Leidsch Dagblad Lot Fokker in handen Kamer jjllj im ïïïj is A Vandaag kleurenbijlage over Olympische Spelen Erik de Bruin haakt af 'Een bijna-akkoord, dat zeggen ze al weken' Post en Raas sluiten vrede Twee campings vol met gestolen fietsen Coppola doet op aidsconferentie inspiratie op voor film Escobar bereid zich opnieuw over te geven 1 1 VRIJDAG 24 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39911 LOSSE NUMMERS 1,50 Vluchtelingen 2 Europa houdt deuren dicht voor vluchtelin gen van de oorlog in het voormalige Joegoslavië Geen steun HDTV 3 Philips moet een nieu we tegenvaller incasse ren nu de EG-ministers geen subsidie willen geven voor HDTV. De Zuidafrikaanse afvaardiging naar de Olympische Spelen. Voor het eerst sinds 32 jaar mag Zuid-Afrika weer meedoen. foto reuter will burrows haarlem-leiden» Morgen is het zover. Met een gericht schot zal een boog schutter, als slot van de onge twijfeld met veel glitter en glamour omgeven openingsce remonie in Barcelona, de 25e Olympische Spelen openen. Het evenement der evenementen breekt dit jaar bijna traditioneel alle records. De deelname van het aantal sporters, het aantal aanwezige landen, de tv-op- brengsten: Barcelona kan pron ken met top-cijfers en wil dat de komende twee weken weten ook. Vandaag in de krant een spe ciale kleurenbijlage die volledig gewijd is aan het grootste sport evenement ter wereld. Met on dermeer aandacht voor de te rugkeer van Zuid-Afrika op het internationale podium, basket baller Michael Jordan, volley- balcoach Arie Selinger, ver springer Mike Powell, IOC-lid Barcelona '92 Anton Geesink, dopingjager Manfred Donike, en atleet Erik de Bruin. Bovendien achter gronden over het veranderde uiterlijk van de Spelen en over het fenomeen de strafcorner. En uiteraard het programma van de Spelen. Zodat u niets hoeft te missen. barcelona gpd TOURS GPD Peter Post en Jan Raas hebben de vrede getekend. Gisteravond spraken beide rivaliserende ploegleiders, respectievelijk van Panasonic en Buckler, elkaar 'op neutraal terrein', ergens in Tours. Aldus een communiqué, dat door Harrie Jansen, de pr- manager van Buckler, vanmor gen in de Tourkaravaan is ver spreid. De letterlijke tekst luidt: „Na een kort en goed gesprek heb- Kamer nog vol twijfel over verkoop De eis van minister Andriessen om beduidend langer dan drie jaar zeggenschap te houden in de nieuwe holding waarin Fok ker wordt ondergebracht, is „heel belangrijk", vindt PvdA- kamerlid Vos. Volgens Vos, te vens voorzitter van de kamer commissie voor economische zaken, moeten juist in de perio de na die drie jaar belangrijke strategische beslissingen wor den genomen. Vos: „Als de toekomst van Fokker is afgedekt, dan is het te rugtreden na drie jaar wellicht niet onoverkomelijk. Maar als dat niet zo is, kan er een punt komen dat je zegt: de deal moet maar niet doorgaan". D66-kamerlid Tommei vindt de termijn van drie jaar daaren tegen „niet onredelijk en ook niet onfatsoenlijk". Nederland heeft dan zijn aandelen in Fok ker verkocht. Als je daarna toch zeggenschap wil houden „vraag je veel", aldus Tommei. Dat vindt ook CDA-kamerlid Van Iersel, die verder niet wil reage ren. WD-kamerlid Rempt-Hal- mans De Jongh wilde vanoch tend geen reactie geven. Discriminatie 5 Het Vaticaan heeft zich gisteren uitgespro ken voor discriminatie van homoseksuelen. Pitbull /i q Dierenarts Snel uit I J Katwijk: „Je moet een grote aso zijn om met een pitbull over straat te gaan". Pleinpop f- De tweede afleve- I IJ ring van Pleinpop, op zaterdag 22 augustus is groter en duurt langer dan vorig jaar. Dogger /t q De Amsterdamse I O tennisser Paul Dog ger zet nog één keer aan voor een internationale doorbraak. schiphol henny van egmond „Wij moeten het nieuws ook maar via Radio 1 horen. Ach, we kunnen er toch niets aan doen. We wachten maar af." Het per soneel van de Fokker-vestiging op Schiphol-Oost wacht gela ten, maar vooral in verwarring af. Is er nu wel of geen akkoord met DASA? Het nieuws uit Den Haag is op de vroege morgen onduidelijk en tegenstrijdig. Eerst wordt via de autoradio gemeld dat de zaak is afgeketst. Het nieuws, gevoed door een verklaring van de centrale on dernemingsraad (COR), wordt even later herroepen als minis ter Andriessen de pers te woord staat. Hij zal pas later besluiten. En dan volgt Fokker-topman Nederkoorn. Uit zijn opmerkin gen concluderen veel werkne mers dat de zaak is beklonken. Zelfs direct betrokkenen als de ondernemingsraad weten niet wat er precies is afgespro ken. Rond half zeven, ruim voor Twee mannen die een belangrijke rol spelen in de discussies over de toekomst van Fokker en haar werknemers: de DASA-topmannen Schrempp (rechts) en Bischoff. foto anp toussaint kluiters officieel wordt meegedeeld dat de onderhandelingen zijn afge broken, laat de COR weten 'met grote teleurstelling' te hebben kennis genomen van het mis lukken van de gesprekken. De COR eist in de verklaring dat 'de overheid haar verantwoordelijk' neemt en geld beschikbaar stelt als overbruggingskrediet. Nog geen anderhalf uur later volgt een nieuwe verklaring. De eerste reactie wordt ingetrokken en het woord teleurstelling is verdwenen. Integendeel, de COR verwacht inmiddels dat de 'laatste knelpunten op korte ter mijn worden opgelost'. Een lid van de ondernemingsraad laat weten 'ook maar in zijn eentje' te zitten: „Ik weet niet méér dan wat ik op de radio hoor." Aan de poort worden vlug schriften uitgedeeld met de juiste informatie. Personeelsle den lezen het, maar halen de schouders op. „Een bijna-ak koord, dat zeggen ze al weken. Natuurlijk houdt het de gemoe deren bezig. Het zijn hectische weken, maar meer voor Neder koorn dan voor ons", zegt een werknemer. Anderen wezen voor de toe komst. Zij hebben op televisie Pieter Lakeman gezien. Hij zei dat Nederkoorn Fokker ver kwanselt en alleen zijn eigen belangen nastreeft, bij voor beeld een hoge functie bij DA- SA. „Dan krijg je toch het gevoel dat er uitverkoop wordt gehou den." DASA wil over drie jaar van overheid af den haag «bill meyer De onderhandelingen tussen minister Andriessen, Fokker en Deutsche Aerospace zijn vanmorgen na twintig uur afgebroken. De partijen zijn het op bijna alle punten eens over de overname van Fokker door DASA. Een mogelijk breekpunt blijft de duur van de overheidsbemoeienis met Fokker. Andriessen wil acht jaar deelnemen in de houdster maatschappij van Fokker, DASA wil dat de overheid zich over drie jaar terugtrekt. De minister raadpleegt over dit schijnbaar onoverbrugbare meningsverschil vanmiddag de vaste kamercommissie van economische zaken. Daarna neemt hij een beslissing. Een vetorecht voor de rege ringscommissaris is juridisch niet mogelijk, maar wel heeft Andriessen bedongen dat be langrijke beslissingen, zoals re organisaties, een zaak worden voor de raad van commissaris sen. Daarbij moeten zeven van de negen leden voor stemmen. DASA levert vijf commissaris sen, Fokker drie en de overheid één. Tevens heeft de minister bereikt dat de overheid, ook wanneer zij na drie jaar geen Er is tot vroeg in de morgen met het mes op tafel onderhandeld. Om zeven uur verscheen een zichtbaar vermoeide Andriessen de microfoons. Wat later verscheen de complete Fokker- top. De bazen van DASA waren inmiddels per privé-jet afge reisd naar München. Daar krij gen zij vanmiddag of vanavond telefonisch te horen of An driessen akkoord gaat. De minister zei belangrijke concessies van DASA te hebben losgekregen „maar in het zicht van de haven is een overeen komst niet bereikt". Andriessen wil dat de overheid voor ten minste acht jaar als aandeel houder in de houdstermaat schappij van Fokker plaatsneemt. De Duitsers willen niet verder gaan dan drie jaar. Andriessen zal moeten zwich ten voor deze eis, wil de overna me doorgaan. Een vermoeide Andriessen van morgen vroeg foto anp belang meer bezit in Fokker, tot het jaar 2000 een commissaris houdt. Op tal van andere punten lijkt de minister wel goed gescoord te hebben. Zo zegt hij voldoen de garanties te hebben gekre gen voor het behoud van het zelfscheppende karakter van Fokker. Minimaal 49 procent van het werk aan de vliegtuigen (de toegevoegde waarde) zal in Nederland plaatsvinden. Dat is meer dan nu het geval is. Verder is afgesproken dat DASA en haar Italiaanse (Alenia) en Fran se (Aerospatiale) partners geen concurrerende vliegtuigen op de markt brengen. Ook is de plek van de assem blagelijnen van de Fokker 100 en Fokker 70 op Schiphol veilig gesteld. Verplaatsing van de eindlijnen is alleen denkbaar als de economische omstandighe den dusdanig slecht zijn dat het elders veel goedkoper kan. Erik de Bruin neemt niet deel aan de Olympische Spelen. Bert Pauw, technisch diréctuer van de Atletiekunie, heeft dit vanmid dag in Barcelona verklaard. De Bruin, die kampt met de ziekte van Pfeiffer, acht zichzelf te zwak om aan aan de Spelen deel te nemen. De atleet uit Hardinx- veld-Giessendam zou uitkomen op het nummer discuswerpen en gold naast Ellen van Langen als een serieuze kandidaat voor een medaille. De Bruin werd op het EK'90 in Split tweede en won goud tijdens het WK in Tokyo vorig jaar. ben de ploegleiders Peter Post en Jan Raas besloten elkaar in de toekomst op sportief vlak niet meer te dwarsbomen. Naar beider mening hebben de ge beurtenissen van de laatste da gen te veel onbegrip gekweekt ten aanzien van de wielersport. Peter Post: „Het is in het be lang van de toekomst van de Nederlandse profwielersport. Ik ben blij met deze toenadering. Het had al veel eerder moeten gebeuren." NOORDWUKERHOUT» Op twee campings aan het Westeinde in Noordwijkerhout zijn gisterochtend 36 gestolen fietsen gevonden. De politie van Noordwijkerhout besloot alle op de campings aanwezige fietsen te controleren nadat het aantal diefstallen zich in de eerste drie weken van juli had verdubbeld. De politie had het vermoeden dat met name de op de cam- zoetermeer Een zee van zomer bloemen en gladiolen vormen op het ogenblik de tentoonstelling Zomerweelde, de achtste bin- nententoonstelling van de Floria- de. Tot 2 augustus zijn daar ruim 150 soorten bloemen te zien. De Leiderdorpse Linda van der Ha ven, die op de Floriade werkt, laat een bos bloemen zien. foto anp warre de vroe AMSTERDAM «ANP De Amerikaanse regisseur Francis Ford Coppola doet incognito op de achtste Wereld Aids Conferentie in Amsterdam inspiratie op voor een nieuwe speelfilm over de speurtocht naar een vaccin tegen AIDS. De film wordt waarschijnlijk nog grootser dan het Vietnam-epos Apoca lypse Now en The Godfather, aldus Cop pola in een gesprek met het ANP. De regisseur benadrukt dat zijn film niet alleen tot doel heeft om bioscoopbe zoekers te vermaken. „Ik wil onderzoe ken in hoeverre kunst - net als weten schap - gebruikt kan worden om mensen informatie te geven. Film is een snelle vorm van communicatie. Je bereikt er een categorie mensen -mee die niet via de wetenschap of de normale voorlich tingskanalen hun informatie krijgen", zegt de regisseur. Volgens filmcritici loopt het thema be zetenheid als een rode draad door al zijn werk. Met diezelfde bezetenheid werpt hij zich nu op AIDS. „Omdat het een af schuwelijke dreiging is. Omdat ik het vreselijk vind om te zien dat levens van jonge mensen worden verwoest door zo iets moois als liefde en seks. Omdat AIDS alle problemen in de samenleving vat in een metafoor: haat, armoede, discrimi natie, onwetendheid. Als we erin slagen om AIDS te genezen, dan moeten we ook in staat zijn om een oplossing te vin den voor veel andere omstandigheden Over de inhoud van de film kan Cop pola nog niet zoveel zeggen. Zeker is wel dat hij aandacht zal besteden aan het beleid van politici, de financiële proble men en de, wat Coppola noemt, „ego's die in de weg staan van snelle maatrege len". Ook de wetenschappers worden niet gespaard. Coppola: „Ik wil de vraag aan de orde stellen of Nobelprijzen een gunstige of een slechte invloed hebben op de ontwikkeling van een vaccin." Pagina 3: Vraag naar AIDS-tests neemt toe door congres BOGOTA AP-AFP-Rtr De woensdag ontsnapte Colom biaanse drugsbaron Pablo Esco bar heeft gisteren gezegd tegen het radiostation Caracol dat hij bereid is zichzelf over te geven, als de regering bereid is „zijn veiligheid te garanderen". Het Colombiaanse leger be gon gisteren een omvangrijke klopjacht naar Escobar, die woensdag ontsnapte toen sol daten probeerden hem over te brengen naar een militaire ge vangenis omdat hij zijn kartel gewoon bleef leiden vanuit zijn cel. Volgens senaatsvoorzitter Blackburn stonden alle bewa kers in de gevangenis op de loonlijst van Escobar. De Colombiaanse president Gaviria kreeg gisteren veel kri tiek op de ontsnapping. Colom biaanse kranten noemden Escobars vlucht een ramp voor het land en het parlement zal Gaviria volgende week ter ver antwoording roepen. Verschei- HET WOORD IS AAN Lea Smulders Als ik een grimmige hoge berg zie, realiseer ik me dat daarachter best een lieflijk dal zou kunnen liggen. VANDAAG Cultuur 15 Familieberichten Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI voor zaterdag: Droog Flinke perioden met zon en droog Minimumtemperatuur rond 13 graden Middagtemperatuur on geveer 23 graden. Zwakke tot tot matige wind, rond kracht 3, eerst westelijk, later veranderlijk Tibetanen hebben 'eeuwig leven' HONG KONG Rtr In het afgelegen Tibetaanse dorpje Dongzi is de afgelopen 50 jaar niemand gestorven, zo heeft het persbureau China News Service gisteren gemeld. In het dorp leven volgens het persbureau 188 mensen van 130 jaar en de dorpsoudste is zelfs 142 jaar. Sinds 1942 zou er niemand zijn overleden. Het dorpje is in die tijd dan ook ge groeid van 680 tot 6224 inwo- Wetenschappers schrijven de hoge leeftijd van de Tibetanen toe aan het ontbreken van milieuvervuiling, harmonieuze relaties tussen de bewoners van het dorp en een gezond dieet van bonen, rijst en vis. pings verblijvende gasten daar voor verantwoordeli jk waren. In totaal werden 204 tweewie- Iers gecontroleerd. Met behulp van de framenummers of inge graveerde postcodes kon van 36 fietsen worden vastgesteld dat ze waren gestolen. De politie zal 27 personen vervolgen. Negen fietsen werden onbeheerd aan getroffen. Van 73 andere rijwie len kon de herkomst niet direct worden vastgesteld. Ze zijn voorlopig in beslag genomen. HOE 'Regering moet veiligheid garanderen dene politici vroegen zich af hoe het mogelijk was dat staats secretaris van justitie Mendoza en directeur-generaal van het Colombiaanse gevangeniswe zen kolonel Navas zonder be waking met Escobar gingen praten. „Ze lieten de gijzelaars gaan om gekidnapt te worden schampere gouverner Marti nez van de provincie Antioquia waar Escobars gevangenis is ge legen. Escobar gaf zich in 1991 aan de autoriteiten over, op voor waarde dat hij niet zou worden uitgeleverd aan de VS, waar hij wordt beschouwd als de be langrijkste cocainehandelaar van de jaren '80. Hij werd ge vangen gehouden op de ranch, die voorheen zijn eigendom was. De ranch werd speciaal verbouwd om Escobar en de zij nen erin te kunnen onderbren- I Ja. ik «taai aan iatrotfuctic I Ktnaamcnt ontving da krant I tfatvrtlt tweewaken grain j I I M^Wbonnement betaal ik daarna 11 j Per maand (f27,80) via automa j tische betaling' n Por lr,A,*rlaal 19 rd miul I Per kwartaal (f80,10) via auto Woonplaats Telefoon (i v rr ir bank/girorekening l l i l I l l l I I I 1 orgmgl j L.tdscn DagbUd Antwoordnummer 10050 2300V8 Leiden gen. Pagina 2: Peetvader Escobar blijft ongrijpbaar

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1