Indurain hoeft niet aan te vallen Breukink bevrijd van stress Tour de France Ruzie TVM is gesust af Tur Lino houdt van geel l#-j| TOUR 92 VRIJDAG 17 JUL11992 17 Spanjaard voelt zich sterker dan ooit Normaliter is Dole een rustig Jurastadje, waar het dage lijks leven zo z'n gangetje gaat. Gisteren echter was het er een drukte van belang. De Tourkaravaan hield er pas op de plaats om een dagje bij te komen van anderhalve week slopende arbeid. Maar wat heet rust. Er was volop bedrijvigheid. van een Limburgse vlaai. Een cadeautje, want de hoofdper soon is jarig: 28 geworden. Een leeftijd waarop wielrenners op hun best plegen te zijn. GPD—VERSLAGGEVER Onoverwinnelijk Voor Miguel Indurain geldt dat De meeste oploop ontstond, rond de klok van vier, op de Pla ce Grevy. Daar staat het Grand Hotel Chandioux en dat genoot de eer gastheer te mogen zijn van Miguel Indurain, voor naamste kandidaat om zichzelf zeker. Hij lijkt momenteel op te volgen als Tourwinnaar, overwinnelijk, tot wanhoop Het leidde tot heuse verkeers opstoppingen in Dole en ge drang van bewonderaars voor de vensters van Chandioux, in de hoop een glimp te kunnen opvangen van Het Fenomeen. lastr de heren Bugno, LeMond en Chiappucci. Met de Alpen voor de wielen krijgen zij de laatste kans om Miguel de Grote het snot voor z'n ogen te fietsen. Niets wijst er evenwel op dat de blikvanger van Banesto op bui- Die had, op voorspraak de de gen of barsten staat. Hij zit er, gevangen door drie tv-camera's, ontspannen bij als de vragen op hem mogen wor den afgevuurd. Heeft ook geen afdeling pr 'van de Banesto- ploeg, binnen een persconfe rentie belegd. Dan had Miguel verder die dag tenminste geen e medialui. In de moeite meer zijn zegje, hoe dun zaal op de begane grond had de i inhoud ook, te doen. Mi- kampioen, geflankeerd door guel Indurain is duidelijk ge- zijn ploegleider Echavarri een tolk, plaatsgenomen achter een vierkante tafel, die afgedekt was met een smoezelig wit la ken. Voor hem stond een in drukwekkende batterij micro foons en memorecorders, als ook een taart, die veel weg had roeid in het rollenspel met de heren journalisten. Is geen zwij ger meer, toont meer persoon lijkheid. Maar tot grootspraak laat hij zich niet leiden, heeft respect voor zijn tegenstanders. Hij is klaar om alle eventuele aanval len op zijn positie te beant woorden. Zelf aanvallen zal hij niet doen. Indurain: „Dat hoef ik ook niet en dat is mijn stijl ook niet. Mijn voornaamste zorg is het verdedigen van mijn voorsprong. Ik ben geen Anque- til, geen Merckx en ook geen Hinault, die namen wel initia tief. Maar als dat niet nodig is, waarom zou je het dan wel doen? Zo'n Tour is toch al zwaar genoeg." Tussen de regels door laat hij zich ontvallen dat er eigenlijk maar weinig tegen hem te be ginnen is. Indurain: „Ik voel me sterker dan ooit. Vorig jaar, toen we in de regen naar Morzine gingen, voelde ik me niet echt lekker. Maar mijn laatste zwak ke dag dateert al weer van drie jaar geleden, tijdens een be klimming naar Alpe d'Huez." Sneeuw Twee keer heeft hij dit voorjaar geprobeerd het dak van deze Tour, de 2770 meter hoge Col d'Iseran, die morgen op het programma staat, al trainend te bereiken. Tevergeefs, want sneeuw speelde voor spelbre ker. Uit het lood geslagen door die tegenvaller is hij evenwel niet. „Ik heb de Galibier al wel beklommen en die is niet veel minder hoog. Ach, voor hoge bergen ben ik niet bang. Zeker niet als er nog een flink stuk ge daald moet worden. Anders DOLE ANP Indurain vierde gisteren al een feestje. De Spanjaard v 28. wordt het, wanneer de aan komst bergop is. Zoals Alpe d'Huez, daar kun je je geen ach terstand permitteren. Daar valt niets meer goed te maken. Maar ik ben op alles voorbereid, zelfs op aanvallen in een afdaling. Chiappucci heeft dat ook in de Ronde van Italië geprobeerd." Zonder resultaat overigens, want Miguel Indurain had de hele Italiaanse wielerelite in zijn zak. Gelijk hij nu in Frankrijk de hele wereldtop onder controle lijkt te hebben. Aan zelfvertrou wen mankeert het de boeren zoon uit Villava, een dorpje in de tegen Baskenland gelegene provincie Navarra, hoe dan ook niet. Indurain voelt zich redelijk op zijn gemak. „Ik sta er beter voor dan vorig jaar. Ten eerste ben ik beter geworden en ten tweede ga ik met meer voorsprong de bergen in. Lino (de gele-truiger, red.) even niet meegerekend. Aan de andere kant is het ook weer zo dat er nu meer op mij wordt gelet, waar vorig jaar Le Mond ae te kloppen man was. Dat ervaar ik toch wel als een extra belasting." Waarna het voorstelling is en Miguel nog wel even wat wil zeggen. Hij dankt allen vriende lijk voor de belangstelling en biedt alle aanwezigen een rond je champagne aan. Om te kun nen toasten op zijn verjaardag. Een gebaar dat een warm ap plaus deed opklinken, alsook knallende kurken. Want de obers stonden achter in de zaal al klaar met het kostelijke vocht. Vervolgens liet Indurain zich in de informele sfeer nog een tijdje geduldig, met taart en al, vereeuwigen met opgewonden Spaanse verslaggevers en ande re adepten, waama hij zich ver ontschuldigt en de rust van zijn kamer opzoekt. Er wachten hem nog enkele dagen van zwa re arbeid. Het conflict tussen Skibby en Theunisse is uitgepraat. De vre de is getekend. Althans dat be weerden de betrokkenen giste ren tijdens de rustdag in hotel Primivere te Dole. Volgens Skib by was de affaire vreselijk opge blazen door de media. „Ik ben verkeerd begrepen zei de Deen aanvankelijk. Later gaf hij schoorvoetend toe wel degelijk woensdag in Mulhouse Theunisse alle slechts te hebben toegewenst en zijn kopman tot in de grond van zijn hart te heb ben gehaat. „Ik heb te overhit gereageerd, maar ik was direct na binnenkomst diep ontgoo cheld, boos op mezelf. Ziedend dat ik de derde plaats was kwijt geraakt. In de eerste emotionele reacties ben ik te ver gegaan. Het conflict is uit de wereld." Harmeling Rob Harmeling heeft overigens zijn contract met TVM verlengd. Ook lohan Capiot, die woens dag op weg naar Mulhouse af stapte, tekende bij. Ad Wijn- ands, lan Siemons. Allain Van- denbossche en Jesper Skibby kwamen een verbintenis van een jaar overeen met directeur Ad Bos. Tristan Hoffman kreeg een verbeterde aanbieding. Met de kopmannen Theunis se, Konisjev en Millar wordt na de Ronde van Frankrijk gepraat. TVM heeft de intentie door te gaan met het drietal. Theunisse lonkt nog altijd naar Spanje, Ko nisjev schermt met Italiaanse interesse, alleen Millar heeft tot nu geen woord over een nieuwe ploeg gerept. M- j» x. v zjÉÈSfa mmm dole* Sinds kort is geel de lievelingskleur van Lino. De leider in de Tour trok gisteren met zijn flets een veld van zonnebloemen in. foto»epa kortjes GPD—VERSLAGGEVER In Dole, poort naar de Jura plaats van de wereldberoemde weten schapper Louis Pasteur, waar het peloton genoot van een rustdag, is Erik Breukink weer mens onder de mensen geworden. 's Lands beste wielrenner is bevrijd van de stress, die hem als Tourfavoriet in een ijzeren greep hield. Let wel hield, want in middels is de vaandeldrager van PDM, na 2036 van de 4000 af te leggen kilometers, zonder pardon afgeserveerd als kandidaat winnaar. Dit keer was niet bedorven intrali- pid de boosdoener, maar simpelweg een onverwachte hoeveelheid pap in de benen. Het effect is hetzelfde: weer een seizoen naar de knoppen, want voor Breukink telt maar één wedstrijd, de Tour. Daar stemt hij, gesouffleerd door zijn ploegbaas Gis- bers, zijn hele doen en laten als wielrenner op af. Het fiasco in Luxemburg heeft hem in elk geval wel opgelucht. Breukink gedraagt zich weer als de vriendelijke, beleefde jongen, die hem een zo aimabel imago heeft be zorgd. Daarvan was in de eerste Tourweek in het geheel niets te merken. Integendeel zelfs, hij had zich een abnormale houding aangemeten. Toonde bij het minste of ge ringste irritaties, sloot zich daar waar moge lijk af van de (boze) buitenwereld en stelde zich assertief op tegenover journalisten die, al of niet vrijblijvend, even bij hem kwamen buurten. Zeker, het was even wennen voor hem. Breukink was een talent dat hoopvol werd gekoesterd. Maar er komt een tijd dat belof tes dienen te worden ingelost. Dan wordt de toets der kritiek - niet alleen door pers- Erik Breukink is opgelucht nu zijn kansen op een topnotering in de Tour tot nul zijn geredu ceerd. FOTO ARCHIEF muskieten, maar ook door Jan Publiek - wat steviger beroerd en gaat men nijver speuren naar het hoe en waarom van het al of niet slagen. Hoe doorwrocht en gefundeerd die opinies ook mogen zijn, Erik Breukink vindt het allemaal maar 'gezeur'. Respectloos vooral ook. Hij mijdt hete hangijzers, waar mee journalisten nogal eens willen komen aandragen. Als daar tenminste reden voor En die waren en zijn er de laatste jaren. Als een renner zijn Grote Doel de mist in ziet gaan door een nog nimmer vertoonde medische miskleun, dan roept dat vragen op. Een profsporter, die (mede) dank zij de publiciteit vorstelijk betaald krijgt, behoort zich daar niet aan te onttrekken. De vraag is nu: hoe moet het nu verder met Erik Breukink? Moet hij definitief wor den afgeschreven als potentiële Tourwin naar? Kenners als Wim van Est en Jan Jans sen geloven niet meer in de geboren Gel derlander. Joop Zoetemelk was al hoog en breed afgeschreven als mogelijke Tourwin naar, totdat hij in 1980, op 33-jarige leeftijd, alsnog toesloeg. Zeg nooit nooit dus. Nota bene: Breukink is nog maar 28. Wellicht dat hij er goed aan doet zijn heil ergens anders dan Gisbers te zoeken. Er zullen nog altijd ploegleiders zijn, die den ken met Breukink beter te kunnen scoren dan Gisbers heeft gedaan. De meester van de preparatie, zoals de Eindhovenaar wel eens wordt genoemd, is het spoor blijkbaar bijster geraakt na alle intralipid-ellende. Voorzichtig aan, dan breekt het lijntje niet, is echter zijn (en Gisbers) parool. Nu het met Gisbers niks is geworden, is het de moeite waard een andere aanpak te kiezen. Bijvoorbeeld door eens proberen Parijs-Ni ce te winnen, de Tirreno-Adriatico, de Midi Libre, of de Ronde van Romandië. Of misséhien wel de Ronde van Italië, die meer op zijn maat is gesneden. In vergelij king met La Grande Bouclé minder belang rijk allemaal, maar jongens als Indurain, Bugno, Fignon halen hun neus daar ook niet voor op. Halverwege de 79ste Ronde van Frankrijk heeft Carrera de leiding in het geldklassement. De ploeg van Chiappucci nadert de honderdduizend gulden, om precies te zijn: 99.327,50. Twee de is het Belgische Lotto met 70 mille. ONCE heeft dank zij Zulle bijna 65.000 gulden bij elkaar gepedaleerd. De Nederlandse ploegen moeten het met min der doen. TVM en Panasonic fietsen ieder ongeveer zestig duizend gulden bij elkaar, Buckler 32.000 en PDM 32.000. Het minste verdiende de Co- lombianen van Ryalcao: bijna 3000 gulden. Geld weg, koffer terug. Henk Arts, kwartiermaker van PDM, was sinds maandag een koffer tje met ongeveer drieduizend gulden en al zijn papieren kwijt. Het was van zijn kamer in het Parkhotel in Luxemburg gesto len. Gisteren tijdens de rustdag kreeg hij het bericht dat het kof fertje was teruggevonden. „Het geld was echter verdwenen, maar volgens de politie zaten mijn persoonlijke papieren en bescheiden van de ploeg er nog in. Ik zal blij zijn als ik die terug heb. De laatste dagen was ik se rieus gehandicaptaldus Arts. Claudio Chiappucci is im mens populair bij de suppor ters, zowel in eigen land als daarbuiten. De Italiaan is niet te beroerd om zelfs na een inspan nende etappe alle tijd voor zijn talloze bewonderaars te nemen. Zoals afgelopen woensdag in Mulhouse, waar hij na talloze interviews voor radio en televi sie uitgebreid en blijmoedig handtekeningjagers tevreden stelde. Een Nederlandse ver slaggever turfde dat de pu bliekslieveling in een kwartier tijd 220 keer zijn handtekening zette. En niet plichtmatig, maar met overgave. De journalist stopte met tellen na vijftien mi nuten. „Het was niet meer bij te houden." Rob Harmeling heeft proble men met zijn schoenen. Zijn linkervoet is 3 1/2 centimeter langer dan zijn rechter. De Nij- verdaller heeft in de Ronde van Frankrijk al zijn koersschoenen versleten. Hij heeft inmiddels de goede maat kunnen lenen bij Clas, want in zijn eigen ploeg is niemand met zulke extreme af wijkingen aan de voeten. Stephen Roche wast dagelijks zelf zijn koersbroeken. Hij wil voorkomen dat het zeemvel in de massa beschadigd wordt. „Bovendien blijven bij collectief wassen wel eens zeeprestjes aan het vel kleven. En die veroorza ken irritaties op de huid." De Ronde van Frankrijk is voor Mitchel van der Gaag een welkome afwisseling. De laatste man van Sparta volgt tot en met zondag de Tour als gast van schoonvader Jan Gisbers. Van der Gaag kan in het gunstigste geval tot volgend jaar januari niet in actie komen door een ernstige knieblessure, opgelo pen tijdens de kwalificatiewed strijd van het olympisch team tegen Australië in mei. Op zijn vroegst in september kan hij weer voorzichtig beginnen te trainen. „Als ik geluk heb kan ik na de winterstop weer voetbal len. Maar dan moet alles mee zitten", vertelde het 20-jarige talent. De pijn werd nog verer gerd omdat hij aanbiedingen van onder meer Feyenoord op zak heeft. „Dan maar een jaartje geduld. Ik ben nog jong. Een ramp is het niet. Normaal staat voor deze blessure een jaar." Stephen Roche wil Tourdirec teur Jean-Marie Leblanc voor stellen twee klassementen te maken. Het eerste voor Miguel Indurain, het tweede voor de rest. De Ier liet zich dat merk waardige Idee na de tijdrit in Luxemburg ontvallen. „We rij den nu voor spek en bonen. Het zou geen slechte zaak zijn als Bugno en Chiappucci een ver bond sloten. Maar waarschijn lijk gaan dan alle Spanjaarden in dienst van Indurain rijden." Achthonderdduizend kilome ter heeft een Spaanse journalist in bijna dertig jaar het wielerpe- loton op de hielen gezeten. Francesco Chico Perez van Bi- cisport volgde 28 keer de Vuelta, 25 keer de Giro en is nu bezig aan zijn 28ste Ronde van Frank rijk. Fabio Parra stopt na dit sei zoen met wielrennen. De Co lombiaan heeft dit woensdag in Bogota bekendgemaakt. Parra werd zondag tijdens de etappe Brussel-Valkenburg slachtoffer van een valpartij. „Ik ben 32, het wordt tijd er mee op te hou den", zei Parra. „Ik heb mijn best gedaan, ik kijk met tevre denheid terug op mijn wieler- loopbaan." En de Tour, die slokt alles op. Geen wielerevenement ter we reld zo succesvol als de Grande Boude. Want: de Tour is een soort microscoop, die alles wat zich op en rond twee wielen voortbeweegt honderd-, tot dui zendmaal vergroot. De werke lijkheid heeft geen eigen leven meer. Als Fignon in een Tour du Sud een kleine twee uur kop- werk doet, en dat nog met een overwinning afrondt ook, dan neemt bijna niemand daar nota van. Maar in de Tour de France levert dezelfde actie van de man-van-twee-miljoen de bHciteit. Als er transfergeruchten zijn, dan zijn ze nooit zo ophefma kend als in de Tour 'Heb je het al gehoord - LeMond gaat teke nen voor Sabaru' (Amerikaanse ploeg, die over twee jaar ook naar de Tour wil). En vermeen de ruzies, tussen Theunisse en Skibby, worden uitgesponnen als Griekse drama's (alsof er nooit wat voorvalt binnen een ploeR». TOUR OP TV Vrijdag 17 juli: twaalfde etappe, Dole - Saint-Gervais, 267,5 km. Start 09.00 uur, finish circa 16.40 uur. De langste etappe als opwarmertje voor het zware werk in de Alpen. Een urenlange dagtaak met twee tussensprints en tal van klauterpartijen. Le Mont Salève. na 187 km, is met 1345 meter het hoogste punt in de route (1e cat.). An dere obstakels zijn de Cote de Montaigu (3e cat Cote d'Onoz (3e cat de Cote de Point B (4e cat.), de Cote d'E- challon (2e cat.) en tenslotte de slotklim naar Saint-Ger vais Mont Blanc (3e cat.). 15.30-17.00 19.00-20.00 St. IERVAIS MOÉT-I Megéve mimi Let Settles PTTH Mèraillet BUffl Boerg St. Maurice QS fteeran EJ0 V FRANKRIJK 1 Cenit trend Q sestrièreV Zaterdag 18 juli: dertiende etappe, Saint-Gervais - Sas- there, 254,5 km. Starl 09.00 uur, finish circa 17.50 uur. Opnieuw een hele lange dag met twee tussenspnnts en veel klimmen en dalen. En niet zo zuinig ook, want in deze ht naar het Italiaanse wintersport-oord wordt het dak van Tour, de Col d'Iseran met een hoogte van 2770 meter, be reikt. Het klassement zal ongetwijfeld voor een belanghjk deel worden gemaakt. De Iseran is de eerste berg in deze ronde van de buiten-categorie Daarnaast staan de volgen de beklimmingen op de rol: de Col de Saisies (2e categorie, na 31.5 km), de Col du Cormet de Rosetend (ie categone. na 70 km) en de Col du Mont Cents (1e categone. na 178.5 km).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17