Buurtbus ook voor scholieren 'Ik laat me absoluut niet uit mijn huis wegtreiteren' Luchtdoop voor '25 sterke autoverhalen' Regio Leiden Orions op weg naar Sicilië Huldiging van pikeur Jan Wagenaar WOENSDAG 22 JUL11992 12 REDACTIE DICK VAN DER PLAS (chef) MIEP DE GRAAFF IIESBETH BUITINK ASTRID VAN DEN BERG WILFRED SIMONS CAROLINE VAN OVERBEEKE 071-161419 „De brand is ontstaan in een machine in de lakfabriek. De schade aan de hal valt mee omdat de brand dank zij de brandwerende muren tot één deel van het pand beperkt is gebleven." Volgens woordvoerder A. Bulthuis van de Haagse brandweer was de brand moeilijk te bestrijden vanwe ge aangekoekte verfresten bij de machine. „De brand onst- stond door een warm gelo pen lager. Met de bewuste machine worden houten schroten geïmpregneerd. Waarschijniik zijn vluchtige stoffen in de lak vervolgens in brand gevlogen. Toen wij aankwamen met een spuit- wagen en zes brandweerlie den. stond alleen de machine in brand. Maar ónder de ma chine bevond zich een dikke laag aangekoekte verf die we niet konden blussen. Kort daarop volgde een explosie: waarschijnlijk zijn een aantal vaten met verfverdunner in brand gevlogen. Door die exlosie heeft de brand zich snel kunnen verspreiden." Alleen de brandwerende muren tussen de verschillen de compartimenten konden voorkomen dat het vuur zich vervolgens in de hele fa briekshal verspreidde. „De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de brand. Daarbij wordt ook gekeken of het bedrijf vanwege die verfresten iets te verwijten valt", aldus Bult huis. De brandweer had ruim 2 1/2 uur nodig om de brand meester te worden. Daarna duurde het nog een aantal uren voordat het vuur volle dig was gedoofd. Er werden in totaal 25 brandweerlieden en een aantal blusvoertuigen ingezet. Jeugdige fietsendieven opgepakt wassenaar De aanhouding van twee jonge Hagenaars op 21 ju ni heeft de Wassenaarse politie op het spoor gebracht van een groep van 15 jongens die zich schuldig maakten aan fietsendief stallen. De Hagenaars, in de leeftijd van 11 tot 16 jaar, hebben in hun woonplaats en in Wassenaar zeker 40 rijwielen gestolen. De politie wist tien fietsen te achterhalen, die inmiddels weer bij de eigenaren zijn afgeleverd. De Hagenaars worden binnenkort voorgeleid voor de kinderofficier van justitie. Motorrijdster gewond bij ongeval voorschoten Een 27-jarige motorrijdster uit Voorschoten is gis termorgen rond twaalf uur gewond geraakt bij een ongeval op de Leidseweg-Noord in Voorschoten. Ze werd geraakt door de auto van een 25-jarige bestuurder uit Rijnsburg, die vanuit de parkeervakken plotseling de weg op reed. De Voorschotense is met een hersenschuddingen schaafwonden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. In buurtschappen Zoeterwoude De Zoeterwoudse buurtbus doet vanaf september alle basisscholen in het dorp aan voor het vervoer van de schoolkinderen uit de afgelegen buurtschappen Gelders- woude, Zuidbuurt en Geerpolder. De kleine bus gaat een nieuwe, uitgebreide route rijden en zal ook in Hazers- woude-Dorp en -Rijndijk stoppen. zoeterwoude caroline van overbeeke De busmaatschappij Westne derland, het Buurtbuscomité en de gemeente Zoeterwoude heb ben de oude dienstregeling aan gepast aan de wensen van de inwoners van Zoeterwoude en Hazerswoude. De bus rijdt vol gens de nieuwe dienstregeling dagelijks drie keer per dag de zelfde route tussen 7.30 en 17.30 uur. Doordeweeks voert het traject door de Zuidbuurt, Zoeterwoude, Weipoort, Ha- zerswoude-Rijndijk, Benthui zen, Westeinde en Hazerswou- de-Dorp. In het weekeinde rijdt de bus alleen naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Uit een door het Buurtbusco mité gehouden enquête bleek dat veel bewoners van afgelegen buurtschappen het op prijs stel len als de bus ook stopt bij de scholen in het dorp. J. Harland, secretaris van het comité: „De schoolkinderen hadden vroeger niks aan de bus. In de nieuwe dienstregeling vertrekt de bus op een vroeger tijdstip, om een uur of half acht, en hij doet ver volgens alle scholen in het dorp aan. De kinderen zijn om half negen op school." De buurtbus is een 'gewone bus' die voor ie dereen toegankelijk is. Jaarlijks worden er in Zoeterwoude zo'n 4000 passagiers mee vervoerd. De bus rijdt zo'n drie keer per dag een vaste route. Zo'n 34 vrijwillige chauffeurs zetten zich er voor in. In november viert het buurtbuscomité het tienjari ge bestaan met onder meer een feestavond voor deze vrijwilli gers. De buurtbus zal na de zomer vakantie een nieuwe route ne men over het Weddepad en de Hoge en Lage Broekweg, rich ting Benthuizen en Hazerswou- de-Dorp. Op dit moment zijn deze wegen nog afgesloten van wege reconstructie-werkzaam heden. Om toch het buurtschap Gelderswoude en Benthuizen aan te kunnen doen, rijdt de buurtbus nu tijdelijk over het fietspad langs de Noord Aa. Harland: „Daarvoor hebben we van de provincie Zuid-Holland tijdelijke ontheffing gekregen." De buurtbus komt vanaf sep tember ook door Hazerswoude- Dorp en het buurtschap West einde. Het eindpunt is bij het bejaardencentrum de Driehof in Hazerswoude-Dorp aan de Dorpstraat. Harland: „De buurt bus sluit in het dorp aan op de lijnbussen." De laatste rit na zes uur wordt opgeheven omdat hiervoor te weinig belangstel ling bestaat. De bus rijdt in de nieuwe route ook dagelijks naar het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp. Harland: „Dat is een hele populaire route. De bus zal bij het EZL dagelijks omstreeks 14.00 uur aankomen: het be zoekuur. De bus wacht daar vervolgens één uur en neemt de mensen na het bezoekuur weer mee terug. Ook in het weekein de kunnen mensen van deze dienst gebruik maken." valkenburg peter van der hulst Vanaf het Marinevliegkamp Valkenburg zijn rond het middaguur twee Lockheed Orions vertrokken naar de Italiaanse basis Signella op Sicilië. De patrouillevliegtuigen komen daar onder commando van de West Europese Unie (WEU) en verlenen ondersteuning aan de internationale vloot in de Adriatische Zee. Samen met patrouillevliegtuigen uit Italië, Duitsland en Frankrijk zullen de Nederlandse Orions de vaarbewegingen van schepen controleren. Dit in verband met het embargo dat de Veiligheids raad heeft ingesteld tegen Servië en Montenegro. Met de beide Ori ons vertrokken vanmorgen 44 militairen (bemanning van de vlieg tuigen en twintig man grondpersoneel). Bewoner Kaageiland ten einde raad na brandstichtingen Flinke schade bij brand Dekker-hout in Den Haag warmond/den haag caroline van overbeeke Bij een grote brand in een fa briekshal van houthandel Dekker in Den Haag - een dochterbedrijf van Dekker Hout in Warmond zijn gistermiddag drie brand weerlieden bij bluswerk zaamheden licht gewond ge raakt. De schade aan de fa briek bedraagt ongeveer één miljoen gulden. Drie werknemers van de fabriek aan De Werf zijn voor controle naar het ziekenhuis gebracht omdat er giftige gassen vrijkwamen. Zij kon den direct weer naar huis. Volgens directeur W. Tuit i de vestiging in Warmond kunnen de werkzaamheden het Haagse bedrijf volgen de week weer worden hervat. Jubilerend leasebedrijf uit Leiderdorp stelt anekdotes te boek lbperdorp/schiphol-oost dick van der plas Wat doe je als autolease-bedrijf om een 25-jarig jubileum luis ter bij te zetten? Precies, je biedt relaties en journalisten een vliegtochtje aan. Maar dan wel in een toestel van bijna 50 jaar oud,'waarin het met windkracht zes lijkt alsof er een piloot met de hik heeft plaatsgenomen achter de stuurknuppel. De pas sagiers die weinig op hebben met de roemruchte daden van de luchtvaartpioniers, nemen na afloop in elk geval weer met een gevoel van opluchting plaats in hun auto. Zoals de KLM de feestgangers bij het eerstkomende lustrum waarschijnlijk laat plaatsnemen in T-Fordjes, zo reserveert NLC Autolease op een winderige dinsdagmiddag een Douglas DC-3 van de Dutch Dakota As sociation. Het Leiderdorpse be drijf is één van de hoofdspon sors van deze stichting, die zich tot doel stelt de historische toe stellen als vliegende musea in de lucht te houden. De rondvlucht boven de Leid- se regio wordt aangegrepen om een boekje ten doop te houden met '25 sterke autoverhalen'. Komische voorvallen uit de af gelopen kwart eeuw van het in grootte zevende leasebedrijf van Nederland, opgetekend door Pim Stoel, met illustraties van Jan Apetz, en bedoeld als rela tiegeschenk. Elke anekdote heeft althans een kern van waarheid, zo verzekert de au teur. Maar voor de meeste le zers zullen het waarschijnlijk gewoon sterke verhalen zijn. Mag NLC voor de presentatie van het boekwerkje een weinig voor de hand liggend vervoer middel hebben gekozen, in de uitgestippelde vluchtroute is de hand van het autolease-bedrijf duidelijk te herkennen. Als pi loot Arie van den Berg na het verplichte testen van de Pratt Whitney-motoren de oldtimer zachtjes verend in de lucht brengt, kiest hij koers naar het hoofdkantoor van de onderne ming in Leiderdorp. Op de kaart kijken hoeft niet; hij volgt ge woon de auto's op de rijksweg A4. De al bij de start uitgedeelde Haagse Hopjes doen onderweg hun heilzame werk. De passa giers kauwen verbeten op het snoepje, om bij de voortduren de turbulentie de oren open te kunnen houden. Dat het uit 1943 daterende toestel nogal heftig reageert op de harde windstoten, n<?emt een kalm kijkende steward 'de charme van het vliegen met de Dakota'. Net zoals het ontbreken van air conditioning. Nee hoor, hele maal geen angstzweet, het is ge woon verschrikkelijk warm in de cabine. In de cockpit is de tempera tuur wat draaglijker. De beman ning houdt tijdens de vlucht ge moedelijk een zijraampje open, waardoor volop frisse lucht naar binnenstroomt. Kom daar in een modem straalvliegtuig maar eens om. Ook andere ver gelijkingen gaan mank. Met zijn smalle voorruitjes, de iele wis seltjes en de antiek ogende klokjes en ijzeren handels, is de Dakota onbetwist het lelijke eendje van de luchtvaart. Over de vleugel en langs de snorrende propeller naar om laag turend, trekt het landschap door de smalle zijraampjes voorbij als een promotiefilm voor Holland Waterland. Direct na het plassengebied wordt op 1000 voet hoogte (zo'n 300 hon derd meter) een rondje om het gebouw van NLC gemaakt, waarna het met een gangetje van zo'n 260 kilometer richting kust gaat. En dan terug naar Amsterdam. Dan is het nog maar een klein stukje naar Schiphol-Oost, waar de Dakota als een vermoeid stuiterballetje weer op de lan dingsbaan terecht komt. Tijd om, niet al te opvallend, opge lucht adem te halen. De spreek woordelijke betrouwbaarheid en degelijkheid van de DC-3 mogen dan door directeur Jack Molenaar worden gehanteerd als de symbolen voor NLC, die kist blijft tenslotte toch bijna twee keer zo oud als zijn bedrijf. Creatieve zomermarkt in Warmond warmond Zeven regionale kunstenaars tonen komende zater dag weer hun werk tijdens de zomermarkt in Warmond. Tot de exposanten die eeri kraampje bezetten op het dorpspleintje, ho ren onder anderen Marian Borsboom uit Voorschoten (me taaldecoraties), Marian Delfgaauw uit Leiderdorp (houten die- renfiguren) en Petra Adriaanse uit Sassenheim (sieraden van zink). De markt wordt gehouden van 15.00 tot 21.00 uur. Kleintje Pils naar de Tour bollenstreek Na het EK voetbal in Zweden maakt 'Kleintje Pils' zich op voor een nieuwe sportief uitstapje. Zondag is de pret- band uit de Bollenstreek te vinden aan de finish van de Tour de France in Parijs. „Champagne zal er waarschijnlijk niet vloeien voor Nederlandse renners, maar bij de huldiging op de Champs Elysées zal Kleintje Pils voor een onvervalst Oranjefeest zorgen", laten de muzikanten weten. De pretband reist voor de vierde achtereenvolgende keer af naar de lichtstad. Export bollen levert meer op bollenstreek De export van bloembollen is het afgelopen sei zoen (van juni '91 tot mei '92) met 6 procent gestegen tot 1,1 miljard gulden. Een recordbedrag, dat niet zo zeer is te danken aan grotere verkopen, als wel aan de prijs die moest worden be taald voor de bollen. In totaal gingen 6,5 miljard bollen de grens over, ongeveer net zo veel als het seizoen er voor. Verreweg de belangrijkste soorten bollen die werden uitgevoerd waren op nieuw de tulp en de gladiool met achtereenvolgens 1,9 en 1,4 miljard stuks. Andere belangrijke soorten voor de Nederlandse handel zijn de iris, lelie, krokus, narcis, anemoon, hyacint, freesia, muscari en allium. Pikeur Jan Wagenaar in actie tijdens de Korte Baandraverij die vorig jaar in Voorschoten werd gehouden. Korte Baandraverij Voorschoten op 30 juli De traditionele Korte Baandraverij in Voor schoten, die op 30 juli wordt gehouden, be gint dit jaar met een korte huldiging van pikeur Jan Wagenaar. Wagenaar werd vorig jaar Kamioenpikeur van Nederland door tij dens de 26 korte baandraverijen die nog in ons land worden gehouden, de meeste punten in de wacht te slepen. Interimvoor- zitter van het Comité Paardesport Voor schoten, J. Waaijer, zal hem om 13.30 uur enkele geschenken overhandigen. Vorig jaar won Wagenaar in Voorschoten de draverij met zijn paard Country D. Net als in voorgaande jaren kunnen niet alleen de pikeurs in de prijzen vallen. Ieder een kan een gokje komen wagen. Bij de Hippototo die langs de baan is opgesteld, kunnen de paardenliefhebbers al voor twee gulden meespelen. Dat kan op drie manie ren. Winnend spelen betekent dat het geko zen paard wordt getipt als de uiteindelijk winnaar. Plaats spelen betekent dat het ge kozen paard bij de eerste drie eindigt. Een winscore haalt de gokker binnen als hij de winnaars van alle omlopen goed voorspelt. Tot 18.00 uur zal er gereden worden. Daarna heeft de prijsuitreiking plaats in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijke- laan. Behalve geldprijzen worden een paar dentuig, een sierdeken, hoofdstel, rijzweep en andere attributen uitgereikt aan de beste rijders. willen liefst zo weinig mogelijk over het voorval kwijt. En als ze iets zeggen, dan anoniem. Ze ondervinden veel overlast van Van den Berg. Er wordt zelfs op gemerkt dat hij de branden zelf heeft gesticht. Daarnaast noe men de bewoners keiharde mu ziek midden in de nacht die hen wakker houdt. Van den Berg geeft toe dat hij inderdaad één keer 's nachts de muziek kei hard heeft aangezet. Om zijn te genstander te provoceren. „Je mag toch wel wat doen om de man uit zijn tent te lokken?" Plaatsgenoten beweren dat de man over een vuurwapen zou beschikken. „Als dat zo zou zijn, gaat niemand dat aan. Denk je dat de politie daar niet naar heeft gekeken? En dat ik zelf de zaak in de fik heb gestoken is klinklare onzin. We hebben veel persoonlijke spullen verloren waar wij enorm aan gehecht zijn. Dat laat je toch niet in vlammen opgaan?" De politie is op de hoogte van de situatie op het eiland. Post- commandant F. van der Ploeg noemt het hoogst onplezierig. Volgens hem doet de politie er alles aan om de dader te vin den. Hij kent ook de verhalen uit de buurt dat de man gewa pend zou zijn. „Ach, het begint met een buks en eindigt met een mitrailleur." Dat de man als val voor de dader een bak met zoutzuur heeft geplaatst noemt Van der Ploeg ernstiger. „De sa menstelling van het zoutzuur is nog niet bekend. Dat wordt op dit moment onderzocht. pakken. De politie laat het wat dat betreft afweten." Volgens de ruim 15 jaar op het eiland wonende Van den Berg is er iemand die een enor me hekel aan hem heeft. Van den Berg werkte vroeger op de pont over de Ringvaart. Wie het op hem heeft gemunt, weet hij niet. „Ik laat mij niet uit deze woning wegtreiteren. Mijn vrouw is al met ons kind ge vlucht naar onze boot op Loosdrecht. Die heeft ook een aanvraag ingediend voor een andere woning, maar ik blijf zit ten. Ook al hangt me nog meer ellende boven het hoofd. Uit eindelijk zal toch de waarheid bovenkomen." Keiharde muziek De sfeer op Kaageiland is te snijden. Volgens directeur J. Kret van de Woningbouwvere niging Alkemade heeft hij al klachten gehad van andere be woners die angstig zijn gewor den door de branden. „Vooral omdat die meestal 's nachts worden gesticht." Kret merkt op dat de woningbouwvereniging er alles aan wil doen om het probleem op te lossen. „Het beste zou zijn als hij wil verhui zen. Daar willen wij medewer king aan verlenen, maar tot nu toe heeft hij te kennen gegeven dat hij dat absoluut niet wil. Dus is het wat ons betreft af wachten. Wellicht verandert dat als de dader door de politie wordt aangehouden. De buren van Van den Berg 'Brandstichter, wij zijn ontsteld, maar voor jou zijn de dagen ge teld'. Deze waarschuwing heeft N.C. van den Berg op het raam van zijn huis aan de Wilhelmi- nalaan op het Kaageiland ge kalkt. Met die onheilspellende kreet geeft hij aan dat hij de brandstichtingen in zijn woning meer dan zat is. „Ik heb er zo mijn gedachten over. Het krin getje verdachten wordt steeds kleiner. Iemand van het eiland moet het zijn." Van den Berg is ten einde raad over het feit dat in zijn wo ning de laatste tijd al vijf keer brand is gesticht. Alle keren kon door ingrijpen van de brand weer worden voorkomen dat het pand in vlammen opging. De laatste keer zelfs met kans op ernstig letsel voor de brand weerlieden. In een poging om de tot nu toe onbekende dader te betrappen had Van den Berg een bak met zoutzuur boven de voordeur bevestigd. Die zou vallen als iemand het huis be trad. Gelukkig ging de brand weer via de achterdeur de brand te lijf en bleef de spuit gasten een gemeen bijtende douche bespaard. Van den Berg betreurt die ac tie in hoge mate. „Daar heb ik niet goed over nagedacht. Die bak was bedoeld om de dader voor zijn leven te verminken. Dat blijft recht overeind staan. De mogelijkheid dat een brand weerman zou worden getroffen, De gewraakte tekst die Kaagbewoner Van den Berg op het raam heeft gekalkt. Om de dader te pakken, plaatste hij zelfs een bak zoutzuur boven de is niet bij mij opgekomen. Ik voofdeur. foto ben de bruyn doe er alles aan om de dader te

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12