Fokker is spekkoper met DAS A-overeenkomst VERDER NOG WENSEN? anno Feiten ^Meningen P« Tsjecho-Slowakije nog steeds zonder president VRIJDAG 17 JUL11992 2 Volgens financiële topmensen maakt minister zich ten onrechte zorgen Hij zou niet graag de verantwoordelijkheid hebben voor het eventueel afketsen van de overname van Fokker door Deutsche Aerospace (DASA). Volgens Rennie Hendrik- sen, de financiële man in de raad van bestuur van Fok ker, is de deal met DASA een uitgelezen kans voor Fok ker. De toekomst van de vliegtuigbouw in Nederland wordt hiermee veiliggesteld. Zijn DASA-collega Manfred Bischoff meent dat de Nederlandse regering meer ver trouwen moet hebben in de top van Fokker. De overheid moet niet te veel van Fokker en DASA vragen. Hij zegt dat hij Fokker niet wil overnemen om de boel te vernieti gen. Wij zijn zakenmensen. Willen wij geld verdienen, dan is samenwerking onontkoombaar. F. Hendriksen, de financiële man van Fokker. foto anp Aan de samenwerking met DASA houdt Fokker veel werk over. I.f Itó I foto united photos de boer poppe de boer AMSTERDAM BILL MEYER Bischoff en Hendriksen voeren de onderhandelingen met de overheid over de overname. Mi nister/Vndriessen (economische zaken) heeft een aantal barrica des opgeworpen en dat maakt de beoogde samenwerking tus sen beide vliegtuigbouwers er niet makkelijker op. Andriessen is, net als de bonden en de werknemers, bang voor uitver koop van Fokker aan de Duit sers. Hij eist meer garanties voor het behoud van het com plete karakter van de Neder landse vliegtuigindustrie. Een onterechte zorg, aldus de twee topmensen van Fokker en DA SA. Misverstanden Bischoff meent dat er veel mis verstanden heersen over de be oogde deal met Fokker. Fokker krijgt volgens hem tot in lengte van jaren de leidende rol bij de ontwikkeling, produktie en ver koop van straalvliegtuigen met 65 tot 130 stoelen. Daarmee krijgt Fokker 75 procent van die markt in handen. DASA ziet af van haar aanspraken op die lei dende rol. En dat is volgens Bischoff niet niks. DASA zet bo vendien zijn plannen voor een eigen vliegtuig, de Regioliner, in de ijskast. De Duitsers krijgen daarvoor het industrieel leider schap van de nieuwe onderne ming. Fokker moet daarom wel onderdeel uitmaken van DASA. Bischoff benadrukt dat het in de gesprekken niet over de huidige vliegtuigprojecten van Fokker gaat. Over de Fokker 100 en Fokker 70 praten wij in prakti sche, niet in strategische zin. Wij kijken naardelangeter mijn. Voor het jaar 2000 zal voor Fokker concreet niet zo veel veranderen. Pas bij de op volger van de Fokker 100, de nieuwe Regioliner, krijgt de sa menwerking in een Europees consortium echt vorm, zo zegt Bischoff. Fokker zal als leidende onder neming de Duitsers moeten vertellen hoe dat vliegtuig er uit moet zien, hoe je hem het beste kunt verkopen en wie wat moet doen. Management, marketing, verkoop, onderhoud, het zijn al lemaal zaken die Fokker contro leert. Fokker zal ons ook vertel len of er behoefte is aan een Fokker 130 of niet, aldus de DA- SA-topman. Meer werk Hendriksen en Bischoff knikken voortdurend instemmend naar elkaar. Zij zijn er allang uit. Om aan de wensen van de overheid tegemoet te komen, zijn deze week in het contract nadere af spraken gemaakt over de toe komstige werkverdeling tussen Fokker, DASA en andere part ners. Volgens Hendriksen haalt Fokker meer werk binnen aan toekomstige vliegtuigen, dan er nu voor de Fokker 100 is. De werkverdeling gebeurt namelijk op grond van het belang van ie dere partner in de nieuwe on derneming (voor Fokker is dat 49 procent) en de hoogte van het bedrag aan ontwikkelings geld dat de betrokken overhe den ter beschikking stellen. Nu is Fokker verantwoordelijk voor 43 procent van de toegevoegde waarde aan de Fokker 100. Bij de Regioliner (gepland voor eind jaren negentig) kan dat werkaandeel uitgroeien tot 49 procent. De consequentie is wel, dat bij voorbeeld het Noordierse Short Brothers niet langer de vleugels voor de opvolger van de Fokker 100 zal bouwen. Dat doet ver moedelijk DASA, Het Franse Aérospatiale of het Italiaanse Alenia. Die worden namelijk, als het aan Bischoff en Hendriksen ligt, meteen bij de deal betrok ken. Zij mogen zelfs hun hand tekening onder het contract zet ten, mits zij onvoorwaardelijk accepteren wat er nu op tafel ligt. De Fransen en Italianen krijgen in dat geval via DASA in direct een minderheidsbelang in Fokker. Onzakelijk Hendriksen en Bischoff zeggen begrip te hebben voor de voor zichtige opstelling van de Ne derlandse overheid. Maar ze hebben ook kritiek. De verwar ring over het ontbreken van ga ranties voor Fokker in het con tract, berust op de onzakelijke opstelling van overheden in het algemeen, menen ze. Want om de samenwerking in een nieuw Europees consortium succesvol te laten zijn, moet er wel vol gens zakelijke principes worden gewerkt. Dat betekent dat DASA en Fokker zich niet op allerlei garanties kunnen laten vastleg gen, wanneer de markt anders dicteert. Als de dollar morgen een gulden waard is, verkeren we in grote problemen. Als de dollar drie gulden waard wordt, kunnen wij gaan relaxen in Bermuda, grapt Bischoff. We weten het echter niet. Daarom moeten we soepel op veranderingen kun nen inspelen. Niet vastgeketend aan allerlei bindende afspraken. We worden partners, geen con currenten. Als in de toekomst mocht blijken dat economische en financiële overwegingen no pen tot verplaatsing van bij voorbeeld de eindlijn, dan kun je die moeilijk negeren. Boven dien houdt zo'n clausule bij ie dereen de druk op de ketel om zo efficiënt mogelijk te werken. Want daar draait alles om, zegt Bischoff. Vruchtbare samenwerking is een kwestie van geven en ne men. Er is daarom nog een li- BUDAPEST RUNA HELLINCA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Tsjecho-Slowakije zit nog steeds zonder president. Miroslav Sla- dek, de extreem-rechtse kandi daat van de Tsjechische Repu blikeinse Partij, slaagde er giste ren voor de tweede achtereen volgende dag niet in genoeg af gevaardigden achter zich te krij gen. Sladek is daarmee van het toneel verdwenen, want aan meer dan twee op elkaar vol gende stemrondes kan een kan didaat niet meedoen. Het is al de tweede keer dat de verkiezing van een president op niets uitloopt. Veertien dagen geleden kreeg Vaclav Havel te weinig stemmen, doordat de Slowaakse afgevaardigden het massaal lieten afweten en door dat ook de Tsjechische commu nisten tegen hem stemden. In principe zou het parlement over twee weken opnieuw over een presidentskandidaat moe ten stemmen. In dat geval kan Vaclav Havel zich opnieuw kan didaat stellen. Maar zover komt het waarschijnlijk niet. In het parlement ligt een voorstel om de zittingen tot na de zomer op te schorten om zo een zinloze herhaling van de stemprocedu- re te voorkomen. Het staat met de huidige sa menstelling van het parlement wel vast dat geen enkele kandi daat voldoende stemmen krijgt. Ook Havel zou het de tweede keer zeker niet halen. Niets wijst er immers op dat de Slowaakse afgevaardigden die vorige keer tegen hem stemden, inmiddels hun standpunt hebben gewij zigd. De toneelschrijver/politicus heeft laten weten dat hij wel voelt voor het ambt van presi dent van de Tsjechische repu bliek, zodra die een zelfstandige staat is geworden. Voorwaarde miet aan de concessies die Fok ker en DASA aan de overheid kunnen doen. Wil je met een groep partners een winstgevend consortium van de grond tillen, dan kan niet iedereen helemaal zichzelf blijven. Het gaat om de synergie. Anders heeft samen werking geen enkel voordeel. Maar het uitgangspunt blijft, zo stelt Bischoff nadrukkelijk, dat de assemblage van alle huidige en toekomstige vliegtuigen op Schiphol blijft. Daar is het appa raat, de kennis en de ervaring. Dat ga ik toch niet vernietigen voor Havel is wel dat het geen puur ceremoniële functie wordt. En daarin krijgt hij zijn zin. Premier Vaclav Waus heeft het Tsjechische parlement maandag gevraagd een grond wet op te stellen waarin de pre sident een behoorlijke rol krijgt toebedeeld. om elders tegen verlies vliegtui gen te bouwen.? Vertrouwen Bischoff en Hendriksen hebben er nog altijd het volste vertrou wen dat men er met de over heid uit komt. Maar de overheid moet niet overvragen, zo waar schuwen ze. De overheidscom missaris krijgt nu vetorrecht. Dat is volgens beide topmensen een unicum. Maar de overheid mag zich niet tot in lengte van jaren met de onderneming be moeien, menen ze. Het belang Niemand in Praag maakt zich overigens echt zorgen over de mislukte presidentsverkiezin gen. Havel kan volgens de grondwet tot 5 oktober aanblij ven en de splitsing tussen het Tsjechische en het Slowaakse deel verloopt in zo'n ijltempo dat daarna waarschijnlijk heie van Fokker is al goed verzekerd, omdat er voor belangrijke be sluiten een gekwalificeerde meerderheid in de nieuwe raad van commissarissen nodig is. Fokker krijgt drie commissaris sen, de overheid één en DASA, Aérospatiale en Alenia samen vijf. Voor echt belangrijke be- sluiten is een meerderheid van j zeven nodig. Bischoff begrijpt niet waarom premier Lubbers niet meer ver trouwen in Fokker toont. Ook zonder vetorecht heeft de Ne derlandse overheid nog veel te zeggen. De regering mag het contract mede ondertekenen en wordt daarmee partij. Dat ver schaft Den Haag voor altijd de mogelijkheid juridische stappen te ondernemen als zij meent dat afspraken worden geschon den. Overheden stellen zich onzakelijk op Bischoff vindt verder dat de overheid veel eist zonder daar iets tegenover te stellen. Er is van Den Haag nog geen enkele toezegging dat de 1,5 miljard gulden overheidskredieten via het Nederlands Instituut voor Lucht- en Ruimtevaart ook ter i beschikking komen van de nieuwe onderneming. Bischoff zegt dat hij thuis te horen krijgt dat hij tot het einde der tijden de leidende rol aan Fokker heeft weggegeven, zonder daar veel voor terug te krijgen. Geen alternatieven Ondanks alle strubbelingen zijn zowel Foker als DASA er nog steeds van overtuigd dat ze voor elkaar geschapen zijn. Alterna tieven zijn er niet, behalve dan dat ze elkaar kapot concurreren. Zonder partner is Fokker verlo ren. Dat moet de regering zich beter realiseren. Fokker en DASA hopen er maandag met de overheid uit te komen. Er is haast geboden, want de Fokker 70 moet de markt op. Over de toekomst van de Fokker 50 willen de twee he ren weinig zeggen. Maar in een nieuwe onderneming met de Fransen en Italianen, die een concurrerend vliegtuig (ATR 42) i bouwen, is er volgens Bischoff plaats voor de Fokker 50. Sa men zullen we moeten kijken hoe we tot een gemeenschap- pelijkturboprop-programma kunnen komen. maal geen staatshoofd nodig is voor heel het huidige Tsjecho- slbwakije. Vandaag zal het Slowaakse par lement vrijwel zeker de soeve reiniteitsverklaringgoedkeuren. Dat betekent niet dat beide re publieken vanaf dat moment gesplitst zijn, maar het is een nieuw stapje in het opdelings proces. Op 30 september moe ten alle beslissende stappen daarvoor definitief zijn geno men. De uiteindelijke datum van de splitsing staat nog niet vast, maar na die datum stelt 'Tsjecho-Slowakije' als staat fei telijk niets meer voor. Vanaf dat moment moeten alleen nog praktische zaken worden gere geld. Dat zijn er heel wat en er zijn ook nog genoeg punten waarop de boedelscheiding kan vastlo pen. Te denken valt aan bedrij ven die in beide delen van Tsjecho-Slowakije vestigingen hebben, aan het vraagstuk van het staatsburgerschap van Slo- waken in het Tsjechische lands deel en omgekeerd en om het verdelen van de financiële mid delen. Vooral dat laatste kan nog een belangrijk knelpunt worden. Slowakije kan zichzelf op dit moment financieel niet bedrui pen en het krijgt zijn begroting alleen sluitend dankzij steun uit het Tsjechische deel. De Slo waakse premier Vladimir Meci- ar hoopt in ieder geval ook voor 1993 een steunbijdrage in de wacht te slepen. Vooral vanwe ge de financiën is het maar de vraag of hij Slowakije ook echt helemaal onafhankelijk zal ma ken van het Tsjechische lands deel. Meer zeggenschap in ei gen huis, daar gaat het de Slo- waken om, en totale onafhanke lijkheid is daarvoor waarschijn lijk niet eens nodig. TOERENTSLLER METALLIC LAK MEEGESPOTEN BUMPERS LUXE BEKLEDING MBEOESPOTEN SPIEGELS BREDE BANDEN LICHTMETALEN VELGEN Zoals u ziet is de Fiat Tempra Skyline (ƒ31.750,-) naast standaard stuurbekrachtiging en een ruim interieur, voorzien van alle denkbare accessoires. En het mooiste is: u betaalt Pri)» lod BTW. cd kosten rijkUir maken. Wijtijinfen voorbehouden Bel w hiervoor slechts 1.000,- in plaats van 5.500,-. Kom dus snel een proefrit maken. Dan ontdekt u 't zelf, de Fiat Tempra Skyline laat niets te wensen over. it dealer 06-0998880 ÉÉN BROK TEMPERAMENT foto epa De Russische president, Jeltsin, heeft zijn Tsjechoslowaakse collega Ha vel gisteren de twee beruchte „uitnodigingsbrieven" gestuurd, die als voorwendsel werden gebruikt om in augustus 1968 met Warschaupact- troepen het democratisch experiment in Tsjecho-Slowakije plat te wal sen. Havel (op de foto met de zending uit Moskou) heeft dat gisteren in Praag verklaard. De brieven waren in een archief opgeslagen met de vermelding 'Nooit openmaken', aldus Havel. De eerste brief was geadresseerd aan de toenmalige Sovjet-leider Leonid Brezjnev en is ondertekend door de Praagse communistische lei ders Alois Indra, Drahomir Kolder, Oldrich Svestka, Antonin Kapek en Vasil Bilak. De Tsjechoslowaakse leiders van de 'normalisering' (1969- 1989) hebben altijd ontkend dat zo'n brief zou zijn geschreven. Gisteren zei Bilak, de enige ondertekenaar die nog leeft, dat het mogelijk om een vervalsing gaat In deze brief werd Brezjnev om hulp gevraagd „met alle middelen waar over u beschikt" omdat het „beginsel van het socialisme in gevaar is" en „de rechtse krachten in Tsjecho-Slowakije omstandigheden hebben geschapen die gunstig zijn voor een contra-revolutionaire staatsgreep". Het tweede document is een persoonlijke brief van Antonin Kapek aan Brezjnev met dezelfde strekking als de eerste.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2