Sony, Philips en RAI redden Firato Winkle pieker: een populair hengeltje 'Inktpot' Vrije tijd Leuk woordspel Stad/land/rivier opnieuw uitgebracht 'Kunstglas in opkomst VRIJDAG 17 JULI 1992 Tegen reisziekte Twee armbandjes met daarin een klein kunststof bolletje, dat druk uitoefent op het Nei-Kuanpunt kunnen uitkomst brengen voor mensen die last hebben van reisziekte. Het Nei-Kuanpunt ligt drie vingers vanaf de eerste polsplooi aan de binnenkant van de arm, tussen twee buigspierpezen in. De armbandjes onder de naam Trip-Assist bij de drogist te koop kosten ƒ24,95 per stuk. Meer informatie telefoon 010- 4 34 10 27. Eigendommen fotograferen Omdat veel mensen hun eigendommen niet goed registeren is het vaak moeilijk de voorwerpen terug te vinden. De politie kan helemaal niets met een beschrijving van Een zilveren kandelaar zoals deze, maar dan een tikje anders'. Het beste is kostbare of za ken waaraan je gehecht bent te fotograferen en duidelijk te beschrijven. Speciaal voor dit doel heeft Polaroid het boekje 'Eigendoms registratie' gemaakt. In dit boekje zitten plastic hoesjes om foto's in te bewaren en bladzijden om gegevens te noteren. Dit boekje kunt u aanvragen bij Polaroid Ne derland BV, Postbus 2034,3330 DA, Zwijnd- recht. Als u vermeldt het bestaan van het boekje uit uw dagblad te hebben verno men, kost dit u geen ƒ10,- maar ƒ3,95. Ralph Lauren creëerde het parfum Lauren en presenteert het geurtje in een 'inktpot'. Dat wil zeggen dat de negentiende-eeuwse Engelse kubusvormige inktpot die deel uit maakt van de permanente collectie van het Cooper-Hewitt Museum in New York mo del heeft gestaan voor de flacon (zie foto). Lauren behoort tot de familie van de bloe mig-groenigen. De kop is fris-fruitig (ci troen, groen, fruit), het hart bloemig-kruidig (onder andere jasmijn, mimosa, brem, salie en Bulgaarse roos) en de staart houtachtig (ceder, sandelhout, mos). Natuurlijk is dat de luxe uitgave (ƒ375,-), maar er is ook een naar dezelfde naam luisterende eau de toi lette en die is er al van ƒ49,50 af. Voorts be horen tot de lijn Lauren een doucheschuim, een bodylotion en -crème, een zeep en een deodorant. Baardnieuws Gemiddeld scheert een man zich over een periode van 55 jaar, wat betekent dat hij in totaal negentien weken voor de spiegel doorbrengt om bijna 8,5 meter baard af te scheren, heeft The Body Shop berekend. In het assortiment van de zaak zit dan ook een 'mannenlijn' Mostly Men aangevuld met accessoires als scheerkwast, spiegel, zeepdoos en kam. Nieuw in de serie is de aftershaving gel, een lichte, ongeparfumeer de gel met aloë vera. De gel (ƒ9,25), die het branderige gevoel na het scheren tegengaat, werkt vochtregulerend en beschermt de huid. REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NMB heeft het spel Stad/Land/Rivier op nieuw uitgebracht: een goed idee, want vooral op vakantie is dit leuk om te doen - door net zoveel deelnemers als er aan tafel kunnen zitten. Iedereen die meespeelt, moet de zeshoe kige vorm van blauw plastic kunnen zien die op tafel wordt geplaatst. De buitenste rand van deze vorm bestaat uit zes vakjes. In elk vakje wordt een onderwerpkaartje ge legd. Het spel bevat 13 van dat soort kaartjes, dubbelzijdig bedrukt. De onderwerpen zijn flink gevarieerd: voedsel, meisjesnaam, delfstof, eiland, beroemd persoon, insekt, In het midden van de zeshoek komt een kleinere te liggen. Deze bevat zes letterste nen. Je verandert de stand daarvan door de houder over de handpalm te rollen. Zodra de houder is teruggeplaatst in de grote vorm, ligt bij elk onderwerp een letter. Het spel kan beginnen. Op een scoreblad (bijgesloten) moeten de deelnemers namelijk zo snel mogelijk een woord schrijven voor elk onderwerp. Dit woord moet uiteraard met de aangegeven letter beginnen. Wie als eerste de zes woor den heeft, stopt het spel en krijgt een bo- nuspunt. Vervolgens zeggen de spelers om beurten welke woorden zij hebben bedacht. Punten worden alleen gegeven aan woor den die niemand anders heeft. Originaliteit wordt dus beloond. Na vier ronden wordt het spel beëindigd en het puntentotaal ge teld. Een nieuw spel start met het omruilen van de onderwerpkaartjes. Stad/Land/Rivier is niet echt een oor spronkelijk spel, maar wel een goed spel - ideaal ook om met vier of meer mensen te spelen. Kinderen vanaf een jaar of tien kun nen al meedoen. Mochten volwassenen het onderling spelen, dan is het probleemloos mogelijk om Het spel wat moeilijker te ma ken. Dat kan door de onderwerpen te be perken. Dus door niet alleen 'steden' te ne men, maar uitsluitend 'hoofdsteden' of 'Ne derlandse steden'. Omdat Stad/Land/Rivier snel speelt (10 15 minuten per spel), raak je al gauw door de scorevelletjes heen. Maar dat valt op te lossen door fotokopieën te maken. De prijs ligt rond de 25,-. De digitale cassetterecorder (dcc) van Technics, die te zien zal zijn op de Firato. De Firato gaat toch door. De grootste consumentenelektroni- caexpositie die Nederland rijk is, wordt als gebruikelijk in de Amsterdamse RAI gehouden. Maar niet in augustus, maar van maandag 14 tot en met zondag 20 september. HUGO VAN DER HEEM De expositie heeft aan een zijden draadje gehangen. Door inspan ning van drie van de grootste im porteurs en fabrikanten, Sony, Philips en Haagtechno (merken Panasonic en Technics) en de beursmanagers van de RAI is de expositie uiteindelijk gered. Vooral de 'grote twee' hebben zich sterk geweerd, omdat tal van belangrij ke introducties op stapel staan. Daarvoor was wel de dreiging met een kort geding nodig van de beursorganisatie. Door de sterk te genvallende resultaten in de 'bruingoedsector', zoals de radio- en tv-handel wel wordt genoemd, kwamen tal van beursdeelnemers tot de slotsom dat deelname aan de expositie ongelegen kwam. Tientallen firma's trokken zich op het laatste moment terug, waar door de hele Firato op losse schroeven kwam te staan. De beursorganisatie wilde de opzeggers met een kort geding dwingen tot deelname. Het be stuur van de Vereniging van Fabri kanten, Importeurs en Agenten op Elektronicagebied (FIAR) voor kwam dit, omdat men vond dat de rechtzaak het aanzien van de hele branche zou schaden. Overleg met de RAI leidde tot een compro mis, waarbij RAI de expositieprijs aanpast en de importeurs en fa brikanten toestaat minder vier kante meters in te nemen. Verder haalde het FIAR-bestuur een aan tal exposanten over om toch mee te doen. De expositie zal aanzien lijk minder show brengen. Men richt zich op een wat serieuzer pu bliek en vooral ook op handelaren. De tentoonstelling is ook korter: tien in plaats van veertien dagen en telt ongeveer honderd expo santen. Het aantal beschikbare hallen en de toegangsprijs van 15,- zijn gelijk gebleven. Mini-disc De belangrijkste reden voor grote fabrikanten als Sony en Philips om zich ondanks de ook hier sterk tegenvallende resultaten toch tot het uiterste in te spannen, houdt verband met de vele nieu we produkten die men te bieden heeft. Sony zal de mini-discspeler la ten zien. Een walkmanachtig ap paraat waar een 64 mm groot plaatje in wordt afgespeeld, dat er Blik op de Firato van 1990. De bezoekersaantallen vielen toen voor het eerst tegen. Voor 1992 kiest men voor een rustiger beurs met minder show en meer aandacht voor serieuze klanten en handel. foto cpd uitziet als een kleine computer- floppie. Toch is er ruimte voor 74 minuten muziek. Bovendien kun nen de latere typen ook opnemen, waarbij een beschrijfbare versie van het plaatje steeds weer op nieuw kan worden gebruikt. Philips zal allereerst de digital compact cassette (dcc) laten zien. Het is de opvolger van de musi- cassette (ook een Philips-vinding). De nieuwe cassette levert bijna cd-kwaliteit en hoeft niet te wor den omgedraaid. Het opname- weergaveapparaat dat Philips, Grundig en Technics zullen leve ren, kan echter ook alle bestaande cassettes afspelen. Voor de betere dcc-opnamen zijn wel speciale, nieuwe bandjes nodig. Breedbeeld Ook breedbeeld kwaliteits-tv's zul len voor het eerst op grote schaal aan het publiek worden getoond. Europese fabrikanten propageren het 16:9-formaat van de cine- mascoopfilm. Dit 'aquariumbeeld' zou beter bij het menselijk blik veld passen. De tv's, wat goedko per sinds er kleinere beeldbuizen van 70 tot 80 cm breedte zijn, zijn heel geschikt voor de ontvangst van nieuwe satellietprogramma's, die het cinemascoopformaat ge bruiken. Een heel grote trekker zal ook de interactieve compact disc zijn. Cd- i is een nieuw medium, met als drager de reeds bestaande, digita le cd. Op een plaatje zullen behal ve stereomuziek en -spraak in meerdere talen, ook beeldinfor matie en zelfs bewegende beelden aanwezig zijn. Voorts is er compu terinformatie voorhanden, waar door men kan 'zoeken of blade ren' in beeld- en geluidmateriaal. Cd-i lijkt daardoor veel toe komstmogelijkheden te hebben voor onderwijs, entertainment (spelletjes, enzovoort) en persoon lijke cursussen. Het apparaat dat er bijhoort kent een uitgebreide afstandsbediening, waardoor men de beelden en geluid vanuit de leunstoel kan besturen. Maar de mogelijkheden van cd-i moet je zelf hebben gezien, om de waarde er van te kunnen schatten. Van daar het belang van een expositie als de Firato. VISSPORT Bram van Leeuwen Er is een hengel die de laatste tien jaar een grote mate van populari teit heeft bereikt. Een hengel die zelfs de meest fanatieke liefheb bers van de vaste stok ertoe heeft overgehaald toe te treden tot het vaak verfoeide kamp van de hen gelaars met werpmolen. Dat is de winkle pieker. Vrij vertaald een hengeltje dat is bedoeld om ermee 'om een hoekje' je slag te slaan. Het principe is even simpel als doeltreffend. De aanbeet van de vis wordt geregistreerd met be hulp van het topje van de hengel. Niks geen dobbers, drijvers, wa kers, beetverklikkertjes of iets der gelijks. Gewoon het topje van de hengel. Om die aanbeet tot in de klein ste details te kunnen waarnemen is het noodzakelijk dat we met een uiterst dun topje vissen. Zo ragfijn dat het betasten van het aas op de haak door de vis al voldoende is om het uiteinde van de hengel te zien bewegen. Om die aanbeet zo duidelijk mogelijk in beeld te brengen hebben de topjes een zeer felle kleur en worden er wel zogenaamde targetborden ge plaatst om de top nog duidelijker van de achtergrond te kunnen on derscheiden. Voordelen Ten opzichte van de vaste hengel kan de winkle pieker een aantal voordelen bieden. In de eerste plaats kan door het gebruik van de werpmolen een grotere afstand worden overbrugd. Zeker tijdens wedstrijden waarbij het gebruik van de winkle pieker is toegestaan geeft het gebruik ervan nogal eens iÖS&öSr'*1 Vanuit de boot kan de winkle pieker niet worden gebruikt. Door de bewegin gen van de boot is de aanbeet niet of zeer moeilijk te z' FOTO wim dijkman de doorslag omdat daarmee plek jes kunnen worden bevist die met de vaste hengel onbereikbaar zijn. En vooral in brede wateren is dat nogal eens het geval. Bovendien is de wipkle pieker goed bruikbaar in snelstromend water omdat het aas door de lood- verzwaring op de lijn of door het gebruik van een voerkorfje precies op de voerplek kan worden ge houden. Dat laatste is overigens gemakkelijker gezegd dan gedaan, want er is heel wat oefening en er varing voor nodig om met de winkle pieker het aas steeds op nieuw op nagenoeg dezelfde plek te deponeren. Hulpmiddeltjes zijn bijvoor beeld de lijnclips op de spoelran- den van een aantal molens. Na het een aantal proef- worpen kan de lijn daarachter worden vastgezet zodat bij vol gende worpen steeds dezelfde hoeveelheid lijn van de spoel wordt gegooid. Sommige henge laars zetten ook wel een fel ge kleurd merktekentje op de lijn. Be langrijk is ook om aan de overzij de van het viswater een mikpunt te kiezen zodat de richting van de worp daarop kan worden afge stemd. Herkenbaar Vissers die gebruik maken van de winkle pieker zijn altijd direct te herkennen omdat ze hun hengel steeds evenwijdig aan het water hebben liggen. Er wordt meestal gevist in een hoek van 90 graden ten opzichte van de voerplek al zijn er kleine variaties mogelijk af hankelijk van de afstand waarop wordt gevist en de wind- en stro omrichting. De hengel ligt meestal in twee steunen waarvan de eerste een brede is om zó nauwkeurig mogelijk af te stellen. De kortste winkle pieker voor het vissen op geringe afstand worden ook wel in de hand gehouden en rust op slechts één steuntje. De meeste winkle pickers heb ben een lengte van 7 tot 9 voet (ongeveer 2 meter 10 tot 2 meter 70) en zijn voorzien van een kur ken handvat waarop de molen zo hoog mogelijk wordt vastgezet. In de eerste jaren vaak met reelrin- gen, maar de laatste tijd vrijwel steeds met vaste reelhouders. Afhankelijk van de zwaarte van het lood of voerkorfje dat wordt gebruikt wordt de dikte van de lijn gekozen. Omdat het een lichte vis serij betreft gaat men doorgaans niet verder dan 14 tot 16 honderd ste. Alleen bij een bodem met veel obstakels wordt wel eens dikkere lijn gebruikt maar dat gaat wel ten koste van de werpafstand die kan worden overbrugd. Afhankelijk van de soort en grootte waarop wordt gemikt kan de onderlijn nog een stukje dunner zijn. Er zijn er zelfs die tot 8 of 10 honderdste gaan. Trimmen Bij het vissen met de winkle pieker komen voor de beginners twee problemen om de hoek kijken. Al lereerst het op de juiste plaats krij gen van het aas. Behalve werpen is ook van groot belang het trim men: het na de inworp zodanig strak draaien van de lijn dat een optimale verbinding tussen lood en hengeltop ontstaat. Vooral be ginners zie je nogal eens met het strakdraaien beginnen als het lood nog niet eens de kans heeft gekre gen de bodem te bereiken. Dat leidt er toe dat het aas op een heel andere plek terecht komt en de hoek waaronder wordt gevist on gunstiger wordt. Een tweede pro bleem vormt het ogenblik waarop met de meeste kans op succes kan worden vastgeslagen. Ook hier is ervaring vEm grote betekenis. Er kan gevist worden met diverse montages, waarbij de arlesybomb (het peervormige lood met de in gegoten oogje aan de bovenzijde) samen met het lichte voerkorfje wel de meest gebruikte is. Gebruik in elk geval een kleine lichte werp molen omdat er nogal vaak mee geworpen moet worden. DOE HET ZELF 'Kunstglas' is een alternatief voor glas dat in de decoratieve sfeer wordt toegepast. Dit plasticprodukt is vrijwel onbreekbaar, laat zich gemakkelijk verwerken met zaag. boor, mes of schaaf- en schuurgereedschap. Het kan zelfs met een heteluchtpistool in gebo gen vormen worden gedwongen. Fabrikant Robex heeft een uitgebreid pro gramma in diverse dikten en standaardfor maten gelanceerd. Van helder en vlak tot marmermotieven naar keuze in één kant vlak en aan de andere zijde van reliëf voor zien, of aan beide kanten gestructureerd. Kunstglas is in twee materiaalsoorten te koop: polystyreen en polycarbonaat. Voor het interieur is het wat minder dure poly styreen geschikt, waar het niet aan direct zonlicht wordt blootgesteld. Voor buitenge bruik is polycarbonaat, onder meer in dub belwandige uitvoering het aangewezen ma teriaal. Om kunstglas op maat te zagen is een fijn- getande hardpoint-zaageen ideaal stuk ge reedschap. Proeven met diverse zaagtypes wezen uit dat de Sandvik XT-zagen, met af wisselende snij - en spaanafvoerende tan den in dit opzicht een heel goed resultaat opleveren. De snijd/breekmethode werkt ook heel goed in kunstglas tot zo'n 3 mm dik. Langs een stalen rij kras je met het (onterecht in de meeste dhz-zaken niet verkrijgbare for- micamesje van Stanley) een diepe snede, waarna de plaat langs een lat gebroken kan worden. Of bij dikkere platen langs de snij lijn zagen. Machinaal zagen kan ook, maar dan moet je wel een elektrische cirkel- of decoupeer- zaag hebben die op een laag toerental kan werken. Op hoge snelheid zagend smelt de kunststof namelijk de zaagsnede weer dicht. Dat geldt ook voor het boren, om bij voorbeeld schroefverbindingen te maken. Een traploos instelbare (accu)boormachine op het laagste toerental levert in dit opzicht geen problemen op. Kunstglas wordt geleverd met een be- schermfolie. Laat die er op zitten tot het materiaal helemaal voorbewerkt is. Dat voorkomt krassen en andere mogelijke be schadigingen. Leg de plaat tijdens bewer king op een vlakke, liefst met een oude moltondeken of een ander zacht spul afge dekte ondergrond. Het 'inramen' van een kunstglasplaat kan met aluminium of pvc-profielen van het zo geheten U-type gebeuren. In vochtige ruimten zoals de badkamer, waar een dou- chescherm of andere afscheiding wordt ge maakt, is een waterdichte opstelling van het kunstglas in profielen vereist. Het materiaal laat zich goed verlijmen, met een forse rups siliconenkit. De hechting tussen kunstglas en metalen, tegels, beton, enzovoort wordt bevorderd door de lijmvlakken eerst met Bison Silico nen Voorstrijk in te strijken. Na een half uurtje kan dan de siliconenkit worden aan gebracht. De uitpuilende kit kan met een scherp mesje weggesneden worden en dat karweitje gaat gemakkelijker als je de plaat langs de profielen scherp afplakt met bij voorbeeld Tesa-crêpeband. Voor toepassin gen in vochtige ruimten kan het best de kit van sanitaire kwaliteit gebruikt worden. Het inraamprofiel moet een inwendige breedte hebben van ongeveer 2 mm meer dan de dikte van het kunstglas. Er zijn ook speciale rubberprofielen voor het inramen van kunstglas te koop, maar die zijn niet zo gemakkelijk te verwerken. Kunstglas is veilig omdat het onbreekbaar is. De prijs die je er voor moet neertellen staat ongeveer in verhouding tot hardglas, afhankelijk van dikte en structuur tussen de 30 tot 70 gulden per vierkante meter. On derhoud van kunstglas, van nature ietwat gevoelig voor statische lading, is eenvoudig: met een vochtige spons stof verwijderen, en niet nawrijven met een droge doek. Meer informatie I. B. Bouwprodukten in Denekamp, telefoon 05413-5 14 68.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7