Doden door beschieting vluchtelingen vs VN dreigen zich te verslikken in Cambodja Israël handhaaft beleg universiteit Rijkswachters vermoord bij overbrengen gevangene Rabin wil snel naar Cairo Paus kan over tien dagen uit ziekenhuis Mandela vraagt VN om afgezant voor Zuid-Afrika Malawi arresteert oppositieleider voor tweede keer Clinton profiteert van teruggang Perot DONDERDAG 16 JUL11992 Buitenland Twaalf jaar cel voor leiders FIS alciers» Een militair rechtbank in de Algerijnse stad Blida heeft de leiders van het Islamitische Reddings- of Heilsfront (FIS), Abassi Madani en Ali Belhadj, gisteren veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Tegen de twee was levenslang geëist. Ze waren aangeklaagd wegens hun aandeel bij uit de hand gelopen betogingen vorig jaar juni. Daarmee zou de veiligheid van de staat in gevaar zijn gebracht. De rechtbank zou in het vonnis „verzachtende omstandigheden" hebben laten meewegen. De gebeurtenissen van juni 1991 zouden de verdachten „moreel niet alleen kunnen worden aangerekend". Georgische troepen weg van front moskou Alle Georgische troepen betrokken bij het conflict in de naar afscheiding strevende autonome republiek Zuid-Ossetie zijn van de frontlinie teruggetrokken. Een vredesmacht van on geveer 600 soldaten uit Rusland, Georgië en Noord-Ossetië nam in een 15 kilometer brede bufferzone rondom de Zuidossetische hoofdstad Tschinvali posities in. Volgens de televisie van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten zouden Zuidossetiërs zich later deze week bij de vredesmacht voegen. Man overleeft val van 100 meter bregenz Een 65-jarige Duitser heeft gisteren in het Oostenrijkse Vorarlberg een val van 100 meter overleefd. De man was op rots achtig terrein uitgegleden. Hij raakte zwaar gewond en had on der meer een schedelbreuk. De man werd met een reddingsheli kopter naar het ziekenhuis overgebracht. Gevechten in Liberia nemen toe Monrovia Vluchtelingen uit omstreden gebieden in het Afri kaanse land Liberia hebben gisteren gemeld dat de gevechten in de al 30 maanden durende burgeroorlog sinds vorige week in hevigheid zijn toegenomen. Een onbekend aantal burgers zou bij vuurgevechten, of door honger en ziekte, zijn omgekomen. De gevechten spelen zich af aan de grens met Sierra Leone tus sen de rebellen van Charles Taylor en voormalige regeringstroe pen van de gedode president Samuel Doe, die zich in het buur land in de Verenigde Bevrijdingsbeweging voor Democratie (ULMD) hebben georganiseerd. Brunswijk wil amnestie voor Bouterse Paramaribo De Surinaamse legerleider Dési Bouterse en ande re militairen die mensenrechten zouden hebben geschonden, moeten in aanmerking komen voor amnestie. Dat vindt Ronny Brunswijk, leider van het junglecommando. Amnestie is volgens Brunswijk de enige weg om echte vrede te bereiken. „Als we pra ten over vrede en ontwikkeling, terwijl zaken als de moorden van december 1982 nog moeten worden onderzocht, zal er nooit rust komen", zegt de junglecommando-leider. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Twee Belgische rijkswachters zijn gisteravond doodgeschoten toen zij een gevangene over brachten van de Luikse rijks wachtkazerne naar de gevange nis van Hoei. De ontsnapte gangster is daama, wellicht sa men met medeplichtigen, ont komen met een blauwe Volks wagen Jetta. De Belgische politie houdt er sterk rekening mee dat de vluchtwagen naar Nederland of Frankrijk is gereden. Interpol en de politiediensten in de buur landen zijn gewaarschuwd, en in heel België is gisteravond groot politie-alarm afgekon- digd. De rijkswachters, twee leden van de bijzondere opsorings- brigade BOB, waren geketend met hun eigen handboeien. De JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Premier Rabin van Israël heeft gisteravond gezegd dat hij wel licht al binnen enkele dagen naar Egypte zal reizen voor overleg met president Mubarak. Volgens Rabin is er voor Egypte een belangrijke rol weggelegd in het vredesproces. Mubarak hepft steeds geweigerd Rabins voorganger, Shamir, te ontvan- Zes granaten treffen stadion Zeker elf mensen zijn gisteren omgekomen toen met mortieren een stadion werd beschoten in de Kroatische stad Slavonski Brod, waar in het totaal drieduizend vluchtelingen uit Bosnië onderdak hebben gevonden. Volgens Radio Zagreb werden de mortierengranaten af geschoten vanaf Servische stellingen in Bosnië, aan de overkant van de grensrivier de Sava. hebben nu toe niets opgeleverd. Waarnemers vinden het echter al heel wat dat geen van de par tijen tot nu toe is weggelopen. De Servische leider Karadzic zei in Londen dat hij wel wil meewerken aan een doorgang over land voor hulptransporten naar Sarajevo en andere belaag de Bosnische plaatsen. Ook zei hij aan een staakt-het-vuren te willen meewerken. De Canadese generaal Mac kenzie, commandant van de troepen van de Verenigde Na ties, toonde zich in Sarajevo zeer sceptisch over die toezeg gingen. „Eerlijk gezegd heb ik de indruk dat ze het woord wa penstilstand hier niet kennen". Op het moment dat Karadzic correspondent Slavonski Brod heeft de afgelo pen tijd herhaaldelijk onder Servisch vuur gelegen. Ondui delijk was of de zes granaten gisteren bewust op het stadion zijn afgeschoten, of eigenlijk waren bedoeld voor een doelwit aan de andere kant van de Sava. Intussen gaan de gesprekken over mogelijke vredesonder handelingen in Bosnië-Her- cegovina vandaag in Londen de tweede dag in. De individuele gesprekken die EG-onderhan- delaar Lord Carrington tot diep in de afgelopen nacht voerde met de vertegenwoordigers van moslims, Kroaten en Serviërs 6.25 uur en tot 10.15 uur duur de. was een vijftiental artsen en assistenten betrokken. Het ge hele gezwel is verwijderd. Twee biopsies wezen uit dat de tumor goedaardig was. Professor Can- dia, die optrad als woordvoer der van het medische team, on derstreepte dat de aandoening op geen enkele manier verband hield met de aanslag op de paus in juni 1981. Volgens de artsen komen soortgelijke operaties betrekkelijk veel voor bij perso nen boven de 70 jaar en is er normaal gesproken weinig risi co aan verbonden. De paus heeft de operatie goed doorstaan en zal over on geveer tien dagen het zieken huis mogen verlaten, tenzij zich complicaties voordoen. rome gpd-afp-rtr Paus Johannes Paulus II is bij bewustzijn en maakt het goed na een operatie waarbij een goedaardige tumor in de dikke darm is verwijderd. Het gezwel had de omvang van een sinaas appel. De operatie heeft vier uur in beslag genomen, zo heeft het Vaticaan in een persverklaring bekendgemaakt. Volgens de cardioloog die gis teren bij de operatie heeft ge holpen, was de tumor groter was verwacht. Het gezwel be vond zich in het S-vormige deel (sigmoid) van de dikke darm waar deze overgaat in de endel darm. Tegelijkertijd is de paus verlost van enkele galstenen. Bij de operatie die begon om Na de aanval wordt e zijn uitspraken deed, verhinder- de stad Gorazde. De VN-men- den Servische milities een be- sen hadden willen onderzoeken zoek van een VN-afvaardiging hoe de situatie in de stad pre- aan de al dagen zwaar beleger- cies is. De leidende dissident in het Zuidoostafiri- kaanse land Malawi, Chakufwa Chihana, die afgelopen weekeinde op borgtocht werd vrijgelaten, is opnieuw gearresteerd. Het is niet bekend waar Chihana, die is beschul digd van opruiing, wordt vastgehouden en ook niet of er nieuwe beschuldigingen te gen de oppositieleider worden ingebracht. Het Openbaar Ministerie bevestigde dat de dissident in handen van de politie is. Maar de openbare aanklager kon niet zeg gen waarom Chihana, die drie maanden ge leden voor het eerst werd gearresteerd, op nieuw gevangen genomen is. De autoritei ten zijn mogelijk kwaad over de uitdagende verklaringen die Chihana na zijn vrijlating heeft gedaan. Chihana heeft onder meer ge zegd dat hij zijn campagne voor een meer- partijen-democratie zal voortzetten en be reid is te sterven voor deze zaak. NEW VORK HENK DAM CORRESPONDENT Nelson Mandela, de leider van het Afrikaanse Nationale Con gres (ANC), heeft de Veilig heidsraad gisteravond gevraagd om een speciale afgezant naar Zuid-Afrika te sturen om te ad viseren over beëindiging van het geweld daar. In een felle toespraak eiste Mandela dat de Zuidafrikaanse regering een eind maakt aan wat hij „staats-terrorisme" noemde, het geweld in met na me de zwarte woonwijken dat de afgelopen twee jaar aan ze ker 6000 mensen het leven heeft gekost. De ANC-leider zei ook dat hij niet van plan is de gesprekken met de regering in Pretoria over de vorming van een nieuwe Grondwet te hervatten, zolang er in Zuid-Afrika geen „klimaat van vrede" is. Het ANC brak vorige maand de gesprekken met de Zuidafri kaanse regering af uit protest tegen een moordpartij in de zwarte woonwijk Boipatong, waarbij 43 mensen omkwamen. Die moorden werden gepleegd door de zwarte Inkatha-groep, maar volgens het ANC zou de Zuidafrikaanse regering mede plichtig zijn geweest. De Veiligheidsraad zal van daag verder spreken met de voornaamste partijen in het conflict in Zuid-Afrika, onder wie ook chef Buthelezi van In- katha en de Zuidafrikaanse mi nister Pik Botha (buitenlandse zaken). mannen zijn van korte afstand neergeschoten, zo bevestigde gisteravond de generale staf van de Rijkswacht, die sprak van „moord in koelen bloede". Het is onduidelijk of de 28-jarige ge vangene, die wordt verdacht van betrokkenheid bij een groot aantal overvallen op postkanto ren in en rond Luik, hulp van buiten heeft gekregen, zelf een wapen had of er in geslaagd was het dienstwapen van één van de Rijkswachters te bemachtigen. De lijken van de twee ver moorde rijkswachters werden omstreeks zes uur 's avonds ontdekt door een vrachtwagen chauffeur. Die stopte voor een eetpauze op een parkeerplaats bij het dorpje Villers-Le-Bouillet langs de E42-sneIweg Charleroi- Namen-Luik-Maastricht, en vond daar de wagen met de twee vermoorde rijkswachters. gen. Rabin zou eind volgende week naar Cairo gaan, vlak na het bezoek aan Israël (zondag) van de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken). Ra bin wil Baker ervan overtuigen dat hij ernst gaat maken met het vredesoverleg. Hij hoopt zo snel mogelijk beslag te kunnen leggen op de tien miljard dollar aan Amerikaanse kredietgaran ties, die Israël eerder werden onthouden. Tegen alle tradities in, kwam Bill Clinton na zijn benoeming de zaal van Madison Square Garden in New York binnen, waar de Democratische con ventie wordt gehouden. Hij zei dat hij daarmee het spoor volgde van John F. Kennedy, die 32 jaar geleden hetzelfde deed. Vanavond aanvaardt Clinton zijn nominatie officieel. foto reuter terrybochatey NEW VORK «HENK DAM CORRESPONDENT De Democratische Conventie heeft Bill Clinton vanochtend om even voor vijf uur (Neder landse tijd) officieel aangewe zen als de man die het in no vember tegen president Bush en mogelijk de onafhankelijke presidentskandidaat Ross Perot zal opnemen. Bij de gebruikelijke 'roll call, het tellen van de stemmen van alle staten, was het Arkansas, de thuisstaat van gouverneur Clin ton, dat in de persoon van Clin tons moeder het eerst z'n stem men allemaal voor Clinton mocht geven. Alabama had daarvoor zijn beurt voorbij laten gaan. In alfabetische volgorde kwamen daama de andere sta ten, tot Ohio Ginton over de streep hielp. Uit een nieuwe peiling blijkt dat Clinton bij de presidents kandidaten nu duidelijk op kop staat. De jongste peiling geeft hem 42 procent, tegen Bush 30 procent en Ross Perot, de mil jardair uit Texas die overweegt als onafhankelijke kandidaat mee te doen, 20 procent. Clinton won in de peilingen vooral, omdat Perot de afgelo pen dagen zo snel aanhang ver loren heeft. Steeds meer politie ke commentatoren in Amerika zeggen dat de miljardair nu al, zelfs voor hij zich kandidaat heeft gesteld, over zijn hoogte punt heen is. Daar komt dan nog bij dat een van de twee campagnelei ders van Ross Perot, Ed Rollins, gisteren bekendmaakte te zul len opstappen omdat de auto cratische Perot niet naar zijn adviezen wil luisteren. Dat be sluit zet Perot niet alleen in een VERKIEZINGEN kwaad daglicht, het berooft hem ook van de expertise van een van de grootste kenners van het electorale spel. Ex-gouverneur jerry Brown van California mocht de con ventie gisteren toch toespreken. Brown, die zich als enige van Clintons concurrenten voor de Democratische nominatie nooit achter de overwinnaar heeft op gesteld. noemde in zijn 20-mi- nuten durende speech de naam van Clinton niet één keer. Hij /•i sirdus ie nJiw bMfwn vechten voor de idealen van de partij. phnom penh richard ehrlich De kans op vrede in Cambodja wordt met de dag uitzichtlozen De hoop dat de Verenigde Naties in staat zullen zijn om de Rode Khmer te bewegen mee te doen aan de uitvoering van het vredesplan leeft nauwelijks nog. Miljoenen guldens dreigen te worden verspild. Het lijkt namelijk erg waar schijnlijk dat de VN-troepen zich zul len moeten terugtrekken zonder hun opdracht uitgevoerd te hebben. Maandenlang gingen VN-functionaris- sen er prat op dat het vredesakkoord, dat vorig jaar oktober in Parijs werd ge tekend, Rode-Khmerleider Pol Pot en zijn 20.000 man sterke guerrilla er toe zou brengen om de wapens neer te leggen en mee te doen aan de verkie zingen. Volgens de akkoorden zouden die in 1993 moeten worden gehouden. Die overtuiging leefde zo sterk onder de verantwoordelijke VN-functionaris- sen, onder wie het VN-hoofd in Cam bodja Akashi en het hoofd van de VN- vredestroepen, luitenant-generaal San derson, dat ze waarschuwingen van in ternationale waarnemers dat Pol Pot zich zou verzetten tegen de aanwezig heid van vreemde troepen volledig ne geerden. Ze hielden vol dat de aanwezigheid van de VN-troepen Pol Pot tot overga ve zou dwingen, waardoor er na twin tig jaar oorlog eindelijk vrede zou ko men in Cambodja. Pol Pot wordt ver antwoordelijk gesteld voor de dood van ruim een miljoen Cambodjanen. Het totalitaire regime manifesteerde zich met een maximum aan terreur in de jaren 1975 tot 1979 toen Vietnamese troepen de Rode Khmer verdreven. Gevraagd waarom de VN hebben be sloten om Pol Pot te betrekken in de verkiezingen, waarmee de organisatie zich min of meer heeft overgeleverd aan de willekeur van de Rode Khmer, merkte Sanderson op dat uitsluiting van de Rode Khmer ongetwijfeld aan leiding zou hebben gegeven tot de klacht dat de verkiezingen niet demo cratisch waren omdat niet iedereen er aan mee mocht doen Bovendien, zo voegde Akashi eraan toe, hebben de VN veel noodplannen om dekoppig- heid van Pol Pot te neutraliseren. Maar de Rode Khmer weigeren de wa pens neer te leggen. De VN, die miljoe nen guldens hebben uitgegeven voor de stationering van de vredestroepen in Cambodja, zien zich nu geplaatst voor het dilemma om een keuze te ma ken uit drie mogelijkheden. Deze heb ben gemeen dat ze alle drie uiterst on aantrekkelijk zijn. De VN-vredestroepen kunnen vertrek ken, maar dan zou overduidelijk blij ken dat de miljoenen weggegooid geld zijn. Bovendien zou die beslissing gro te paniek veroorzaken onder de Cam bodjanen en buitenlandse investeer ders die forse bedragen hebben gesto ken in de speculatie in onroerend goed. Anderen hebben contracten ge sloten om de VN-troepen in hun be hoeften te voorzien en nog weer ande re bedrijven hebben geïnvesteerd in de wederopbouw van het land. De fragiele Cambodjaanse economie zou ineen storten en Pol Pot zou sterk profiteren van de chaos die dan zou ontstaan. De VN kunnen de verkiezingen ook la ten plaatsvinden zonder de deelname van de Rode Khmer. Dat zou ertoe kunnen leiden dat het vredesleger in gevechten raakt verzeild met onderde len van de Rode Khmer, hetgeqn veel deelnemende landen ertoe zou kun nen brengen hun troepen uit Cam bodja terug te trekken. Ook aan de derde mogelijkheid, waar voor de VN nu heeft gekozen, zitten vele haken en ogen. De zaak is name lijk verwezen naar de Veiligheidsraad, terwijl intussen wordt geprobeerd om Pol Pot over te halen alsnog aan het vredesplan mee te doen. Niemand weet welke beslissing hij uiteindelijk zal nemen, maar in ieder geval is de tijd in zijn voordeel. Als Pol Pot vasthoudt aan zijn weige ring om de wapens neer te leggen, het door zijn troepen beheerste gebied open te stellen voor inspectie en ook weigert om zijn Rode Khmer als gewo ne burgers mee te laten doen aan de verkiezingen van volgend jaar, dan is de conclusie makkelijk te trekken: de omvangrijkste en duurste operatie in de geschiedenis van de VN zal dan zijn mislukt. Een vooraanstaande Cambodjaanse journalist meent dat de Verenigde Sta ten en andere deelnemers aan de VN- operatie zich voor de gek houden wan neer ze geloven dat Pol Pot mee zal gaan doen aan de verkiezingen. „Pol Pot en andere leiders van de Rode Kh mer weten bliksemsgoed dat ze niet kunnen winnen en dus hebben ze geen enkel belang bij de verkiezingen. Ze gaan liever door met de oorlog, want daarin hebben ze altijd succes gehad of het nu tegen Lon Nol was, Vietnam of de huidige Cambodjaanse regering. Als guerrillaleger kon niemand ze ver slaan", aldus de journalist die bij de of ficiële Canmbodjaanse media werkt. Volgens hem heeft de Rode Khmer al leen aan de vredesbesprekingen in Pa rijs meegedaan om te voorkomen dat ze door iemand van kwade wil be schuldigd konden worden en gestraft zouden worden voor hun weigering. Een Franse medewerkster van een in ternationale hulporganisatie zegt dat de Cambodjanen met wie zij heeft ge sproken zeer ontmoedigd zijn. „Ze zijn zonder uitzondering van mening dat de VN veel te coulant is opgetreden je gens de Rode Khmer. Het is gênant om te zien hoe de VN en de westerse lan den alles doen om maar aardig gevon den te worden door de Rode Khmer. Ze doen niets wat Pol Pot een slecht humeur zou kunnen bezorgen en hoe den zich ervoor al te forse kritiek te le veren op zijn handelwijze. „De Verenigde Naties zullen de verkie zingen waarschijnlijk organiseren, met Pol Pot of zonder hem. Het Westen kan zich erop beroepen dat ze daarmee het probleem Cambodja hebben opgelost. Maar de Cambodjanen denken dat hoe dan ook de oorlog nog vele jaren zal duren." washington-jeruzalem gpd-rtr-afp De Verenigde Staten hebben gisteren een beroep op Israël en de Palestijnen gedaan om zelf beheersing in acht te nemen bij het oplossen van de gespannen sfeer die is ontstaan rond de An Najah-universiteit in Nablus. De universiteit is sinds dinsdag avond door een grote Israëli sche troepenmacht omsingeld. De Israëlische militairen zijn op zoek naar gewapende acti visten en zullen pas vertrekken als alle studenten hun identi teitspapieren hebben getoond en zijn gevisiteerd. De studen ten weigeren dat. In de tussen tijd mag er geen voedsel wor den aangevoerd en water-, tele foon- en electriciteitsleidingen zijn afgesneden. Nablus is tot militair gebied verklaard, zodat de pers wordt geweerd. Palestijnse leiders kwamen gisteravond bijeen in het ge bouw van de Rode Halve Maan in Jeruzalem. Daar zei Saeb Era- kat, een lid van de Palestijnse delegatie naar de vredesbespre kingen met Israël, dat zij beslo ten hebben dat zij vandaag in hongerstaking gaan als de bele gering niet wordt opgeheven. Al een paar dagen voor het beleg begon heerste er span ning aan An-Najah in verband met de jaarlijkse verkiezing van de studentenraad. Alle elf be schikbare zetels gingen uitein delijk naar de 'Shabiba', de jeugdbeweging van Fatah. Fa tah is de laatste paar weken in een felle strijd verwikkeld met de islamitische Harnas. In die gespannen sfeer arres teerde het leger dinsdag in de buurt van het universiteiisier- rein de 21-jarige Wa'il Sarifi die, volgens een verklaring van het leger, een zelfgemaakt pistool op zak had. Het arrestatieteam vermoedde dat drie of vier an dere gewapende activisten zich nog schuilhielden op het uni versiteitsterrein. Ze zouden daar zijn binnengegaan om de ver kiezingen te beïnvloeden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7