Loonconflict legt Poolse mijnen plat 'Drooglegging' bedreigt Moerasarabieren Buitenland VN-afgezant naar Zuid-Afrika Franse joden eisen excuses van de staat Paus herstelt 'fantastisch' van operatie Albanezen Kosovo willen afscheiding Kabinet Israël bevriest alle bouwcontracten VRIJDAG 17 JULI 1992 'Acties bedreigen toekomst van de democratie' De nieuwe Poolse regering kampt met groeiende onrust in de mijnen. Duizenden mijnwerkers staken voor meer loon. Gisteren gingen 16.000 kompels in drie mijnen in staking. Woensdag legden bij een andere mijn al 7.000 mensen het werk neer. Botha noemt beschuldigingen ANC 'beledigend' Léon Tseveiy, een joodse Fransman, beschuldigt op dit plakkaat de onlangs alsnog aangeklaagde politiechef René Bousquet van de dood van zijn vader, moeder en broer. Tsevery en zo'n 3.000 anderen demonstreerden gisteren in Parijs. foto epa Stormloop op bouwopdracht hartje Berlijn berlun afp-dpa Uit de hele wereld hebben zich 1.225 architectenbureau's aan gemeld om de toekomstische regeringswijk in hartje Berlijn te bouwen. Dit heeft het stadsbe stuur gisteren bekendgemaakt. Naast de Duitsers hebben vooral veel Fransen, Amerika nen, Zwitsers en Italianen grote belangstelling getoond sinds de inschrijving in juni werd ge opend. De uitverkoren architect zal met 720.000 mark worden beloond. De bouw van de regerings wijk, op de plaats waar vroeger de Muur stond, is op het mo ment het grootste architecten project ter wereld. rome ap Paus Johannes Paulus II herstelt volgens zijn artsen 'fantastisch' van de operatie waarbij een goedaardige tumor in de dikke darm werd verwijderd. De kerk vorst heeft zijn bed gisteren kor te tijd verlaten en enkele stap pen gedaan. Artsen zeiden dat de tumor goedaardig was, maar dat deze zich tot kanker had kunnen ont wikkelen als hij niet was verwij derd. Pathologen hebben nog enkele dagen nodig om het weefsel van de tumor, die zes zeven centimeter lang was, te onderzoeken om er helemaal zeker van te zijn dat hij geen kankercellen bevatte. Het testen op mogelijke kan kercellen was echter voor 99 procent gedaan, zei een arts gis teren. In totaal werd 15 tot 20 centimeter darm verwijderd. PARUS HANS CERTSEN CORRESPONDENT Frankrijk moet zich officieel verontschuldigen voor de ver volging van joden door het col laborerende Vichy-regime. Met die eis maken joden en intellec tuelen Frangois Mitterrand deze week het leven zuur. Tot dusver heeft de Franse president de vraag om een 'boetedoening' weerstaan. Dat kwam hem gis teren, bij een kranslegging in ^Parijs, op een snerpend fluit concert te staan. Frankrijk herdacht gisteren de vijftigste verjaardag van de raz zia van Vel' d'Hiver. Het waren Franse politieagenten die op bevel van de met de nazi's col laborerende regering van Vichy duizenden joodse landgenoten op weg naar een wisse dood stuurden. Op 16 en 17 juli 1942 arres teerden 4500 Franse politie agenten ruim 13.000 joodse mannen, vrouwen en kinderen in Parijs en omgeving. Ze wer den overgebracht naar het wie- Ierstadion 'Vélodrome d'Hiver' Sharma wordt president India NEW DELHI Rtr-ANP Vice-president Shankar Dayal Sharma van de regerende Con grespartij is gekozen tot India's negende president. Dat blijkt uit de uitslag van een stemming die is gehouden onder de 4.367 le den van de federale- en deel staatparlementen. De 74-jarige Sharma was eer der parlementariër, voorzitter van het Hogerhuis en gouver neur. Hij geldt als iemand die partijen tot elkaar kan brengen. Ook bij de oppositie staat hij .bekend als een rechtschapen politicus. President bank Rusland stapt op MOSKOU ANP-Rtr-KRF Het Russische parlement is gis teren alsnog akkoord gegaan met het vertrek van de presi dent van de centrale bank, Ge- orgi Matjoechin. Begin juni had het parlement zijn ontslag nog geweigerd. Matjoechin staat bekend als aanhanger van harde hervor mingen. Zijn gezondheid zou officieel de reden voor zijn ver trek zijn, maar waarnemers gaan er vanuit dat Matjoechin opstapt wegens gebrek aan steun van het parlement. in Parijs, waar ze onder erbar melijke omstandigheden wer den gevangen gehouden in af wachting van transport naar di verse Duitse concentratiekam pen. Slechts enkele tientallen van hen overleefden de oorlog. Organisaties van nabestaan den wachten al jarenlang op een formele schuldbekentenis van de Franse regering. Maar die wringt zich in allerlei boch ten om de schuld van zich af te schuiven. Het Vichy-regiem van maarschalk Pétain (1940-1944) heeft niets met 'de Republiek' te THESSALONIKI-LONDEN AFP-Rtr-DPA De Democratische Liga, de in vloedrijkste oppositiepartij van Kosovo, eist de onafhankelijk heid van deze Servische provin cie. Dat heeft de leider van de Liga, Ibrahim Rugova, gisteren gezegd tijdens een bezoek aan de Griekse stad Thessaloniki. Volgens Rugova kan een 'neu traal' Kosovo een rol spelen bij het bewerkstelligen van goede betrekkingen tussen Albanië en Servië. De vroegere onafhankelijke provincie Kosovo werd eind ja ren tachtig weer geheel onder Servisch bestuur gebracht, om dat Belgrado vreesde dat de Al banese meerderheid aansluiting zou zoeken bij Albanië. Het Ser vische optreden leidde tot enke le bloedige confrontaties tussen de Albanese bevolking en Servi sche strijdkrachten. Volgens Rugova wordt de si tuatie in het gebied steeds slechter voor de Albanezen. Hij riep Griekenland daarom op als scheidsrechter te bemiddelen tussen de Serviërs en de Alba nese meerderheid in Kosovo omdat „alleen internationale arbitrage" de geschillen kan op lossen. De gesprekken over beëindi ging van de oorlog in Bosnië- Hercegovina gingen gisteren in Londen hun tweede dag in, zonder resultaat. Nog steeds maken, zo redeneerde president Mitterrand deze week tijdens een gesprek met journalisten. Een opvatting die juridisch gezien uiterst zwak lijkt. In 1940 stemde een overgrote meerder heid van het Franse parlement immers in met de wapenstil stand in de oorlog met Duits land en het verlenen van volm achten aan de regering van Pé- Mitterrand legde gisteren een krans op de plaats waar destijds het wielerstadion stond. weigeren de betrokken partijen met elkaar aan tafel te zitten. De leider van de Servische milities in Bosnië, Karadzic, riep zijn bevelhebbers op tot een onmid dellijk staakt-het-vuren. Eerder op de dag kondigde hij al een bestand af voor de belegerde stad Goradze in Oost-Bosnië. Het staakt-het-vuren in Gorad ze lijkt door de Serviërs in acht warschau «ap Met de stakingen sluiten de mijnwerkers zich aan bij een actie van 50 collega's die al twee weken bivakkeren in het kan toor van het staatsbureau voor de kolenmijnen in Katowice. De mijnwerkers eisen 1 miljoen zloty (200 gulden) loonsverho ging op een salaris van maxi- new vork ap-afp-dpa-rtr Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali van de Verenigde Naties moet zo snel mogelijk een speciale gezant naar Zuid- Afrika sturen. Hij moet een con cept uitwerken voor de toe komst van dat land. Een resolu tie van deze strekking hebben de vijftien leden van de Veilig heidsraad gisteren eenstemmig aangenomen. Aan de stemming waren twee dagen van debat over de toe stand in Zuid-Afrika vooraf ge gaan. De resolutie van de Veilig heidsraad onderstreept dat de autoriteiten in Pretoria het le ven en de bezittingen van alle Zuidafrikanen moeten bescher men, en roept de Zuidafrikaan- se regering ertoe op onmiddel- te worden genomen; de mos lims zetten echter een nieuw of fensief in. Het lijkt onwaarschijnlijk dat gehoor wordt gegeven aan het bestand voor heel Bosnië. Giste ren gingen de gevechten in elk geval in alle hevigheid door, vooral in de hoofdstad Sarajevo. Volgens de president van het nieuwe Joegoslavië (Servië en maal 4 miljoen zloty (800 gul den). Vertegenwoordigers van de vakorganisaties Solidariteit, So lidariteit '80 (een afsplitsing van Solidariteit) en de vroegere communistische bond OPZZ hebben gisteren gepraat met minister van arbeid Kuron. Het dagblad Zycie Warszawy waarschuwde in een commen- lijk „maatregelen te nemen om een eind te maken aan de ge welddaden en de verantwoor delijken voor de rechter te bren gen". Eerder had de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse za ken Roelof 'Pik' Botha in zijn toespraak laten doorschemeren dat hij een VN-waarne mersteam in Zuid-Afrika wil to lereren, maar dat hij het inzet ten van een VN-vredesmacht in zijn land zonder meer afwijst. Botha noemde beschuldigin gen van de zwarte verzetsbewe ging j\NC over betrokkenheid van de Zuidafrikaanse regering bij het geweld in Zuid-Afrika „beledigend". ANC-leider Nelson Mandela had die be schuldiging woensdag nog eens voor de VN herhaald. Mandela Montenegro), Cosic, is de enige oplossing voor Bosnië-Hercego- vina opdeling van de republiek. „De rest is retoriek", aldus Co sic in een gisteren gepubliceerd interview met de Italiaanse krant Corriere della Sera. De strijd zal volgens hem pas lu wen als Bosnië-Hercegovina is verdeeld langs etnische scheids lijnen. taar dat de onrust onder de mijnwerkers niet alleen de eco nomie, maar ook de „toekomst van de Poolse democratie" be dreigt. Suchocka, de vijfde Poolse premier in drie jaar tijd, kwam op 3 juli aan het bewind nadat het sterk verdeelde parlement de vorige regering het werken onmogelijk had gemaakt. Presi dent Walesa heeft gewaar schuwd dat, als Suchocka faalt, de volgende regering 'presiden tieel' zal zijn. Walesa propageert al lang een systeem waarbij de president veel meer macht krijgt toebedeeld. riep tevens op tot het sturen van een VN-vredesmacht. „De ze beschuldiging is een beledi ging. Dat zou ingaan tegen alles wat mijn regering voorstaat", zei Botha. Mandela bevond zich niet onder zijn gehoor. Botha bood opnieuw aan de afgebroken onderhandelingen over het invoeren van een non- raciale democratie in Zuid-Afri ka te hervatten. Het ANC brak vorige maand de besprekingen met de regering af, nadat zeker 42 mensen omkwamen bij ge welddadigheden in het zwarte woonoord Boipatong bij Johan nesburg. Het ANC gaf de schuld voor het bloedbad aan zwarten die door de regering werden ge steund en zei dat blanke politie mannen bij het geweld waren betrokken. Auto-ongeluk Moskou zou aanslag zijn moskou ap Sergej Sjachrai, de belangrijkste advocaat van de Russische rege ring in het proces over het lot van de voormalige communisti sche partij van de Sovjetunie, is gisteren gewond geraakt bij een verkeersongeluk waaraan een luchtje zit. Een andere advocaat omschreef het als een moord aanslag. Het ongeluk gebeurde toen een kleine auto de wagen van Sjachrai inhaalde en uit de mid delste baan van de snelweg, die gereserveerd is voor officieel verkeer, drukte. De auto van Sjachrai sloeg daardoor over de kop. Sjachrai en zijn chauffeur raakten licht gewond, een lijf wacht brak beide benen. In mei kreeg de 36-jarige Sjachrai een lijfwacht en een cnauffeur toen een vals bericht circuleerde dat hij omgekomen zou zijn bij een verkeersonge luk. De oorsprong van het be richt, dat door velen werd opge vat als een dreigement, is nooit achterhaald. Twaalf doden bij aanslag in hoofdstad Peru Condooms vrijer te koop in Ierland dublin» Condooms worden in Ierland voor mensen van 17 jaar en ouder in ruimere mate verkrijgbaar. Dat heeft het Ierse parle ment besloten. Tot dusverre waren condooms alleen verkrijg baar voor mensen boven de 18 en dan uitsluitend bij drogisten eri klinieken voor gezinsplanning. Nu kunnen ze ook worden verkocht in discotheken, cafe's en winkels, zij het alleen over de toonbank. De regering bleef zich verzetten tegen de eis van de oppositie om ook verkoop uit automaten te legaliseren. Vrouwen zouden droogte veroorzaken niamey In Niger hebben honderden vrouwen gisteren een mars gehouden om te protesteren tegen pogingen van landgenoten hen de schuld te geven 'van de droogte in het land. De mars was door de Nigerese Vrouwenbond en de Bond voor Mensenrech ten georganiseerd, nadat enkele in shorts geklede vrouwen in het openbaar waren uitgekleed. De vrouwen werden er door moslims van beschuldigd met hun ongepaste kleding de regen weg te houden. Albanië: Communisten buiten de wet tirana» Het parlement van Albanië heeft gisteren de communis tische partij wettelijk verboden. De wet verbiedt Stalinistische en Enviristische partijen. De laatste term is een verwijzing naar En- ver Hoxha, de voormalige communistische leider van Albanië. Hervormingsgezinde communisten veranderden de naam van hun partij vorig jaar in Socialistische Partij, terwijl een groep or thodoxe communisten zich afscheidde en de Albanese Commu nistische Partij oprichtte. Op die. is het verbod van toepassing. Decorstuk doodt zanger opera-koor sevilla Bij het instorten van een deel van het decor op het to neel van het Theater van de Maestranza in Sevilla is een lid van het koor van de Franse groep Opéra de la Bastille om het leven gekomen. Er vielen 32 gewonden. Ongeveer 60 acteurs namen deel aan de repetitie van Verdi's Othello, waarvan de eerste voorstelling morgen zou plaatshebben, toen het decor naar be neden viel. De Spaanse tenor Placido Domingo, de belangrijkste ster van de voorstelling, was niet op het toneel aanwezig. Kroatië wordt overstroomd door Bosnische vluchtelingen. Deze trein, met voornamelijk kinderen aan boord, kwam gisteren in Zagreb aan uit de stad Slavonski Brod. foto darko jankovic AD BLOEMENDAAL correspondent De nieuwe Israëlische regering heeft besloten voorlopig geen nieuwe bouwcontracten te on dertekenen. De maatregel geldt zowel voor de bezette gebieden als voor Israël zelf. Ook mogen geen stacaravans meer naar be zet gebied worden gebracht. Joodse kolonisten zijn woe dend, want ze zien in de maat regelen een voorbode van een algehele bouwstop in de bezette gebieden. De ministeries van volkshuis vesting en financiën willen tijd winnen voor een studie van de Israëlische woningmarkt. Het is de bedoeling dat het zwaarte punt van de bouwactiviteit wordt verlegd van de bezette gebieden naar Israël zelf. De vorige minister van volks huisvesting, Sharon, heeft ge probeerd in een zo hoog moge lijk tempo te bouwen in bezet gebied. Er wordt daar nu ge werkt aan 14.000 huizen. Sharons opvolger, Ben-Eliezer, moet beslissen of die mogen worden afgebouwd. Intussen duurt in Nablus, op de Westelijke Jordaanoever, de Israëlische belegering van de An-Najah Universiteit voort. Sinds dinsdag weigert het leger voedsel toe te laten tot de naar schatting vierduizend Palestij- nen op het ommuurde universi teitsterrein. Water-, elektrici- teits- en telefoonleidingen zijn afgesneden. De Israëli's eisen de overgave van enkele gewa pende activisten die zich op de campus schuilhouden. De stu denten hebben vannacht een Israëlisch compromis-voorstel van de hand gewezen. Volgens dat voorstel zouden de studen ten ongemoeid het terrein kun nen verlaten, als de activisten zich bereid zouden verklaren vrijwillig voor drie jaar in bal lingschap te gaan. Vanochtend hebben soldaten in Nablus een Palestijn doodgeschoten. De tails daarover ontbraken rond het middaguur nog. patrick cockburn the independent Officieel was het een bespreking over 'een irrigatiekanaal', de bijeenkomst die de Iraakse president Saddam Hussein gisteren met zijn militaire adviseurs hield. Het is echter vrijwel zeker dat de vergadering ging over het droogleggen van de zuidelijke moerassen in Irak, een gebied dat door shi'itische rebellen en dissidente Irakezen als schuilplaats wordt gebruikt. De unieke leefgemeenschap van Moe rasarabieren, de vaste bewoners van het gebied, weigert al jaren te voldoen aan de eis van de regering om te verhuizen. Bagdad beschouwt de moerassen niet al leen als een centrum voor dissidenten, maar ook als een potentiële bron van in komsten: er worden grote oliereserves vermoed. Vorige maand bood de rege ring de bewoners daarom nieuwe behui zing aan, als zij de waterwegen en met riet begroeide beddingen verruilen voor gebieden die onder controle van de rege ring staan. Abbas is een dissidente Irakees, één van de buitenstaanders die het Hawr al- Hwaizamoeras is binnengekomen. Hij zegt dat geen van de stammen van plan is in te gaan op het aanbod van Saddam. „Saddam zegt dat hij ze een huis en 250 dinar per maand zal geven, maar de mensen geloven hem niet. Zij gaan niet weg. Ze wonen er al generaties. Het is hun thuis." Abbas is één van de weinigen die ver slag kunnen doen van het lot van de Moerasarabieren. Terwijl hij in het ge bied was, deed het leger verwoede po gingen de moerasstammen te bedwin gen door sommige gebieden 24 uur per dag te bombarderen. Abbas' verhaal strookt met de ervaringen van VN-func- tionarissen in Bagdad, die de rand van het moeras hebben bezocht, maar geen toestemming kregen verder te trekken. Daar wonen de moerasstammen in rie ten huizen die zijn gebouwd op kleine kunstmatige eilandjes van modder en papyrusriet. Volgens Abbas wordt alleen door de ongeveer 50.000 leden tellende moeras stammen zelf gevochten tegen het leger. Hij zegt dat iemand die niet uit het ge bied zelf komt het gebrek aan eten, de hitte, het slechte water, de muskieten, de ziekten en het gebrek aan medische ver zorging niet lang kan overleven. De barre omstandigheden zijn er waarschijnlijk de oorzaak van dat het veel grotere Iraakse leger er zo'n moeite mee heeft het gebied onder controle te krijgen. VN-functionarissen ondervinden moeilijkheden bij het betreden van de moerassen. De Iraakse regering geeft geen toestemming voor de vestiging van een hulpverleningscentrum in Nasirija, een stad aan de westelijke kant van de moerassen. Het Wereldvoedselprogram ma, een organisatie van de VN, moest haar kantoor sluiten en Aktion Direkte •Hilfe, een Duitse hulporganisatie die veel heeft gedaan om de Moerasarabieren te helpen, kreeg vorige maand het bevel Irak helemaal te verlaten. Na veel moeite slaagde Sadruddin Aga Khan, het toenmaligé hoofd van de VN- hulporganisaties in en rond Irak, er vorig jaar in net dorp Hammar in het moeras gebied te bezoeken. De regering had de dorpelingen er opgesteld om leuzen ter ondersteuning van Saddam Hussein te scanderen. Het leger trok zich kortston dig terug uit zijn posities, maar er waren haastig verlaten geschutsstellingen te zien en de patroonhulzen lagen nog in het stof. Vorig jaar leek er even hulp te komen voor de Moerasarabieren. De Iraanse re gering verkondigde dat 600.000 vluchte lingen uit Basra, Nasirija en al-Amarah zien schuil hielden in de r dat het Iraakse leger in maart vorig jaar de shi'itische opstand in zuid-lrak had neergeslagen. Toen echter duidelijk werd dat de Iraanse bewering overdreven was, ebde de internationale aandacht voor de moerasbewoners weg. Afgaande op wat Abbas heeft gezien, wordt nu uitsluitend gevochten door de plaatselijke stammen. Een VN-functio- naris: „Niemand zou een een bevrij dingsleger oprichten in een gebied met het ergste klimaat ter wereld." Maar de Iraakse regering heeft altijd iets achter openlijk afwijkende meningen gezocht, hoe klein ook. Twee maanden geleden kwam het ministerie van binnenlandse zaken daarom met een plan dat voorziet in het overbrengen van de half-nomadi- sche bevolking van de moerassen naar droge gebieden. Het plan is verpakt als een poging de sociale omstandigheden in de moeras sen te verbeteren, maar in feite is het een herhaling van de gedwongen verhuizing van de Kurden in de jaren zeventig en tachtig. Meer dat 3800 dorpen werden uiteindelijk vernietigd. Hetzelfde lot wacht nu, op kleinere schaal, de Moe rasarabieren. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Zeker twaalf mensen zijn gister avond gedood toen een zware bom tot ontploffing kwam in een drukke winkelstraat in de Peruaanse hoofdstad Lima. Nog eens zo'n 60 mensen raakten gewond. De politie gaat ervan uit dat de aanslag het werk is van de maoïstische guerrillabe weging Lichtend Pad, die gister avond ook een aantal politiebu reaus buiten Lima aanviel. Sommige van de slachtoffers waren bewoners van een tien verdiepingen tellend flatge bouw, waarvan een deel van de gevel naar beneden kwam. Ook ontstonden door de explosie twee branden. Twee hotels, banken en een drukke super markt raakten beschadigd. Tot ver in de omgeving sprongen ramen. De politie vreest dat net dodental nog verder zal stijgen. Korte tijd na de aanslag kwa men nog twee bommen in Lima tot ontploffing. Daarbij vielen geen slachtoffers. In twee dis tricten ten zuiden van de hoofd stad vielen met explosieven en vuurwapens gewapende rebel len politiebureaus aan. In een ander district werd een bom bij een poUtféburaau onschadelijk gemaakL 16 juiliet 1942 2*2 16 juilJct 1992 J'ACCUSE RENÉ BOUSQUET CHEF DE LA POLICE DF VICHY de eomplicité d'assassinat te mon FRÈKK MAIRIfF parmi 4051 FNFANTS óe ma MERE All^lF parmi 5919 FEMMES te mon PÈRE NATHAN parmi 3118 HOMMES arrêtés, déportés, assassincs paree que JUIFS. Pour eettë criminelle IGNOMINIE, je réclame 'JUSTICE et te PROCÉS de René BOUSQUET. Léon TSEVERY

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5