Maffia-bazen uit gevangenis gehaald Buitenland Artsen zonder Grenzen weg uit kampen Kenya Conflict rond bouw hindu-tempel Familiedrama na verminken koe Britse minister kan wraak nemen voor onthullingen Palestijnen vragen 'offers' van Israël EG: 'Joegoslavische' vluchtelingen verdelen Sterrenkundigen vinden heetste ster in Melkweg DINSDAG 21 JUL11992 4 moskou Minstens dertien mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen het vrachtvliegtuig waarin zij zaten neerstortte in een dorp in de omgeving van de Georgische hoofdstad Tbilisi. Behalve de zeven bemanningsleden en zes andere inzittenden zijn ook talrijke mensen op de grond omgekomen. Het vliegtuig, een Tu-154, zou te zwaar beladen zijn met thee. Op de foto ber gen reddingwerkers een lichaam uit het vliegtuig, foto reuter Bangladesh voorkomt slavenhandel dhaka De politie in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, heeft zondag elf mensenhandelaars opgepakt die in een veerboot 74 vrouwen en kinderen naar India probeerden te smokkelen. Het was de bedoeling de vrouwen en meisjes voor ongeveer acht honderd gulden per persoon te verkopen aan tussenhandelaars voor bordelen in India. De jongetjes zouden gewild zijn als joc key's voor kamelenraces in de Golfstaten. Kevin Maxwell: 13 miljard betalen londen Kevin Maxwell, de jongste zoon van de vorig jaar ver dronken mediamagnaat Robert Maxwell, moet 1,4 miljard gul den betalen als vergoeding voor het verdwijnen van aandelen uit de pensioenfondsen van het Maxwell-imperium. Dat heeft het Britse Hooggerechtshof gisteren bepaald. De fondsen werden door de Maxwells 1,4 miljard gulden lichter gemaakt omdat ze het geld nodig hadden voor enkele noodlijdende bedrijven. Belgische koning blijft nog jaren brussel De Belgische koning Boudewijn heeft gisteravond een einde gemaakt aan de geruchten dat hij binnenkort om gezond heidsredenen zal aftreden. In een tv-toespraak ter gelegenheid van de nationale feestdag van België (vandaag) zei de 61-jarige vorst 'nog vele jaren' te willen aanblijven, „nu de artsen mij op nieuw een uitstekende gezondheid hebben bezorgdBoude wijn, die al 42 jaar koning is, onderging dit jaar een zware hart operatie, en werd vorig jaar al aan prostaatkanker geopereerd. Kwaadaardige cellen in tumor paus Vaticaanstad» De artsen die vorige week bij paus Johannes Paulus II een tumor uit de dikke darm hebben verwijderd, heb ben geconstateerd dat het gezwel, zoals verwacht, goedaardig was. Alleen in de kem van het gezwel was een klein aantal cellen te vinden dat zich kwaadaardig ontwikkelde, maar niet dreigde uit te zaaien. Londense metro gratis bij vertraging londen Wanneer passagiers van de metro in Londen meer dan twintig minuten later dan verwacht aankomen op hun plaats van bestemming, kunnen ze het geld van hun kaartje terugkrij gen. De reizigers krijgen hun geld overigens niet terug wanneer de vertraging wordt veroorzaakt door een aanslag of door van dalisme. Somalia vraagt om VN-vredesmacht geneve Interim-premier Ghalib van Somalia heeft gisteren de Verenigde Naties opgeroepen een vredesmacht van tienduizend man naar zijn land te sturen. Hij zei dat mogelijk een derde van de bevolking zal sterven, omdat hulpgoederen de bevolking niet bereiken. Hongersnood bedreigt Madagascar Antananarivo» Bijna een miljoen mensen in zuidelijk Madagas car zullen aan het eind van dit jaar het slachtoffer worden van hongersnood als gevolg van grote droogte. Volgens de hulporga nisatie SOS-Sud zijn in mei van dit jaar al meer dan 300.000 mensen van honger gestorven. Dit aantal zal in oktober opgelo pen zijn tot een half miljoen en over een paar maanden tot een miljoen, aldus de organisatie. correspondent De medische hulporganisatie Artsen zonder Grenzen heeft gisteren al haar dokters en ver pleegkundigen teruggetrokken uit vier vluchtelingenkampen in het noordoosten van Kenya vanwege de snel verslechteren de veiligheidssituatie in de re gio. De organisatie heeft de Ke- nyaanse autoriteiten verzocht extra veiligheidsmaatregelen te nemen, zodat hun medewer kers het werk in de toekomst kunnen hervatten. De kampen, waar zich ruim 120.000 met name Somalische vluchtelingen bevinden, worden in toenemende mate aangeval len door gewapende bandieten, voedsel wordt gestolen en ook de internationale hulpverleners zelf zijn regelmatig onder be dreiging van vuurwapens van hun bezittingen beroofd. Italië wil drastische maatregelen na aanslag rome-palermo gpd-p De Italiaanse autoriteiten hebben gisteren in een reactie op de moord op rechter Paolo Borsellino 55 veroordeelde maffia-bazen van Palermo overgebracht naar gevange nissen elders in het land. Dit om te verhinderen dat ze nog langer vanuit hun cellen leiding blijven geven aan de misdadigersorganisatie. (binnenlandse zaken) zei giste ren in het parlement dat het moment is aangebroken voor drastische maatregelen. Hij beloofde dat de Italiaanse variant van de FBI, de DLA, voor de herfst operatief zal zijn. Dit nieuwe orgaan moet alle poli tietaken coördineren en de strijd tegen de maffia stroomlij nen. De regering is altijd fel be kritiseerd over het uitblijven van de oprichting van de DIA. Tot nu toe maken er slechts 205 agenten deel van uit. Maar Mancino beloofde dat binnen Ook zijn gisteren militaire ver sterkingen gestuurd naar Sicilië. Verder is de politie versterkt. Er zijn in totaal 300 politie-agen- ten en leden van de paramilitai re politie naar het eiland ge stuurd. Het waren de eerste concrete maatregelen van de regering na de moord op de rechter en de vijf agenten van zijn escorte, die in het hele land woedende en vaak wanhopige reacties heeft opgeroepen. Minister Mancino enkele maanden dat aantal zal zijn opgevoerd tot 3000. Over de DNA, het orgaan dat al het juridische onderzoek moet coördineren, en waarvan waarschijnlijk eerst Falcone en na diens dood Borsellino de lei ding zou hebben gekregen, zweeg de minister. Het 'parle- mentje' van de Italiaanse rech ters en de minister van justitie blijven verdeeld over de vorm die dit orgaan moet krijgen. Van alle sprekers in het parle ment was de neo-fascist Fini het meest radicaal. Hij zei dat de maffia heeft gekozen voor oorlog en dat de staat hierop moet reageren door oorlog aan de mafia te verklaren. Hij pleitte voor de invoer van een nood wetgeving en de doodstraf, 'die in elke oorlogssituatie gewoon zijn'. De ravage in Palermo is twee dagen na de bomaanslag op rechter Borsellino nog steeds groot. In Palermo was de spanning gisteren te snijden. Bij de aan blik van de straat waarin de aanslag heeft plaatsgehad, vroe gen velen zich af of er nog hoop is voor Italië. „Het is hier erger dan in Bayrut", zei een man, die net als tientallen andere bewo- new delhi» De afgelopen dagen is in India het conflict over de bouw van een hindu-tempel, op de plek waar zich een 400 jaar oude mos kee bevindt, weer opgelaaid. Bij gevechten tussen hindu's en moslims zijn tenminste zes mensen omgekomen en tientallen mensen ge- de moskee op de plaats waar de god Rama zou zijn geboren. Hij moet dan ook worden afge broken. Pogingen daartoe leidden twee jaar geleden al tot rellen, waarbij in heel India zo'n duizend mensen om het leven kwamen. De hindu's zijn, ondanks gerechtelijke verboden, wond geraakt. Volgens fanatieke hindu's staat enige tijd geleden naast de moskee alvast be- Omdat een kind van negen jaar in Libanon de koe van zijn oom met een windbuks een oog had uitgeschoten, zijn uit eindelijk vier mensen van de zelfde familie gedood en negen dorpsoudsten gewond geraakt. Alles begon toen de kleine, negen jaar oude, Ali Khadar in het Libanese dorp Qlaiaat met een windbuks schoot op de koe van zijn oom Hussein en daarbij het rechteroog van het dier raakte. Bevangen door ra zernij zwoer Hussein zijn neef je de keel af te snijden als ge noegdoening voor het oog van zijn dier. De notabelen in het gehucht kwamen daarop tus senbeide en riepen op tot kalmte. In een poging de ge moederen te sussen beloofde de vader van Ali Khadar zijn broer een bedrag twee maal zo hoog als de waarde van het rund. Hussein weigerde echter, mede aangespoord door zijn vrouw, op zijn eed terug te ko- Om een familiedrama te voorkomen kwamen de dorps oudsten met een originele op lossing: de oom zou doen alsof hij zijn neefje keelde om daar mee aan zijn eed te voldoen. Daarmee brachten zij echter zonder het te weten een drama van ongekende omvang op gang- „De oom", zo zei een politie woordvoerder „sneed in plaats van te doen alsof, met een sla gersmes echt de keel van zijn neef door, voor de ogen van zijn ouders en de notabelen van Qlaiaat". Volgens de poli tie rende de vader van het kind daarop naar buiten, pakte een geweer uit zijn auto en schoot geheel bevangen door woede zijn moordende broer, diens vrouw en hun zoon dood. Ook de negen aanwezige dorpsoud sten liepen daarbij verwondin gen op. vervolg van voorpagina Geen haan zou naar hun gedrag hebben gekraaid, als zij zich hadden beperkt tot enige tussenbeense activiteiten. Maar ze raakten het spoor bijster in de wereld stad en moesten enige jongelieden de weg naar het paradijs vragen. Omdat de zen echter niet spontaan reageerden met een gedragen verhandeling over de we gen die naar de seksclub leidden, greep de Smallenbroek een van hen naar de keel. De burgervader kreeg daarop een watjekou te verwerken van het jong mens. en de hele zaak lekte uit. Maar in de meeste Europese landen kunnen politici hun gang gaan. Engelsen daarentegen maken van seks een schan daal. Om de honger naar informatie over het geslachtsleven van derden te bevre digen, is het land uitgerust met een heel leger van riooljournalisten die van voyeurisme hun broodwinning hebben gemaakt. De affaire van David Mellor met de actrice bijvoorbeeld kwam aan het licht, nadat de telefoon van de minis ter was afgeluisterd. Engeland heeft geen privacy wet, zoals de andere Europese landen. Als Lubbers met een maitresse door het Kralingse Bos beent, mag iedere fotograaf dit tafe reeltje op de gevoelige plaat vastleggen. De fotograaf mag echter niet een zolder kamertje bij de buren huren en van daaruit met een telelens Lubbers in zijn achtertuin fotograferen. Overal op het Europese continent wordt de privacy van individuen beschermd door de wetgever. In Frankrijk bijvoor beeld toog Brigitte Bardot naar de rech ter nadat fotografen enige opnames van haar in haar tuin hadden gemaakt, juist toen ze wat schaars was gekleed. Ze spande prompt een rechtszaak aan, en zag haar schadeclaim gehonoreerd. .An ders dan Generaal de Gaulle heeft mijn cliënte haar lichaam niet aan de natie geschonken", was alles wat haar advo- In het perfide Albion hoeft David Mellor niet op hulp van de rechter te rekenen. Hij kan alleen naar de rechter stappen als een krant onwaarheden over hem schrijft, maar dat is niet het geval. Toch verkeert David-Mellor in een posi tie waarin hij wraak kan nemen op de rioolbladen als minister van cultuur is hij verantwoordelijk voor de pers. En het toeval wil dat hij tussen de alledaagse za ken met Antonio de Sancha door juist de laatste hand legde aan een privacy-wet. De boulevardkranten zien de bui han gen, en hebben Mellor maar vast de oor log verklaard. De linkse Daily Mirror (op lage 3,5 miljoen) betichtte hem van 'cen suur uit cynisch zelfbelang'. En de recht se Sun (oplage eveneens 3,5 miljoen) schreef: „Als het waar is dat premier Ma jor hem wil handhaven, wie wordt er dan niet gehandhaafd? Is er soms ook plaats voor nazi 's en dronkelappen?" Over zelfbelang gesproken. De Daily Mirror, die de foto's van Antionia's slaapkamer toonde, was gisteren in half Londen uitverkocht. De laatsten die te rugverlangen naar de tijd van de kruik en de elektrische deken, zijn wel de boule vardjournalisten. Dollar stijgt door ingrijpen centrale banken amsterdam anp Een aantal Europese banken en de Fed, het bestuur van Ameri- ka's centrale banken, hebben gisteren gezamenlijk tot de aan koop van dollars besloten, om de koersval van de Amerikaanse munt te stoppen. De dollar koers schoot in reactie drie cent omhoog en eindigde in Amster dam op 1,66 gulden. Eerder op de dag zakte de dollar tot 1,63 gulden. De dollar daalt al geruime tijd als gevolg van het ontbreken van vertrouwen in de nog altijd wankele Amerikaanse econo mie. Sinds vorige week donder dag staat de munt echter nog verder onder druk door de ver hoging van het disconto door de Duitse Bundesbank. Door dollars op te kopen, zorgden de centrale banken voor een tijdelijke schaarste op de wisselmarkten, waardoor de dollarkoers weer steeg en veel handelaren overgingen tot het aankopen van dollars. Aan de actie 'red de dollar' deden behalve de Fed de cen trale banken van Nederland. Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Denemarken, Portugal, Spanje en Zwitserland mee. De actie gebeurde op voorstel van de Fed, die bezorgd is over het lage niveau van de Amerikaanse munt. ners zijn ernstig beschadigde appartement moest verlaten. Omstanders lieten tranen en emoties de vrije loop, toen te gen de avond de kisten met daarin de stoffelijke overschot ten van rechter Borsellino en de vijf agenten het gerechtsge bouw werden binnengedragen. De agenten worden vandaag begraven. De familie van Borsellino wacht op de terug keer van een van de kinderen, die op vakantie is op het Indo nesische eiland Bali. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Door het vrijlaten van politieke gevangenen en het opheffen van censuur moet Israël aanto nen dat het ernst maakt met het vredesproces in het Midden- Oosten. Dat heeft Hanan Ashra- wi, de woordvoerster van de Pa lestijnse delegatie bij het vre desoverleg, gisteren gezegd na een ontmoeting met de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, James Baker. Ashrawi zei verder dat de Pa lestijnen geen volledige stopzet ting van de bouw van nederzet tingen eisen voordat het vredes overleg kan worden hervat. De regering-Rabin heeft vorige week bekendgemaakt dat de bouw van de nederzettingen deels wordt stopgezet. Tijdens de Palestijnse pers conferentie ontstond buiten op straat een schermutseling toen een lid van de Israëlische rechts-extremistische Kach-be- weging met een Uzi-pistoolmi- trailleur op een Palestijn pro beerde te schieten. Het wapen weigerde, waarna de man sa men met enkele andere Kach- aanhangers werd gearresteerd. Baker had vanochtend een gesprek met Rafael Eitan, de lei der van de rechtse Tsomet-par- tij, die bij de verkiezingen vori ge maand acht zetels behaalde. Het lijkt erop dat premier Rabin Baker heeft ingeschakeld bij zijn pogingen Tsomet in de regering te krijgen, al zal niemand in Je ruzalem dat openlijk toegeven. Baker is inmiddels doorge reisd naar Jordanië, waar hij een ontmoeting heeft met koning Hussein. Een gesprek met de Syrische president Assad, dat voor vanavond stond gepland, is afgezegd omdat Assads moe der vanmorgen overleed. gonnen met de bouw van hun tempel. De moskee wordt beschermd door een metalen barricade en gewapende agenten. In New Delhi demonstreerden hindu's gisteren tegen de regering Rao, die de bouw van het hindu-heligdom probeert te verhinderen, foto de voormalige Joegoslavische republieken proberen naar schatting twee miljoen mensen de burgeroorlog te ontkomen. De ministers besloten ook de nieuwe federatie Servië-Monte- negro niet te erkennen als enig opvolger van het uiteengevallen oude Joegoslavië. Dat betekent dat de EG wil dat dit 'klein-Joe- goslavië' uit de internationale organisaties als de Verenigde Naties wordt gezet. Inmiddels is vandaag in de Bosnische hoofdstad Sarajevo het vliegveld weer geopend voor humanitaire vluchten. Een functionaris van de Verenigde Naties zei dat een eerste toestel met hulpgoederen vanochtend veilig was geland. De luchtha ven werd gisteren gesloten om dat er in de buurt hevig gevoch ten werd tussen Moslim-Kroati- sche eenheden en Servische troepen. brussel peter de vries correspondent De EG-landen gaan onderling overleggen over verdeling van de grote aantallen mensen die vluchten voor het oorlogsge weld in Bosnië-Hercegovina. Daarnaast stelt de Europese Ge meenschap 275 miljoen gulden beschikbaar voor de opvang van vluchtelingen in met name Slovenië. De ministers van bui tenlandse zaken van de twaalf EG-landen hebben dat gisteren in Brussel beslist. Staatssecretaris Dankert (bui tenlandse zaken) kon gisteren niet zeggen welke gevolgen de EG-uitspraak voor Nederland zal hebben. Wekelijks vluchten circa drie- a vierhonderd men sen uit het voormalige Joegosla vië naar Nederland. Volgens Dankert is onduidelijk of Ne derland daarmee veel doet. In londen tom wilkie the independent Een groep Britse sterrenkundi gen heeft de heetste ster in het Melkwegstelsel ontdekt. Met een oppervlaktetemperatuur van 170.000 graden Celsius, is de ster ongeveer dertig keer zo heet als de zon. De ster bevindt zich op ongeveer 600 lichtjaren afstand in het sterrenbeeld Draco (Draak) en draagt de wei nig romantische naam RE 1502 +66. De ster, een zogenaamde wit te dwerg, heeft zo'n hoge tem peratuur, dat ze nog heter gloeit dan wit-heet. Het licht dat de ster uitstraalt heeft een golf lengte die 30 keer korter is dan het zichtbare deel van het spec- De ster is één van de 384 stra lingslichamen die zijn ontdekt tijdens een verkenning van de lucht in het uiterste deel van het ultraviolette spectrum met be hulp van de Britse Wide Field Camera' aan boord van de Rosat satelliet. Witte dwergen zijn de meest voorkomende objecten in ons Melkwegstelsel. Een witte dwerg is een 'dode ster' zonder eigen warmtebron, omdat de nucleai re reacties in het binnenste van de ster zijn gestopt. De grote hitte van de RE 1502+66 is een laatste stervensgloed van de ster, die snel zal doven. Strijd in Rwanda Opstandelingen in Rwanda hebben gisteren posities van het regeringsleger aangevallen. Daarmee schenden zij een be stand dat een einde had moeten maken aan het al 21 maanden durende gewapende conflict tussen Hutu's en Tutsi's in de midden-Afrikaanse staat. Het staakt-het-vuren had zondag middernacht in moeten gaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4