Roche draait warm voor Tour '93 Perini succesvol zonder zeges Tour de France TOUR '92 1 WOENSDAG 22 JULI 1992 TVM boet voor hulp aan Konisjev LABOURBOULE» De Transport Verzekerings Maatschappij van Ad Bos heeft gisteren lichte Financiële schade opgelopen. De ploeg leiding en Dimitri Konisjev werden beboet wegens overtreding van de reglementen. In totaal moet TVM ongeveer 900 gulden neertellen. Konisjev liep tegen een geldstraf van 250 gulden op wegens het aannemen van eten op een plaats waar het niet is toegestaan. Hij kreeg bovendien 20 seconden straftijd en 20 punten in mindering. De ploegleiding handelde in de koers niet conform de aanwijzigingen van de wedstrijdleiding en moet 650 gulden storten in de strafpot. Premier Lubbers maakt etappe mee labourboule» Premier Ruud Lubbers heeft de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk als gast van de TVM-ploeg gevolgd. De minister-president was gisteren vergezeld van zijn echtgeno te Ria. Voor het vertrek van de etappe in Saint-Etienne onder hield hij zich met Gert-Jan Theunisse en maakte hij ook een praatje met Eddy Bouwmans, de debutant uit de Panasonic- ploeg van Peter Post. Lubbers en zijn vrouw volgden de rit naar La Bourboule in de auto van Guido van Calster, de assistent ploegleider die sinds het vertrek van Priem eerste man van de TVM-ploeg is. Velen, en niet de eersten de besten, hadden hem al afge schreven. Stephen Roche, beroepswielrenner en bovenal een aimabel mens, kon geen klinker meer uit de straat fietsen. Was, als gevolg van allerhande grote en kleine kwalen, tot op de draad versleten. Van een topper ver worden tot een tobber. pijn geleden. Zeker de afgelo pen vijf jaar. Vaak vroeg ik me af: is dit nou domme pech of doe ik het gewoon verkeerd? Maar ik geloof niet in pech en heb vertrouwen in alles wat ik geneugten des levens en te wei nig c i het t koer: TOUR IN CIJFERS ZESTIENDE ETAPPE 5 Roche (Ier) 212 I Indurain (Spa), 8. Bugno (Ita), 9. Ghirotto (Ita) 0.55, 10. Breukink 0.57, 11. Theunisse, 12. Lino (Fra), 13. Hampsten 1.09, 24. Bouwmans. 25. Jerome Simt 1.12, 26. Perez (Spa) 1.15, 27. Robi 1.25. 28. Chioccioli (Ita), 29. Murg Fignon (Fr Den Bak •I 15.41, 113. Mai ders, 122. Kokkelkoren, 127. Ma en laatste Hodge (Aus). Opgegever ALGEMEEN 1.45, 82. Den Bakker, 83. Man- 131. gado 1.50, 15.56, 9. Roche 17.22, 15.54, 8. Peri Vona 19.22, 11. 20.01, 12. Theunisse 20.32, r (GBr) 24.14, 18. Rooks 24.30. rgas (Col) 35.31, 24 Fignon 37 22. 18. 26. Murguialday 39.29, 45.36. 28. Elli(lta) 46 14. /irenque 37.48. ■gMpRHM 1 59. 30 Boui 54.41. 89. Van Aert 2.24.01, 94. Den Bakker 2.31.06, 100. Maassen 2 41,00. 114. Kok kelkoren 3 03 08,115. Nijdam 3.03.11128 Van Poppel 3.30.44, 130. Manders 3.47.45. 131. Quevedo(Spa) 3 A 10 03,21. E Carrera o 1.11,4. Z 1.42, 12. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Car rera 240.14.18, 2. Banesto 29.08, 3. Clas 39.21, 4. Gatorade 1.03.58, 5. Z 1.08,09, 6. 1.42 58, 12. Panaso- ;r5.02 20 1.17.05, 9. I PUNTENKLASSEMENT: Ghirc n2. I v 182, t 207 pui cci 163, 'Altijd hetzelfde gesodemieter' A BOURBOULE GPD Frans Maassen, voornaam lid van de Buckler-formatie, vindt dat de Nederlandse wielerploe gen in deze „voor hen donkere tijden meer moeten samenwer ken. En elkaar vooral niet moe ten tegenwerken. De Limburger opperde dat na de etappe Brus sel-Valkenburg, toen een ont snapping, waarvan hij met on der anderen Jelle Nijdam deel uitmaakte, door de ploeg van Panasonic werd verijdeld. Gisteren laaide de 'stille' oor log tussen de jongens van Post (Panasonic) en Raas (Buckler) andermaal op. Nu tussen Saint- Etienne en La Bourboule. Het begon na 112 Idlometer, toen Dimitri Zhdanov ten aanval trok en Jelle Nijdam (ploeg Raas), samen met de Belg Peter de Clercq, de GOS'er van Post counterde. Na 152 kilometer was de voorspong van het trio opgelopen tot bijna zes minu ten, hoewel Nijdam weigerde een bijdrage te leveren aan deze vlucht. Een beetje gênant werd het allemaal, toen Zhdanov Nijdam wel eens op kop wilde zien ko men. Hij liet het tempo zo zak ken, dat het bijna tot een 'sur place' kwam. De Clercq profi teerde van dit door aloude riva liteit gevoede spel en demar reerde van de twee elkaar in de wielen rijdende renners weg. Theo de Rooy, ploegleider van Panasonic, reageerde furieus op de handelwijze van Nijdam, toen hem door de Franse tv- verslaggever, die op de motor meerijdt, de microfoon werd voorgehouden. „Flet is altijd hetzelfde gesodemieter. Ik be grijp er niets van. Een Neder landse ploeg rijdt tegen een Rus. Enkel en alleen om ons te laten verliezen." Nijdam wilde dat later niet ontkennen. ,,Ik had de rit naar Valkenburg nog een beetje in mijn hoofd. En ja, die contro verse tussen Post en Raas speelt ook een tikje mee. Maar aan de andere kant, voor mij had het sowieso weinig zin om mee te rijden. Die Zhdanov is bergop beter dan ik, dus was ik toch kansloos." Waarom dan toch meegaan in een ontsnapping? Nijdam: ,.Ach, je moet ook een beetje om de publiciteit denken." i 140, 6. Bugno 131.' Roche ervaart deze Tour dat de aanhouder uiteindelijk wint. In Valkenburg greep hij - door toedoen van Gilles Delion - nog net naast de hoofdprijs, gisteren trof hij wel de roos. In La Bour boule, dat zich afficheert als zuurstofoord, maakte Roche een lange neus naar al degenen die hem al in de vuilnisbak had den gekieperd. Solo overwon hij de laatste serieuze bergen van deze Ron de. Op de Col de la Croix Mo- rand demarreerde hij en een dik half uur later later zette hij op de Cote de Charlannes een mooie kroon op zijn activiteiten van de afgelopen weken. „Sinds San Sebastion ben ik goed in vorm, maar het wilde een paar keer net niet lukken. Vol onge duld wachtte ik een nieuwe kans af. Die is gelukkig geko men." Roche laat weten dat hij nog snodere plannen koestert. „Vol gend jaar moet ik deze come back van de finishing touch voorzien. Dan wil ik de Tour winnen. Ik heb nog steeds de kwaliteiten. Dat is dat de afgelo pen jaren niet heb kunnen to nen, komt door al die blessu res." Na zijn succesjaar 1987, waar in hij voor een bijna unieke trilogie zorgde door zowel de Giro, de Tour als het WK win nend te beëindigen (alleen Merckx heeft dat ook gepres teerd), sleet Roche zijn dagen vooral in de ziekenboeg. Hij was nog maar nauwelijks gehuldigd in zijn regenboogtrui, of een knieblessure noopte hem tot af stappen. Het was het begin van een lange lijdensweg. Roche: „Het was soms om depressief van te worden. Ik heb veel ge wonnen, maar ook heel veel doe." Financieel leed hij er niet on der. Roche smeedde het ijzer toen het heet was (eind 1987) en kreeg bij Fagor het vorstelij ke salaris dat hij wenste. Veel zag de Franse sponsor niet van deze investering terug. Twee jaar later verkaste Roche naar het Belgische Histor en vorig jaar reed hij als sandwichman van Tonton Tapis rond. Bij geen van die ploegen ging het goed met Roche. Met name het vorige jaar ervoer hij als een nachtmerrie. Het wilde niet bo teren met ploegleider Roger de Vlaeminck, ooit een toprenner in het tijdperk Merckx. Het werd van kwaad tot erger, met als klap op de vuurpijl een inci dent dat hem de Tour van vorig jaar kostte. Op de tweede dag werd Roche in Lyon uit koers gehaald, nadat hij in de ploe gentijdrit te laat was binnen ge komen. Niet dat de Ier door zijn co-equipers uit de wielen was gereden, nee, Roche kwam te laat aan het vertrek. Dat neemt hij De Vlaeminck nog altijd zeer kwalijk. Roche: „Hij gaf me de verkeerde starttijd op. Niette min was ik in de buurt, draaide rondjes bij het startpodium. Niemand die echter een kik gaf toen ik niet direct aan het ver trek verscheen, terwijl er toch mecaniciens en verzorgers in de buurt waren." Oorlog Sindsdien is het oorlog tussen Roche en De Vlaeminck. De Belg vond dat zijn kopman niet goed met zijn vak bezig was, zich te veel bezondigde aan de Roche sloeg - verbaal - hard te rug. „Die De Vlaeminck is nog niet goed genoeg voor het ama- teurwielrennen. Ik ben niet de enige die er zo over denkt, wel de enige die het zegt. Roger weet alles van Parijs-Roubaix, maar daar is ook alles mee ge zegd. Hij kan niets, niet coachen, niet organiseren, zelfs nog geen vliegtickets regelen. En zo'n man moet dan leiding aan een ploeg geven." De ruzie met De Vlaeminck heeft hem niet onberoerd gela ten. Roche: „Er is iets gebroken bij me, maar gelukkig bleef het vuurtje in me nog smeulen. Ik kreeg van de winter twee zes- daagse-contracten aangeboden, in Grenoble en München. Daar heb ik besloten om door te gaan." Ondanks zijn 32 jaar, was er nog belangstelling voor de in Parijs levende Roche. In Spanje dongen Festina en Amaya naar zijn gunsten, in Italië wilde Jolly wel met hem in zee. Hij koos echter voor zijn oude liefde, Carrera, eveneens Italiaans van snit. De ploeg waar hij zijn grootste triomfen vierde. Roche: „Ik heb mijn hart laten spreken, dat lag bij Carrera. Chiappucci liet ook merken dat hij mij er graag bij wilde hebben. Bij die andere ploegen kon ik meer verdienen, maar moest ik het geheel gaan dragen. Dat wil ik niet meer." Toch loopt nog niet alles naar wens voor Roche. Hij kampt weer eens met een lichamelijk ongemak. Dit keer kwelt een hernia hem. Wat lijden betreft is Roche niet voor een kleintje vervaard. Het zoet der overwin ning werkte in La Bourboule als een adequate pijnstiller. Roche: „Ik wil niet oud worden op de fiets. Het wordt ook steeds moeilijker om je staande te houden. Bovendien mis ik steeds meer een goede sfeer in het peloton. Er is haast niets menselijks meer. Je kan niet eens meer afstappen om een plas te doen, zeker weten dat er iemand demarreert." Giancarlo Perini: „Chiappucci en Roche rijden zo goed, dat ik gewoon aan mijn eigen klassement kan denken." fo\ LA BOURBOULE PETER OUWERKERK GFTJ-VERSLAGGEVER Iedere ochtend kunnen de grootste ijdeltui ten van het Tourpeloton naar een speciaal voor hen meereizende kapster in het 'villa- ge depart', het vip-dorp bij de start. Phil An derson laat dagelijks een fraaie staart in zijn 30 centimeter lange lokken vlechten, Brian Holm en Sören Iilholt vragen bij de 'coif fure' om hetzelfde. Er zijn ook renners die geen kapster nodig hebben. Bij Carrera hebben ze er twee van dat slag: Massimo Ghirotto en Giancarlo Perini. Kaalslag tot op de kruin. Ghirotto is de bekendste van de twee; die wil nog wel eens een ritje winnen, zo links en rechts. Maar Perini is de absolute sensa tie van deze Tour: achtste, op twee luttele seconden van Erik Breukink en zelfs nog voor zijn schaduwkopman Stephen Roche geklasseerd. Perini, 32 jaar, heeft zeven keer de Giro gereden en is nu bezig aan zijn zevende Tour de France. Maar nog nooit is er zo veel belangstelling voor zijn persoon geweest als in deze julimaand. Gistermorgen waren er zelfs twee verslaggevers, die meer van de kleine kale Carrera-renner wilden weten. Na de etappe zal hij in het tv-Tourprogram- ma van Antenne 2, Velo Club. Hij verschoot In de wielerbijbel staat over hem: woon plaats: Carpaneto Piacentino (bij Piacenza); zijn geboortedatum: 02-12-59; zijn de buutjaar als prof: 1981; zijn werkgevers: Inoxpran en Carrera - dus eigenlijk altijd bij Davide Boifava. Aantal overwinningen? Pe rini haalt enigszins beschaamd adem voor het antwoord: „In mijn twaalf jaar als prof heb ik nog nooit een koers kunnen win- Inboedel Met Ghirotto en Leali behoort hij tot de in boedel van de ploeg-Boifava. In de grote sprintersjaren van Bontempi leidde hij 'de buffel' naar menige ritoverwinning, recen telijk was hij één van de locomotieven in het treintje voor Abdoesjaparov. Perini kreeg voor het eerst Italiaanse be kendheid toen hij in 1986 in de Ronde van Zwitserland zwaar ten val kwam. Hij liep een beschadiging van het schedeldak op; voor de voortzetting van zijn carrière werd gevreesd. De 'Beatle', zoals hij tegenwoordig door de grootste lolbroeken in het peloton wordt genoemd, kreeg echter' ook in 1987 een contract van Boifava en hij is hem daar nog altijd dankbaar voor. Terwijl Chiappucci zijn eigen ambities niet kon verhullen, be sloot Perini zich voor altijd neer te leggen bij een dienende rol. Hij verhuurde zijn be nen aan de beter bedeelden. Harmeling komt niet verder dan tekenen presentielijst KORTJE A BOURBOULE GPD Voor de start van de zestiende etappe was het duidelijk: Rob Har meling zou het moeilijk krijgen. Terwijl TVM-directeur Ad Bos en diens zoon Arjan (pr-man bij de wielerploeg), gevangen door vele camera's, pronkten met minister-president Lubbers en zijn vrouw, zat Harmeling als een dood vogeltje in de ploegleidersauto van Guido van Calster. De nacht was hem slecht bekomen. Het lichaam was volledig van slag geraakt, wellicht als gevolg van oververmoeidheid, 's Morgens lukte het eten van geen kant en was het in feite al over en uit met de glorieuze ritwinnaar van Bordeaux. De Nijverdaller tekende nog wel de presentielijst, ging ook van start, maar niet lang daarna meldde Radio Tour zijn opgave. Desondanks zal Harmeling goed gaan boeren in het traditionele criterium-cyclus na de Tour. Als één van de weinige Nederlanders (met Van Poppel) kan hij bogen op een aansprekend succes. Vorig jaar was hij trouwens ook al een veelgevraagd man in het kermisachtige werk rond kerk en kroeg. Dat was een gevolg van de rode lantaarn, die hij een jaar geleden aan de Tour overhield. Hij werd toen 158ste en laatste. Als Atle Kvalsvoll woord houdt, wordt zijn afgelopen weekeinde geboren zoontje Franco genoemd. Maandag voor het vertrek van de etappe Bourg d'Oisan-Saint Etienne kondigde hij zijn j de i i de v naar zou krijgen. Chioccioli, sinds zaterdag vader van een tweede zoon, won. Dus de klei ne van de Deen heet sinds maandag Franco Kvalsvoll. Een geluk dat Gert-Jan Theu nisse geen kans zag te winnen, want Gert-Jan Kvalsvoll klinkt nauwelijks, nog maar te zwijgen van Vjatsjeslav (Ekimov) Kvals voll. Een ongeschreven wet in de wielerwereld is, dat wanneer de kopman goed rijdt, de rest van de ploeg zich daaraan optrekt. Giancarlo Perini is een duidelijk bewijs van die stelling. Een andere verklaring voor zijn sterke, vooral fegelmatige en af en toe ook offensieve optreden in deze Tour heeft hij niet. Zijn mooiste herinnering uit zijn carrière, zijn naderende top-tien plaats in de Tour? Perini begint al te knikken: „Het is onge looflijk. Ik had me er volledig op ingesteld 23 dagen knechten voor Chiappucci en Ro che, maar ze rijden zo goed, dat ik gewoon aan mijn eigen klassement kan denken." Nog nul overwinningen en ook nog nul selecties in de Italiaanse ploeg voor het WK. De beloning ligt daar, straks in de Azzurri- ploeg voor Benidorm? Perini: „Bondscoach Martini is me al komen opzoeken, deze ronde. Ik weet dat Chiappucci me CTaag wil meehebben naar het WK. Martini heeft me gezegd dat ik een heel goede kans maak als ik me ook nog eens onderscheid in de pre- mundiale. Moet lukken. Ik heb de smaak nu te pakken." Nog twee seizoenen, en dan zit de wielercarrière van Perini erop. Zijn top 10-klassering in deze Tour kan hij amper nog te gelde maken. „Maar ik ben tevreden, ik kan straks een fietsenzaak beginnen. Dan heb ik het toch niet slecht gedaan." On danks zijn nul overwinningen. Hij moet uniek zijn, Perini. TOUR OP TV Woensdag 22 juli: zeventiende etappe, La Bourboule - Montlugon, 189 km. Start 11.45 uur, finish circa 17.00 uur. Een van twee tussensprints voorzien glooiend parcours, maar het blijft wat dat betreft bij hellinkjes van de vierde ca tegorie. Dit zijn ze: de Cote de Mejanesse (na 6 km), de Co- te de Confolent Port-Dieu (na 27 km), de Cote de Rozeille (na 100,5 km) en de Cote d'Evaux-les-Bains (na 145.5 km). Niet bijster zwaar derhalve, zodat een massasprint tot de mogelijkheden lijkt te behoren. 15.30-17.10 19.12-19.53 Veretz MiilTül OURS HAJ FRANKRIJK Blère it:t-1 Tiïl Ec»ellleE3H i..m-UTTfflV QChateauroux 1*1.7111 Arterites EE! '^Corlay [J£J3 La Chatre M0NTLUQ0N EURO 15 00-17.00 1900-19.30 23 00-24.00 Donderdag 23 juli: achttiende etappe, Montlugon - Tours, 213.5 km Start 11.05 uur. finish circa 17 00 uur Op twee molshopen van de vierde categone na (de Cote d'Ars na 59 km en de Cote de Corlay na 68.5 km) is het alle maal vlak, met groene trui-punten bij twee tussensprints. De klassement-renners zullen al met hun gedachten bij de tijdnt van morgen zijn, dus gloort er perspectief voor de rappe jon gens. Tours heeft een traditie als het op sprintfestivals (Pa rijs-Tours) aankomt, dus waarom ook nu niet? 09.00-10.00 15 00-17.00

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17