Leiden Regio Kleine winkeliers vrezen Dagmarkt 'Ik heb een fles champagne opengetrokken' Alleen radio's hinderen filmopnamen op Hogewoerd Politiehandenvol werk Centrum voor psoriasis- patiënten aan Oude Rijn DINSDAG 21 JUL11992 roy klopper wim koevoet ioman leefmans erna straatsma gert visser (CHEF gewezen Nieuwe supennarkt aan Lange Mare in september open „Achter je eigen produkt blijven staan." Dat is volgens slager Hans Visser uit de Haarlemmerstraat het enig pas sende antwoord op de komst van de Dagmarkt-super- markt aan de Lange Mare. Hij en veel andere winkeliers in de buurt die levensmiddelen aan de man brengen zijn weinig gelukkig met de Dagmarkt, waarin een concurrent van formaat wordt gezien. De Dagmarkt opent de deuren van haar nieuwe onderkomen aan de Lange Mare op 9 september. In het pand v reau Van Duren gevestigd. Winkeliers in de omgeving betreuren de komst van deze concurrent van formaat. leiden «wim koevoet „Het is met dit soort dingen wel zo", zegt Visser, „dat je je als kleine middenstander afvraagt wat je eigenlijk hebt aan Ka mers van Koophandel, gemeen ten en winkeliersverenigingen. Als er morgen een slager op mijn dak wil gaan zitten, dan is er niemand die hem zal tegen houden." Dezer dagen is er veel bedrij vigheid op de percelen 76 tot en met 82 aan de Lange Mare. De Dagmarkt, nu nog in de kelder van Vroom Dreesmann, moet op woensdag 9 september open. Directeur J.K. Brinkman meldt vanuit het Utrechtse hoofdkantoor van de super marktenketen dat de nieuwe Leidse vestiging een 'pilot store' moet worden. „We proberen vanuit Leiden vernieuwingen door te voeren die best revolutionair mogen worden genoemd. De nieuwe Dagmarkt wordt geen kopie van die in de V D-kelder. Qua pre sentatie, kleurstellingen, licht en architectuur wordt er van al les en nog wat veranderd. Slaat die nieuwe formule aan, dan voeren we de veranderingen ook in andere Dagmarkten door." Pondje jonge Winfred van Bohemen (25) staat op het punt na 36 jaar de kaaswinkel aan de Lange Mare van zijn vader over te nemen. „Ik had 'm liever niet gezien", zegt hij. „Ik zal er niet aan on derdoor gaan maar ik zal wel klanten verliezen. Ik hoop maar dat de klant ontdekt dat een pondje jonge daar wat sappiger maar minder smaakvol is dan hier." De medewerker van de groentewinkel van J. van Groe ningen aan de Haarlemmer straat: „Natuurlijk is die Dag markt een grote bedreiging voor ons. We verkopen hier veel meer dan groenten en fruit al leen. Onze klanten kopen hier soms heel hun avondmaaltijd bij elkaar. Ik weet niet wat ze doen als ze dat ook bij de Dag markt kunnen. De prijzen om laag? Daar worden we niets wij zer van. Dan verkopen we meer maar verdienen we hetzelfde." Alleen mevrouw Busch met haar tabakszaak aan de Lange Mare 84 is voluit positief, ook al weet ze dat de Dagmarkt en si garetten en tijdschriften zal ver kopen. Zij wijst op de Digros aan de Langegracht. Toen die er kwam werd er ook gedacht dat winkeliers het verder konden vergeten, memomeert ze. „Maar uiteindelijk worden we er allemaal wijzer van. „Ik heb veel klanten zien verhuizen naar de Stevenshof en de Me- renwijk. Eerst zie je ze een tijdje niet maar dan opeens staan ze weer in je winkel. Waar ze ook wonen, ze komen heus wel weer 's in de stad en dan komen ze bij mij sigaretten kopen om dat ze dat gezellig vinden." Brinkman van de Dagmarkt sluit zich bij mevrouw Busch aan. „Ik denk niet aan de Dag markt alleen, maar aan alle win kels in de buurt. En een ketting is nu eenmaal zo sterk als de zwakste schakel. Wij hebben er dus geen baat bij als anderen vertrekken. Het kan niet zo zijn dat wij de plaats innemen van de specialist op het gebied van kaas, brood of vlees. Er zal best wat klantenverloop zijn. De prijs speelt daarbij een rol maar Berkheide Aan de grenzen van natuurmonument Berkheide wordt niet ge tornd. De Raad van State heeft het beroep van Was- senaarse villabewoners af- er is meer dan de prijs. Uitein delijk zullen er meer klanten het winkelgebied bij de Lange Mare bezoeken. Dat komt door de Dagmarkt. En het kan niet an ders of de anderen plukken daar ook de vruchten van." Zon De zon is een ge schenk uit de he mel, zegt de Franse der matoloog Jean-Paul Escan- de. Veel zonaanbidders zijn het met hem eens Man ontkent op opa en kind te zijn ingereden LEIDEN Eigenaar T. Laken van recreatie oord Vlietpark dreigt een aan klacht in te dienen tegen de huurder die hern van poging tot doodslag heeft beschuldigd. La ken ontkent ten stelligste op de man en diens kleinkind te zijn ingereden, zoals de huurder te genover de politie heeft ver klaard. De politie heeft de zaak in onderzoek, Laken is nog niet gehoord. „Zodra de politie mij vertelt dat er aangifte is gedaan, dien ik een aanklacht tegen de man in wegens het doen van valse aan gifte. Dit accepteer ik onder geen beding", aldus Laken. Hij vertelt dat er de bewuste zater dagmiddag wel het een en an der is voorgevallen tussen hem en de huurder. Deze zou, aldus de eigenaar, nogal boos zijn ge worden over een rekening van 5500 gulden voor de installatie van riolering en elektriciteit. Toen Laken in zijn auto pas seerde, zouden er woorden zijn gevallen. Om een vechtpartij te vermijden, is hij toen meteen naar huis gereden, aldus zijn verklaring. Zaterdagavond deed de huur der aangifte en meldde zich ook de politie bij Laken. Het onder zoek heeft tot nu toe nog niet duidelijk gemaakt wat er precies is gebeurd omdat beide partijen elkaar tegenspreken. Politie woordvoerder D. Graveland zegt dat huurder en eigenaar spoedig zullen worden gehoord. Het is overigens het zoveelste conflict tussen huurders en ei genaar over de betaling van al lerlei voorzieningen. Laken zegt van plan te zijn de exploitatie van de zomerhuisjes over vijf jaar te beëindigen: „Dan maak ik er weer gewoon weiland Vrouw aangerand LEIDEN Een 20-jarige fietsster uit Leiden is gisteren rond het middaguur aangerand door een ongeveer 15-jarige jongen. De vrouw werd in de Kuiperssteeg door de eveneens fietsende jongen te gen een muur klemgereden. Daarna werd zij onzedelijk be tast. Nieuw buurthuis in Merenwijk leiden De Merenwijk krijgt er een buurthuis bij. Aan het Broek plein Wordt begin september een neven-vestiging geopend van buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Het nieuwe buurthuis komt in een leegstaand schoolgebouw. De ruimte wordt gedeeld met peuterspeelzaal De Harlekijn, kinderdagver blijf De Compagnon (voorheen gevestigd aan het Eksterpad) en de balletschool Zynaïda Viddeleer. Het buurthuis krijgt eigen medewerkers, wel komt de coördinatie in handen van de huidi ge leiding van Op Eigen Wieken. Snorfietser botst op auto leiden Een 35-jarige snorfietser uit Leiden heeft vannacht een zwaar gekwetste rechteronderarm opgelopen. Op de Langeg racht knalde de man rond half twee op een geparkeerde auto. Hij is, met enige bloeduitstortingen, overgebracht naar het AZL. Mogelijk was er alcohol in het spel. leiden emiel fangmann vervolg voorpagina Berend Boudewijn toont zich een tevre den man. De twee brandweerauto's die gistermiddag onverwacht van de Bree- straat het Steenschuur opdraaien, ver storen de opgenomen scène nèt niet. „Nee, het stond er precies op", aldus de jongensachtige ex-quizmaster (56) die voor de NCRV de komende maanden de serie 'Zonder Ernst' regisseert. Een pro- duktieteam van Joop van den Ende nam gisteren in Leiden en Oegstgeest een viertal korte straatscènes op voor deze dertiendelige comedy-reeks, die in het najaar door de NCRV wordt uitgezon den. Aan de Hogewoerd valt het oog op de tweedehandsartikelenzaak van Frans Lambers, wiens bejaarde ouders gisteren als figuranten een rol kregen. De twee kruisen er op de stoep hoofdrolspeelster Trudy Labij. „Niet wijzen naar de spul len, dat is onecht", zo worden de figu ranten geïnstrueerd. Labij loopt met ac teur Hans Man in 't Veld even langs Lambers, waar ze iets willen gaan kopen. Lambers had er zijn mooiste spullen - 'geen decor' - gisteren voor buiten gezet. De binnenscènes worden in de studio opgenomen. Het lawaai van radio's uit studenten huizen en renovatiewoningen aan de Hogewoerd is het enige dat de opname- ploeg hindert. Maar na een vriendelijk verzoek van uitvoerend producent Mari anne van Wijnkoop, die ook aan de mu sical Les Miserables meewerkte, wordt het stil. „Het leek eerst wel of er steeds meer radio's bijkwamen." Het afzetten van de Hogewoerd is overigens niet no dig, alleen houdt af en toe iemand wat fietsers tegen, de camera is vooral op de tweedehandszaak gericht. Boudewijn controleert op een monitor in een tech niekwagen precies wat er op de beeld band komt en vindt de tweede opname goed. Producente Van Wijnkoop vertelt desge vraagd, dat de keus voor de scènes op Leiden viel, omdat een huis aan het Wil- helminapark in Oegstgeest in de comedy centraal staat. „Althans de buitenkant ervan. En we wilden meer doen op één dag, dus zochten we nuttige lokaties in de buurt." 's Middag werd ook bij het Oegstgeester bejaardencentrum Hof- wijck gedraaid, terwijl voor een avond scène aan de Herengracht sportschool 'The Champ' werd aangedaan. De serie 'Zonder Ernst' is uit het En gels bewerkt door Coot van Doesburgh. De komedie gaat over de lotgevallen van een jonge weduwe, gespeeld door Trudy Labij, die met haar moeder (Ellen Vogel) en haar 19-jarige dochter onder één dak woont. Ieder heeft echter zijn eigen flat. De woonkloof èn de generatiekloof ge ven aanleiding tot de nodige komische verwikkelingen. De Hogewoerdscènes komen voor in aflevering zes, die begin november is te zien. De NCRV begint op 28 september met de Joop van den En- de-produktie. Sinds een 47-jarige Leidenaar twee jaar terug de woning Mo len steeg 17 kreeg toegewezen is het er onrustig. In 1991 stond de politie, af en toe sa men met brandweer en de EHD, zo'n tien keer op de stoep, dit jaar nog vaker. Op 7 april 1991 rukt de poli tie uit omdat de man een vuurtje stookt in zijn tuin. La ter op de avond gaan agenten opnieuw naar het adres, om dat de Leidenaar zijn huisraad in de tuin verbrandt. Twee dagen later is er op nieuw een fik in de tuin. Op 27 april loopt de Leidenaar zwaaiend met een bijl over straat. Precies een maand later gooit hij bij één van de buren een ruit in. Hierna wordt hij opgenomen in Endegeest, waar hij evenwel snel weer weg is. Op 2 juni wordt hij nog een keer opgehaald in zijn wo ning, maar enkele maanden later is hij weer thuis. Op 15 januari 1992 legt hij een stapel kranten tegen de gevel van zijn woning en steekt die in brand. Van het gasfornuis in de keuken draait hij alle gaspitten open, waarna hij er een stapel brandend pa pier oplegt. Op 27 januari verbrandt de man wat spullen in de tuin, waaronder een spuitbus die met een flinke knal ontploft. Paniek in de buurt, weer poli tie erbij. De eerste dag van maart brandt de nodige troep in de achtertuin. Gecombi neerd met enorme geluids overlast, met name 's nachts, veroorzaakt de man op 21, 22, en 26 maart. 8 april, 12 mei en 14 mei een aantal flinke bran den. Elke keer draait hij hierbij het gas open, waardoor groot ontploffingsgevaar bestaat. Volgens agenten die in zijn woning kwamen is het binnen een 'tropische vuilnisbelt'. De vlammen slaan soms een hal ve meter uit het fornuis, waar uit de pitten zijn gehaald. Na enkele incidenten komt de po litie begin deze maand voor de laatste maal in actie. Nu om te assisteren bij de afgifte van het bevel tot ontruiming. LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Aan de Leidse Oude Rijn 61 opent 12 augustus een dagbehande lingscentrum zijn deuren voor mensen met de huidaandoening psoriasis. Het centrum werkt met homeopatische geneesmiddelen die uitwendig worden gebruikt en door zorgverzekeraars worden vergoed. Het centrum richt zich op de regio tussen Rotterdam en Amsterdam, aangezien in Amersfoort al eenzelfde centrum is. Het is opgericht door de man die ook in Leiden aan de slag wil, R. Kieft, voormalig directeur van het kuuroord in Nieuweschans en ex-voor zitter van de Nederlandse Bond van Psoriasispatiënten. In Nederland hebben naar schatting 300.000 mensen de erfelijke huidziekte. Waar bij normale mensen de huid zich in 28 dagen ver nieuwt, gebeurt dat bij psoriasispatiënten in -1 tot 5 dagen. En dat uit zich in rode vlekken met schilfers. De helft van de patiënten zoekt medische hulp. Het centrum richt zich op mensen bij wie de standaardbehande- ling niet helpt of voor wie de drempel van ziekenhuis te hoog is. Buren opgelucht na vertrek pyromaan uit Molensteeg Het woonhuis Molensteeg 17 is leeg. Het is er rustig en dat is lang geleden. Bewoners van het straatje tussen de Doezastraat en de Vliet zijn ruim twee jaar geterroriseerd door een herrie schoppende en brand stichten de buurman. Volgens de politie is de 47-jarige Leidenaar 'stevig in de war'. Iemand bij wie een goed gesprek niet meer helpt. Na tientallen bezoekjes van po litie en brandweer gevolgd door een juridisch steekspel is de bron van onrust weg, uit zijn woning gezet. Een schoonmaakbedrijf is twee dagen aan het poetsen ge weest, momenteel brengt de technische dienst van Woning bouwvereniging Leiden de vrij nieuwe woning op orde. De buurt slaapt weer en kan rustig op vakantie. „Ik heb een grote fles champagne opengetrokken en voel nog dagelijks een enor me opluchting. Niet meer bang dat mijn huis in vlammen op gaat", verzucht een buurvrouw. Een kleine twee jaar heeft de ellende geduurd. De Leidenaar gedroeg zich vlak na zijn komst, in december 1989, aanvankelijk rustig. Althans volgens een buurvrouw, de enige directe buur overigens die er nog woont. De bewoners aan de an dere kant van het gewraakte huis zijn gevlucht. Overspannen van het gedrag van hun buur man verruilden zij hun woning voor een rustiger stek aan de Oranjegracht. Prachtig Maar de buurvrouw aan de an dere kant is altijd blijven zitten. „Verhuizen is duur en daarbij is dit een prachtige woning." Ze omschrijft degene die tot voor kort naast haar woonde als 'psy chotisch'. „Ik ken hem nog van vroeger. Het is een zeer intelli gente kerel, die gymnasium heeft gedaan en filosofie stu deerde. Er is onderweg iets met hem misgegaan." Ondanks alle problemen had ze een redelijk contact met hem. „Als er weer eens overlast was, kon ik rustig op hem afstappen. Dan ging de muziek ook zachter, al duurde dat nooit lang." Maar zoals gezegd, toen de man er kwam wonen wees niets er op dat het zou mislopen. „Hij had nieuwe huisraad aange schaft, verzorgde zijn woning goed." Na een paar maanden kwamen de eerste tekenen van verval. De man liep op blote voeten heen en weer door de straat te ijsberen en steeds va ker ging het geluid van de ste reotoren extreem ver open. Toen begon het brand stichten. Dat was enorm bedreigend voor de buurt. „Ik zegde afspraken af voor weekeindjes-weg, ik was veel te bang dat ik zondagavond bij thuiskomst een afgebrand huis zou aantreffen." Vriendjes Steeds vaker kreeg de man on duidelijk bezoek. „Het was echt uitschot dat bij hem naar bin nen ging. Die gasten bleven dan een tijdje logeren. Bij vertrek zag je ze met kleine plastic zak jes lopen. Volgens mij dealde hij ook." Volgens de buurvrouw had haar ex-buur overal vriend jes zitten op de goede plek. „Als het echt uit de hand liep, liet hij zich daar altijd uit redden. Hij kon gewoon een mooi verhaal ophangen en won daardoor mensen voor zich". Neem een gebeurtenis vorig jaar in Grie kenland. De Leidenaar werd daar opgepakt vanwege brand stichting. Na gesprekken met een geestelijke wist hij de kerk zo ver te krijgen dat die hem uitkocht. De Molensteeg tussen Doezastraat en Vliet. De bewoners van dit rustige straatje werden twee jaar geleden opgeschrikt door de komst van een py romaan. FOTO WIM DIJKMAN „Hij is slim, daardoor kon hij hier ook zo lang in de woning blijven", concludeert de buur vrouw. Al een jaar geleden start te de eigenaar van de woning, .Woningbouwvereniging Leiden (WBL), een juridische procedu re om de man uit zijn woning te zetten. Toen de zaak voor de rechter kwam liet de gedaagde zich snel opnemen in een in richting zodat het kort geding niet doorging. Zijn raadsman beweerde dat de man een the rapie van zeker een half jaar volgde, maar na een paar dagen was hij weer thuis. Daarop beriep de WBL zich op valse voorlichting en startte de zaak opnieuw. Uiteindelijk ging de een andere rechter ak koord met uitzetting die begin deze maand is uitgevoerd. Vol gens de politie zit de betrokke ne momenteel in de Jelgersma- kliniek. De vraag is voor hoe lang en waar hij straks zal gaan Woordvoerder F. van Wou denberg van de WBL houdt het er op dat dit geen woning zal zijn van de WBL „Wij staan voor de belangen van alle be woners en niet van zo'n figuur". De schade aan de woning zal niet te verhalen zijn, de oud-be woner is zogezegd een kale kip. Toch overheerst ook bij de WBL opluchting. „We zijn blij dat hij weg is."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9