Kleine veldslag op Open Leidse Mare Nagelkerken 'van de baan gemept' Sport Het onzekere bestaan van Stéphane Lovey Koevermans lijkt niet te stuiten Olympische bijlage WOENSDAG 22 JUL11992 n joustra aov rob onderwater rob v Ron Willems tekent bij Amsterdam Ron Willems heeft zijn contract bij Ajax alsnog met een jaar verlengd. Daarbij zijn afspraken gemaakt onder welke voorwaarde de aanvaller eventueel mag vertrekken. Eerder spande Willems een arbitrage-zaak aan tegen de Amsterdamse club. De vaste wisselspeler voelde zich beperkt in zijn mogelijk heden te vertrekken. De arbitrage-commissie van de KNVB gaf beide partijen de opdracht gezamenlijk tot een oplossing te ko men. Verder hoopt Ajax ook de Fin Jari Litmanen aan de selectie te kunnen toevoegen. De meervoudig international maakte tij dens zijn stage op het trainingskamp van de Amsterdamse club een goede indruk op technisch directeur Louis van Gaal. Over de overgang zijn momenteel onderhandelingen gaande met de hui dige club van de middenvelder, het Finse Myllekosken. Cruijff wil geen wit op shirt Barcelona Barcelona Een wit streepje op de mouw van het Barcelona- shirt heeft de Catalanen in rep en roer gebracht. Wit is nu een maal de kleur van Real Madrid en daar moet men in Barcelona niets van hebben. Voorzitter Nünez noemde de reacties op het smalle strookje, waarop het logo van de ontwerper prijkt, over dreven. Maar Johan Cruijff nam het voor zijn supporters op. „Dit ligt erg gevoelig bij de socio's en dat zou het bestuur moeten respecteren". Voorzitter Nünez wordt waar hij komt bestormd door vragen. Hij hield echter vol dat Barcelona het komend sei zoen in het gewraakte shirt speelt. Immers, kledingmerk Kappa betaalt de landskampioen heel veel geld. In ruil daarvoor staat het logo ook pontificaal op het shirt. Powell gejaagd door de wind sestrieres De negen meter staat op het netvlies van verspringer Mike Powell. Gisteren bleef de wereldkampioen in Sestrieres met 8 meter 99 één centimeter onder de magische grens. Het was de verste sprong in de geschiedenis. De Amerikaan reikte vier centimeter verder dan zijn fabuleuze wereldrecord op de wereldtitelstrijd van 1991 in Tokyo, alwaar hij na 23 jaar Bob Be- amon afloste. De historische sprong komt evenwel niet in aan merking voor de recordboeken. Powell had bij zijn sprong een stevige bries in de rug van 4,4 meter per seconde. Reglementair is slechts 2,0 meter toegestaan. De prestatie van Powell was het hoogtepunt van de wedstrijden. De Amerikaan volgde gespan nen de meting van zijn sprong. Na het oplichten van de 8.99 barstte hij zowat van vreugde. Als een dwaas rende hij over de baan, kraaiend van plezier. De 10.000 toeschouwers gaven de at leet een minutenlange ovatie. „In Barcelona ga ik een wereldre cord springen", voorspelde Powell zelfbewust. Jeroen Piket nog net in top twintig Amsterdam Jan Timman is terug in de top tien van de schaak wereld. De grootmeester uit Amsterdam klom naar de negende plaats op de wereldranglijst met 2665 Elo-punten. De lijst wordt aangevoerd door wereldkampioen Kasparov met 2790 punten. Hij wordt gevolgd door Ivantsjoek met 2720 en Karpov met 2715 punten. Opvallend is de vierde plaats van Letlander Sjirov, wiens Elo-rating eveneens boven de 2700 uitstijgt (2710). Nigel Short, Timmans tegenstander in de finale van het kandidatentoernooi, staat op de zevende plaats met 2680 punten. Achter Timman is Jeroen Piket de tweede Nederlander bij de top twintig. De Lei derdorper heeft 2625 punten. Op Roomburg is het kaf van het koren gescheiden. Daar voor was gisteren een stormachtige laatste ronde van het kwalificatietoernooi nodig met daarin alles wat het tennis mooi en lelijk kan maken. Want iedereen wil overleven en doorstomen naar het felbegeerde hoofdtoernooi waarin, vanaf vandaag, punten voor de nationale rang lijst zijn te verdienen. helden geteld. Schlemiel is bij voorbeeld Robin Verbeet. Na een partij van ruim 3,5 uur, hij maar liefst leiden rob van der z, In deze kleine veldslag, vooraf gaand aan het hoofdmenu, worden alle middelen aange wend. Het is de dag van de 'puntenpikkers' die met een stalen gezicht een schitterende bal van hun tegenstander uit geven. Het is ook de dag van de moonballs zoals dat in tennis- jargon heet: de ballen die in de rally eindeloos en huizenhoog heen en weer worden gespeeld omdat niemand het risico wil lopen dat de bal in het net be landt. Waarom scherp en vlak over het net spelen, de ruimte boven het net is oneindig groot. Het levert weinig verheffende plaatjes op, waarbij de trouwe bezoekers van het Roomburg terras bij thuiskomst klagen over lichte spierpijn in de nek. Niet zo vreemd als er voor je neus een vrouwenpot van drie uur en twintig minuten (drie setjes slechts...) voorbijtrekt waarin het vertragen als lap middel wordt aangewend. Gelukkig zijn deze zenuwpot jes geen schering en inslag. Zelfs de strakke wind die dwars over de banen stond (niet zel den waaide er tijdens een rally een stoel de baan op) kon niet verhinderen dat er links en rechts viel te genieten van hoogwaardig tennis. Op het scherpst van de snede. Aan het eind van deze dag worden de schlemielen en de toch nog met lege handen. Hel is Martijn Krans. Hij versloeg in het kwalificatietoernooi de als eerste geplaatste Hans Eric Zwaagstra. Niet alleen een re gelrechte sensatie maar ook een primeur voor de Leidenaar, die nog nooit door de voorronden van een dergelijk sterk evene ment (vier sterren) kwam. Krans bekende dat hij na tien minuten spelen vreesde voor een afgang. Hij kreeg van de 24- jarige Zwaagstra (de nummer 54 van Nederland) alle hoeken van de baan te zien. Het stond in een mum van tijd 0-3 en bij 2-5 leek de eerste set beslist. Maar terwijl Krans een werker is die de kunst verstaat om in geslagen positie van onder het gravel vandaan te kruipen, daar begonnen bij zijn tegenstander de zenuwen op te spelen. Zwaagstra raakte geen bal meer goed en de 22-jarige Merenwij- ker kreeg vertrouwen. Maar liefst acht games op rij verover de Krans die bij vlagen zijn op ponent volledig afblufte met ge durfd spel, een geheel nieuwe ontwikkeling bij ae als defensief bekend staande tennisser. Dat betekende dus winst in de eer ste set (7-5) en meteen twee breaks in de tweede (3-0). Hij zou op 6-2 finishen. Zwaagstra stond er bij en keek ernaar. De man uit de Ach terhoek had moeite om zijn ka lende hoofd erbij te houden en sloeg uit wanhoop een bal tegen het achterhoofd van een achte loze toeschouwer. Ook schopte hij zijn racket een keer tegen het hek. Hij had geluk dat hoofdscheidsrechter Luc van Wijk toevallig even op baan acht bivakkeerde. Zwaagstra bleek overigens 's avonds als lucky loser alsnog in het hoofd toernooi te komen. Voor een andere regionale pion in de kwalificaties kwam net tot een vroegtijdig einde. Marieke Bethlehem won maan dag in de eerste ronde nog sim pel van Cindy Vincent, gisteren legde de Alphense het af tegen Annemiek van Beest (7-5, 6-1). Laatstgenoemde zou later op de dag haar derde partij winnen en doorstomen naar het hoofd schema. Bethlehem was niet teleurge steld. Na Unicum was het haar tweede A-toemooi en voor het eerst had ze in de voorronde een partij gewonnen. „Tegen Van Beest viel het opnieuw niet tegen. Qua snelheid is het ver schil met B me meegevallen. Ze zijn alleen allemaal veel con stanter", aldus de 16-jarige dis trictskampioen. Vanavond speelt Erik Bakker zijn eerste ronde in het hoofd toernooi tegen Maarten Koop man (aanvang 19.30). Krans bindt de strijd aan met de Zuid afrikaan Steenkamp. Katwiiker Jan Willem Lugthart is door toernooidirecteur Annelies Koole op het allerlaatste mo ment verblijd met een wild card. De districtskampioen speelt tegen qualifier Rogier Taphoorn. SCOREBORD SPORT OP TV leiden gerrit-jan van geen tennismedewerker Ingmar Boerhorst mocht gisteren niet klagen op de tennisbanen van Room burg. Ten eerste werd hij als 'lucky loser' aangewezen voor een plaats in het vier sterren A-toernooi en ten tweede kon de in het B-toemooi als eerste geplaatste Bussummer rustig aan doen in de eerste ronde in zijn eigen klasse. Jack Manuputty, een redelijke C-spe- ler in het district Leiden, kon hem niet beangstigen: 6c0 6-0). Inmiddels moest de als tweede ge plaatste Martin Kalkhoven het veld rui men. Kalkhoven vroeg een wild-card aan voor het A-toemooi, maar was ver geten dat hij dat ook gedaan had bij het tegelijk te houden toernooi van de vere niging Topspinners in Enschede. Bij Topspinners werd hij wel direct toegela ten tot het hoofdtoernooi. Bij Roomburg niet. Een dubbele inschrijving is echter niet toegestaan. Reden ook waarom toer nooidirecteur Annelies Kooloe niets an ders restte dan hem te diskwalificeren. Voor Kalkhoven spijtig want ook Top spinners mocht hem daarom niet laten spelen. Minder spijtig was het voor Den- nis Noppen. De eerstejaars B-speler van Unicum plaatste zich zo kinderlijk een voudig voor de tweede ronde en treft daar tegenover zich Marcel van Rijn. En dat is een aanzienlijk gemakkelijkere te genstander. Opvallend was gisteren de vroege uit schakeling van Mare Nagelkerken. De Alphenaar, die de laatste tijd goed pres teerde en tot de finale van de districts kampioenschappen rijkte, was niet op gewassen tegen een herboren Freek van der Capellen: (6-16-1), waarmee de vol gende geplaatste speler het toernooi vroegtijdig moest verlaten. Johan Draulans vierde zijn terugkeer op de Leidse tennisbanen met een over winning. De Oegstgeestenaar maakte SCHAKEN een sterke indruk. De A-kwalificatie zag hij op Roomburg dan wel aan zijn neus n; voorbijgaan, in B bereikte hij de tweede ronde via Van der Weele: 6-1 4-6 6-4. Mark Post moest zwoegen om zich langs Ben de Bruin te werken. De gewe zen Leiderdorper moest er in de derde set nog even hard aan trekken. Na een gemakkelijke winst in de eerste set (6-1) veroverde De Bruin de tweede reeks via een tie-break om vervolgens in de derde set net iets te kort te komen: 6-4. Thuis- speler Joost van Leeuwen bereikte de derde ronde niet. Hii verloor met 6-4 6-1 van Peter van de Weele. savi-Brand 4-6 6-4 6-2, Rijns sen 6-1 6-3, Robben-De Brui (Rus) - Abeln (Ned) 1-0, 6-4. Benschop/Sekens-Bakker/N te*en Leunissen/Leumssen-Van Geen/Jongmans 6-3 6-2. GDC1: Treflers/Biefling-Bol/Lesqui (Chi) - Jonkman Bruinenberg - Sziv •1/2, Limbach-De' i-l, Slingerland - Ki 4 6-7 6-1. VEC2: It-Van der Mey 7-5 6-3, Brand Steegers-Uljee 5-7 6-2 6-3, ij 6-4 3-6 6-4, Brugman-Bode 6- •Heyligers 6-2 17.00-19 00 EURO T« njkse. 17 10-17 15 Did 2 Sport Heute 18 00-19 30 Sportnet Gymnastiek 19 00-19.30 TV 5 Montagne, bergsportm gazme 19.25-19.30 BRT 1 Zoölympics. medede MEVet: Blommendaal-Bruininga 3-6 6-2 6-4, TENNIS NOORDWUK Stéphane Lovey was vorig jaar de revelatie onder de Neder landse golfers. De jonge golfer hield zich op het Heineken Dutch Open tussen de profs verrassend goed staande. Uit eindelijk eindigde hij als beste Nederlander op de veertigste plaats en besloot hij professio nal te worden. Als het even kan, voor de rest van zijn leven. In oktober deed Lovey een poging een kaart voor de Euro pean PGA-Tour op de Qualify ing School in Montpellier te ver dienen. Lovey overleefde de voorronden niet en richt zich nu op de Challenge Tour, een soort eerste divisie. Hij werd twintigste in het Ligurian Open, en tiende in het Finse Open. Hoopgevende prestaties. Weinigen zullen hem kennen. Golf is niet wat je noemt een volkssport. Niet dat de 25-jarige Lovey daar wakker van ligt. Wat hem wel stoort is dat het sport- klimaat in Nederland verre van optimaal is. In Nederland is het onmogelijk studie met topsport te combineren, weet hij. Men kijkt vreemd op als je zegt dat je golf als beroep hebt. „Ik heb zelf even medicijnen gestudeerd, ik koos voor golf. Waarom? Ik wil niet dat ik op mijn zestigste me voor mijn kop sla omdat ik niet heb geprobeerd professional te worden." Lovey, die zijn jeugd door bracht op de Hattemse golfbaan waar zijn ouders het clubhuis beheerden, is een aanhanger van de gedachte dat sporters met talent, en hart voor hun sport in staat moeten worden gesteld om hun mogelijkheden te ontwikkelen, zoals dat in de Verenigde Staten gebeurt met behulp van scholarships. „Ik heb het zelf gezien. Jonge ta lentvolle sporters die opeens stoppen. Dan gaan ze studeren en haken ze af want de studie kost te veel tijd. Full-time met sport bezig zijn is in Nederland een hachelijke onderneming." Onzeker Lovey, die zijn Finse vriendin aan de golfsport dankt, erkent dat hij een onzeker bestaan lijdt. Een groot gedeelte van zijn inkomsten moet uit prijzengeld komen. Sponsoring is, zolang hij nog in de onderste regionen speelt, eep beperkte inkomsten bron. Sinds oktober is de Hage naar prof. Tot nu toe moest er steeds geld bij. „Het is een in vestering. Ik moet veel ervaring op doen en dat kan nog wel vier jaar duren. Voorlopig moet ik nog beknibbelen op alle onkos ten. Ik zoek de goedkoopste vliegreizen uit, ik slaap in een voudige hotels. Maar dat heb ik er voor over. Ik zie het als een uitdaging om als prof te sla gen." De winter overbrugde hij door drie weken in Amerika, twee weken in Frankrijk en een maand in Azië te spelen. In Azië heeft Lovey veel geleerd. Daar werkt de toernooiorganisatie niet met tourkaarten, maar met qualifying mondays, vergelijk baar met tennis. Elke maandag voor het begin van een toernooi draven honderden golfers op om zich te kwalificeren. „Het ging me niet slecht af, maar het lukte me niet om me te plaatsen voor het hoofdtoer nooi", zegt Lovey. „Ik heb pech gehad. De eerste kwalificatie miste ik net omdat ik op één hole negen slagen scoorde. De bal bleef maar vliegen en raakte buiten de baan. De volgende keer blesseerde ik mezelf toen Weinigen kennen Stéphane Lovey nog, n landse golfer niet wakker. ik bij aankomst op het vliegveld mijn tas oppakte. Ik voelde een pijnscheut in mijn mg. Met die pijn heb ik gespeeld en kwam ik één slag te kort." Al met al is die reis door Azië heel nuttig geweest. „Je leert mensen kennen, je komt steeds voor verrassingen te staan, heel leerzaam. Het gras op de greens is in Azië bijvoorbeeld heel an ders. Het heeft iets weg van vet- planten. Dat weet ik nu voor de volgende keer." Morgen gaat het Nederlandse Open weer van start. Van Lovey wordt verwacht dat hij de pres tatie van vorig jaar evenaart. Lovey ervaart dat niet als een last, stelt dat hij al zeer tevreden is als hij de cut na twee dagen overleeft. „Ik ontbeer de erva ring die nodig is om hoog te eindigen. In golf draait het daar om. Het is ook een mentale kwestie. Het is geen toeval dat een golfer aan zijn top is rond zijn 35ste jaar. Lichamelijk is hij niet sterker, maar hij heeft wel de noodzakelijke ervaring." hilversum gpd Mark Koevermans heeft zonder twijfel een haat/liefde-verhou ding met het Melkhuisje. De Rotterdammer vindt dat hij als 'thuisspeler' wel op wat meer (financiële) waardering van de organisatie van het Hilversumse tennisevenement mag rekenen en heeft daarover met toernooi directeur Piet van Eijsden al menig mondeling robbertje uit gevochten. Wellicht dat het voorgaande de oorzaak is, maar als Koever mans op het complex aan de Bussumergrintweg na zijn gemopper eenmaal een racket in zijn hand heeft, lijkt hij niet meer te stuiten. De halve finalist van vorig jaar kegelde gisteren vrij simpel zijn eerste tegen stander Thierry Guardiola om: 6-4,6-1. En net als twaalf maanden te rug had Koevermans de zege nodig om zijn zelfvertrouwen weer eens wat op te krikken. Onder meer door een stukgelo pen relatie raakte hij vorig jaar het spoor volkomen bijster. Het Rotterdamse uitgaansleven had er plotsklaps een vaste bezoeker bij, hetgeen natuurlijk zijn weerslag kende op tennispres- taties van Koevermans. Vorige week trok Koevermans voor het eerst deed hij dat in Valkenswaard, waar het trai ningscentrum van Henk van Hulst staat. De Zuidhollander heeft namelijk na Roland Gar ros zijn heil gezocht bij de Bra bantse coach, die ook Paul Haarhuis en Jacco Eltingh bege leidt. Op aanraden van zijn ou de trainer, Frits Don, wel te ver staan. En dat had dus succes. (Zwe) - Yzaga (Per) 7-5 - 6-7 6-1 6- s) 6-4 6-1. Wuyts(Bel) - Mezza- 20 30-21.30 Sportnet The ulti 22 30-22 55 BRT 1 Vandaag en Sport n (Zwe) 6-7 6-1 6-4, Koevermans (Ned) 22 30-23.00 EURO Eur Eltingh/Kempers (Ned) - Arrese/Roldan 00.00-00 30 EURODui /an Riet Paap 6-4. 6-0, a 6-3 6-3, Boverhot- (Spa/Arg) 6-1 6-3. Nijssen/Suk (Ned/Ts|) - 6-1 6-4, Göllner/Oosting (Dui/Ned) - Hayg- OEFENVOETBAL 00.30-01 00 EURO Eurosport me DONDERDAG 08 00-08 30 Sportnet Eurobics 0 Aerobics verslag EK. 1-3). Doelpunten PSV: (0-2). Doelpunten Feyenoc g 2. Thornin- zondag) - Feyenoord 1-9 11.50-14.05 BBC 2 Cr.d 13.00-14 00 EURO Motorsport GPFi 14 00-15 00 EURO Zeilen. 14 00-15.00 Sportnet The ultimate cI Aanstaande vrijdag verschijnt in deze krant de spe ciale kleurenbijlage, die volledig gewijd is aan de Olympische Spelen in Barcelona. Zestien pagina's boordevol informatie over het Evenement der eve nementen, dat dit jaar van 25 juli tot en met zon dag 9 augustus traditioneel gevolgd zal worden door een miljarden-publiek over de gehele wereld. Fin de bijlage aandacht voor o.a.: Zuid-Afrika terug op de Spelen Basketballer Michael Jordan Topcoaches over volleybaltrainer Arie Selinger Verspringer Mike Powell Anton Geeslnk kent z"n vrienden niet meer Het veranderde uiterlijk van de Spelen Het fenomeen de strafcomer Dopingjager Man fred Dönike Erik tie Bruin doet het alleen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19