MIDSUMMER SA 'Nederland doet te weinig research' A stoutenbeeh Westerse sigaretten overspoelen Oost-Europa uiaoncentrum Economie De bustehouder van Marilyn en de riem van Elvis Presley Ongeloof en verbijstering bij Beccon H Nog 3 weken zijn diverse showroommodellen van topmerken aantrekkelijk geprijsd. Colin Marshall mag nu achter stuurknuppel British Airways Hollandse diamant spijkerhard DONDERDAG 16 JUL11992 Order van 14 miljoen voor AT T hong kong De Nederlands-Chinese joint-venture AT &T Shanghai heeft een opdracht van ongeveer 14 miljoen gulden in de wacht gesleept. Het bedrijf gaat schakelapparatuur leveren met een capaciteit voor 150.000 telefoonlijnen. Kandidaten raad van bestuur Akzo arnhem In verband met de reorganisatie van de topstructuur van Akzo is besloten de samenstelling van de raad van bestuur te wijzigen. In de aandeelhoudersvergadering van 27 april vol gend jaar zullen dr. F. Fröhlich (president Fibers Group), jhr. mr. H. van Kamebeek (president Coatings Group), ir. R. van der Meer (president Chemicals Group), en A. Vermeeren (president Pharma Group) worden voorgedragen tot leden van de raad van bestuur per 1 mei 1993. Hong Kong zit goed bij kas hong kong De Britse kroonkolonie Hong Kong is in bezit van een goedgevulde bankrekening. Vorig jaar bedroegen de devie zenreserves 30 miljard Amerikaanse dollar (51 miljard gulden). Het valutafonds van Hongkong, een soort centrale bank, heeft sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog geen mededelingen gedaan over de omvang van de reserves. Op aandrang van het Internationaal Monetair Fonds is dat nu gebeurd. Duitsland verzelfstandigt spoorwegen bonn» De verlieslijdende Duitse spoorwegen moeten over tien jaar in drie zelfstandige, winstgevende bedrijven zijn omge vormd. Een eerste stap daartoe wordt in 1994 gezet door de sa menvoeging van de Westduitse Bundesbahn en de Oostduitse Reichsbahn in een naamloze vennootschap. Dat staat in de re geringsplannen die transportminister Günther Krause gisteren bekendmaakte. De bustehouder van Marilyn Monroe die zij in de film 'Some like it hot' droeg, een zilver- turkooisen riem van Elvis Pre sley en een groen fluwelen deux-pièces van Greta Garbo uit 'Mata Hari'. Het Ameri kaanse postorderbedrijf Nor- ma's Jeans verkoopt het alle maal. Het is gespecialiseerd in beroemdheden- memorabilia. „In dit land worden be roemdheden aanbeden. Ik denk dat het deels voortkomt uit jaloezie, deels uit bewonde ring en deels pure lust is", zegt Richard L Wilson, oprichter van Norma's Jeans. Wilson is altijd filmgek geweest en ver zamelt al jaren filmposters en - bladen. In 1984 trof hij een verzamelaar van kleding en persoonlijke bezittingen. „Zit tend in een van John Kenne dy's schommelstoelen met de kachelpijp van Harpo Marx op", zag Wilson het licht. Hij gaf zijn baan op om zich ge- Voor fans te koop: de bustehou der van Marilyn Monroe uit de film Some like it hot met Tony Curtis (links) en Jack Lemmon (rechts). foto kippa heel aan het verzamelen te wij den. Sinds drie maanden heeft hij een heuse catalogus. Wilson zegt er al meer dan honderd artikelen uit te hebben ver kocht, zoals een grote hoeveel heid mantelpakjes die Jodie Foster in 'Little Man Tate' droeg en Jennifer Beals' kle ding uit 'Flashdance'. Wilson verwerft de memora bilia op inboedelveilingen, door advertenties te plaatsen in filmbladen en middels een netwerk van contacten die hij opbouwde in filmstudio's en curiosawinkels. Onlangs kocht hij twee van Monroes jurken uit 'Something's Got to Give', haar laatste onvoltooide film. Volgens Wilson zijn heel wat mensen op zoek naar bezittin gen van hun favoriete ster. Zo wilde een vrouw alles hebben van Angela Lansbury uit de TV-serie 'Murder, She Wrote'. Een ander verzamelde alles van Spencer Tracy. In de klein ste gehuchten, zo is Wilsons ervaring, wonen mensen met in hun hobbykamer „een ten toonstellinkje, een altaar ter ere van Jodie Foster of Mari lyn". NMB vraagt overheid om impuls BBL staat ING toe belang uit te breiden brussel/amsterdam gpp De Raad van Bestuur (RvB) van de Belgische Bank Brussel Lam bert (BBL) toont zich iets en thousiaster over vergaande sa menwerking met de Intematio nale Nederlanden Groep (ING) Dat blijkt uit een cryptische dedeling die gisteren werd uit gegeven na afloop van een ver gadering van de RvB van BBL De top van de bank lijkt daar mee af te zien van plannen voor samenwerking met de Belgische bank Crédit Communal. Een woordvoerster van BBL liet gis teren doorschemeren dat de RvB nog wel een rol ziet wegge legd voor Crédit Communal. Tijdens de vergadering bij BBL is afgesproken dat ING (Nationale Nederlanden en NMB Postbank) haar belang in BBL van iets meer dan 10 pro cent langzaam zal uitbreiden. Eerder deze week had de BBL- directie zich al uitgesproken voor het aanhalen van de ban den met ING. De strijd rond BBL ontbrand de toen de Waalse zakenman Frère liet weten zijn belang in' de bank te willen verkopen. On derhandelingen met ING liepen aanvankelijk echter schipbreuk op de prijs. De Nederlandse fi nanciële groep moe6t daarna lange tijd opboksen tegen het Franse verzekeringsconcern UAP. doetinchem» Verbijstering tekent de gezichten van werknemers van Beccon Metaalwarenfabriek in Doetinchem. Net met vakantie, werden ze maandag teruggeroepen om van hun directeur in de kantine te horen dat alle negentig personeelsleden worden ontslagen. Het ontslag volgde op een besluit van de Arnhemse rechtbank om het bedrijf failliet te verklaren, maar kwam voor directie en werknemers totaal uit de lucht vallen. Vol gens bestuurder J. Schutte van de Industriebond FNV werd de bedrijfsleiding in Doetinchem ook pas in het weekeinde door moederconcern Ko ninklijke Van Kempen en Begeer op de hoogte gesteld van het feit dat faillissement was aangevraagd omdat de metaalproduktenmarkt 'totaal is ingestort'. Zo'n vijftien werknemers zijn nog niet eens op de hoogte, omdat ze al op vakantie zijn. „Het is echt ongelooflijk", zegt K. Posthuma, as sistent afdelingsleider van de Industriebond. „Wat ze met ons hebben uitgehaald. Waardeloos." warschau upi-anp Wanneer de inwoner van Warschau op weg naar zijn werk zijn ochtendkrant bij de kiosk koopt, wordt hij sinds kort geconfronteerd met de rood-witte Mar lboro-reclame. Bij de bushalte heeft de wachtende Pool vervolgens doorlopend gezelschap van een Amerikaanse cow boy. Voordat zijn bus arriveert, pas seert een taxi met Camel-opschrift. De westerse tabaksindustrie heeft in Oost-Europa een nieuwe afzetmarkt ont dekt, nu de verkopen in Amerika en West-Europa terugvallen. R.J. Reynolds (Camel en Winston) uit de Verenigde Staten maakte onlangs een begin met de grondwerkzaamheden voor de bouw van een sigarettenfabriek in de buurt van Warschau. In deze 33 miljoen dollar kos tende fabriek rollen straks de Camel-si garetten van de band. Een tweede Amerikaanse tabaksreus, Philip Morris, praat over de overneming van een tabaksfabriek in Krakow. Hier mee is 400 miljoen dollar gemoeid en dat zou de grootste Amerikaanse inves tering in Polen betekenen. Philip Morris is al in het bezit drie produktieplaatsen in de voormalige DDR, een in Hongarije en een in Rusland. Reynolds heeft eveneens een fabriek in Hongarije en een in Kazachstan. Ook British American Tabacco (onder meer Gladstone, Belinda en Barclay) en de Duitse gigant Reemtsma hebben Hon gaarse fabrieken overgenomen. De komst van de westerse tabaksin dustrie plus de advertenties waarin de fabrikanten elkaar fel beconcurreren, hebben in de Oosteuropese gezonds- heidszorg de nodige beroering gewerk. De burgers van Midden- en Oost-Europa worden tot de zwaarste rokers van de wereld gerekend. Veertig procent van de Poolse bevolking rookt, gemiddeld 104 pakjes per jaar per hoofd van de bevol king, de kinderen meegerekend. Alleen de Chinese markt, jaarlijks goed voor 1700 miljard sigaretten, is groter. Recent onderzoek heeft aangetoond dat een kwart van de Poolse mannen zal sterven tussen zijn 35ste en zijn 69ste le vensjaar als gevolg van het roken. Ook kwam naar voren dat de sterftekans als gevolg van het roken in alle voormalige Oostbloklanden groter is dan in welk Westeuropees land dan ook. Onlangs hield het Poolse parlement een debat over een ontwerpwet die alle tabaksreclame moet verbannen, niet-ro- kers moet beschermen tegen meeroken en een rookverbod moet instellen in zie kenhuizen, scholen en universiteiten. „Roken is het grootste gezondheidsge vaar voor onze bevolking", betoogde parlementslid Piotr Krutul. „Door de Ideurrijke en aantrekkelijke Amerikaanse verpakkingen is roken mode geworden", merkte hartspecialist Jerzy Lewandowicz uit Lodz op. Ook sprak het parlement over een ont werptekst die voorziet in een monopolie op produktie en invoer van buitenlandse merken en de verkoop van Poolse siga retten. De wet zou tevens moeten zorgen voor een gegarandeered geldstroom naar Stoutenbeek, tascinerend creatief. De Stoutenbeek collectie omvat o.a deSede, Rolt Benz, Leolux, Interiübke, Hülsta, Parade, Gelderland, Montis en H-Fstyle. Beverwijk: Parallelweg 10.02510-29033 Leiderdorp: Meubelplein 1,071-899323 Het Nederlandse bedrijfsleven trekt te weinig geld uit voor onderzoek en ontwikkeling (R&D research and development) in vergelijking met andere industrielanden. Dat concludeert het Economisch Bureau van de NMB Postbank in het jongste nummer van Infograph, het blad van het bureau. amsterdam Volgens het bureau wordt 2,1 procent van het Bruto Binnen lands Produkt (het geld dat bin nen de landsgrenzen wordt ver diend) in Nederland besteed aan R&D, bijna een vol procent minder dan landen als de VS en Japan. Daarmee staat Neder land onderaan het lijstje R D- investeringen. Van die 2,1 pro cent neemt het bedrijfsleven overigens ongeveer 60 procent voor zijn rekening. Wordt Nederland vergeleken met enkele middelgrote lidsta ten van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), dan is het beeld overigens wat gunstiger, al is in vergelijking met de jaren tachtig terrein verloren. Neder land mag zich in OESO-verband middenmoter noemen, landen als Noorwegen en Denemarken scoren het slechtst. Het bureau toont zich be zorgd over de achterstand die Nederland zowel technolgisch als op concurrentiegebied dreigt op te lopen door het ge brek aan R&D. De onderzoe ken die wel worden uitgevoerd, komen bijna allemaal voor re kening van vijf industriële mul tinationals, die in toenemende mate in het buitenland hun on derzoek verrichten. Opmerkelijk noemt de bank het dat het mid den- en kleinbedrijf tweemaal zoveel vernieuwingen per jaar voortbrengt als de multinatio nals, terwijl het aandeel van de sector in R D met 2,5 procent beperkt is. De bankeconomen stellen verder vast dat de overheidsbij drage aan de financiering van bedrijfs-R&D in Nederland 'nogal bescheiden' is. londen michael the independent De Britse luchtvaartmaatschappij British Airways (BA) heeft sinds dinsdag een andere piloot aan het stuur sir Colin Marshall. De voormalige vice- voorzitter van de Raad van Bestuur (RvB) is de opvolger van lord King, die met pensioen gaat. King blijft overigens wel aan het concern verbon den dankzij zijn eretitel president voor het leven. BA was begin dit jaar in het nieuws vanwege de voorgenomen fusie met de KLM. Hoewel het al geruime tijd daarop lijkt, is die samenwerking volgens Marshall nog lang niet van de baan. Stond lord King als voorzitter van de RvB be kend als dè grote zakenheld van het Thatcher- tijdperk, een gewiekst onderhandelaar en politiek manipulator, sir Colin staat bekend als de grote bedrijfstechnicus en personeelsmanager die af mattende dagen maakt. Terwijl lord King nog in zijn pyjama de ochtendkrant las, had zijn vice- voorzitter al een ochtendbespreking achter de rug en spoedde hij zich naar zijn volgende vergade ring. Sir Colin heeft na zijn middelbare school geen beroepsopleiding of universiteit gevolgd, maar is zijn carrière in het bedrijfsleven begonnen als leerling-manager bij het Amerikaanse autover huurbedrijf Hertz in Chicago. Hij klom snel op tot chef van de afdelingen Groot-Brittannië, Neder land en België. In 1964 stapte hij over naar rivaal Avis in New York, waar hij eveneens in hoog tempo opklom tot vice-voorzitter van de Raad van Bestuur. In 1983 ging hij naar BA. Hoewel hij geen ervaring had in de luchtvaart, was hij uitermate bedreven in financieel beheer en dienstverlening: twee kwalificaties die hard nodig waren in de noodlij dende staatsluchtvaartmaatschappij waar John King twee jaar eerder het roer had overgenomen. Samen leidden sir Colin en lord King BA in 1987 de privé-sector in. Ze waren ook de drijven de kracht achter de overname van British Caledo nian het jaar daarop. De bedrijfsresultaten waren opmerkelijk goed. Vorig jaar behaalde BA een winst van bijna 1 miljard gulden, terwijl de rest van de luchtvaartindustrie meer dan 7 miljard gulden verlies leed. Als nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van BA zal de 59-jarige sir Colin waarschijnlijk een aantal koerswijzingen doorvoeren. Door zijn ervaringen in het Amerikaanse bedrijfsleven is hij een overtuigd Amerikanofiel en hij zal zich inzet ten voor nauwere banden met de Amerikaanse staan in een tijd waarin de luchtvaart-industrie ongekend grote veranderingen doormaakt. Hij moet BA zien aan te passen aan een nieuw tijd perk van vrije en dus verscherpte competi tie binnen de Europese Gemeenschap, waarin luchtvaartmaatschappijen bovendien tegelijker tijd hun wereldwijde lijnverbindingen zoveel mo gelijk moeten uitbreiden. vertaling margreet heslinga de schatkist van Warschau. Het Poolse ministerie van volksgezondheid heeft ruim drieëneehalve ton beschikbaar ge steld voor onderzoek naar en preventie van rookziekten. Maar voor voorlich tingsprogramma's ontbreken de pecu- De tabaksindustrie verdedigt zich met de stelling dat de advertentiecampagnes er uitsluitend op zijn gericht rokers op hun merk te laten overstappen. R.J. Reynolds maakt geen gebruik van de stripfiguur Joe Camel die in de Verenig de Staten kinderen moet aantrekken, en Philip Morris zegt bij sportevenementen alleen de naam van merken te tonen. Bovendien verwerpen zij argumenten dat de lichte westere tabak de Oosteuro peanen, gewend aan zware sigaretten, ertoe zou aanzetten méér te roken. „Dat is hetzelfde als in de strijd tegen ver keersongelukken alleen de Mercedessen of Volvo's aan te pakken", aldus Gr- zegorz Jedrzejczak, manager van Philip Morris. Handel edelsteen stagneert, behalve in Nederland avanwesthreenen De verkopen stagneren. De dia mant verliest het vertrouwen van menige rijkaard, 's Werelds grootste diamantenconcem, de Zuidafrikaanse 'groothandel' De Beers, maakte vorige week een omzetverlies bekend van maar liefst 14 procent in zes maan den tijd. In Nederland laten de diamantairs echter een voor zichtig 'hoera' door de winkel schallen. Voor het eerst sinds ja- Amsterdams grootste dia mantslijperij A. van Moppes Zoon is een van die optimis ten. In december vroeg het be drijf uitstel van betaling aan. De bedrijfsschuld, veroorzaakt door de ineenstorting van de dia mantmarkt, was toen opgelo pen tot anderhalf miljoen gul den. Maar het bedrijf heeft de klap overleefd. „Sinds het voorjaar zitten we weer in een stijgende lijn" zegt woordvoerder Jose Louwers. De toeristen, die weg bleven tijdens en na de Golfoor log, komen weer en dat brengt onvermijdelijk geld in het laad- je. Want verreweg het grootste deel van de omzet van de dia mantair wordt gevormd door de verkoop aan buitenlandse toe risten. Altijd klagen Van Moppes heeft het dus ge red, net als de andere grote dia mantairs in Nederland. Voorzit ter Blik van de Nederlandse Diamantbeurs moppert dan ook niet. „Ér zijn in de branche wel mensen die klagen, maar dat zijn de mensen die altijd wat te klagen hebben", zegt hij resoluut. Volgens Blik kan de tussen handel (grossiers, fabrieken) niet anders dan tevreden zijn. Van de trage start van de handel begin dit jaar (veroorzaakt door een hoge rente, zodat de dia mantairs de voorraad proberen te beperken) is al lang niets meer te merken. De oorzaak? Vriend en vijand zijn het erover eens: Het is de kwaliteit. Neder lands diamant is hard, spijker- Dat de diamantmarkt in Nederland weer goede tijden beleeft, heeft vol gens de handelaren te maken met maar één ding: de sublieme kwaliteit van de Nederlandse 'spijkerharde' edelsteen. foto archief hard. „Amsterdam maakt een kwaliteitsbriljant," zegt Peter Verstraete van Holshuysen- Stoelte. „Nederland is een gere nommeerd land", vindt ook Louwers. „De kwaliteit is goed, het slijpsel beroemd." Het eerdergenoemde Zuid afrikaanse financiële- en mijn- bouwimperium De Beers be heerst 80 procent van de totale diamanthandel. Het afgelopen halfjaar verkocht De Beers voor in totaal ruim drie miljard gul den aan ruwe diamanten. Een dieptepunt sinds 1987, maakte het bedrijf afgelopen week be kend. De Beers heeft de touwtjes in handen via de in Londen geves tigde Central Selling Organisa tion (CSO), 's werelds enige gro te verkooporganisatie van ruwe (ongeslepen) diamant. Het be drijf heen overeenkomsten met de belangrijkste producenten in Botswana. Angola. AnMnHB tO Rusland voor de verkoop van diamant. Dankzij die machtige positie kan De Beers zich op de wereld markt als een prijszetter gedra gen. Doordat ae vraag in de he le wereld enorm tegenviel, liet de CSO de prijzen in maart 1989 met 15,5 procent HlJgBU en in 1990 nog eens met 5,5 procent. Een 'uniek systeem', vindt een woordvoerder van het Amsterdamse Coster Diamonds BV. „De Beers bepaalt wat iets per karaat kost. Economisch ge zien is dat heel goed. Het geeft zekerheid. Qua zekerheid kun je beter in diamant beleggen dan in goud." Die pdn&M VU De Beers gebeurde ook begin dit jaar, toen het bedrijf zich door de slechte marktomstan digheden gedwongen zag het aanbod van diamanten te be perken. De prijs van de edel steen moest niet al te ver zak ken. Zo kon het vertrouwen in de diamant nog een beetje wor den opgekrikt en heeft het con cern hoop dat de diamantver koop straks ook buiten Amster dam zal stijgen, ondanks de stagnerende wereldeconu 1111 l

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5