'Raket' Marie troeft Nijdam af I Jalabert stuk slimmer dan Museeuw Tour de France TOUR '92 Herkansing in Chaam VRIJDAG 24 JUL11992 17 Fransman klopt sprinters op de meet TOURINCUFERS Wie in het cyclisme over Tours praat, heeft het over sprinten. De stad aan de Loire heeft in deze een geweldi ge reputatie opgebouwd. Tot gisteren waren er vier Tou raankomsten geweest, drie ervan bleken op maat gesne den voor de rappe jongens, André Darrigade (1957 en 1961) en Marino Basso (1970). TOURS DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Daarnaast is de voor het sprin- tersgilde uitdagende Avenue de Grammont, een tweeëneenhal- ve kilometer lange lanceerin- richting, ook markant eindpunt van de klassieker Parijs-Tours. Befaamde snelheidskanonnen als Louis Caput, Rik van Looy, Jo de Haan, Guido Reybroeck, Rik van Linden, Gerben Kar- stens, Peter Pieters en Johan Capiot sloegen er ooit een gou den slag. Tours kreeg ook gisteren zijn traditionele sprintfestival. Merk waardig genoeg drukte Thierry Marie, die geen enkele faam ge niet als sprinter, zijn wiel als eerste over de meet. De Frans man (29), ex-pacemaker van Laurent Fignon, staat bekend als de man van de prologen. Dat specialisme kwam de renner van Castorama overi gens goed van pas. „Ie kon ei genlijk niet van een sprint spre ken", analyseerde Jelle Nijdam de woeste galop naar de streep. „Het was gewoon een kwestie van lange adem hebben." Nijdam geldt eveneens als een kei in het proloogwerk, maar kan ook een aardig nummertje sprinten. Op zijn erelijst prijkt ook een Parijs-Tours (1989). Desondanks moest 'Snelle Jelle' het gisteren afleggen tegen de verrassende Marie, die alle overgebleven raspaardjes op dit terrein voor joker zette. Mu seeuw, Ludwig, Fidanza en Van Poppel kwamen er niet aan te pas. Met name voor de Neder landse troef - slechts veertiende - was dat een bittere pil. Nijdam kon evenmin vrolijk kijken. Tweede worden staat, zeker in de wielrennerij, gelijk aan verliezen. Desondanks r hij wel de tijd om zijn zeg doen. De rechterhand in de koers zag voor de zoveel ste keer dit seizoen een dikke vis aan zich voorbijgaan. Nijdam: „Alles verliep eigenlijk volgens plan, totdat ik links keek en die Marie als raket over me heen zag komen. Dat had ik toch niet dacht." Een streep door de rekening van Nijdam, die iets recht wilde zetten; uit was op sportieve re vanche. Hij, als pelotonscom mandant, werd de afgelopen dagen in de oorlog Post-Raas beschuldigd van het aansteken van de lont, die pardoes het kr uitvat bereikte en vervolgens het hele Tourcircus, inclusief de directie, op zijn grondvesten deed trillen. Peter Post, de generaal van de vijandelijke troepen, liet vanuit zijn rood geel-blauwe stelling weten dat hij die Nijdam maar een vervelende etterbak vindt. Post: „Ik erger me al langer aan hem. Maassen had van mij best mogen winnen in Montlugon, maar Nijdam heeft het voor hem verziekt. Hij heeft een jon ge renner van ons (Zhdanov, red.) belachelijk proberen te maken. Een schande was het. Dat hij niet met die jongen meereed, is nog tot daaraan aan toe, is zelfs te billijken, maar je gaat een jonge jongen, die zich nergens van bewust is, toch niet uitlachen? Na dat incident had er direct gesproken moeten worden, maar je denkt toch niet dat ik hiertoe het initiatief neem." De Post en Raas heb- jyfr ft, i |y 1|ng l j. I «V F* 1 f 'm*II Tot onsteltenis van Jelle Nijdam (links), trapt Thierry Marie (midden) nog wat harder dan de verzamelde sprint-elite. ben dat inmiddels wel gedaan. Voor de start van de rit naar Tours staken de 'groepsoud- sten' een vredespijp aan. Nijdam: „Ik heb met Bouw- mans en Sergeant gesproken en Maassen met Fondriest. We wa ren er snel uit. We hebben afge sproken dat we niet meer tegen elkaar rijden." Op de vraag of de vrede nu getekend is, hield Nijdam echter nog wel een slag om de arm. „Laten we zeggen dat we op de goede weg zijn. Oorlog Op voet van oorlog verder leven met de Panasonics, dat vindt Nijdam hoe dan ook zinloos. Hij is geschrokken van de reac ties op alle stampij. Al stelt hij wel, dat het allemaal wordt op geblazen. „Het is een chroni sche kwestie en die is moeilijk op te lossen. Maar misschien is het ook wel goed, dat de pers er zo hevig bovenop is gespron gen. Laat het aanzet zijn tot een betere verstandhouding. Daar heeft de wielersport baat bij. In elk geval hebben we bewezen dat het ook anders kan. We hebben elkaar in onze waarde gelaten." Nijdam is alle sores niet in zijn koude kleren gaan zitten. Het steekt hem dat hij door Post als voornaamste oproerkraaier wordt beschouwd. Nijdam: „Van die beschuldiging ben ik erg geschrokken. Het is name lijk totaal niet waar. Ik heb Zhdanov helemaal niet uitgela chen, laat Post dat dan maar eens bewijzen aan de hand van de tv-beelden. Ik heb in die etappe naar La Bourboule ge woon naar mijn beste weten ge koerst. Toonde juist wel respect voor de kwaliteiten van Zhda nov, anders zou ik toch wel met hem zijn doorgereden. Maar dat doe je niet als iemand bergop veel beter is." Spijt over de hoogst vervelen de gang van zaken toont Nijdam echter wel. „Het had beter niet kunnen gebeuren, al die flauwekul. Je koopt er niets voor." Waarna hij verhaalt van zijn vrouw in Klein Zundert, die in deze affaire niet gespaard is gebleven. Nijdam: „Ze moet vandaag of morgen bevallen, maar heeft veel telefoontjes van boze Panasonic-supporters ge kregen. Al die stress is nergens goed voor. Ik hoop dan ook dat nu alles voorbij is, ik heb er in elk geval schoon genoeg van." Wellicht lost het probleem zich vanzelf op. Zoals de zaken er nu voorstaan verdwijnen bei de partijen van het wielertoneel, want zowel Post als Raas kan maar geen nieuwe geldschieter vinden. Nijdam blijft zich voor alsnog aan Raas vastklampen, hoewel hij bij diverse andere bazen zo kan tekenen. „Ik vind dat ik zo lang mogelijk moet wachten, dat heeft Raas ver diend. Ik ga er in elk geval fi nancieel niet op achteruit vol gend jaar. Meer hoef ik ook niet te hebben, ik bulk van het geld." Waarna hij met een bre de grijns naar de dopingcaravan ging voor het doen van het ver plichte plasje. 42 58. 10 Amaya c 1 46 55. 20 Buctoef KORTJES Minder snel, maar bij elke kans punten pakken TOURS PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Zesde ritoverwinning dus giste ren voor de Fransen. Sinds 1987 ging het niet meer zo goed met het land, waar het wielrennen nog kortelings op sterven na dood leek. Op Arnould, Jalabert, Delion, Fignon en Colotti volg de in Tours Thierry Marie. Frankrijk leeft weer. Boven dien kan Pascal Lino nog steeds 'op het podium', zondag. De derde plaats is vooY de Breton nog altijd bereikbaar, al moet zijn tijdrit vandaag naar Blois net zo goed, zo niet beter, zijn dan die in Luxemburg. Maar de Fransman, die wel licht het meest tastbare bewijs aan deze Tour de France gaat overhouden is Laurent Jalabert. Nog drie etappes en de groene trui is daadwerkelijk zijn bezit. Tenzij onvoorziene krachten de Belg Museeuw alsnog langs 'Jala' tillen in dat puntenklasse ment. De Franse wielersport was be hoorlijk in paniek, twee jaar ge leden. Talenten waren met een lantaarntje te zoeken en wie de benen wél kon rondkrijgen week uit naar het buitenland. Crisis in het land van de groot ste wielerorganisatie ter wereld. Ieder nieuw talent werd derhal ve met alle egards omringd. An ders dan in Nederland werden meteen alle kwaliteiten van de 'youngsters' uitgemeten en ge prezen. Tweede plaatsen den gevierd als overwinning En Jalabert, 23 jaar thans, een grootmeester melen daarvan: 12x tweede, vo rig jaar. Toch zagen de kenners te recht meer in Jalabert dan in de gemiddelde andere beloften. De jongeman uit de Tarn had niet alleen snelheid, hij klom ook aardig, schuwde het initiatief niet, kon een gat dichtrijden, een voorsprong verdedigen. Koerste kortom Jalabert eindigde in 1991 niet voor niets als tweede in hét re gelmatigheidsklassement van de wereldbeker. Jalabert dacht er een interes sant visitekaartje afgedrukt, maar het opheffen vai nieuwe werkgever moest zoe ken voor 1992 en verder, bleken Z en RMO helemaal niet, en Castorama slechts amper geïn teresseerd te zijn. Minimumloon Jalabert. „Ik kon alleen van Guimard een contractje krijgen, nee te hebben toen hij door Toshiba een maar dat was zo ongeveer het minimumloon. Er is mij verwe ten. dat ik toen naar Spanje ben gevlucht, maar ik kon alleen daar onderdak." De keuze tus sen Amaya en ONCE viel uit in het voordeel van de ploeg van de 'blindenloterij'. „Omdat ik daar zo'n beetje kopman kon worden voor de klassiekers." Jalabert had een minder over rompelend voorjaar dan in 1991, omdat hij werd getroffen door domme pech in de Amstel Gold Race, toen hij bij de eerste doorkomst in Maastricht op een geparkeerde auto knalde en op vier plaatsen zijn sleutelbeen brak. De dertien schroeven hiel den hem een week of drie, vier van de fiets. Achteraf weet je het nooit, maar misschien is het wel die gedwongen rust, die Jalabert frisser naar de Tour heeft ge bracht dan de meeste van zijn concurrenten voor het groen. Jalabert stapte weer op de fiets voor de Giro, zag daar enorm af, maar zijn Italiaanse rentree be zorgde hem voldoende kilome ters om toch 'scherp' aan de Tour te beginnen. Jalabert stelde zich twee doe len: een ritzege en een gooi naar het groen. Dat hij het eerste in Brussel bereikte, en na een paar verkleedpartijen met Museeuw nu ook aan het groenste eind lijkt te gaan trekken, onder streept zijn kwaliteiten. „Je moet hem vergelijken met Sean Kelly", ,zegt ONCE-ploegleider Manoio Saiz. „Die toonde in zijn eerste jaren ook een groot talent te zijn. Maar alles en ie dereen heeft zijn tijd nodig. Ze ker allrounders." Jalabert, die vorig jaar overigens al tweede eindigde in het puntenklasse ment, achter de toen ongenaak bare Abdoesjaparov, heeft het groen niet in de schoot gewor pen gekregen. De jury was streng voor hem, nam hem 25 punten af wegens twee overtre dingen. De eerste maal tijdens een tussensprint, toen men zijn ploegmaat Diaz Zabala op film betrapte op een 'aflossing'; de tweede maal in St.Gervais, toen hij met Museeuw in de clinch sprintte. Jalabert zegt wat men mag verwachten van een 'verdachte': „Beide malen was het onte recht. Ik heb gewoon 25 punten meer bijeen moeten sprinten dan Museeuw." Hij deed het overigens met verve: in de tus- sensprints, in de eindsprints, en zelfs in de lastige finale naar Saint Etienne, waar hij als vier de over de streep kwam en Mu seeuw op wellicht definitieve achterstand zette. Punten pakken Jalabert is misschien minder snel dan Museeuw, die hem gis teren ook weer voorbleef in de 'massasprint'. Maar wie de groene trui wil winnen moet betere ploeg beschik ken (die ONCE ongetwijfeld is) en geconcentreerd zijn bij iede re kans punten te pakken. Ook daarin is de Fransman de Belg de baas. Museeuw is vanaf het begin meer bezig geweest met ritzege dan met het groen, en dat breekt hem nu op. Pers en Museeuw leven met elkaar in onmin sinds Museeuw Belgisch kampioen werd in Peer. Museeuw kreeg de drie kleur daar in de schoot gewor pen, door onder anderen Ca piot, 'bij wie de rook uit de rem- blokjes omhoog schoot, zoals krant schreef. Vgr- en ge kochte titel. Museeuw was daar maand geleden goed ziek En lijkt daar nu nog altijd niet overheen. Niettemin roept zijn ploeglei der VandenBroucke strijdvaar dig: „Als Museeuw Jalabert hier in Tours moeiteloos kan voor blijven, geef ik hem morgen de zelfde kans in Nanterre en zon dag op de Champs Elysèes." Maar zelfs een dubbele ritzege van de Belg lijkt niet meer toe reikend Jalabert het groen als nog van de schouders te ruk ken. Zesentwintig punten ver schil maak je alleen nog maar goed als je concurrent door het noodlot wordt getroffen. Zomaar een gezin op een terras in Tours. De winkelpassage, vlakbij de aankomst op de Avenue de Grammont. Man, vrouw, dochter. Hij en zij al vanaf 1972 vaste klant op het YVK wielrennen, voor zo ver niet buiten Europa. En de Tour volgend vanaf 1976. Je hoefde ze over het profwielrennen niets meer wijs te maken. „We hadden de Tour eigenlijk al in Sestrières willen ontvangen", zegt hij royaal, Ricoh-petje op het hoofd, zonnebril eronder, onmiskenbaar zuid west-Brabantsaccent. Hij had een verse krant in onze handen gezien, de Gazet van Ant werpen. „Waar hedde ge die vandaon?" In de winkel, twintig meter verderop in de passage. En hij was direct weggebeend, zijn cap puccino op het tafeltje achterlatend. „Ik mot efkes kijken of ik gelijk heb." Hij had 's morgens l'Equipe gekocht, en was daarin de 'La batail- le batave', het gevecht van de Bataven, tegengekomen. Helaas had hij in Montlu<;on de tv-uitzending van de finale niet integraal kun nen bekijken, dus had hij de tragi-comedie tussen Buckler en Panasonic aan zijn fantasie moeten overlaten. De Gazet had hij no dig voor zijn ultieme gelijk. En daar stond het: 'Post en Raas nekken de wielersport'. „Het is een grof schandaalhad hij dus geroepen, toen hij ons hoorde discussiëren over hét hangijzer van de laatste Tourweek. Wat hij er dan nog voor lol in had. in de rest van de Tour. „Ooh, je komt nog eens wat bekenden tegen." Maar dat kon toch ook op, pakweg, de Acht van Chaam? „Die is woensdag, hè?" Ja, daar kon den we hem ook weer vinden. „Hedde gij toevallig al gehoord of ze d'r ook Maassen en Sergeant hebben gcontracteerd?" Het hoeft geen betoog dat de wielerbazen in de rij staan Clau- dio Chiappucci te contracteren. Het meest recente aanbod werd gedaan door Festina, de Spaan se werkgever van Sean Kelly. De Spanjaarden zijn bereid Chiap pucci een jaarsalaris van twee miljoen gulden te betalen. De kleine aanvaller uit Uboido was kort in zijn commentaar „Laat ze maar praten en speculeren." Naar EuroDisnev en daar een Bic Mac van MacDonald veror beren. Roger Legeay, ploeglei der van Z, kan er niet meer om lachen. De Fransman wordt de laatste week voortdurend be stookt met mogelijke opvolgers voor sponsor Zannier. EuroDvs- ney en MacDonald circuleerden de afgelopen dagen als nieuwe sponsors in het peloton. Legeay werd er narrig van: „Ik weet niets, wait and see." Dat laatste is Engels, dus... Jan Raas en Peter Post hebben gisteren protest aangetekend te gen de berisping van de Tour directie wegens onsportief ge drag tijdens de zestiende en ze ventiende etappe. Tijdens het geprek met Jean-Marie Leblanc werden ze gesteund door Roger Legeay, voorzitter van de ploeg leidersvereniging. en bestuurs lid Cyrille Guimard. Volgens Raas en Post hadden de twee gezegd in soortgelijke situaties net zo gehandeld te hebben. Raas: „Het gebeurt zo vaak in een koers. Wij vinden dat de Tour-directie zich niet kan be moeien met het koersverloop. Ze moet er op toezien dat de re glementen nageleefd worden." TOUR OP TV Wie nog een rekening wenst te vereffenen, heeft daar in deze rit tegen de chronometer de gelegenheid voor. Op een nagenoeg vlak parcours zal het klassement zijn defini tieve beslag moeten khjgen. Helpers weg, laatste (serieuze) ronde. 15.30-17.10 19.12-20.00 LLi nanterre r.,.rnrn ZM«""»irAm,unrEBa C^Oammarieyjjjg ChataiudungQ Cormainville CZ23ÜI fL iis OucqueQXQ blois frankrijk 15.00-17.00 23 00-2400 MolineulQXQ SantenavfllTïït P Autr»che03En T ReugnyQjin /ouvrayflJJJ 'tours frankrijk Parijs is, om het op zijn Zoetemelks te zeggen, nu niet echt ver meer. De sphntkanonnen zullen in vele prognostieken worden opgevoerd, want de route naar de Pan/se voorstad Nanterre is geheel en al vlak én telt weer twee tussenspnnts Attentie voor het uitstervende ras der lolbroeken, ook een manier om publiciteit te maken, want de camera's zijn gewil-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17