'Eerst plan, dan pas gaan slopen' Binnenland Opvang 'Joegoslaven' in kazernes en tenten Grote wapenvondst Hardere aanpak van onwillige werklozen Posthuis halveert aantal zakkenrollers Hulp aan Indonesië mag deels doorgaan DNB wil 'schaarste' aan guldens VRIJDAG 17 JUL11992 Ouderen met hartmeter in vierdaagse numegen» Een groep van 25 mensen van zeventig jaar en ouder legt de 76ste Nijmeegse Wandelvierdaagse volgende week af met een hartfrequentiemeter. Op deze manier wordt nagegaan of ouderen tijdens een duurinspanning als de vierdaagse risico lo pen. Het onderzoek is een gezamenlijk initiatief van de Neder landse Hartstichting, de Koninklijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding (Knblo) en de Katholieke Universiteit Nijmegen. Ter vergelijking wordt tegelijkertijd de conditie ge peild van een aantal ongeveer evenoude mensen, dat niet aan het evenement deelneemt. Meeste Nederlanders vaak in de zon utrecht» Van de Nederlanders mag 73 procent worden gere kend tot de zonnebaders. In de Europese Gemeenschap scoort alleen Denemarken hoger met 74 procent. Het Europese gemid delde is 68 procent, zo blijkt uit onderzoek van de EG onder 12.500 Europeanen. Het onderzoek, gepubliceerd door de Ne derlandse Kankerbestrijding, had plaats in het kader van de actie 'Europa tegen Kanker'. De kankerbestrijders concluderen dat het met de kennis van de Nederlanders over de schaduwzijde van het zonnen heel goed is gesteld, maar dat men zich in de praktijk nog iets verstandiger zou moeten gedragen. Tegen de adviezen gaat 11 procent ook op het heetst van de dag nog in de Werkloosheid blijft dalen den haag De werkloosheid blijft dalen en lag in april tot en met juni op gemiddeld 286.000. Dat zijn 19.000 werklozen minder dan in dezelfde periode vorig jaar. De daling verloopt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek wel iets langzamer dan in de jaren 1989-1991. Twee keer twaalf jaar in moordzaak Leeuwarden De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 27- jarige huurmoordenaar uit de Friese hoofdstad, die in de eerste kersmacht van vorig jaar een 28-jarige man in Heerenveen doodschoot, veroordeeld tot twaalf jaar celstraf. De opdracht voor de moord had de dader gekregen van een 28-jarige stadge noot, die door de familie was ingeschakeld. De tussenpersoon werd eveneens bestraft met twaalf jaar detentie. Tegen de schut ter had de officier van justitie vijftien jaar gevangenisstraf geëist. Bij de ander is het vonnis conform de eis. 'Afluisteren telefoon aanpakken' den haag Groen Links heeft het kabinet gevraagd wettelijke be perkingen te stellen aan de afluistertechniek, waarbij een tele foon die op de haak ligt kan worden gebruikt als verborgen mi crofoon. Volgens Groen Links moeten hierover bepalingen wor den opgenomen in een wetsvoorstel over het aftappen van tele foons dat het kabinet nog bij de Kamer moet indienen. De af luistertechniek kwam deze week in het nieuws tijdens een rechtszaak in Den Bosch tegen een drugshandelaar. Volgens diens advocaat bedient de Nederlandse politie zich regelmatig van de telefoon als verborgen microfoon. Dat kan via een simpe le technische ingreep. UTRECHT/DEN HAAG ANP-GPD ,Tn Den Bosch, Roermond en Zuidlaren worden drie leeg staande kazernes ingericht voor de opvang van ongeveer negen honderd gevluchte ex-Joegosla- ven. In de gemeente Heumen kunnen gedurende vier weken zeshonderd mensen worden opgevangen in een tentenkamp, dat nu wordt gebruikt door sol daten die meelopen in de Vier daagse van Nijmegen. Dat hebben de burgemeesters gisteren in Utrecht bekendge maakt na afloop van een beraad met de ministeries van WVC en justitie, het Rode Kruis en de In terim Stichting Opvang Asiel zoekers. Met het rijk moeten nog wel afspraken worden ge maakt over de financiële tege moetkomingen aan de gemeen ten. Die eisen bijvoorbeeld poli- tieversterking. Arbeidsinspectie wijt ongelukken aan ondeskundigheid aannemers den haag gpd Slopers moeten in het vervolg eerst een plan hebben al vorens ze een gebouw met de grond gelijk maken. Dat wil de Arbeidsinspectie. Als een aannemer geen sloop- plan heeft en een gevaarlijke situatie ontstaat, zal de in spectie het werk stilleggen en proces-verbaal opmaken. Hoofdinspecteur J. Bethlehem heeft de indruk dat onvol doende bouwkundige kennis bij de sloopaannemers leidt tot een stijgend aantal slachtoffers bij sloopwerkzaamhe den. niet langer de kogel hanteren die in één keer alles platgooit. Omdat het slopen stap voor stap moet gebeuren, is bouw kundige kennis vereist. Volgens Bethlehem gaan vooral de kleinere aannemers niet zorgvuldig te werk. De Ar beidsinspectie probeert hen op te sporen. „Wij zullen ze drin gend adviseren in het vervolg van te voren een plan te ontwik kelen. Als dan bij controles blijkt dat ze zich er niet aan houden, zullen wij streng optre den", aldus Bethlehem. De sloopaannemers die zijn aangesloten bij Babex, het Ne- Deze week nog kwam een 36- jarige Hagenaar om het leven toen tijdens sloopwerk een 600 kilo zware schoorsteen instort te. De man had eerst een bal- kenlaag weggehaald waardoor de schoorsteen wankel kwam te staan en omviel. Nauwkeurige cijfers over het aantal ongeval len zijn niet bekend. Als gevolg van strengere milieu-eisen moeten slopers te genwoordig tijdens het werk het puin scheiden in afval en op nieuw te gebruiken materiaal. Hierdoor kunnen de slopers derlands Verbond van Aanne mers van sloopwerken, zijn ver baasd over de opvatting van de Arbeidsinspectie. R. Alblas van Babex: „Wij proberen op een verantwoorde manier om te gaan met slopen. Dat betekent selectief en milieukundig slo pen. Dus eerst de verontreini gende delen verwijderen en ver volgens al het metaal, hout, be ton enzovoort eruit. Wij probe ren op die manier de afvalberg te verkleinen en de recycling- berg te vergroten." Ook is Babex druk bezig met het ontwikkelen van een milieu zorgsysteem. Voor de werkne mers in de sloop zijn acht cur sussen gemaakt die in het na jaar op de markt komen. Alblas: „De slopersbranche is volop in beweging. Het is niet meer het in elkaar beuken van gebou wen. Er komt tegenwoordig heel wat bij kijken. Een onder deel daarvan is dat het slopen zo veilig mogelijk moet gebeu ren. Zowel voor de werknemers als voor het milieu." Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteravond een grote partij wapens en munitie aangetroffen in het westelijk ha vengebied. De 37-jarige huurder van de loods waarin de wapens zich bevonden, werd enkele uren later op verdenking van handel in wapens en heling gearres teerd. In de loods, op het indu strieterrein de Heining, zijn tien tallen revolvers, riot-guns, pisto len, uzi's en M-16's aangetrof fen. Ook werd een Tommy-gun aangetroffen, een Amerikaans machinepistool uit de Tweede Wereldoorlog. Verder nam de politie dozen vol munitie en tientallen autotelefoons in be slag. Een huiszoeking bij de huurder van de loods leverde bovendien nog een partij gesto- puterapparatuur, naai machines en kleding op. Bij de inval waren veertien politiemen sen betrokken. De herkomst van het wapentuig en de waarde is volgens de politie vooralsnog onbekend. Op de foto bekijken rechercheurs een kruisboog die werd gevonden, foto anp paul EYZINOA De zogeheten ontheemden- regeling, die speciaal voor de gevluchte ex-Joegoslaven is be dacht, duurt in principe tot ja nuari 1993. Wat daarna moet gebeuren, weet het kabinet nog niet. Als de oorlog lang gaat du ren, zal de opvang professione ler worden geregeld, aldus J. Ri- chelle van WVC. Op dit moment komen wekelijks vierhonderd Joegoslavische vluchtelingen naar Nederland. Vluchtelingenwerk vindt de ontheemden-regeling op een aantal punten onacceptabel. De organisatie vreest dat de asiel verzoeken van ex-Joegoslaven terzijde zullen worden gelegd. Justitie ontkent dat. Vluchtelin genwerk vindt het ook „on houdbaar en onmenselijk" voor de betrokkenen dat er geen dui delijkheid is over de toekomst op langere termijn. DEN HAAG ANP Langdurig werklozen die scho ling of passend werk weigeren, worden harder aangepakt. Zij krijgen tijdelijk een lagere uitke ring. De korting varieert van 5 procent gedurende een maand, tot 20 procent over vier maan den. Ook wordt intrekking van de uitkering voor drie maanden mogelijk. Nu kan de uitkering drie maanden met 3,6 en 9 pro cent worden gekort. Staatssecretaris Ter Veld (So ciale Zaken) heeft gisteren tot deze nieuwe sancties, die in ok tober ingaan, in de RWW beslo ten. Ze moeten een steuntje in de rug vormen van sociale dien sten en arbeidsbureaus, die zich inspannen om langdurig werk lozen aan de slag te helpen. Doen die onvoldoende mee, dan kunnen de sancties worden opgelegd. Ter Veld denkt daar bij aan een soort „lik op stuk "- beleid, waarbij de sanctie snel op de weigering volgt. Wie zich niet inschrijft voor werk wordt een maand 5 pro cent gekort, wie niet meewerkt aan het krijgen van werk 10 pro cent, bij het weigeren van scho ling 20 procent en het niet aan vaarden van passend werk met 20 procent gedurende twee maanden. Wie er binnen een jaar weer met de pet naar gooit, moet rekening houden met ver dubbeling van de straf. In zeer ernstige gevallen verspeelt men de uitkering voor drie maanden. Voor de FNV komen de maat regelen „strak" over. De vak centrale is bang dat de scherpe re sancties in de pralctijk niet al tijd even juist worden toege past. „De kwaliteit van de socia le diensten verschilt nogal. Het gevaar bestaat dat bij sociale diensten van mindere kwaliteit een uitkeringsgerechtigde ten onrechte een hardere straf krijgt opgelegd", aldus een FNV- woordvoerder. Particuliere organisaties hoopvol AMSTERDAM GPD MINISTERIE VAN DEFENSIE EENMALIGE UITKERING VOOR LANGDURIGE MILITAIRE DIENST Ex-dienstplichtige militairen en reservisten maken onder waarden aanspraak op een eenmalige pensioenvervangende uitkering 7.500,-. Men moet in de periode van 1 januari 1936 tot en met 31 december 1962 in totaal tenminste 5 jaren (zonder dubbeltelling) in werkelijke dienst zijn geweest. Deze periode hoeft niet aanééngesloten te zijn. De aanspraak vervalt als men over deze periode of een deel daarvan al een (overh.eids)pensioen ont vangt of gaat ontvangen. Indien de ex-militair reeds is overleden, kan de weduwe in sommige gevallen aanspraak maken op (een deel van) deze uitkering. Militairen die uitsluitend bij het KNIL hebben gediend, komen voor de eenmalige uitkering niet in aanmer king. Indien u voor deze uitkering in aanmerking komt, kunt u onderstaande ant woordcoupon invullen en deze voldoende gefrankeerd, sturen naar: MINISTERIE VAN DEFENSIE DIENST ZORG POSTAKTIEVE MILITAIREN (DZPM) BUREAU DU/PROJECT ƒ7.500,- MAATREGEL POSTBUS 4490 6401 CZ HEERLEN Als u reeds een aanvraag heeft ingediend, hoeft u deze coupon niet te sturen. De Amsterdamse politie heeft gisteren op de Albert Cuijpmarkt een mobiel 'post huis' officieel in gebruik genomen in de strijd tegen de massale zakkenrollerij op de markt. Tijdens een aanloopperiode bleek het 'posthuis' zeer effectief: het aan tal aangiften daalde met de helft. Het uni form bewees bovendien zijn afschrikwek kende kracht: agenten in uniform waren dubbel zo efficiënt als hun collega's in burger. Vorig jaar reed het nu geel-wit gespoten bouwwerk op wielen nog op de weg. De wagen werd voor een ton omgebouwd en voorzien van communicatie-apparatuur. Toen de Amsterdamse korpschef E. Nord- holt hem gisteren als posthuis in gebruik stelde, kon hij bogen op succesvolle resul taten in de strijd tegen de zakkenrollerij. Het aantal aangiften van diefstal op de markt is gedaald van 150 per maand vorig jaar tot 75 vorige maand, op het conto te brengen van slechts drie geüniformeerde agenten. Het posthuis wordt 's morgens om 11 uur naar de Albert Cuijp bij de kruising met de Ferdinand Bolstraat gereden en na de bezoekerspiek om 16 uur weggehaald. Via de Bolstraat passeert het leeuwedeel van de 120.000 dagelijkse bezoekers. Elke zomer heeft Amsterdam te kampen met honderden professionele zakkenrollers voornamelijk uit Zuid-Amerika, die op de honderdduizenden dagjesmensen en toe risten afkomen. De Albert Cuijpmarkt is - met het Centraal Station, de Dam, het Leidseplein en de Wallen - een van hun meest geliefde werkterreinen vanwege de onoverzichtelijke mensenmassa's. Nadat uitgebreide waarschuwingscam pagnes, onder meer met verklede politie agenten en wegbrede spandoeken 'Bewa re of pickpockets', onvoldoende bleken, werd in 1990 voor het eerst begonnen met een gerichte anti-zakkenrollersaanpak op de Albert Cuijp. Initiatiefnemer E. Biginski, hoofdagent van de gemeentepolitie Amsterdam: .Aanvankelijk lieten we de zakkenrollers oppakken door rechercheurs in burger, maar we moesten het experiment afgelas ten, omdat het te veel mankracht kostte. Vorig jaar deden we niks en steeg ook het aantal aangiften weer tot 150 per maand. Tot onze verrassing bleken we een halve ring van het aantal aangiften te kunnen halen met de helft van het aantal mensen, door ze in uniform te laten rondlopen. De laatste cijfers wijzen erop dat het nog ver der omlaag gaat, richting 50. Simpel maar Dader aanslagen Den Haag gepakt HAARLEM JANINE BOSMA Aanvraag eenmalige uitkering langdurige militaire dienst Naam: Voorletters: Indien weduwe aanvraagt, meisjesnaam: Adres: Postcode/woonplaats: Geboortedatum militair: Geboorteplaats militair: Registratie- of marinenummer (indien bekend): ">*ol VERVOLG VOORPAGINA Als iedereen marken koopt, ont staat er een schaarste en dat stuwt de koers omhoog. De gul den, binnen het EMS gekoppeld aan de mark, kan de waarde van de mark dan alleen volgen als ook De Nederlandsche Bank de renteverhoging toepast. Alle protesten van minister Kok ten spijt, was De Neder landsche Bank (DNB) vermoe delijk de Bundesbank gevolgd in een verhoging van de Lom bardrente. Woordvoerder Groothoff: „Minister Kok kan wel willen, maar DNB is onaf hankelijk en heeft bovendien tót taak de koers van de gulden te bewaken." De stap van de bank om de rente op speciale beleningen met 0,2 procent te verhogen, is al bedoeld om de koers van de gulden te versterken. De rente op speciale beleningen is de rente die DNB berekent aan banken voor zeer kortlopende leningen. Normaal heeft DNB zo'n 4 miljard gulden voor de gewone banken beschikbaar om te le nen. De banken betalen daar voor de relatief lage voor- schotrente Aan die 4 miljard hebben de banken echter niet genoeg. Daarom geeft DNB ze ook nog de mogelijkheid om wat extra's van DNB te lenen: de speciale beleningen. Voor het recht om op zulke speciale bele ningen in te tekenen moeten de banken echter een wat hogere rente betalen. Vandaag kunnen de banken alweer intekenen op een speciale belening. DNB verwacht dat de verho ging van het rentetarief voor de speciale beleningen zal leiden tot een tijdelijke 'schaarste' aan guldens. De hogere rente voor speciale beleningen zal auto matisch leiden tot een hogere geldmarktrente waardoor het aantrekkelijker wordt in guldens te beleggen. En doordat beleg gers guldens gaan opkopen, drijven ze de koers van die munt omhoog. Groothoff: „Dat is ons inziens noodzakelijk om dat de gulden de afgelopen we ken als het ware terrein heeft verloren doordat de belangrijk ste Europese munt, de mark, sterker is geworden, zonder dat de gulden in waarde is toegeno- De stap van de Duitse Bun desbank om het disconto te ver hogen, wordt algemeen gezien als een waarschuwing van de bank aan de regering in Bonn om niet te veel geld meer in omloop te brengen: dat wakkert namelijk de inflatie (geldont waarding) aan. In reactie op de renteverhoging daalde de dollar vanmorgen met een halve cent naar 1,66 gulden. DEN HAAG ANP De politie van Den Haag heeft gistermiddag een 35-jarige Ha- fenaar opgepakt die heeft be- end vijf aanslagen met explo sieven te hebben gepleegd op gebouwen van buitenlanders. De politie kwam de man op het spoor door een vergelijking van vingerafdrukken op diverse explosieven. De laatste bom werd vorige week vrijdag bij een intercultureel festival in Den Haag onschadelijk gemaakt. De man heeft bekend ook bommen te hebben geplaatst bij een mi grantenwerkwinkel, een Hin- doestaans opleidingscentrum en de Migranten Omroep Stich ting en een Egyptische grill- room in Den Haag. De man zegt dat hij niet is aangesloten bij een rechts-extremistische organisatie, maar dat hij wel een hekel heeft aan buitenlan ders. JAKARTA/BRUSSEL ANP-IPS De vier particuliere Nederland se ontwikkelingsorganisaties Novib, Cebemo, ICCO en Hivos kunnen waarschijnlijk financië le hulp blijven verlenen aan Indonesië. Die kans is groter ge worden nu de Indonesische mi nister van binnenlandse zaken Rudini zich daarover gisteren positief heeft uitgelaten. Nadat Jakarta in maart de ontwikkelingsrelatie met Neder land verbrak, bleef steeds on duidelijk of deze vorm van fi nanciering mocht doorgaan. Dit jaar financieren de organisaties voor ongeveer twintig miljoen gulden projecten in Indonesië. Het wachten is nu nog op de goedkeuring van de minister van planning, Saleh Afiff, die op dit moment op vakantie is. Van hem is bekend dat hij vindt dat zijn collega Rudini de beslissing moet nemen over het geld van de medefinancierings-organisa- ties. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken, die morgen een gesprek heeft met president Suharto, heeft gisteren in Jakar ta een lans gebroken voor be houd van de terugkeerregeling voor Molukkers die in Neder land wonen. Hij deed dat in een gesprek met zijn Indonesische ambtgenoot Ali Alatas en de van oorsprong Molukse generaal B. Muskita. De regeling maakt het onder meer mogelijk dat jonge werk loze Molukkers uit Nederland voor een half jaar werkervaring kunnen opdoen in Indonesië of de"Molukse eilanden. Daarnaast kunnen gepensioneerde Moluk kers met behoud van hun AOW terug naar hun geboorte-eiland. Met deze regelingen is dit jaar geld van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking ge moeid. Daarom staan ze ter dis cussie. Gisteren begon in Parijs een vergadering van een internatio naal consortium van vijftien landen en bankinstellingen on der leiding van de Wereldbank. Het consortium, de opvolger van de Intergouvernementele Groep voor hulp aan Indonesië (IGGI), zal waarschijnlijk beslis sen volgend jaar 8 miljard gul den ontwikkelingshulp aan Indonesië te besteden. CDA weer in slag met Simons den haag gpdder te zijn van Simons' voorstel om het inkomen een rol te laten spelen bij de hoogte van de ei gen bijdrage in voorzieningen van de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ). Si mons wil nu ook bij langdurige en intensieve verpleging en ver zorging thuis of in inrichtingen een eigen bijdrage van patiën ten vragen als zij een bepaald inkomen hebben. Dat moet 135 miljoen gulden opleveren. Evenals het CDA is ook de WD daar tegen. De PvdA, Simons' eigen partij, niet Als staatssecretaris Simons van WVC vasthoudt aan een vermo genstoets voor bepaalde voor zieningen, dan dreigt het CDA zijn plannen voor de basisver zekering gezondheidszorg (plan-Simons) te torpederen. De staatssecretaris dreigde on langs met aftreden als het CDA zijn plan niet onvoorwaardelijk steunt. Het conflict is hiermee weer op de spits gedreven. CDA-woordvoerder Tuinstra verklaarde gisteren tegenstan-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3