VN schorten luchtbrug Sarajevo op Baker vertrouwt op Rabin Buitenland Kijken naar het raam van de paus Storm teistert Hong Kong De mythe van Solidariteit is voorbij Havel naar huis Major weigert ontslag minister van cultuur Moordenaar rijkswachters meldt zich bij politie Luik MAANDAG 20 JULI 1992 The Independent IPS Geen gelijkstelling homo's en hetero's Washington Het Vaticaan heeft de bisschoppen in de Verenig de Staten opgeroepen zich te verzetten tegen gelijkstelling v homoseksuelen en heteroseksuelen in hun land. Bij de adoptie van kinderen of de aanstelling van leraren of militairen is een ongelijke behandeling van heteroseksuelen en homoseksuelen niet onjuist, schrijft het Vaticaan de bisschoppen. De brief is za terdag gepubliceerd door de Washington Post. Indiase troepen doden infiltranten srinagar Indiase troepen hebben gisterochtend 15 militante Kashmiri's gedood toen die probeerden vanuit Pakistan de grens over te steken naar de Indiase deelstaat Kashmir. De Pakistani's hadden wapens en munitie bij zich. India heeft Pakistan er meermalen van beschuldigd guerrillastrijders te bewapenen en op te leiden om deel te nemen aan de strijd in Kashmir voor af scheiding van India. Staking Zuid-Afrika van de baan Johannesburg» De algemene staking die de Zuidafrikaanse rege ring op de knieën moest dwingen, is zo goed als zeker van de baan. De belangrijkste werkgevers en de grootste zwarte vakcen trale Cosatu, een bondgenoot van het ANC, hebben een princi pe-akkoord bereikt, waarbij de staking (die op 3 augustus had moeten beginnen) voorlopig is uitgesteld. In plaats daarvan wordt 3 augustus uitgeroepen tot een dag van nationale verzoe ning. De ondernemers zullen op deze dag vrijwillig hun bedrij ven sluiten. Resten Aborigines opnieuw begraven Sydney De 7.000 jaar oude stoffelijke resten van een Aboriginal man en vrouw zijn vrijdag na een jaar van wetenschappelijk on derzoek in een traditionele ceremonie opnieuw begraven. De skeletten werden vorig jaar gevonden. De vondst was volgens ar cheologen een van de belangrijkste ooit in Australië gedaan. „We hebben wetenschappers toegestaan de stoffelijke resten te onderzoeken om ons meer kennis over onze voorouders en over Australië zelf te verschaffen", aldus Stephen Kelly, een woord voerder van de Aborigines. Joodse leider Heinz Galinski overleden berlun Na een ernstige ziekte is gisteravond Heinz Galinski, de leider van de centrale joodse raad in Duitsland, in Berlijn gestor ven. Galinski had op 16 juni een hartoperatie ondergaan en was daar niet meer van hersteld. De op 28 november 1912 in Ma- rienburg geboren Galinski was 43 jaar voorzitter van de joodse gemeente in Berlijn en sinds 1988 ook voorzitter van de centrale joodse raad. In dat jaar volgde hij Nachman op die, tientallen miljoenen had verduisterd. Heinz Galinski slaagde erin het da nig geschokte vertrouwen in de joodse raad, die de ongeveer 30.000 joden in Duitsland vertegenwoordigt, weer te herstellen. Letland komt met eigen munt riga» Als tweede Baltische staat heeft Letland vandaag een ei gen munteenheid, de Letse roebel, geïntroduceerd. Estland is enige weken geleden ook al overgeschakeld op een eigen munteenheid, de Estse kroon. De Letse roebel zal in eerste aan leg evenveel waard zijn als een Russische roebel. Ex-koning Michael presidentkandidaat bukarest De Roemeense oppositiepartij Nationale Liberale partij (NLP) heeft de verbannen vroegere koning Michael zater dag als presidentskandidaat voorgesteld voor de algemene ver kiezingen die in september worden gehouden. Michael, die in 1947 door de communistische regering werd verdreven en in ballingschap gedwongen, werd met algemene stemmen tot NLP-kandidaat aangewezen. correspondent Hong Kong, Macao en de delta van de Parelrivier in Zuid-China zijn het afgelopen weekeinde geteisterd door een staart van de tropische storm Faye. Ruk winden en stortregen veroor zaakten zaterdag een verkeers chaos in Hong Kong en zetten grote gebieden onder water. Bus- en veerdiensten werden gestaakt. In de haven sloegen schepen op drift en het vliegver keer liep grote vertraging op. Eén man is verdronken. Het langdurig noodweer trof de Britse kroonkolonie onver wacht, nadat Faye vrijdagnacht plotseling fors in kracht toe nam. Met name het platteland dat tegen China aan ligt, werd zwaar getroffen. Een kwart van het landbouwgebied kwam on der water te staan. Veel bewoners van het platte land uitten gisteren forse kritiek op de weerkundigen, die op nieuw niet op tijd gewaar schuwd hadden voor de buiten sporige neerslag, zodat nie mand voorzorgsmaatregelen had kunnen nemen. Begin mei kwamen in Hong Kong vijf mensen om bij de hevigste re genval in de geschiedenis. De weerkundige dienst weet de slechte voorspelling toen aan het verouderde instrumentari um dat in gebruik is. Panic belooft actie tegen 'stupide oorlog' De Verenigde Naties hebben vanmorgen de hulpvluch- ten naar Sarajevo opgeschort wegens beschietingen nabij het vliegveld. „Omdat de scherven over het vliegveld vlie gen, zijn alle vluchten opgeschort", aldus de Britse ma joor Andrew Venus. Zware gevechten in Afghanistan kabul rtr/afp/dp Elkaar bestrijdende groepen mujaheddin hebben gisteren zwaar slag geleverd in de Af ghaanse hoofdstad Kabul. Ze bestookten elkaar met granaten en raketten. Zeker twintig men sen werden gedood en honder den gewond, zo zeiden artsen jeruzalem ad bloemendaal rome» Ingespannen turen twee religieuzen door de telelenzen van voor het Romeinse Gemilli-ziekenhuis ge posteerde fotografen naar het raam van de kamer van paus Johannes Paulus li. De paus heeft vorige week in het ziekenhuis een darmoperatie ondergaan. De bad gisteren het wekelijkse angelusgebed vanaf zijn ziekbed. Met duidelijke, maar zwakke stem bad de paus voor alle zieken in de wereld en bedankte hij God en de art sen voor hun hulp tijdens de operatie. Het gebed was via luidsprekers te horen op het St. Pietersplein. Radio Vaticana zond het gebed rechtstreeks uit. Naar verwachting zal de paus eind deze week het ziekenhuis mo gen verlaten. Hij gaat dan naar zijn zomerresidentie in Castelgandolfo ten zuiden van Rome. foto reuter stopzetting van de bouw in wat hij noemt 'politie ke nederzettingen'. Daarmee bedoelt hij neder zettingen in gebieden die hij bereid is op te geven in een definitieve vredesregeling. Rabin wil blijven bouwen in 'veiligheidsneder zettingen'. Dat zijn nederzettingen in delen van de bezette gebieden die Arbeid onder geen be ding kwijt wil, met name Oost-Jeruzalem en om geving, de Jordaanvallei en de Golan-hoogte. Gevraagd of de nieuwe situatie in Israël verschil zal maken in zijn gesprekken met Arabische lei ders, antwoordde Baker: „Het maakt verschil, ze ker voor wat betreft de positie van de Verenigde Staten. We hebben steeds laten blijken dat naar onze mening nederzettingen vrede niet bevorde ren. Ik heb er alle vertrouwen in dat we de Arabi sche leiders met wie ik nog zal spreken duidelijk kunnen maken dat er in Israël nu een regering is die ernst wil maken met een beperking van de nederzettingen-activiteit Op zijn eerste wekelijkse bijeenkomst heeft het Israëlische kabinet gisteren besloten dat er geen nieuwe nederzettingen meer mogen worden ge sticht zonder zijn toestemming. correspondent „Openhartig en terzake". Zo omschreef de Israëli sche premier Yitzhak Rabin gisteravond zijn eer ste bijeenkomst met de bezoekende Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken). Israël is voor Baker de eerste halteplaats op een nieuwe bemiddelingsronde door het Midden-Oosten om het vastgelopen vredesproces vlot te trekken. Baker wil daarnaast de geslonken kansen van president Bush op herverkiezing opkrikken door de joodse kiezers in de Verenigde Staten gunstig te stemmen. De belangrijkste gespreksonderwer pen in het overleg tussen Baker en Rabin zijn dan ook zijn de Israëlische nederzettingenpolitiek en de daaraan gekoppelde Amerikaanse kredietga ranties. Washington wil een totale bevriezing van de bouw van alle nederzettingen, in ruil voor in to taal tien miljard dollar aan garanties. Als Israël die krijgt kan Bush in eigen land weer op meer steun rekenen. Rabin wil overigens niet verder gaan dan een De luchtbrug wordt pas hervat als de luchthaven weer veilig is, aldus de commandant van de VN-troepen in Sarajevo, de Ca nadese generaal Lewis MacKen- zie. De operatie voor humani taire hulp aan Sarajevo omvatte vijftien tot twintig dagelijkse vluchten, waarmee circa 200 ton hulpgoederen werden over gebracht. De wapenstilstand in Bosnië, die de strijdende partijen vrij dag onder leiding van EG-be- middelaar Lord Carrington overeen waren gekomen, is al in de eerste nacht ernstig ge schonden. In Sarajevo werd gis teravond op verschillende plaatsen hevig gevochten. Voor al de oude stad en de wijk Do- brinja lagen zwaar onder vuur. Ook in de Oostbosnische stad Gorazde gingen de gevechten gewoon door. Toch kondigde de nieuwe premier van Joegosla vië, Milan Panic, aan dat hij overeenstemming had bereikt over terugtrekking van de artil lerie rond Gorazde. Vlak voor het ingaan van het bestand waren nog zo'n 20 i ontploft in de buurt van het VN-hoofdkwartier. Daar was op dat moment de nieuwe Joegoslavische premier, Milan Panic, in gesprek met de Bosni sche president Izetbegovic. De Bosnische Serviërs beschuldig den de moslims ervan achter de beschieting van het VN-gebouw te zitten. Panic was naar Sarajevo ge komen om met de leiders van alle drie de partijen te praten. De Servische Amerikaan die vo rige week werd beëdigd als pre mier van het nieuwe Joegoslavië (Servië plus Montenegro) zei na afloop tegen journalisten dat hij zijn best zou doen het wapen tuig in Servische handen terug te trekken naar Joegoslavisch grondgebied of onder toezicht van de VN te laten stellen. „Ik zal er alles aan doen om een einde te maken aan deze bela chelijke, stupide oorlog." President Izetbegovic toonde zich na afloop sceptischer over het gesprek. Hij zei de indruk te hebben dat Panic niet volko men op de hoogte is van de si tuatie en eigenlijk niet goed weet waar hij over praat. Aanhangers Perot beraden zich op voortzetting campagne Vrijwilligers die de campagne van Ross Perot hebben geleid zoeken naar manieren om de politieke beweging op gang te houden. De Texaanse miljardair trok zich afgelopen donderdag onverwacht terug als onafhan kelijke kandidaat voor het Ame rikaanse presidentschap. De activisten besloten giste ren om voorlopig geen le organisatie te vormen uit de comités die zijn opgericht om Perot in alle staten van de VS op het stembiljet te krijgen. In 24 staten hadden de aanhangers al genoeg handtekeningen bin nen. Perot zei vorige week in een tv-interview dat hij de vrij willigers wil steunen en elke rol zal vervullen die zij wensen om hun beweging voort te zetten. Een VN-functionaris zei dat mogelijk tussen de vijftig en honderd mensen om het leven zijn gekomen. Het Internationa le Rode Kruis zei de afgelopen twee dagen tussen de vierhon derd en vijfhonderd gewonden te hebben behandeld. Het gaat om de hevigste gevechten in Kabul sinds het verzet in april de hoofdstad innam. De ge vechten braken zaterdag uit en duurden vanochtend nog voort. Jeltsin belooft persvrijheid te verdedigen moskou ap President Jeltsin heeft zaterdag beloofd de persvrijheid in Rus land te zullen beschermen. Hij toonde zich bezorgd over po gingen van het Russische parle ment om de krant Izvestia over te nemen. Izvestia was in de Sovjetunie een regeringskrant, die werd ge stuurd door de Opperste Sovjet. Maar meteen na de coup van augustus vorig jaar tegen Gor- batsjov, koos de redactie een onafhankelijke koers. Inmiddels is de krant uitgegroeid tot een van de meest betrouwbare, ob jectieve kranten van Rusland. Het Russische parlement, dat zich erop beroept de wettige opvolger te zijn van de Oppers te Sovjet en waarin nog steeds veel oud-communisten zitten, eiste afgelopen vrijdag in een resolutie de juridische zeggen schap over Izvestia op. De krant moet weer spreekbuis van het parlement worden. De parlementaire aanval op Izvestia wordt gezien als de eer ste tegenslag voor de persvrij heid en een persoonlijke beledi ging aan het adres van Jeltsin, die de krant publiekelijk heeft gesteund. Hoofdredacteur Igor Golem- biovsky noemde de resolutie „onrechtmatig". Hij zei dat de redacteuren een onafhankelijke krant zullen blijven uitbrengen. Woede over adviseurschap Thatcher bij tabaksfabrikant londen cees van zweeden correspondent Lady Thatcher heeft een storm van protest ontketend door een baan te aanvaarden bij Philip Morris, 's wereld grootste siga- rettenfabrikant. Volgens de Sunday Times zal de Britse ex- premier een jaarsalaris van 3,2 miljoen gulden krijgen voor haar adviezen. Zij zou Philip Morris onder meer moeten helpen bij het veroveren van de markten in Oost-Europa, Zuidoost-Azië en China. Ook moet ze de multina tional adviseren bij de verijde ling van pogingen van de Eu ropese Gemeenschap om siga rettenreclame te verbieden. Vol gens een woordvoerder van Thatcher is van een akkoord met Philip Morris geen sprake. Wel zou zij al een jaar met de tabaksfabrikant in gesprek zijn. Uit kringen van activisten te gen het roken klonken gisteren kreten van ongeloof en woede. Professor Richard Peto van de Universiteit van Oxford ver klaarde: „Als haar naam meer kinderen tot roken brengt, dan zal ze bijdragen aan een groter aantal sterfgevallen". Ook La bour en haar eigen Conservatie ve partij uitten kritiek. budapest runa correspondent oost-europa Ooit was Solidariteit zo machtig dat de communistische regering de beweging aan banden pro beerde te leggen door de staat van beleg af te kondigen. De vakbond is onherroepelijk ver bonden met de omwentelingen in Polen en de vorming van de eerste regering in het vroegere Oostblok waaraan niet-commu- nisten deelnamen. Maar de my the van Solidariteit is voorbij. Terwijl de leden weglopen, is de bond op een zijspoor gereden. Van de tien miljoen leden die Solidariteit in haar gloriedagen zei te hebben, zijn er nog maar 1,5 miljoen over. Daarmee blijft de bond ver achter bij de 4,7 miljoen aanhangers van de vroegere communistische vak bond OPZZ. De organisatie is inmiddels zo armlastig dat een nationaal congres in juni we gens geldgebrek gedeeltelijk van de Oliwa-congreshal naar de vroegere Lenin-werf moest wor den verplaatst. De met de Nobelprijs voor de Vrede gelauwerde en in 1990 nog aanbeden voorzitter I^ch Walesa wordt in zijn rol als pre sident van Polen inmiddels door de bond uitgespuugd. Voorzitter Marian KrzaUewski heeft de president ooit zelfs „een blok aan het been van de vakorganisatie" genoemd. Sinds duidelijk is dat econo mische hervormingen niet au tomatisch tot een westers wel vaartsniveau leiden, is er van de oorspronkelijke vernieuwings gezindheid van Solidariteit wei nig meer over. De bond heeft zich in 1991 openlijk tegen het hervormingsprogramma van de toenmalige regering Bielecki ge keerd. Hij heeft goede contac ten met grote staatsonderne mingen en pleit tegenwoordig voor behoud van de staatsin- dustrieën, tegen privatiseringen voor subsidies aan failliete on dernemingen. Op zich is dat begrijpelijk, want een groot deel van de aan hang bestaat net als in het ver leden uit de werknemers van diezelfde grote staatsbedrijven. Destijds was dat de kracht van de bond, die in 1980 met stakin gen op de toenmalige Leninwerf in Gdansk de erkenning van de eerste vrije vakorganisatie in Oost-Europa wist af te dwingen. Maar inmiddels onderscheidt Solidariteit zich in de bedrijven nog maar weinig van de OPZZ. De bonden staan tegenwoordig regelmatig samen op de barri cades voor hogere lonen, ver korting van de werkweek en te gen sluiting van staatsbedrijven, allemaal eisen waaraan de lege Poolse staatskas met geen mo gelijkheid kan toegeven. Solidariteit, de 'volksbewe ging voor pluralisme en demo cratie', is in de ogen van veel van haar vroegere aanhangers verworden tot een bureaucrati sche organisatie met aan het hoofd de kleurloze computer deskundige Krzaklewski. Vol gens de vToegere leider van de ondergrondse radiozender van Solidariteit, de huidige onaf hankelijke parlementariër Zbig- niew Romaszewski, gaat de bond kapot aan een gebrek aan visie en een gebrek een con creet programma. De verzwakte positie is mede het resultaat van splitsingen en ruzies die Solidariteit vanaf de val van de communistische re gering hebben geplaagd. De strijd tegen het communistische systeem was het doel dat alle verschillende fracties had ver bonden. Toen die bindende fac tor was weggevallen, bleek al snel wat Solidariteit echt was: een samenraapsel van mensen met de meest uiteenlopende ideeën en toekomstverwachtin gen. In de loop der jaren hebben zich ongeveer een dozijn partij en en partijtjes uit de organisa tie afgesplitst. Sommigen, zoals de centrum-linkse Democrati sche Unie van oud-premier Tadeusz Mazowiecki en de cen trum-rechtse Centrum Alliantie onder leiding van Walesa's vroegere adviseur Lech Kacsynski, spelen nog steeds een duidelijke rol in de Poolse politiek. Andere clubjes zijn zo marginaal dat buiten de voor zitter en de secretaris nauwe lijks iemand van hun bestaan op de hoogte is. Wat de post-Solidariteitspar- tijen verenigt, is hun verleden. Wat hen scheidt is, naast poli tieke meningsverschillen, dat zelfde verleden. De Poolse poli tiek wordt voor een belangrijk deel gedicteerd door persoonlij ke vetes en rancune van men sen die in de ondergrondse Soli dariteit als de beste vrienden hebben samengewerkt en el kaar inmiddels naar het leven staan. „We hebben Solidariteit's po sitieve potentieel overschat", meent de historicus Jerzy Hol- zër, die de geschiedenis van de bond tot 1989 heeft vastgelegd. „De bond is kapot gegaan aan zijn interne conflicten en het gebrek aan ervaring, capacitei ten en politiek inzicht van zijn leden". praag» Vadav Havel ruilt van daag de Praagse Burcht, de resi dentie van de president van Tsjecho-Slowakije, weer in voor zijn oude appartement in Praag. Gisteren nam Havel, op afstand gevolgd doorzijn lijfwacht, alvast een kijkje in zijn huis. In zijn 99ste en laatste wekelijkse radiotoespraak als president zei Havel gisteravond dat hij nog steeds gelooft in een gemeen schappen j ke T sjechoslo waakse staat. „Een gemeenschappelijke staat zou beter zijn, dat denk ik zelfs vandaag nog, maar ik ben een realist", zei Havel in zijn toe spraak. „Het emancipatiestreven in de Slowaakse samenleving is sterker dan wij, federalisten, dach ten en ik moet het respecteren", zei Havel. „En ik heb niet het recht teleurgesteld te zijn", foto cstk Britse pers onthult details seksleven londen» ceesv correspondent De Britse premier Major heeft de ontslagaanvraag geweigerd van minister David Mellor, die in opspraak is geraakt wegens een seksschandaal. Mellor bood het afgelopen weekeinde zijn ontslag aan nadat een boule vardkrant lucht had gekregen van zijn buitenechtelijke relatie met een Spaanse actrice. In een korte verklaring gaf Mellor gisteravond toe „moei lijkheden in het huwelijk" te ondervinden. „Verscheidene kranten publiceerden vanmor gen verhalen over een incident in mijn prive-leven", schreef Mellor. „Ik betreur dat incident en de gevolgen die het heeft ge had om mijn gezin en colle ga's". Het nieuws over Mellors bui tenechtelijke escapades werd onthuld door The People, een Schotse boulevardkrant. Het werd gisteren (zondag) door alle rioolbladen overgenomen. Le den van het Lagerhuis eisten vannmorgen maatregelen tegen de boulevardpers. Journalisten van de tabloid-kranten verde digden echter hun recht dit soort verhalen te publiceren, omdat het „algemeen belang" ermee is gediend. David Mellor is minister voor cultuur. In die hoedanigheid moet hij een be slissing nemen over de indie ning van een privacy-wet, die dit soort onthullingen in de toe komst onmogelijk zou maken. Een journalist van het dagblad Today zei: „Juist omdat Mellor zich over een privacy-wet buigt, is het in het belang van het pu bliek om te weten of hij mis schien persoonlijke redenen heeft voor het indienen van zo 'n wetsvoorstel brussel peter d correspondent De Italiaan die woensdagavond twee Belgische rijkswachters vermoordde, heeft zich gisteren bij de politie in Luik aangege ven. Ook twee andere crimine len, verdacht van moord, ver krachting en overvallen in de streek van Verviers en Maas tricht, meldden zich gisteren bij het Belgische gerecht. Daarmee komt, veel sneller dan verwacht, een eind aan twee zaken die België de afgelo pen dagen in beroering brach ten. De Belgische politie had in beide zaken de hulp ingeroepen van korpsen in Nederlands Lim burg. De rijkswachters moesten de 29-jarige Italiaan terug naar de gevangenis brengen, toen hij hen van dichtbij doodschoot met een pistool dat hij eerder van zijn vrouw blijkt te hebben gekregen. De vrouw werd eer der al gearresteerd op verden king van hulp bij de ontsnap ping. De man meldde zich gister morgen in gezelschap van zijn ouders, bij wie hij de laatste nacht had geschuild. De man heeft de twee moorden bekend, maar heeft nog niet uitgelegd waarom hij de rijkswachters ook nog eens doodschoot na zich al te hebben bevrijd. Twee drugsverslaafden, die zich zaterdag eveneens bij de Belgische politie aangaven, worden verdacht van de moord op een automobilist en de ver krachting van diens vriendin vorige week donderdag in de bossen van Jevigne-Lierneux. Voorts vreest de politie dat het duo bij zijn strooptocht eerder op diezelfde dag nog twee Bel gische studenten heeft ver moord. Hun auto werd door de twee verdachten gebruikt bij een gewapende roofoverval in Angleur. Van de twee studenten ontbreekt nog steeds elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4