tijdig afgewend 'Kopen? Daar ben ik veel te oud voor' Ruzie winkeliers Overlast Polen baart politie zorgen Bloemenmarathon voelt olympische concurrentie Regio Leiden De Grabbelton moet misschien dicht VRIJDAG 17 JUL11992 12 Verdeeldheid onder bewoners appartementen Paganinidreef Warmond laat middenstand meepraten over centrum voorschoten wilfred simons De Voorschotense Paga ninidreef en het Schubertplant- soen liggen er op het eerste ge zicht idyllisch bij. Er is een met kroos bedekte singel, merels zoeken op de groene weiden naar wormen en de wind speelt met de blaadjes in de bomen. Maar achter de vitrages breken de bewoners van de flats zich het hoofd over de vraag: moe ten zij hun appartementen ko pen of kunnen ze beter blijven huren? Een kort buurtonder zoek leert dat jongere mensen over het algemeen wel willen kopen, maar dat ouderen liever blijven huren. Enkele weken geleden besloot de gemeenteraad, ondanks fel verzet van PvdA, D66 en Groen Links, om de nieuwe eigenaar Grouwels Vastgoed toe te staan om de flatwoningen te verko pen. Tot dan toe had de ge meente het recht gehad om de 91 appartementen, die geen lift en geen dubbel glas hebben, te verhuren. Aan de toestemming verbond de raad twee eisen: Grouwels mag slechts negen appartementen per jaar verko pen en alleen aan Voorschote naren. Met het besluit stelde de raad de bewoners voor de keuze en de meningen zijn dan ook verdeeld. ,,Ik kreeg bezoek van een aar dige dame van Grouwels. Zij vroeg mij of ik mijn huis wilde kopen voor 110.000 gulden. Ik was stomverbaasd! Ten eerste had de gemeenteraad nog hele maal niet besloten dat het door zou gaan en ik wist dat het een dubbeltje op z'n kant zou wor den. Ze was erg zeker van haar zaak. Ten tweede heeft Grou wels Vastgoed de huizen voor 75.000 gulden gekocht. Die me vrouw zei mij plompverloren: 'wij willen winst maken', nou dan sta je wel met je mond vol tanden." Dat zegt Marjo Ver- heij, die een appartement op de begane grond bewoont en daar voor 800 gulden huur per maand betaalt. Ze vervolgt: „Ik kijk het nog even aan. Er staan momenteel veel flats leeg en ik Met nieuwe beloften over nauwere samenwerking is een dreigend conflict tussen het Warmondse gemeentebe stuur en de plaatselijke middenstanders afgewend. Tij dens een gesprek met wethouder J. Wassenaar is een aantal geschilpunten uit de weg geruimd. De onderne mersvereniging verweet het gemeentebestuur dat het nauwelijks werd betrokken bij het maken van nieuwe plannen voor het dorpscentrum. dat echter vooral aan zichzelf te wijten. „Ze hebben zich een aantal zaken zelf aangepraat. Ze konden alles bij mij navragen. Ik heb een telefonisch spreek uur en als de ondernemers iets willen weten, kunnen ze bij mij langs komen. En wat die super markt betreft: dat is allemaal nog lang niet zeker." caroune van overbeeke Tot die plannen behoort onder meer de komst van een grote supermarkt, waardoor het War mondse winkelgebied een nieu we impuls moet krijgen. „Over de komst van een grootgrutter in het dorp hebben we nooit zeggenschap gehad", zegt voor zitter H. Langenberg van de on dernemersvereniging: „We moesten dat horen uit de mond van de wethouder tijdens een borrel. Officieel wisten we dus van niets." Dat was volgens Langenberg geen incident. „We horen eigenlijk nooit iets recht streeks, we moesten het altijd uit de mond van anderen ver nemen. Dat is natuurlijk niet in de haak." Bewoonster Marjo Verheij: „Ik weet het nog niet, maar ik vind het op zich wel aantrekkelijk." wil weten of ze weggaan voor de geëiste prijs. Misschien krijgt Grouwels niet het bedrag dat hij wil. Ik weet het nog niet, maar ik vind het op zich wel aantrek kelijk." Een jongeman, die anoniem wil blijven, zet zijn vuilniszak buiten. Hij zegt op de tweede etage te wonen: „Ik ga mijn huis kopen. De exacte prijs is nog niet bekend, maar zal onder de 120.000 gulden liggen. Ik woon hier graag. Adegeest is een mooie buurt en ik heb een prachtig uitzicht. Mijn kinderen kunnen hier veilig en in alle rust buiten spelen." De man vraagt zich wel af, wat er gebeurt als hij de koopprijs te hoog vindt: „Ik heb begrepen dat het bod eenmalig is. Maar als de prijs me niet bevalt, wil ik wél onder handelen." Een oudere mevrouw die net de post uit haar bus haalt, voelt er niets voor om haar huis te kopen. "O nee! Ik heb jarenlang een eigen huis gehad en ik werd gek van al het onderhoud. Bo vendien ben ik veel te oud. Straks ben ik dood en laat ik mijn nabestaanden een half-af- geloste hypotheek na. Dat vind ik geen goed idee." Een andere oudere dame voelt er ook niets voor om haar appartement te kopen. „Nu kan ik er zo uit. Op zich wonen we hier fijn, maar mijn man, die 67 is, heeft rugklachten. Er is hier geen lift en wij wonen twee hoog. Als ik de flat koop en de rugldachten van mijn man wor den erger, zit ik er mooi aan vast. Nee, wij blijven gewoon huren." Een leeftijdgenoot met een shaggie in zijn linker mond hoek geeft in zijn deuropening uitleg: „Ik heb er nog niet diep over nagedacht. Dat hoeft ook niet. Kijk, er zijn 91 apparte menten, ze mogen er negen per FOTO JAN HOLVAST jaar verkopen. Als ik me gedekt hou, kom ik pas over tien jaar aan de beurt. Dus wat mij betreft is er voorlopig niets aan de hand." Veel appartementen aan de Paganinidreef staan leeg. In één daarvan loopt een jong echt paar rond: „Wij hebben de sleu tels bij de makelaar gehaald", zegt de man. „De vraagprijs is 147.000 gulden, maar dat ga ik niet betalen. De ligging is mooi, maar van binnen ziet het er slecht uit. Er staan nog andere flats leeg. Misschien zijn die be ter onderhouden. Huurwoningen Volgens penningmeester Th. Hoek van de ondernemersvere niging moet het gemeentebe stuur een 'krachtiger beleid' voeren om de plaatselijke eco nomie te stimuleren. Hij denkt daarbij bijvoorbeeld aan de wo ningbouw. „Er moeten huurwo ningen komen voor jonge men sen. Warmond vergrijst. De aanwas van jonge mensen is nodig om het voortbestaan van de winkeliers te garanderen. Wil Warmond overleven op econo misch gebied, dan zal het aantal woningen moeten stijgen." Bouwen met een tempo van tien woningen per jaar in Ende poel III, zet volgens Hoek geen zoden aan de dijk. „De gemeen te zou het in de toekomst op z'n minst beter moeten doen: dus méér huurwoningen bouwen. Vrije sectorwoningen met een oppervlakte van 300 vierkante meter nemen veel te veel ruim te in beslag." Volgens Hoek heeft de sa menwerking tussen winkeliers en gemeente de laatste tien jaar 'te weinig gestalte gekregen'. „De ondememingsvereniging is in feite stiefmoederlijk bedeeld door de gemeente. Wij willen nu meer inspraak en samen spraak over zaken die öns ook aangaan." Hoek verwijt het gemeente bestuur ook dat het nog niet met de winkeliers heeft gespro ken over een enquête over de herinrichting van de Dorps straat. „Tot op heden hebben we daar niks over gehoord." Wethouder Wassenaar: „De herinrichting van de Dorps straat staat pas in 1994 op het programma. Maar als het zover is, zullen we de winkeliers daar zeker bij betrekken." De Leiderdorpse speel-o-theek De Grabbelton overweegt de openingstijden te veranderen om zo nieuwe vrijwilligers aan te trekken. De speel-o-theek is nu elke woensdagmiddag open voor kinderen van 175 inge schreven gezinnen. Dat is een gunstige middag voor school kinderen, maar het bemoeilijkt volgens T. van Beek van De Grabbelton het aantrekken van volwassen vrijwilligers. De speel-o-theek kampt al geruime tijd met een tekort aan mede werkers. Van Beek: „Er zijn dit jaar al drie mensen weggegaan en zelf ga ik in januari twee maanden op reis. Als ik geen vervanger kan vinden, moeten we De Grabbelton misschien toch slui ten." Insluiping in Oegstgeest oegstgeest Uit een woning aan de Hofdijck in Oegstgeest is een portemonee met een giromaatpas en een bedrag van 250 gulden gestolen. De dader is vermoedelijk binnengekomen via de voor deur, die op een kier stond. De insluiping is gepleegd tussen woensdag 17.00 en donderdag 13.30 uur. Creatieve zomermarkt in Warmond warmond Zeven kunstenaars bezetten komende zaterdag een kraam op de creatieve zomermarkt die op het dorpsplein bij de pomp in Warmond wordt gehouden. Tot de exposanten beho ren onder anderen Annemieke van der Kwaak uit Alphen aan den Rijn (keramiek, porselein en sieraden), Henk de Winter uit Warmond (figuurzaagwerk) en Janneke Bouder uit Zoeterwoude (stof en kant). De markten worden georganiseerd door de Vere niging Het Oude Raadhuis van Warmond en duren van 15.00 tot 20.00 uur. Ellen de Vries (accordeon) en Monique Lansdorp (viool) zorgen van 17.30 tot 19.00 uur voor de muzikale omlijs ting. noordwukerhout/regio paul van derkoou Het openbaar ministerie bekijkt samen met de politie van Noordwijkerhout of er speciaal beleid moet komen voor men sen uit het voormalige Oostblok die in Nederland winkeldiefstallen of andere veel voorkomende criminaliteit plegen. De gesprekken volgen op klachten van het Noordwijkerhoutse korps dat vooral Polen voor toenemende overlast zorgen. Deze week nog zijn twee 20-jarige Po len naar hun land teruggestuurd. Ze wa ren gepakt na een winkeldiefstal en ble ken niet te kunnen voorzien in hun ei gen levensonderhoud. Eén van hen was al twee keer eerder in de kraag gevat en had enkele schulden. Volgens plaatsvervangend groepscom mandant van het Noordwijkerhoutse korps, R. Janse, hebben ook andere korpsen in de regio steeds vaker proble men met mensen uit Oost-Europa. Het openbaar ministerie in Den Haag heeft echter alleen klachten uit Noordwijker hout gekregen en wil eerst eens weten hoe groot het probleem nu eigenlijk is. Aan welk beleid men denkt, laat de offi cier van justitie in het midden. Volgens de woordvoerder van het Noordwijker houtse korps gaat het vooral om de vraag of Nederland structureel gaat uit wijzen en hoe. De Noordwijkerhoutse politieman meent dat er nu nog geen sprake is van een structurele actie: inwoners van het voormalige Oostblok worden niet be wust gevolgd en uitgezet: „Dan zouden we er eerst een paar agenten bij moeten krijgen." „Vroeger hadden we nooit last met Po len", kijkt Janse terug op de tijd dat ze nog een visum moesten aanvragen en niet voldoende hadden aan een toeris- tenkaart voor drie maanden. „Het waren meestal studenten die hier kwamen wer ken en die hielden zich gedeisd. Nu komt de onderlaag naar ons land van melk en honing. Men heeft hier vaak geen werk, geen vaste woon- of verblijf plaats en houdt zich bezig met winkel enfietsendiefstallen." Ook merkt hij steeds vaker dat ze met onverzekerde auto's rond rijden, meer dan eens gevolgd door een aanrijding. En dan komen ze onherroepelijk in aan raking met het lik-op-stuk-beleid: snel de boete betalen, of anders weet de poli tie ze wel te vinden. „Ik wil echter geen hetze ontketenen", benadrukt Janse. Volgens een woordvoerder van de Poolse ambassade worden de moeilijk heden veroorzaakt door het ontbreken van een afspraak tussen Polen en Neder land over werk. Polen hebben daardoor minder snel geld voor een verblijf in Ne derland. Beste wheelers kiezen voor Barcelona noordwuk/regio peter van der hulst De Internationale Bloemenma rathon, waaraan jaarlijks zo'n vijftig rolstoelrijders deelnemen, doet dit jaar in sportief opzicht een stapje terug. Vele toppers uit binnen- en buitenland ver kiezen een verblijf in Barcelona boven de jaarlijkse ronde door Nederland. Zij nemen daar deel aan de Olympische Spelen voor gehandicapten en dan past de meerdaagse wedstrijd van Maastricht naar Noordwijk niet in het trainingsschema. De Zwitser Heinz Frei, Belg Paul van Winkel en Duitser Marcus Pilz, ze zullen dit jaar op 1 augustus - als de Bloemen marathon van start gaat - op het appèl ontbreken. De nummers een tot en met drie van het eindklassement vrogi jaar laten samen met nog een aantal hooggeklasseerde rijders de meerdaagse wedstrijd voor wat die is. Toch ziet wedstrijdleider Wim van Duivenbode het niet som ber in. Voor het evenement, waaraan maximaal zestig 'wheelers' kunnen deelnemen, hebben zich inmiddels 49 rol stoelrijders gemeld. Daarnaast zijn enkele toppers de Bloe menmarathon trouw gebleven. Zo is Kees van Breukelen in de Handbike: 55 km per uur De Internationale Bloemenmarathon krijgt in de toekomst mo gelijk een nieuwe wedstrijdklasse. Wheeler Kees van Breukelen introduceerde gisteren in Noordwijk de zogenaamde 'handbike'. In tegenstelling tot de rolstoel is deze 'fiets' voorzien van ketting en versnellingen. Een vervoermiddel waar veel hogere snelhe den - tot 55 kilometer per uur - mee kunnen worden bereikt. Voorlopig zullen de deelnemers hun rolstoelen nog op de ou derwetse manier, met de armen, moeten voortbewegen. Rouwig zijn de rolstoelrijders daar niet om. „Deelname aan de Interna tionale Bloemenmarathon staat voor hen gelijk aan een fietser die de Tour de France rijdt", aldus de organisatie. eerste week van augustus een belangrijke kandidaat om het geel in de elfde editie van de Bloemenmarathon van Heinz Frei over te nemen. De Utrech ter voldeed wel aan de limiet voor de Olympische Spelen, maar mag niet meedoen omdat hij een valide sporter is. Het gemis aan toppers uit Australië, Zwitserland, België en Duitsland, betekent echter geenszins een aanslag op het internationale karakter van de Bloemenmarathon. Trots meld de Wim van Duivenbode giste ren tijdens de presentatie van het programma dat twee teams uit Algerije en een team uit Tsjecho-slowakije hebben inge schreven. Naast de deelnemers uit eigen land, België, Duits land, Polen en Zuid-Afrika. Door het ontbreken van de ech te cracks krijgen minder geoe fende rolstoelrijders daarnaast de kans om voor het eerst deel te nemen aan de marathon. Rijnsburg De wheelers worden op zater dag 1 augustus wel naar een an dere etappeplaats gedirigeerd dan in het verleden gebruikelijk was. Maastricht is nu de eerste pleisterplaats na het terugtre den van Rijnsburg. „We merk- De Zwitser Heinz Frei (rechts) legde vorig jaar in de laatste etappe beslag op de winst in de Bloemenmarathon. Tweede werd de Berg Pol van Win kel (links). ARCHIEFFOTO DICKHOGEWONING ten de laatste jaren dat de ge meente Rijnsburg het wel een beetje gezien had. Men had niet meer zo veel tijd voor ons. In goed overleg zijn we daarom uit *»Hraar gegaan", licht Van Dui venbode de verandering toe. Na de start zaterdag 1 augus tus op het Vrijthof moeten de toeschouwers tot vrijdag 7 au gustus wachten alvorens de I^eidse regio wordt aangedaan. Dan staat een etappe van Was senaar naar Zoeterwoude op het programma. Voorzover er dan nog geen beslissing in het algemeen klassement is geval len, zal 'De Bult' in Leiden een belangrijke scherprechter zijn. Een dag later wordt de Bloe menmarathon afgesloten met de laatste etappe van Rijnsburg, dat nog wel als vertrekplaats dienst doet, naar Noordwijk. Van Beek zoekt naar allerlei mogelijkheden om de speel-o- theek toch draaiende te hou den. „Als De Grabbelton op een andere midddag dan 's woens dags de deuren openzet, dan zullen zich misschien meer vrij willigers melden. In augustus vergadert het bestuur van de stichting speel-o-theek in elk geval over de toekomst van De Grabbelton en zullen we het probleem aan de orde stellen." AGENDA VRIJDAG 17 JULI Leiden Kermis rond Molen de Valk, tot 22.00 uur. Leiden Culinair, Pieterskerkhof, van 17.00 tot 22.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 uur. Flamenco-avond in deTaffeh-zaat van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. aanvang 20.30 uur. 'No Gipsy, no Tipsy Party', Arsenaal plein, aanvang 21.00 uur. Warmond Jazz Behind The Toll, jazzmuziek in de Warmondse horecagelegenheden van 21.00 tot 02.00 uur. ZATERDAG 18 JULI Leiden Rommelmarkt in de Ijshal, Vondel laan, van 9.00 tot 16.00 uur. Kermis rond Molen de Valk, van 10.00 tot 22.00 uur. Leiden Culinair, Pieterskerkhof, van 12.00 tot 22.00 uur. Handels Vuurwerkmuziek, Waterpodi um Hoogstraat, aanvang 22.00 uur. Chicken George the Funky Farmers in de Grote Beer aan de Rembrandt- Warmond Zomerkunstmarkt met terras en 'le- veftde muziek' op het Pleintje bij de Pomp, van 15.00 tot 20.00 uur. Boegsprietlopen op het strand van re- creatie-eiland Koudenhoorn, aanvang 19.00 uur. Jazz Behind The Toll, jazzmuziek in de Warmondse horecagelegenheden van 21.00 tot 02.00 uur. Katwijk Duinwandeltochten, org. Lionsclub Katwijk, start bij Strandpaviljoen Zee en Zon, start 5, 10 of 15 km tussen 9.00 en 13.00 uur, start 25 km tus sen 9.00 en 11.00 uur. Trucker tuigt automobilist af alphen aan den run Een 29-jarige inwoner van Oude Wetering is gistermorgen bij de Rijnbrug over het Aarkanaal met een ijzeren staaf afgetuigd door een tot nu toe onbekende vrachtwagenchauffeur. De man liep diverse blauwe plekken, een dikke lip en armletsei op. Hij is door een arts voor de ver wondingen behandeld. De onenigheid was ontstaan op het kruispunt Zegerbaan- /Oostkanaalweg. Daar kreeg de Oude Weteringer volgens zijn verklaring geen vrije doorgang van de vrachtwagen. Hij had toeterend uiting gegeven aan zijn ongenoegen. Bij de Rijn brug stopten beide auto's voor het rode licht, waarna de chauf feur de man uit Oude Wetering

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12