Geschikt proefdier voor aids ontdekt Spinrag is veel sterker dan staaldraad It Hoogvlakte Nazca in Peru nog altijd groot raadsel Wetenschap Uitklapbaar zonnepaneel Speurtocht naar protonen DINSDAG 21 JUL11992 5 bram van leeuwen Hoge bloeddruk verhoogt kans op dementie leeuwarden henk hellema Mensen met een verhoogde bloeddruk lopen een grotere kans later dement te worden. Dat blijkt uit onderzoek van de neuroloog drs. J. C. van Swieten, waarop hij onlangs aan de Utrechtse universiteit promoveerde. In hersen weefsel van pas overleden mensen ontdekte Van Swie ten een afwijkende structuur. Die plekken zagen er wat verbleekt uit. Het blijkt op die plaatsen de wanden van de bloedvaatjes sterk zijn verdikt. Zuurstof en voe dingsstoffen kunnen de her sencellen daardoor onvol doende bereiken. Gevolg is dat de omringende hersen cellen dood gaan. Met speciale apparatuur, waarmee hersenweefsel zichtbaar kan worden ge maakt, heeft Van Swieten ook bij nog levende mensen naar verbleking gekeken. Hij deed dat onder meer bij 40 bejaarde mensen met en bij 40 bejaarden zonder ver hoogde bloeddruk. Bij 10 van de 40 bejaarde mensen met verhoogde bloeddruk vond hij verbleking in de herse nen. Deze tien bleken ook aan zienlijk lager te scoren in tests waarin hun redeneer vermogen, hun concentratie en geheugen werd getest. Ook heeft de promovendus 111 bewoners tussen de 65 en 85 jaar van de Rotterdam se wijk Ommoord onder zocht. Deze mensen waren door onderzoekers van de Erasmus Universiteit al eer der op verhoogde bloeddruk gescreend. Bij een kwart vond Van Swieten verble king. Ook deze mensen scoorden minder goed in psychologische tests. Sommige structuren op de vlakte van Nazca hebben, bezien vanaf grote hoogte, veel weg van reusachtige landingsbanen. Toch zijn ze allemaal ontstaan door het verplaatsen van miljoenen stenen. foto ap n apeldoorn De wereld herbergt nog altijd vele raadselen. Eén daarvan bevindt zich in Peru. Het beslaat bijna 200 vierkante kilometer van de dorre pampa's tussen de Grote Oceaan en de voet van het Andesgebergte: de uitgestrekte lijnen- patronen en dierenafbeeldingen op de hoogvlakte van Nazca. Tot ver in deze eeuw schreef men ze toe aan overblijfselen van oude irriga tiekanalen, maar van dat idee moest men afstappen toen bleek dat het ook om reusachtige dierenfiguren ging die alleen vanuit de lucht als zodanig te herkennen waren. Misschien waren de honderden me ters grote afbeeldingen en kilometers lange, kaarsrechte lijnen al lang door horden geïnteresseerden uitgewist als ze niet door een Duitse wiskundige, Maria Reiche, decennialang waren ge koesterd en bewaakt. Reiche ontvluchtte in 1932, na aan de universiteit van Hamburg haar doc torsgraad in de wiskunde te hebben behaald, op 28-jarige leeftijd nazi- Duitsland. Ze streek, min of meer bij toeval, in Peru neer. In Nazca waren, zover als het oog reikte, de stenige pampa's doorsneden met kaarsrechte lijnen, griezelig precieze vierkanten en andere, geometrische figuren. En alsof dat allemaal nog niet raadselachtig ge noeg was, soms honderden meters grote afbeeldingen van dieren als or- ca's, spinnen, vogels, honden, katach- tigen en andere viervoeters. In 1946 begon Reiche met het mon nikenwerk om alles in kaart te bren gen. Zij verbaasde zich over de onge looflijke precisie waarmee de lijnen en figuren waren gevormd simpelweg door stenen te verplaatsen waarmee de Peruviaanse hoogvlakten bezaaid zijn. Daardoor kwam de onderliggende, veel lichtere bodem tevoorschijn die sterk afstak tegen de door zon, wind en ero sie geblakerde steendeken van de pampa's. De lijnen van Nazca trokken in de ja ren zestig ook de aandacht van ama- teurarcheoloog Erich von Daniken die alle niet geheel verklaarbare verschijn selen van over de gehele wereld er met de haren bij sleepte ter bevestiging van zijn 'theorie' dat de aarde vroeger be zocht was door buitenaardse wezens. Peru's gigantische lijnen- en figuren- netwerk paste schitterend in Von Dani- ken's ideeën: het waren overblijfselen van start- en landingsbanen! Zijn wilde verhalen leidden tot een stroom toeris ten die met van alles wat maar kon rij den over de door Maria Reiche zorg vuldig gekoesterde pampa's kwamen aanzetten. In 1986 stopte Reiche, op 82-jarige leeftijd, haar arbeid. Ze was vrijwel ge heel blind en kon niet meer lopen. Ze heeft geweldig veel maar lang niet alles opgemeten en in kaart gebracht. Maar ook zij heeft geen antwoord gevonden op de vraag waarom en, vooral, wan neer. In en nabij de lijnen gevonden pot scherven en restanten van hout date ren van voor de 5de eeuw na Christus, maar dat zegt weinig over de leeftijd van de lijnen en tekeningen zelf. Twee Amerikaanse onderzoekers, de archeo loog Persis Clarkson en de geomorfo- loog Ronald Dom onderzochten on langs de buitenlagen van deze stenen en wel speciaal een door het heersen de, gortdroge klimaat op stenen en rot sen in de loop der eeuwen gevormd 'laklaagje'. Dat is donker van tint en bestaat voornamelijk uit klei-deeltjes en geoxideerd ijzer en mangaan. Mi croscopisch onderzoek had in dat laag je al sporen van schimmels, mos en bacteriën aangetoond en met een heel nieuwe techniek kan van de door de laklaag opgenomen afvalstoffen van deze organismen de ouderdom wor den bepaald. Uiteraard richtten de onderzoekers zich op dat deel van de stenen dat bij het verplaatsen 'vers' werd blootge steld aan de natuurelementen en waar op zich dan, zo hoopte men, voldoen de sporen zouden afzetten alvorens sprake begon te worden van de 'lak laag'. Dom en Clarkson vonden op die manier voor een paar dozijn stenen dat ze tussen 190 voor en 600 na Christus moeten zijn verplaatst. De ouderdoms- bepalingen suggereren dat met het aanbrengen van lijnen en tekeningen inderdaad (vele) honderden jaren was gemoeid en dat het bijna 200 vierkante kilometer grote, stenen 'doek' dus niet het werk is geweest van één enkele ge neratie. Blijft de vraag wie 'ze' waren die de kunstwerken schiepen, wie of wat hen daarbij bewogen heeft en waarom ze van die unieke manier van tekenen gebruik maakten. Alcoholisme wel of niet erfelijk? leiden ben apeldoorn Sedert enkele maanden woedt er in de wereld van erfelijk heidsdeskundigen (genetici) een verbitterde strijd over de vraag of alcoholisme erfelijk is. Met andere woorden: betekent het spreekwoord 'zo vader zo zoon' dat als vader niet van de fles af kan blijven, de zoon dan een verhoogde kans loopt om ook te drinken? Betrouwbare statistieken zijn moeilijk te krijgen. Ga er als we tenschapper maar aan staan om de gevoeligste zwakheden van mensen in kaan te brengen. In Amerika heeft alcoholisme kan ker inmiddels als volksvijand nummer één van de bovenste plaats verdrongen. Miljard Sommige onderzoekers denken dat in de gehele wereld ruim een miljard mensen aan alcohol verslaafd zijn. Het aantal doden door jarenlang drankmisbruik, aan levercirrose, hartstoomis- sen en ontstekingen aan het maag-darmkanaal kan wel eens tientallen malen hoger liggen dan men denkt. Ergens in het moleculaire boek. waarin van ieder individu elke bijzonderheid tot in de fi nesses staat beschreven, moet zoiets als een 'alcohol-gen' schuil gaan. Bij zeventig pro cent van aan alcohol overlede nen kwam het voor: bij niet aan alcohol gestorven mensen veel minder. Fervente tegenstanders willen best geloven dat aan alcoholis me genetische oorzaken ten grondslag liggen alleen, zeggen zij, ligt het anders dan de Ame rikaanse wetenschappers bewe- Mysterieus nieuw zoogdier gevonden londen In de oerwouden van Vietnam hebben wetenschappers tijdens een expeditie een groot, nog onbekend zoogdier gevon den. Dit heeft het 'World wide fund for Nature' in Londen mee gedeeld. Teamleider dr. John Mckinnon: ,,De plaatselijke bevol king noemt het een jungle-geit maar zijn hooms zijn heel anders dan die van andere geiten". Gevonden resten huid en haar wor den naar de VS gestuurd voor dna-onderzoek. Nieuwe grote zoogdieren worden maar zeer zelden gevonden. De afgelopen 100 jaar maar een paar. Mckinnons ploeg vond ook een nieuwe soort van de gele doosschildpad en een nieuwe variëteit van de honingvogel. Ze ontdekten 62 nieuwe vissoorten, 20 variëteiten amfibische dieren en 37 soorten reptielen. AMSTERDAM Fokker Space Systems in Amsterdam heeft voor de onbemande satelliet Eureca, die vandaag is- /wordt gelanceerd, een stel bijzondere zonnepa nelen gebouwd. Zij zijn niet alleen uitvouwbaar, maar ook auto matisch inklapbaar. Het systeem werd ontwik keld, omdat Eureca na een aantal maanden weer door een ruimteveer wordt opgehaald. Een andere bijzonderheid is dat zij de grootste zijn die ooit in Europa werden gebouwd. De twee vleugels hebben een totale oppervlakte van meer dan 50 vierkante meter. Zo n groot oppervlak is nodig, omdat de satelliet veel elektriciteit nodig heeft voor experimenten en instrumenten aan boord. Er is tot nu toe één dier ontdekt dat bij besmetting met het aidsvirus hiv dezelfde symptomen als de mens ver toont: de varkensstaart makaak (Macaca nemistrina). Bij andere makaken (rhesusaapjes, langstaart makaak), chimpansees, katten en konijnen wordt het virus alleen vermenigvuldigd. De varkensstaart makaak is dus een diermodel waarop vaccins en geneesmiddelen aids kun nen worden getest. Binnenkort zijn ze er leiden ben apeldoorn Wonderlijke dieren eigenlijk, die spinnen. Je ziet ze nu al hier en daar bezig met hun zijde spinnerij maar binnenkort, als de herfst nadert, is het pas goed raak. Dan kun je bijna nergens meer tussen begroeiing doorlo pen zonder flarden spinrag mee te nemen en soms ook de maaksters daarvan. En dat is jammer omdat spin nen op deze planeet tot de nut tigste dieren gerekend worden. Ze ruimen jaarlijks een hoeveel heid insecten op dje het totale landoppervlak met een 10 cen timeter dikke laag zou kunnen bedekken. In feite zou elk huisgezin een paar spinnen huisvesting moe ten toestaan; de diertjes zullen u van meer vliegen verlossen dan de 'beste' insecticiden. Voorzichtig met de stofzuiger dus, want waar webben hangen wordt mede aan uw welzijn ge werkt. Helaas vinden veel mensen spinnen vies, griezelig en soms zelfs 'afgrijselijk'. Goed, de ont moeting met een uit de kluiten gewassen huisspin (zo'n zwart behaarde 'hardloper') is nu een maal niet vertederend. Trou wens, spinnen zijn geen insec ten. De laatste hebben zes po ten en spinnen acht terwijl het spinnelichaam uit twee delen (kop en achterlijf) bestaat en dat van een insect uit drie. Kleine hondjes Spinnen bestaan trouwens al minstens 300 miljoen jaar. Er waren al spinachtigen in het steenkooltijdperk, het Carboon. Sommige soorten waren zo groot als kleine hondjes en de ontmoeting met diè monsters moet echt wel een nachtmerrie zijn geweest. De meeste webben dienen om te vangen. Lang niet altijd zijn het statische vangnetten. Wat te denken van spinnen die echte vangnetten construeren om die in koele berekening over hun prooi te gooien als mini- cowboys met een lasso? Of spinnen die gebruik maken van een enkele draad met aan het eind een kleverig kloddertje en die met één poot rondzwaaien om er kleine vlinders mee uit de lucht te slaan? Sommige soorten spinnen, zoals de ons bekende kruisspin, hebben de merkwaardige ei genschap dat ze hun vangweb elke dag niet alleen opbouwen maar ook opeten. Met name dat laatste baart onderzoekers al ve le jaren zorgen: waarom eten spinnen hun 'huis' eigenlijk op? Waarom al dat werk om prooi te vangen en waarom dezelfde kunstwerken elk etmaal consu meren? Britse biologen van de Ox- ford-universiteit denken het antwoord op die vraag gevon den te hebben: het voorziet deels in de vochtbehoefte van de spin en ook blijft de kleverig heid van nieuwe webben opti maal. Staaldraad Wielweb-spinnen ademen door longen die veel vocht nodig hebben. Normaliter wordt in die vochtbehoefte voorzien als de spin een insect vangt, het harde weefsel met enzymen vloeibaar maakt en vervolgens leegzuigt. Maar bij een tekort aan vocht neemt de spin haar toevlucht tot het web waarvan de draden zijn overdekt met water-aantrekkende (hygrosco- pische) moleculen. En dat ge beurt vooral tijdens het och tendgloren wanneer het vocht- percentage van de lucht (dauw!) maximaal is en het web als het ware verzadigd met water. In minder dan een uur is er niets meer van het oorspronkelijke web over en als de oostelijke ge zichtseinder echt licht begint te worden begint ook de spin, na een korte pauze, aan de bouw De Oxford-onderzoekers heb ben twee soorten webben ook op sterkte en samenstelling on derzocht: het constructie-web en het vang(wiel)web. De mole culaire samenstelling van het constructie-web is simpelweg sterk, sterker nog dan een stuk staaldraad van dezelfde dikte! De opbouw van een vangweb is anders: het moet.immers rek baar genoeg zijn om zelfs rela tief grote insecten in volle vlucht te vangen en vast te hou den. De biologen van Oxford vonden dat de draden van een vangweb tot viermaal hun oor spronkelijke lengte kunnen worden uitgerekt zonder noe menswaardige spanningsverho ging. Dat kan alleen door een uitgekiende molecuulstructuur: of het zijn moleculen die 'uit vouwen' bij een bepaalde kracht of moleculen die als har monica's naast elkaar gerang schikt zijn en, bij een zekere kracht, in eikaars verlengde ko men te liggen. AMSTERDAM «ANP/CPD De Amerikaanse microbioloog Michael Agy van het regionale primatencentrum in Seattle van de University of Washington deelde mee dat een van de 15 nu beschikbare kandidaatvac- cins (dat van Larry Arthur van het Amerikaanse National Can cer Institute) al op de varkens staart makaak wordt uitgepro beerd. Anders dan chimpansees is de varkensstaart makaak niet zeldzaam. Hij komt vooral in Indonesië (Sumatra en Kali- mantan) veel in het wild voor. In Indonesië geldt een ex portquotum van 500 dieren per jaar. Maar maJcaken in het wild zijn nog geen laboratoriumdie- ren. Het primatencentrum in Seattle heeft samen met enkele andere Amerikaanse instituten het plan opgezet een kolonie la- boratoriumdieren te kweken in Bogor, maar het duurt zeker twee jaar voor die kolonie bruikbare proefdieren levert. Het primatencentrum in Seattle heeft 450 varkensstaart maka ken (waarvan 400 vrouwelijke). T-cellen Het Centraal Laboratorium voor de Bloedtransfusiedienst in Am sterdam heeft een methode ontwikkeld waarmee 1,5 jaar van te voren voorspeld kan wor den wanneer aids zich bij een besmet persoon manifesteert. Volgens directeur prof. dr. E. Ruitenberg gebeurt dat door het meten van de verslechterende toestand van de zogenoemde T- cellen in het menselijk afweer systeem. Op grond van het tem po waarin deze cellen worden afgebroken, kan worden aange ven wanneer de symptomen van de ziekte zelf zichtbaar wor den. T-cellen, die in het lichaam binnendringende infecties te lijf gaan, worden ten gronde ge richt als het hiv-virus toeslaat. Tijdens de besmetting worden steeds meer van deze helpercel len uitgeschakeld, zodat het na tuurlijke afweersysteem ver zwakt en uiteindelijk geheel in stort. Immunoglobine Maandelijkse toediening van immunoglobine, een stof ver vaardigd uit bloedserum waarin antistoffen voorkomen, blijkt bij met aids besmette kinderen een aantal infecties tegen te gaan. Dit maakte de Amerikaanse ver eniging van artsen AMA be kend. Het onderzoek van het Ame rikaanse gezondheidsinstituut voor kinderen en de ontwikke ling van de mens in Bethesda werd verricht onder 313 kinde ren van 13 jaar en jonger, die met het aids-virus waren be smet. Zij kregen elke maand een bepaalde hoeveelheid im munoglobine toegediend. De behandeling blijkt in ster ke mate werkzaam is tegen ern stige virale en bacteriële infec ties. Het aantal aandoeningen daalde bij de behandelde pa tiëntjes aanzienlijk. Het algemeen gebruikte sper- madodend middel nonoxynol 9, ter voorkoming van zwanger schap, biedt geen bescherming tegen aidsinfectie en andere seksueel overdraagbare ziekten. Dit blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Washington in de Amerikaans stad Seattle. Eerdere laboratoriumproeven hadden aangetoond dat het middel wel infectie door het aidsvirus kon voorkomen. In de praktijk blijkt dit echter niet te werken. De Amerikaanse epide miologen verrichtten hun on derzoek onder prostituées in Nairobi. Bij 45 procent van de onderzochte Afrikaanse prosti tuées. die het anti-conceptie middel toepasten, troffen de onderzoekers aidsbesmetting aan. Dit is zelfs meer dan bij de andere vrouwen, die het middel niet gebruiken. Mensen die besmet raken met het eerste aids virus (hiv- 1), hebben een tien keer grotere kans dat zich bij hen de ziekte ontwikkelt, dan bij een infectie met het hiv-2. Dit blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Harvard (VS) en van Dakar (Senegal). Beide typen virussen lijken erg op elkaar en wetenschap pers hebben er nog geen verkla ring voor. Bij de in Afrika onder zochte vrouwen, die met het tweede virus waren besmet, ontwikkelde zich in de periode van de studie slechts bij 1 op de 112 aids. Bij de vrouwen die ge ïnfecteerd waren met het HIV-1, waren dat er 3 op de 41. De on derzoekers zagen dat de ver spreiding van net HIV-2 onder de 2000 prostituées die aan de studie deelnamen, vrij constant bleef. Nieuwe infecties met het eerste aids-virus lagen acht keer zo hoog. AMSTERDAM A Onderzoekers van het Nationaal Instituut voor Kernfysica en Hoge-Energiefysica (NIKHEF) in Amsterdam zijn begonnen met een speurtocht laar protonen in een atoomkern. Daarbij wordt speciaal ontworpen apparatuur gebruikt met een omtrek van 212 meter die ach ter cru 180 meter l.ingr rlrktnmemersneller is geplaatst. Met het apparaat behoort het Amster damse onderzoekinstituut tot de drie centra in de wereld waar met grote nauwkeurigheid atoomkernen kunnen worden onderzocht. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen gaf een speciale subsidie van 23 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5