'De bridgers zijn de snelle denkers' LEZERSSERVICE Marcel Vink wint overtuigend Sport Fischer neemt een advocaat in de arm Gele en rode kaart bij amateurs BICtïS IN LEIDEN^" VRIJDAG 17 JULM 992 lö Leidse bridger Onno Eskes nciar EK in Parijs In het buitenland wordt altijd met veel ontzag over de Nederlandse topbridgers gesproken. De Leidse bridger Onno Eskes vangt de geluiden vaak op bij internationale ontmoetingen. „Je hoort ze het geregeld zeggen: Hollan ders hebben enorm veel talent, maar het ontbreekt jullie meestal aan een goede wedstrijdmentaliteit". leiden rob van der zanden Misschien moet de zweep er eens over bij de bridgers. Want we schijnen aanleg te hebben voor deze denksport, maar er in de praktijk een beetje te non chalant mee om te springen. Zijn we een landje van salon bridgers? Kaarters die liever lui dan moe zijn. Hobbyisten die in een donkerbruine kroeg de pannen van het dak spelen, maar in het licht van de schijn werpers van de kaart raken? Wellicht komt het omdat in deze sport het speelveld tevens dienst doet als borreltafel. Brid gen is immers een sociale be zigheid en wij Nederlanders we ten het denkspelletje altijd wel een nóg socialer gezicht te ge ven. Biertje erbij, bitterballetje ernaast, en gaan. Onno Eskes mag ook graag een biertje drinken tijdens het spelen, maar volgens hem val len de proporties wel mee en is het ook niet de oorzaak van de kritiek vanuit het buitenland. „Al wordt er zo nu en dan flink gezopen. Maar dat is dan meer in informele kring, niet tijdens officiële wedstrijden. De coach houdt dat trouwens streng in de gaten." „De kritiek uit het buitenland is volgens mij toch serieus be doeld. Het ontbreekt ons aan de juiste instelling tijdens belang rijke wedstrijden. Ook de sa menwerking bij de paren kan beter. Het omgaan met missers van je partner bijvoorbeeld en het optimaliseren van de team geest. Dat kan bij ons inderdaad allemaal beter." Psycholoog Er wordt overigens aan gewerkt. De Nederlandse bridge-selec- ties werken sinds kort met een mentale trainer. Een psycho loog die gesprekken voert met de spelers en een optimale con centratie en samenwerking pro beert te verkrijgen. Eskes weet er alles van. De 24-jarige stu dent informatica zit in de natio nale jeugdselectie tot en met 25 jaar. Vanaf vandaag doet hij, als .lid van de zeskoppige selectie van bondscoach Kees Tam- mens, mee aan het Europese kampioenschap in Parijs. Tien dagen duurt het toer nooi. Dat wordt een zware kluif voor Eskes, die sinds twee jaar serieus bezig is met deze sport die nog volledig op amateurba sis wordt bedreven. Hij zit wel eens van 's middags twee tot 's nachts twaalf in bar 't Keizertje te bridgen met zijn maten. „Dan is het een beetje dollen, blèren en kaarten. Niet echt een training. Ik weet niet hoe ik het zal beleven, maar op de EK spe len we ook van 's ochtends tien tot 's avonds laat. Misschien ben ik na de zesde dag wel doo dop." Spannend Eskes kijkt er niettemin naar uit. „Het is altijd spannend om on bekende tegenstanders te ont moeten. Even het niveau aftas ten en dan lekker spelen. Er doen zo'n dertig landen mee. Ik gok op een plaats tussen vier en zeven. Nederland is toch een behoorlijk bridgeland. Europees horen we bij de beste vijf lan den, in de wereld staan we in de top tien." Zijn partner is de Hagenaar Jean Paul Vis. „We kunnen het goed vinden. Je moet een part nership opbouwen. Het is niet goed om te veel van partner te wisselen," zegt Eskes. Samen Kiptanui ziet af van olympische steeple chase Moses Kiptanui, wereldkam pioen op de 3000 meter steeple chase, heeft zich als gevolg van een knie-blessure teruggetrok ken uit het Kenyaanse team voor de Olympische Spelen. Volgens Isaiah Kiplagat, delega tieleider van Kenya in Barcelo na, is Kiptanui nog niet her steld. De wereldrecordhouder start te woensdagavond wel bij de Grandprixwedstrijden in Nice, waar hij op korte afstand van Paul Bitok tweede werd. Bitok realiseerde bij die gelegenheid de beste seizoentijd van 1992. Na afloop liet Kiptanui zijn chef-de-mission weten, dat hij zich niet honderd procent voel de en zijn plaats afstaat. Volgens Kiplagat hebben de midden- en langeaftandlopers Robert Kibet (800 meter), Willi am Sigei (5.000 meter) en Tho mas Osano (10.000 meter) plaatsgemaakt voor de gerouti neerde krachten Bitok, Paul Ereng en Moses Tanui. Wilfred Kirochi, die in Nice met 3.33,04 de beste seizoentijd op de 1500 meter maakte, werd niet in de olympische afvaardiging opge nomen. Hij leverde zijn presta tie na de tiende juli, die als deadline gold. De vijfvoudige wereldkam pioen op de crosscountry en gouden medaillewinnaar op de 5000 meter in Seoul, John Ngu- gi, en de wereldkampioen op de 800 meter Billy Konchellah be horen ook totde afwezigen in Barcelona. Onno Eskes: „Het ontbreekt ons aan de juiste instelling tijdens belangrijke wedstrijden." met nog twee paren vormt hij de selectie voor de EK voor vier tallen in Parijs. „Je hebt ook de toernooien voor paren. Viertal- lenbridge is eerlijker en in feite het echte bridge. De geluksfac tor speelt er een kleinere rol". Belangstelling Het bridgen mag zich in Neder land in een toenemende be langstelling verheugen. De brid gebond telt zo'n negentigdui zend leden - de meesten zijn re creanten - en wil opstomen naar de 100.000. De vergelijking met de andere populaire denkt- sport, het schaken, dringt zich op. Eskes: „Vele schakers mogen in hun vrije tijd graag bridgen voor de lol. John van der Wiel en Rini Kuijf zijn er dol op. Brid gen is veel mooier dan schaken. Het zijn beide denksporten, maar de bridgers zijn de snelle denkers. Ik zit ook wel eens te schaken, maar dat schiet toch niet op. Dat getuur over dat bord, er gebeurt niks. Bridgen zit vol beweging. Bovendien is bridgen psychologisch interes santer. Je kunt bluffen en je te genstander misleiden door hoog te bieden. Bij schaken kan dat niet, elke zet is zichtbaar." Is een goede bridger, zoals Es kes bijvoorbeeld, intelligent? „Ik vraag het me af', lacht de jeugdintemational. „Denkver mogen en vooral de snelheid van denken liggen hoog bij goe de bridgers. Maar het is toch vooral een kwestie van ervaring en creativiteit. De speelfiguren kennen en weten hoe te hande len, daar gaat het om." „De kick van het bridgen? Dat is de uitdaging om moeilijk spel zo goed mogelijk op te lossen. Perfect bridgen is onmogelijk. Je moet de minste fouten zien te maken, dat is het spelletje." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Hennie de Romijn tekent bij numegen» Hennie de Romijn blijft bij NEC. Gisteren tekende de aanvaller alsnog een contract dat hem voor nog eens een jaar aan de Nijmeegse club bindt. Aanvankelijk weigerde de oud voetballer van Roodenburg in te gaan op de aanbieding van NEC, maar uiteindelijk kwamen beide partijen toch tot overeen stemming. De Romijn begint aan zijn tweede seizoen bij de eer- ste-divisieclub. Daarvoor was hij actief bij Excelsior en Willem II. Lugdunum rekent op veldverlichting leiden Twee velden van de voetbalvereniging Lugdunum wor den komend seizoen 'verlicht'. Het eerste en het derde veld van de derdeklasser zal worden voorzien van een lichtinstallatie. Af gelopen week breide het bestuurde financiële touwtjes aan el kaar. De club wacht nu op een vergunning van de gemeente Lei den, alvorens met de bouw kan worden gestart. Zevende plaats voor Pascal Vergeer monster Pascal Vergeer heeft bij een wielerwedstrijd in Mon ster de zevende plaats bemachtigd. De Warmonder maakte met Leon Rekelhof (Ter Aar) en Femand Warmerdam uit Koudekerk deel uit van een kopgroep van veertien renners, van wie Volen- dammer Aart Vierhouten zich voor Twan Bok en Niels Boogaard de sterkste toonde. Rekelhof (12) en Warmerdam (13) speelden in de finale geen rol van betekenis. Junior Miquel van Kessel (Swift/Casba) blijft het peloton verbazen. Met een vijfde plaats bleef hij zijn clubgenoot André Mohlmann (10) ruim voor. Van der Veer buigt voor Gommer ommen Theo van der Veer is bij een stratenloop in Ommen als tweede geëindigd. De atleet van AV Holland moest alleen Henk Gommer laten voorgaan. Van der Veer legde de tien kilometer af in 30 minuten en 27 seconden, 38 seconden achter de scorebord lotto 6-3 Poule 2: Jan Baan - Paul Damen 5-7 7-6 6-1Marcel Vink - Michael Schermer 6-2 6-2; MEC: Sohail Moussavi - Jack Manuputty 6-3 4- 6 6-3, Danny Lesquillier - Marco Cats 7-6 6-2; MDC; Endema/Gaemers - Graat/Van der Meer 6-1 7-6. De Bueger/Homan - Vonk/Bui|s 3-6 6- L.Colson/Endema - Noom- ion/Timmer 4-6 6-3 7-6, Mei|s/Gaemer< ;r Visscher/Cats 4-6 7-6 6-4 NOORDWIJKERHOUT voetbal Streeketftal Almen - Go Ahead Eagles 1-8(1-3) Doelpunten Eagles: Heering (2), Van Guine (2). Boere (2), Bosvelt, Knippenberg. Toeschou- Sparta Ntjkerk (ra eersteklasser) - FC Twente 2-10 (1-3) Doelpunten Twente De Boer 5. Mulder 3, Pahlplatz, Zwanenberg. (DickvdVee- n/Engelbre WASHINGTON Jl (VSt/3) - Grabb (V a JC 2-2 (1-0) Doelpun- lendam 2-2 (2-1) Doel- wielrennen honkbal HONKBALWEEK o 100 0005100* (52/3) 4 17 RSepuiyeda 2/3) (Ts)) 21 hm in 28f956 2 0-2-1-0 Nederland 3. Mary Joe Fernanda (VSt/3) Phebus (VSt) - 11,49, 4 Padmos (Tsj) 23,15, 5 Jeker (Zw.) 25,79, 6 Roux (Fra) 29,19. 7 Ozola (Let) 33,18.8 Seis (Bel) 34,02, 9. Blochwitz (Dui) 34,90, 10. Stener- sen (Noo) 41,01, 41. Moerenhout 1.50,21, ir (VSt) - Patti O'Reilly (VSt) 7 man (VSt) - Bowes (VSt/8) 7-6 6-3. leiden tim brouwer de koning Christian Fischer Iaat het er niet bij zitten. De vader van de 16- jarige Katwijkse zwemmer die om disciplinaire redenen niet mag deelnemen aan de Europe se jeugdkampioenschappen, heeft voor zijn zoon een advo caat in de arm genomen. Fi scher junior is tijdelijk 'onder gedoken' om alle gebeurtenis sen te verwerken. „Voor ons is het een principe zaak", zegt Fischer senior, die als spreekbuis van zijn zoon fungeert. „Het weekeinde waar in Christian over de schreef zou zijn gegaan, ligt al een week of zeven achter ons. Tot het Ne derlands kampioenschap zijn wij als ouders niet ingelicht. Als het allemaal zo erg was, vind ik dat onbegrijpelijk. Maar eerst wacht ik af wat de advocaat ons adviseert. De zaak is bij hem in goede handen." Cor van den Berg van de werkgroep nationale selecties verklaart waarom Fischer zo laat van zijn straf op de hoogte is gesteld. „Het is ons pas tij dens het eerste weekeinde van de Nederlandse kampioen schappen ter ore gekomen. Christian had zich al geselec teerd voor de Europese jeugd kampioenschappen en moest daarna weer uit de selectie wor den gezet. Daardoor is er zo veel ruchtbaarheid aan deze zaak gegeven. Had hij zich nog niet geselecteerd, dan zou al leen hijzelf hebben geweten waarom hij niet mee mag naar de Europese jeugdkampioen schappen." Wat Fischer tijdens een trai ningskamp in Zeist heeft mis daan, vertelt Van den Berg niet. „Wij hebben met elkaar afge sproken de toedracht niet naar buiten te brengen. Dat zou ze ker niet in het belang van Chris- voorhout/noordwukerhout tian zijn. Het is allemaal niet zo smakelijk. Ik snap dat de men sen nu gaan gissen naar de toe dracht. Dat doen ze dan maar." Vanwege zijn gedrag tijdens het bewuste weekeinde is Fi scher disciplinair gestraft voor het eerstkomende internationa le zwemevenement waarvoor hij namens de KNZB in aan merking komt. Dat zit vader Fi scher hoog. „Als Christian zich heeft misdragen, kan ik begrij pen dat hij wordt gestraft. Maar de manier waarop dat gebeurt, hoeven wij niet te pikken. Zijn vereniging De Zijl/LGB heeft bij mijn weten nog niets onderno men. Daarom heb ik zelf een advocaat in de arm genomen. We hebben toch niets te verlie zen." Dat De Zijl zich helemaal niet met de zaak heeft bemoeid, ontkent Heili Both, voorzitter van de zwemcommissie van de Leidse vereniging. „Voor de uit spraak van de KNZB kwam, hebben wij wel actie onderno men. Maar op het ogenblik zijn leden van onze zwemcommis sie met vakantie. Op de eerst volgende vergadering in augus tus staat dit punt in elk geval op de agenda. Ik geef toe dat dat niets meer uitmaakt voor deel name van Christian aan de EK voor junioren, want die begin nen omstreeks die tijd. Maar hij heeft mij verzekerd, dat hij wel bij zwemmen bij De Zijl/LGB." Ook vader Fischer gelooft niet dat zijn zoon, hoe teleurgesteld hij nu ook is, stopt met wed- strijdzwemmen. „Hij zit nu bij zijn vriendin om stoom af te blazen. Maar ik denk dat hij de training snel weer opvat. Voor welke vereniging hij uitkomt, moet hij zelf weten. Er worden elk jaar namen genoemd, zoals De Dolfijn en Kempvis. Maar als je het precies wilt weten, moet je het hem zelf vragen." Marcel Vink lijkt een voorname voor een finaleplaats bij het tennistoernooi van SW in Voorhout. Gisteren boekte hij zijn tweede overtuigende winstpartij in poule 2 van het mannenenkel B. Michael Schermer moest er met 6-0 6-3 aan gelo ven. Vink moet het in zijn laatste poulewed strijd opnemen tegen Jan Baan die zijn tweede moeizame zege boekte, 5-7 7-6 6-1 tegen Paul Damen. De winnaar van de pou le gaat over naar de eindstrijd. In poule 1 is er nog niets beslist. Henk Janssen won met 6-0 6-3 van Pieter Guyt en staat inmiddels op twee winstpartijen. Guyt heeft één overwinning op zijn naam. Waldo Jansen staat nog met lege handen, terwijl Jack Manuputty nog geen enkele partij heeft gespeeld. Ondertussen gaat Sohail Moussavi ge woon door met winnen. Gisteren versloeg de tennisser Jack Manuputty in C met 6-3 4-6 6-3. Danny Lesquillier bleef de baas over Marco Cats: 7-6 6-2. Bij de vrouwen in C bereikte Carlijn Buys de kwartfinale ten koste van Colinda Vos kuil (6-2 6-1). In het gemengd dubbel C viel er nog een forse verrassing te noteren. Het als tweede geplaatste koppel Evelien Noomen/Martin Hoekstra ging onderuit te gen het duo Lisa Colson/Aito Endema: 7-5 7-5. Bjj het toernooi van De Boekhorst in Noordwijkerhout zijn bij de mannen in B drie van de vier halve finalisten bekend. Benny de Bruin en Patrick Kleian bleken de sterkste van hun poule. In een onderling duel troefde De Bruin gisteren overigens zijn opponent duidelijk af: 6-4 6-0. Ook Roy Mooiman voegde zich bij de laatste vier via een zwaarbevochten zege op Martijn Zand vliet: 7-5 6-4. Carola Geerlings en Ruby Pennings be reikten bij de vrouwen in C als eersten de kruisfinales. Geerlings deed dat overtuigend door in haar laatste partij dezelfde Pennings van de baan te vegen met 6-16-1. sport op tv 15.30-16 45 Sportnet; 16.30-17.00 Did 3: Sport 3 extra; wielren nen (Tour de France). 16.45-17.00 Sportnet: Golf Report. 17.00-18.00 Sportnet: Argentijns voetbal. 17 10-17.15 Did 2: Sport Heute. 18.00-18.30 Sportnet: Autosport: mohster 19.00-20.00 EURO: Wielrennen: Tour de 19 30-20.00 Sportnet. Zeilen: Australia Cup 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 20 00-20.30 Sportnet; World Sports Spe cial 20 00-20.30 EURO. Sportnieuws 20 30-23.30 EURO; Tennis: vanuit Stuttgart. 21.30-23. 22.15-22.30 Ned 3: Studio Sport Jour- 00.00-01.00 Sportnet: Motorsport: speed- 0030-01.00 EURO: Sportnieuws 01 00-02.00 Sportnet Atletiek: vanuit &.00 Sportnet: Volleybal: World 03 00-04 30 Sportnet; Tennis: Open Oos- tenrijk voor vrouwen. 04 .30-05.00 Sportnet; Revs: nieuws van d Snooker tennis ZEtSTgpdschrift van de FIFA duidelijk. Daarnaar verwijzen we ook." De invoering van de gele en rode kaarten in het amateurvoetbal gaat straks waarschijnlijk ook voor de afdelingen gelden. „Ook dat kan tot tot praktische problemen leiden, want zelfs club- scheidsrechters zouden dan gele en rode kaarten moeten geven. Wij hebben het nu op het bordje van het bestuur amateurvoetbal gelegd en ver wachten binnenkort een uitspraak," aldus Rijk- hoek. Hoe dwingend het voorschrift van de FIFA is, blijkt uit het feit dat de term 'gele en rode kaar ten' expliciet en voor het eerst in het reglement (regel 5) is opgenomen. De scheidsrechterscom- missie heeft daarvoor inmiddels een gewijzigde tekst laten samenstellen die in de nieuwe hand leiding voor scheidsrechters verschijnt. Met ingang van komende vrijdag (25 juli) wor den meer spelregelwijzigingen doorgevoerd. De belangrijkste daarvan is de wijziging die het te rugspelen op de doelman straks vrijwel onmoge lijk maakt. Het is de belangrijkste verandering van de voetbalspelregels sinds 1925. De gele en rode kaarten worden op korte termijn ook in het amateurvoetbal in Nederland inge voerd, waarschijnlijk al in het komend seizoen. Dit blijkt uit een advies van de landelijke scheids recht terscommissie van de KNVB aan het bestuur amateurvoetbal. De scheidsrechterscommissie baseert zich hierbij op het feit dat de FIFA de in voering van gele en rode kaarten 'in alle wed strijdklassen' dwingend voorschrijft aan de natio nale voetbalbonden. De invoering van de kaarten, waarmee de scheidsrechter aangeeft dat een speler een officië le waarschuwing krijgt (geel) of uit het veld wordt gestuurd (rood), is binnen de KNVB met betrek king tot het amateurvoetbal al jaren een punt van discussie. Het bestuur amateurvoetbal heeft de invoering al enkele jaren tegengehouden. Volgens KNVB-woordvoerder Bertus Rijkhock is dat nu voorbij. „Het bestuur amateurvoetbal kan het om praktische redenen nog wel enige tijd voor zich uitschuiven, voor ons is het dwingend voor- Zaterdag 25 juli Aanvang voorstellingen: 16.00 en 20.00 uur Zondag 26 juli Aanvang voorstellingen: 13.00 en 16.00 uur Locatie: Terrein Groenoordtiallen Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad ontvangen maar liefst 10,- korting tegen inlevering van deze bon uitsluitend aan de kassa van Circus Sarrasani. Deze bon is geldig voor maximaal 2 personen alleen op zaterdag 25 en zondag 26 juli a.s. De korting is alleen geldig op de volwassenenprijs voor alle rangen, behalve loge. Met deze kortingsbon betaalt u slechts: Parterre 25,- 1e rang 15,- 2e rang 10,- 2311 BG Leiden Tel 071 - 16 14 00 Alphens Dagblad Wilhelminalaan 18 2405 ED Alphen a/d Rijn Tel. 01720 - 73933

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18