GRANDIOOS PRIJZENFESTIJN Joegoslaven wacht reis vol hobbels Joegoslaven in een schijnwereld' Hockeyteams slepen met moeite remise uit het vuur 1595r Sport Johnson niet in dorp Generale olympische repetitie hh RELAXFAUTEUILS VRIJDAG 24 JUL11992 16 rob onderwater* rob van der zanden Vlag in handen van Carina Benninga Barcelona I lockeyster Carina Benninga draagt morgenavond bij de opening van de 23ste Olympische Spelen in Barcelona de Nederlandse vlag. Chef de mission André Bolhuis maakte dat gisteravond bekend hij een feestelijke bijeenkomst in het Hol land House op een van de kaden van de haven van Barcelona. „Uiteindelijk", zei Bolhuis, „bleven twee namen over. Die van Carina Benninga en Arnold Vanderlijde." Carina Benninga toon de zich trots en vereerd met de aanwijzing. „Het is fantastisch. Ik ben er trots op dal hel een vrouw is geworden. Het is de be kroning van mijn sportcarrière, die met deze Olympische Spelen eindigt." Bestuur IOC drastisch gewijzigd Barcelona Het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren vrijwel de gehele ochtendsessie besteed aan de verkiezing van een nieuwe vice-voorzitter en drie bestuursleden. Voor het vice- voorzitterschap waren twee kandidaten: de Japanner Shunishiro Okano en de Zuidkoreaan Un Young Kim. De laatste won. Hij werd de opvolger van de Senegalese rechter M'Baye. Voor de drie bestuursfuncties waren elf kanditaten. Na verschillende stemmingsronden werden de Canadese voormalige vice-voor zitter Dick Pound, de Indiër Ashwini Kumar en de Amerikaanse Anita de FrantZ gekozen. Zo kreeg de Verenigde Staten toch weer een plaats in het bestuur. Manon Bollegraf ziet af van Spelen Hilversum Manon Bollegraf ontbreekt zaterdag bij het ope- ningsdefilé in Barcelona definitief in de Oranje-delegatie. Vorige week liep de tennister, die op Roland Garros nog tot de kwartfi nales reikte, een zware kwetsuur aan de rechterenkel op. Behan delend chirurg Heijboer van het Rotterdamse Dijkzigt Zieken huis hield Bollegraf voor dat de kans op blijvend letsel groot was, indien de pupil van Ron Timmermans zich op het olympische gravel zou wagen. Bettine Vriesekoop scheurt spiertje Barcelona Het trainingskamp van Bettine Vriesekoop in Frank rijk heeft haar lichamelijke problemen opgeleverd. De tafelten- nister kreeg in de laatste voorbereiding op de Olympische Spe len last van een spierblessure in het onderbeen. Voor het vertrek naar de Catalaanse stad, waar ze gisteravond arriveerde, werd ze intensief behandeld dooreen fysiotherapeut. De Europese kampioene verklaarde bij aankomst, dat de blessu re door de behandeling al een stuk verminderd is. „Ik scheurde een spiertje. Later werd hel een zweepslag." Tijdritploeg zonder Erik Dekker Barcelona Erik Dekker is de reserve voor de tijdritploeg, die zondag op en rond hel circuit van Catalunya de 100 kilometer moet rijden. Dekker trainde gisteren op de ultra-lichte carbon- fiets mee met de formatie, die bestaat uit John den Braber, Bart Voskamp, Jaap ten Kortenaar en Pelle Kil. Dekker is de kopman voor wegploeg, die op een week later om de individuele titel strijdt. Nederlandse zwemsters in wetsuits Barcelona jMle acht Nederlandse zwemsters hullen zich bij de Olympische Spelen in de veelbesproken hooggesloten badpak ken. De wetsuits, waarbij alleen armen en benen onbedekt blij ven, worden door de technische commissie van de wereld- zwembond (FINA) met argwaan bekeken, omdat zij invloed zouden hebben op de ligging in hel water. Ben Johnson, de Canadese sprinter die het middelpunt was van het meest geruchtmakende dopingschandaal in de sporthis- torie, is deze week in Barcelona gearriveerd en prompt weer verdwenen. Ken Read, de chef van Canada, ver De olympische sporters uit Macedonië, Servië, Monte negro en vooral Bosnië-Herzegowina hebben grote moeite om hun land te verlaten. Door de late beslissing van de Verenigde Naties en het Internationaal Olympisch Comité om toch, zij het alleen individuele, atleten uit de deelstaten van het voormalige Joegoslavië toe te laten tot de Zomerspelen in Barcelona, kan het overgrote deel van de atleten niet vertrekken vanwege transportproblemen. barcelona ad heesbeen gpd-verslaggever Omdat de afstand tot Barcelona niet al te groot is, hoopt het or ganisatiecomité' COOB'92 des ondanks dat vandaag, de dag voor de opening, de meeste le den van de diverse delegaties in de Catalaanse hoofdstad zijn gearriveerd. Over het aantal sporters dat uit de voormalige republiek wordt verwacht, bestaat ook nog steeds grote onduidelijk heid. „Elk cijfer dat ik zou noe men, is natte-vingerwerk", al dus IOC-directeur Francois Garrard. De organisatie gaat er van uit dat het om niet meer dan zo'n tachtig personen (sporters, coaches, begeleiders) gaat. Oorsponkelijk waren 118 atleten geaccrediteerd. Een ex tra handicap bij het formeren van de vier nieuwe olympische equipes is dat het IOC nog steeds niet weet welke status moet worden toegekend aan sporters die in teamverband ac tief zijn. Zoals onder meer bij het tafeltennis, roeien en de es tafette-nummers bij het zwem men en het atletiek. Daarover wordt binnen het college nog overleg gevoerd, zo goed als nog moet worden bekeken in hoe verre programma's van de ver schillende discipline moeten worden aangepast. Voor de uitgesloten nationale teams (handbal 2x, basketbal en waterpolo) zijn de vervangers al onderweg. Het gaat om de Noorse en de IJslandse hand- balploegen (respectievelijk mannen en vrouwen), de Itali aanse vrouwen-basketbalfor matie en het Tsjechoslowaakse waterpoloteam (mannen). Het besluit van de Verenigde Naties om de sportboycot tegen een aantal deelrepublieken van Joegoslavië op te heffen werd gisteren door lOC-voorzitter Sa maranch uitbundig begroet. Het IOC besloot gisteren de deelstaat Bosnië-Herzegowina tijdelijk tol het Olympic Charter toe te laten. Dat houdt in dat de sporters uit deze staat onder hun eigen nationale vlag mogen uitkomen en in het défilé van de openingsceremonie kunnen meelopen. Dat geldt niet voor Macedonië, Servië en Monte negro. Haw Barcelona De Israëlische turner Ron Kaplan legt in Barcelona de laatste hand aan zijn voorbereiding op het olympisch tumtoemooi, dat zon dag van start gaat. foto epa barcelona *gpd Het kost hem zichtbaar moeite, maar hij heeft inmiddels ge leerd zijn ware gevoelens te ver bergen. De verdeeldheid in zijn land, de haat tussen de mensen onderling en het bloed dat da gelijks vloeit in het voormalige Joegoslavië maken het lastig zijn aandacht te houden bij het werk waarvoor hij is ingehuurd. In Barcelona staat Aleksandar Todorovïc aan het hoofd van een televisieploeg van 36 man, die voor de zes deelstaten Kroa tië, Slovenië, Servië, Monte negro, Macedonië en Bosnië- Herzogowina de beelden gaat verzorgen van de 25e Olympi sche Zomerspelen. De aangrijpende beelden, die deze week heel Europa overgin gen, van de jeugdige atlete Bu- ric die zich in Serajevo tussen de puinhopen van kapot ge schoten huizen voorbereidde op haar mogelijke vertrek naar de Catalaanse hoofdstad heeft hij zelf niet gezien. Maar de in Belgrado woonachtige Serviër kan zich er alles bij voorstellen. „Ook voor de sporters is het moeilijk. Ze komen in een schijnwereld terecht. Ze horen eigenlijk nergens bij. Kortom, ze zijn er wel, maar tegelijk ook weer niet. De realiteit dwingt ons evenwel de feiten onder ogen te zien, want het leven gaat gewoon verder." De televisiebaas verwacht niet dat de komst van de olym piërs uit zijn land tot grote pro blemen zal leiden. Ook niet on derling, hoewel hij de chauvi nistische emoties van zijn land genoten geenszins onderschat. Hij heeft de nationale vlag van Kroatië bij sporters en media vertegenwoordigers ook overal aan de balcons in het Olym pisch Dorp en in de stad zien hangen. „Ach, ik zie het meer als een nationalistische uiting. Het streven naar onafhankelijk heid is niet voor niks de bron van alle kwaad geweest in Joe goslavië. Niemand wil toch die oorlog. Het was ons allemaal veel liever geweest wanneer het land zonder bloedvergieten zou zijn opgesplitst." klaarde althans geen idee te hebben waar Johnson verbleef. Johnson won vier jaar geleden de 100 meter. Na een „positie ve" dopingcontrole moest hij zijn gouden medaille inleveren en werd hij twee jaar geschorst. Read verklaarde dat Johnson dinsdag in de Catalaanse hoofd stad was aangekomen. Het laatste oefenduel van de Nederlandse hockeysters voor de Olympische Spelen is geen succes geworden. Belangrijker dan het resultaat tegen Spanje (1-1), was de vraag of iedereen nog heel was. Teamarts Peter Vergouwen kon dat gis teren na afloop bevestigen, maar hij moest vaker dan hem lief was de wei in voor medische assis- Oorzaak was de Spaanse furies die in het nieu we olympische hockeystadion van Terrassa zo vlak voor het uur u hoe dan ook niet wilden ver liezen van de wereldkampioen. Ze werden daarbij geholpen door scheidsrechters die door de orga nisatie in de kroeg op de hoek waren gevonden en voor wie de Spaanse veteranencompetitie al te hoog leek gegrepen. De bedoeling was twee Duit se arbiters van de Olympische lijst de wedstrijd te laten leiden, maar die zagen geen kanè vanuit Barcelona op eigen gelegenheid het hockeysta dion te vinden. Het slechte zicht van hun vervangers leidde via irritatie tot fikse commotie en bijna-vechtpartij- tjes en voorspelbaar tot slecht hockey. De rake tikken (2) van uitschietende sticks kwamen met name op het gezicht van Helen Lejeune-Van der Ben. Vermeend commentaar kwam haar op een gele kaart te staan en drie minuten uitsluiting, de klappen op een pijnlijke kaak en een dikke tong. „Maar ik ben gelukkig nog heel." De Nederlandse ausputzer en strafcornerspe cialist haalde ver in de tweede helft haar gram door de derde korte hoekslag via de Spaanse doelvrouw raak te meppen. De marge werd zes r tijd hersteld door Teresa Motos die een strafbal benutte. Die was overigens niet te danken aan een cadeautje, maar terecht gekregen omdat lijnstopster Carina Benninga bij een Spaanse strafcorner de bal, heel knap maar ver boden, uit de bovenhoek tikte. In een verder nietszeggend oefenduel heeft het Nederlandse mannenhockeyteam in Terrassa ge lijkgespeeld tegen olympisch titelverdediger Groot-Brittannië. Na een ruststand van 1-0 voor de Britten werd het 2-2. Coach Hans Jorritsma gebruikte de wedstrijd voornamelijk voor een laatste test in de achterste linie, waarin Kooijman zowel op links als op rechts acteerde. Daar tussendoor bleef de Bloe mendaler twaalf minuten aan de kant. Met de Spaanse scheidsrechters, die soms op de lach spieren werkten, was tevoren afgesproken dat alle wissels waren geoorloofd. Pieter van Ede, die vo rige week vrijdag in het eerste duel met Argenti nië in Den Haag een spierblessure had opgelo pen, bleef als enige aan de kant. In het fraaie hoofdstadion van het totaal gere noveerde complex in Terrassa (capaciteit 10.200 toeschouwers) nam Groot-Brittannië in de der tiende minuut de leiding door Lee. Vlak na de rust herstelde Bovelander uit een strafcorner het evenwicht. Maar vijf minuten daarna keek Oran je, dat in de ochtend nog een looptraining van twee uur had afgewerkt, door een geslaagde straf corner van Hill weer tegen een achterstand aan. In de slotfase moest Bovelander, die zich steeds kwader maakte over de slechte arbitrale leiding en de misverstanden bij zijn teamgenoten, er op nieuw aan te pas komen om met een hoge push uit een korte hoekslag een gelijkspel te redden (2- 2). Komfortabele relaxfauteuil, verkrijg baar in zeer veel verschillende uitvoeringen, al vanaf 795,- Heel elegante draaifauteuil, verkrijgbaar in veel stoffen. Al vanaf 995,- Schitterende relaxfauteuil in zuiver rundlederen uitvoering. Verkrijgbaar in diverse kleuren 1395,- KORTJES Fraaie verstelbare draaifauteuil, in zwart of bruin leder, met bijpassende hoeker 895,- Verstel- en draaibare fauteuil met een verrukkelijk zit/relax comfort 1595,-. fauteuil Nü donderdag koopavond 4466 donderdag koopavond vrudag koopavond De Franse teamleiding heeft de opstandige wielrenster Jean- nie Longo een ultimatum ge steld. Indien de negenvoudige wereldkampioene zich niet bin nen 36 uur in Barcelona meldt, wordt ze uit de olympische ploeg gezet. Longo, favoriet voor de gouden medaille op de weg (zondag) heeft gekozen voor een individuele voorberei ding in Frankrijk en wil pas en kele uren voor het begin van de wedstrijd in Barcelona arrive ren. Bondcoach Lucien Bailly heeft morgenochtend echter een teambespreking vastge steld. „Als Longo daarbij niet aanwezig is, ligt ze eruit", dreig de hij. Andres Gomez heeft zich te ruggetrokken voor het Olym pisch tennistoernooi, dat 28 juli van start gaat. De speler uit Equador, in 1990 winnaar van Roland Garros, ondervindt te veel last van een enkelblessure. Carl Lewis heeft zijn persoon lijke bescheiden gisteren van de Guardia Civil teruggekregen. De zesvoudig olympisch kampioen verloor zijn hele hebben en houden (paspoort, creditcards, accreditatiebewijs etc.) na aan komst op vliegveld El Prat in de haast de horde fotografen en aanbidders te ontvluchten. In de auto werd de snelheid verder opgevoerd om de Japanse pap- parazzi te lozen die er achter wilden komen waar Lewis in Barcelona resideert. De eerste Zuid-Afrikaan die na 32 jaar weer tijdens Olympische Spelen in actie komt is zwart. Bokser Abram Khehla Fana Thwala stapt zondag om 15.00 uur de ring in in Pavello Club Joventut in Badalona. In de ochtenduren doet overigens waarschijnlijk al wel een aantal leden van de zwemploeg, ge heel blank, mee aan de series in het olympisch bad. Nederland heeft kleiduiven- schutter Erik Swinkels, Groot- Brittannië speerwerpster Tessa Sanderson. Beiden doen in Bar celona voor de vijfde keer mee aan de Olympische Spelen, de Verenigde Staten stuurt echter military-ruiter Michael Plumb, die sinds 1960 in Rome al mee doet. De taaiste olympiër uit de Nieuwe Wereld was er alleen vier jaar geleden in Seoul niet bij. Plumb veroverde met de Amerikaanse ploeg twee keer goud (1976, 1984) en drie keer zilver (1964, 1968, 1972). Hij werd in Montreal (1976) boven dien individueel tweede. Piet de Bruin is herkozen in het bestuur van de wereldvol- leybalbond FIVB. Dat gebeurde tijdens het congres in Barcelo na. Dé Amsterdammer is één van de 25 leden in het bestuur. De Bruin is tevens voorzitter van de Europese bond CEV. De loting voor het judotoer nooi heeft bijna vijf uur ge vergd. Voor de veertien catego rieën, met in totaal 434 deelne mers, werd gisteren met balle tjes gewerkt. Twee maanden ge leden, bij de Europese kam pioenschappen in Parijs, was de loting per computer binnen een uur klaar. De judofederatie moest echter tot het oude hand werk overgaan omdat daarbij niet gesjoemeld kan worden, iets dat wel binnen de mogelijk heden van een betrokken pro grammeur ligt. De eerste kruimeldieven heb ben in het olympisch dorp toe geslagen. Enige atleten van de Britse ploeg missen shirts en truien van de officiële outfit. Het wordt de souvenir-jagers overigens niet bepaald moeilijk gemaakt. In verband met het ontbreken van luchtkoeling op de kamers staan vele ramen wijd open. De veiligheidsmaat regelen in het olympisch dorp zijn op advies van de Britse teamleiding inmiddels ver scherpt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16