Baker als Rabins boodschapper Een mooie tijd voor een vrije Russische pers Vance zwengelt overleg Zuid-Afrika weer aan Feiten &Meningen Bush roept hulp Baker in DINSDAG 21 JUL11992 Amerikaanse minister 'verkoopt' Israels nederzettingen-politiek Het tiende bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker aan het Midden-Oosten deze week, levert Israël klinkende munt op in de vorm van kredietgaranties voor de opvang van immigranten. Dat staat na de besprekingen van de afgelopen dagen als een paal boven water. Het verlossende woord zal volgen de maand worden gesproken door Bakers baas, George Bush. Die ontvangt aan de vooravond van de Republi keinse conventie de Israëlische premier Yitzhak Rabin in zijn vakantiehuis in Kennebunkport. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Dc beloofde kredietgaranties regering is wél be reid de nederzettingenbouw stop te zetten, maar slechts ge- L'ii tijdens het Likud-bewind deeltelijk. Toch zijn de krediet- Yitzhak Shamir in de ijskast garanties weer tevoorschijn ge- beland; de Amerikaanse en de Israëlische standpunten bleken onoverbrugbaar. Shamir meerit dat joden het recht moeten hebben zich 'overal in het Land Israël' te vestigen. De nederzet tingen in de door Israël bezette gebieden verijdelen bovendien wat Shamir graag omschrijft als 'een vijandelijk complot', na melijk de vestiging van een Pa lestijnse staal. Volgens de Amerikanen en de rest van de wereld is het vesti gen van nederzettingen niet al leen in strijd met het internatio nale recht, maar belemert de bouw ervan ook het vredespro ces omdat het 'nieuwe feiten schept'. Daarom eiste Bush van de vorige regering een volledige stopzetting van de bouw baald en Baker, zo is met Rabin afgesproken, zal op zijn reis door het Midden-Oosten keer op keer aan Arabische leiders uitleggen hoe belangrijk deze stap is in het proces naar blij vende vrede. Niet te koop De Amerikanen hebben de toe zegging gekregen dat ze precies zullen worden geïnformeerd over de ontwikkelingen in bezet gebied en dat de Amerikaanse kredieten alleen in Israël zullen worden besteed. Misbruik wordt gestraft, zal Baker aan kondigen. Bovendien zal het uiteindelijk bedrag aanzienlijk lager zijn dan de gevraagde tien miljard dollar als de immigratie t de voormalige Sovjetunie op hij over de brug zou komen met het huidige lage niveau voort- kredietgaranties. Shamirs reac- gaat. tic: dan maar zonder. Likud en andere rechtse opposi tiepartijen roepen in koor dat Rabin met zijn maatregelen 'be taalt' voor de kredietgaranties en voor zijn ontmoeting met president Mubarak. De Egypti sche president heeft immers steeds geweigerd Shamir te ont vangen. „Israël is niet te koop", is de nieuwste slagzin van rechtse oppositie. De standpunten van Rabin zijn echter verre van nieuw. Zijn on derscheid tussen 'politieke' en 'veiligheidsnederzettingen' heeft te maken met zijn visie op de uiteindelijke regeling van het lsraëlisch-Arabischeconflict. Hij wil de dichtbevolkte Arabi sche gebieden afstoten naar een Jordaans-Palestijnse federatie. Israël zou daarna de macht houden in de Jordaanvallei, om nationalistische redenen in Oost-Jeruzalem en omgevingen Minister van buitenlandse zaken Baker (links): deze week de boodschapper van Yitzhak Rabin (rechts). MOSKOU PETER PRINGLE De Pravda heeft een vernuftige gédachtengang over de hoorzit tingen voor de rechtbank over de activiteiten van de voormali ge Communistische Partij van de Sovjetunie. Ooit de spreek buis van de partij, zegt de Pravda nu dat de hoorzittingen in de ogen van de 'progressieve publieke opinie' over de hele wereld schade doen aan Rus- lands prestige. Opkomende de mocratieën zoals Rusland zou den geen processen moeten houden tegen politieke partijen, aldus de krant. 1 let Constitutionele Hof hoort de advocaten van Boris Jeltsin, die getuigen dat de Russische president gelijk had om De Par tij vorig jaar te verbieden, om dat zij zich op een ongrondwet tige, zelfs misdadige, manier had gedragen. Als het hof de uitspraak doet dat de partij zich illegaal heeft gedragen, aldus de Pravda, worden alle communis tische partijen ter wereld door Rusland veroordeeld 'omdat al le partijen in essentie identiek zijn aan de CPSU'. Dat zou hoogst ongelukkig zijn voor de buitenlandse politiek van Rusland, aldus de krant. Hoe zou bijvoorbeeld de hou ding van Moskou zijn tegenover China, of ieder ander land met een grote communistische par tij? De Pravda heeft niet aan de Russische minister van buite.n- landse zaken, Andrej Kozyrev, gevraagd of hij denkt dat Rus land aan diplomatiek prestige zou inboeten wanneer het infa me verleden van de partij aan het licht zou komen. Een derge lijke vraag zou ongetwijfeld stuiten op een uitbarsting van Kozyrev over de conservatieve vrienden van de Pravda in het parlement, die net als de com munisten destijds de pers pro beren te muilkorven. Als iets vandaag het imago van Rusland bezoedelt, dan is dat deze po ging van de parlementsleden, aldus Kozyrev. „De wereld zal een dergelijk pogen om de vrij heid van meningsuiting te smo ren, niet accepteren." Jeltsin toont zich standvastig. „Geen enkele beperking van glasnost of van de vrijheid van meningsuiting kan worden toe gestaan", zegt hij, „Rusland heeft teveel verloren omdat de media in handen waren van de autoriteiten...als president zal ik alles doen wat binnen mijn macht ligt om een terugkeer naar die tijden te verbieden." Desondanks stelden Roeslan Chasboelatov, de voorzitter van het parlement, en zijn makkers van de harde lijn een resolutie op waarmee een 'Waarnemen de Raad' in het leven moet wor den geroepen om toe te zien op de media. Dat zou geen waak hond zijn voor de pers. Samen gesteld uit parlementsleden en partijvertegenwoordigers, zou zij er borg voor staan dat de nieuwe perswetten worden na geleefd. De 'Waarnemende Raad' zou aan alle door de staat geleide media 'aanbevelingen In de praktijk betreft dat de twee Russische staatstelevisie- bedrijven en de krant Rossiskaja Gazeta, het orgaan van de Op perste Sovjet. Maar ook andere kranten, zoals Izvestia, waren ooit staatsbezit, en nog anderen zijn opgericht door regeringsor ganisaties. De onafhankelijke krant Nezavisimaja Gazeta, bij voorbeeld, is opgericht door de gemeenteraad van Moskou. Honderden regionale kranten zijn door plaatselijke besturen opgericht. En ook daarover wil het parlement weer zeggen schap krijgen. De invloedrijkste krant die on der vuur wordt genomen, is Izvestia, die zichzelf, net als het grootste deel van de pers, na de mislukte staatsgreep in augus tus onafhankelijk verklaarde. Vorige week vroeg Izvestia, sa men met andere kranten en de Russische televisie, Jeltsin in te grijpen. Als de conservatieve parlementsleden hun zin krij gen, aldus de oproep, „kunnen pers, radio en tv een strak keurslijf opgelegd krijgen, waar van de journalisten zelfs uit de tijd van de almachtige regering van de CPSU zijn gelijke niet kennen". Vrijdag stemde het Russische parlement in met de resolutie van Chasboelatov om Izvestia weer spreekbuis van het parle ment te maken. Ruslands nieu we onafhankelijke hoofdredac teuren hebben aangekondigd dat zij de zaak voor het Consti- Izvestia rolt van de pers. De krant heeft inmiddels samen met het Russi sche ministerie van informatie besloten het Russische parlement voor de rechter te slepen. Minister Poltoranin van informatie, een vertrouwe ling van president Jeltsin, liet gisteren weten bij het Constitutionele Hof beroep aan te tekenen tegen het parlementsbesluit om Izvestia voortaan onder parlementaire controle uit te geven. foto Rtr WASHINGTON DPA-ln President Bush heeft James Ba ker, zijn minister van buiten landse zaken, gevraagd tijdelijk zijn werk neer te leggen en npagneleider te worden. Bush hoopt zich zo te verzeke- van een tweede ambtster mijn in het Witte Huis. Witte Huis-functionarissen wisten gisteren met zekerheid te mel den dat Baker op het verzoek in zal gaan. Het verzoek van de president maakt duidelijk hoe het Republikeinse kamp is door de stijgende populariteit van de Democratische kandidaat Bill Clinton. Volgens waarnemers neemt de president een duide lijke gok door Baker te vragen omdat het dan net lijkt of Bush het zonder Baker niet af kan. Als Baker op het verzoek ingaat zal hij tijdelijk worden opge volgd door zijn staatssecretaris Laurence Eagleburger. Baker brengt momenteel zijn tiende bezoek aan het Midden-Oosten, waar hij het vredesproces nieuw leven probeert in te blazen. De baan van campagneleider is Baker niet vreemd. In 1988 was hij het brein achter de presiden tiële campagne die Bush in het Witte Huis deed belanden. In Washington doen overigens ook geruchten de ronde dat Bush zijn vice-president Dan Quayle laat vallen als blijkt dat dat zijn populariteit goed doet. Als dat gebeurt, zal Quayle ver moedelijk worden opgevolgd door Baker of Dick Cheney, mi nister van defensie. WIM STEVENHAGEN op de Golan-hoogte. Alle neder zettingen in die gebieden noemt hij nu 'veiligheidsneder zettingen'. Daar woont onge veer driekwart van de kolonis tenbevolking. De aangekondigde 'blijvende bevriezing' van de nederzettin genbouw geldt alleen voor de politieke nederzettingen, die volgens Rabin toch geen toe komst hebben. Veiligheidsne derzettingen zijn natuurlijk even politiek en even illegaal als politieke nederzettingen. Maar het onderscheid wekt de indruk dat er een veiligheidsaspect in het geding is en dat heeft Rabin in zijn campagne stemmen op geleverd. Geen muziek Bakers boodschap zal de Ara bieren niet als muziek in de oren klinken, maar ze kunnen niet kieskeurig zijn. De rege ring-Bush is wat het Israëlisch- Arabische conflict aangaat de meeste neutrale Amerikaanse regering die er ooit is geweest. En het is zeer de vraag of Israël ooit een meer liberale regering zal krijgen dan de huidige. Dat er binnen de Arabische de legaties wordt nagedacht, blijkt uit de opstelling van de Palestij- nen. Nog maar een paar weken geleden zei woordvoerster Ashrawi voor de Amerikaanse televisie dat haar delegatie het vredesoverleg vaarwel zou zeg gen als Bush Israël de kredietga ranties zou verstrekken. Giste ren, na het onderhoud met Ba ker, zei ze niet te willen uitslui ten dat de Palestijnen met de kredietgaranties kunnen leven, vooropgesteld dat de leningen niet worden gebruikt voor de bouw van nederzettingen. Ook De Klerk legt rode loper uit voor VN-bemiddelaar alle partijen, dus ook het ANC en Inkatha, wor den opgeroepen samen te werken bij de bestrij ding van het geweld en zich te houden aan het vredesakoord, dat zij vo rig jaar sloten. De komst van Vance is inderdaad op uitdrukke lijk verzoek van het ANC in de resolutie opgeno men, maar zijn taakom schrijving is zo ruim dat ook de regering de rode loper voor hem zal uit- CORRESPONDENT De missie van VN-ge- zant Cyrus Vance mar keert een nieuwe fase in het haperende vre desproces in Zuid-Afri- ka. De voormalige mi nister van buitenland se zaken van de VS mag de komende tijd proberen de politieke crisis op te lossen. Het is een klus waaraan de Zuidafrikaanse leiders zich finaal hebben ver- De crisis begon verle- Cyrus Vance, den maand na het bloedbad in het zwarte woonoord Boipatong, waarbij 39 mensen werden afgeslacht vermoedelijk door leden van de Zulu-beweging Inkatha. Het ANC stelde de rege ring aansprakelijk voor de moorden en schortte de onderhandelingen over een nieuw politiek be stel op. Pas als er doeltreffende maatregelen te gen het geweld worden genomen, is een terug keer naar de onderhandelingstafel mogelijk. Voor het ANC is 'Boipatong' geen geïsoleerd inci dent. Het aanwakkeren van het geweld in de townships zou deel uitmaken van de strategie van Pretoria om het ANC te ondermijnen. 'Boipatong' zou het meest recente en gruwelijkste voorbeeld van deze 'smerige oorlog' zijn. Na het afbreken van de onderhandelingen vroeg het ANC om een spoedzitting van de de VN-Vei- ligheidsraad. De bedoeling was duidelijk: de in ternationale gemeenschap moest de regering van De Klerk voor het oog van de wereld aan de schandpaal nagelen. Dat is in het verleden immer ook altijd een beproefd recept gebleken. Tijdens de koude oorlog wist het ANC zich bij zo'n verzoek automatisch verzekerd van de steun van het communistische blok. De Sovjetunie en haar satelliet-staten stonden vooraan om het apartheidsregime te veroordelen en het ANC met woord (in de VN) en daad (militaire steun) bij te staan. Hoe zeer de tijden zijn veranderd blijkt uit de in structies die de Russische gedelegeerde bij de VN had gekregen. De partijen moeten de onderhan delingen 'zo spoedig mogelijk hervatten', aldlts de vroegere bondgenoot van het ANC. Dat is toe vallig ook het standpunt van de regering-De Klerk. Geen aanklacht De resolutie die de Veiligheidsraad vorige week tutionele Hof zullen brengen misschien nog steeds a waar op dan de hoorzittingen gang Z|jn- over de 'oude ideologie' die eei totale perscensuur voorstond, i de VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET ?rspiegelt de nieuwe verhoudingen ii de wereld. De regering wordt weliswaar veroor deeld voor het schieten op demonstranten de za terdag na Boipatong, maar de resolutie is in te genstelling tot eerdere uitspraken van de VN geen aanklacht. Pretoria moet dringend maatre gelen nemen om het geweld te beteugelen, maar De speciale gezant moet „na overleg met de be- foto ap trokken partijen maatre gelen aanbevelen die een effectief einde aan het geweld mogelijk maken en de voorwaarden scheppen voor onderhandelingen die leiden tot een vreedzame overgang naar een democratrisch, non-raciaal en verenigd Zuid-Afrika". Het cruciale woord in deze op krukken voort strompelende formulering is 'aanbevelen'. De re gering had verleden maand al verklaard geen in menging in haar binnenlandse aangelegenheden te zullen dulden, maar wel 'open te staan voor adviezen en aanbevelingen'. Het zal dan ook nie mand verbazen dat minister Pik Botha van bui tenlandse zaken dit resultaat tot een overwinning proclameerde. Niet zo hopeloos Wat staat Vance in Zuid-Afrika te wachten? De si tuatie ziet er niet meer zo hopeloos uit als voor het debat in de Veiligheidsraad. De werkgevers en de grootste zwarte vakbondsfederatie COSATU, een bondgenoot van het ANC, hebben een princi pe-akkoord gesloten waardoor een verwoestende algemene staking voorlopig van de baan is. De staking was onderdeel van de campagne van 'massale actie' waarmee het ANC de regering tot aftreden wilde dwingen. De campagne, Operatie Aftocht, is inmiddels afgezwakt en heeft nu een voornamelijk 'symbolisch' karakter. Dit heeft nog een andere reden: ANC en COSATU vrezen de 'mobilisatie van de massa's' niet langer dan een paar dagen te kunnen volhouden. Deze ontwikkelingen versterken de positie van de ■gematigde vleugel van het ANC. Binnen de anti apartheidsbeweging woedt al geruime tijd een 'strategie-discussie'. Daarbij worden drie 'opties' besproken: onderhandelen alsof er niets aan de hand is, onderhandelen en tegelijkertijd op cru ciale ogenblikken massale actie voeren en de 'spontane' machtsovername door het 'volk', de bij de radicalen populaire 'Leipzig-optie'. Het ANC volgt nu het tweede model en de kans dat de radicalen de overhand zullen krijgen is te verwaarlozen. Integendeel, een toenemend aantal 'waarnemers' ziet de regering en het ANC 'bin nenkort' weer 'gewoon' aan de onderhandelings tafel zitten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2