Greenpeace moet snijden in budget Handschrift verraadt de crimineel Binnenland Wetenschappers: Derde AIDS-virus bestaat niet Japanners misbruikten ook Nederlandse vrouwen Ex-Joegoslaven gaan niet naar tentenkamp Spoorwegen kampen met tegenvallers Politie stopt onderzoek naar Nymphe Poolman WOENSDAG 22 JUL11992 3 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappci'|ke Persd'enst Onderzoek naar aanslag Deelen vast arnhem Het onderzoek naar de aanslag op acht Bölkow-ge- vechtshelikopters op de vliegbasis Deelen is op niets uitgelopen. Er zijn geen verdachten gevonden die verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de vernielingen en brandstichting, gepleegd in de nacht van 2 februari. Het onderzoeksteam van 24 mensen wordt daarom opgeheven. De actiegroep 'Alle politieke gevange nen in Nederland vrij' eiste direct na de aanslag de verantwoor delijkheid op in een verklaring. De opstellers daarvan zijn nooit gevonden. Wiskunde-kei tweede op Olympiade den haag» De Nederlandse scholier Chris Stolkuit Bunnik is in Moskou tweede geworden tijdens de 33ste Internationale Wis kunde Olympiade. Leon Jacobs uit Nederweert kreeg een eervol le vermelding. De overige vier Nederlandse deelnemers vielen niet in de prijzen. Aan de Olympiade, die van 10 tot 21 juli werd gehouden, deden enkele honderden scholieren uit 62 landen mee. Ze hebben zich gedurende anderhalve week over tal van wiskundige problemen gebogen. Soylu mag Turkije nog niet verlaten amsterdam Ahmet Soylu, consulent van het Amsterdams Cen trum Buitenlanders (ACB), mag Turkije nog niet verlaten. De Nederlander van Turkse afkomst verblijft in een hotel, nadat hij maandag uit de gevangenis werd vrijgelaten. Tijdens zijn gevan genschap zou hij zijn gemarteld. Soylu werd gearresteerd toen hij voor een vakantie in Istanbul aankwam. Hij zou zijn Turkse dienstplicht niet hebben vervuld. Op diplomatiek niveau wordt nu overleg gevoerd over Soylu's terugkeer naar Nederland. HP/De Tijd komt met zondagskrant amsterdam Het weekblad HP/De Tijd komt half oktober met een zondagskrant op de markt. Volgens hoofdredacteur Gerard Driehuis hebben de betrokken partijen inmiddels overeenstem ming bereikt. De zondagskrant komt in de plaats van de Krant op Zondag, die in surséance van betaling verkeert. Het nieuwe blad gaat HP/De Tijd op Zondag heten en verschijnt naast de gewone HP/De Tijd. De uitgevers mikken op een abonneebe stand van ongeveer 65.000. Van de vijftig personeelsleden van de Krant op Zondag gaan tien mensen over naar de nieuwe krant. OAD-groep neemt A-Reizen over den haag De OAD Groep neemt de reisorganisatie A-Reizen in Mijdrecht over. A-Reizen is een specialist op het gebied van ver re reizen. Voor het personeel van A-Reizen heeft de overname geen consequenties. Hoeveel OAD voor A-Reizen heeft betaald, is niet bekend gemaakt. OAD is sinds enkele jaren zeer actief op het overnamepad en heeft inmiddels bus-, vlieg- en autovakan ties, alsmede reizen naar Euro Disney en rivier- en fietsvakanties in het pakket. Volgend jaar verwacht OAD via A-Reizen circa 8.000 reizen op verre bestemmingen te kunnen verkopen. Etty voorzitter Postcode Loterij den haag» De voormalige Amsterdamse wethouder en penning meester van de PvdA Walter Etty is vanmorgen benoemd tot nieuwe voorzitter van de stichting Nationale Postcode Loterij. Etty is aangezocht door staatssecretaris Kosto van justitie. Van de nieuwe voorzitter wordt verwacht dat hij orde op zaken gaat stellen bij de in opspraak geraakte loterij voor het goede doel. Etty volgt Simon Jelsma op, die begin deze maand samen met enkele andere bestuursleden zijn functie neerlegde. Dat gebeur de nadat bleek dat Jelsma en andere bestuursleden grote bedra gen verdienden met hun werkzaamheden. De pressiegroep Act Up!, kort voor AIDS Coalition To Unleash Power, voerde gisteren actie tegen medicijnfabrikanten die onderzoek naar AIDS- medicijnen staken wegens de te hoge kosten. foto nieuw anefo rob c croes amsterdam» Er is geen reden om te veron derstellen dat er een nieuw, derde AIDS-virus bestaat. Dat werd gisteren vastgesteld op het internationale AIDS-congres in Amsterdam. Het Amerikaanse blad Newsweek meldt deze week dat een zestal Amerikanen AIDS-achtige verschijnselen vertonen, maar geen drager blij ken te zijn van de bekende AIDS-virussen HIV-1 en HIV-2. De onderzoeker die de zes ziektegevallen behandelt, dr. J. Laurence van de Cornell Uni versity in New York, werd giste ren speciaal naar Amsterdam overgevlogen om zijn verhaal toe te lichten. Tijdens een ru moerige ingelaste persconferen tie maakte hij duidelijk dat zijn onderzoek niet aantoont dat er een nog onbekend AIDS-virus bestaat. Hij beweert dat ook niet. Ook de Amerikaanse Centers of Disease Control (CDC) ken nen een handvol zieken, die AIDS lijken te hebben zonder dat antistoffen tegen de AIDS- virussen in hun bloed aantoon baar zijn. Er is echter geen en kele aanwijzing dat deze zieken anderen besmetten of met el kaar in contact zijn geweest. „We hebben geen nieuwe epi demie, maar een paar individu ele zieken met een onbekende kwaal", aldus CDC-woordvoer der dr. J. Curran. Op het AIDS-congres werd gisteren ook duidelijk dat tuber culose, een ziekte die men on der controle dacht te hebben, met de verspreiding van AIDS weer de kop opsteekt. Onder zoekers van het Nationaal Insti tuut voor Epidemiologie in Mexico maajrten bekend dat tot nu toe 4,4 miljoen mensen zo wel met het AIDS-virus als met tuberculose zijn besmet. Dat is ruim een derde van het totaal aantal van twaalf miljoen men sen, die volgens de Wereldge zondheidsorganisatie met het AIDS-virus zijn besmet. De situ atie is in Afrika het ernstigst. Van de zeven miljoen met net AIDS-virus geïnfecteerde men sen in dit werelddeel heeft on geveer de helft ook tuberculose. De dubbele infectie wordt ook veel aangetroffen in Latijns Amerika. In Europa komen de twee infecties bij één persoon tegelijkertijd vooral voor onder spuitendedrugsgebruikers. Koichi Kato: Excuses zijn op z'n plaats NS betalen toch vergoeding voor stakingsschade den haag opd De Nederlandse Spoorwegen (NS) gaan alsnog een schade vergoeding uitkeren aan men sen die vanwege de treinstaking begin april hun kaartje niet konden gebruiken. Daartoe hebben de NS besloten nadat het bedrijf de afgelopen maan den 1.800 schadeclaims ont ving. NS-reizigers die nog geen schriftelijke klacht hebben inge diend, kunnen dat alsnog doen. In eerste instantie wees de NS de aansprakelijkheid voor de stakingsschade van de hand. Het aantal klachten deed de NS-directie uiteindelijk echter zwichten. Uit een onderzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat bleek dat een kwart van de NS-forenzen en de helft van de studenten en scho lieren die normaal de trein ne men vanwege de staking thuis is gebleven. Bezuinigingen zullen acties niet schaden Greenpeace moet bezuinigen. Doordat er in de hele we reld minder donaties binnenkomen, moet de internatio nale milieu-organisatie dit jaar 15 miljoen gulden bezui nigen op een totale jaarbegroting van 63 miljoen. Vol gens de directie heeft Greenpeace vooral te lijden van de economische achteruitgang in de VS. Daarbij is „het milieu niet meer zo'n hot item". amsterdam «cpd-anp Als gevolg van de bezuinigingen zullen er banen verdwijnen, maar het is nog niet bekend hoeveel. Er werken in totaal 1.500 mensen bij Greenpeace. Daarvan werken er 37 in Am sterdam. Greenpeace is volledig afhan kelijk van individuele giften. De organisatie accepteert geen bij dragen van overheden, organi saties of bedrijven om bij acties de 'handen vrij te houden'. De vijf miljoen donateurs maakten het afgelopen jaar een kwart minder over op de rekeningen van Greenpeace. Een relatieve terugslag; Greenpeace werd de afgelopen vijf jaar drie keer zo groot, zegt woordvoerster F. Verdeuzeldonk. In Nederland, zeer 'Greenpeace-minded', daalde het aantal leden van 800.000 naar 750.000. „De Greenpeace-acties zullen niet onder de bezuinigingen lij den", zegt H. van Rooij, direc teur van Greenpeace Neder land. Hij noemt de inkrimping van het aantal administratieve en ondersteunende functies „een gezond stukje manage ment, waarmee op de ontwik kelingen vooruit wordt gelo pen." WVC erkent bezwaar van Nijmegen plaatsen: Roermond, Den Bosch en Zuidlaren. De eerste twee Orion maritie me patrouillevliegtuigen van de Koninklijke Marine met 44 man personeel vertrokken vandaag naar het Italiaanse Sicilië. Ze dienen daar als ondersteuning van de internationale vloot in de Adriatische Zee en komen onder commando van de West Europese Unie (WEU) te staan. De vliegtuigen moeten scheeps- bewegingen observeren in het kader van het embargo tegen Servië en Montenegro. De militaire F-27 van de Ko ninklijke Luchtmacht is gisteren teruggekeerd naar het vliegveld Eindhoven. Het vliegtuig heeft de afgelopen twee weken vanaf het vliegveld van Zagreb op ver zoek van de Verenigde Naties pendeldiensten onderhouden in het voormalige Joegoslavië. tokyo-den haag Japan moet Nederland zijn ex cuses aanbieden, als het waar is dat Nederlandse vrouwen in de Tweede Wereldoorlog door Ja panse soldaten seksueel zijn misbruikt. Dat heeft de Japanse regeringsvertegenwoordiger Ko ichi Kato gisteren in Tokyo ge zegd. Aanleiding voor de uitspraak zijn publikaties in de Japanse krant Asahi Shimbun. De krant besteedde aandacht aan een Nederlands proces in 1948. Toen werden twaalf Japanse soldaten veroordeeld voor het Burgemeester verdacht van belastingfraude Justitie in Maastricht en de Fis cale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) hebben gisteren invallen gedaan in het woon huis van burgemeester W. Vos sen van het Limburgse Gulpen en in diens kamer op het ge meentehuis. Vossen wordt door justitie verdacht van belasting fraude en het aannemen van steekpenningen. Justitie wil niet precies aange ven wat de burgervader zou hebben misdaan. Vossen schrijft in een gisteren uitgege ven verklaring dat hij de ver denking ongegrond vindt. „Ik vertrouw erop dat het onder zoek dat ook spoedig zal beves- gDe FIOD heeft in het kader van hetzelfde onderzoek een in val gedaan bij verschillende banken in de regio Maastricht en bij een aannemersbedrijf in Nyswiller, dat een jaar geleden het nieuwe huis van Vossen heeft gebouwd. De burgemeester heeft na overleg met gouverneur E. Mas tenbroek en het ministerie van binnenlandse zaken besloten om tijdens het vooronderzoek in functie te bljjven. Het is niet duidelijk hoe lang dat onder zoek zal duren. misbruiken van 35 Nederlandse vrouwen op Java. De 'seks-slavinnen' werden een maand lang in vier borde-, len te werk gesteld ten behoeve van het keizerlijke leger, totdat de legerleiding het verbood. Onwilligen werden bedreigd met de dood en wraak op hun familie. Twee weken geleden heeft de Japanse regering na meer dan veertig jaar van ontkenningen officieel toegegeven dat tijdens de Oorlog tienduizenden vrou wen uit China, Korea, Taiwan, de Filipijnen, Indonesië en Ja pan tot prostitutie ten behoeve van het Japanse leger werden gedwongen. Historici schatten dat tussen de 70.000 en 200.000 vrouwen zijn ontvoerd. Slechts kleine 600 uitvallers bij Vierdaagse nijmegen gpd Ondanks de hevige regen en het donderende onweer telde de eerste dag van de Vierdaagse gisteren slechts 593 uitvallers. Dat zijn er een stuk minder dan vorig jaar, toen ruim achthon derd mensen afhaakten. Giste ren gingen 36.321 lopers van start. Het parcours leidde door de Betuwe. Iedereen werd verrast door het natte weer. Er werd re kening gehouden met tropische temperaturen. Volgens marslei der Chr. Bos hebben veel deel nemers tijdens het noodweer onderdak gekregen in huizen, kantines en boerderijen. „Aan onze oproep via de lokale en re gionale omroepen verregende wandelaars op te vangen is massaal gevolg gegeven. Nie mand is de deur geweigerd", al dus Bos. Bos had te doen met de pech vogels, die de wolkbreuk in het open veld over zich heen moes ten laten komen. „Die konden geen kant op. Velen hebben het Spaans benauwd gehad. Som migen kwamen in paniek naar onze controleurs. De brieven van de Haagse bom menlegger, waarin hij de aan slagen op migrantendoelen opeiste, heeft ze allemaal in haar handen gehad, evenals de dagboeken van Hitler, die ook door haar als vals werden be stempeld. Ze werd door de stad New York gevraagd te helpen bij een omvangrijke chantagezaak en onlangs heeft de politie van Glasgow haar hulp ingeroepen „voor een vertrouwelijke zaak". Daarnaast werkt ze enkele da gen per week voor de Haagse politie en is ze directeur van het Nederlands Intituut voor Foren sisch Onderzoek. De 53-jarige handschriftdeskundige L. Kroon uit Scherpenzeel heeft het druk, heel erg druk zelfs. „De Haagse bommenlegger had sneller kunnen worden op gespoord als de handschriften beter waren geautomatiseerd", stelt Kroon. „Het was voor de computer niet te doen om het handschrift van de claimbrieven te vergelijken met de ruim 35.000 handschriften die in het Haagse politiebestand zijn op geslagen. Dat kost gewoon veel tijd. Maar nadat de naam van de verdachte bekend werd, heb ben we zijn handschift van de brieven vergeleken met zijn handschrift, dat al in het be stand zat. Op die manier had den we een sluitende identifica tie." De komende maanden wordt het spannend voor de hand schriftexpert. Dan valt de beslis sing of naar geesteskind, een geautomatiseerd vergelijkings systeem voor handschriften, in heel Nederland wordt inge voerd. Kroon heeft goede hoop: „Het systeem wordt al gebruikt als proefproject in verschillende politieregio's en er is een warme belangstelling vanuit onder an dere Italië, Engeland en Duits land. Bovendien is de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) zeer geïnteresseerd." Het 'systeem-Kroon' lijkt op het vingerafdukkensysteem 'Havank' van de CRI. Dat com- puterporgramma vergelijkt in een mum van tijd de vingeraf- Handschriftdeskundige L. Kroon: 'Het zijn de hersenen die impulsen sturen r ken van het schrift blijven daardoor altijd hetzelfde.' druken die zijn aangetroffen bij een misdrijf met de vingeraf drukken die al in het politiebe stand zitten. Bij het achterhalen van handschriften is men al een heel eind, maar nog niet zo ver dat de computer het juiste handschrift met naam uit spuugt „Het systeem waaraan we nu werken, is een selectie systeem en geen identificatie systeem, zoals Havank", bena drukt Kroon. „De computer selecteert ver schillende handschriften die we al in het bestand hebben. We voeren het handschrift in en de computer geeft een aantal handtekeningen die er bij pas sen. Het is aan de handschrift- deskundige om de laatse identi ficatie te doen. Die heeft altijd de laatste verantwoordelijk heid." Op welke manier mensen hun handschrift ook verande ren, er zijn altijd kenmerken die hetzelfde blijven, aldus Kroon. Belangrijk zijn de proporties van de letter. De grootte van de lus van een 'g' bijvoorbeeld. Die verandert niet, ook al schrijft een rechtshandig persoon met de linkerhand. Ze buigt zich iets voorover om het goed uit te leggen. „Het zijn de hersenen die impulsen sturen naar de hand. De hand is het instrument van de herse nen. Die bepalen de grootte van de letters, het verloop en de be weging. Dat is belangrijk om te weten. De persoon zal in zijn schrift altijd bepaalde kenmer ken houden die overal hetzelfde zijn." Ondanks het feit dat Neder land voorop loopt bij de ontwik keling van handschriftvergelij kingen is Nederland een 'ont wikkelingsland' als het gaat om het gebruik van die kennis. Bui ten de Haagse regio wordt er slechts een enkele keer een be roep gedaan op de expertise van Kroon en haar pupil Wim de Jong. „De samenwerking met Den Haag is historisch ge groeid. Ook via de vele contac ten met het gerechtelijk labora torium van de overheid en de technische recherche van Den Haag. Het is jammer dat niet meer regio's gebruik maken van een dergelijk systeem. Het is nog niet een echt geïntegreerd onderdeel van de opsporing." Als voorbeeld hoe het wel moet, noemt Kroon de Duitse deelstaten, die allemaal een ei gen laboratorium hebben. „Of kijk naar de Engelsen. Die heb ben veel meer schriftexperts." Kroon verwacht dat in de toe komst de vraag naar schriftex perts zal stijgen. De criminali teit verandert. Meer en meer wordt fraude gepleegd met bij voorbeeld cheques of contrac ten. „Dan vind ik het jammer dat er in Nederland geen oplei ding is voor handschriftdeskun digen", aldus Kroon. Haar pupil Wim de Jong studeert dit jaar af na vijf jaar keihard werken on der de hoede van Kroon. De examens worden afgenomen door de universiteit van Mannheim. Er worden geen ontheemde ex- Joegoslaven opgevangen in een tentenkamp in Heumen. Het ministerie van WVC heeft dit voornemen laten varen omdat buurgemeente Nijmegen be zwaren tegen het tentenkamp heeft. Het staat namelijk in een waterwingebied. De tenten wor den nu gebruikt door zesdui zend militairen die meelopen in de Vierdaagse. De gemeente Nijmegen zocht de afgelopen dagen naar alter natieven, maar kon niets vin den. De mogelijkheid van het oude gebouw van het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis rang echter letterlijk en figuurlijk in rook op toen het pand maan dagochtend uitbrandde. De 1.500 ontheemden worden nu opgevangen op drie andere Transseksuele dominee door Grouw geweerd grouw cpd De meerderheid van de Gere formeerde Kerk van Grouw- Irnsum wil niet dat de trans- seksuele predikant J. de Boer wordt beroepen (gevraagd te solliciteren). Met 44 stemmen tegen en 37 voor heeft de ge meente de beroeping afgewe zen, ondanks het feit dat de kerkeraad de voordracht van de beroepingscommissie had overgenomen. S. Eygenraam, scriba (secre taris) van de kerkeraad, meent dat er een 'zorgvuldige proce dure' heeft plaatsgevonden..Na de eerste gemeente-avond werd onlangs een tweede ver gadering georganiseerd, waar op de kerkeraad de motivatie van tegen- en voorstemmers wilde horen. Naar aanleiding van deze avond heeft de kerke raad „met grote droefheid" het besluit genomen De Boer niet te beroepen. De Boer werd in 1980, toen hij predikant was in Haarlem, van man tot vrouw getransfor meerd. „Er is actie gevoerd om zoveel mogelijk nee-stemmers naar de vergadering te krij gen", meent De Boer. Ze vindt het 'pure discriminatie' dat ze is weggestemd, „want behalve mijn transformatie viel er niets op me aan te merken." De Nederlandse Spoorwegen kampen met een structurele te genvaller van 150 tot 200 mil joen per jaar. Het verlies komt voor het overgrote deel op bet conto van de dienst reizigers- vervoer. Dat blijkt uit een gehei me notitie van de hoofddirectie van NS. Onduidelijk is waar de oor zaak van het verlies moet wor den gezocht. Tot nu toe hebben NS steeds verklaard dat er spra ke was van een eenmalige te genvaller voor 1993, veroorzaakt door te optimistische bereke ningen en de onverwachte po pulariteit van de OV-jaarkaart voor studenten. De hoofddirectie heeft nu be sloten dat het resultaat vanaf 1993 elk jaar met 200 miljoen gulden moet verbeteren. Dit om de uitvoering van de toekomst plannen Rail 21 en Goederen niet in gevaar te brengen. De spoorwegen willen in elk geval meer geld zien voor de OV-studentenkaart. De kaart is zo'n succes dat de 406 miljoen gulden die het rijk er nu voor betaalt eigenlijk te weinig is. Bij verlenging van het contract wil len NS tenminste 50 miljoen gulden meer voor de kaart. vrjescheloo gpd het leven is gekomen, maar kan dat vermoeden niet onderbou wen. De ouders denken dat het kind nog in leven is en bij ande re mensen woont. Nymphe verdween op don derdag 28 november. Het toen 6-jarige meisje werd 's middag voor het laatst gezien op enkele honderden meters van haar ou derlijk huis in Vriescheloo. Daarna is geen enkel teken van leven meer van haar vernomen. Het politieonderzoek naar de raadselachtige verdwijning van de 7-jarige Nymphe Poolman uit Vriescheloo is definitief stopgezet. Het rechercheteam dat al acht maanden aan de zaak werkt, heeft in nauw over leg met de officier van justitie besloten het onderzoek stop te zetten. De politie neemt aan dat Nymphe door een misdrijf om

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3