'Dagverzorging' in De Dillenburg Voorschotense Krimwijk van drie kanten belaagd Redders moeten steeds vaker de zee op Regio Leiden Contouren hoofdbureau politie zichtbaar Strijd om bouw villa in Berkheide duurt voort MAANDAG 20 JULI1992 6 Gewonden bij explosie op plezierjacht in Aalsmeer aalsmeer Bij een explosie op een plezier jacht in de jachthaven Eshuis in Aalsmeer zijn zaterdagmiddag drie mensen gewond geraakt. De gewonden zijn met snij- en brandwonden overgebracht naar ziekenhuizen. Het vaartuig ontplofte op het moment dat de motor werd ge start. Volgens de rijkspolitie te water hing er in het jacht een benzinelucht. Het schip is ge heel uitgebrand. Ook andere vaartuigen hebben schade op gelopen. Het ontploffingsgevaar was 's middags rond één uur geweken. Een woordvoerder van de rijkspolitie te water noemde het ongeluk op de jachthaven 'een incident'. „We hebben indertijd grote controles uitgevoerd op gasinstallaties van plezierjach ten. Het merendeel was keurig verzorgd. Slechts af en toe kwa men we schrijnende gevallen tegen. Mensen die bijvoorbeeld gas door een tuinslang lieten lo pen. Deze calamiteiten uitslui ten is onmogelijk. Het nadeel is, dat er voor de pleziervaart geen wettelijke voorschriften op dit punt zijn." R. Hittinger van jachthaven Wetterwille aan de Spaarndam- seweg in Haarlem bevestigt dat het niet mogelijk is ontplof fingsgevaar te vermijden. Vol gens hem ligt de verantwoorde lijkheid vooral bij de booteige- Het nieuwe hoofdbureau van politie verrijst direct achter het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. foto wim dijkman leiderdorp astrid van den berg Ondanks de kleine vertraging die de bouw inmiddels heeft opgelopen, verrijst lang zaam maar zeker het nieuwe hoofdbureau van de politieregio Hollands Midden aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp. In juli 1993 moet het gebouw klaar zijn. Het nieu we bureau krijgt een totale oppervlakte van 6000 vierkante meter. Het onderkomen was oorspronkelijk bedoeld ter vervanging van het districtskantoor aan de Van der Valk Boumanweg. Maar omdat in april 1993 in het hele land rijks- en gemeentepolitie off- cieel moeten zijn samengevoegd tot één groot politiekorps, verdeeld over 25 regio's, wordt het pand naar verwachting direct be trokken door het nieuwe korps voor Hol lands Midden. In het nieuwe hoofdbureau wordt de centrale meldkamer voor de regio ondergebracht. Tot nu toe waren, verspreid over het gebied, zes afzonderlijke meldka mers: in Leiden, Noordwijk, Katwijk, Alp hen aan de Rijn, Gouda en Leiderdorp. Met een centrale meldkamer denkt de politie doelmatiger te kunnen werken. Verder wordt in het nieuwe pand de staf van de 1255 politiemensen en de recherche ge huisvest. De verkeerdienst van Hollands Midden komt in het politiebureau van Lei den. De dagelijkse, zogeheten basispolitie zorg, wordt verleend vanuit de verschillen de bureaus in de acht districten van de re gio. Daar kan de burger terecht voor zaken als aangifte van diefstal, opgave van vermis sing en alle andere zaken waarvoor politie- hulp gewenst is. Het nieuwe hoofdbureau naast het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp krijgt een dergelijke baliefunctie niet. Project moet ouderen zo lang mogelijk zelfstandig houden Het Leiderdorpse verzorgingstehuis De Dillenburg begint volgend jaar met een project 'dagverzorging'. Het project is bedoeld voor 65-plussers die nog thuis wonen maar toch wat extra steun en aandacht nodig hebben. Door één dag per week hulp en verzorging in De Dillenburg te bieden, kan opname in een verzorgingshuis worden voorkomen of uitgesteld. leiderdorp» caroline van overbeeke De Dillenburg krijgt voortaan jaarlijks een vast bedrag van 40.000 gulden van de gemeente Leiderdorp voor ouderenprojec- ten die de opname in een ver zorgingshuis overbodig maken. Directeur A. Paats van De Dil lenburg heeft het project opge zet in samenwerking met de plaatselijke Kruisvereniging, de gemeente Leiderdorp, de Ge- zins- en Bejaardenverzorgingen de Stichting Gecoördineerd Ou derenwerk. Acht tot tien Leider- dorpse ouderen kunnen gebruik maken van de nieuwe voorzie ning. Paats: „Dit project bespaart de overheid kosten en is ook prettig voor ouderen die daar door hun zelfstandigheid nog niet hoeven Op te geven. De op name in een verzorgingshuis is voor hen vaak een heel ingrij pende stap. Ouderen zijn blij als ze zich daardoor nog een tijdje zelfstandig kunnen redden." Het bejaardencentrum begint in januari met de dagverzoring gedurende voorlopig één dag in de week. Een activiteitenbege leidster en enkele vrijwilligers zullen de ouderen helpen bij al lerhande klusjes. Directeur Paats: „Het gaat met name om ouderen die behoefte hebben aan sociale contacten en ver zorging. Deze mensen kunnen bijvoorbeeld hun post meene men en de begeleidsters kun nen hen dan helpen bij het in vullen van papieren en het aan vragen van subsidies en derge lijke. Ook een praatje is belang rijk." Goede voeding Ouderen kunnen die dag in De Dillenburg ook een warme maaltijd krijgen. Paats: „Goed eten is voor ouderen heel be langrijk. Ze kunnen met een verse maaltijd de rest van de week goed doorkomen. Want er zijn 'ook ouderen die Tafeltje Dekje - warme maaltijden die thuis worden bezorgd - te duur vinden. Ze warmen dan kliekjes op die te weinig voedingswaar de hebben." Paats heeft al ervaring opge daan met de dagopvang. In het Alphense verzorgingshuis Rijn- zate draait het project al enige tijd. „En met succes. We doen het in Alphen aan den Rijn drie dagen per week en dat bevalt uitstekend. Er is erg veel vraag naar deze voorziening. In Alp hen is meer geld voor dit pro ject beschikbaar omdat er meer ouderen in deze gemeente wo nen." De Dillenburg heeft naast het project 'dagverzorging' ook een project 'kortdurende opname' dat uit dezelfde subsidiepot moet worden betaald. Paats: „Dat betekent dat we voor de dagverzorging 20.000 gulden per jaar te besteden hebben. De andere helft gaat naar de kort durende opname. Deze vorm van tijdelijke opname is be doeld voor ouderen die bijvoor beeld moeten herstellen van een ziekenhuisopname. Of voor hulpbehoevenden van wie de familie een tijdje met vakantie gaat. Voor deze verdeling heb ben we bewust gekozen. Het is namelijk niet de bedoeling om met het ene project het andere om zeep te helpen." Vrouw (80) gewond bij ongeval leiderdorp» Een 80-jarige vrouw uit Leiderdorp is gistermiddag omstreeks half twee gewond geraakt bij een aanrijding op de En- gelendaal in haar woonplaats. Ze zat als passagiere in de auto van een 77-jarige bestuurder, die vanuit de Dennenschans de Engelendaal opreed. Hij zag daarbij de wagen van een 20-jarige man uit Benthuizen over het hoofd. De Benthuizenaar die met normale snelheid over de Engelendaal reed klapte achterop de nog snelheid makende auto van de Leiderdorper. De gewonde passagiere is met heup- en ribletsel overgebracht naar hel Academisch Zie kenhuis in Leiden. Bestuurder vreesde lynchpartij alphen aan den rjjn De Amsterdammer die vrijdagavond in Alp hen een ongeluk veroorzaakte waarbij de 22-jarige Alphenaar E. Sloothaak om het leven kwam, is na het ongeval in paniek weg gereden. Hij was bang dat omstanders hem zouden lynchen, aldus heeft de 35-jarige man tegenover de politie verklaard. De Amsterdam mer reed op de kruising Eisenhowerlaan/Concertweg de Alphe naar aan, die later in het Academisch Ziekenhuis in Leiden aan zijn verwondingen overleed. Volgens de polifle reed de man door het rode verkeerslicht en schepte de jonge Alphenaar, die op zijn fiets het kruispunt over stak. De man stopte na het ongeval en probeerde het slachtoffer overeind te trekken. Eén van de getuigen van het ongeval beet de man toe dat hij dat niet moest doen, waarop de Amsterdam mer zich bedreigd voelde. Op aarftaden van zijn echtgenote en zijn advocaat heeft de man zich uiteindelijk gemeld bij de hoofdstedelijke politie. De strijd om de bouw van een villa in het Wassenaarse duinge bied Berkheide leeft opnieuw op. De gemeenteraad zette na jaren van getouwtrek an derhalve week geleden welis waar het licht op groen, maar de Stichting Duinbehoud heeft inmiddels een bezwaarschrift ingediend tegen de .komst van het bouwwerk. De organisatie protesteert niet alleen tegen de aantasting van natuurwaarden, maar ook tegen de gevolgde procedure. Juist de hoge natuurwaarden van Berkheide vormden on langs de aanleiding tot het ver krijgen van de status van 'be schermd natuurmoment', zo laat 'Duinbehoud' in een be zwaarschrift weten. „Door het afgraven van grond voor de bouw van de villa, zullen ze op deze plek verdwijnen", meent de stichting. Onder normale omstandighe den zou het volgens Duinbe houd ondenkbaar zijn dat een dergelijke villa in het duinge bied zou kunnen worden ge bouwd. Dat de gemeente Was senaar toch medewerking heeft verleend, heeft vooral te maken met de voorgeschiedenis. De zaak loopt in feite al sinds 1975, toen een eerste voorbereidings- besluit voor deze plek werd ge nomen. De stichting wijst er echter op dat in de afgelopen 17 jaar voldoende mogelijkheden zijn geweest om het bestem mingsplan op de normale ma nier te wijzigen. I let nu nog ge bruiken van een zogenaamde 'artikel 19-procedure' waar mee de verandering op een snelle wijze mogelijk wordt noemt Duinbehoud niet gê- rechtvaardigd. „Er is geen spra ke van urgentie." De stichting wijst er ook op dat de toestemming voor de bouw niet alleen van de gemeente Wassenaar moet komen. „Wij gaan er vanuit dat Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland voor deze procedure geen 'ver klaring van geen bezwaar' zul len afgeven. Het beleid voor het duingebied zoals dat onder meer is vastgelegd in het Be leidsplan Natuur- en Land schap, is hierover zeer duide lijk". aldus Duinbehoud. Dat Wassenaar zich beroept op in het verleden gedane mondelin ge toezeggingen aan de eige naar, is volgens de stichting op dit moment niet meer relevant. De natuurbeschermingsorga nisatie noemt het jammer dat de gemeente Wassenaar 'ken nelijk onvoldoende grip heeft' op dergelijke bouwactiviteiten. „Wassenaar wordt gekenmerkt door de aanwezigheid van veel mooie villa's met vaak grote lappen grond er omheen", zegt woordvoerder Mark Jansen van Duinbehoud. „Een deel van de ze grond is ingericht als tuin, maar de rest is vaak ongerept gelaten. De laatste jaren zie je echter steeds meer dat deze ka vels worden gesplitst en dat er in plaats van één opeens twee of meer huizen verschijnen. Het open karakter van Wassenaar gaat op die manier verloren." Buurtvereniging bezorgd over bouwplannen De ooit zo rustige Krimwijk in Voor schoten wordt van drie kanten 'be laagd'. Aan de kant van de Leidseweg vanwege de komst van een 105 appar tementen tellend complex, waardoor de verkeersdruk flink zal toenemen. Door de onlangs voltooide bouw van kantoorboerderij Niersman op de hoek van de Leidseweg, waardoor de Krim- wijkers zich achteraf flink 'gepakt' voe len. En tenslotte door de aanwijzing van de polder tegenover de Krimkade als mogelijke bouwlocatie voor 760 woningen. Drukke lijden derhalve voor de buurtvereniging Krimwijk, die onder de 250 gezinnen in de wijk nel een ver keersenquête heeft gehouden waar mee ze naar de gemeente wil stappen. Voorzitter Wim Wolting: „Je wordt compleet dichtgebouwd. Van de oor spronkelijke wijk blijft niets over." En: „We willen niet als notoire dwarslig gers te boek staan, maar door de hele gang van zaken rond de bouw van de kantoorboerderij zijn we een stuk arg wanender geworden. We zijn nu veel meer op onze hoede. Wat de verkeers situatie bij het toekomstige apparte mentengebouw Nieuw-Voordorp be treft zijn we als de dood dat de toe komstige bewoners via onze wijk gaan rijden. Als onze vragen over Nieuw- Voordorp niet bevredigend worden be antwoord, zullen we er zeker protest legen aantekenen." Volgens Wolting heeft de gemeente de buurtvereniging bij de bouw van de kantoorboerderij een flinke poets ge bakken. Het gebouw is zonder mede weten van de buurt 30 centimeter rich ting straat opgeschoven, waardoor de geplande verbreding van het fiets- en voetgangersgedeelte op de Krimkade grotendeels teniet werd gedaan. Op een brief die de vereniging september 1991 naar de gemeente stuurde, kwam pas eind februari van dit jaar ant woord. Een antwoord dat Wolting en consorten niet bevredigde, maar het bestuur wil zijn aandacht op andere zaken gaan richten. En die zijn er ge noeg. Zoals de eventuele komst van een dichtbebouwde woonwijk aan de overkant van het Krimkade-water. Wolting: „Iedereen moet natuurlijk wonen en wie zijn wij om te zeggen dal die huizen daar niet moeten komen! Maar vergeleken met andere plekken is dit toch maar een snipperlocatie, het gaat om slechts 24 hectare." De vereniging heeft het ook als zeer onbevredigend ervaren dat ze onlangs weliswaar werd aangehoord tijdens een hoorzitting over het omstreden onderwerp, maar haast nergens ant woord op kreeg. „En wat ook zo fruste- rend was: wij dachten dat het gemeen tebestuur van Voorschoten ook tegen bebouwing van de Krimwijkpolder was, maar tijdens die hoorzitting bleek dat het vindt dat de mogelijkheid 'on derzocht' moet worden. Wat is Voor schoten dan een brave gemeente! An dere geven de beker direct door." Uit de enquête waarvan dezer dagen de eerste resultaten bekend worden, maakt de buurtvereniging op dat er op verkeersgebied nog hee| wat moet ge beuren. Maar liefst 80 procent van de wijkbewoners vraagt om maatregelen als de invoering van een 30-kilometer zone. Wolting vindt dat niet zo gek: „De Krimbuurt is een pure woonwijk waar veel kinderen rondlopen. Vroeger was het hier echt' een racebaan. Welis waar zijn er de afgelopen jaren al wat maatregelen genomen om hardrijders te weren, maar er moet meer gebeuren dan het verhogen van een paar kruisin gen en het neerzetten van een paar paaltjes alleen. Veel bewoners komen nu dan ook met uitgebreide wensen lijsten." Wolting tot slot: „Er wordt ons vaak verweten dat we zeuren terwijl we daar geen reden voor hebben, omdat we hier toch zeker mooi wonen. Maar alle plannen die nu rond onze wijk worden gemaakt, hebben grote invloed op on ze woonsituatie. Op het verkeer, op de leefbaarheid in de wijk. Composterings- fabriek niet naar De Lasso roelofarendsveen De vestiging van een composte- ringsbedrijf op het industrieter rein De Lasso in Roelofarends- veen is voorlopig van de baan. Het gemeentebestuur vindt, dat er geen plaats is voor de fabriek. De gemeenteraad van Alkema de wees eerder een verzoek van Alcom af. Een kleine compostfabriek zou volgens het bestemmings plan wel in De Lasso mogen worden gebouwd. Maar de meerderheid van het gemeente bestuur is van oordeel dat er een onvoldoende politiek draagvlak bestaat voor de komst van een compostbedrijf. En een botsing met de gemeenteraad, waarin de collegepartijen CDA en WD tegen de compostfa briek op De Lasso zijn, willen burgemeester en wethouders vermijden. - Projectleider J. Kuin van het Provinciaal Afvalverwijderings- bedrijf (Proav), één van de vier partners in de firma Alcom, laat weten dat een jurist bekijkt wel ke stappen ondernomen kun nen worden. Dat zou het indie nen van een bezwaarschrift bij de gemeentelijke commissie voor de bezwaar- en beroep schriften kunnen zijn, maar ook een kort geding bij de kanton rechter. „Wij zijn daar nog niet uit, dat wordt wel augustus", laat Kuin desgevraagd weten. Het idee om de compostfabriek te vestigen bij Groen Recycling in Rijpwetering wijst Kuin op voorhand niet af. „Alles zal afhangen van de snelheid .waarmee één en ander gerealiseerd kan worden. Dan denk ik aan een termijn van zes maanden. Gaat het langer du ren, dan blijft De Lasso ook in beeld." Een enorme hovercraft met een oranje rubberen band met lucht, zo oogt het. Langzaam stijgt, nee, zweeft het gevaarte omhoog. In een soepele kadans schommelt de boot rustig door de ingang van de loods. Aan beide kanten blijven nog maar net 20 centimeter ruimte over. Maar in noodgevallen gaat het allemaal stukken sneller, verze kert seatruckchauffeur A. Vink. Hij zet de reddingsboot Valen- tijn even buiten in het zonnetje voor de fotograaf. Noodgevallen zijn er tegen woordig steeds meer op zee, blijkt uit het jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij (ICNRM). Met het aantal watersporters stijgt ook het aantal ongelukken op water in ons land. De vrijwil ligers van de reddingsdienst KNRM moeten steeds vaker in actie komen om mensen te red den. In 1990 werden 1355 dren kelingen aan wal gebracht, vorig jaar waren dat er 1670 (waaron der 13 honden, 3 katten en 2 zeehonden). De beroepsvaart wordt veiliger, maar waterspor ters lijken meer en meer plezier te krijgen in het met wrakke bootjes tarten van de zee. In Noordwijk ondervinden ze de gevolgen dagelijks. Valentijn- schipper R. Passchier: „Met een badkuip de zee op, noemen wij dat." De reddingsmaatschappij mag niet worden verward met de reddingsbrigade. De red dingsbrigade werkt langs de kust en houdt zich vooral bezig met badgasten die te ver in zee raken. De reddingsmaatschap pij opereert verder dan 1 mijl uit de kust na een alarm van de kustwacht in IJmuiden. 'IJmui- De Noordwijkse 'Valentijn' is momenteel de snelste reddingsboot van Nederland. foto dickhogewoning den Rescue' heeft de coördina tie van alle hulpacties. Als dat nodig is, werken reddingsbriga des. politie, kustwacht en de KNRM samen. Twee keer per jaar wordt er onaangekondigd geoefend. Surfers De Noordwijkse reddingsmaat- schappij\ moet steeds vaker op pad met de Valentijn, Neder lands snelste reddingsboot. Noordwijk had de primeur met deze boot van anderhalf mil joen, die wel 60 km. per uur vaart. Omdat zij de snelste red dingsboot in het stuk tussen Schevening en IJmuiden heb ben, moeten schipper Pas schier, vanaf '73 bij de KNRM, en zijn bemanning vaak uitruk ken. Via de pieper is de beman ning dag en nacht bereikbaar. „De meeste reddingen zijn 's avonds. Mensen gaan bij mooi weer op pad. 's Middags slaat het weer om. Tegen de avond zijn ze moe, en proberen ze een haven te bereiken. Als dat niet lukt zijn wij aan de beurt." Volgens het jaarverslag van de KNRM zijn de stations Noord wijk en Katwijk in 1991 elk drie keer in actie gekomen. Het af gelopen jaar heeft de Noord wijkse ploeg een Brits jacht met motorpech geholpen en zijn er zoektochten naar een catama ranzeiler en een surfer gehou den. De surfer was zelf aan wal gekomen, maar de catamarans porter is verdronken. Volgens Passchier is de Valentijn verder 'op pad geweest' om andere stations geholpen. Dat vind je niet terug in de statistieken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6