat er binnenkort een huizenoverschot zal ontstaan in grote delen van de bezette ge bieden. De regering heeft toe stemming gegeven voor hel af bouwen van 8800 wooneenhe den op de Westelijke Jordaan oever. Maar de animo voor het verhuizen naar nederzettingen zonder toekomst zou eens wel eens minder groot kunnen zijn dan de kolonisten hopen. Israël heeft gisteren de plan nen voor de bouw van zo'n 6.600 woningen geschrapt Oud-premier Yitzhak Shamir, onder wiens beleid de bouw plannen zijn ontwikkeld, noem de het regeringsbesluit een „nachtmerrie", en zei dat het neerkomt op overgave van be zet land nog voordat er onder handelingen zijn gevoerd. Boipatong-rapport kraakt politie De helft van de vertegenwoordigens in het Hogerhuis zijn afgevaardigden uit de kiesdistricten. De andere helft wordt 'op zijn Nederlands' verkozen middels kieslijsten van de politieke partijen. Dit is de enige kans voor kleinere groepe ringen om een gooi te doen naar de volksvertegenwoordiging. Er is echter in de afgelopen jaren maar één splin terpartij geweest die een zetel heeft be machtigd, namelijk de Partij voor Sport en Vrede, geesteskind van een afge zwaaide worstelaar. Hij gaf al snel hlijk de kneepjes van de Japanse politiek. LDP-stijl. onder de knie te hebben. Hij stelde zich kandidaat voor het gouver neurschap van Tokyo en liet zich ver volgens voor een paar ton door de LDP 'overreden' om van de kandidatuur af te zien. Japanse kiezers staan, net als de afgelopen drie decennia, weer voor het dilemma of ze kiezen voor een cor rupte politicus of een machteloze. johannesburg p. van nuusenburg correspondent Het politieke klimaat in Zuid- Afrika is gisteren verder ver slechterd. De grootste zwarte vakcentrale Cosatu besloot tot" stakingen nadat de werkgevers niet bereid bleken een eerder door onderhandelaars gesloten principe-akkoord over een soci aal handvest te ondertekenen. De staking begint op 3 augustU6 en zal twee dagen duren. Daar naast zullen andere acties, zoals fabrieksbezettingen, de stakin gen ondersteunen. I Iet principe-akkoord voorzag onder meer in het opschorten van de staking in ruil voor het vrijwillig sluiten van de bedrij ven op 3 augustus. Maar de werkgevers wilden de garantie dat andere acties de economie niet zouden schaden. Cosafu, een belangrijke bondgenoot van het ANC, kon deze garantie niet geven Het besluit om te staken bete kent dat de campagne waarmee het ANC de regering onder druk wil zetten, nu op volle kracht zal doorgaan. Waarnemers vrezen dat het geweld en de onrust in het land door de staking zullen toenemen. Gisteren werd ook een Brits onderzoeksrapport genubli ceerd, waarin vemietigenoe kri tiek wordt geuit op het optre den van de Zuidafrikaanse poli tie tijdens het bloedbad in Boi- patong. Hoogleraar criminolo gie Waddington constateert dat de politie in het geheel niet an ticipeerde op het bloedbad en zeer vijandige contacten onder houdt met de zwarte gemeen schap. Overigens heeft hij geen be wijzen gevonden dat de politie direct betrokken was bij de slachtpartij in het zwarte woon oord, waarbij ten minste 43 mensen om het leven kwamen Borsellino begrepen uit kringen rond de mafïia-clan Fidan/ati Dit heeft een Genuaanse krant gisteren onthuld. Het is geen geheim dat het onderaoac van i»i Pietro hel witwassen van druggelden door de maffia sterk bemoeilijkt. De rechter, die gisteren de 67e ver dachte liet oppakken, heeft eer politiebescherming gekre- corresrondent De Italiaanse maffia had naast rechter Paolo Borsellino. die zondag werd vermoord, ook rechter Antonio Di Pietro, leider van het onderzoek naar het steekpenningenschandaal in Milaan, willen vermoorden. Een speciale brigade van de carabinieri, de ROS, had dit drie dagen voor de aanslag op gen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5