'Mooi is het leven, laat de boeren dorsen' RTV SHOW c /n Dagje Duinrell met Choq, Klok en Ben Cramer VRIJDAG 17 JUL11992 CLOSE UP Veronica ruimt N^m ieuwslij, Nieuws- brein of hoe Veroni ca's lollig bedoelde nieuwsprogramma ook mocht heten, daar is dus geen mens vrolijk van geworden. Er zijn van die dingen in het leven, die je je medemens niet aandoet of mèg aandoen. Het geeft bij voorbeeld geen pas zendtijd ten koste van alles te vullen. En dan het liefst zo goedkoop mogelijk. Concreter gezegd: het gaat niet aan misbruik te maken van de artistieke naïviteit van een ver geten cabaretier, die wanhopig hoopt op betere tijden en daar om desnoods bereid blijkt zich zelf voor het hele kijkersvolk in z'n hemd te laten zetten. De omroepen concurreren bij kans zichzelf voorbij in de slag om kijkers en adverteerders. Het aantal zenduren is onder hand zo hoog opgelopen dat de zendgemachtigden al lang niet meer in staat zijn alle program ma's in eigen beheer te maken. Op kwaliteit komt het niet zo zeer aan, de beschikbare hoe veelheid zenduren moet gevuld, vandaar dat in Hilversum veelal de kwantiteit prevaleert. Bij RTL 4 zijn ze wat dat betreft helemaal doorgeslagen, daar presteren ze het om dagelijks zonder enige gêne een half uur tot drie kwartier een disc-jockey van RTL Radio in beeld te bren gen. Venster-tv noemen ze dat, heel interessant om zo'n plaat jesdraaier aan het werk te zien. Meneer rekt zich uit en strekt zich uit, meneer gaapt, meneer verschuift van ene bil naar an dere bil, meneer peuzelt een boterham op, meneer poetst de plaat en meneer zet de plaat op. En die tweelingbroer van VPRO's Haasbroek nog piepen ook; de grote leider van Radio Rijnmond betichtte onlangs RTL 4 ervan zijn idee te hebben jgejat. Je moet er maar voor dur ven uitkomen ooit op een der gelijke stompzinnige gedachte te zijn gekomen. Produktiebedrijven als die van Van den Ende en De Mol zijn groot geworden door gaten in de programmering van zendge machtigden op te vullen met in- "stant tv-produkties. De heren amusementsondememers la den soms de verdenking op zich met een minimum aan inspan ning en kosten het maximale rendement te willen halen. Er zijn op het gebied van weg werpcultuur al heel wat top prestaties geleverd, maar me neer De Mol is recentelijk met zijn Nieuwslij, respectievelijk Nieuwsbrein wel heel diep on der de grond gekropen. Saillant detail: de redactieleden van Nieuwslijn, Veronica's echte ac tualiteitenprogramma, schrok ken zich bij het zien van de eer ste aflevering van Nieuwslij te jpletter en eisten op hoge toon naamsverandering. Veronica en john de Mol Pro- dukties hadden dit cabaretier Herman Berkien moeten bespa- Ten. De man die in het verleden in hoofdzaak de Utrechtse Dom aan het lachen wist te maken, is zelfs daartoe niet meer in staat. Geruime tijd werd weinig tot niets van de ontdekker van Ti neke Schouten vernomen. Tot dat Veronica en john de Mol zich vaag de naam van Berkien herinnerden. Hernieuwde aan dacht voor Berkien derhalve, maar of hij daar nu blij mee moest zijn is een heel ander verhaal. Voor hem betekende Nieuwslij of Nieuwbrein geen nieuwe kans, Berkien werd voor het front van vele toekijkers een invitatie voor een pijnlijke af gang in handen gestopt. Nieuwslij, respectievelijk afval op Nieuwsbrein moest dus een pa rodie verbeelden op een actua liteitenrubriek, omdat het ach ter alle feiten aanliep. Maar de tekst die presentator Berkien in de mond werd gelegd, daar was met de beste wil van de wereld niets van te maken. Zomaar wat fragmenten van tekstuele hoog standjes uit een van de reeks uitgezonden Nieuwslij c.q. Nieuwsbrein. Het gesproken woord spreekt voor zich. „In Nieuwslij de volgende on derwerpen: - Hoe denkt minister Brink man over de vrouw van de bu ren, vanavond de uitslag van een enquête. - Janmaat uitgeroepen tot ras- parlementariër van het jaar. - De nieuwe verkeerswet. Niet alleen rechts, maar ook links heeft voorrang. - Cultureel afval op grote schaal in de Derde Wereld. Al jaren lang wordt vanuit het rijke Wes ten afval gedumpt in arme Der de Wereldlanden. Niet alleen kernafval, ook afgeknipte na gels, geurvreters en koffiefilters. En tegenwoordig cultureel afval. Naar verluidt zal Het Gulden Schot worden verkocht met Hans Wiegel als Kees Schilper- oort en Een van de Acht met Klazien uit Zalk als Mies Bouw- Telefoon. En wat lieten tekst schrijvers Hans en Willy Klerks Berkien zeggen? Het viel al te vrezen: „En dan hoor ik nu van de regie dat de telefoon gaat." Tja, zoiets treurigs stemt tot ernstig nadenken. Maar daartoe boden de Klerksen geen gele genheid, want met goedvinden van De Mol presteerden ze de laatste weken in Nieuwslij c.q Nieuwsbrein het schier onmo gelijke door elk dieptepunt tel kens te overtreffen. Te zien was in een van de afle veringen van Nieuwsbrein bij voorbeeld een filmpje van jon geren die een ballon lieten vol lopen met water. Gesuggereerd werd, u begrijpt het, een con doomtest. De Klerksen leverden het gesproken woord. Hoe non talent onder tekstschrijvers dubbelzinnigheid en kunstzin nigheid kan verwarren op de achterkant van een velletje toi letpapier werd in die aflevering in alle naaktheid geëtaleerd. „Het condoom als anti-concep tie was enkele jaren geleden nog een ondergeschoven kind je. Door de discussie over veilig vrijen is het condoom als anti conceptie als het ware herbo ren. Door grote penetratie van condooms in de markt moet het voorbehoedmiddel aan steeds strengere eisen voldoen. Een scheur kan, hoe raar het ook klinkt, levensgevaarlijk zijn." Cultureel afval? Inderdaad. Uiteindelijk vonden ze dat bij Veronica ook. Na een paar we ken spartelen is Nieuwslij c.q. Nieuwsbrein afgevoerd. Onge twijfeld had u dat al door, deze verhandeling was grotendeels in de verleden tijd geschreven. Toch niet bepaald de kieskeu rigste onder de zendgemachtig den, vond bij nader inzien ook Veronica Nieuwslij c.q. Nieuws brein niet te pruimen. „Het is nooit de bedoeling geweest van Nieuwsbrein een lange serie te maken", beweert Veronica's woordvoerder Van Gelder. „We zijn ermee gestopt, omdat Nieuwsbrein toch niet zo leuk was als we eerder hadden ge dacht." Zelden een eufemisme zo fle mend horen voordragen. Terug bij af zal het lachen Herman Berkien inmiddels wel zijn ver gaan. STRIPS BRUSSEL/HILVERSUM SUSANNE ock van der Palm is een beetje doof aan één oor en dat is las tig. Voor hem en voor RTL 4- opnameleider Bertus. „Let maar op mij. Ik geef aan waar je naar toe moet lopen en welke came ra draait." De Rotterdamse volkszanger knikt begrijpend. Terwijl hij terugloopt naar de plek voor het beginshot, schal- de derde keer de eerste den van Cock van der Païm, te Niets is teveel Directie en medewerkers van Walibi vliegen voor de ploeg. Niets is teveel. De draadloze te lefoon wordt regelmatig afge staan aan de televisieploeg als er contact gezocht moet wor den met Holland. Uitgebreide lunchpaketten arriveren precies op tijd op de set en attracties worden zonder morren stilge legd als er iets opgenomen moet worden. Zelfs de waterlei ding op het park wordt eventjes doorgetrokken om een biertap, die figureert tijdens het optre- tonen van 'Mooi is het leven' door de luidsprekers. De bezoekers van het Belgi sche pretpark Walibi, even ten zuiden var nauwelijks van op dat zoveel tv-< wezig zijn. Een ploeg van John de Mol Produkties maakt hier al laten werken. Zo'n vier uur hard werken met 32 mensen voor drie minu ten televisie is hier heel gewoon. Brussel, kijken er Volgens het draaiboek staan vandaag naast r Cock van der Palm, het nieuwe talent Gerard Borst en de oude rot in het vak Arie Ribbens op het Walibi in de ban van Zaterdagavondshow programma. Eén cameraploeg stapt in de attracties om snijshots te maken: een ritje in i paar weken opnamen vooi het RTL 4-programma de Zater dagavondshow Een uur lang de'bötsauto's en op zijn kop Hollandse en Belgische arties- de achtbaan, ten, Eddy Keur met de laatste roddels uit de showbizz, de Za- terdagavondgast en natuurlijk presentatrice Sandra Reemer. John de Mol is volgens pro- duktieleider los Peek kind aan huis in het Waalse broertje van de Efteling. „We zijn hier iedere zomer te gast om programma's op te nemen. Dit jaar is het de Zaterdagavondshow. „We nemen de artiesten in willekeurige volgorde op. Deze hele week zijn we bezig voor twee afleveringen. Sandra komt om de aankondigingen van de artiesten op band te zetten en de Zaterdagavondgast te inter viewen", vertelt produktieme- dewerkster Sietske. Veel tijd om te praten heeft ze niet. Het werk roept via de walkie-talkie. Zoontje Zanger Gerard Borst moest al vroeg op pad om op tijd in Walibi te zijn voor de repetities. Onder het toeziend oog van vrouw en zoontje bereidt hij zich voor op zijn televisiede buut. Een nieuwe spijkerbroek, suède westemlaarzen en een bordeaux-rood kort jasje zijn met zorg uitgekozen. Barbara Kramer legt de laatste hand aan zijn make-up. „Voor ons is dit leuk werk. Aan het begin van het seizoen vinden bijna alle opnamen binnen plaats. Nu kun je lekker buiten werken." Ondertussen playbackt en be weegt Gerard Borst voor de ca mera alsof hij het al jaren doet. De opnameleider is tevreden. „Hij doet het hartstikke goed voor iemand die voor het eerst voor de camera's staat." Toch is de ploeg ruim twee uur met hem bezig. De tekst van zijn nummer 'Laat de boe ren maar dorsen' kunnen de ca meramensen na tien opnamen uit volle borst meezingen. Produktieleider Jos Peek legt uit dat muziekacts altijd meer dere malen in zijn geheel opge nomen moeten worden. „An ders kun je niet monteren. De muziek en de tekst moeten syn chroon blijven lopen." Het wisselvallige weer in Bel gië maakt de opnamen extra lastig. Voor de zon schuift regel matig een grote wolk en dat is funest voor de cameramensen. Opnameleider Bertus houdt het weer angstvallig in de gaten. Zo dra de zon door de wolken breekt, grijpt hij zijn kans. De twee figurerende boeren begin nen te dorsen. Joke het boeren meisje op de hooiwagen steekt weer een strootje tussen de tan den en zet haar allerliefste glim lach op. Gerard Borst zingt en de camera's draaien. Wolkbreuk „Vorige week hebben we veel tegenslag gehad met het weer. Buitenopnamen dragen altijd een risico met zich mee. Een re gisseur kan grootse plannen hebben met zangers in bootjes, maar als het stortregent kun je een nieuwe set bedenken. We kregen vorige week vlak voor de opnamen van Angela The Ru- de een wolkbreuk. Gelukkig wa ren zij zo professioneel en aar dig om in een hotel te duiken en de volgende ochtend verder te gaan", vertelt Peek. Vandaag blijft het droog en de tijden in het draaiboek worden aardig aangehouden. Cock van der Palm staat er om drie uur op. Toch wordt door Jos Peek besloten om het etentje met de hele crew buiten het park maar een dagje uit te stellen. Hij wil 'rond half zeven beginnen met de opnamen van Arie Ribbens. Daarvoor moet een deel van het subtropisch zwembad van Wali bi omgebouwd worden tot een kroegje. Het eerdere plan om Arie Rib bens in een echte kroeg in het nabijgelegen Wavre op te ne men, heeft Jos Peek al vroeg op de dag laten vallen. „Er was nog niets geregeld en dan gaat het allemaal te lang duren." De di rectie van Walibi vindt het alle maal prima. De pockettelefoon wordt a la minute uitgeklapt en het restaurantpersoneel is ge waarschuwd dat veertig honge rige televisiemakers over een paar uur aanschuiven. Sportieve strijd in Triviant Olympia In TROS Triviant Olympia ne men vanavond discuswerper Erik de Bruin en Ria Stalman (Olympisch kampioene discus werpen in 1984) het op tegen de ex-hockeyers Tom van 't Hek en Elsemieke Havenga. De spelers krijgen vragen voorgelegd over atletiek, binnen- en buitenspor ten, Winterspelen en Nederland op de Olympische Spelen. De zogenaamde Triviant-vra gen worden gesteld door een aantal autoriteiten op sportge bied, zoals Anton Geesink, Stefan van den Berg, Ted Troost, Erica Terpstra en Fanny Blankers-Koen. (Uitzending: Vanavond 21.05 uur, Nederland 2) De grote verdwijntruc met bekende Nederlanders Ria Stalman archieffoto anp BOLLEBOOM BOES oms zit er een aardige verrassing bij de post. Deze bijvoorbeeld: 'Het Wereldje' wordt van harte uitgenodigd door Graaf van Zuylen van Nijevelt de Ne derlandse edelman die zich heeft gespecialiseerd in het ma ken van pret een dagje door te brengen in zijn Wassenaarse attractiepark.Tijdens de och tenduren kunnen we genieten in de speeltuin, de botsbootjes, de achtbaan en het Tikibad, waarna we officieel ontvangen worden in het zomertheater voor de première van de Choq Magic Show een spectaculair programma rond illusionist Hans Klok dat tot en met 30 au gustus als extra attractie in Duinrell te bewonderen is. Bij de uitnodiging is een stenciltje gevoegd. Daarin wordt, helaas met een hele hoop taalfouten, gemeld dat bij deze première een zeer groot aantal Neder landse artiesten aanwezig zal zijn. Dat belooft wat! Fotograaf Frank en ik gaan in alle vroegte op weg om toch vooral niets van de gezelligheid te missen. Ik heb voor de zekerheid een extra notitieblok meegenomen, want vlak voor vertrek bereikte ons nog een speciale spoedfax vanuit Duinrell die met veel tamtam meldde wie we er die dag allemaal kunnen verwach ten: Vanessa, Gerard Joling, Re- né Froger, George Baker, Joke Bruijs, Frank van Dusschoten, Donna Lynton, maar liefst twin tig Chippendales en nog vele, vele anderen! Stof genoeg dus voor een Wereldje of zeven, dacht ik opgewekt. Om in de stemming te komen maken we een rondje in de zweefmolen, we nuttigen een suikerspin en we nemen een verfrissende duik ter voorberei ding op de drukke uren die komen gaan. Dan spoeden we ons naar net zomerthea ter. De fax uit Duinrell heeft gewerkt: alle bla den zijn aanwezig. Fo tografen sjouwen met extra camera's, band recorders worden ge test, de pennen ge scherpt. Alleen is er nog geen enkele artiest te be speuren, maar die ko men altijd te laat, want dat staat sjiek. Dus geen zorg. We drinken een glaasje Choq. We drinken nog een glaasje Choq. Pe ter Wijnen, de pr-man Hans Klok en zijn assistente Sittah in de Shoq Magic Show. Het Wereldje PANDA DE L'ISLE van Duinrell, komt melden dat 'Ze' zometeen écht, heus, alle maal komen. Fan tastisch. Gewel dig. We nemen nog maar een glaasje Choq, een produkt van Friesland Frico- -Domo, die de Choc Magic Show niet zozeer spon sort als wel erin participeert, het geen iets volstrekt anders schijnt te zijn. Zonnebloem We draaien een beetje duim, we leggen een kaartje, we nemen nog een- Nee, gelukkig, daar is eindelijk de eerste beroemdheid. Nou ja. Ben Cramer. In mintgroen vrije- tijds, de Ray Ban-zonnebril sportief in de open kraag van zijn poloshirt bungelend. Ben glimlacht gewillig naar de foto grafen die dolblij zijn dat er ein delijk ten minste iemand is om een plaatje van te schieten. „Je ziet precies wie het niet meer zo goed doet", aldus een journa list, „Ben is al lang blij als hij weer eens op de foto mag en de echte beroemdheden, ach, die liggen nu gewoon lekker op het strand." Deze uitspraak lijkt bewaar heid te worden, want we krijgen te horen dat Frans van Dus- foto frank fahrner schoten en de Chippendales in middels hebben afgezegd. Ge lukkig arriveert er dan net een enorme zonnehoed waaronder Donna Lynton blijkt te zitten en meldt zich ook Jacques J. d'An- cona, in gezelschap van zijn vriend Henny Vierbergen, met wie Jacques kortgeleden een nieuw optrekje in Zandvoort heeft betrokken. Als we staan te praten stort net de 'Splash' Duinrells nieuwste attractie, waarvan het belangrijkste gege ven is dat iedereen erg nat wordt zich met een klap in het water. Hebben Jacques en Henny zich geamuseerd in het pret park, zijn ze fijn in de draaimo len geweest? „Nee", zegt Jac ques, „we zijn speciaal-geko men voor Hans Klok, dat vind ik een magische man, hij is echt heel goed." Maar Vanessa, Ge rard, René, waar zijn ze? Hier in elk geval niet. Met moeite for meren de fotogafen de drieën eenhalve aanwezige bekende Nederlander tot een groepje om toch nog een beetje niet voor niets te zijn gekomen en dan worden de deuren van het zo mertheater geopend. Blablablaba Eerst een praatje van de Graaf. Met Duinrell gaat het goed en denk erom: het is beslist niet al leen leuk voor kinderen, ook volwassenen kunnen er de dag van hun leven hebben, zeker nu het park ook nog de show van Hans Klok op het programma heeft. De zomertent overigens, kan gehuurd worden voor fees ten en partijen. Het is maar dat u het weet. Dan voelt ook me neer Choq zich geroepen om een toespraak te houden. Bla bla. Blablabla. Hans Klok schijnt in staat te zijn mensen in het niets te laten verdwijnen, waar om probeert hij deze truc niet meteen even uit? Maar dan, eindelijk, is het zo ver. Hans Klok maakte vroeger furore in de André van Duin Re vue, dit is zijn eerste eigen pro gramma. En dat mag er wezen. Op de tonen van 'Ifs a kind of magie''verschijnt eerst de illu sionist zelf op wonderbaarlijke wijze op het podium, dan tovert hij uit een toch absoluut lege en ook nog brandende kooi zijn as sistente Sittah. Waarop een wervelende show volgt vol adembenemende trucs die u, als u in Duinrell bent, beslist moet gaan zien. En inderdaad de Graaf heeft gelijk zeker niet alleen aardig voor kinde ren, mede gezien het hoge net kousen en laklaarzen-gehalte van het aan de show verbonden Fafa Showballet. Klok slaagt erin de, wat betreft het verschij nen van Beroemdheden geheel in het water gevallen, première op eigen kracht te redden. Men houdt de adem in, men is ver baasd, verwonderd en razend enthousiast. Na de voorstelling wacht ons nog een informele borrel, die opgeluisterd zal worden door Freddy Cornell, de zingende ijs coman. U vergeeft me wel dat ik deze voor gezien houd. De show van Hans Choq par don, Klok is absoluut meer dan de moeite waard. Maar nog meer Ben Cramer op een dag is niet te verdragen. En die ijsco man? Ach, die zal wel gesmol ten zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8