Cargo mag brood niet in zee gooien Binnenland Noodweer teistert zuiden van Nederland AIDS-virus neemt steeds nieuwe gedaantes aan Geen erfenis Benny Hill voor Nederlandse neven NWR: Subsidie voor koopwoning beperken Belangrijkste man van Sint-Maarten treedt af Faillissement MaiÊ DumPis vervuiling modegigant Van Gils Wathey kon politici maken of breken DINSDAG 21 JUL11992 3 'Schone motorfiets moet geodkoper' den haag De ANWB wil dat het rijk de aanschaf van schone motorfietsen (met een geregelde driewegkatalysator) stimuleert. Motoren zorgen immers voor minder fileproblemen dan auto's, vindt de bond. De ANWB pleit in een brief aan staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën daarom voor een klasse-indeling die leidt tot hetzij een extra toeslag (relatief vuil), hetzij een kor ting (relatief schoon). Alcoholcursus voor jongeren geslaagd den haag Jongeren die als straf voor een misdrijf tijdens dron kenschap een 'alcoholcursus' hebben gevolgd, vervallen minder vaak in dezelfde fout. Bovendien zijn zij eerder bereid een scha devergoeding aan slachtoffers te betalen. Het ministerie van jus titie wil de proef met de cursus, die sinds 1989 in Drenthe loopt, nu in het hele land invoeren. Slechts tien procent van de vier honderd jongeren die de cursus hebben gevolgd, wordt opnieuw gepakt voor een delict dat voortvloeit uit drankmisbruik. Nor maal is dat zo'n 25 procent. Miljoenenbrand in sporthal Zaanstad zaanstad Een uitslaande brand heeft gisteren sporthal de Tref in Zaanstad grotendeels verwoest. De schade wordt geschat op 3,5 tot 4 miljoen gulden. De brand is ontstaan op het dak van de grotendeels houten hal, mogelijk als gevolg van werkzaamhe den. De in 1970 voor 2,25 miljoen gulden gebouwde accommo datie moet waarschijnlijk worden gesloopt. De brand werd be streden met zestien brandweerwagens uit Zaanstad, een hoog werker en de blusboot de Vaart. Omwonenden werd aangeraden ramen en deuren gesloten te houden. Friezen lezen niet graag Fries Leeuwarden Volwassen Friezen hebben nauwelijks voorkeur voor boeken in hun eigen taal. Uit een onderzoek van de provin cie blijkt dat 29 procent van alle Friezen boven de twintig jaar drie Friese boeken per jaar leest. Een op de drie Friezen leest zelfs nooit een boek in de eigen taal. Een belangrijke reden daar voor is dat het aanbod van Friese boeken te weinig aansluit bij de wensen van de lezers. Bliksem slaat gat in wegdek Zuid- en Oost-Nederland zijn vanmorgen geteisterd door he vig noodweer. De omgeving van Eindhoven en Noord-Limburg kregen vanmorgen vroeg als grote hoeveelheden hagel en onweer te verwerken. Door in slagen in seinhuisjes was het treinverkeer in de omgeving van Eindhoven geruime tijd ernstig ontregeld. Ook elders sloeg het nood weer hard toe. De bliksem sloeg een gat in het wegdek van de A58 tussen Roosendaal en Bre da, zodat een rijstrook tijdelijk moest worden afgesloten. Ver der kwamen er meldingen bin nen over schoorstenen die van het dak vielen en omgewaaide bomen. In twee huizen in West- Brabant brak brand uit na een blikseminslag, maar de bewo ners konden het vuur zelf de baas. In Zeeland raakten tijdens onweersbuien en harde wind enkele watersporters in proble men. Op het Veerse Meer sloeg een plezierjacht van zijn ankers tijdens een vliegende storm met windkracht 10. Ook op de Gre- velingen ondervonden jachten last van de wind. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Volgens het KNMI trok het noodweer in de loop van de ochtend over het noord oosten van Nederland weg, daarbij een spoor van vernieling trekkend. Eén vaccin tegen AIDS is illusie Het AIDS-virus verspreidt zich niet alleen razendsnel over de aarde, het verandert ook net zo snel van aard. De gedaante verandering verloopt zo snel dat het telkens dreigt te ontsnappen aan de opsporingstechnieken en nieuwe medicamenten. Na de ontdekking van de ziekte AIDS ruim tien jaar gele den trof men korte tijd later het HIV-virus aan als veroorzaker van de dodelijke ziekte. Enkele jaren daarna bleek er een twee de virus te bestaan dat welis waar minder aggressief was, maar uiteindelijk ook tot AIDS leidt. Alleen het HIV-1, zo ver telde dr. Myers van het Los Alamos-laboratorium in Nieuw Mexico (VS) gisteren op het AIDS-congres in Amsterdam, kent al vijf stambomen met de nodige variaties. De onderzoe ker houdt er rekening mee dat de komende jaren nog meer subtypen worden ontdekt en dat er ook nieuwe zullen bijko men. Het gevolg is dat het steeds moeilijker wordt een al gemeen vaccin te ontwikkelen. De strijd tegen het zich veran derende virus wordt nog moei lijker doordat mensen met meerdere varianten besmet worden. Het komt zelfs voor dat mensen zowel met HIV-1 als HIV-2, die in belangrijke mate van elkaar verschillen, besmet blijken. Er was op de tweede dag van de wereldconferentie ook posi tief nieuws te melden. Nieuwe onderzoeken hebben aange toond dat een combinatie van verschillende anti-virale ge neesmiddelen bij de behande ling van AIDS in veel gevallen duidelijk meer effect heeft dan de toediening van bijvoorbeeld alleen het bekende AZT. De stu dies, verricht in Europa en Australië, laten zien dat AIDS- patiënten langer blijven leven. De Nederlanse arts Lange zei gisteren dat de gecombineerde therapie de toekomst heeft. De uitkomsten van het onderzoek laten zien dat de kans binnen 48 weken aan AIDS te overlijden met 40 procent wordt vermin derd als medicijnen in combi natie met elkaar worden toege diend. Zo'n 35.000 wandelfanaten zijn vandaag begonnen aan de 76e Nijmeegse Vierdaagse. Liefst 25.000 lopers van hen zijn deze editie van de Vierdaagse uitge rust met een zogenaamde mag neetkaart, waarmee de contro les aanzienlijk worden versneld. Medewerkers van de organise rende Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding (KNBLO) kregen het afge lopen weekeinde een spoedcur sus om zich het werken met de computer eigen te maken. Vol gend jaar moet het complete wandellegioen van een dergelijk kleinood worden voorzien. Op de loperskaart staat dit jaar voor het eerst een telefoon nummer vermeld, dat deelne mers bij lichamelijke of geeste lijke problemen kunnen bellen. Zij worden dan met een wagen van het parcours gehaald en naar een arts of andere hulpver lener gebracht. Wandelaars die buiten hun schuld een controle hebben gemist, kunnen na af loop van de mars alsnog een knip halen. Gedurende het spe- ciaal ingestelde spreekuur in De Nog net voor het noodweer hen bereikte, vertrokken de deelnemers aan de Vierdaagse vanmorgen uit Nijmegen voor hun eerste dagtocht. Die voerde door de Betuwe. Vereeniging wordt beoordeeld foto anp peter drent of de verzoeken legaal zijn. oldenzaal/lonpen gpd De Nederlandse neven van de dit voorjaar overleden Benny Hill ontvangen geen cent uit de ongeveer 24 miljoen gulden grote erfenis van de Britse ko miek. Notaris Penny Chapman uit Londen, belast met de uit voering van Hill's wilsbeschik king, heeft dar gisteren beves tigd. De nalatenschap gaat naar zeven directeie verwanten in Engeland en Australië. „Een kleine teleurstelling", zo reageerde Dennis Warner uit Oldenzaal vanmorgen. Vijf we ken geleden werd hij samen met vader Kenneth (Hengelo), zus Rosina (Emmercompas- cuum) en broers Gerrit (Henge lo) en Kenneth jr. (Hengelo) door de Britse krant Today op de hoogte gebracht van een „vermoedelijk zeer grote erfe nis", ongeveer een miljoen per persoon. Wamer en zijn familie zijn om de tuin geleid, zo blijkt nu. 'Today' baseerde het lijstje erf genamen op alle nog in leven zijndeverre familieleden. 'Laagstbetaalden komen niet aan de bak' geschaft, maar moet ook de groep kopers van een premie-A- koopwoning (tot 140.000 gul den) worden beperkt. Een groot deel van die woningen gaat naar nieuwkomers op de wo ningmarkt, veelal tweeverdie ners. „Je moet ervoor zorgen dat je de woningen toewijst aan mensen die in de bestaande voorraad een goedkope woning achterlaten", vindt Van Velzen. „Voor starters moet het daarom moeilijker worden gemaakt in aanmerking te komen voor pre mie-A". De NWR maakt zich zorgen over de huisvesting van de laagstbetaalden. Van Velzen: „Alleen al de groei van het aan tal asielzoekers baart zorgen. Het ministerie heeft een aantal maanden geleden een beroep op gemeenten en corporaties gedaan om de komende tijd tienduizend asielzoekers te huisvesten. Dat is onbetaal baar". De eenmalige bijdrage voor koopwoningen tot 200.000 gul den moet worden afgeschaft. Verder moeten nieuwkomers op de woningmarkt zoveel moge lijk worden uitgesjoten van een premie-A-koopwoning, vindt directeur Van Velzen van de Nationale Woning Raad (NWR). Van Velzen geeft daarmee een vervolg aan de discussie die vo rige week losbarstte naar aanlei ding van een onderzoek van de NWR, waaruit bleek dat het aantal woningzoekenden sterk stijgt en dat met name voor mensen met lagere inkomens woningnood dreigt. De NWR pleitte er daarom voor de subsi dies voor koopwoningen af schaffen en het vrijkomende geld besteden aan huisvesting van deze groep. Volgens Van Velzen moet niet alleen de eenmalige bijdrage voor koopwoningen worden af- Wathey legt na veertig jaar functies neer Nadat hij ruim veertig jaar de scepter heeft gezwaaid over het bovenwindse eiland Sint-Maar ten, heeft Claude Wathey giste ren zijn macht uit handen gege ven. Wathey diende zijn ontslag in als gedeputeerde en stelde zijn zetel in de eilandsraad (een soort gemeenteraad) ter be schikking. Helemaal vrijwillig is zijn af treden niet. Het besluit van de Koninkrijksregering (het Neder landse kabinet plus de twee door de kabinetten van Aruba en de Nederlandse Antillen af gevaardigde ministers) om met strenge maatregelen eindelijk orde op zaken te stellen op het door corruptie geteisterde ei land, hebben hem waarschijn lijk tot zijn besluit gedwongen. Wathey heeft tot nu toe ieder commentaar geweigerd. Zelfs aan de leden van zijn Democra tische Partij (DP) in de eilands raad heeft hij geen tekst en uit leg gegeven. Het heet dat Wathey met zijn ontslag de weg wil vrijmaken voor het uitvoe ren van de maatregelen die van Sint-Maarten weer een normale democratie moeten maken. Wathey (63) besloot op zijn 22ste in de politiek te gaan. Een jaar later werd hij in de eilands raad gekozen. Van meet af aan wilde hij als politicus buiten schot blijven. Daarom was hij meestal alleen maar adviseur van het bestuurscollege. Maar als lid van de eilandsraad zorg de hij ervoor dat alles liep zoals hij wilde. Het lukte hem regel matig het kabinet naar huis te sturen als dat iets besloot wat hem niet beviel. Het CDA heeft terughoudend gereageerd op het besluit van Wathey. Volgens kamerlid Aarts „kan er op Sint-Maarten pas or-, de op zaken worden gesteld als Wathey ook zijn officieuze func tie opgeeft". Magneetkaart doet intrede bij Vierdaagse De rechtbank in Antwerpen heeft gisteren het faillissement uitgesproken van het modebe- drijf Van Gils Intercontinental uit Essen. Deze dochteronder neming van Van Gils Holding uit Roosendaal heeft een mil joenenschuld en vroeg het fail lissement zelf aan. Vorige week stuurde de mo degigant de ruim tweehonderd medewerkers op het hoofdkan toor in Essen, onder wie zeven tig Nederlanders, al naar huis. De raad van bestuur van het 2.700 werknemers tellende be drijf besloot de werkmaatschap pij Van Gils Intercontinental op te heffen nadat de ABN donder dag de kredietkraan dichtdraai de. Volgens een woordvoerder van Van Gils zijn de oorzaken voor de schuld stagnerende winkelomzetten en afnemers die traag betalen. De bank wil niet meer krediet geven omdat het gefinancierde bedrag te hoog is opgelopen. De raad van bestuur wilde gisteren geen commentaar geven op het fail lissement. Een woordvoerster deelde mee dat de directie „pfobeert te redden wat er te redden valt". De Alkmaarse stichting Cargo mag geen met 12.000 bro den dichtgemetselde mast in zee storten. Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft dat verboden. Cargo gaat tegen het verbod in beroep. Als ook de Raad van State de minister gelijk geeft, zal het 'geschenk aan zee' uiterlijk begin september buiten de territoriale wateren worden afgezonken, zegt Cargo-woordvoerder Peperkamp. geven aan de zee in ruil voor het vele dat de mensen eruit hebben gehaald. Rijkswaterstaat weigerde de vergunning op 17 maart. Het besluit van Maij maakt die be schikking definitief. Peperkamp is niet verrast door de uitspraak: „We zagen het al aankomen. Daarom is onze advocaat ook aan de slag gegaan. Nu Maij haar besluit heeft genomen, kan hij het beroepschrift binnen en kele dagen rond hebben. Wij gaan gewoon door met broden bakken, hier aan de Afsluitdijk." Peperkamp gaat er van uit dat de Raad van State positief zal oordelen over het plan: „Dat is een club van wijze mannen, die wat genuanceerder tegenover deze kwestie zal staan. De be- Volgens het ministerie betekent de stort van de mast met de broden een forse vervuiling. Bo vendien mogen alleen spullen in zee worden gestort die op het land niet kunnen worden ver werkt. De stichting Cargo kreeg van diverse kanten kritiek toen haar plan bekend werd. In januari vroeg de stichting bij het minis terie een ontheffing van de wet verontreiniging zeewater aan. Daartegen werden 1184 bezwa ren aangetekend met in totaal 33.459 ondertekenaars. De meesten vinden het schandalig dat goed eten in de zee wordt gegooid. Cargo stelt daarente gen met het brood iets terug te windsvrouw en de ambtenaren oordelen wat kortzichtig door het brodenproject als een milieudelict op te voeren." Als de Raad van State het be sluit van Maij bekrachtigt, rest Cargo niets anders dan de ge plande stortplaats bij Texel te laten vallen, zegt Peperkamp. „Nederland is dan blijkbaar te klein voor dit grote gebaar. In dat geval varen we augustus of hooguit begin september (van wege de beperkte houdbaarheid van het brood) met de mast voorbij het Continentaal Plat de internationale wateren op en geven de oceaan ons cadeau." Cargo was aanvankelijk van plan 20.000 broden te bakken. De mast is echter al vol bij 12.000 broden. Peperkamp: „Ruim 6000 daarvan zijn al vt kocht: 3500 aan de grote 'aa deelhouders' en ruim 2500 een tientje aan de dagjesmen sen die elke dag in groten getale komen kijken." Het totale pro ject wordt twee tot drie ton duurder dan de half miljoen gulden die was begroot. Sint-Maarten groeide, maar bleef onderontwikkeld willemstad anp Van de gisteren afgetreden poli ticus Claude Wathey is het niet alleen opmerkelijk dat hij maar liefst veertig jaar aan de top van het bestuur van Sint-Maarten stond. Het is vooral ook bijzon der dat hij zich als blank politi cus wist te handhaven op een eiland dat voor meer dan 90 procent uit kleurlingen bestaat. Hij is bovendien methodist en behoort ook daarmee tot de minderheid. Toch stemde de bevolking steeds weer op hem in vrije en geheime verkiezingen. Men heeft hem of zijn partij nooit kunnen betichten van fraude bij de verkiezingen. Ook zijn ver meende connecties met de maffia zijn nooit bewezen. Hij was zo sterk dat geen beslissing buiten hem om werd genomen. Hij verdeelde de bestuurspos ten. Hij kon beginnelingen in zijn Democratische Partij ma ken of breken en bepaalde wel ke investeerders zich op het ei land konden vestigen. In de loop van de jaren breid de hij zijn macht en invloed uit tot binnen het hart van het An tilliaanse regeringscentrum, in het ruim 700 kilometer zuidelij ker gelegen Willemstad. Tot daar bracht hij regeringen ten val en formeerde hij kabinetten. De methoden waarvan Wathey zich bediende om aan de macht te blijven, waren du bieus. Op grote schaal gebruikte hij overheidsgeld om kiezers aan zich te binden. Oppositie dulde hij niet. Pas in 1978 toen hij al dertig jaar aan de pen te moeten dansen. Hij en zijn partij werden uit de rege ring gezet. Wathey beging toen een blunder die het begin van het einde voor hem inluidde: hij eiste dat Sint-Maarten binnen een jaar onafhankelijk moest zijn. Nog meer krediet bij vooral de zakenwereld verloor hij toen hij Italianen een veel te groot en te duur lucht- en zeehavenpro ject uit wilde laten voeren. De lening van 200 miljoen gulden van de Italianen zou Sint-Maar ten nooit kunnen terugbetalen. Deze blunder kostte hem de kop: de gedeputeerden ontsloe gen hem als adviseur van het bestuurscollege. Later echter kwam hij toch weer terug als gedeputeerde. Wathey's tegenstanders dron gen er bij minister Hirsch Ballin van Antilliaanse zaken al gerui me tijd sterk op aan in te grij pen om de sociale chaos op het eiland te verbeteren. De Antilli aanse regering die verantwoor delijk is voor de gang van zaken op de eilanden, is tegen de maatregelen die uiteindelijk door de Koninkrijksregering zijn genomen. Desondanks werkt de regering mee. Wat Wathey nu gaat doen, is niet bekend. Wel is zeker dat hij bepaald niet tot de bedelstaf vervalt. Wathey heeft zoveel miljoenen op de bank dat pre mier Lubbers tijdens zijn be zoek in maart hem zelfs vroeg: „Meneer Wathey, wilt u mij ook eens leren hoe je als politicus zo rijk kunt worden?" Claude Wathey, de man die tientallen ja ren de alleenheer schappij had op Sint Maarten, foto gpd macht was liet hij oogluikend een oppositiepartij toe. Albert Claudius Wathey werd op 24 juli 1928 op Sint-Maarten geboren. Zijn vader was een van de rijkste mannen op het ei land. Hij zat in het verzeke ringswezen, de scheepvaart, re paratiebedrijven en olie-import. In 1950 hij was toen 22 ging hij in de politiek. Het ei land had toen 1500 inwoners. Er waren geen elektriciteit en wa terleiding. Wathey wist talloze buitenlandse investeerders vooral Amerikanen aan te trekken. Het aantal inwoners groeide tot 40.000. Vijfendertig jaar nadat Wathey aan de macht kwam, waren meer dan veertig hotels op het eiland ver rezen. Van Nederlandse ontwikke lingshulp wilde hij weinig we ten. Hij schuwde toezicht en controle. Hij kon, zoals tegen standers beweren, slechts gedij en in een situatie van chaos en wanorde. Het systematisch ont wikkelen van het eiland was aan hem niet besteed. Ondanks zijn enorme groei is het eiland daar door onderontwikkeld geble- In 1988 begon zich de val van Wathey af te tekenen. De partij en in de centrale regering wer den het beu steeds naar zijn pij- Burgemeester Van Thijn verdween gisteren achter de schaar v filmdiva Liz Taylor symbolisch het aids-virus in tweeën knipte. Daarmee opende ze een tentoonstelling van quilts, herdenkingsdekens voor aids- slachtoffers. foto anp hans steinmeier

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3