'Het is een grote puinhoop in Italië' Gekke Kees loopt nu wat 'braver' Het gevecht voor de Spaanse stier Tiplijn Rijke golfers gunnen Nederlander maandloon Het Gesprek van de Zomerdag Dertig mille geëist voor exploitatie illegale lotto Tonnen Kemp vast tegen meer rente WOENSDAG 22 JULI 1992 13 Italiaanse ondernemers somber over situatie in vaderland Italië wordt de laatste maanden wederom geteisterd door het geweld van de mafia. Rechter Paolo Borsellino werd afgelopen zondag samen met zijn vijf lijf wachten naar de andere wereld geblazen door een autobom, die meteen ook een halve woonwijk wegsloeg. Nog geen twee maan den daarvoor werd rechter Fal cone door de mafia geliqui deerd. Wat is er toch aan de hand met ons 'bella Italia'? Wij vroegen een aantal Italiaanse ondernemers in de regio naar hun commentaar op deze ge beurtenissen. Pizzeria Karalis in Katwijk: „Wat je in Italië ziet gebeuren, is je reinste vorm van anarchis me. Dat dit allemaal mogelijk is, komt doordat er geen goede re gering zit. En door het rechts systeem. Als iemand in Italië een misdaad begaat, moet hij worden berecht in de provincie waar hij vandaan komt. Dat is niet goed. Hij zou ter plekke moeten worden berecht, op de plaats waar hij de misdaad heeft gepleegd; in de plaats waar hij vandaan komt, kent hij vaak veel mensen, van wie er mis schien een wel omkoopbaar is." „Deze aanslagen geven Italië geen goede naam. Maar om nou te zeggen dat het een ge vaarlijk land is, nee, dat vind ik echt overdreven. Ik ken mensen die al dertig jaar lang op Sardi nië komen en daar nog nooit iets hebben meegemaakt. Ze worden er gastvrij en met open armen ontvangen. Je moet de zaak altijd van twee kanten be kijken. Vergelijk het met de gang van zaken in een restau rant: je ziet vaak dat mensen al leen maar de rechterkant van de menukaart bekijken, de kant waar de prijzen staan. De lirf"- kerkant, waar de gerechten wor den beschreven, vergeten ze Pino Carta van pizzeria Karalis in Katwijk samen met zijn zoontje Orlando, die advocaat wil worden. vaak. En ja, dan missen ze veel moois." „Natuurlijk heb je ook in Italië wel opgeschoten jongeren die de boel in het honderd sturen. Ik was onlangs op Sardinië en toen is daar mijn auto door twee joy-riders gestolen. De Ita liaanse politie is ze achternage- gaan. Op een gegeven moment wilden die jongens de politie auto van de weg af rijden en toen hebben de agenten het vuur op hen geopend. Daarbij is mijn Alfa Romeo doorzeefd. De daders raakten nauwelijks ge wond. Een van hen is geraakt aan zijn oorlelletje. De officier van justitie eiste anderhalf jaar, maar omdat die jongens stoer deden en zeiden dat ze de vol gende keer een Porsche zouden stelen om de politie vlugger af te zijn, kregen ze drieënhalf jaar. Maar ach, dit soort dingen gebeurt in andere landen ook wel." „Er is een sterke man nodig in Italië. Iemand die krachtdadig optreedt. En dan bedoel ik zeker FOTO JAN HOLVAST niet zo'n figuur als Benito Mus solini, maar gewoon iemand die de zaak onder controle heeft. En dat moet snel gebeuren, anders gaat het mis." IJssalon Capri, Leiden: „Ik ben geboren tegen de grens van Oostenrijk, in Noord-Italië. En dat is daar echt een andere cultuur. Sicilië is daar zo ver weg." Pizzeria O Sole Mio, Leiden: „Dit is niet goed. Niet goed." Pizzeria Sardegna, Voorscho- „Ik heb geen commentaar. Poli tiek interesseert mij absoluut niets." Pizzeria Da Nino, Voorschoten: „Dit is een hele vervelende zaak. Italië is op het ogenblik vol conflicten. De regering moet overwicht krijgen en dat over wicht heeft ze niet. Het is geen goede zaak. Want de mensen slaan gauw aan het generalise ren en dan krijgen alle Italianen het stempel 'mafia' opgedrukt. Terwijl dat natuurlijk absolute onzin is. Ik vind dat de regering wel moet opschieten, want dit loopt uit de hand." Pizzeria Romantica, Sassen- heim: „Ach, meneer, ik leef in Holland en niet in Italië. Maar natuurlijk raakt het me wat daar gebeurt. Maar indirect. En het is altijd heel slecht als er goeie mensen doodgaan." Pizzeria Palazzina, Leiderdorp: „Ik zal u zeggen: ik ben net te rug uit Italië. Het is er een puin hoop. De regering komt 30 mil jard lire tekort en nu hebben ze besloten om zich van alle bank rekeningen 0,6 procent toe te eigenen. Dat is toch geen rege ring meer die daar zit! Daardoor komt het anti-mafiabeleid ook nooit goed van de grond. Ze hebben allemaal hun geld naar Zwitserland gebracht en nu komt het land tekort! Ik zie het somber in als het zo doorgaat. Ja, ik schaam me er soms een beetje voor." Kees Snijders (64) uit Katwijk maakt een heftig wegwerpge baar. „Niks ervan. Regenjack aan en gewoon doorlopen. De ene voet voor de andere." Zoals hij dat al voor de 31ste keer doet in de Vierdaagse van Nijmegen. Het advies van de organisatie om met onweer bij het dichtst bijzijnde huis aan te bellen om te mogep schuilen, is niet aan hem besteed. Via de Vierdaagse is de geboren Nijmegenaar Snijders bij de marine gegaan en uiteindelijk op het marinevliegkamp in Val kenburg terechtgekomen. „Het was in 1946 toen ik naar de stoet mensen stond te kijken. Ik zag de marine en was meteen verkocht. Ik vond het zo mooi dat ik me even later heb aange meld." Toen hij enige jaren ge leden afscheid nam, was hij ma joor vliegtuigbouwer.„Op Kat wijk kenner) de meesten mij als Gekke Kees. Ja ik ben nogal luidruchtig aanwezig. Ik ben in Katwijk erg bekend, ik knip na melijk de kaartjes bij Quick Boys. Bovendien heb ik ruim zeven jaar als vrijwilliger op de ambulance gezeten. Soms ko men er mensen naar mij toe die ik helemaal niet ken, ken je wel nagaan." Hij neemt nog een slok van zijn biertje. Die gaan er nog heel best in. „Jazeker, maar dat was vroeger nog veel beter hoor. Er waren tijden, ja schrijf dat niet op want dan krijg ik ruzie met mijn vrouw, dat we na het lo pen nog wat biertjes gingen pakken en dan werd het wel twaalf uur en nog wat later. De volgende dag? Dat was natuur lijk vreselijk. Alles op nul zetten en blijven gaan. Wat praat ik nou, jij gaat toch zeker ook nog wel eens stappen. Dan hoef ik je toch niets te vertellen", zegt Snijders onderwijl een flinke por uitdelend. De laatste jaren loopt Snijders wat 'braver'. Na afloop nog even hier en daar een praatje maken en dan om negen uur naar bed. „Lekker slapen. Ben ik de vol gende dag zo fris als wat. Ik zal je bekennen dat ik vorig jaar met dat ritme op vrijdagavond fitter was dan aan het begin van de week. En weet je wat het ook is. Als je uitgerust bent en goed loopt, dan kun je onderweg nog eens hier en daar een ouwe- hoersmoesje maken", en Snij ders zwaait naar de zoveelste oude bekende die voorbij loopt. Af en toe wenst Snijders dat hij Noors of Zweeds kan praten. „Dan zou ik aan die lui vragen wat zij nou van die 38.000 getik- telingen vinden die zo'n Vier daagse lopen. Ja, helemaal ge tikt zijn we natuurlijk niet. Je le vert een niet onaanzienlijke prestatie voor jezelf." .Bovendien verbroedert de Vierdaagse. Op het werk durfde ik bij voorbeeld niet met een kapitein te praten. Ik was im mers maar een gewone jongen. Maar in Nijmegen doe je dat wel. Het gaat ook om de sfeer hier. Heb jij vandaag mensen horen vloeken? Nee. Ja, als ie mand even in de knijp zit en op z'n hielen wordt getrapt, dan kan er wel eens een lelijk woord vallen".„Goed je hebt zo zeker wel genoeg voor voor je stukkie. Dan stap ik maar op. Morgen is het weer mooi weer, want de zwaluwen vliegen hoog in de lucht. Dat heb ik van Katwijkse vissers en die hebben altijd g lijk." Voor wie het nog niet weet: het is vandaag Wereld Stierendag. En voor wie denkt dat dat niets te betekenen heeft: de Spaanse ambassade in Den Haag heeft vandaag dik 300.000 handteke ningen in ontvangst genomen. Ze zijn van mensen die fel ge kant zijn tegen het traditionele stierenvechten in Spanje. Drie duizend protesten zijn afkom stig uit Katwijk en omgeving. Katwijker Henk Bont, echtge noot van de eigenares van hon dentrimsalon Yentl in de bad plaats, heeft zich namelijk ont popt als een echte stieren vriend. Heeft u zelf weieens een stieren gevecht bijgewoond? Nee, ik zou daar ook niet bij kunnen zijn. Ik denk dat ik nogal ruzie zou krijgen. Ik heb weieens iets ervan op televisie gezien en in films. Hoe bent u betrokken gerankt bij deze actie? Mijn echtgenote en ik zijn lid van de dierenbescherming en zagen een formulier over de ac tie in 'Dier', het blad van de ver eniging. Ik heb toen contact op genomen met de campagne-co- ordinator in Utrecht. Er kwa men toen lijsten in de hon dentrimsalon te liggen. Waarom voert u juist actie tegen deze vorm van dierenmishande- ling Elke dag staat in de krant wel een artikel over dierenleed. Wij zouden het liefst overal wat aan doen. Maar dat gaat niet altijd. Deze actie heeft ons niets ge kost, alleen maar moeite. Het geeft veel voldoening. Het is ook iets tastbaars: mensen kun nen hun handtekening zetten. Heeft u ook negatieve reacties gekregen? Nee. Mensen zetten juist aan vullingen op het handtekenin genformulier. Op de randen zijn woorden als 'walgelijk' en 'bar baars'geschreven. Aan welke andere misstanden zou u iets willen doen? Ik zou willen dat het merendeel van de katten hier zou worden gecastreerd en gesteriliseerd. De asiels zitten vol. Maar ik weet niet hoe ik dat kan veran-, deren. Misschien dat u een sug gestie heeft? In Spanje en veel zuidelijke landen gebeuren ook andere nare dingen: daar wor den bijvoorbeeld levende geiten van kerktorens gegooid. Denkt u dat deze actie helpt? Er zijn in 63 landen 2,4 miljoen handtekeningen opgehaald. Het is niet alleen belangrijk dat de autoriteiten deze handtekenin gen krijgen, maar ook dat men sen erbij stilstaan dat ze niet naar stierengevechten toe moe ten gaan als ze in Spanje zijn. Want dan houden ze het juist in stand. In Spanje zeifis namelijk maar 18 procent van de bevol king tegen afschaffing. Heeft u geen medelijden met de stierenvechters? Absoluut niet. Een stierenvech ter kiest er zelf voor om de op leiding te volgen en het vak in te gaan. Een stier doet dat perti nent niet. En die legt na twee of drie keer oplappen en dicht naaien echt het loodje. janet van duk ledereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezonden brief is weer te veel van het goede. Laat ons weten wat u irriteert, wat uw boosheid of teleurstelling is. Of heeft u mis schien gewoon een tip over iets opmerkelijks en niet alledaags wat rich in uw buurt afspeelt? U kunt daarvoor terecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pagina 'Het Gesprek van de Zomerdag'. U kunt ons op werkdagen bellen van 8.30 tot 16.00 uur. Ons telefoonnummer is 071 - 161440, het faxnummer is 071-161488. 's Werelds beste golfers ver maakten gisteren, twee dagen voor de start van het 'Heineken Dutch Open', het Noordwijkse golfpubliek met een zogenaam de shoot-out. Spelers als Greg Norman, Payne Stewart, Ian Ba ker-Finch en José-Maria Olaza- bal mochten en passant ook nog even 30.000 gulden verde len. Nu zijn dat bedragen waarvoor de wereldtop allang niet meer met de ogen knippert. En dat is nu precies wat een 'shoot-out' leuk moet maken. Door het prij zengeld laag te houden, golfen de spelers ontspannen, hebben tijd voor grappen en grollen en laten de meest onwaarschijnlij ke slagen zien. Het principe van de 'shobt-out' is simpel. Tien spelers slaan af op de eerste hole, degene met de slechtste score valt af. Eindi gen er meer op de laatste plaats,' dan volgt een 'shoot-out'. De scheidsrechter legt de bal net buiten de green, bijvoorbeeld in een bunker, en de spelers pro beren zo dicht mogelijk bij de hole te slaan. Degene die het verst van de vlag verwijderd is, valt af. Echt serieus streden de spelers niet om die eer. Op de vijfde hole bijvoorbeeld probeerden Stewart en Olazabal de bal bij de afslag over een bomenrij heen te slaan. Dat heb ik nog nooit iemand op deze baan zien doen", zei de speaker nog; de spelers zagen de bal dan ook diep in het bos verdwijnen. De Nederlandse speler Chris van der Velde hield zich afzijdig van die grappenmakerij. Aan de ene kant omdat hij nog niet op genomen is in het groepje top- golfers, aan de andere kant om dat de hoofdprijs voor hem nog wel een wezenlijk bedrag is. Met de Australiër Baker-Finch bleef Van der Velde dan ook over op de negende hole. „Het gaat om 8000 gulden, voor Ba- ker-Finch een etentje, voor Van der Velde een maandsalaris", merkte de speaker op vlak voor de beslissende slagen. De Ne derlander nam een maandloon mee naar huis. willem sp1erduk Kort geding op laatste moment afgeblazen noordwuk/den haag cerberus persbureau Officier van justitie mr. M. van der Horst heeft 'gisteren voor de Haagse rechtbank een boete van 30.000 gulden geëist tegen een 41-jarige man uit Noord- wijk. De Noordwijker wordt er van verdacht in '88 en '89 de belasting voor een aanzienlijk bedrag te hebben opgelicht door het organiseren van een il legale lotto. Volgens een berekening van de fiscus zou de Noordwijker tussen de drie en vijf ton per jaar hebben overgehouden aan de illegale toto, maar die in komsten niet hebben opgege ven aan de belasting. Voor het illegale kansspel werd de man al eerder veroordeeld tot een boe te van vijftig mille en vier maan den cel. Hij is in hoger beroep gegaan, omdat hij van mening is dat het niet om kansspel gaat, maar om behendigheid. Door slim te spelen, kan een veel ho ger rendement worden behaald. Tijdens de behandeling van de zaak gisteren kwam de Noordwijker niet opdagen. Vol gens zijn advocaat, mr. J. Den- gering, verblijft de man in Oos tenrijk. Hij zou daar voor een firma werken, die exact hetzelf de toto-systeem exploiteert. „Daar is dat allemaal volstrekt legaal", aldus Dengering. De advocaat bepleitte vrijspraak, omdat de berekening van het fraudebedrag in zijn ogen niet overtuigend was. De rechtbank doet op 4 augustus uitspraak. Mens koopt hotel Zinger Noordwijk noordwuk paul de vlieger Hotel Zinger aan de Zeereep in Noordwijk is vanmorgen gekocht door Harry Mens. De makelaar uit Lisse deed tijdens de veiling het hoogste bod: 3.1 miljoen gulden. Makelaar Harry Mens is momenteel al eigenaar van onder meer het nog leeg staande Noordwijkse hotel 'Noordwijk', het Gat van Palace en twee leegstaande panden aan de Hoofdstraat. „Ik maak hier wat moois van. Dit wordt geen zandbak", al dus Mens verwijzend naar het Gat van Palace. AGENDA WOENSDAG 22 JULI Katwijk Duinwandeling olv IVN-natuurgids door Berkheide, start bij de Soefi Tempel om 19.30 uur. Zomeravondzang mmv soliste Aleida Verdoes, Oude Kerk, Boulevard, sa menzang 19.50 uur, aanvang 20.00 Leiden Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Woensdagavondzang mmv het Sche- veningse Vissers Vrouwenkoor, Oude Zeekerk, Hoofdstraat 96, aanvang 19.30 uur. Egerlënder Blaaskapel De Zeedorper Muzikanten, De Redschuur, Kon. Wil- helminaboulevard, aanvang 19.30 Optreden van André Hazes in Club '71, zaal open 20.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. alphen aan den run» Zelf heeft Simon Kemp er geen genot van. De staat heeft im mers beslag gelegd op zijn bankrekening. Maar de voor malige transportondernemer uit Hazerswoude, berucht om en berecht voor zijn illegale stortingen van vuil, weet in elk geval wel dat zijn vele tonnen nu tegen een betere rente zijn weggezet. Zijn advocatenkan toor en het rijk zijn overeenge komen dat het geld op een re kening komt die meer vrucht afwerpt. Daarmee is het kort geding dat voor vandaag op de rol stond, afgeblazen. Al een aantal jaar houdt het rijk de vinger op de knip van Kemp. Dat wilde zijn Rotter damse advocatenkantoor Sandberg dan ook niet aan vechten. Wel het feit dat het geld tegen een te lage rente is weggezet. Omdat ook het rijk er baat bij heeft dat dat bedrag groeit, zijn beide nu tot een vergelijk gekomen. „Het geld stond op een reke ning courant", vertelt mr. R. Gasseling van Kemps advoca tenkantoor. „Dat genereert een lage rente want dat brengt maar een half procent op. Kemp was daar niet gelukkig mee. Want als hij het geld ooit krijgt, is het wel handig dat het tussentijds tegen een goede rente wegstaat." „De staat was er ook niet ge lukkig mee", vertelt Gasseling. „Als van dat geld straks een eventuele sanering moet wor den betaald, is het wel handig dat er een groot bedrag op de rekening staat. Hoeveel geld er op de rekening staat, zeg ik niet. Het loopt in de honderd duizenden guldens. Nu staat het op een deposito-rekening en dat levert een rente op van zo'n 8 a 9 procent." Het geld staat overigens niet op naam Kemp, maar op die van een andere particulier. Gasseling zegt niet wie: „Ik wil die mensen niet nog meer overlast bezorgen. Zij wilden die rekening wel omzetten, maar tegen een financiële ver goeding. Dat wilde de staat weer niet. De zaken zijn nu zo geregeld dat er een andere bankrekening is geopend. Een kort geding is dan ook niet meer nodig." Wanneer en of Kemp weer over zijn geld kan beschikken, is niet duidelijk. Justitie is nog steeds bezig met de verhoren van de diverse getuigen. „F.n voordat er wat uitkomt, kan het wel een jaar duren", aldus raadsman Gasseling. De eerste etappe zit er bijna op. De deelnemers aan de Vierdaagse naderen de eindstreep. FOTO WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13