Bondscoach Leurs voelt zich beresterk Hockeyers zijn er klaar voor Nick Faldo trekt bij met een titel Waterpoloteam zoekt naar vorm Sport Crosser Kees van der Ven sluit af met één sterke manche Wegracers komen moeizaam aan de benodigde puntjes MAANDAG 20 JUL11992 17 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM CHEFTIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN Nationaal honkbalteam derde in Haarlem De naam Sullivans werd veranderd in Little Caesars - mischien doet het er toch wat toe. Twee keer achtereen plaatsten de Amerikanen zich als outsider voor de finale van de honkbalweek. In 1988 en 1990 zegevierden ze. Maar nu de Sullivans als Little Caesars terugkeerden, werd de eindstrijd verloren (8-9). Japan won gisteren de Haarlemse honkbalweek. Het was na 1978 de tweede ze ge voor de Aziatische honkballers, van wie korte stop Toshihisa Nishi werd uitgeroepen tot waardevolste spe ler. HAARLEM «ANP Japan had niet de Olympische selectie naar Haarlem afgevaar digd. Vijf spelers maakten aan vankelijk deel uit van de groep voor Barcelona. Die afvallers en een mixture van toppers uit het studentenhonkbal vormden de winnende formatie. Dat zegt iets over het Japanse honkbal. Olympisch deelnemer Puerto Rico eindigde als voorlaatste. Dat zegt iets over de kracht van het deelnemersveld. Jan-Dick Leurs was ook een van de winnaars. Door de derde plaats tijdens de zestiende edi tie van de week heeft de Neder landse bondscoach zijn positie verstevigd. „Ik vind dat ik sterk sta. Maar ik dacht dat ik al sterk stond", oordeelde Leurs zelfver zekerd. Geslaagd De kans is groot dat de Haar lemmer, die een contract heeft voor een jaar, in september tot overeenstemming komt over een nieuwe verbintenis. Want met drie overwinningen en twee nederlagen is Leurs ge- MAGNY COURS ANP De Italiaanse wegracers bepalen de strijd om de wereldtitel in de 125cc- en de 250cc-klasse. De Nederlanders volgen op flinke afstand. Spaan (125cc) en Zee- lenberg en Jurgen van den Goorbergh (250cc) sprokkelen hun puntjes moeizaam bij el kaar en kijken nu al uit naar vol- gendjaar. De Italiaanse overmacht in de twee lichtste klassen is dit sei zoen tekenend voor de motor sport. De Duitser Rolf Wald- mann voert weliswaar de WK- strijd in de 125cc-klasse nog aan, maar na zijn sterke start gaat het de laatste weken in de Grote Prijzen nauwelijks nog naar behoren. De voorsprong van de Duitser op Enzo Gianola, gisteren de winnaar op Magny Cours, bedraagt nog maar één punt. Spaan redde gisteren twee punten door als negende te ein digen. De Castricummer had hoger kunnen finishen maar koos de verkeerde banden. In de hitte van Magny Cours leek het alsof de Nederlander op een ijspisté rondreed. „De banden hadden nauwelijks grip." Spaan had weinig tijd voor aanpassingen, omdat hij na de opwarmronde nog een kapotte sproeier moest verwisselen en afstellen. In de kwart-literklasse stonden drie Italianen op het erepodi um. De^ race werd gewonnen door Loris Reggiani, doorgaans altijd de dupe van enorme pech. Hij werd gevolgd door Aprilia-collega Chili en Luca Cadalora. De laatste stevent zonder problemen op de we reldtitel af. Zijn voorsprong op Reggiani, die zijn tweede race van het seizoen won, is vijftig punten. De Italianen hebben tien uit tien gescoord, waarvan zes zeges voor Cadalora. Wilco Zeelenberg kon de snelsten op het smalle en boch tige Franse circuit niet bijhou den. Op afstand leverde hij slaagd voor zijn examen. Zelf wenste hij het niet zo te zien, maar de honkbalbond wilde hem wel degelijk testen. Een bondsbestuurder die hem een jaar geleden niet gekwalificeerd achtte de nationale formatie te leiden, moest erkennen dat het resultaat nog niet zo slecht was. De bondscoach is zo verstan dig niet onmiddellijk eisen te stellen. Het ontslag van top sportcoördinator Jan de Vos zit hem hoog. Ook het vertrek van teamleider Frans van Aaien, Leurs' link met het KNBSB-be- stuur, irriteert hem. De derde plaats in de Honkbalweek ver schaft hem echter niet een posi tie hoog in de boom. Hoger dan die derde plaats is Nederland overigens zo vaak niet geëin digd. De laatste twee toernooi en leverden eveneens brons op, afgezien van wat tweede plaat sen in de jaren zestig was er al leen in 1984 zilver. De toernooi- triomf was altijd voor buiten landse ploegen, vijf keer voor de Sullivans, die tien dagen gele den hun beste twee pitchers naar Amerikaanse proforganisa ties zagen vertrekken. De eerste Nederlandse mana- strijd met de Spanjaard Puig. De Bleiswijker finishte als ze vende. Achter hem reed Jurgen van den Goorbergh voor de tweede keer dit seizoen in de punten. Net als in Assen scoor de de jonge Brabander met zijn Aprilia met de tiende plaats één punt voor de wereldtitelstrijd. Streuer Voor een Nederlandse podium plaats zorgde voor het eerst sinds lange tijd wel Egbert Streuer. De Drent moest met zijn Britse bakkenist Peter Brown de zege in de Franse Grand Prix laten aan zijn team genoot Rolf Biland, maar de tweede plaats was zijn beste klassering dit seizoen. Voor Bi- land was het zijn derde opeen volgende zege. Theo van Kem pen en Geral de Haas verover den in Frankrijk hun eerste punt voor het WK. Zij werden tiende. Streuer klom in de strijd om de wereldtitel op naar de vierde plaats. Zijn achterstand op klas sementsleider Steve Webster (gisteren vierde) bedraagt ech ter 45 punten. De zijspannen - dit seizoen geteisterd door fi nanciële probelemen - hebben nog drie wedstrijden op het programma staan. In de 500cc-klasse meldde ti telverdediger Wayne Rainey zich weer aan het front. De Amerikaan leek kansloos voor titelprolongatie door de over weldigende seizoenstart van de Australiër Michael Doohan, die vier Grote Prijzen op rij won. Een val in Assen maakte voorlo pig een einde aan de aspirarties van Doohan, die de leiding in de wereldtitelstrijd nog wel be zit. Rainey, die Assen eveneens miste door een blessure, sluipt echter dichterbij. Met drie races te gaan bracht hij het verschil terug naar 37 punten. Cees Doorakkers bleef opnieuw bui ten de punten. Hij reed naar de dertiende plaats. ger na twaalf jaar Amerikanen, mocht dan spreken van een 'su- perteam' dat na een 'stoomcur sus' Haarlem bezocht, onder echte druk hebben de Neder landse honkballers niet gestaan. Daarvoor is het gezelligheidsas pect van de honkbalweek te na drukkelijk present. De volgende confrontatie met Italië, volgend jaar bij het EK in Zweden, moet duidelijk maken wat een Neder landse bondscoach werkelijk waard is. Vooralsnog wordt Leurs gesteund door zijn spe lers, van wie hij in korte tijd een hecht team heeft gesmeed. „We hebben wat voor elkaar over", zegt tweede honkman Bob van Aaien: „Dat is wel eens anders geweest." Een jaar na de zwarte week van Nettuno, waarin de Olym pische kwalificatie werd ver speeld, was Nederland te licht voor een finaleplaats. Neder land miste diepte in de pit chersstaf, een bezwaar dat ge durende de gehele week gold. Maar het werkelijk verschil was zaterdag de aanwezigheid van Jerry Shepherd. Die Sullivan, 22 jaar, derde honkman, net klaar op de Universiteit van South Carolina, sloeg drie homeruns. Twee op Erik lammerde en een op Patrick Klerx. In zijn eentje was hij goed voor zes van de tien runs. Tim Mc Donald, be geerd door de Detroit Tigers, stond de Nederlandse hitters niet meer dan drie puntjes toe. Homeruns van Edsel Martis en Patrick Vielvoye waren niet meer dan incidenten. In de finale was het Shepherd, die de Sullivans in de vierde in- DEN HAAG «ANP In de laatste testwedstrijd voor het vertrek naar Barcelona heeft de Nederlandse mannen- hockeyploeg zaterdag in Den Haag een handvol seconden voor tijd Argentinië verslagen. Door een doeltreffende strafcor- ner van Floris Jan Bovelander, uitgeroepen tot de beste speler van de twee interlands, werd het 3-2 voor Oranje. Vrijdag was het in het eerste duel 4-2 voor Nederland geworden. Het was een uitermate saaie wedstrijd, waarin beide ploegen zo kort voor de Olympische Spelen geen enkel risico wilden lopen. Dat was een dag eerder uiteraard ook het uitgangspunt, maar toen werden Pieter van Ede (dijbeen) en Maarten van Grimbergen (enkel) toch opge- ning met een grand slam home run terug in de wedstrijd bracht. De laatste slag was echter voor de Japanners, die als gevolg van afgelastingen in minder dan een etmaal drie wedsttijden moes ten afwerken. Met lopers op de honken slaagde Shepherd in de slotbeurt (bij twee uit en 8-9) zadeld met blessures, waardoor ze zaterdag aan de kant moes ten blijven. Het ongemak van de lange voorstopper Van Ede zag er aanvankelijk zorgwek kend uit, maar bleek een dag la ter mee te vallen. Vakantie Bondscoach Hans Jorritsma haalde niet alleen Rochus West broek tijdelijk terug bij de selec tie, maar belde zaterdagoch tend Erik Parlevliet op zijn va kantie-adres in Knokke om ook een handje te komen helpen. De voor Dragons in de Belgi sche competitie uitkomende Tilburger was de manier waar op Jorritsma hem elf dagen eer der had laten vallen voor de Olympische groep nog niet ver geten, maar kwam toch braaf opdraven en werd beloond met niet in de knuppel tegen de bal te krijgen. Reliever Masakuza Watanabe was wijzer. Hij bood Shepherd een vrije loop nam de volgende gretige hitter met drie slag te grazen. „Wij komen terug", beloofde Bob Sullivan, de meubelgigant die na de overname van zijn een invalbeurt voor het laatste kwartier, waardoor Parlevliet op 155 interlands uitkwam. Op 7 juli besloot Jorritsma de ervaren, maar met een rugbles sure van de trip naar Malaysia teruggekomen Parlevliet af te laten vloeien. „Hij heeft te vroeg gekozen", aldus 'Parel'. „Hij wist, dat ik na een weekje rust weer een de beterende hand was. Ik was bij dokter Hermans in Hilversum langs geweest en die verzekerde me dat het ruim op tijd voor de Spelen weer in orde was. Toch hakte Jorritsma de knoop door in mijn nadeel. Drie dagen daama was ik, afge zien van een lichte conditie achterstand, weer helemaal in orde. Zoiets is zuur, heel zuur na al die jaren en de zware voorbereiding." Na de tamme oefenwedstrijd ploeg door een pizza-keten niet zo heel veel meer te vertellen heeft. Als coach mocht hij in Haarlem nog een keer de lakens uitdelen, het is afhankelijk van de wensen van de nieuwe geld schieters of de buikige Ameri kaan die uitspraak kan realise- tegen de Argentijnen, die twee keer na treffers van Weterings en Bovelander terugkwamen, maar geen tijd voor een ant woord meer werd gegund op de fraaie hoge push van Bovelan der in de laatste seconden, keerde Parlevliet terug naar de Belgische kust. „Ik blijf paraat voor het geval het met Van Ede toch de verkeerde kant opgaat. Maar normaal gesproken heb ik vandaag voor het laatst het Oranjeshirt gedragen." Na een dagje rust op zondag en een laatste lichte training in het Wagenerstadion in Amstel veen vandaag vertrekt de ploeg morgen naar Barcelona, waar donderdagavond nog tegen Olympisch kampioen Groot- Brittannië wordt geoefend. „We zijn er klaar voor", zei Jorritsma. „Laat het nu maar gebeuren. Ik heb er alle vertrouwen in." zijn derde titel in het open Brits golfkampioen- schap 'The Open' binnen, maar heeft er gisteren onverwacht hard voor moeten vechten. Hij begon met vier slagen voor sprong op Muirfield aan de laatste rondgang langs de acht tien holes. Hem leek niets te kunnen gebeuren. De werkelijkheid was anders. De inhaalrace van zijn Ameri kaanse concurrent John Cook was indrukwekkend, maar in de slotfase was diens veilig ogende voorsprong van twee slagen een te zware belasting van de zenu wen. Juist op dat moment trok Faldo weer zijn kampioensge zicht. Na drie ronden waren Cook en diens landgenoot David Pate het er roerend over eens: Faldo liep rond met de blik van de winnaar in de ogen, hij straalde zelfvertrouwen uit en kon als de ware kampioen niet meer wor den bedreigd. „Nick speelt zo goed, dat je je het niet kunt voorstellen dat hij ergens een bogey maakt. Zijn swing, zijn putten, zijn aanblik, alles is per fect. Er is er maar één die hem in deze vorm kan verslaan en dat is Nick Faldo zelf', zei Cook zaterdag nog vol bewondering. Menselijk Een dag later keek hij toch met andere ogen naar zijn Britse ri vaal, die wel degelijk menselijke trekken bleek te vertonen. Het zal niet zijn gekomen doordat hij ter gelegenheid van zijn 35ste verjaardag de bloemetjes had buiten gezet. Daarvoor is Faldo te zeer golfprof. Hij is echter geen robot. Terwijl Cook slag na slag goedmaakte, Pate uit beeld verdween en de Span jaard Jose-Maria Olzabal ineens uit de schaduw kwam opzetten, tobde Faldo wel degelijk met de druk. Zijn slotronde van 73, twee boven par, getuigde daarvan. De eindsprint voor een totaal van 272, twaalf onder de baan, was echter bewonderenswaar dig. Op het moment dat de BILBAO «ANP Het Nederlands waterpoloteam kan met gemengde gevoelens terug denken aan het laatste oe- fentoemooi voor de Olympische Spelen. De wisselvalligheid was groot in Bilbao. Oranje verloor bijvoorbeeld kansloos van Australië en werd weggespeeld door Spanje. Tegen de zwakke Fransen was van herstel sprake en het slotduel tegen Grieken land zorgde zelfs voor een sprankje Olympische hoop. Nederland won gisteren voor het eerst in jaren weer eens van de Grieken, al was het uiteinde lijke verschil miniem: 9-8. Bondscoach Ivo Trumbic zag in de eerste periode zijn ploeg aan het werk, zoals de Kroaat dat al maanden voor ogen heeft. Snel, agressief en durf kenmerkten die fase. Een voorsprong van 4- 0 was de beloning. Die ruime marge kon tot de laatste zeven minuten worden vastgehouden. Toen kozen de Zuideuropeanen voor een alles-of-niets-poging. Die slaagde maar net niet. Voor het eerst in het toernooi kon de man-meer-situatie wor den uitgebuit. Vijf kansen lever den drie doelpunten op. De Grieken, ook in Barcelona pou le-tegenstander, haalden een score van vijftig procent en be nutten bovendien een straf- worp. Spanje liet in Bilbao zien al leen voor Olympisch goud te gaan. Nederland kreeg een leer zaam lesje in aantrekkelijk en effectief waterpolo: 16-7. in de 'finale' tegen Australië deden de Spanjaarden het onder leiding van wereldster Estiarte nog eens dunnetjes over. De fysiek sterke poloërs van het vijfde continent meeste concentratie werd ge vraagd en de moeilijkste proble men werden voorgelegd, rea geerde de favoriet het ade- quaatst. Cook daarentegen mis te op de laatste twee holes cru ciale putts. De vetste cheque, van dik drie ton, ging dan ook aan zijn neus voorbij. Couples Die was voor multimiljonair Nick Faldo. De zege bracht de Brit ook terug op de eerste plaats van de wereldranglijst, waar hij de Amerikaan Fred Couples afloste. Couples slaag de er vrijdag niet in zich bij de 75 spelers te scharen die ook tij dens het weekeinde nog de baan op mochten. Door de vijfde grote toernooi- overwinning van Faldo bleef ook een traditie op Muirfield overeind. Die zegt dat het Brits open op die baan alleen wordt gewonnen door een hele grote. Sinds de tweede wereldoorlog klopt dat ook met de namen van Henry Cotton, Gary Player, Lee Trevino, Jack Niklaus en Tom Watson op de erelijst die geen toelichting behoeft. Faldo misstaat niet in het rijtje. Vijf jaar geleden won hij het Bri tish Open voor het eerst door op de slotdag met een stalen ge zicht en dodelijke regelmaat achttien keer par te laten note ren. De emotie ontbrak eraan. Die was er gisteren in de ge denkwaardige ontknoping van de 121ste editie volop. „Ik was bloednerveus", bekende Faldo. „Op de laatste vijf, zes holes mocht niets misgaan. Dan was het feestje direct over geweest." En passant rekende Faldo af met zijn drang naar perfectie. 'Ze bouwen in Egypte sneller een piramide, dan dat Faldo een slag echt goed vindt', werd ooit over hem beweerd. „Ik maak me niet langer druk over die klinische perfectie. In het verleden was ik te hard voor mezelf. Ik heb geleerd te accep teren dat er van tijd tot tijd hele en halve missers tussen zitten. De wil om naar perfectie te stre ven, is er nog steeds, maar ik heb ermee leren omgaan." werden door elegante combina ties en snelheid volledig afge troefd: 10-1. De Nederlandse selectie, die bij de Olympische kwalificatie in Calgary nog gelijk speelde te gen de Australiërs maar in Bil bao kansloos was, kreeg tegen Frankrijk de gelegenheid iets van het zelfvertrouwen te her vinden. De stevige toespraak van Trumbic leidde in elk geval tot de gewenste inzet en bij vla gen ook tot goed spel. Dat resul teerde tot een maximale voor sprong van 11-6 in de derde pe riode. Een lichte terugval en ge miste kansen lieten de Fransen iets van de achterstand goed maken. Vrouwen De Nederlandse vrouwen na men gisteren bij het Floriade- toemooi in Zoetermeer revan che op Hongarije voor de ne derlaag in Athene om de Eu ropese titel. De ploeg van trai ner Kees van Hardeveld ver sloeg de Oosteuropese rivaal op de slotdag, met als inzet de eer ste plaats, met 13-7. Het grote gat werd geslagen in de tweede periode: zeven Nederlandse treffers, geen tegendoelpunt. Hedda Verdam (4) en /Vice Lindhout (3) waren het produk- tiefst. De zege op Hongarije was voor de toernooiwinst nodig ge worden door de onverwachte nederlaag tegen de Verenigde Staten (7-9). Jong Oranje, geleid door Peter van den Biggclaar, kwam nog inhoud te kort voor één of meer punten te sprokkelen, al was Nederland B daar in het laatste duel legen de Verenigde Staten heel dichtbij: 5-6. VALKENSWAARD ANP De derde en laatste manche van de Grote Prijs van Nederland voor de halve-literklasse liet crosser Kees van der Ven gisteren aan zich voorbijgaan. De Brabander nam in Valkenswaard afscheid van zijn sport, maar wenste dat in stijl te doen. De tiende plaats in de eerste manche kostte de coureur uit Bakel veel energie, de achttiende in de tweede nog meer. „Mijn conditie is niet meer toereikend voor dit werk. Ik was na de tweede race doodop en had geen zin op een weinig achtens waardige manier mijn loopbaan af te sluiten", was de oud-Neder lands kampioen realistisch. De winst ging in Valkenswaard naar de Amerikaan Billy Liles, die twee van 'de drie manches voor zich opeiste. De Nederlanders spelen al jaren een ondergeschikte rol in de ko ningsklasse van de crosswereld. De lichte klassen hebben de voor keur bij de vaderlandse vedetten. Alleen Van der Ven kon het lang opbrengen zich in de zwaarste klasse te meten met de wereldtop. Voor eigen publiek nam hij afscheid door in de eerste manche als beste Nederlander over de streep te komen. Voor de start van de eerste race kreeg Van der Ven als beloning voor zijn positieve bijdrage aan de Nederlandse cross-sport van de KNMV een reis naar Australië, waar dit jaar de Motocross des Na tions wordt gehouden, aangeboden. Van der Ven demonstreerde na een matige start nog een keer zijn klasse, al kon hij zich niet met de ongenaakbare Amerikaan Liles meten in de strijd om de man che-zege. Floris Jan Bovelander (midden) brengt Oranje in de laatste minuut op voorsprong door middel van een strafcomer. foto Spelen 1996 kosten 2,6 miljard Vier jaar voor de Spelen van 1996 in Atlanta is becijferd dat de kos ten 1,51 miljard dollar (2,6 miljard gulden) zullen bedragen. Dit is zaterdagochtend door Billie Payne, de voorzitter van het organisa tiecomité ACOC, meegedeeld aan het bestuur van het IOC. Veertig procent van de kosten gaat zitten in de bouw en verbetering van accommodaties. Payne werd in Barcelona vergezeld door tachtig medewerkers van ACOC, dertig sportexperts uit de Verenigde Sta ten en 200 anderen. De mascotte van Atlanta zal onthuld worden tijdens de sluitingsceremonie van Barcelona.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17