'Lol maken doe ik wel in het hotel' Drie ezels niet genoeg voor voettocht naar Sevilla 'Vertel in hemelsnaam waar Lisette is' Het Gesprek van de Zomerdag W. van Leeuwen uit Leiden Tiplijn DE ERGERNIS VAN... VRIJDAG 17 JUL11992 13 „Ik stoor mij aan de houding van de Haagwegbewoners in Leiden. Zij protesteren tegen de openstelling van de toegangs weg naar de Stevenshof, want dat geeft te veel verkeersover last. Dat zij dat niet leuk vinden kan ik wel begrijpen, maar zij moeten toch ook wat verder kij ken dan hun neus lang is. De Haagweg is ook altijd rede lijk druk geweest. Door de werk zaamheden aan de spoorweg overgang bij de Vink is het ver keer daar enorm teruggelopen. De bewoners van de Haagweg, zeker ook die van de woonbo ten, zijn dus altijd een beetje verwend geweest. Ik vergelijk het met mensen die naast een basisschool gaan wonen en tij dens de vakantieperiode genie ten van een beetje rust. Na de vakantie komen de kinderen weer terug en dan gaan zij kla gen over geluidsoverlast. Ik geef toe dat auto's voor over last kunnen zorgen vooral door het rijgedrag van sommigen. Maar dan zeg ik: geef zelf het goede voorbeeld. Ik woon in de Stevenshof en maak gebruik van de Haagweg. Dan valt het mij op dat juist op de Haagweg enorm veel auto's verkeerd ge parkeerd staan. Bij het benzine station staat bij voorbeeld altijd een lesauto heel gevaarlijk ge parkeerd. Oké, ook al zijn er zijn daar dan weinig parkeermoge- lijkheden, dan nog mag je niet je auto zo gevaarlijk neerzetten. Laten de Haagwegbewoners kortom maar eens het goede voorbeeld geven wat betreft rij- gedrag. Wethouder Walenkamp heeft nu maatregelen aangekondigd om de verkeersoverlast te ver minderen. Dan moeten die ar moedige protestborden ook maar eens verdwijnen. Dat is ook een vorm van milieuvervui- ling." Iedereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezonden brief is weer te veel van het goede. Laat ons weten wat u irri teert, wat uw boosheid of teleurstelling is. Of heeft u misschien gewoon een tip over iets op merkelijks en niet alledaags wat zich in uw buurt afspeelt? U kunt daarvoor terecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pagina 'Het Gesprek van de Zomerdag'. U kunt ons op werkdagen bellen van 8.30 tot 16.00 uur. Ons te lefoonnummer is 071-161440, het faxnummer is 071-161488. Het is wat je noemt een cultuur schok. Binnen 2,5 uur vliegen wat je daarvoor in 122 dagen moeizaam hebt gelopen. De te genstelling tussen de moderne techniek en middeleeuwse ver voersmiddelen, vormt wel de kern van de ervaring die Noord- wijker Wilbert Luksenburg de laatste vier maanden heeft op gedaan. Hij keerde afgelopen weekeinde terug uit Sevilla na een voettocht van drieduizend kilometer naar die stad. „Ik had het niet willen missen, maar het beeld van een romantische reis ligt wel aan diggelen," zegt Luksenburg (28). De voettocht naar het zuiden van Spanje had een aantal op merkelijkheden. Zo werd de trip ondernomen met een ezel. De achterliggende gedachte was dat met de tocht vijf eeuwen ge schiedenis van Europa in beeld kon worden gebracht. Wat lag er meer voor hand dan een middeleeuws vervoermiddel te gebruiken. Het beest kon bo vendien wat bagage torsen. Dat was nodig omdat Wilbert met zijn reisgenoot Oscar Steenstra tevens voor de VARA-radio op zaterdag hun belevenissen op namen en vandaar wat radioap paratuur bij zich hadden. De route, zo had het tweetal uit gedacht, zou precies via de ba kens moeten gaan die het mo dernste vervoermiddel naar Se villa aanhouden: het vliegtuig. En met het oog op de ezel werd ook gedacht aan landweggetjes en karresporen. „Dat was een beetje naïef van ons. Ik denk dat wij uiteindelijk zo'n 95 procent over asfalt hebben gelopen en maar 5 procent op landwegen", zegt radiojoumalist Luksen burg. Dat ezels niet echt te combine ren zijn met asfalt bleek al toen een waarderen. In Heemstede werd zelfs een heuse actiegroep in het leven geroepen om de Spanjegangers zonder ezel te la ten gaan. „In principe zijn ezels heel geschikt voor dit soort on dernemingen. Het is de vraag of dat in de moderne maatschap pij zo goed is," meent Luksen burg. Zo waren er problemen met het voedsel. De ezels kon den niet altijd in de berm gra zen, omdat daar vaak land bouwgif van het daarnaast gele gen akkerbouwterrein terecht komt. Een ander wat onvoorzien pro bleem vormde de hoeven van de dieren. De ijzers sleten door het asfalt steeds harder weg. En waar is tegenwoordig nog een hoefijzersmid te vinden? In Frankrijk zijn zij in tegenstelling met vroeger in elk geval dun ge zaaid. „We hebben onze ezel wel eens 80 kilometer verderop moeten brengen in een bestel busje". Daarnaast zat Luksen burg toch vooral in over de ge zondheid van het beest. „Bij elk kuchje werd ik al zenuachtig. Maar ook moesten we in de berm goed opletten waar we lie pen. Het barst van de kui len,glas en staal, zaken waar ezels niet zo goed tegenkun- nen". Het was volgens Luksenburg toch een unieke tocht, die steeds moeilijker is te maken. Ik vraag me af of dit ooit nog door iemand wordt herhaald," aldus Luksenburg die binnenkort met een uitgever om de tafel gaat zitten om zijn avonturen op schrift te stellen. „De romantiek is nu verdwenen. De struikro vers en wilde dieren hebben plaats gemaakt voor auto's en gif. Een treurige conclusie". MEINDERT VAN DER KAAL) Luksenburg nog niet eens de Nederlandse grens was gepas seerd. Op een smalle dijk moes ten zij plotseling uitwijken voor een voorbijscheurende auto en daarbij verstapte de ezel zich. „Dat was pech, want wij had den goed getraind met Clint. Herstel zou volgens de dieren arts twee weken kosten en dan kwamen wij te veel achter op ons schema". Vervolgens werd de ezel Moos genomen van een kinderboer derij uit Heemskerk. Die hield het vol tot Zuid-Frankrijk. Een derde ezel voldeed ook niet en ten slotte besloot het tweetal op een andere originele manier verder te gaan: met de tractor. Ook die vertoonde de nodige mankementen. Vastgelopen remmen, opgeblazen accu, ka potte uitlaat. Zelfs vlak voor Se villa kreeg het oude geval nog een lekke band. Het idee om een ezel mee te ne men kon overigens niet ieder Wilbert Luksenburg (links) en Oscar Steenstra: Vijf procent over landwegen, vijfennegentig procent over asfalt. Qomerwaan Een boek vol pijnlijke sappigheid Van het boek 'Diana, haar eigen verhaal' zijn in Nederland 50.000 exemplaren verkocht foto Patrick demarchelier Leidenaar Van der Linden neemt Drentse rijwielvierdaagse serieus Temidden van het gerinkel van •borden en bestek onthulde mijn contactpersoon dat Diana seri eus had overwogen het huwelijk niet te laten doorgaan, tivee da gen voordat ze door het midden pad van St. Paul's Cathedral zou lopen. Haar vermoedens over de verhouding van Charles met Ca milla Parker-Bowles werden be vestigd toen ze erachter kwam dat hij van plan was Camilla een armband te geven met daar in gegraveerd hun bijnamen 'Fred'en Gladys'. Diana Spencer is waarschijnlijk de meest besproken vrouw deze zomer. Het boek over de êcht- genote van Prins Charles maak te veel tongen los. Inmiddels hebben bijna anderhalf miljoen mensen het in huis. In Neder land zijn 50.000 exemplaren verkocht. Nog deze week ver schijnt de vijfde druk van de Nederlandse versie van het boek, dat nog geen maand gele den uitkwam. Een filmmaat schappij in Hollywood gaat een miniserie maken over 'het' le ven van de Engelse prinses. „Hij zou natuurlijk nooit zijd getrouwd, omdat hij tevreden was met zijn vrijgezellenbe staan. Hij was dik tevreden als zijn hengel klaarstond, zijn po- lopaarden gezadeld stonden en hij vijf pond opzak had voorde kerkcollecte. Het zijn vooral vrouwen en ou deren die bij Veenerinck in Roelofarendsveen 39,50 gulden neertellen voor het boek. Maar we moeten echt niet denken dat het alleen maar 'Privé-publiek' is dat het boek koopt, zegt een medewerker van de boekhan- del. „Hoewel een stemmetje in haar hoofd fluisterde dat ze nooit ko ningin zou worden, maar wel een moeilijk leven tegemoet ging nam ze zijn aanzoek aan en vertelde hem herhaaldelijk hoeveel ze van hem hield. „Wat liefde dan ook mag zijn", ant woordde hij, een zinsnede die hij opnieuw zou gebruiken tijdens de vraaggesprekken met de me dia tijdens hun verlovingstijd. Leidenaar Cor Elzenga heeft nog niet nagedacht over de vraag of alles waar is wat in het boek staat. Hij, bestuurslid van de stichting die de stedenband tussen Leiden en Oxford onder houdt, zegt niet echt geïnteres seerd te zijn in de besognes van 'Lady Di'.. „Haar gewicht schoot omlaag, en haar taille slonk van 72 cen timeter toen de verloving werd bekend gemaakt, tot 57 centime ter op haar trouwdag. Aantallen krijgen we niet van de Rijnlandse boekhandel in Oegstgeest. Het gaat ons niets aan hoeveel exemplaren daar over de toonbank zijn gegaan. Zelfheeft de verkoopster het boek niet gelezen, want 'me vrouw, ik ben net terug van va kantie. En bent u nu klaar? Er staan allemaal klanten te wach ten'. „Bij een bepaalde gelegenheid wierp ze zich tegen een glazen vitrinekast in Kensington Pala ce, een andere keer sneed ze zich meteen scheermes in haar pol sen. Ze sneed zich een keer met de kartelrand van een citroen snijder, en bij weereen andere gelegenheid, tijdens een verhitte ruzie met prins Charles, pakte ze een pennemes dat op zijn dres soir lagen sneed zich in borsten bovenbenen. Hoewel ze bloedde, behandelde hij haar met bestu deerde minachting. Mevrouw Van Wengen uit Oegstgeest, een Engelse die is verbonden aan een hoge Britse opleiding in Den Haag, heeft het boek niet gekocht. Ze heeft er niet zo'n behoefte aan om zich te verdiepen in de diepste, innerlijke emoties van een an der. Dat vindt ze altijd pijnlijk om te horen of te lezen, 'behal ve als een heel goede vriendin bij me uithuilt'. 'Ach, het is een jongenzei hij, en het heeft ook nog roestbruin haar'. (Een typisch Spencer-trek je.) Na deze ontmoedigende op merkingen ging hij weg om polo te spelen. Diana vertelde aan vrienden: 'Op dat moment stierf er iets in me'. Het loopt goed, zegt de jongen achter de kassa bij het Leidse fi liaal van V&D. Hij heeft het boek zelf niet gelezen. Het ver haal interesseert hem namelijk niet. Gelukkig weet hij wel te vertellen dat het 'natuurlijk wel sappig is opgeschreven'. JANET VAN PUK» Een trage dikke brij van fietsers, in kleur variërend van mint- groen tot donkerpaars, beweegt zich over een smal bospad er gens in de bossen bij het Drent se Odoom. Waar het pad wat breder wordt, schiet af en toe iemand als losgelaten uit een kooi een eindje naar voren om bij de volgende versmalling weer braaf in het gareel terug te keren. Voor een T-splitsing stokt de massa. Dan 'blobt' het dikste gedeelte rechtsaf en draait slechts een iel stroompje het linkerpad op. Blob Het dunne stroompje verwijdert zich aanmerkelijk sneller van de splitsing dan de brede blob. De kleine groep bestaat uit fietsers die vandaag de zestig kilome terroute vanaf Emmen aan de wielen lappen. Deze fietsers ne men je niet kwalijk dat je niet bij elke boerderij afstapt en niet bij elk ingecaculeerd kijkpunt in de remmen gaat hangen om collectief 'ooooh' te roepen. Ze hebben niet de drang om met elke passant de alweer foutieve voorspellingen van Jan Pelleboer uit Paterswolde te be spreken. Over Joegoslavië, de onderwijssalarissen of zelfs maar de Tour de France hoor je niemand. Over de koffie, de krentewegge en een nog mooie re stempel iedereen. Anders dan de 40-kilometervre- ters, komen de 60-rijders in eer ste instantie voor het fietsen en de natuur en pas in tweede in stantie voor het gegein en ge- grap onderling. Ze fietsen na de stempel in Odoom lekker door en laten het 'Hollahi-joebiejoe- biejee-hahahahaaa' van Jan en Zwaan al snel voor wat het is. Daar is niks mis mee, maar ze komen er gewoon niet voor. Lol „Lol maken doe ik wel in het hotel", zegt Henk van der Lin den uit Leiden. Hij rijdt in zijn eentje op wat hij zelf zijn 'lang- zaamfiets' noemt ergens achter aan in de 60-kilometerroute. Henk is een late starter. Hij is pas om half elf uit Emmen ver trokken en komt daar vanmid dag pas tegen 'sluitingstijd' weer terug. „Zo mis ik de file", merkt hij terecht op. Files zijn voor de auto en de Randstad en niet voor de fiets in Drenthe. „Ik doe wel mee aan de Vierdaagse hoor, maar ik wil ook wat van het Drentse leven meepikken. Daarom kom ik al op de zondag ervoor en vertrek ik pas weer na het weekeinde." Henk logeert al vijftien jaar lang in hetzelfde hotel in Weerdinge. „Ik zeg altijd dat ik bij mijn oom in Drenthe ga logeren. Zo noem ik hem ook. Toen ik voor de tiende keer mee deed. kwam hij me met een riksha van de trein halen en mocht ik gratis in het hotel verblijven." De Leidenaar fietst, in complete tegenstelling tot de rest van de rijders, op 'zijn' afstand zo lang zaam mogelijk. Hij wordt daar door vaker ingehaald dan dat hij zelf mensen passeert. Dat doet hij bewust, zegt hij. „Ik kijk lekker rond en heb helemaal geen zin om tegen iedereen aan te praten, dan zie je nog niks van de omgeving. Soms rijd ik toch een stukje in het peloton mee en dan zie je mensen zulke domme dingen doen. Ze stap pen af zonder te kijken of ze rij den aan de verkeerde kant van de weg. In je eentje doe je dat soort dingen niet." Helder, Henk wordt liever met rust gelaten tijdens het fietsen. Hij kent de omgeving als zijn broekzak, thuiskomen doet hij wel. Het pad wordt breder, dus inhalen kan weer. WILLEKE HEUKOOP Familie Vroege blijft hopen op spoor van verdwenen dochter HAARLEM JOHN SCHOORL De onzekerheid, of 'het niet-weten', zoals de vader van Lisette Vroege het omschrijft, is vreselijk. De recher cheurs van de Haarlemse politie zien dat hun onder zoek naar de verdwijning van de 27-jarige Haarlemse is vastgelopen. Tips kwamen wel binnen, maar bleken niet bruikbaar te zijn. De onzekerheid, het niet-weten, deed G. Vroege besluiten om een oproep te doen aan degene die 'mogelijk' de dader is van een misdrijf tegen zijn dochter. „Iaat hij in hemelsnaam, om humanitaire reden, vertellen waar Lisette is." De familie Vroege heeft dagelijks contact met de twee rechercheurs die onderzoek doen naar de verdwijning van Lisette. G. Vroege vertelt dat hij inmiddels op de hoogte is van het vastlopen van het onderzoek. Ook weet hij van de twintig reacties na de televisie-oproep van vorige week en dat het natrekken van deze tips niets heeft opgeleverd. Teleurstelling Er is nog steeds geen enkel aanknopingspunt in de ver dwijning van Lisette Vroege. Nadat zij woensdagavond 3 juni rond half tien terugkwam van een partijtje tennis op het tennispark van WOC in Overveen en haar auto voor de deur van haar woning aan de Kleverparkweg parkeerde, heeft niemand haar meer gezien. G. Vroege, vader van Lisette: „We hadden goede hoop dat er bruikbare tips zouden binnenkomen na die oproep op televisie. Maar er zitten tips tussen van men sen die haar hebben zien zitten in een auto in Limburg of op ergens op het strand. Daar kunnen de recher cheurs niks mee doen omdat er in sommige gevallen geen telefoonnummers zijn van de tipgevers. En ten tweede zijn die tips te vaag. Een grote teleurstelling." „Ik houd er persoonlijk rekening mee dat Lisette ge ruisloos is verdwenen zonder dat iemand het gezien heeft. De kans is heel groot dat je nooit zeker zal weten wat er is gebeurd en waar ze is. De verwachtingen bij mij persoonlijk zijn niet zo groot." „Wij gaan ervan uit dat ze niet uit vrije wil verdwenen is. Dus niet depressief het huis heeft verlaten. Dat houdt in dat ze onder dwang verdwenen is. Alhoewel de recherche natuurlijk met alle mogelijkheden reke ning moet houden, weet ik zeker dat de politie er ook van uit gaat dat Lisette niet uit zichzelf is weggegaan." Ritme „We hebben wel hulp van een traumatoloog, eigenlijk al vanaf het begin af aan. Die geeft wat aanwijzingen. Het helpt natuurlijk niet echt. We leven van dag tot dag. Je hebt niet in staat om plannen voor de langere ter mijn te maken. We hebben goede vrienden om ons heen. Je kan zelf niets doen, rriaar proberen toch het ritme van leven weer op te pakken. Maar we zijn er geen minuut los van. „We hebben ook veel contact met de vriendenkring van Lisette. Ze had een hele grote vriendenclub van de diverse stadia in haar leven die ze heeft meegemaakt. Ik zie de verslagenheid bij die jongelui. Sommige zijn er slecht aan toe en zijn niet in staat om te werken." „De tijd werkt niet in ons voordeel. Tijd geneest de wonden. Maar in dit geval denk ik dat de tijd in ons na deel werkt. Omdat je niet zeker weet of ze wel of niet leeft. Ik vind het heel erg dat je deze vraag niet beant woord kan krijgen. Over het algemeen is het zo dat als iemand dood is er geen grijs gebied meer is. Dat is zwart of wit. Maar in ons geval is het zo dat je het niet weet, of niet mag weten, het is ons niet gegund dat we het mogen weten. Dat is heel erg." „We houden er wel rekening mee dat ze niet meer leeft. Maar je weet het niet zeker. En daarom zeg ik: als dat zou blijft dan werkt de tijd in je nadeel. Als iemand overlijdt dan kan je een rouwproces hebben en werkt de tijd enigszins in je voordeel. Nu is er alleen maar het niet weten." Lisette Vroege verdween op 3 juni van dit jaar. Sindsdien is niets meer van FOTO APCHItf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13