Meer AIDS-tests door publiciteit over congres Banken melden 167 miljoen aan 'verdachte transacties' Binnenland EG schrapt subsidie voor HDTV-project Opnieuw onrust over 'derde AIDS-virus' OR Urenco vreest fusie met Duitsers en Britten Laatste mijnen VLUCHTELINGEN UIT JOEGOSLAVIË Gemeente moet betalen voor seks gehandicapte Ouderen in Vierdaagse sterker dan verwacht r VRIJDAG 24 JUL11992 3 GemetmchappHilce PrrsdVnst Uitsmijters Bulldog krijgen celstraf De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren twee uit smijters van café The Bulldog veroordeeld tot celstraffen wegens zware mishandeling van een klant. Een 21-jarige Hagenaar kreeg twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Een 32-jarige man uit Heemskerk werd veroordeeld tot vier maanden voor waardelijk. De uitsmijters probeerden in juli vorig jaar een klant uit het café te zetten. Deze spoot daarop traangas in de ogen van de man uit Heemskerk. Deze gooide een barknik naar de klant. Die verloor daardoor zijn evenwicht en viel uit een raam. De Ha genaar schopte het slachtoffer vervolgens ook nog. Later bleek dat de man, een Duitser, blijvend verlamd was geraakt. Jaar cel voor import explosieven Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 31-ja rige Bosniër veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De man nam begin dit jaar 56 kilo explosieven mee uit zijn geboorteland. In afwachting van een koper sloeg hij de springstof op in een kelderbox van een flat in Rotterdam-Hoogvliet. Deskundigen hebben verklaard dat de hoeveelheid voldoende was om een groot gebouw met de grond gelijk te maken. Twee Nederlanders die de Bosniër in contact brachten met een mogelijke koper, kregen celstraffen van een half jaar tot een jaar. Rampenplan Amsterdam onbekend Amsterdam Bijna 60 procent van de Amsterdammers weet niet wat ze moeten doen als er een ramp in hun woonplaats plaats vindt. Dat blijkt uit een enquête die de gemeente Amsterdam naar aanleiding van de landelijke campagne rampenvoorlichting heeft uitgevoerd. Amsterdammers denken bij een ramp het meest aan oorlogsdreiging, een kernramp of een ongeluk met een chemische installatie. Ze vinden zeifin overgrote meerder heid dat ze niet goed op de hoogte zijn van wat ze moeten doen als er een ramp is gebeurd. Volgens het onderzoek is meer voor lichting geen overbodige luxe. Peper weigert gesprek met Patijn Rotterdam Burgemeester Peper van Rotterdam weigert van daag met de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Patijn te praten over het al maanden durende taxiconflict in de Maas stad. Peper stelt dat een onderhoud alleen zinvol is als de pro vincie met concrete plannen komt om de onrust in de taxiwe reld weg te nemen. De provincie is sinds enkele jaren verant woordelijk voor het taxibeleid in Zuid-Holland. De gevestigde taxichaufféurs verwijten de provincie dat zij lukraak nieuwe ver gunningen afgeeft, zonder daarbij strenge criteria te stellen, en zo de markt vervuilt. Mogelijk studentenstop in België brussel» Er komt wellicht een einde aan de mogelijkheid voor Nederlandse studenten om een opleiding geneeskunde in België te volgen. De Belgische minister van sociale zaken Moureaux vindt dat voor de geneeskunde-opleidingen een studentenstop moet worden ingevoerd. Hij wil op deze manier het enorm hoge aantal artsen beperken. België telt meer dan 30.000 geneeshe ren, één per 300 inwoners. Dat is vele malen meer dan in Neder land. Studentenstops waren tot nu toelaboe in België. Veel uit gelote Nederlandse jongeren profiteerden daar de afgelopen ja- Fraude met uitkering vaak onbestraft den haag Fraude met uitkeringen blijft in een groot aantal ge vallen onbestraft. Bovendien wordt het gefraudeerde bedrag vaak niet terugbetaald door mensen die zijn betrapt. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Toegepast Sociologie van de Universiteit van Nijmegen, waarvan de resultaten giste ren bekend zijn gemaakt. Gebleken is dat uitkeringsinstanties vrijwel altijd het fraudebedrag terugvorderen van de fraudeur, maar dat van werkelijke terugbetaling in een groot aantal geval len geen sprake is. Bij veel fraudezaken wordt ook geen aangifte gedaan, hoewel richtlijnen dit voorschrijven. De Amerikaanse actrice Elizabeth Taylor, beschermvrouwe van de internationale AIDS-conferentie, kust de seropositieve Spanjaard Thomas Fabre- gas na haar toespraak van gisteren. Fabregas woont al 13 jaar in Amerika en heeft de Amerikaanse immigratie-autoriteiten gewaarschuwd hem niet tegen te houden als hij naar huis gaat. Seropositieven zijn officieel niet welkom in de VS. foto ap peter de jonc De Gemeentelijke Gezondheidsdiensten (GGD's) in de grote steden worden door de golf van publikaties over het achtste AIDS-congres in Amsterdam overspoeld met aanvragen voor AIDS-tests. Zo heeft de GGD in Den Haag de afgelopen maand 70 AIDS-tests afgenomen. Doorgaans zijn dat er slechts 35 per maand. manier seksueel contact gehad. Nu de ziekte zo in de belang stelling staat, gaan ze twijfelen. Als ze per sé een AIDS-test wil len, dan nemen wij die af. We waarschuwen natuurlijk wel voor de psychische problemen die kunnen ontstaan als blijkt dat iemand seropositief is." amsterdam cpd Normaal gesproken is er een lichte stijging van de aanvraag voor een AIDS-test na de vakan tieperiode, omdat met name jongeren tijdens hun vakantie in het buitenland seksueel con tact hebben. Door de publiciteit over het AIDS-congres is de on rust over de dodelijke ziekte nu al veel omvangrijker. W. Beaumont van de GGD in Den Haag: „Mensen die nu een AIDS-test willen, hebben vaak in het verleden op een onveilige Bij de GGD's komen ook veel vragen binnen van mensen die zich zorgen maken, vaak onte recht. Sommigen zijn bang dat ze besmet zijn, omdat ze in een ver verleden hebben getong- zoend met een homoseksueel, ooit een heroïnespuit hebben aangeraakt of naakt naast een onbekende in bed hebben gele gen. S. Felix van de GGD in Utrecht: „Sommigen kunnen 's nachts niet meer slapen, ande ren gaan hyperventileren. Men sen die we telefonisch niet kun nen geruststellen, hebben we uitgenodigd voor een gesprek." Beaumont van de GGD in Den Haag vindt het wel positief dat het AIDS-congres zoveel reac ties losmaakt. „De mensen die ons nu benaderen, waren vaak al langer bang dat ze AIDS had den. Het congres heeft sommi gen over de drempel geholpen om via een test zekerheid te krijgen." Op het congres bleek gisteren dat er steeds snellere tests be- Nieuwe tegenvaller voor Philips Philips moet opnieuw een forse tegenvaller incasseren. De raad van begrotingsministers van de Europese Gemeenschap (EG) heeft gisteren fors gekort op zijn budget voor volgend jaar en daarbij de voorgenomen 460 miljoen gulden steun voor de Hoge-Definitie-Televisie (HDTV) geschrapt. Samen met het Franse bedrijf Thomson is Philips bezig met de ontwikkeling van de televisie met het extra scherpe beeld. Het kost omroepen, satellietex ploitanten en televisieprodu centen handenvol geld om over te schakelen op HDTV. Om dat te stimuleren had de Europese Commissie (als het ware de ambtelijke ondersteuning van het Europees Parlement) een actieprogramma ter waarde van 460 miljoen gulden gemaakt. In het najaar beslist het Europees Parlement over de ontwerpbe groting. Nederland, België en Frank rijk waren tegen het schrappen. Engeland is er niet rouwig om. De Britten beschouwen de steun als marktverstorend om dat in feite slechts twee grote bedrijven er de vruchten van zouden plukken. Alleen als het Europese Parlement, dat de be groting moet goedkeuren, er alsnog geld voor uittrekt, kan het actieprogramma nog wor den gered. De begrotingsministers stel den de ontwerpbegroting vast op 65,7 miljard Ecu (1 Ecu 2,30 gulden). Dat is een kleine vier miljard minder dan de Commissie voor ogen stond. De ministers schrapten de zoge naamde niet verplichte uitga ven. Zo werden alle bedragen die te maken hebben met de uitvoering van het Verdrag van Maastricht geschrapt. Ook de invulling voor het zo genoemde cohesiefonds dat be doeld is om de vier 'armere' lid staten (Griekenland, Ierland, Portugal en Spanje) op een ho ger economisch plan te trekken, wordt voorlopig in de ijskast ge- vanmorgen niet amsterdam schikbaar komen om te bepalen of iemand al dan niet besmet is met één van de twee AlDS-vi- russen, HIV-1 en HIV-2. Tot voor kort was daarvoor uitge breid laboratoriumonderzoek nodig. Het bedrijf Abbott toon de een test die al in acht minu ten uitsluitsel geeft. Het Franse Sanofi Diagnostics Pasteur be schikt over een test die in negen minuten ook nog antwoord geeft op de vraag of het om een besmetting met HIV-1, HIV-2, of met beide virussen gaal. Prof. dr. E. Roscam Abbing, voorzitter van de Nationale Commissie AIDS-bestrijding, zei echter dat dat wie zich in ons land laat testen enkele we ken op de uitslag moet wach ten. De zorgvuldigheid van de procedure vereist dat, alle nieu we techniek ten spijt. Op het internationale AIDS- congres in Amsterdam is op nieuw consternatie ontstaan over het mogelijk bestaan van een nieuw virus dat AIDS kan veroorzaken. Dit gebeurde naar aanleiding van een bericht van het Amerikaanse persbureau AP over een onderzoek van dr. S. Gupta van de Universiteit van Califomië. De op het congres aanwezige deskundigen verklaarden tij dens een ingelaste persconfe rentie dat uit het nog te publi ceren wetenschappelijke artikel van dr. Gupta niet kan worden opgemaakt dat er echt sprake is van een nieuw AIDS-virus, zoals het persbureau suggereerde. Gupta vond volledig onbe kende virusdeeltjes bij een 66- jarige vrouw, die wel de symp tomen van AIDS vertoonde, maar bij wie geen van de twee bekende AIDS-virussen HIV-1 en HIV-2 werd aangetroffen. In het artikel is echter geen sprake van de conclusie dat men hier te maken heeft met een nieuw AIDS-virus. Dinsdag werd het congres in Amsterdam al opgeschrikt door de melding van een tiental pa tiënten met AIDS-verschijnse- len die evenmin HIV-positief bleken. Toen verklaarden de deskundigen eveneens dat het vrijwel uitgesloten is dat er naast HIV-1 en HIV-2 mg een derde AIDS-virus in het spel is. Ongerustheid over een mogelijk nieuw virus was volgens hen niet op zijn plaats, omdat de aangetroffen gevallen slechts een uitzondering vormden, ver spreid over een aantal jaren. De verzamelde wetenschap pers zeiden gisteren de twee ge vallen wel uiterst serieus te ne men. Er zal volgens hen zo snel mogelijk worden onderzocht waardoor de ziektegevallen zijn veroorzaakt. Verdachte van moord bewaker komt snel voor amsterdam anp De 20-jarige Antilliaanse Am sterdammer, die ervan wordt verdacht vorig jaar in Amster dam-Zuidoost een 27-jarige be waker van de Hema te hebben doodgestoken, staat 7 augustus in Amsterdam terecht. Dat heeft Justitie gisteren bevestigd. De bewaker van de Neder landse Veiligheids Dienst werk te bij de Hema op het-Bijlmer plein. Vorig jaar november wil de hij de aan drugs verslaafde jongen voor de deur van de He ma aanhouden, omdat hij een mes had gestolen. De jongen haalde met datzelfde mes uit en stak de bewaker neer. De dader vluchtte op zijn fiets. Hij zou pas na na het steken hebben ge merkt dat een bewaker het slachtoffer was. Anderhalve dag later hoorde hij dat zijn slacht offer dood was. Kort daarop werd hij aangehouden. Subsidie voor 'schone' diesel Minister Alders (milieubeheer) heeft 25 miljoen gulden uitge trokken voor het stimuleren van het gebruik van zwavelarme dieselolie. De regeling is vooral bedoeld voor bedrijven in ste delijke gebieden met een eigen pomp en geldt tot eind volgend jaar. Alders heeft de Tweede Ka mer verder meegedeeld dat hij overweegt verschillen in accijn zen op dieselolie in te voeren om het prijsverschil tussen ge wone en zwavelarme dieselolie zo klein mogelijk te maken. Ge wone diesel is nu nog tien cent per liter goedkoper. Dat prijs verschil moet tenig naar twee tot vier cent per liter. Een vrachtwagen stoot door het ge bruik van laagzwavelige diesel olie 15 tot 25 procent minder roetdeeltjes uit. CRI maakt zich zorgen om grote groei grenswisselkantoren Financiële instellingen en ban ken hebben 167 miljoen gulden aan 'ongebruikelijke transacties' gemeld, sinds zij begin dit jaar met de politie een samenwer king overeenkwamen. De over eenkomst heeft tot doel het wit wassen van drugsgelden en an dere illegaal verkregen winsten tegen te gaan. Tachtig procent van de Ne derlandse banken en Financiële instellingen houdt zich aan de afspraak en meldt de verdachte transacties. Dat heeft een woordvoerder van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) gisteren bevestigd. Financiële handelingen kun nen tot ongebruikelijke transac ties worden gerekend als ie mand bij voorbeeld een groot bedrag in verdacht kleine of juist grote coupures wisselt. Ook als iemands gedrag opvalt, kan de handeling het stempel 'verdacht'krijgen. In dit verband baart het groeiend aantal geldwisselkan toren de CRI grote zorgen. Lan delijk staan er 160 geregistreerd. In Amsterdam alleen al zijn er onlangs vijftig gevestigd. De geldwisselkantoren staan niet onder toezicht van De Neder landse Bank, omdat geld wisse len geen bancaire activiteit is. Iedereen die een vergunning van de Kamer van Koophandel krijgt, kan zo'n kantoor begin- De CRI vermoedt dat het wit wassen van drugsgeld en crimi neel verkregen winsten veelal Werkgelegenheid zou in gevaar komen almelo gpd Na het gevecht om Fokker wacht minister Andriessen een nieuwe klus voor het behoud van een Nederlands bedrijf. De ondernemingsraad van Urenco in Almelo heeft de bewindsman een nog niet gepubliceerde brief geschreven waarin grote be zorgdheid wordt geuit over de gevolgen van de fusie van Ultra- Centrifuge Nederland (UCN) met de Duitse en Engelse part ners binnen het Urenco-samen- werkingsverband. De OR vreest dat het 'zelfscheppende karak ter', de werkgelegenheid en de technologische infrastructuur in gevaar komen. Al eerder trok de onderne mingsraad aan de bel over de fusiegesprekken. De raad is boos dat de directie blijft zwij gen over de voortgang van de onderhandelingen. Vermoed wordt dat er al besluiten geno men zijn, waarop de onderne mingsraad geen wezenlijke in vloed meer kan uitoefenen. De drie Urenco-bedrijven denken aan een fusie omdat de markt voor verrijkt uranium verzadigd is en kampt met een prijzenslag. Ook staan de drie .voor grote investeringen. Sa mengaan kan voordelen opleve ren. maar dan moeten er wel activiteiten herverdeeld wor den. De ondernemingsraad vreest dat vooral de research in Almelo daarvan de dupe wordt. bij grenswisselkantoren begint. Volgens de CRI worden daar grote hoeveelheden zwart geld gewisseld in buitenlandse valu ta om over de grens op diverse rekeningen te worden gestort. Contant geld wordt zo giraal geld. Als het daarna naar andere rekeningen wordt overgemaakt, is het heel moeilijk de bron er van op te sporen, zegt de CRI. Volgend jaar zullen justitie en politie een grotere controle op de geldwisselkantoren kunnen uitoefenen. Vanaf 1 januari 1993 zijn de meldingen van banken en financiële instellin gen niet op een afspraak geba seerd, maar wetttelijk verplicht. Ook geldwisselkantoren vallen dan onder de wet en moeten ongebruikelijke transacties aan justitie melden. Samenwerking Ohra en SNS ketst toch af arnhem» cpd Verzekeraar Ohra en banken- combinatie SNS stoppen de be sprekingen over samenwerking. Dat heeft het Arnhemse verze keringsconcern vanmorgen be kendgemaakt. Als oorzaak noemt Ohra „de verschillen in juridische structuur en cultuur" van de gesprekspartners. Daarnaast zijn beide partijen teveel bezig met andere fusie besprekingen. SNS nam vorig jaar de BdB Bank in Amsterdam over en praat nog met de Cen trale Volksbank en het Bouw fonds Limburgse Gemeenten. Ohra tekende dit jaar een sa menwerkingsovereenkomst met de AGA-Groep en kondigde een fusie aan met verzekeraar DEL in Diemen. schinnen Een bulldozer verricht sloopwerkzaamheden bovenop de hulpschacht van de staatsmijn Emma. De laatste mijnbouw-werken worden gesloopt omdat ze geen enkele functie meer hebben sinds de mijnen in de jaren zeventig stuk voor stuk moesten sluiten, foto Gisteren in Veronica Nieuwslijn: Mensen in Nood doet wat ze kan, wat we kunnen is wat u geeft! Giro: 1111.222 Den Bosch Raad van State geeft provincie gelijk De gemeente Noordoostpolder moet een 31-jarige gehandicap te man maandelijks 65 gulden betalen als bijdrage voor seksu ele dienstverlening. De afdeling geschillen voor bestuur van de Raad van State heeft voorlopig bezwaren van de gemeente te gen de bijdrage afgewezen. Het rechtscollege moet nog een principe-uitspraak doen in de bodemprocedure van de zaak. De gemeente protesteert tegen een beschikking van de provincie Flevoland, waarin is bepaald dat zij via de Algemene Bijstands Wet (ABW) een bijdra ge voor seksuele dienstverle ning aan de man moet betalen. De man heeft volgens een psychologisch advies een maal per maand seks nodig. Via de Stichting Alternatieve Relatiebe middeling kan hiervoor maan delijks iemand langs komen. De kosten bedragen 150 gulden per anderhalf uur. De bezwaren van Noordoost - polder zijn nu afgewezen, om dat het slechts om een klein be drag gaat dat de gemeente niet sc haadt. De Raad VBO Stfltfl Stelt ook dat de bijdrage aan de be trokken man niet wil zeggen dat de gemeente nu zonder meer andere aanvragen om dergelijke bijstand moet honoreren. Noordoostpolder vindt dat de man geen aanspraak op de ABW kan maken, zolang er nog procedures lopen voor een bij drage via de algemene arbeids ongeschiktheidswet, de algeme ne wet bijzondere ziektekosten en het ziekenfonds. Het is niet bekend hoeveel gehandicapten geld krijgen uit gekeerd om gebruik te kunnen maken van seksuele dienstver lening, of hoeveel aanvragen hiervoor lopen. numegen cpd Mensen boven de 70 blijken veel sterker dan verwacht. Een proef met 25 70-plussers in de Vierdaagse van Nijmegen, die tijdens het lopen worden geob serveerd en getest, laat zien dat deze groep mensen veel meer aan kan dan de wetenschap al tijd dacht. „We zullen onze normen over een maximale belasting voor mensen van 70 jaar en ouder moeten bijstellen", zegt een woordvoerder van het Nijmeeg se St. Radboudziekenhuis. dat de proef samen met de Neder landse Hartstichting en de KN- BLO, organisator van de Vier daagse, uitvoert. De beruchte Zevenheuvelenweg tussen Groesbeek en Berg en Dal bleek gisteren nog altijd een obstakel van jewelste voor de deelnemers aan de Vierdaagse. De derde dag eiste gisteren 1.245 uitvallers. Dat was iets minder dan woensdag, toen 1.319 lopers er een punt achter zetten. Gisteren raakt een Britse mili tair door uitputting in coma. Hij is in een ziekenhuis opgeno men. Vier andere soldaten kre gen een hitte-beroerte. Hun li chaamstemperatuur liep op tot zo'n 40 graden. 7.ij moesten met ijs worden gekoeld en kregen extra vocht tovgdiend. Verlies van vocht en zout zijn de voor naamste oorzaken van een hit- te-beroerte.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3