Leidsch Dagblad PARKET Air Holland dreigt met 'oorlog' OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING Race naar Witte Huis weer ouderwetse tweestrijd Stadhuis op stelten LESTELLA GG GD A'dam wü AIDS-vaccin testen Halfnaakte man gepakt in Buckingham Palace Italië geschokt door aanhouding Ligresti VRIJDAG 17 JULI 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39905 LOSSE NUMMERS 1,50 Met de tractor yt o Een voettocht van I 3 een Noordwijker naar Sevilla met ezels ein digt in een voettocht naar Sevilla met de tractor. Duinbehoud fel tegen strandrace in natuurgebied leiden/hoek van holland De Stichting Duinbehoud is verbolgen over het feit dat bur gemeester Peper van Rotterdam toestemming heeft gegeven aan Veronica om de strandrace bij Hoek van Holland te houden. Volgens de stichting staat het gebied op de nominatie om te worden aangewezen als Be schermd Natuurmonument. De motorraces worden ge houden in de Dixhoorndriehoek waar voor kwelders en schorren kenmerkende plantengroei is ontstaan. Dat is, zo zegt de stichting, uniek voor het Hol landsevasteland. De gemeente Den Haag gaf niet langer toestemming het evenement op het Schevening- se strand te houden in verband met de grote overlast. De in Lei den gevestigde stichting is van plan de schade die de race aan richt op te nemen en overweegt een schadeclaim in te dienen. leiden Het Stalker Stilt Theatre zette gisteravond het Stadhuisplein letterlijk op stelten. In het kader van de Leidse Lakenfeesten gaven de da mes en heren een bizarre, maar indrukwekkende impressie van 'The Toycart'. Pagina 16: Indrukwekkend straattheater, foto loek zuyderduin Duinwandeling Fischer in beroep yi f? Bioloog De Bruijn: yi q De Katwijkse I IJ "We gaan van- I O zwemmer Christian avond eens lekker een on- Fischer vecht samen met ginale Leidse hutspot bij een advocaat zijn uitslui- elkaar sprokkelen". ting voor het EK aan. Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 -120221 Middel kan besmetting niet voorkomen amsterdam De Amsterdamse GG GD wil na de zomer een mogelijk vac cin tegen AIDS testen. Het is de bedoeling dat het middel, geleverd door een Ame rikaans bedrijf, wordt getest op mensen die seropositief zijn, dus al besmet met het virus dat tot AIDS kan leiden. Het middel moet hun weerstand verhogen zodat ze niet ziek worden. Het onderzoek wordt geleid door professor R. Coutinho en uitgevoerd in samenwerking met het Academisch Medisch Centrum (AMC) en het Centraal Laboratorium voor de Bloed transfusiedienst. Volgens Coutinho is het over leg over het onderzoek bijna rond, maar is nog wel de goed keuring van diverse instanties nodig. Als de proef doorgaat, is Air Holland overweegt vanaf de zomer van 1994 rechtstreeks vakan- door de concurrentie onmogelijk tiereizen aan de consument te verkopen. Directeur Peter Langendijk w°rdt gemaakt, rest Air Holland niets r anders aldus Langendijk. Hij beweert mondeling overeen- wil buiten de Nederlandse reisorganisaties om tickets aanbieden als zij voor de druk van Martinair en Transavia zwichten om niet met Air stemming te hebben met een reisorga nisatie over de afname van een fors aantal stoelen voor volgend jaar zomer. „De man kwam later met het schaam rood op de kaken vertellen dat hij on mogelijk met ons in zee kon gaan. Zou hij dat doen, dan kreeg hij van Martin air geen stoelen op de verre bestem mingen." Holland te vliegen. schiphol bil! meyer De reisorganisatie Neckermann zou onder zware pressie van Martinair hebben afgezien van vluchten met Air Holland. Langendijk zegt nu plannen in de maak te hebben om met Britse, Duitse en Franse reisorganisaties vakantie pakketen samen te stellen. Die zal Air Holland zelf of via een tussenpersoon gaan verkopen. „Als ons het werken De topman van Air Holland wil de naam van de reisorganisatie niet noe men. Maar volgens de reiswereld gaat het om Neckermann. Commercieel-di- recteur Moerenburg van Neckermann ontkent dat zijn organisatie zich laat chanteren door luchtvaartmaatschap pijen. „Wij hebben goed contact met de drie Nederlandse chartermaat schappijen. Waarom zouden wij Air Holland boycotten als volgend jaar elke Europese luchtvaartmaatschappij van af Schiphol vakantievluchten mag uit voeren." Ook Martinair ontkent met kracht reisorganisaties onder druk te zetten. Volgens Langendijk gaat het overi gens goed met Air Holland. Er wordt nu met vier toestellen veel in opdracht van andere maatschappijen gevlogen. Deze zomer vervoert Air Holland bo vendien zo'n honderdduizend Neder landse vakantiegangers. Voor het Van der Valk-concern vliegt Air Holland wekelijks naar Curasao. Jongen steelt dure BMW holwerd/bedumEen 16-jarige pupil van een internaat in Rekken raakte gistermiddag licht gewond nadat hij met een gestolen BMW uit een bocht vloog. Hij is ingesloten door de politie van Bedum. De jongen maakte deel uit van een groep die op Ame land vakantie hield. Hij ontsnapte aan zijn begeleiders en nam de boot naar Holwerd. Daar stal hij uit een auto de huissleutels van een inwoner van Groningen en nam de BMW met een nieuwwaarde van 110.000 gulden mee. Tijdens het tanken in Be dum schrok de jongen van een toevallig passerende agent. Zon der te betalen spurtte hij weg. Even later werd hij in de geheel vernielde auto aangetroffen. Hij was in een bocht van de weg ge raakt. De politie vermoedt dat de knaap op weg was naar Gro ningen om daar in te breken in de woning, waarvan hij de sleu tel had gestolen. londen gpd Een halfnaakte man is gisteren Buckingham Palace, het ko ninklijk paleis in Londen, bin nengedrongen. Hij klom over de tuinmuur en rende het pa leis binnen. Daar werd hij ech ter binnen een paar minuten gearresteerd. Hoewel koningin Elizabeth thuis was, kwam de 21-jarige indringer niet bij haar in de buurt. De koninklijke vertrek ken zijn voorzien van een extra beveiliging, sinds Michael Fa- gan er tien jaar geleden in slaagde door te dringen tot de slaapkamer van de vorstin. Dat incicent in 1982 bracht de paleiswacht ertoe prikkel draad op de muren te bevesti gen en een alarm-installatie aan te brengen. Toch hebben tallozen gepoogd Fagans in braak na te doen. 1 O TOT 5 O KORTINGEN ...MAAR WEL MET STIJL! BREESTRAAT 142/144 LEIDEN. TEL. 071-133258 Opluchting in EG over stap Bundesbank haarlem janine bosma Het bleef tot het laatste mo ment spannend. Zou de Duitse Bundesbank wel of niet tot een forse renteverhoging besluiten? Ja, luidt het antwoord, maar toch valt het allemaal mee. Er hoeft niet te worden gevreesd voor een verdere ontwrichting van de kwakkelende EG-econo- mieën, waar minister Kok van financiën begin deze week voor waarschuwde. Ongetwijfeld onder druk van alle EG-protesten, besloot de Bundesbank gistermiddag al leen een van haar minst belang rijke rentetarieven, het discon to, met 0,75 procent te verho gen naar 8,75 procent. Het dis conto is onder meer de basis rente voor handelcontracten. De ander centrale banken binnen de EG haalden opge lucht adem en besloten de stap niet te volgen. Sommige lidsta ten, zoals Nederland, stelden andere rentetarieven lichtjes naar boven toe bij. De Neder- landsche Bank (DNB) verhoog de de rente op speciale belenin gen met 0,2 procent naar 9,25 procent, maar die stap was waarschijnlijk ook genomen zonder de Duitse renteverho ging- Waar iedereen doodsbang voor was, gebeurde echter niet: een verhoging van de Lombar drente (nu 9,25 procent), de rente waartegen banken bij de centrale bank geld lenen. In dat geval waren de andere centrale banken van de EG gedwongen geweest datzelfde rentetarief in Nederland heet het promes sedisconto te verhogen om hun munten concurrerend te houden ten opzichte van de D- mark binnen het Europees Mo netair Stelsel (EMS). De Lombard is de zogenoemde bovengrens van de marktrentes. Als die omhoog gaat, schroeven de banken hun andere renteta rieven ook omhoog, waardoor het interessanter wordt in D- marken te beleggen. Je krijgt er immers een hoge rente voor. Pagina 3: DNB wil schaarste in guldens. De 'derde man' staakt de strijd. Teleurgesteld haalden medewerkers van Ross Perot gisteren de posters van de kleine man met de grote oren van de muren. foto afp new york hans de bruun en henk dam correspondenten Bill Clinton heeft afgelopen nacht officieel de strijd om het Amerikaanse presidentschap aan gebonden met president George Bush. Voor tienduizend uitzinnige aanhangers in de Ma dison Square Garden in New York aanvaardden de 45-jarige gouverneur van Arkansas en zijn running-mate, senator Al Gore van Tennessee (44), de nominatie van de Democratische Partij voor de verkiezingen van 3 november. Het wordt een tweestrijd, nadat de Texaanse miljardair Ross Perot gisteren tot ieders verras sing uit de race naar het Witte Huis stapte. Perot, wiens aanhang sterk was geslonken, zei geen been meer in een kandidatuur te zien 'nu Bill Clinton de Democratische Parij nieuw leven heeft ingeblazen'. Net als de Democraten ver zette Perot zich vooral tegen het beleid van de regering Bush. Clinton aanvaardde zijn nominatie met een toespraak van bijna een uur. De rede was soms opwindend, maar te vaak langdradig. Clinton pleitte voor ondernemerschap, maar ook voor het herstel van 'familiewaarden'. Hij maakte duidelijk 'de vergeten middenklasse', die tijdens twaalf jaar Republikeins bewind het meest heeft ingeleverd, te willen ontzien. De lasten moeten gelijker worden verdeeld. Hij sprak zich ook uit voor gelijke rechten voor vrouwen en homoseksuelen en voor het recht van vrouwen om abortus te laten plegen. „Ik ben niet voor abortus, maar voor een vrije keuze." Clinton hekelde het economisch beleid van Bush, maar gaf niet concreet aan hoe hij dat wil veranderen. Perot maakte zijn verrassende besluit de race naar het Witte Huis te staken gisteren bekend tijdens een persconferentie in Dallas. Omringd door vrijwilligers die de afgelopen maanden dag en nacht voor hem hebben gewerkt, zei hij tot de conclusie te zijn gekomen dat hij niet kan winnen. Zowel Bush, die op een visvakantie in Wyo ming is, als Clinton, telefoneerden gisteren meteen met Perot in de hoop hem, en in ieder geval zijn supporters, voor zich te winnen. Bush zei daarna tegen verslaggevers dat hij verwacht dat zijn kansen zullen stijgen nu Perot zich heeft teruggetrokken. Clinton kan moed putter uit Perots compli ment dat hij de Democratische Partij nieuw le ven heeft ingeblazen. Dat Perot heeft afgehaak is overigens ook anderszins niet slecht. Het be wijst dat je ook in de VS een presidentschap niei kunt kopen, dat kritiek zonder oplossingen de kiezers niet overtuigt. Het heeft bovendien de verkiezingsstrijd glashelder gemaakt: het gaat om Bush of Clinton. dat de eerste met een AIDS-vac cin in Europa. In de Verenigde Staten is pas geleden een onderzoek begon nen naar de werking van het middel. Verwacht wordt dat tij dens het Internationale A1DS- congres, dat zondag in de Am sterdamse RAI begint, meer be kend wordt over de resultaten van dat onderzoek. Omdat niet zeker is dat het medicijn geen schadelijke bij effecten heeft, is gekozen voor seropositieve proefpersonen en niet voor gezonde mensen. Onlangs werd ook duidelijk dat bij de besmetting met AIDS slechts een enkele variant van het virus wordt overgedragen. Pas na ongeveer een jaar komen er heel veel verschillende vari anten bij. Die breken successie velijk het afweersysteem af, waardoor de patiënt uiteindelijk sterft. Vooral vanwege de vele vari anten is het zo moeilijk een me dicijn voor de ziekte te ontwik kelen. Kan het virus worden aangepakt voordat het zich ver menigvuldigt, dan krijgt het niet de kans het afweersysteem af te breken. Viroloog professor J. Gouds mit van het AMC benadrukt dat van genezing van AIDS nooit sprake zal zijn. Het virus blijft immers in het lichaam. HET WOORD IS AAN Evelyn E. Smith Zo gaat het als je wat nieuws ont dekt' iedereen denkt dat je gek bent VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info RTV Show - VANDAAG OOK OVER LEVEN PAGINA 15 HET WEER Weersverwachting van het KNMI voor morgen: Perioden met zon Vannacht mogelijk nog een regen- of onweersbui, minimumtemp rond 14 graden. Overdag peno- den met zon en vrijwel overal droog. Middagtemp. 21-24 gra den. Matige zuidwestelijke wind, kracht 3 a 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. Zestigste arrestatie corruptieschandaal rome eelco van der linden correspondent Het corruptieschandaal in Mi laan heeft gisteren tot een nieu we arrestatie, de zestigste, ge leid. Salvatore Ligresti, presi dent-directeur van de vier na grootste industriële holding van Italië, werd na een lang verhoor gearresteerd. Hij wordt beschul digd van corruptie en grondspe- culatie. Het nieuws is in Italië ingesla gen als een bom. Ligresti is de grootste bouwondernemer van het land en heeft een vooraan staande positie in de Italiaanse financiële wereld. Zijn groep omvat bouwondernemingen, verzekerings- en financierings maatschappijen, grote hotelke tens en zieken- en verzorgings huizen. De groep vertegen woordigt een waarde van 3300 miljard lire, ruim 5 miljard gul den. Ligresti geldt als een van de vijf rijkste personen in Italië. Ligresti heeft de afgelopen twintig jaar zijn stempel ge drukt op vrijwel alle bouwactivi teiten in en rond Milaan. Het is een publiek geheim dat Ligresti uitmuntende relaties onder houdt met de Milanese bestuur ders en met name met leden van de socialistische partij van Bettino Craxi. Meerdere keren is hij ervan verdacht gespeculeerd te hebben met bouwgrond, vooral met betrekking tot de constructie van de Milanese metro en andere grote projec ten. Maar hij is nooit vervolgd. De Siciliaan Ligresti maakte een bliksemcarrière. Hij dankt dit vooral aan zijn vriendschap met een andere Siciliaan, Enri co Cuccia, directeur van de be langrijkste Italiaanse krediet bank, Mediobanca. Deze exclu sieve club, waartoe industriële prinsen als Agnelli en Pirelli ho ren, wordt ook wel de 'goede sa lon' genoemd en heeft als geen ander en soms op discutabe le wijze het economische ge zicht van het land in de afgelo pen decennia bepaald. it betaal ik daarna ITmaand (f 27,80) via automa tische betaling* I Per kwartaal (f80.10) via accept - Naam en voorletters Wubbo Ockels in Delft hoogleraar NOORDWU K/DELFT GPD Postcode Woonplaats Telefoon (i v m controle bezorging) Nummer bank/girorekening Dr. Wubbo Ockels. die op het ogenblik medewerker is van het Europese centrum voor ruimte onderzoek en -technologie Es- tec in Noordwijk, wordt hoogle raar in Delft. Het is een deeltijd baan aan de faculteit lucht vaart- en ruimtevaarttechniek. De 46-jarige Ockels, die in Al melo werd geboren, kreeg na tionale bekendheid nadat nij in 1985 als wetenschappelijk on derzoeker een ruimtevlucht van een week maakte aan boord van het Amerikaanse ruimtevaartuig Spacelab. De leerstoel draagt de naam van het instituut waar hij nu werkt. Ockels volgt prof. ir. H. Stoewer op. Loidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1