De Polen overleven met Chopin Hollywood in rep en roer om 'Holli Would' Cultuur&Kunst Djouba: beetje mat Indrukwekkend straattheater VRIJDAG 17 JUL11992 16 redactie: cees v 'Tussentijds' bij MAF leiden Lucas de Wit, Henry Verboket en Richard Mayer presen teren onder het motto 'Tussentijds' hun nieuwste kunstwerken in De meelfabriek' oftewel 'Mayer Art Factory' (MAF). De ten toonstelling is zondag 19 juli, om vijf uur te bezichtigen aan de Oosterkerkstraat 18 in Leiden. Charles de Wolff in Utrecht Jan Ekier (79) in Nederland voor masterclasses leiden Een stoet herauten loopt voor een koetsje waarin een 'ko ningin' zit. Herauten met wit ge schminkte gezichten en op hoge stelten. Het Stalker Stilt Theatre is op weg naar het Stadhuisplein waar het 'The Toycart' zal spe len. De figuren lijken inderdaad van speelkaarten te zijn gestapt. Met aanvankelijk statische ge baren komen de houterige stelt lopers langzaam tot leven. De koningin blijkt een vurig slagwerkster te zijn, de drie steltfiguren manoeuvreren alsof er geen lange palen aan hun voeten zitten. Ijzingwekkende toeren maken ze tot vermaak en soms tot ontzetting van het pu bliek. De elementen die het koetsje vormen zijn stuk voor stuk attributen en muziekinstru menten waarmee de groep goo chelt. De bewegingen worden steeds maniakaler, het geroep wordt een angstschreeuw, de muziek ontaardt in schril trom petgeschal. Het getrommel wordt heviger tot een algehele gekte lijkt te ontstaan. Dan is er stilte, de figuren blazen de af tocht. Een bizarre, maar indruk wekkende vorm van straatthea ter. foto loek zuyderduin Overleden Henk van der Molen (1921 -1992) De deze week op 71-jarige leef tijd overleden gitarist, tekst schrijver en componist Henk van der Molen was al enige tijd ziek. De man, die 23 jaar lang het leven deelde met Martine Bijl, noemde zich een vakman 'van de oude stempel'. „Ik heb altijd de behoefte gehad mijn vak te dienen. Mijn ambacht te beoefenen zoals de oude mees ters van de Haagse school hun ambacht beoefenden, zonder meteen te denken aan de kassa. Maar in onze hele artiestencul tuur, een paar uitzonderingen daargelaten, is iedereen maar aan het tellen. Als je zegt dat je van je vak houdt, kijken ze je aan of je gek bent." Henk van der Molen bracht zijn jeugd door in de Amsterdamse jordaan, als zoon van een Frie se vader en een Amsterdamse moeder, die het gezin al vroeg verliet. De jonge Henk groeide op met muziek. Hij had zeer muzikale ooms, kreeg zelf een jaar vioolles, en op zijn veer tiende jaar schonk een tante hem een gitaar. Daarop speelde hij de liedjes na die hij hoorde als hij met zijn vader naar de revue ging. Zijn liefde voor het theater werd daar geboren. Na het doorlopen van de ulo en de kunstnijverheidsschool trad hij in dienst van een textiel - groothandel. Daarnaast gaf hij vioollessen, en begon hij een muziekuitgeverijtje. Na de oorlog was hij vrijwel uit sluitend in de muziek actief. Hij werd een vrij befaamd bassist- /gitarist bij onder meer het Mil- ler-sextet. Ook tekende hij poli tieke prenten voor het Vrije Volk, was muziekarrangeur en tv-regisseur bij de AVRO. In 1967 ontmoette hij de toen 19-jarige Martine Bijl, kort na dat ze door Willem Duys was ontdekt. Na het overlijden van zijn echtgenote trok Van der Molen bij Martine Bijl in. Sindsdien wijdde hij zijn leven aan de muzikale carrière van de zangeres/cabaretière. Hij was haar levenspartner, schreef al haar liedjes en theatershows en begeleidde haar muzikaal tij dens optredens. Voor het liedje 'Het lelijke jonge eendje' naar het verhaal van Christiaan An dersen kreeg Van der Molen in 1076 samen met Martine Bijl en Tony Nolte de Louis Davids Prijs van Conamus. „Ik heb altijd gezegd dat ik aan haar, als een soort erfenis, mijn ervaring en kennis van het vak wilde overdragen", zei hij eens in een interview met De Tijd. Twee jaar geleden verliet Marti ne Bijl de toen 69-jarige Van der Molen. De musicus heeft dit verlies nooit kunnen ver werken. utrfcht» Rond het thema 'Orgelmuziek door de eewen heen' belichten verschillende Nederlandse organisten een aantal as pecten van de fantasie. Dat gebeurt tijdens een serie zaterdag middagconcerten in Utrecht. Op zaterdag 18 juli is het de beurt aan Charles de Wolff, die het orgel van de Domkerk in Utrecht zal bespelen. Aanvang 15.30 uur. Megadeth naar Nederland arnhem» Megadeth, de Amerikaanse Trashgroep die toch melo dieuze muziek maakt, komt naar Nederland. Met hun album 'Countdown to extinction' lijken ze ook in Europa door te bre ken, vandaar een tournee. Megadeth komt op 24 oktober in de Arnhemse Rijnhal. De kaartverkoop begint op zaterdag 5 sep tember. Jan Ekier is zo'n beetje de éminence grise van het vijfde Holland Music Sessions Festival, dat nog tot 31 juli plaatsvindt in Amsterdam, Alkmaar en Bergen. De Poolse jury-voorzitter van het Chopin-concours Warschau is 79 en nog altijd actief als componist en docent aan het con servatorium in Warschau. Ekier geniet van het interna tionale gezelschap muziekstudenten dat daar in het con servatorium masterclasses volgt bij allerlei gelauwerde docenten, en concerten geeft. Zijn vader was pianist en begon hem al op zijn vierde les te ge ven. Twee jaar later gaf hij met zijn twee jaar jongere zusje zijn eerste concert. „Een Mozart-be- werking voor vierhandig pia no." Als Ekier vertelt gaat het natuurlijk over muziek. En on vermijdelijk ook over de veelbe wogen recente Poolse geschie denis die daarin een grote rol speelde. De jaren van vóór de oorlog noemt hij verre van eenvoudig. Afgestudeerd aan het conserva torium, was hij pianist in thea ters en begeleider in dansscho len. In 1937 deed hij mee aan het Chopin-concours. „Die dag verving mijn zusje mij in de dansschool waar ik werkte." De oorlog betekende in 1939 het einde van het vrije muzi kantenleven. „Onder de Duit sers werd het nóg moeilijker om je als musicus staande te hou den. Je speelde in cafés en ver der in het geheim bij mensen thuis, want veel muziek was verboden, bij voorbeeld van Chopin. Misschien omdat Ro bert Schumann ooit eens zei dat de muziek van Chopin is te ver gelijken met kanonnen, verstopt in bloemen." „Inderdaad, met de kracht die uitgaat van zijn muziek heeft het Poolse volk zich altijd staan de kunnen houden. Toen bij voorbeeld in 1944 de opstand in Warschau uitbrak, heb ik in die twee maanden een stuk of der tig concerten gegeven. Voor sol daten, voor burgers en voor de gewonden in het ziekenhuis. En altijd weer vroegen ze Chopin." „Na de oorlog bloeide het muziekleven enorm op. De Philharmonie van Warschau was verwoest, maar we speel den, waar het maar kon en overal zat het vol. Het eerste na oorlogse Chopinconcours speelde zich zelfs in kleine ka mertjes af. Eerlijk gezegd moet ik vaststellen dat het politieke klimaat voor de muziek niet slecht was, anders dan voor an dere kunsten. Het is dan ook moeilijk om in muziek een be paalde socialistische redenering te verpakken." „Nu de vrije markt weer is ontstaan moet ik zeggen dat het voor jonge Poolse musici be paald moeilijk is een carrière op te bouwen. Je moet toch de Jan Ekier werkt al 32 jaar aan de uitgave van het complete werk van Chopin in een zo authentiek mogelijk vorm: „Het is daar echt de hoog ste tijd voor." foto joop boek kans krijgen om naar het bui tenland te gaan en daar een beetje naam te maken. Maar we hebben er geen geld voor, daar om vind je bijvoorbeeld op dit festival geen Poolse studenten." Ekier werkt al 32 jaar aan de uitgave van het complete werk van Chopin in een zo authen tiek mogelijk vorm. „Het is daar echt de hoogste tijd voor. Er zijn in de loop der tijd zo veel noten in allerlei uitgaven geslopen, die hij nooit kan hebben geschre ven en die ook absoluut niet in zijn stijl passen. Ik ga daarvoor terug naar de bron, naar zijn met de hand geschreven ma nuscripten en de door hemzelf verzorgde eerste uitgaven. En dan heb ik nog het liefst de boe ken die Chopin zelf met zijn leerlingen gebruikte. Waarin je zijn eigen notities over de ma nier van uitvoering terugvindt." Ekier geeft geregeld master classes: Duitsland, Frankrijk, Italië, Zuid-Amerika, China en Japan. „Het is me opgevallen dat studenten muziek heel ver schillend interpreteren. Oost- europese musici spelen meer romantisch, met meer expres sie. Westerse pianisten zijn meer virtuoos, met meer gevoel voor het klassieke in de mu ziek." Holland Music Sessions is een alternatief voor de vele moor dende concoursen. Een goede zaak vindt ook Ekier. „Er valt veel te leren en de leerlingen kunnen er concertervaring op doen. Bovendien is de winnaar van een concours niet per se de beste deelnemer. Als er echt een grote musicus uit een concours naar voren komt, dan is dat zui ver toeval. Aan de andere kant is voor het winnen van een con cours een sterk karakter nodig, hetzelfde wat je nodig hebt om een grote carrière als solist op te bouwen. Ook dèn moet je sterk zijn om overeind te blijven." Ekier heeft weinig behoefte om vooruit te kijken. „Ik ben te vreden als ik muziek kan maken en les geven. Daarin is het mijn voornaamste taak de studenten te laten zien dat het gaat om enthousiasme. En dat ze zich spiegelen aan de grootsten uit ons vak, de mensen die hun wortels hebben in de vorige „Ze hebben gek genoeg moei te om de schoonheid van een melodie te laten horen en de klank van de piano tot zijn recht te laten komen. Ze moeten de eenvoud zoeken. Chopin wees daar zelf ook altijd op. Maar misschien is dat een gave die zich ontwikkelt naarmate je ou der wordt. Bovendien is iedere tijd waarin een nieuwe genera tie opgroeit steeds weer anders. Maar hoe dan ook: echte kunst zal uiteindelijk overleven." De openbare masterclasses zang tijdens Holland Music Sessions worden deze week ge geven door Elly Ameling. An dere openbare masterclases worden de komende drie we ken gegeven door onder ande ren Herman Krebbers, William Pleeth. Jan Wijn, John Perry en Jürgen Kussmaul, steeds in het Alkmaars conservatorium. De studenten treden elke avond op om 21.00 uur in de Ruïne- kerk te Bergen. In de Kleine Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw geven jonge talenten recitals op dinsdag, donderdag en zaterdag, om 20.00 uur. De manier waarop filmmaat schappij Paramount reclame maakt voor de deze week in we reldpremière te brengen film Cool World heeft grote op schudding veroorzaakt in Los Angeles. In de bergen boven de filmstad, op de laatste letter van het monument dat de naam Hollywood vormt, heeft een twintig meter hoge, zeer schaars geklede dame plaatsgenomen. Een getekende dame weliswaar, maar toch een die verdacht veel op actrice Kim Basinger lijkt. Omwonenden zien er een seksistische ontheiliging in van dit symbool van de Amerikaans filmindustrie. Cool World is een door Ralph Bakshi vervaardigde filmfanta sie die, enigszins vergelijkbaar met Who Framed Roger Rabbit, animatie combineert met live action. Het gaat over de fanta sieën van een striptekenaar die gekweld wordt door nachtmer ries. In die droomwereld ont moet hij een zelf als stripfiguur ontworpen, wulpse vrouwenfi guur die Holli Would heet, en die de cartoonist verleidend en zijn stoutste dromen werke lijkheid makend poogt te ontsnappen naar de echte we reld. Actrice Kim Basinger speelt Holli Would in menselij ke gedaante, maar leende te vens haar bevallige gestalte en motoriek aan tekenaar Bakshi om de cartoonversie van Holli Would op te baseren. Dat Paramount in adverten ties de film aanprijst onder de slogan 'Holli would if she could! betitelt men vanuit de filmge meenschap als minder smaak vol, maar wat er met het 'Holly wood landmark' is uitgehaald, dat ervaart men als het prostitu eren van een monument. Het is overigens niet de eerste keer dat een film van Ralph Bakshi controverse veroorzaakt. Precies twintig jaar geleden baarde hij groot opzien met zijn filmversie van de door Crumb getekende undergroundstrip Fritz The Cat. Die op een vol wassen publiek mikkende ani matiefilm werd vanwege het ge weld en de gepeperde seks (toen een noviteit voor avond vullende tekenfilms) pornogra fisch genoemd. Fritz The Cat is nog steeds Bakshi's meest be kende film die samen met Heavy Traffic en American Pop werd aangekocht door het Mu seum Of Modern Art in New York. In Nederland is ook zijn ani matie-verfilming van Tolkiens In De Ban Van De Ring redelijk succesvol geweest. Bakshi was de eerste die animatie baseerde op tevoren gefilmde menselijke motoriek, een zeer bewerkelijke techniek die het mogelijk maakt teken film figuren veel vloeiender te laten bewegen dan men ge wend was. De laatste acht jaar heeft Bakshi niet meer gefilmd en zich voornamelijk bezigge houden met beeldende kunst studies. Voor het vervlechten van live action en animatie in Cool World is gebruik gemaakt van vier verschillende technieken. Er werd gewerkt met 'chroma- key' achtergronden, Totoscope', getekende decors en een gemo derniseerde versie van de zoge naamde 'multi-plane camera'; een procédé dat in 1937 door Disney ontwikkeld werd en dat in staat is verschillende op glas geschilderde achtergronden over elkaar heen te filmen. Tevens werden huizen en an dere setstukken op schaal gete kend en vervolgens fotografisch uitvergroot zodat ze dienst kon den doen als decors. Waardoor het eruit ziet of de camera (be diend door John Alonzo) als het ware de tekeningen kan bin nendringen en daar alle gang bare camerabewegingen kan uitvoeren. Op deze manier is het mogelijk geworden de nachtmerrie-scènes van Cool World een levend, ademend droomlandschap te verschaffen waarin zelfs de gebouwen be wegen en praten. De Nederlandse première van Cool World is in oktober. Waarom beginnen concerten met Afro Caraïbische muziek al tijd later dan aanvankelijk de bedoeling was? Misschien vanwege het war me weer, of veel files onderweg, of problemen met de installatie? Of hoort het gewoon zo te zijn? Waarschijnlijk het laatste. Het optreden van de uit Leiden en Nijmegen afkomstige band Djouba liet dan ook behoorlijk op zich wachten. Eindelijk, na een uitgebreidde soundcheck, was het dan zover. De uit acht personen be staande groep speelde traditio nele liedjes uit Martinique en het Caraïbisch gebied, verwe ven met west-Afrikaanse ritmes. Het instrumentarium bestond uit een balafon (soort xylofoon), conga's, doumdoum (dubbele bastrommel), twee djembe's imet de hand bespeelde trom mels), saxofoon, trompet en twee gitaren. Hoofdrolspeler Alain Anglion- in, die 5 jaar geleden deze groep begon, deed zijn uiterste best om zijn in grote aantallen aan wezige leerlingen iets moois te laten horen. Prachtige liedjes over zijn vaderland Martinique werden sfeervol vertolkt door de zanger/gitarist djembespeler. Hoewel de meeste spelers ter dege hun instrument beheer sten en ook de veelzijdigheid aan instrumenten een voordeel zou moeten zijn, kwam men toch niet echt tot zijn recht als groep. Het bleef allemaal een beetje mat. Zo af en toe werd er een po ging tot virtuositeit gewaagd maar dit was te fragmentarisch. Zeker wanneer er zo een batterij aan slagwerk staat ben je ver plicht tot het nodige vuurwerk. Eigenlijk kwamen alleen de trompettist en Alain zelf tot hun recht. Ook was het erg jammer van de zeer slecht versterkte ba lafon. De overtuigend spelende muzikant was nauwelijks te ho ren terwijl het zo'n prachtig in strument is. Naarmate het openlucht con cert vorderde werd de groep wel beter en uiteindelijk werd het toch een happening voor tevre den publiek beneveld door zon en alcohol. Djouba kwam als groep niet echt tot zijn recht. Het bleef allemaal een beetje mat. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16