leerschool' 'The Bronx is mijn 79 99 FEEST SUPERKOOPJEi Hoog 'jaren zeventig-gehalte' Rexpositie 2 Cultuur Kunst Kat inspiratiebron voor vele ontwerpers Expositie van 'Pictura' |89 y REDACTIE CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK (CHEF) JAN RIJSDAM MAANDAG 20 JUL11992 Flamenco komt niet uit de verf Pseudoniem Bob Khaleel (27) is een eerbetoon Bronx Style Bob: het is onmiskenbaar de naam van een rapper. Voor Bob Khaleel, die zich op zijn veertiende met die naam tooide, is dat op het ogenblik een nadeel. Rap pen doet hij nauwelijks op zijn debuut-cd 'Grandma's Ghost', maar thuis in Amerika heeft de plaat alleen door die naam moeite om door te dringen tot de radiostations waarop hij eigenlijk thuis hoort. Toch wil Khaleel vast houden aan zijn pseudoniem, dat hij beschouwt als een eerbetoon aan de buurt waar hij opgroeide, The Bronx in New York. Nederland is het eerste land dat Bob Khaleel opmerkte. DANS RECENSIE MAARTEN BAANDERS Flamenco-programma door Chupendi. Gezien: 17/7 Taffeh-zaal, Rijksmuseum van Oudheden, Leiden. Het was behoorlijk vol in de Taffeh-zaal afgelopen vrijdag. Daar trad de flamenco-groep Chupendi op. Met het prachtige Egyptische tempeltje als exo tisch decor lieten de gitaristen hun borrelende intro horen, waaruit als vanzelf een krachtig ritme omhoog kwam. De zanger vulde met zijn hartstochtelijk klagende stem de hele zaal en twee danseressen dansten op gewekt, samen of om beurten. Hun stampende schoenen fun geerden tevens als ritmisch mu ziekinstrument. De sfeer zat er bij de groep goéd in en daardoor w^s het vreemd dqt er zo'n afstand bleef tussen het publiek en wat er op het podium gebeurde. Het prik kelende en aanstekelijke van AMSTERDAM FRANgOISE LEDEBOER In de monumentale nieuwe be huizing van het KattenKabinet aan de Amsterdamse Heren gracht is een tentoonstelling te zien waar liefhebbers van katten en boeken ruimschoots hun hart kunnen ophalen. Uit vier Nederlandse verzamelingen werden maar liefst 700 exem plaren ex librissen (eigendoms merken) met afbeeldingen van katten geselecteerd. Het harige huisdier blijkt voor ontwerpers een onuitputtelijke inspiratie bron. W.K. de Bruijn vertelt in de catalogus over de eeuwenoude geschiedenis van het boekei- gendomsmerk, die een aanvang nam na de uitvinding van de boekdrukkunst in de 15de eeuw. Aan het eind van de 15de en het begin van de 16de eeuw hebben beroemde kunstenaars als Albrecht Dürer, Hans Hol bein en Lucas Cranach al ont werpen hiervoor gemaakt. Tot in de 19de eeuw bestonden de afbeeldingen vooral uit de wa penschilden van de welgestelde boekbezitters, die vaak rijk wa ren versierd met helmen, helm tekens, kronen en mantels. Toen steeds meer mensen in het bezit van boeken kwamen, werden voortaan ook namen toegevoegd. Vanaf het midden van de 19de eeuw veranderden de ont werpen en werden aanwijzin gen opgenomen die wat meer over de eigenaar vertelden. Zo werd duidelijk in welk landhuis of kasteel de eigenaar woonde of welk beroep hij uitoefende. Tegenwoordig geeft het ex libris ook inzicht in het karakter van de boekbezitter. De expositie 'Ex Libris de Kat' biedt in dat opzicht veel stof voor speculatieve mijmeringen. Want waarom liet Jan Rheber- gen door Josef K'abtr een ex li bris maken waarop een naakte vrouw met priemende borsten prijkt en een kat pontificaal midden op haar blote schoot zit? Het is misschien maar goed dat we het antwoord nooit zul len weten. Sympathieker in de ze categorie is het in sfeervol flamenco was er niet, behalve aan het slot, toen het publiek zich toch nog liet meeslepen. Vermoedelijk is de Taffeh-zaal te groot en te hoog om de intie me sfeer die bij flamenco hoort mogelijk te maken. Er was ook erg veel galm, waardoor de dan seressen en de begeleiders el kaar ritmisch wel eens kwijt raakten. De danseressen lieten zien met veel verschillende dansen uit de flamenco-traditie ver trouwd te zijn. Toch drukten hua lichamen en gebaren on voldoende vervoering uit en dansten ze niet subtiel genoeg om het onderhuids broeiende Spaanse temperament voelbaar te maken. Wat wel sterk naar voren kwam was de ongedwon genheid en spontaniteit waar mee ze zich bewogen op het podium, dat overigens eigenlijk te klein en te glad was om er de flamenco-bewegingen met de vereiste energie en trefzeker heid uit te kunnen voeren. groen en geel uitgevoerde land schapje van Willy Braspennincx voor Els Bongers. Van de naakte lezende vrouw kunnen we heel wat rustgevender alleen de rechterborst aanschouwen. En hoe zou het gaan met Sara Be- liën, die door Antoon Vermey- len een uiterst somber kijkende kat met een vogeltje op zijn kop liet vereeuwigen? Met de meeste boekbezitters zou ik echter zó kennis willen maken. Veel lezende kattenlief hebbers blijken nogal gesteld op gezelligheid. Het ex libris van E. Gilbert is een goed voorbeeld. De ontwerper maakte voor Bet ty Fiderer een ouderwets plaatje van een vrouw die bij een knap perig haardvuur zit te lezen, een kat houdt haar gezelschap aan haar voeten. De liefde voor de natuur en de kat gaan kennelijk vaak hand in hand. We zien dat onder meer op een ex libris van Frans IJserinkhuijsen voor Mary Alice Ercolini. Hij tekende een romantisch tafereeltje van een kat onder een bloeiende struik. Weer een andere categorie bestaat uit ex librissen voor mensen die katten combineren met afbeeldingen van boeken. Zijn dat misschien de écht toe gewijde lezers? Het boekmerk voor Ernest G. Mocatta van C.W. Sherborn uit 1894 is hier de mooiste blikvanger. Sher born maakte een afbeelding van een jaloezie opwekkende rijk gevulde bibliotheek, een schaakspel en een kat op een stoel in het midden. De ex librissen zijn afkomstig uit 20 landen en met veel vak manschap uitgevoerd in heel verschillende technieken. Zo steekt de bezoeker ook het no dige op over de toepassingsmo gelijkheden van diep- hoog- en vlakdruk en moderne fotome chanische reproduktiemetho- den als rasterclich'e en licht druk. De tentoonstelling 'Ex Libris de Kat' in het KattenKabinet (He rengracht 468, Amsterdam) duurt tot en met 23 augustus. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zon dag van 12.00 tot 17.00 uur. ALKMAAR KEES GROENENBOOM „Zoals Vanilla Ice zou zeggen: ik ben van de straat. De straat was mijn moeder en mijn vader, mijn leerschool. Veel van mijn karakter is daar gevormd. Ik kan de strijd van die mensen van de straat vertalen voor degenen die het anders misschien niet zou den begrijpen. Ik heb het gevoel dat ik iets verschuldigd ben aan The Bronx, die buurt is een deel van me. Het zou heel makkelijk geweest zijn om een debuut te maken als Bobby Khaleel. Maar daarmee zou ik een deel van mijn geschiedenis achter me hebben gelaten." Nederland is het eerste land dat Bronx Style Bob opmerkte. Zijn 'Forbidden Love' kwam hier in de hitlijsten terecht. Ice-T Khaleel (27) is geen grote prater, hoewel de lappen tekst van soms Dylan-achtige lengte op zijn cd anders zouden doen ver moeden. De structuur en de lengte van die teksten verraden Khaleels achtergrond als rapper. Drie jaar geleden deed Bronx Style Bob van zich horen als gast op Ice-T's cd 'The Iceberg'. In die tijd had hij New York in middels vaarwel gezegd en zich in Los Angeles gevestigd. Daar werd hij de voorman van de 'party-band' Trulio Disgracias, een veelmans-pretformatie met leden van onder meer Fishbo ne, Parliament/Funkadelic en Red Hot Chili Peppers. Dat hij ook kon zingen, merkte hij bij toeval. Hoewel hij zich (nog) als een beperkte zanger beschouw!, is het al indrukwekkend wat hij op zijn cd laat horen. 'Grandma's Ghost' is een in trigerende plaat geworden waarop zo'n beetje alle stijlen uit de zwarte muziek van nu zijn terug te vinden. Alsof Kha leel dertig jaar popmuziek heeft opgezogen en daar zijn eigen mengsel van heeft gemaakt, zonder acht te slaan op de gren zen tussen de verschillende stij len. Lenny Kravitz is de naam die het meeste opduikt als er verge lijkingen moeten worden ge maakt, maar ook Seal en Teren ce Trent D'Arby worden in dat verband genoemd. „Terence Trent D'Arby heeft me altijd be ïnvloed. Seal ook wel, al is hij veel meer techno dan ik. Lenny Kravitz weet ik niet. Hij is oké, maar naar mijn smaak een beetje te veel op de oude toer. Er zijn invloeden te noemen die veel opvallender zijn, Sly Stone bij voorbeeld." Bronx Style Bob's melodieën zijn eenvoudig, de begeleiding is dat soms allerminst. „Ik ben geen ervaren zanger. Dit was LEIDEN MARJOLEIN VAN ROTTERDAM Bij de ingang van de oude, ge kraakte bioscoop Rex aan de Haarlemmerstraat hangt een stel oudere jongeren. Ze zien er uit alsof ze naar een reünie van oude hippies moeten: lange, veelal ongewassen haren, en kleding die doet vermoeden dat die bij de geboorte is aange schaft en sindsdien nooit meer is uitgedaan. Eén van de hippies roept, niet al te overtuigend: „Komt dat zien, komt dat zien!" Hij probeert het publiek naar binnen te krijgen, naar de Rex positie 2. In navolging van de eerste Rexpositie in februari, werd nummer 2 gisteren tussen twaalf uur 's middags en twaalf uur 's avonds in cultureel cen trum 'X', zoals de bioscoop te genwoordig heet, gehouden. Bij de ingang, in de grote zaal en in de foyer speelden bandjes en werden voordrachten gehou den. Overal stond of hing beel dende kunst en bovendien wer den er films gedraaid. De kra kers van het pand, gebundeld in de gelijknamige stichting 'X', wilden met de Rexpositie aanto nen dat het centrum aan een behoefte voldoet, dat het le vensvatbaar is en dat het daar om open moet blijven. Ze ho pen de Haagse rechtbank op 4 augustus hiervan te overtuigen. De kunst op de tentoonstel ling is inderdaad op een bepaal de behoefte afgestemd: die van het aanwezige publiek. Veel van wat er op de Rexpositie te zien en te horen is, lijkt zo uit de hippietijd te komen. De Haagse kunstenaar Axel Petersen bij voorbeeld, heeft tussen allemaal oude dekens een kunstwerk op gesteld, dat uit allerlei ritmisch aan en uit flikkerende ogen, borsten en andere organische vormen bestaat. Gezamenlijk vormen ze een kruis. Petersen mijn eerste poging om songs te vervaardigen, de eerste keer ook dat ik met instrumenten live in de studio werkte. Ik wilde niet noemt het een Boratium, „van wege de vier windstreken die ik heb uitgebeeld, en omdat dat woord er zo mooi bij past." Het geheel geeft de indruk, alsof je het domein van een sekte be treedt. Dat blijkt ook de bedoe ling. „Dit is de oude loge van de bioscoop, en Vrijmetselaars en zo hebben ook allemaal loges, dus vandaar. Ik wil hiermee la ten zien dat ik door de mystiek geïnspireerd ben." Hij is niet de enige. Ook het werk van de andere beeldend kunstenaars heeft een sterk mystieke en nostalgische inslag. Dat geldt ook al voor de meeste muziek die op de kunstmanifes tatie wordt gespeeld. Ook die is bewust uit de tijd. Vooral blues en daaraan verwante muziek krijgt het publiek te horen. Maar diepgaande bedoelingen zoals Axel Petersen ze heeft, lij ken de meeste bands niet te hebben. De 9 mans-formatie Red Hot Tulpebolle wil in elk geval niets anders doen, dan het publiek vermaken. De band speelt gemakkelijk in het ge hoor liggende deuntjes als 'Twist and Shout', en zelfs een parodie op Madonna's 'Like a virgin'. Een kenmerk van de echte tulpebolle-muziek is volgens één van de bandleden dat het 'een tikkie vals en een tikkie uit de maat' is. Dat klopt. Erg pro fessioneel klinkt het allemaal niet, het is eerder aanstekelijke herrie dan voortreffelijk ge speelde muziek. Maar het pu bliek geniet er van. Zelfs de eni ge heer op leeftijd die aanwezig is, zit er genoeglijk bij te glimla chen. Iedereen vermaakt zich op de Rexpositie op een vanzelfspre kende manier. Het ook al aan de jaren zeventig herinnerend 'relaxte' sfeertje, draagt hieraan ongetwijfeld bij. Het is duidelijk dat hier niemand haast heeft. dat het me allemaal boven het hoofd zou groeien. Daarom hebben we het allemaal redelijk eenvoudig gehouden. „Maar de simpelste dingen werken vaak het beste", valt John O'Brien, medecomponist en producer van een aantal nummers, bij. „'Forbidden Lo ve', bij voorbeeld, heeft maar vier akkoorden. Toen we die op de gitaar voorspeelden heen Bob er een prachtig nummer van gemaakt. Zo zijn de songs tot stand gekomen: op een akoestische gitaar. Dat is de makkelijkste manier om de emoties uit de vaak persoonlijke teksten over te brengen. Als we eenmaal hadden gevonden wat we zochten, zetten we dat op de band en bouwden er vervolgens een heel eigen geluidsomgeving omheen." Deze zomer lift Bronx Style Bob in de Verenigde Staten mee met de Lollapalooza-tour, een reizend popfestival met een groot prestige. Europa zal nog even verstoken blijven van con certen totdat meer landen inte resse krijgen. Hij heeft een elf man sterke begeleidingsband, waarin een grote rol is wegge legd voor de driemans blazers- groep. „Ik denk dat onze show goed zou vallen in Europa. Vol gens sommigen is onze show beter dan die van Lenny Kravitz. Concreter, met minder drama tiek en sentiment. De shows van Trent D'Arby kan niemand zich herinneren. Hij moet nodig terugkomen, dan kunnen we ruzie gaan maken over wie er beter is. Goed voor de publici teit." Poppenspeler Brugman (95) overleden NAARDEN ANP De poppenspeler Bert Brug man is gisterochtend op 95- jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Naarden. Hij was oprichter van het Neder lands marionettentheater en maker van onder meer de aan het eind van de jaren vijftig en begin van de jaren zestig zeer populaire televi sieserie 'Dappere Dodo'. Gijsbertus Johannes Maria Brugman werd in augustus 1896 geboren in Amsterdam. Na declamatielessen bij Jan Musch en het spelen van kleine bijrollen op het toneel bij Willem Rooyaards en Eduard Verkade kwam hij tot de conclusie dat het toneel niets voor hem was. Hij be sloot een marionettentheater op te richten, waarmee hij la ter ook reclamevoorstellin gen gaf. In 1927 trouwde hij met een van zijn medewerk sters, de zangeres Frieda Fro- wein. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog kwam een einde aan de mogelijk heden voor het spelen met het omvangrijke draadma rionettentheater. Brugman trad toen een aantal jaren op met een eenvoudige hand- poppenkast. Na de oorlog experimen teerde Brugman met andere bewegingsmechanismen voor zijn poppen. Hij kwam tot een kruising tussen het Indonesische wajangspel en de handpoppen met bewe gende monden, waarop hij octrooi kreeg. Vanaf het prille begin van de televisie in Ne derland werd Brugmans the ater gevraagd om op te tre den. Ook maakte het theater internationale toemees. Brugmans zoon Joost zette in 1969 het theater voort. Traditiegetrouw houdt de Katwijkse schildervereniging Pictura haar jaarlijkse expositie in het Witte Schooltje. Van 25 juli tot en met 8 augustus zullen de werken die de 20 leden het afgelopen jaar heb ben vervaardigd te zien zijn. Het Witte Schooltje, Voorstraat 33, is geopend van maandag t/m vrijdag van 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur, zaterdag van 14.00-17.00 uur. Organist herdenkt Zwart en Asma NOORDWUK. Jaap Kroonenburg, organist van de Grote Kerk in Maassluis, ver zorgt in Noordwijk een herdenkingsconcert ter nagedachtenis aan de organisten Jan Zwart en Feike Asma. Dat gebeurt in de serie zo meravondconcerten in de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen op donderdag 23 juli, 20.15 uur. rövEMVERSEJ SESAM- BOUEN VOORVERPAKT 4 STUKS CHOCOLADE VLA LITERPAK elocas2i1Sbuons BOTERMAISE HOLLANDSE SNUBONEN HEEL POND ElDUSlJ$au0N$ De danseressen van Chupendi lieten zien met veel verschillende dansen uit de flamenco-traditie vertrouwd te zijn. foto loek zuyderduin FtëxpqSÏT

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9