Miskend talent wil waardering <5 Kuiper hangt in Amerika op de prikborden Tour de France .*1 1 Weinig interesse voor Nederlandse 'vedetten' TOUR '92 Siemons vijfde Nederlander die tour voortijdig verlaat r DINSDAG 21 JUL11992 13 Chioccioli voert sterk nummer op in Saint-Etienne Twee dagen na Sestrières, waar Claudio Chiappucci de legende van Coppi deed herleven, waarde de geest van wijlen de 'campionissimo' andermaal door het Tourcir cus. Dit keer dank zij Franco Chioccioli, die in Saint- Etienne zijn werklust in la Grande Bouclé beloond zag met een dagprijs. mateloos stoort, is het wel het gevoel dat hij geen erkenning krijgt. Hij gaat als een miskend talent door het wielerleven. Zelfs nadat hij ruim en jaar geleden, op 31-jarige leeftijd, de Giro had gewonnen, bleef de Italiaanse pers hem zien als een renner van de tweede garnituur. Chioccioli: ,,Je hebt vedetten die moeten winnen en je hebt an deren, die in de schaduw moe ten blijven. Ik weet nog SAINT-ETIENNE DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Niet zo'n heroïsche triomf als die van Chiappucci afgelopen zaterdag, verre van dat zelfs, maar dat mocht (voor hem) de pret niet drukken. Coppino, of tewel 'de kleine Coppi' vanwege zijn opmerkelijke gelijkenissen met Fausto, had weer eens een beetje respect afgedwongen. Want als er iets is dat hem ^1, l *1' Franco Chioccioli is dolgelukkig met de ritzege. toen ik in een van mijn eerste profjaren de Coppa Agostina won. Iedereen had ik murw ge reden, maar wat werd er ge schreven en gezegd: dat ik een vrijbrief van de toppers had ge kregen. Tja, dan moet je wel eens slikken." Wrevel Nadien is het nooit meer goed gekomen tussen Chioccioli en de pers. „Omdat ik me niet alles aan laat leunen, is men rancu neus geworden." Hij verwijst naar de periode na de voor hem zo succesvol verlopen Giro van vorig jaar. „Ik ben toen wat gaan afbouwen en meteen werd er gesuggereerd dat ik de Ronde van Italië wel eens gewonnen zou kunnen hebben met behulp van stimulerende middelen. Chioccioli: „Ik ben toen 22 keer naar de dopingcontrole geweest en heb nooit problemen gehad. Ach, je leert er in elk geval wel van te relativeren." Wellicht is de oorzaak van alle wrevel zijn Coppi-imago. Chioccioli lijkt als twee drup pels water op de beroemde Fausto, zowel uiterlijk als qua stijl. Chioccioli: „Met die verge lijking ben ik al opgezadeld van af mijn eerste wedstrijd. In de Giro is dat vorig jaar allemaal verhevigd. Bij het publiek sloeg dat wel aan. De tifosi stimuleer den me zelfs. In de slotweek wilde ik mijn rose leiderstrui ex tra glans geven door aan te val len in de Dolomieten." Dat leverde enkele mooie staaltjes wielersport op. Zowel Bugno als Chiappucci reed hij tot gort, al moet gezegd dat die meer oog voor elkaar dan voor Franco Chioccioli hadden. Niet temin, op de Passo Pordoi en de Aprica reed hij met de allure van Coppi naar boven. Chioc- ttWm Hampsten wil aan gele-truidrager Miguel Indurain zijn succesverhaal wel kwijt. cioli: „Ik voelde dat ik door de mensen op handen werd gedra gen, want ik deed iets dat Coppi ook altijd deed: aanvallen. Maar verder moet ik gewoon mezelf blijven. Ik ben Franco Chioccio li. Met Coppi heb ik slechts ui terlijke kenmerken overeen, en een Girozege. Daar houdt het bij op. Fausto is dood. ik leef. Hij had een witte dame, ik hoor bij mijn zwartharige Claudia." Dromen Franco Chiocciolo is uit het tra ditionele wielerhout gesneden. Telg uit een kinderrijk gezin (negen) dat het niet breed had, rooms-katholiek en opgegroeid op het (eenvoudige) boeren land. Als 14-jarige werd hij door vader Chioccioli, die in Castel- franco di Sopra, een dorp in de buurt van Florence, van school gehaald. Franco moest, sprak papa Torquato streng, maar eens mee gaan helpen op het Toscaanse erf van de familie de kost te verdienen. Toch wil hij niet van een slechte jeugd spre ken. „Een kind is nooit hele maal ongelukkig. Hij heeft altijd wel iets om te dromen. Ik ook. Ik droomde ervan wielrenner te worden." Dromen zijn dus niet altijd bedrog, want Franco Chioccioli is al weer heel lang coureur. Een vriend reikte hem de sleutel aan. Hij bracht hem bij de wie lerclub Figline Valdarno, dat voor de jeugd gratis fietsen ter beschikking had gesteld. Chioc cioli bracht de kenners evenwel - toen dus al - niet in verruk king. Men zag geen sprankje ta lent in het fragiele jongetje, dat Chioccioli destijds was. „Je valt met dat lichaampje zo van de fiets af', kreeg ik te ho ren. Mocht het de bedoeling zijn het jongetje Chioccioli op andere gedachten te brengen, dan waren ze bij hem aan het verkeerde adres. Ook papa Tor quato, die hem liever de armen uit de mouwen zag steken zijn land, kon hem niet meer van de racefiets krijgen. Gelukkig was daar nog broer Marcello, die Franco's pogingen wielrenner te worden van harte ondersteun de. Het doorzettingsvermogen van beiden werd beloond, Fran co Chioccioli is een van de bete re renners ter wereld geworden, die navenant betaald krijgt. Na zijn Giro-triomf leverde hij zijn oude Fiat in voor een nieuwe Mercedes. „Niet om er mee te pronken, als wel voor het ge mak", licht hij toe. Geld is voor hem wel belangrijk, maar niet zaligmakend. Chioccioli: „Bartali (ook een Italiaanse ve dette van weleer, red.) heeft ooit eens gezegd: 'Als je gaat fietsen om het geld. eindig je arm. Doe je het om de eer, dan eindig je rijk. Daar zit wel iets in, denk ik." Laatbloeier Het heeft trouwens wel even ge duurd vooraleer Chiocciolo zich had opgewerkt tot de hoogste rangen van het peloton. Coppi- ST. ETIENNE PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Hennie Kuiper is sinds zondag, na het succes op l'Alpe d'Huez, een echte 'Motorolian'. Van de 104.000 werknemers van de Amerikaanse elektronika-multi- national (jaaromzet: 12 mil jard) hingen zijn naam en die van Andv Hampsten gisteren het meest prominent op de prikborden. En dan heb je het (voor even) gemaakt in de VS. Kuiper sprak op Hampsten in, die beloofde geen fout te zullen maken, en de Motorola-kopman realiseer de 'de derde Hennie Kuiper- win' op de berg der bergen. Na Kuiper in '77 en '78 zelf, was het nu zijn kopman die hij als ploegleider de weg wees. „Het is niet de moeilijkste klim, dat weet iedereen", zegt Sheila Griffin, pr-functionaris van Motorola, „maar l'Alpe d'Huez is wel de bergetappe die het meest aanspreekt in de Sta tes. Dèt is, weet iedere Ameri kaan, de Tour de France." De belangstelling voor de Tour in de States is de laatste ja ren ogenschijnlijk aan het te ruglopen. Na CBS kwam ABC, beide met diverse live-reporta ges, of anders wel zeer uitge breide samenvattingen. Maar dit jaar moet Amerika het doen met ingeblikte beelden, hetzij verstrekt door Antenne 2, of an ders opgenomen door het sportnet van CNN, ESPN. Amerika moest ook zondag geruime tijd wachten op de tri omf van Hampsten op de 'Hol landse berg'. „Maar er is later op de dag toch een uur van uit gezonden", zegt Griffin. „Maan dagmorgen lagen er al een paar zeer enthousiaste faxen uit de top van ons bedrijf." Manager van Motorola is Jim Ochowicz, de man achter South Club, een soort stichting die de sponsors aandraagt (25 in ge tal). Ochowicz heeft via Mo torola het inmiddels opgedoek te Seven Eleven gecontinueerd. Hennie Kuiper is verantwoorde lijk voor de sportieve gang van zaken. Wie hem zondag bezig zag weet dat hij gelukkig is. Op papier lijkt Motorola een heel andere bezigheid dan het Team Stuttgart, waarmee de 12- voudige Tourstarter (lx 2e, in '76) drie jaar geleden in het profpeloton debuteerde. Dat was een begin met twaalf neo- profs, gebaseerd op puur idea lisme. Maar toen er wat meer Hennie Kuiper (rechts) in gesprek met Phil Anderson, één van zijn avonturiers. nische leiding van de ploeg op zich wilde nemen. Een ploeg, bestaande uit tien verschillende nationaliteiten, waarin gelou terde profs als Bauer, Anderson, Lauritzen en Hampsten. Een vergaarbak van avontu riers, zo leek. „Och, ze leven makkelijker omdat het meestal jongens zijn die het hebben aangedurfd hun huis en have in de steek te laten. Maar je moet ze in die situatie op hun verant woordelijkheden wijzen, en een beetje sturen. Je moet ze laten beseffen, dat hun verblijf in het peloton juist geen avontuur is, maar dat er een sponsor moet worden bediend." Het duurde echter tot mei eer geld kwam via Telekom, raakte de eerste koers werd gewonnen. Kuiper zijn zeggenschap kwijt, Kuiper: „Ik heb het er vaak met en uiteindelijk zijn baan. Ochowicz over gehad: er gaat Van de winter werd hij te elf- een heleboel geld om in zo'n der ure benaderd door Ochow- ploeg, er moeten 35, pakweg 40 icz; of hij niet de sportief-tech- mensen van leven, maar je kunt niet meer dan je best doen. Toen de eerste zege eenmaal binnen was is het gaan lopen. We staan nu al op twintig. Maar Amerikanen denken vaak, dat de sterkste ook altijd wint. De realiteit in de wielersport is dikwijls anders. Tactiek, geluk, ervaring - dat komt er allemaal bij kijken." Kuiper is momenteel puur met de sportieve aspecten be zig. „Als ik nieuwe helmen no dig heb, zeg ik dat tegen Ocho wicz en die zorgt er voor dat ze komen. Hotels, reisprogramma, hoef ik allemaal niet meer te doen." De Tukker, inmiddels terug- verhuisd vanuit Putte naar De nekamp, lijkt daardoor minder te vertellen te hebben dan bij Stuttgart en Telekom. Hij is 'di rector-sporting adjoint', adjunct ploegleider (na Ochowicz). Kuiper: „Wie is de baas? Toen nog maar zijn bevestigd.' ROOSENDAAL GPD Bij de organisatoren van de ne gentien Nederlandse criteriums na de Tour bestaat onthutsend weinig belangstelling voor de eigen 'vedetten' Erik Breukink, Gert-Jan Theunisse en Steven Rooks. Daarentegen kan de wat goedkopere Eddy Bouwmans wel aan de bak in de goedbe taalde koersen van doorgaans zo'n honderd kilometer. Het ziet er naar uit dat de aanvals- lustige Claudio Chiappucci, tweede in de Tour op dit mo ment en leider in het bergklas- sement, als de grote trekpleister zal gaan fungeren. Met in zijn spoor landgenoot Gianni Bug no, die eveneens bereid is te starten in het Nederlandse cri teriumcircus, dat komende maandag traditioneel in Box meer begint. Veel organisatiecomités zijn bereid om voor Chiappucci twintigduizend gulden neer te tellen, maar weigeren voor Rooks, Theunisse en Breukink elk tien mille op tafel te leggen Coördinator Gerry van Gerwen keerde gisteren met een, wat dat betreft, ontevreden gevoel terug uit de Tour, waar hij, naar eigen zeggen, overigens goed zaken kon doen. Van Gerwen: „Maar niet voor die drie Nederlanders. In totaal had ik hen slechts vijf contrac ten aan te bieden. Let wel hè, no is een typische laatbloeier. Hij rijdt nu pas zijn eerste Tour. Volgende maand wordt hij 33 en dan heb je als sportman nor maliter je beste tijd gehad. Chioccioli, dit jaar derde in de Giro, is echter nog ambitieus als in zijn jongste wielerjaren, zoals ook deze Tour blijkt. Samen met Chiappucci is hij een van de meest bevlogen renners. „Ik ben hier om te leren. Een vol gende keer zal ik proberen mee te doen voor de eindoverwin ning. Zeker, ik ben dan al 33, maar wat zegt dat? Waar het vooral op aankomt, is ervaring. En die ben ik nu bezig hier op te doen." Tussen Bourg d'Oisans, het dorp aan de voet van l'Alpe d'Huez, en Saint-Etienne zag Coppino kans zijn enige doel in deze Ronde, het winnen van een etappe, gestalte te geven. Leuk ook voor zijn vrouw, part time postbesteller in Castelfran- co di Sopra, die hem zaterdag een tweede zoon had geschon ken. TOUR IN CUFERS VIJFTIENDE ETAPPE BOURG DOISAN - SAINT-ETIENNE: 1 Chiccc Ha! 198 t>m m 4 43 59 (gem 41.833 Km'u). 2 KoniSfW (GOS) 0 42. 3 Perm. (Ita) 0 43. 4 Jaiaben (Fra) 0 49. 5 Chiappucci (ita). 6 Lino iF'a). 7 Ghirotto (Ita). 8 U-uaga (Spa). 9 Aicaia (Me«). 10 Roohs iNeö), 11 Kvaitvoii (Noo). 12 Bugno (Ita), 13 Jerome Simon (Fra). 14. Roc he der). 15 indurain (Spa). 16 Mauieon (Spa). 17 Gonzales (Spa). 18 Hampsten (VSt). 19 Fignon (Fra). 20. BreuKinn (Ned), 21 Deigado (Spa). 22. Eu (Ita). 23 Aionso (Spa) 1 20. 24 Theumsse (Ned). 25 Cepeie (LH). 26 Bouwmans (Ned). 27 Heppne'(Dui). 28 Pensee (Fra). 29 Pe»ez (Spa). 30 Ru4 (Fra). 57 Van Aect 7 46. 75 Maassen 12 20. 96 Vanders 15 13. 99 Kohheino'en. 102 Van Poppei. 104 Den Bakker. 107 Harme- ling. 132 Ni,dam 17 08. 133 en laatste L.l- holt (Den) 18 20 Opgegeven: Siemons (Ned>. Tebaidi (ita). gediskwau.ceerd P<etecs (Ned) ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Induram 74 04 55. 2 Chiappucci 1 42, 3 Hampsten 8 01. 4 Lino 9 16, 5 Bugno 10 09. 6 Del- gado 1138. 7 Breukink 15 48, 8 Perm. 15.50. 9 Roche 18 03, 10. Heppner 18.22. 11 Vona 19 10, 12. Theumsse 20 26. 13 Boyer (Fra) 20 28. 14 Rué 20 55. 15 Bouw mans 22 38. 16 Millar (Sch) 23 37. 17 Mau- leon 23.38. 18 Rooks 24.30, 19 Chioccioli 24 30.20 Gonzales 25.25, 21 Alcala 26.10. 22 Unzaga (Spa) 30 48. 23 De Jesus Vargas (Col) 34 49. 24 Fignon (Fra) 35.28. 25 Vi- rengue (Fra) 37.11, 26. Murguialday (Spa) 38.55, 27. Elh (Ita) 44 20. 28. Jerome Simon 45 15, 29 Van de Laer (Bel) 50 05. 30 Bour- guignon (Fra) 53.59, 90. Van Aerl 2.13.07, 95 Den Bakker 220.12, 99 Maassen 2 26 10, 115 Kokkelkoren 2 48 18, 118 Niidam 2 52 17, 118 Ni|dam 2.52.17, 119 Harmelmg 2.52 20. 129 Van Poppei 3 15 54. 132 Manders 3 32 55, 133 en laatste Quevedo (Spa) 3 38 56 DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1 Carrera 14 14 18. 2 Clas 0 06, 3 RM0 1 08. 4 Z 2 23, 5 Gatorade 2.35. 7 TVM 2 59. 10 PDM 7 03. 14 Panasonic 13.11, 17 Buckler 26 01 ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 Car rera 222 35 50. 2 Banesto 28 37, 3 Clas 38 57. 4 Gatorade 58.60. 5. TVM 1 06 02. 10 PDM 1.4165. 12 Panasonic 2 05 38. 21 Buckler 4 36 51 PUNTENKLASSEMENT1 Jalabert 192 pun ten, 2 Museeuw 182. 3 Chiappucci 145. 4 Ghirotto 130. 5 Ludwig (Dui) 11 7. 6 Komsiev 113. 7 induram 95. 8 Roche 79. 9 Kelly (ler) 77. 10 Nevens (Bel) 75 BERGKLASSEMENT Chiappucci 386 pun- ten, 2. Vuenque 227. 3 Chioccioli 209. 4 in duram 138, 5 Hampsten 132. 6 Bugno 113. 7 Vona 112, 8. Murguialday 96. 9 Boyer 88. 10 Fignon 83. KORTJES ST. ETIENNE GPD Jan Siemons was gisteren de vijfde Nederlander die de Tour voortijdig heeft moeten verlaten. Brabantse 'Jantje', tweede in het Nederlands kampioenschap, werd geveld door een geweldi ge lichamelijke inzinking, en stapte na goed 100 kilometer van de fiets. Per ambulance werd hij naar St. Etienne gereden. Siemons: „Zondagavond was ik nog goed, voor zover je dat kunt zijn na die Alpenritten. Maar maandagmorgen kon ik in eens niets meer in mijn lijf houden. Ik denk dat hel komt omdat ik water heb aangenomen op l'Alpe d'Huez. Ik had het alleen over mijn kop moeten gooien, maar ik heb het ook gedronken. Stom dat je zoiets doet, maar de verleiding is ook zo groot." Siemons was aan zijn vijfde Tour bezig. Drie keer reed hij hem uit. Alleen zijn debuut (in de befaamde ploegentijdrit van PDM) verliep desastreus, hij kon toen al op de tweede dag naar huis. Er zijn nu nog twaalf van de zeventien gestarte Nederlanders in de strijd. Greg LeMond maakt half au gustus in de Ronde van Groot- Brittannië zijn rentree. Dat ver wacht zijn ploegleider Roger Le- geay. De chef d'equipe maakte dat gistermorgen in Bourg d'Oi- san vóór de start van de vijftien de etappe naar Saint Etienne bekend. De Amerikaan kondig de voor zijn vertrek naar België aan zeker volgend jaar terug te keren in de Tour. Hij denkt aan twee weken rust voldoende ie hebben om deel te kunnen ne men aan de Ronde van Groot- Hnii innic, die hij beschouwt als voorbereiding op de mondiale titelstrijd in Benidorm op 6 sep tember. Cees Priem heeft zondag avond zijn ploeg verlaten. De Zeeuw is naar Nederland afge reisd wegens het overlijden van zijn vader die al geruime tijd ernstig ziek was. Priem wordt tot het einde van de Tour ver vangen door zijn assistent Guido van Calster. De historische overwinning van Andy Hampsten kreeg gis teren in de Franse kranten min der aandacht dan de capitulatie van Greg LeMond. De twee Amerikanen voegden zondag op weg naar l'Alpe d'Huez een aantal episoden toe aan de rijk geschakeerde Tourbijbel. Drie voudig Tourwinnaar LeMond schreef door zijn roemloze af tocht een paar zwarte bladzij den, Hampsten schreef geschie denis door als eerste Amerikaan op de legendarische Alpencol de rit te winnen. FOTO GPD er bij Telekom een manager kwam, werd ik ook op straat ge zet. Wanneer ben je nu eigenlijk baas? Jean-Marie Leblanc heeft ook een baas; Lévitan had een baas, dat bleek wel toe hij er uit vloog. Hij daarboven, dat is de baas. Vijfennegentig procent van de mensen speelt knecht; ze willen het alleen niet horen of weten." Zijn eigen toekomst? „Wij gaan in ieder geval volgend jaar door onder de naam Motorola. Maar ik zou zo graag ook zeker heid hebben voor '94 en '95. We willen er een goeie Fransman bij hebben, we zijn in onder handeling met Frans Maassen, maar iedereen wil zekerheid voor twee jaar. Toch had de top van het bedrijf voor l'Alpe d'Huez al gezegd, dat ze dit een heel goeie investering vindt. Die mening zal na Hampsten alleen vijf contracten voor z'n drieën, dat is nog geen twee per ren- A1 eerder was bekend dat Mi guel Indurain niet aan de start is te krijgen in Nederland. Vast staat inmiddels ook dat voor Laurent Fignon en Stephen Ro che geen belangstelling bestaat op de dagen dat ze beschikbaar zijn. De komst van Greg Le Mond is om gezondheidsrede nen uiterst twijfelachtig. TOUR OP TV Dinsdag 21 juli: zestiende etappe, Saint-Etienne - La Bourboule. 212 km. Start 10.10 uur, finish circa 16.25 uur. Op licht bergachtig terrein, met onderweg twee tussen- sprints, gaat het richting hartje Frankrijk. Typisch een rit voor vrijbuiters die naam willen maken. De voornaamste hindernis dient zich 20 kilometer voor de streep aan, als de Col de la Croix-Morand (1400 meter, 2e cat.) moet wor den beklommen. De bolletjestrui is ook in het geding bij de Cote de Bellevue la Montagne (3e cat.) en het eindpunt La Bourboule/Cote de Charlannes (3e cat.) EURO 15.00-16.30 19 00-20.00 23.00-24.00 MONTLUQON Marciilat en ComtrraiMe Evaux les Bains IEK1T71 Angly tKJ-A.Tiïl Aubusson [J3J3 Óa FRANKRIJK Rozeille on Felletin LH.Tiïl Woensdag 22 juli: zeventiende etappe. La Bourboule - Montlugon, 189 km. Start 11.45 uur, finish circa 17.00 uur Een van twee tussensprints voorzien glooiend parcours, maar het blijft wat dat betreft bij hellinkjes van de vierde ca tegorie. Dit zijn ze: de Cote de Mejanesse (na 6 km), de Co- te de Confolent Port-Dieu (na 27 km), de Cote de Rozeille (na 100.5 km) en de Cote dEvaux-les-Bains (na 145,5 km). Niet bijster zwaar derhalve, zodat een massasprint tot de mogelijkheden lijkt te behoren

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13