'Ballonvaart is verslavend' 'Niemand krijgt mij onder de zon vandaan' Het Gesprek van de Zomerdag Ik zag een enorme steekvlam DINSDAG 21 JUL11992 Wie een ballonvaart maakt met de Haagsche Ballon Club, gooit champagne of chocomel op zijn kruin, strooit daar zand op en roept: 'Ik ben een waardeloze zak met zand'. Godfried Bomans maakte deze liturgie nadat hij begin jaren '50 met een ballon in zee bij Zandvoort was beland en direct besloot nooit meer in een mandje te gaan zitten. Tot dit weekeinde was dit natte pak van de schrijver een van de zwaarste 'ongevallen' in de Ne derlandse ballonvaart. En de pi loot van dat onfortuinlijke tochtje, HBC-voorzitter me vrouw N. Boesman, denkt met weemoed terug aan die tijden. Hoe kon het toch gebeuren dat afgelopen weekeinde twee Voorschotenaren het leven lie ten doordat hun ballon tegen hoogspanningskabels aan - kwam? Als de ballonvaarder ergens op gespitst is, is het daar wel op. Kaarten met alle masten en ka bels, ontbreken nooit aan boord. Zegt deze woordvoerster van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, af deling ballonvaart. Zelf maakte de 74-jarige Bloemendaalse 700 vluchten, waaronder tien Al- pentochten, en nam ze deel aan enkele wereldkampioenschap pen. Of het grote publiek zich door het ongeluk van de ballonvaart gaat afwenden, betwijfelt Boes man. Ze bespeurt de laatste ja ren juist een groeiende belang stelling en denkt dat ook het volk de risico's lager inschat dan bij andere sporten en ande re luchtvaartdisciplines. „Alleen bij ballonvaartwedstrijden wor den meer risico's genomen en hoor je dat men ook bij bliksem doorvaart of teveel ballast over boord gooit. En dan kan het wel eens moeilijk worden om over obstakels heen te schieten." Dat slechts honderd Nederlan ders een brevet voor ballonvaart hebben, wijt ze aan de hoge kosten. Een halen van zo'n di ploma komt al gauw op 10.000 gulden, aangezien je voor je praktijkexamen annex solo vlucht veertien lesvluchten van 350 gulden moet nemen. Voor het theorie-gedeelte, geeft de Rijksluchtvaartdienst les in weer-, luchtvaart- en instru- mentkunde en de werking van de ballon. De zeven Nederlan ders die ook hun 'gasbrevet' hebben, moeten bovendien al les afweten over de werking van gas. Waterstof Ballonnen kosten tussen de 60.000 voor hetelucht en Mevrouw N. Boesman, voorzitter van de Haagsche Ballon Club: „Alleen bij ballonvaartwedstrijden worden meer risico's genomen en hoor je dat men ook bij bliksem doorvaart of teveel ballast over boord gooit." foto united photos de boer 100.000 gulden voor een gasbal- lon. De laatstgenoemde ballon nen zijn 'je van het'. Terwijl een hete-luchtballon geweldig veel kabaal maakt en ieder half uur een nieuwe cilinder moet krij gen om de anderhalve meter grote vlam brandende te hou den, kun je met een gasballon geluid- en zorgeloos zweven. Al leen: in Nederland zijn de mo gelijkheden beperkt. Sinds het goedkoope mijngas is verdwenen, moet je duur pro- paangas met 25-tonners van de fabriek naar de opstijgplaats la ten brengen. Geen wonder dat 'gasvaarders' uitwijken naar Duitsland, zoals ook de piloot van de verongelukte Voorscho tenaren. Bij de Oosterburen kan, buiten werktijd, goedkoop waterstof worden getankt bij zout-, zwavel en margarinefa- brieken. De fabrieken komen zo mooi van hun restprodukt af en de ballonvaarders vinden de tijd ideaal: tussen elf en vier uur 's middags is ballonvaren het moeilijkst doordat verticale luchtstromen de ballonnen kunnen optillen en neersmak- ken. Waterstof is de lichtste gassoort. Het kan, zoals dit weekeinde bleek, een explosie veroorzaken en in brand vliegen. Maar die kans is volgens Boesman even groot bij hete lucht. Werd de ballon tot het begin van deze eeuw vooral door De heer Busse, gepensioneerd officier van de Duitse bondsrepubliek, heeft in de buurt van Minden een klein stukje land waarop hij zijn paarden laat grazen. Hij was getuige van het fa tale ongeluk waarbij twee Voorschotenaren het leven verloren. ,,Ik zag de ballon boven de elek triciteitscentrale zweven. Ik dacht nog: wat moet die daar? De ballon wist een hoogspan ningsmast te ontwijken, maar een andere, een hogere, werd geraakt. Het resultaat was een enorme steekvlam. En daama zag ik alleen nog maar resten van de ballon naar beneden dwar relen. In de buurt van die elektriciteitscentrale bevindt zich een bosje, dus ik kon niet zien waar de wrakstukken neerkwamen. Wel zag ik dat er mensen uit een auto te hulp schoten." „Gisteren heb ik in de buurt het 'vluchtplan' ge vonden en aan de politie overhandigd. Het was nog een vrij dik boek. Er bovenop stond nog iets te lezen in handschrift. Wat weet ik niet. Ik ken geen Nederlands. Het boek was nog intact. De bemanning van de ballon moet het dus naar be neden hebben geworpen voor het ongeluk plaats had. Een ballonkapitein hier in de buurt heeft tegenover de media verklaard dat de be manning al eerder in paniek moet zijn geweest, dat er boven Petershagen, een dorpje hier in de buurt, al moeilijkheden waren. Het was warm die zondagochtend, zeker al zo'n twintig graden Celsius. De ballonkapitein zei dat hij bij een dergelijke hitte nooit toestemming zou hebben gegeven om op te stijgen." De plaatsvervangende chef van de Kriminal Po lizei van Minden. Horst Müiler (55). denkt dat de ballonvaarders last hebben gehad van het licht van de opkomende zon. „Ik denk dat ze verblind zijn geweest. De familieleden in de volgauto waren zeer snel ter plekke. Ze hebben de mensen uit de gondel gesleept. Daaraan is het te danken dat de slachtoffers niet zijn ver brand. We werden na het ongeluk van alle kan ten gebeld en waren binnen drie minuten ter plekke. Een vreselijk ongeluk. We hebben de slachtoffers naarverschillende ziekenhuizen in de omgeving gebracht. Dat was nodig omdat een gewone alarmdienst dit niet in zijn eentje aan zou hebben gekund en de slachtoffers on middellijk moesten worden geholpen." Ook de heer Thijs uit Amsterdam was ter plek ke. Volgens de politie heeft hij meegeholpen de mensen uit de gondel te halen. Uit respect voor de overledenen wil hij geen enkel commentaar geven op de gebeurtenissen. De heer Van Gulik, echtgenoot van de 53-jarige, bij het ongeluk omgekomen, Yvonne van Gulik, zegt dat zijn vrouw geen ervaren ballonvaarster was, maar op uitnodiging was meegegaan. „Een miljoen keer gaat dat goed en dan gebeurt er zoiets." CEES VAN HOORE i militairen ge bruikt, in de jaren '30 ging de ballon in de motteballen. Ne derlandse ballonvaarders moes- r het buitenland uitwij ken voor een vluchtje. Vandaar dat de toenmalige echtgenoot van mevrouw Boes man in 1938 de Haagsche Bal lon Club oprichtte, de club die nu drie ballonnen bezit en i mevrouw In de oorlog viel het zaakje stil, maar na de oorlog vervulde Ne derland een pioniersrol. Terwijl de ballonvaart in Duitsland was verboden en veel andere landen niet wilden, steeg hier de ene ballon na de andere op. Ook ga ven piloten als mevrouw Boes man overal ter wereld demon straties. „Je raakt snel verslaafd aan bal lonvaart", zegt ze. „Je zit, an ders dan bij een vliegtuig, in een open mandje. Je bent een met de natuur. Los van de aarde en de aardse beslommeringen. Toch is het, anders dan men wel eens denkt, zeker niet zo dat je in een ballon stapt en wel ziet waar je neerkomt." Bettine Gem'ts: „Ik moet er niet aan denken om met dit weer in m'n achtertuin te zitten. «i FOTO» JAN HOLVAST Met een diepbruine huid heb je sneller kans op jaloezie dan op huidkanker. Want: de zon is een feest, een geschenk uit de he mel. Althans, volgens de Franse dermatoloog Jean-Paul Escan- de. Onder de titel 'Le soleil est un fête' publiceerde hij onlangs een boek waarin hij de strijd aanbindt met de zwartkijkers. Als het aan hem ligt, mag de eb benhouten tors weer terugko men op de stranden. Wij be zochten aan de Wassenaarse Slag enkele doorgezomerde badgasten en vroegen hen naar hun ervaringen. Het is een beetje heiig aan de Wassenaarse Slag. 'Gruizig weer' volgens Rikus Vogelaar uit Voorschoten, een van de eerste bruine badgasten die wij aan treffen op ons pad. Uw verslag gever heeft vergeten zijn Ber muda aan te trekken, dus dat gaat met opgerolde broekspij pen anno 1950 langs bilveters anno nu. Geen gekke klus. Kijk, daar loopt een agente door wie hij wel gearresteerd zou willen worden. „Ik ga er niet speciaal voor liggen hoor, ik heb die kleur gewoon tijdens mijn werk opgedaan. Huidkanker? Dat neem ik allemaal met een grote I korrel zout. Of ik mijn naam wil zeggen? Waarom moet dat? Noem mij maar gewoon Joke de Bruin." Zo, dat weten we dus ook weer. Er is wel degelijk humor bij de politie. Maar eens proberen bij de families Amoldus en Van Es, die liggen te braden op een paar stretchers. „De berichten over huidkanker hebben ons niet echt afgeschrikt, nee. Maar we zijn wel minder op de zonne bank gegaan. O, mogen we nu weer zonnen? Hebben wij even mazzel!" Fred Westgeest is met zijn ge bronsde lijf een levende recla me voor Piz Buin. Net als Va nessa de Boer uit Wassenaar is hij niet weg te slaan van het strand. Ze maken zich niet druk over kanker. Serieus gestelde vragen worden in het belache lijke getrokken. Een overbuur man van Vanessa: „Joh, als ik straks iets engs zie, denk ik toch gewoon: even een vlekje weg werken." De zesentwintigjarige Bettine Gerrits, operatie-assistente in het Langeland Ziekenhuis in Zoetermeer, laat zich heerlijk koesteren door de zon. Ze is in het gezelschap van haar aan zienlijk minder gebruinde ou ders, die uit Brabant komen. Zullen we Bettine even storen tijdens haar lectuur van Ver borgen Waarheid'? Bettine is toeschietelijk, trekt zelfs haar bovenstukje aan voor de foto: „Ik vind het heerlijk aan het strand. Ik moet er niet aan den ken om met dit weer in mijn achtertuintje te gaan zitten. Na tuurlijk let je wel beter op na die berichten over huidkanker. Maar mijn zongedrag is er niet door veranderd." Jaloezie Renee Gijsbers uit Vianen zit met haar familieleden op een grote Duitse vlag. „Fijn, zeg, dat het nu weer mag van die Franse meneer, maar ik deed het toch al. Maar weet je wat veel lulliger is? Al die opmerkingen die je over je bruine kleur krijgt? Je ziet ze denken: daar zit er weer zo eentje met huisvrouwen bruin. Nou ben ik ook wel huis vrouw, maar toch...Waarom wij op die Duitse vlag liggen? Die heeft mijn man overgehouden aan zijn pr-werk. Het is een fijn strandlaken. En je zit bijna altijd lekker vrij." Mevrouw Van der Vlugt, echtge note van autojournalist Fred van der Vlugt, ligt al sinds jaar en dag elke zomer bij Paviljoen De Gouden Bal. Bruin is zij, bruin als chocolade van een duur merk. „Op die berichten over huidkanker heb ik nooit gereageerd. Mijn oma is 87 ge worden. Ze was of ging naar het strand en nooit een spoor van huidkanker. Ach, de zon geeft je zo'n enorm pak energie! Maar ik moet wel altijd zand onder mijn voeten voelen. Ik zal nooit naar een zwembad gaan met gras eromheen. Huh, wat eng!!' „Weet u wat veel erger is dan huidkanker? Dat is die jaloezie hier. Gisteren nog kwamen er twee lieden langs die pisnijdig waren dat ik zo bruin was. 'Bwaaaah....walgelijk', hoorde ik ze zeggen, 'wat asociaal!'. Je mag niet meer genieten van de mensen. Dat is een tendens. Maar goed: ik trek me er niets van aan. Voorlopig heb ik al weer twee weken lamaica te pakken dit jaar. Het was er zo warm dat ik mijn strandstoel in het water moest zetten. Ge woon niet om uit te houden. Maar voor mij wel. Niemand krijgt mij onder de zon van daan, niemand." CEES VAN HOORE Als het onweert Tips van voormalig brandweer commandant Bart Mark uit Lei den: 1. Haal de antenne van de televisie en radio eruit, ook als die op de kabel is aangesloten 2. Doe vooral als ie in een flat woont de ramen dient. 3. Zet als je auto rijdt, je wagen langs de kant. De schrikreactie van licht en donder kan tot een onge luk leiden. 4. In de auto zit ie veilig. Als de wa gen door de bliksem is geraakt, olijf dan of een uur in de auto zit ten of probeer te ontladen, bij voorbeeld door tegen de vangrail te rijden. 5. Niet onder bomen staan, zoek in het open veld een greppel op. 6. Ga in je woning niet staan op Rlaatsen die contact hebben met ogere delen, blijf dus uit de buurt van de open haard. EVENEMENTEN Toer! sten markt In het centrum van Katwijk (Princestraat, Voorstraat en An- dreasplein) wordt vandaag een toeristenmarkt gehouden. Er zijn verschillende oude am bachten te zien, tal van produk- ten zijn te koop. De markt is gratis toegankelijk en duurt tot 21.00 uur. Vuurwerk Op het strand ter hoogte van de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk wordt vanavond een groot vuurwerk ontstoken als afsluiting van de zomer- markt in de Hoofdstraat. Aan vang 23.00 uur. BURGERLUKE STAND Moe „Wij waren moe en hadden het gehad. En de conducteur was moe en had het ook gehad." Een Leidse student bekende schuld. Terug van een strand wandeling in Scheveningen hadden hij en een medestu dent, juli vorig jaar rond mid dernacht, met hun OV-jaarkaart de trein gepakt. Van Den Haag naar Leiden eerste klas, want de tweede was 'overvol'. Dit had tot een woordenwisseling met de conducteur geleid en die dis cussie was op zijn zachtst ge zegd minder voorspoedig ge ëindigd. „We moesten beiden onze OV-jaarkaart inleveren en kregen die pas in oktober terug. Dus het heeft me eigenlijk hon derden guldens gekost."'Een aanvullende boete had de jon gen niet kunnen betalen. „Nee, dat kan niet van een beurs van 500 gulden." Officier Keltjens verplaatste zich gisteren bij het Leids kantongerecht echter in de conducteur. „Die wordt de hele dag met klierende mensen geconfronteerd, soms hebben ze ook wel gelijk. Aan het eind -/an zo'n dag treft hij u dan in Jie eerste klas. Logisch dat hij :o reageert", aldus Keltjens. ,De NS mogen dan uw jaar- taart in beslag hebben geno- nen, dat is hun eigen sanctie. Het gebeurde niet binnen een strafrechtelijk kader." Dus vroeg ze nog eens 70 gulden boete. Op verzoek van plaatsvervan gend rechter mr. E. Sprey ver telde de jongen vervolgens dat hij 'rechten' studeerde. Nou, dat was niet tegen dovemansoren gezegd." „Mooi, rechten!", oor deelde Sprey, „nou, vooruit, dan maken we er vijf tientjes Slappe lach 'Ongenuanceerd loslaten van vijf politie-stagiaires op markt dag in Leiderdorp', noemde een Leidenaar van middelbare leef tijd het. Gewapend met een kaart, een flinke dosis humor en een groot verbaal bereik toog hij gisteren naar de kantonrechter. De man, een kleine zelfstandige met opslagruimte in Leider dorp, had zijn auto vorig jaar april in de Eikenlaan op een plek gezet, die volgens een bord was gereserveerd voor marktk ramen. „Maar dat is alleen no dig bij een grote markt. Ik par keerde bovendien op een don derdagmorgen, terwijl de kleine markt woensdagavond al was opgebouwd. Dus kon ik nie mand in de weg staan. Eigenlijk sta ik hier om schadever- te ei- Want dat parkeerver bod is er dus gewoon een 'voor het ge val dat'. En die Leider- dorpse markt wordt steeds kleiner. Mijn dochter zei trouwens dat ik gewoon maar die boe te van 35 gul den moest betalen", zo betoogde de moeite door" De politie had toch de moeite genomen om met de man over de bekeuring te praten. „Ik zal het op zijn Ne derlands zeggen, anders klinkt het zo cru: die agente bleek er een van 'bevel is bevel'. Het was van mijn kant een vriendelijk gesprek en ik gaf haar een hand. Die van haar was stram en zo koud", wist de man met oog voor dramatisch detail. Volgens de Leidenaar werd het parkeren op die plek aan de Ei kenlaan bo vendien altijd door de vin gers gezien. Ook vier nabu rige horecage legenheden zagen er vaak op een markt dag het blik van hun klan dizie neerstrij ken. „Mensen die bijvoor beeld de Chi nees willen op halen, nou, het eten dan. Mijn bekeuring door een stagiaire was pure willekeur. Mag ik u mijn gironummer opgeven?", zo vervolgde hij zijn schier onnavolgbare woorden stroom. „Waarom?" wilde de rechter weten. „Nou, voor het geval u vanavond in uw luie stoel denkt: 'die kerel uit Leider dorp had gelijk'. Ik maak wat schadevergoeding aan hem over. Nu moest ik ook weer weg van mijn werk, al die uren." De rechter lachte: „Maar u weet dat het recht onbetaalbaar is, hè". Ook de nog jonge officier Kel tjens wist haar slappe lach nau welijks te onderdrukken. „Ik be grijp nu dat uw dochter zei dat u beter kon betalen", zei ze met duidelijk plezier. „Willekeur is trouwens nooit een reden u niet te beboeten. U moet eventueel zorgen dat dat bord wordt ver plaatst, strikt genomen zat u fout. En het is toch mooi dat de politie met u gepraat heeft. Dus het enige dat rest zijn uw tijd en moeite. Maar het recht is inder daad onbetaalbaar", zo rondde ze af. „U bent wel schuldig, maar u hoeft geen straf te krij gen." Dat vond de foutparkeer- der natuurlijk 'prachtig'.Al blijf ik willekeur fout vinden." De rechter volgde de officier, wat de Leiderdorper ten slotte nog een echt laatste woord ont lokte. „Zal ik toch niet even mijn gironummer opgeven?" Koplamp „Nou, ik ben ook door een stagiaire beboet", zo probeerde een jonge Leidse automobilist vervolgens de lachers op zijn hand krijgen. Met redelijk suc ces. De man had op de Gooi meerlaan een bekeuring gekre gen, omdat een van zijn twee koplampen wat afweek. „De dag er vóór was van mijn gepar keerde wagen een van de kop lampen beschadigd. Een ander was ertegenaan gereden. Ik heb er toen zelf een andere lamp in gezet en die deed het." De offi cier hechtte echter meer geloof aan de lezing van de politie. „Dat begrijpt u, zo is het spel. De agenten verklaarden dat u helemaal geen koplamp had, die was weggeslagen. Dus u ge loof ik dan niet. Ik vraag 75 gul den." „Ach, altijd pech met die dingen", reageerde de verdach te die zijn verlies voor lief bleek te nemen. Maar dan hadden we allemaal buiten de waard gerekend. „Ik had wel degelijk een nieuwe koplamp ingebouwd en die had slechts een iets andere lichts terkte", aldus de man die zijn sterkste troef achter de hand had gehouden. „Je hoeft vol gens de wet niet eens een kop lamp te hebben als het licht is. En de bekeuring was vorig jaar april om half negen 's avonds in de schemering. Niemand voer de licht." Rechter Sprey had daar zo gauw geen gefundeerd oordeel over. „Ik geef u het voordeel van de twijfel, vrij spraak." EM1EL FANGMANN LEIDEN Geboren Inez Jeannette. dv. J.A. Mooijman en A.S.M. van der Kaay Wil lem, zv. H.C. Hoekman en J.M. Dub beldam Bas, zv. H.J. van Rossen en M M. Slierings* Bart Pieter, zv. W.J.W. Zuilhof en M.E. Wuestman Casper, zv. M. Nagtegaal en M. Vergunst Manska, dv. R. Leupe en I. Kuivenhoven özge, dv. C.W. Betcke en H.M. Kanag Eleo- nora, dv. A. Petrivelli en M. Tomassetti Marco, zv. T.W. Kleijburg en C. van der Keur Steven Jacobus Maria, zv. R.J.M. van der Holst en J.E. Groeneveld Vin cent Johannes Leonardus, zv. R.J.M. van der Holst en J.E. Groeneveld Niki, dv. E.J. Sluijter en K. Burm §ehri Asli- han, dv. N. Can en A. Can Lianda Pa mela. dv. E.A. Lodik en H. Malcorps Anne-Marie, dv. T. de Haan en M.M.E. van Zon Gerrit Jaap. zv. G. Meijers en A S M. Schrama Michael Simon Wil helmus. zv/E.W. Muileren A.M.E.A. van Es Rick Johannes Antonius. zv. E.W. Muller en A.M.E.A. van Es Jacky Fre- derikus Adrianus, zv. E.W. Muller en A M E.A. van Es Zoé. dv. M. Ver- steegen en Y.D. Zwarties Kelly, dv P.E.H. RoemeléenC.M. Stikkelorum» Frank Martmus. zv. M.P.C.G. van der Togt en N.A.M. Glasbergen Merouane. zv. A. Lachhab en M. Aryf Leendert Willem Johannes, zv. D. Ehssen en AJ. Varkevisser Lisanne. dv B. Dijkstra en N E. Star Robbert Hendrik, zv. H. Oos- tingh en H.J. van Duijn Mitchel. zv. T H R van der Leek en B C.P.C. de Roo Bart Adnaan. zv A B J P van Diemen en M.P.L. Olsthoorn Amber-Grace Drouhm Micheline. dv. P.A.C. Teunis- sen en M. MichelsSarah, dv. E.H. Badram en N. Bellaado Mmke Cornelia Geertruida. dv. R.T.H. Smit en E. de Groot Thirza, dv. J. Slootwegen J. Brak Chnstiaan. zv H.J. Guijt en H. de Jong Soufyan. zv. A. Ben Caid en C. Berkheii Sabine, dv. M. Blöte Ruben Robbin. zv. B. van Velzen en A G. de Zwart Wendy, dv. L.M. van Lierop en H. Griekspoor Alida Sophia, dv. G. Me- ijvogel en E. Hoek Tim Patrick, zv. J.A Edens en M. van Gelder René. zv G. van Zeist en C.J.H. le Mair Femke Ni cole. dv. J. Ritchi en J.W. Hofland Maartje Marifille. dv. M. Kuijt en H.J. van Beelen Maartie Cornelia, dv. K Kuijt en A.M. Guijt Angela, dv. C.G. Mieremet en M.A P.F. van Hese Loes Catharma Petronella. dv. A M M. Wortel en M.J.G.J. Verhoeven Maria, dv N Asmar en R. Merza Kevin, zv W.G Warmenhoven en J.J. Fransen Janneke Maria. dv. A B.C. Hofland en M.J. Slin gerland Peter Willem Alexander, zv. W Hoek en D. van Leeuwen Marco, zv R Fodde en M. Losekoot MoriiioChamo. zv. M. Stok DanianoShandro, zv M Stok Brian Michael, zv R J.J. Faase en E.J. Wijnands* Demi Jane, dr R.J j Faase en E.J. Wijnands* Davy, zv P.J. Hartevelt en H M Bakker Bart. zv P de Boer en G van Benthem Luna Eli- se. dv. J.C. Vesseur en J.A. ten Napel Puck. dv J.J. van der Heiden en J J P.C. van der Wei|den Laura Petronella Jo hanna Mana. dv A G P M Mooiiekmd en A M.H. Wesseis Roeland Milan, zv J B Dobbe en M L L Schouten Rick. zv P de Nie en M Otterspeer Daan. zv. M.L.W. Bieijswijken H. Jumeiet Didi, dv. R J.W. van Berge Henegouwen en Y. Watt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11