'Natuurlijk gaan we ervoor' Val van stoeprand brengt Bollegraf in problemen Olympische Spelen Voetbal op de Spelen zonder ster en publiek Mike Powell en Heike Drechsler gejaagd door te sterke wind WOENSDAG 22 JUL11992 18 OLYMPISCHE LAMMETJES Pas twee sponsors voor komende Spelen Het IOC heeft voor de twee Olympische Spelen na Barcelo na pas twee sponsors onder contract. In hetTop-3 marke tingprogramma, voor Lilleham- mer 1994 (winter) en Atlanta 1996 (zomer), hebben alleen Coca Cola en Visa zich voor, niet genoemde, gigantische be dragen verplicht. De marketingcommissie van het IOC, onder voorzitterschap van de Canadees Dick Pound, haalde met TOP-2 (Albertville en Barcelona) 175 miljoen dol lar (300 miljoen gulden) op bij twaalf sponsors, onder wie Phi lips en Mars. De verkoop van televisierechten leverde veel meer op. Voor Albertville en Barcelona samen 935 miljoen dollar, 1,58 miljard gulden. In totaal genereerde het IOC 1,9 miljard dollar, 2,7 miljard gul den. Daarvan hield de olympische sportkoepel zeven procent zelf. De rest werd verdeeld onder or ganisatoren van de Olympische Spelen, de nationale Olympi sche Comités en de internatio nale sportfederaties. Het Neder lands Olympisch Comité kreeg 350.000 gulden overgemaakt. De Kok verkiest individuele training i olympisch tic- De olympische judo-afvaardi ging bereidde zich in juni, on der leiding van bondscoach Cor van der Geest, een week inten sief voor op het nationaal sport centrum op Papendal. Zonder Irene de Kok. Die gaf de voor keur aan trainingen in eigen omgeving. Met Monique van der Lee, onder leiding van Peter Ooms. „Judo is een individuele sport en ik wil graag in mijn eigen omgeving trainen. Op mijn ei gen manier. De centrale trainin gen heb ik wel gevolgd, maar ik voelde er niets voor een week op Papendal te gaan zitten", al dus de Tilburgse, die pas na de Europese titelstrijd in Parijs ze- IOC wacht tot het allerlaatste moment De Kok vloog gisteren, in tegen stelling tot haar trainer Ooms, met een grote Nederlandse olympische delegatie van Am sterdam naar de Catalaanse stad. Het viel haar op dat er een 'onmetelijk' verschil was tussen het gedrag van de team- en in dividuele sporters. „De team sporters gaan heel anders met elkaar om. Willen alles van ie dereen weten. Dat kost een hoop energie. Ik ben graag op mezelf. Ooms gaf er de voor keur aan met de auto te gaan, zodat hij zelf kan bepalen wan neer hij v Het Internationaal Olympisch Comité zal pas vandaag de fina le beslissing nemen óver de deelneming van sporters uit de rest van Joegoslavië. Dat zal ge beuren als het officiële stand punt van de Sanctie Commissie van de Verenigde Naties bij het IOC-bestuur in Barcelona is binnengekomen. Directeur-generaar Francois Carrard had gisteravond, aan het eind van de eerste vergader dag van het IOC, nog geen offi cieel bericht van de VN binnen. Als we het hebben, zullen we eerst nog overleg voeren met de Bolhuis dubt over vlaggedrager Zijn voorganger Wim Cornelis wist al weken voordat hij voet op Koreaanse bodem zette, dat Eric Swinkels in Seoul de Ne derlandse vlag zou dragen. An- dré Bolhuis beweert met de hand op het hart, dat hij er nog niet uit is. „Ik heb een lijstje met vijf namen en daar ga ik nog eens rustig over naden ken", zei de chef de mission gis termiddag bij aankomst in Bar celona. Het kwintet kandidaten bestaat niet alleen uit mannen. Nie mand kon gisteren voor de vuist weg vertellen, waar en wanneer voor het laatst een vrouw het roodwitblauw een olympisch stadion binnen bracht. „Ik be doel maar", lachte Bolhuis veel betekenend. Favoriet voor de eervolle op- FIFA-voorzitter verdedigt 'stiefkindje' BARCELONA GPD Voetbal is de verloren zoon van de Olympische Spelen. Tussen de vijf ringen verandert 's we relds meest bekeken en bespro ken sport in een spel zonder sterren en zonder publiek. De aanval op haar kopstukken in Barcelona, Joao Havelange en Josep Llufs Nünez, is dan ook ingezet. „Hoe kunt u, senor Havelan ge, ons afschepen met een stel pubers, terwijl hier vedetten zijn als Lewis, Jordan en Becker?", riepen gisteren de toehoorders bij het promotiepraatje van de voetbalbonzen. „Wat moeten de Olympische Spelen met dft voetbal?" Havelange, de voorzitter van de wereldvoetbalbond (FIFA), reageerde stoïcijns als altijd. „Wij bieden de Spelen de top pers van de toekomst aan", zo refereerde hij aan de leeftijds grens van 23 jaar. „En de kwali teit van het voetbal zullen we beoordelen als het begonnen is." Havelange ontkende echter niet dat de FIFA vooral belang heeft bij haar eigen wereldkam pioenschap, en dat te allen tijde wil beschermen. „Wij hebben het principe en de regels dat een WK en Spelen niet samen gaan. Dit is een toernooi voor jonge mensen. En ik verwacht dat het publiek dit begrijpt." Die Twee kietelen op vliegveld hockeyploeg en 'Mickey' Spaanse regering", zei Carrard. De Verenigde Naties, dat met resolutie 757 onlangs een sport- boycot uitvaardigde tegen Ser vië en Montenegro, gaat vol gens berichten uit New York ak koord met deelneming van in dividuele sporters onder de olympische vlag, maar Serviërs en Montenegrijnen mogen nog niet met hun teams in de olym pische toernooien verschijnen. De vier gekwalificeerde ploegen - handbal mannen en vrouwen, basketbal vrouwen en waterpo lo mannen - zullen volgens de VN vervangen moeten worden. Teofilo Stevenson was er al, de mooie Merlene Ottey, To- mas Brolin niet te vergeten, en Die Twee waren er ook. Henk Spaan en Harry Vermeegen, camera en microfoon in de aanslag, bij de schuifdeur die de bloem van sportief Nederland blaadje voor blaadje toegang verschafte tot olympisch Barcelona. was voor de hockeysters be stemd. Het gezelschap bruin verbrande dametjes speelde het spel, onder aanvoering van Ca rina Benninga, vrolijk mee en moest beloven, dat de mascotte overal mee naartoe zou worden genomen. Dan zat het wel goed met het goud. „En hoe gaan we hem noe men, dames?" De voorzet kwam van coach Roelant Oltmans en zijn mei den kopten 'm feilloos in. „Har ry!" schalde het door de over volle aankomsthal. De helft van het duo straalde. Dat hij daar zelf niet opgekomen was. „Ik weet alleen niet of Henk dat zo leuk zal vinden", veinsde hij be scheidenheid. En ter afsluiting van de vrolijke ontvangst ging hij nog een keer voor in de olympische yell: „Waar gaan we voor?" „Voor goud!" galmde de groep uitgelaten. Het overgrote deel van de Ne derlandse delegatie (94 man- vrouw sterk gistermiddag; in de avonduren volgden er nog 62, onder wie de volleyballers) passeerde camera en microfoon onopgemerkt, het om de haver klap door Henk Spaan geraad pleegde 'smoelenboek' ten spijt. De zeilers bijvoorbeeld, de ju- BARCELONA LOET VAN SCHELLEBEEK GPD-VERSLAGGEVER Wouter Huibregtsen was hun eerste slachtoffer. De knipoog van verstandhouding naar een kennis even verderop verraad de, dat de voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité wel zo ongeveer wist wat hem te wachten stond. Of hij er klaar voor was. Dat was hij. Of hij wist waarvoor hij hier Dat wist hij. „Gaan we d'r voor, meneer Hui bregtsen?" „Natuurlijk gaan we ervoor." „Voorgoud?" „Voor goud." „Hoeveel worden het er, me neer Huibregtsen?" „Dat ga ik u niet zeggen." „In Seoul waren het er twee. Worden het er meer?" „Het worden er meer." En zo ging het nog even verder. Vooral tot vermaak van Ver meegen zelf, maar toch ook wel - gelet op zijn brede glimlach - van meneer de voorzitter, Mic key voor intimi. Die Twee hadden geen mo lentje voor hem meegebracht en ook geen klompen. Wel een Nederlandse leeuw, maar die doka's, de wielrenners, de rui ters en ook de paarden. Dertien waren er aan boord, dertien en een Knol. Monique Knol, de wielrenster, in Seoul nog goed voor goud. Zij had de reis uitstekend doorstaan. De paarden ook, en daarover had men veel meer in de war geze ten. „Van het geld, dat we aan hun vervoer kwijt zijn, kunnen we een hele ploeg uitzenden", liet André Bolhuis zich al eens ontvallen. De KLM rekende in derdaad een aardige prijs (ton nen, naar verluidt), maar dat was het dubbel en dwars waard geweest. „Het leek wel een huiskamer, zo rustig stonden ze erbij", had de chef de mission met eigen ogen geconstateerd. Alleen Montreux van Annema- rie Sanders was wat obstinaat. Maar een ander at van haar hooi en dat laat ze zich thuis ook niet gebeuren. dracht zijn Annemarie Sanders- Keijzer, die voor haar derde Spelen staat, hockeyster Carina Benninga en bokser Arnold Vanderlijde om dezelfde reden, wielrenster Monique Knol die goud won in Seoul en roeier Ni co Rienks die daar eveneens op het hoogste podium stond. Knol zit zondag, minder dan 24 uur na de openingsceremonie, al op de fiets voor de wegwedstrijd en lijkt daarom minder kansrijk, Vanderlijde is geblesseerd en Benninga speelt evenals Bolhuis hockey, en de twee willen ver moedelijk vermijden dat het lijkt alsof zij elkaar het balletje toespelen. Blijven over Anne marie Sanders en Nico Rienks. Morgenavond maakt Bolhuis zijn keuze bekend. Van enig enthousiasme is voorlopig geen sprake. De kaartverkoop bij de Spelen loopt goed (zwemmen, basket bal. ritmische sportgymnastiek, judo en schermen zijn bijvoor beeld uitverkocht), maar het voetbal blijft ver achter bij de verwachtingen: Voor de ope ningswedstrijd Italië-USA in het massale Nou Camp - een dag vóór het evenement begint - zijn nauwelijks toegangskaarten verkocht. Later op de avond staat het smakelijke duel tussen Quatar en Egypte op de rol. Toplanden zijn schaars, beloftes worden thuis gehouden wegens de voorbereidingen voor de club-competities. Barcelona- president Nünez zei trots: „Dat Spanje twee voetballers van FC Barcelona telt, moet toch de in teresse wekken." De namen van de twee was hij even kwijt. Voor de liefhebbers lijkt het enige bijzondere tijdens het olympisch voetbaltoernooi de invoering van een nieuwe spel regel. De doelman mag de bal niet meer in zijn handen nemen als een verdediger hem aan speelt. „Dat belooft een succes te worden", zei Havelange. „De bal blijft langer in het spel, de snelheid wordt hoger en er ko men meer goals." Maar het is voorlopig nog de vraag wie die goals moeten maken. BARCELONAHet organisatiecomité COOB heeft de strijd aangebonden met kaartverkopers op de zwarte markt. Aan de autoriteiten in Barcelona is gevraagd drie malafide agentschappen op te sporen, die in Spaanse en buitenlandse kranten toegangsbewijzen aanbieden tegen exorbitante bedragen. COOB gaat in Spaanse'kranten waarschuwen tegen de zwarte handel. Toegangsbewijzen die aantoonbaar afkomstig zijn uit het illegale circuit mogen worden geweigerd. Vooral de wedstrijden van het Amerikaanse basketbal- Dream-Team, met sterren als Michael Jordan en Magic Johnson, zijn in trek. Kaartjes voor de finale doen op de zwarte markt rond de 5.000 gulden. Gisteravond speelde het Amerikaanse basketbalteam een exhi bitie-wedstrijd tegen het Franse team. Op de foto springen de sterren Michael Jordan en Larry Bird zij aan zij naar de basket. foto reuter Vrouwenbondscoach Roelant Oltmans stelt bij aankomst op het vlieg veld van Barcelona, zijn belangrijkste bezit veilig. De hocekysticks van 'zijn'vrouwen. foto anp koen suyk De nare droom van Delibas BARCELONA ANP De eerste nacht in het olym pisch dorp is bokser Orhan De libas niet goed vergaan. De ge boren Turk, die vorig jaar mei kort voor de Europese titelstrijd in Göteborg de Nederlandse na tionaliteit verwierf, had last van een nachtmerrie. „Iedereen had goed geloot. Alleen ik niet. Ik had de Cu baanse wereldkampioen Juan Lemus getroffen." Delibas ken de vorig jaar geen geluk bij de loting voor zowel de Europese titelstrijd als het WK in Sydney. In Göteborg kwam hij in de eer ste ronde te staan tegen de Rus Akopkopjan, die de titel ver overde. Een half jaar later in Australië kwam hij de Duitser Torsten Schmitz, uiteindelijk winnaar van het brons, in zijn eerste partij tegen. Beide keren verloor de Arnhemmer met klein verschil op punten. Het jaar 1992 is tot nu uiter mate voorspoedig verlopen voor Delibas. Hij zegevierde in maart in het sterk bezette toer nooi om de Chemie Pokal in Halle. In april plaatste Delibas zich voor Barcelona door het kwalificatietoernooi in het Itali aanse San Pellegrino Terme te winnen, nadat hij vijf wedstrij den in vijf dagen had gebokst. Trainer Hennie van Bemmel: „Zijn overwinningen in Halle en San Pellegrino hebben Delibas bij de juryleden een grote be kendheid gebracht. Dat kan hier een voordeel zijn. Zijn nacht merrie zal daar geen verande ring in brengen, Orhan hoeft zicg geen zorgen te maken." Blessures steken kop op in Oranje-equipe BARCELONA GPD Het stralende optimisme in de Nederlandse equipe werd giste ren enigszins getemperd door blessurezorgen. Tennisster Ma- non Bollegraf, de wielrenners Marcel Beumer en Jaap ten Kor- tenaar en hockeyer Pieter van Eden zijn in de 226 sporters tel lende afvaardiging degenen met de grootste fysieke problemen. Vooral achter de olympische deelname van Bollegraf en Beu mer staat een levensgroot vraagteken. De enkelblessure waarmee tennisster Manon Bollegraf tobt, ziet er ernstiger uit dan aanvankelijk werd gedacht. De medische staf beslist pas mor gen of de 28-jarige dubbelspe- cialiste fit genoeg is om in Bar celona aan te treden. Bollegraf liep de blessure op toen ze zaterdag na afloop van de wedstrijd om de Federation Cup in haar auto wilde stappen. „Ik struikelde over een stoep rand, heel stom. Ik voelde meteen pijn. De kans dat ik nog mee kan doen in Barcelona acht ik klein. Dat is een enorme domper. Ik had me er zo op ver heugd." Bollegraf werden vooral in het dubbelspel met Brenda Schultz medaillekansen toegedicht. Mocht de Ermelose speelster in derdaad moeten afzeggen voor de Spelen, dan vormt Brenda Schultz een gelegenheidscom binatie met Nicole Muns-Jager- Door eên stuurfout van een ploeggenoot tijdens de afslui tende training dreigt het olym pisch avontuur van baanwiel- renner Marcel Beumer op een drama uit te lopen. De coureur uit de nationale achtervolgings- ploeg kwam zaterdag zwaar ten val. In het ziekenhuis dienden enkele houtsplinters operatief uit zijn rug te worden verwij derd. Beumer stond gisteren voor het eerst weer op de been en op de pedalen. „Ik heb nog steeds veel pijn, maar vertrouw erop dat de situatie zich de ko mende dagen verbeterd. Mijn rug wordt momenteel intensief behandeld door de fysiothera peut." Servai? Knaven is in elk geval stand-by om Beumer te vervangen tijdens de ploe- genachtervolging. Vervangingen zijn niet meer mogelijk in de Nederlandse 100 km-ploeg. Wielercoach Piet Kuys maakte zich daar onlangs nog behoorlijk kwaad over. Nu het meerijden van Jaap ten Kor- tenaar (spierirritatie rechter bo venbeen) dubieus is geworden, kan hij geen beroep meer doen op reserve Jos Wolfkamp die het hele seizoen met de ploeg heeft meegetraind. Kuys zou noodge dwongen moeten kiezen uit het trio individuele wegrenners. Hockeyer Pieter van Ede ten slotte wordt morgen tijdens een oefenduel aan een laatste test onderworpen. De Amsterdam mer kampt nog met een lichte dijbeenkwetsuur. Zondag speelt Nederland zijn eerste wedstrijd voor het olympische toernooi tegen het GOS. Tot 24 uur voor die wedstrijd heeft bondscoach Hans Jorritsma, via de overhan diging van een medische verkla ring, nog de mogelijkheid een vervanger op te roepen. SESTRIERE Rtr De negen meter staat op het netvlies van versprin ger Mike Powell. Gisteren bleef de wereldkampioen in Sestrieres met 8 meter 99 één centimeter onder de magische grens. Het was de verste sprong in de geschiedenis. De Amerikaan reikte vier centimeter verder dan zijn fabuleuze we reldrecord op de wereld titelstrijd van 1991 in Tokyo, alwaar hij na 23 jaar Bob Beamon afloste. De historische sprong komt evenwel niet in aanmerking voor de re cordboeken. Powell had bij zijn sprong een stevige bries in de rug van 4,4 meter per seconde. Re glementair is slechts 2,0 meter toegestaan. De prestatie van Powell was het hoogtepunt van de wedstrijden. De Ame rikaan volgde gespannen de meting van zijn sprong. Na het oplichten van de 8.99 barstte hij zo wat van vreugde. Als een dwaas rende hij over de baan, kraaiend van ple zier. De 10.000 toeschou wers gaven de atleet een minutenlange ovatie. „In Barcelona ga ik een we reldrecord springen", voorspelde Powell zelfbe wust. Mike Powell verkeerde gisteren even in de waan zijn eigen wereldrecord verspringen ver beterd te hebben. Maar door te veel rugwind werd zijn sprong van 8.99 meter ongeldig klaard. Heike Drechsler veronder stelde met haar sprong van 7 meter 63 het wereld record verbeterd te heb ben. De Duitse landde 11 centimeter verder dan Ga- lina Tsjistjakova vier jaar geleden. Bij de windme ting veranderde het blij spel in een tragedie voor Drechsler. Ze had 2,01 me ter rugwind, 0,01 meter te veel om de sprong officieel als wereldrecord te laten gelden. „Pure pech", treurde Drechsler. De Amerikanen zijn klaar voor de Olympische Spe len. De hoogtestage in het 2050 meter hoge Sestrieres in de Italiaanse Alpen, af gelopen zaterdag finish- plaats in de Ronde van Frankrijk, bracht de atle- ten in perfecte vorm. Gwen Torrence raffelde met 2,8 meter wind de 100 meter af in 10,82 secon den, Carl Lewis in 9,98 se conden. De zesvoudige Olympische kampioen heeft zich voor Barcelona niet gekwalificeerd voor de 100 en 200 meter. „Als ik aan de start zou mogen verschijnen, loop ik 9,80", blufte Lewis, houder van foto»ap het wereldrecord (9,86). Hij versloeg in Italië onder anderen zijn landgenoten Leroy Burrell (10,03) en Mark Wilherspoon (10,04), die in Spanje wel op de sprintnummers uitkomen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18