Vandaag is het de pitbull, morgen de agressieve koningspoedel 'Wij verdienen geen goud met oude schoolboeken' 'Trainen, daar heb ik geen tijd voor' Het Gesprek van de Zomerdag omerzweet Tiplijn VRIJDAG 24 JUL11992 De Slegte verwacht nog een week topdrukte De absolute piek is in de eerste twee weken van juli en de eerste j schoolweek in augustus. Dan staan scholieren of hun ouders in lange rijen bij de balie voor tweedehands schoolboeken van De Slegte. Het is een beproefd middel om de kosten een beetje te drukken. „Die weken werken wij ons uit de naad. Het is dan een kwestie van op je tenen lo pen", zegt Daan Lindhout die dit jaar voor de zevende keer de handel in schoolboeken mee maakte. Het gesprek in de rij wachten den gaat vaak over de prijzen van de boeken. De nieuwe zijn bijna onbetaalbaar. Een beetje leerboek kost tegenwoordig 60 tot 75 gulden. „Kopers klagen dat de tweedehands schoolboe ken te duur zijn en de verkopers vinden dat zij te weinig voor hun boeken krijgen. De conclu sie is dan al snel: De Slegte ver dient daarmee goud." „Dat is dus niet waar. Elk jaar gaan er bij ons hele schappen zo bij het oud papier. Scholen eisen nieuwe drukken of scha kelen zelfs op een hele andere serie over en de oude boeken zijn op slag waardeloos gewor den. Dan heb ik het nog niet eens over extra personeelkosten en de ruimte die die boeken het hele jaar innemen. Het seizoen begint feitelijk met het aanvragen van boekenlijs ten bij scholen in de Leidse re gio. „Dan weten we welke boe ken we uit voorraad wel kunnen weggooien en welke straks weer moeten inkopen", zegt Lind hout die in tegenstelling tot voorgaande jaren nu op de eer ste verdieping staat. De ruimte doet nog een beetje rommelig aan. „We zijn aan het verbou wen. De Slegte neemt binnen kort een nieuw gedeelte in ge bruik omdat de zaak te klein was geworden." Lindhout kan op de dag nauw keurig voorspellen wanneer de topdrukte aanbreekt. „Dat is de dag na afloop van de eerste boekenbeurzen", zegt hij heel beslist. „Daar proberen leerlin gen in eerste instantie hun boe ken kwijt te raken of nieuwe te kopen. Met de exemplaren die ze niet zijn kwijtgeraakt komen zij bij ons." Een tweede golf komt altijd in augustus. Dat is het moment dat ouders of leerlingen vlak voor het begin van het school jaar tot hun grote schrik ont dekken dat nog niet de hele lijst in huis is. „Dan komen zij eerst nog bij ons proberen en pas daarna gaan zij naar de winkels met nieuwe boeken. Ook ko men zij bij ons wanneer op school blijkt dat er exemplaren met verkeerde drukken zijn aangeschaft." De Slegte gebruikt tegenwoor dig een systeem met lijsten waarop staat welke boeken gangbaar zijn met daarbij de prijzen. „Ook vakantiehulpen kunnen op die manier hier wer ken zonder al te veel voorken nis. Bij het inkopen hanteren we vaste percentages van de nieuwprijs, maar houden we ook rekening met de staat waar in een boek verkeert. Iets waar veel in is gekrast of geknipt, is veel minder waard. Wie wil er nu zo'n vod van een ander heb ben?" Boeken die bij De Slegte altijd welkom zijn, mits de goede druk, zijn bij voorbeeld die van de serie Getal en Ruimte. „Die wiskundeboeken worden op bijna alle middelbare scholen gebruikt. Daardoor komen die wel in grote aantallen bij ons binnen, maar de vraag daarnaar is bijna altijd groter. Dat geldt ook voor de serie Onze Litera tuur van Calis die wordt ge bruikt voor het literatuuronder wijs." „Waarom mensen hun overbo dige boeken bij De Slegte aan bieden? Ik denk dat belangrijk voor mensen is dat zij bij ons niet hoeven te soebatten voor hun geld. Bij ons is geen sprake van handjeklap. Wij bieden een vaste prijs en wanneer zij dat niet genoeg vinden: even goede vrienden." MEINDERT VAN DER KAAL) Daan Lindhout: „Elk jaar gaan er bij ons hele schappen schoolboeken zo bij het oud papier." foto jan holvast Cees van Duyn met zijn vaste wandelpartner uit Nijmegen, Marijke ter Veere: „Ik ga ervan uit dat iedereen die echt wil lopen, die vier keer 50 kilo meter kan volbrengen." foto wim dijkman Politieman Cees van Duyn gelooft niet in voorbereiding op Vierdaagse Als iemand niet voldoet aan het stereotype van een vierdaagse- loper, dan is het Hazerswoude- naar Cees van Duyn (36) wel. Trainen? 'Daar heb ik toch geen tijd voor'. Vroeg naar bed? 'Je denkt toch niet dat ik de gezel ligheid van de Nijmeegse bin nenstad laat lopen'. En die 50 kilometer dan die elke dag weer moeten worden overwonnen? „s Avonds een vent, 's ochtends een vent", zo stelt Van Duyn die in het dagelijks leven politie- -agent in Alphen aan den Rijn is. Ervaren Vierdaagselopers stel len dat dit onmogelijk is. „Je kunt niet ongetraind aan een dergelijke mars beginnen", zo staat in het advies van wandel verenigingen aan hun leden. Voor de week in Nijmegen moet iemand minstens een of twee keer de afstand van 50 kilome ter in de benen hebben om op de vrijdag met een medaille naar huis te gaan. Daarnaast is het advies om tijdens de week als een monnik te leven. Wie de afstand van 50 kilometer aflegt, wordt 's ochtends om 4.00 uur bij het startpunt, gebouw De Vereeniging, verwacht. Wie goed wil ontbijten moet de wekker om 3.00 laten afgaan en dus om 9.00 uur naar bed gaan. Van Duyn slaat dit alles in de wind. „Ik loop dit jaar voor de tiende keer de Vierdaagse uit. Al die flauwekuladviezen zijn aan mij niet besteed." Of zijn uitspraken berusten op grootspraak werd onderzocht door hem 24 uur te volgen. Dat begint na het middagtukje dat is bedoeld om het chronisch slaaptekort een klein beetje weg te werken. Na het Chinezen de stad in om even de stramme le dematen te strekken. De rossige Van Duyn kreunt af en toe luid. Zijn rechterknie wil dit jaar niet zo goed en eigenlijk moet hij met de blessure naar het zie kenhuis. Voorlopig loopt hij even door. In het centrum van Nijmegen is een geweldige massa op de been. De zomerfeesten trekken enorm veel mensen naar de stad. Grote podia staan op de Grote Markt, Plein 44, Waalkade en Koningsplein. Waar je kijkt zijn terrassen. „Je blijft dan toch niet in de school zitten waar wij logeren. Je kunt hier zo leuk stappen. Toegegeven, ik hou er niet van om de hele avond alle terrassen af te struinen, want daar ben ik te moe voor. Op een gegeven moment gaan we naar onze stamkroeg El Sombrero en daar blijven we." Die avond tot 1.00 uur. Een half uur later liggen ze op bed. Een kleine twee uur later zitten vijf sombere mannen hun ontbijt naar binnen te werken. Hier en daar valt een snauw. De autorit naar De Vereniging verloopt nauwelijks vrolijker. De eerste kilometers gaan volstrekt in het duister voorbij, letterlijken fi guurlijk. Na een kilometer of twaalf staan volgwagen en twee verzorgers klaar die Van Duyn elk jaar re gelt. Comfortabele stoelen, de kens, koffie en een broodje. Ja loerse blikken van voorbijgan gers. De eerste grappen worden weer gemaakt. De stemming komt er later steeds beter in. De rijen mensen aan de kant wor den steeds dikker. Bij Groes- beek is het feest, klappen men sen dolenthousiast. „Die men sen vinden het prachtig om naar die stroom gekke wande laars te kijken. Ik kijk mijn ogen altijd uit", zegt Van Duyn die aan de laatste kilometers over de loodzware Zevenheuvelen- laan begint. Om 14.00 uur wordt de kaart door de computer van de Vier daagse Nijmegen verwerkt en strijkt de groep rond Van Duyn neer in het gras. De derde mars dag was zwaar en bloedheet, maar voelt de politie-agent zich een held? „Hier is het zo dat wanneer je de Vierdaagse uit loopt, je echt iemand bent. Het is een beetje heldenverering. Maar de lopers zelf doen er ook heel dik over. Soms moet die knop in de bovenkamer even om. Maar ik ga ervan uit dat ie dereen die echt wil lopen, die vier keer 50 kilometer kan vol brengen. Ach, als je jong en ge zond bent, kunnen die paar biertjes er ook nog wel bij." MEINDERT VAN DER KAAU ledereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezon den brief is weer te veel van het goede. Iaat ons weten wat u irriteert, wat uw boosheid of teleurstel ling is. Of heeft u mis schien gewoon een tip over iets opmerkelijks en niet alledaags wat zich in uw buurt afspeelt? U kunt daarvoor terecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pa gina 'Het Gesprek van de Zomerdag'. U kunt ons op werkdagen bellen van 8.30 tot 16.00 uur. Ons tele foonnummer is 071 - 161440, het faxnummer is 071-161488. EVENEMENTEN Wandelen In Katwijk wordt zaterdag 25 ju li een duinwandeltocht gehou den. De start is bij Strandpavil joen Zee en Zon. De organisatie is in handen van de Lions-club Katwijk. De start voor 5, 10 of 15 km is tussen 9.00 en 13.00 uur. voor 25 km tussen 9.00 en 11.00 Kanoën De provincie Zuid-Holland houdt zondag 26 juli in samen werking met recreatiecentrum Vlietland een recreatiedag. Die wordt gehouden in het recrea tiegebied Vlietland. tussen Voorschoten en Leidschendam. De activiteiten beginnen om 11.00 uur. Centraal thema is het kanovaren. Onder deskundige leiding kunnen de deelnemers zich de beginselen van de kano sport eigen maken. Daarnaast wordt een puzzeltocht van een uur uitgezet. Ook vaart er een rondvaartboot, waarin bezoe kers tegen gereduceerd tarief een tochtje kunnen maken. Golf Op de banen van de Noordwijk- se Golfclub worden tot en met zondag de Open Nederlandse Kampioenschappen gehouden. Aan de start verschijnen beken de wereldtoppers. Zaterdag en zondag beginnen de wedstrij den om 8.30. De toegangsprijs bedraagt 50 gulden per dag. Carnaval In het centrum van Rotterdam heeft morgen vanaf 13.00 uur het zomercarnaval plaats. Er treden diverse Caraïbische, Bra ziliaanse, Kaapverdische en Su rinaamse bands op. die in een optocht door de stad trekken. Ze worden vervloekt en ver guisd sinds begin deze week een kind werd doodgebeten. De pitbullterriër is wederom ge sprek van de dag. Volgens het ministerie van landbouw blijven echter steeds minder van deze honden over. Ze worden nau welijks meer gefokt en in asiels en dierenartspraktijken vinden agressieve pitbulls vaak de dood. Als staatssecretaris Gabor zijn idee voor een fokverbod door de Tweede Kamer krijgt, verdwijnt de pitbull helemaal. Terecht of onterecht? Een rond gang langs dierenartsen in de regio. E. Scheele uit Lisse: „De pitbulls die ik de laatste ja ren in mijn praktijk heb gezien, zijn op de vingers van een hand te tellen. De meeste waren vriendelijk, daar waren geen problemen mee. Op één na, die was zeer gevaarlijk. Gelukkig was de eigenaar zo verstandig om mij te vragen het dier af te maken. Dat is zo'n driejaar ge leden gebeurd. Overigens hielden de mensen die ik ken zeker geen pitbull om aan gevechten te kunnen deel nemen of om indruk te maken op anderen. Ze hadden zo'n hond bijvoorbeeld omdat ze buiten woonden, of misschien vielen ze voor het uiterlijk, dat weet ik niet. Uit verhalen in de krant krijg je de indruk dat het bepaalde types zijn die zo'n hond hebben. Maar in Lisse wa ren of zijn het niet van die ty pes, althans, ik ken ze niet. Ik vind dat deze dieren een on aanvaardbaar risico vormen in een klein land als Nederland met 15 miljoen inwoners. Wat mij betreft mogen ze verdwij nen. Ze zijn een ziekelijke uit was van de maatschappij. We hebben ze gefokt en daar moe ten we mee ophouden. Er zijn hondenrassen genoeg. G. Lette uit Alphen: „Het is inderdaad jaren geleden dat ik hier voor het laatst een nest jonge 'pitjes' heb gezien. Maar ik weet niet of je daaruit de conclusie kunt trekken dat er minder wordt gefokt. Misschien gaan die fokkers wel met hun nesten allemaal naar een cen traal punt. Overigens heb ik helemaal niet zulke slechte ervaringen met pitbulls. Ik heb er drie in mijn praktijk en nog een aantal Ame rikaanse Staffordshires, die er ontzettend veel op lijken. Ik heb één keer een pitbull een spuitje gegeven. Dat was op verzoek van de eigenaar, die er zelf vreselijk mee zat dat de hond zich agressief en asociaal gedroeg ten opzichte van ande re honden en de andere pitbull die hij had. Die andere hond doet het nog steeds goed, trou wens. Hij komt hier regelmatig en dan zet de eigenaar de pit bull op tafel, de hond krijgt een prik en loopt kwispelstaartend de deur weer uit. Ik wil me verzetten tegen het idee dat iedereen die een pitbull heeft een crimineel is en dat de hond binnenkort een spuitje moet krijgen. Ik vind de hetze tegen pitbulls wat opgefokt. Laat niemand vertellen dat een Rottweiler niet gevaarlijk kan zijn. In een fokverbod zie ik niet zo veel. Ik denk dat de opkomst van de Amerikaanse Staf fordshires daar al mee te maken heeft. Als de ene soort niet mag, dan komt er wel weer een ander ras. En dat moet dan zeker ook worden verboden zodat we bin nenkort alleen nog maar poe dels hebben. En dan krijgen we misschien te maken met de agressieve koningspoedel. Ben ik erg cynisch?" W. Snel uit Katwijk: „Ik laat ze niet inslapen, meestal gebeurt dat in asiels. Ik zie ze tegenwoordig inderdaad minder vaak. In het verleden zag je nog weieens jonge pit bulls, maar er wordt nu zeker minder gefokt. Dat is logisch ook: je moet toch wel een grote aso zijn wil je er nog mee de straat op gaan." S. Stibbe uit Leiden: „Zeven jaar heb ik nu een prak tijk in Leiden. De eerste vijf jaar heb ik geen pitbull gezien, juist de laatste jaren wel. Mijn indruk is dat meer mensen een pitbull aanschaffen, in tegenstelling tot wat je in de kranten leest. Ik denk dat ik er drie of vier in mijn praktijk heb, maar ik zie ze in de buurt ook vaker lopen. Dat vind ik wel verontrustend. Er zijn natuurlijk meer agressie ve honden, maar de pitbull scoort wel erg hoog. En als je ziet welke types met zo'n hond lopen, dan denk ik: Nou...Maar dat is misschien een vooroor deel. Ik denk dat je niet veel opschiet met een fokverbod. De pitbull verdwijnt dan misschien wel maar dan worden wel weer an dere rassen gefokt om mee te vechten of om stoer mee te doen. Wat er dan wel moet gebeuren? Ja, dat is een goede vraag. Daar heb ik ook geen antwoord op." B. Addink, waarnemer in Noordwijk: „In deze praktijk waar ik nu veertien dagen werk, heb ik nog geen enkele pitbull gezien. In andere praktijken trouwens ook niet. Tijdens mijn opleiding heb ik er wel mee te maken gehad. Tien a twaalf maanden geleden kwamen er in Utrecht waar ik co-assistent was drie of vier pit bulls binnen die waren vergif tigd door boze buurtbewoners. Alle laatjes werden opengedaan om de dieren in leven te hou den, maar dat lukte niet. Een hond is een hond, daar. Het probleem met pitbulls is dat ze absoluut niet loslaten als ze eenmaal hebben gebeten. Ongelukken gebeuren bijna al tijd met iemand die op bezoek komt in het territorium van de pitbull. De pitbull wil zijn eige naar verdedigen. Er zijn ook honderden pitbulls die niets doen. Maar ik heb niet zo veel bezwaren tegen een fokverbod. Er wordt al genoeg gefokt." JANET VAN DUK« „De meeste pitbulls waren vriendelijk" foto archiff VRIJE TIJD BURGERLIJKE STAND Heempark Natuurgidsen van het IVN ge ven zondag 26 juli een rondlei ding in het heempark aan de Oegstgeesterweg. In de 2,5 ha die het park groot is zijn vele in heemse planten uit heel Neder land samengebracht in een aan tal nagemaakte landschapjes. Aanvang 14.00 uur. Aids In het inloophuis psychiatrie (Rapenburg 48) wordt woens dag 29 juli een thema-avond over aids gehouden. Een soci aal-verpleegkundige van de GGD Leiden en een aids-consu- lente van het AZL vertellen over de virusziekte. Aanvang: 20.30 uur. Rechtswinkel De Leidse Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg zoekt vrijwilli gers om de receptie en de tele foon te bemannen. De Rechts winkel heeft tot doel de rechts positie van sociaal-economisch kwetsbare groepen te verbete ren. Inlichtingen: 141516. LEIDEN Geboren Rick Maurinus, zv. F.A. de Groot en A.M.L. Kaptein Amina, dv. M. Imaghri en K. Darhour David Anton Pieter, zv. A.J.P. Waterdrinker en M.B.P.G. Girardeau Babs Gianna. dv. L. Sibinga Mulder en K.J. Braam In- grid. dv. J.L. van der Plas en J.M. Dub beldam Simone. dv. J.L. van der Plas en J.M. Dubbeldam Christina Maria, dv. T. Ouwehand en A M van Delft Su zanne Johanna, dv. C.A. van der Zalm en E-H.M. van der Ploeg Lisa. dv. W K. Heuer en E. van der Wagt Remy. zv. S.Y.J. Wennekes» Kevin, zv. W.C. de Best en M. Haasnoot Thijs, zv. J. Schmidt en M.C. de Meij Wouter Ben jamin. zv. G.C.N. Mank en M.M.L. Lan- geveld Willem, zv. A. den Haas en P. van der Bent Jeroen, zv. M. van der Marken I.M.I. van der Kraats» Robert, zv. R. Bodijn en S.H. Owel Sophie Cleo, dv. A.M.T. Anglionin en M.C.A. van Winden Nienke Katalin, dv. R Pasma en C.K. de Haas Anna Maria, dv. B.V.G. Strengersen G. AandeWiel Nakihan, dv. S. Durmu$ en S. Durmu§ Angela, dv. P. Hom en J.P. Kuystermans Esther Akelei, dv. A T. Stratmg en E.A van den Berg* Kasper. zv. A.N. Kage- naar en A Colijn Marlena Johanna, dv. L. Ravensbergen en C. van Gijzen Ma rie Céline. dv F Haneveld en M.L.A. de Jong» Martijn. zv. J.L. de Jongen J.T. van Noort Robyn Joosje Marijn. dv C.F.P.J. Heitz en G.J.W Dikken Jolien, dv. C.J.P. Kiebert en M. Wel- teroth Joris Maria. zv. C.J.P. Kiebert en M. Welteroth Thomas, zv. R.J. Diepgrond en A.M.P. van Duinhoven Irene Vivianne, dv. A.W. van der Gugten en J.P. Passchier Lesley, zv. S.K. Au en W.L. Li Eltjo, zv. M.C. Miedema en S. Nicolaas» Kayleigh Elisabeth Jaco- ba. dv. T.J. van den Oever en D.B.E. Aertssen Christian, zv. J.C. Remmel- zwaal en C A. Jonker Mohamed. zv. M. Kabach en H.J.J. van Leeuwen Step hen. zv. P M Oudshoorn en J.C. Haas noot Benjamin, zv. P M. Oudshoorn en J.C. Haasnoot Hendrik, zv. H. Durieux en H. Ammeraal Wessei Arend. zv. G.P. van Es en M M Holleman Lesley, zv. L. Oudshoorn en L M. Pijl Kevin, zv. A W. Wouters en M. van der Boon Tim, zv. J.C. Ravensbergen en H.J.J van Gerven Teresa Arna Angelme, dv. I.M.D.E. Swart Celina Goverdma Fran- ciscus, dv. E.L. Okai en D.G.A. Mark graaf Anna Elisabeth Hildegard. dv. E.E. Gerkrath Monica Hendrika Petro- nella Maria. dv. J.L.J G.M. van Nobelen en H. Jonker Adriana Leanne, dv. H de Mooij en L P. Glasbergen Thomas Jan Jeroen, zv. J. Verloop en A P. Lam mere. Overleden» j F Beekman, geb. 26nov 1941. man A.A. van der Zwaard, geb 21 juni 1929. man» A J van Dorp. geb 17okt. 1916, man M M A. Lamboo. geb. 14 nov. 1913, echtg. van J.P.A. de Vrind» J.L. Tetteroo.geb. 4sept 1908, manHAF Glaudemans.geb. 13juli 1913. man J A. van Weesel. geb. 22 febr. 1916. geh. gew met J N de Vos» J. Gressie. geb. 21 okt. 1915. echtg. van J. Pet J. van Weeren. geb. 18 mei 1914, man» W.P. Boetere.geb. 17 dec 1931. man» A.N. Blans.geb 20 aug. 1936. echtg. van H.J.J Jansen W. Brouwer, geb. 10 juni 1918. man W van Nieuwkoop, geb. 20 april 1904, geh gew met C. Ravensbergen J. Haasnoot, geb 14 febr. 1915. man» F R. Damodar Patak. geb. 27 juli 1922. man» J K. Plug.geb 29sept. 1915, geh. gew met C J de Ridder »C Rem merswaal. geb. 25 febr. 1924. geh gew met J. Ruigrok P.H. Elmg. geb. 29 okt. 1915. man. A.Smit, geb 22 juli 1920, man BS Vanhamel. geb. 23 juli 1972. man. Gehuwd» J B C P. Morschen M J M de Bolster R 0 B Waasdorp en L van Oosterum R Neuteboom en M H van der Mark R van As en H .C M Biansjaar C.A. Wijkhuisen en Y W Heivensteun R van der Zeeuw en D G Podda A A den Os en K Tukker» A van der List en M J A Hensmg» H G CoumouenN 'tHart»JJE Tamme n ga en C M van Pieterson M T Stier man en K Visser V M ViadAr Rivero en M.Y.A.H. te Poel S J R Pracht en M

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13