Heel Berkheide blijft monument Regio Leiden Begraven bij Dorpskerk mag gewoon doorgaan Regio tjokvol met toeristen inAikemacie hellicht laatste Visserijdagen in Katwijk to DINSDAG 21 JUL11992 10 Nieuw kantoor bouwer Korswagen sassenheim/oegstgeest Het bouwbedrijf Korswagen is begonnen met de bouw van een nieuw kantoor op de hoek van de Haar lemmerstraatweg en de Haarlemmertrekvaart in Sassenheim. Een deel van het bouwbedrijf, Voorhof Recrea, zetelt nu in een tijdelijk onderkomen in Sassenheim. Voorhof Recrea beheert het recreatiegebied bij de Klinckenbergerplas. Het nieuwe kantoor van het bouwbedrijf dat twee verdiepingen telt, moet in april volgend jaar klaar zijn. De kosten van de nieuwbouw bedragen ongeveer 3 miljoen gul den. Illegale zwemmers in Poelmeer oegstgeest Vijf jongens uit Oegstgeest en Voorhout zagen afge lopen nacht hun zwempartij in het buitenbad van Poelmeer in Oegstgeest abrupt afgebroken door de politie. Een surveillance ontdekte de illegale poedelaars omstreeks half één. Het vijftal kon zich afdrogen en kreeg proces-verbaal. Bewaker in Warmond aangevallen warmond Een bewaker op het terrein van een woonhuis aan de Oranje Nassaulaan in Warmond is afgelopen nacht omstreeks half vier uur aangevallen door een onbekend gebleven man. Hij werd plotseling in zijn maag gestompt door iemand die hem van achteren was genaderd. De bewaker sloeg nog terug, maar kon niet voorkomen dat de aanvaller er vandoor ging. De man is voor controle overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Wegen dicht tijdens paardenmarkt voorschoten Tijdens de jaarlijkse paardenmarkt in Voorscho ten op dinsdag 28 juli is een aantal straten de hele dag, avond en nacht afgesloten voor het verkeer. Het gaat om de Voorstraat, de Schoolstraat, het Deltaplein, de Treubstraat, het Treubplein, de Koninklijke Marinelaan en de Bloklaan. Het ge meentehuis is eveneens in verband met de paardenmarkt op maandag 27 en dinsdag 28 juli de hele dag dicht. Een uitzon dering vormt de afdeling burgerzaken. Op beide dagen kan het publiek hier tussen 8.30 en 9.00 uur terecht voor het aangeven van geboorten en sterfgevallen. Tijdens de korte baandraverij op donderdag 30 juli is de Prins Bernhardlaan voor alle verkeer gesloten, evenals het gedeelte van de Bachlaan tussen de Grieglaan en de Nassaukade. Bezettingsgraad hotels en campings aan kust uitstekend Wat Zoeterwoudenaar M. Schimmer tijdens de zitting al op zijn klompen kon aanvoelen, blijkt nu ook overduidelijk uit de schriftelijke motivering van de Raad van State: de grond rond de oude Nederlands Her vormde Dorpskerk in Zoeter- woude mag gewoon als begraaf plaats in gebruik blijven. De 'buurman' van de kerk kan zich niet beroepen op het feit dat een deel van het terrein in het bestemmingsplan als 'tuin' wordt omschreven. Schimmer dacht deze om schrijving te kunnen gebruiken als handvat om uitbreiding van het aantal begrafenissen tegen te gaan. De woning van de Zoe terwoudenaar aan Het Watertje grenst aan de grond van de kerk. Vanaf het zonnebalkon en de slaapkamer kijkt hij uit op een rij grafstenen, die er nog niet was toen hij de woning in 1983 kocht. Schimmer begon ruim een jaar geleden een pro cedure tegen de gemeente Zoe- meestal in de periode rond Pinksteren. In de huidige situa tie spreken we van gezellig druk." Het seizoen kan voor Duinrell vrijwel niet meer ka pot. De prognoses zijn op dit moment al met 40 procent overschreden. Bij de VW in Warmond is het de hele dag een komen en gaan van vakantiegangers. De onder komens bij particulieren in Warmond en Sassenheim zijn allemaal bezet. Ook op de cam pings rond de Kagerplassen is nauwelijks meer een plekje te krijgen. Volgens VW-directeur K. Ver plancke heeft Katwijk niet te klagen over belangstelling. „De bezettingsgraad bedraagt 95 procent. Af en toe is er een gaat je, maar meestal kan er niets meer bij. Pensions en hotels in alle prijsklassen doen goede za ken. Het afgelopen weekeinde was er sprake van een hausse: de grote vakantie is echt begon nen. In Katwijk zien we voorna melijk Duitsers die naar de Noordzeekust trekken terwoude omdat die volgens hem niet de juiste werkwijze zou hebben gevolgd voor de uitbreiding van het kerkhof. Dat de bewuste grond in het bestemmingsplan inderdaad als 'tuin' wordt omschreven, is door het Zoeterwoudse ge meentebestuur nooit bestreden. Het beroept zich echter op een bepaling dat gronden die van oudsher al een bepaalde ge bruik kennen, vallen onder het zogenaamde 'overgangsrecht'. ,,En deze grond wordt al sinds 1872 als begraafplaats gebruikt. Dat is nooit anders geweest", liet woordvoerder J. Kliffen van de gemeente.Zoeterwoude tij dens de mondelinge behande ling van deze zaak al weten. Deze zienswijze wordt nu ook door de Raad van State onder schreven. Hoewel het perceel in opeenvolgende bestemmings plannen verschillend wordt om schreven, noemt het rechtscol lege het heel gebruikelijk dat de grond rondom een oude Neder lands Hervormde Kerk is be stemd voor een begraafplaats. De bouwvallige brug is inmiddels gesloten v Nieuwe brug Noord Aa volgend jaar gereed zoeterwoude De opknapbeurt van de uiterst bouwvallige op haalbrug over de Noord Aa in Zoeterwoude is vertraagd. Een eerder door een ingenieursbureau ingediend bouwplan bleek te kostbaar. De ge meente onderhandelt nu met een aannemer over een alternatief bouwplan. Het belangrijkste verschil met het vorige bouw plan is dat de ophaalconstructie van hout wordt gemaakt, in plaats van staal. Als het gemeentebe stuur met deze aannemer in zee gaat, kan met de bouw van een nieuwe ophaalbrug op zijn vroegst in november worden begonnen. Eerst moet de gemeenteraad zich eind oktober over het plan buigen. De nieuwe brug kan dan in het voorjaar in gebruik worden genomen. De bouwvallige brug is inmiddels gesloten voor de recreatievaart. De brug gaat nu alleen nog open voor een beroepsvaarder die hier vaarrecht heeft. Hij is als enige in het bezit van een speciale sleutel waarmee hij de brug kan openen en slui- Volgens directeur gemeentewerken, M. Geer- ling, kan op deze manier worden voorkomen dat de brug het ineens begeeft. „Als de brug minder vaak open en dicht gaat, verklein je dat risico dat hij ineens open blijft staan. Bovendien hebben we wat reparatie-werkzaamheden aan de brug uitge voerd, zodat die nog bruikbaar is voor het ver keer. Maar de brug is wel aan het eind van haar latijn; we hopen dat ze het redt." Als de brug wordt vervangen door een andere, gaat die nieuwe volgens Geerling wel weer 'een jaar of dertig, veertig' mee. „Een houten boven- constructie is net zo sterk als van staal. Bovendien bestaat niet de hele brug uit hout, delen zijn ook van beton en staal gemaakt. We zullen een hele duurzame soort hout gebruiken." kuststreek/warmond dirk koppes/dick van der plas Bij de VW in Noordwijk ging het afgelopen weekeinde het ro de lampje al branden. Bijna alle campings en pensions aan de kust zitten vol. Alleen hotels in de vijf-sterrencategorie hebben nog wat ruimte. „Afgelopen week is het echt begonnen", meldt VW-directeur J. Broekmeulen. „Alle hotels zijn uitstekend bezet, de pensions en de huisjes doen het erg goed. En dat terwijl door de spreiding zuid-Nederland pas volgende week op vakantie gaat." Hotel Duinoord in Wassenaar is in feite al vanaf begin april uitstekend bezet. „Het is dit jaar een hele mooie toestand", ver telt eigenaar Daan Wouwenaar. Na het bollenseizoen kregen we de opening van de Floriade, waar wij als horecabedrijf in de regio Den Haag ook uitstekend van profiteren. En dan nu ge volgd door een prima zomer." Wouwenaar signaleert wel dat de gasten steeds korter van te voren reserveren. „Dat heeft als nadeel dat je in een periode van wat minder goed weer al snel lege plekjes krijgt. Alhoewel de vakanties dit jaar laat vallen, zit ook camping De Koningshof in Rijnsburg al lan ge tijd vol. Campinghouder F. Kromhout, tevens eigenaar van de Katwijkse campings De Noordduinen en De Zuiddui nen: „Eigenlijk hebben we hier al drie maanden hoogseizoen." De campings aan de hele kust kunnen nauwelijks nieuwe klanten gebruiken. „We moeten mensen doorverwijzen naar Roelofarendsveen. We hebben alleen een apart terreintje waar fietsers hun tentje kunnen neer zetten, maar voor de rest zit al les vol", laat Kromhout weten. Woordvoerder Jan Mannaerts van camping Duinrell in het na bijgelegen Wassenaar laat daar entegen weten de vakantiegan gers niet zo ver hoeven te rij den. Camping Duinrell zit in het hoogseizoen bijna nooit echt stampvol. „Dat is bij ons hoog uit tien dagen per jaar het geval, Wassenaarders vangen bot bij Raad van State Aan de grenzen van het beschermd natuurmonument Berkheide wordt niet getornd. Dat heeft de Raad van Sta te beslist in het conflict dat een aantal inwoners van Wassenaar had met het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij. De Wassenaarders hebben stuk ken grond in Berkheide en wilden die buiten het natuur monument houden. De Raad van State vindt dat echter geen redelijke eis. De Wassenaarders, bewoners van de Laan Van Rhemen van Rhemenshuizen en de Van Ber- genlaan in de 'wijk' Rijksdorp, zeiden tijdens de Raad van Sta- te-zitting in april dat de waarde van hun eigendommen vermin dert door de aanwijzing tot be schermd natuurmonument. De gebruiksmogelijkheden van de stukken grond zouden er door worden beperkt. Bebouwing was weliswaar tot het moment dat het gebied natuurmonu ment werd ook niet toegestaan, maar zou nu voor altijd tot de absolute onmogelijkheden gaan behoren, zo voerden de Was senaarders aan. Met uitzondering van één be woner heeft de Raad van State de bewoners in het ongelijk ge steld. De raad meent dat de per celen 'op goede grond' als na tuurmonument zijn aangeduid en dat van waardevermindering geen sprake is. Bij één van de Wassenaarders heeft de Raad van State afwij kend geoordeeld. Het stuk grond van deze bewoner bleek wel bebouwingsmogelijkheden te hebben waardoor bij dit per ceel wel van waardeverminde ring sprake is als het tot het na tuurmonument wordt ver klaard. Aanleg weg Dat de grenzen van Berkheide niet worden aangepast, bete kent ook een forse tegenvaller voor de gemeente Katwijk, die ook tegen het aanwijzen tot be schermd natuurmonument had geprotesteerd. Door de uit spraak van de Raad van State kan de Katwijk nu niet de door de gemeente noodzakelijk ge achte Verlengde Laan van Nieuw Zuid aanleggen. Boven dien dwarsboomt de uitspraak het voornemen van Katwijk om een klein stukje van Berkheide te gebruiken voor de aanleg van een zevende veld voor voetbal vereniging Quick Boys. Vooral het feit dat de door trekking van de Laan van Nieuw Zuid niet kan doorgaan, stelt Katwijk voor problemen. De ge meente betoogde drie maanden geleden, tijdens de zitting voor de Raad van State, nog dat doortrekken van de weg een 'absolute noodzaak' voor de kustplaats is. De weg zou als ontsluiting moeten dienen voor de nieuw te ontwikkelen woon wijk Zanderij Westerbaan. En ook zou de Laan van Nieuw Zuid de zo dringend gewenste derde oost-west-verbinding in Katwijk moeten worden. De Raad van State heeft zich echter door die argumenten niet laten overtuigen. Mèt het ministerie is de Raad van me ning dat Berkheide een land schappelijke eenheid vormt die door de aanleg van de wegen niet mag worden versnipperd. Programma Katwijkse Visserijdagen overvol Jeugddriekamp 'Medewerking inwoners en bedrijven laat te wensen over' De jeugd van Alkemade kan op zondag 30 augustus meedoen aan een mini-triathlon. Die wordt gehouden ter ere van de tiende aflevering van de Drie kamp in Alkemade. Jongens en meisjes van 8 tot en met 11 jaar kunnen die dag om 10.00 uur van start gaan voor vier baan tjes zwemmen in De Twee sprong, een rondje fietsen over Baan en Sotaweg en stuk lopen over het sportpad. Zo kan de Alkemadese jeugd vast kennis maken met het grotere sportie ve werk. Wie wil meedoen aan de drie- kamp moet ouder zijn dan 12 jaar. Er kunnen teams van mini maal vijf en maximaal tien sporters meedoen. Er zijn net als in voorgaande jaren een kor te afstand (800 meter zwem men, 30 kilometer fietsen, 6 ki lometer hardlopen) en een lan ge (1600 meter zwemmen, 60 kilometer fietsen en 12 kilome ter hardlopen). Het zwemmen begint om 8.00 uur, het fietsen om 11.00 uur en het lopen om 14.30 uur.Voor het ondereedeel zwemmen kan op woensdag avond, tegen kleine vergoeding, getraind worden in buitenbad van zwembad De Tweesprong onder leiding van de heer Van Es. Het inschrijfgeld bedraagt 12,50 gulden voor deelnemers tot 16 jaar, anderen betalen 25 gulden. Hiervoor krijgt iedere deelnemer in elk geval een t- shirt. Inlichtingen en inschrij vingen bij Corrie Lammertink, 01713-13564, Ans Rietbroek, 01713-11490 of Ria van Berkel, 01713-15036 katwijk annet van aarsen De organisatoren van de Kat wijkse Visserijdagen hebben één vurige wens. Zij willen dat inwoners en bedrijven van Kat wijk meer inhaken op de visse rijdagen. Die zouden de laatste jaren steeds minder enthousias me hebben getoond voor het evenement en dat zit de organi satie dwars. „Waarschijnlijk al na de visse rijdagen van dit jaar gaan we om de tafel zitten om over de toekomst van het evenement te praten", aldus VW-directeur K. Verplancke. „De vraag is dan of we doorgaan, of dat we een heel ander evenement moeten orga niseren." Volgens Verplancke heeft de twijfel binnen de organisatie dit jaar geen gevolgen voor de vis serijdagen. „Die zullen we met veel enthousiasme aanpakken." Tijdens de achtste editie van het evenement - van 8 tot en met 15 augustus - moeten nu ook de Katwijkers echter laten zien wat ze ervan vinden. Dat Verplancke lichtelijk ja loers is op gemeenten als Urk en Scheveningen, laat hij duide lijk blijken. „Tijdens de visserij dagen daar staan we altijd met de ogen wijd open van verba zing te kijken. Iedereen vlagt er, bijvoorbeeld. Het is niet dat de mensen in Katwijk niet enthou siast zijn, ze laten het alleen niet zo blijken." Voor wat betreft de Visserij dagen levert dat schijnbare ge brek aan enthousiasme twee problemen op: de financiën en de deelname van bedrijven aan verschillende activiteiten. „We zijn maar een klein comité, al hebben we een redelijke achter ban", verklaart mede-organisa tor A. van Duijn van de Visserij- school. „We redden het niet met de subsidie van de ge meente alleen. We zijn echt af hankelijk van sponsoring door bedrijven." De organisatie verklaart ove rigens wel begrip te hebben voor de terughoudendheid, die veel bedrijven nu tentoonsprei den. „We zien het liefst dat ze zich tijdens de dagen zelf ook presenteren. Als ze daarnaast ook nog eens moeten sponso ren, betalen ze dus dubbelal dus Verplancke. Volgens Van Duijn komt het de laatste jaren steeds vaker voor dat bedrijven tot het laatste moment wachten met het storten van een bijdrage. De organisatie van de Katwijkse Visserijdagen wordt dan altijd een beetje nerveus omdat ze niet weet op hoeveel geld er ge rekend kan worden. De eerste jaren dat het evenement geor ganiseerd werd, ging het duide lijk beter dan de afgelopen ja- katwuk Het programma van de Kat wijkse Visserijdagen van za terdag 8 tot en met zaterdag 15 augustus is ook dit jaar weer overvol. De eerste dag wordt het evenement om 14.00 uur geopend met een voetbalwedstrijd tussen de Al gemene Inspectie Dienst (AID) en een team vissers. Burge meester Van Montfrans-Hart man verricht de aftrap op het sportterrein van W Katwijk aan de Krom. Dezelfde dag is van 10.00 tot 16.00 uur in het centrum het Mimiek Straatto neelfestival. Eén van de hoogtepunten van de Visserijdagen staat maandag op het programma. Dan worden vanaf 14.00 uur aan de Prins Hendrikkade de nationale Haringschoonmaak- wedstrijden voor kleinhandel en fabriekssnijders gehouden. Aanmeldingen voor dit evene ment zijn nog welkom bij het Nationaal Visbureau in Rijs wijk. Ook is die maandag de traditionele Haringloop over twee en acht zeemijlen en Het strandschaken bij standpaviljoen 't Centrum. Dinsdag staat in het teken van een wielerwedstrijd op het parcours Boulevard - Sport- laan-Drieplassenweg-Sein- poststraat. Om 19.30 uur wordt het startsein voor de eerste koers gegeven. Verder is er op maandag onder meer een open dag in de botenloods van de KNMR aan de Rijn mond en een toeristenmarkt rond de Noordzeepromenade. Voor de Katwijkse bevolking traditioneel een hoogtepunt zijn de visserijfilms die don derdag 13 augustus in het af slaggebouw aan de Prins Hen drikkade worden vertoond. De voorstellingen beginnen om 19.30 en 21.00 uur. Vrijdag staat de vlootschouw op het programma. Naast de schip- pers-eigenaren die om streeks 18.00 uur met een aan tal viskotters voor de kust gaan liggen verlenen ook de KN- RM, en de Katwijkse Water sport Verening Skuytevaert en de kustwacht hieraan mede werking. Ook de trawlervloot is gevraagd aan de vloot schouw mee te doen. Vanaf de schepen en op de Boulevard wordt om ongeveer 22.00 uur vuurwerk afgestoken. Verder is er onder andere een ringrijde- rij, van 19.00 tot 20.00 uur op de Boulevard tussen de Voor straat en het Andreasplein. Zaterdag 15 augustus is de afsluiting van de Katwijkse Visserijdagen. Grootste pu bliekstrekker is de Visvaria- markt met tal van kramen en bedrijven uit de visserij en vis verwerking, maar ook demon straties van oude ambachten. Het bedrijf Gebr. Hoek schittert traditioneel op deze markt met een 'grootste vista- fel' waarop talloze bekende maar ook bijzondere vissoor ten staan uitgestald.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10