Indonesië wil snel verzoening Binnenland PvdA wil extra geld voor jonge leraren Justitie al lang op hoogte van situatie Postcode Loterij Dales in actie tegen corruptie ambtenaren Nieuw beeld van PvdA-vader Den Uyl 'Joegoslaven' krijgen status van ontheemde De Vries: 'Geen geld weigerende werklozen' Kunstschilder verdacht van maken nep-doeken Jan Altink DONDERDAG 16 JULI 1992 3 CPD Gemeenschappelijke! Winkel mag volgend jaar langer open den haag De winkels mogen vanaf 1 januari volgend jaar van maandag tot en met vrijdag tot half zeven 's avonds open blij ven. Op koopavonden blijft negen uur het sluitingstijdstip. Op zaterdag moeten de winkels uiterlijk om zes uur dicht. Het maximale totale aantal openingsuren wordt 55, drie uur langer dan nu. Dit blijkt uit een publikatie in het Staatsblad, waarin de gewijzigde winkelsluitingswet staat afgedrukt. Andere wijzigin gen, zoals de verruiming van het aantal zon- en feestdagen waarop winkels open mogen zijn, de mogelijkheid van avondwinkels in elke gemeente en vrijstellingen voor grensge- i, worden later ingevoerd. Al 50.000 boeken 'Diana' verkocht den haag De Nederlandse versie van het boek 'Diana, haar ei gen verhaal' beleeft nog deze week zijn vijfde druk. Het grootste deel daarvan is ook alweer besteld, wat het totale aantal ver kochte Nederlandse exemplaren op 50.000 brengt. Het boek is pas een maand op de markt. Over de gehele wereld zijn inmid dels al 1,4 miljoen boeken van het verhaal van Andrew Morton over de toonbank gegaan. De Engelse uitgever poogt in het Gui- ness Book of Records te komen met het „snelst verkopende boek". Politie gelooft ontkenning moordenaar brussel De 33-jarige Nederlander, die in april heeft bekend twee Belgische meisjes te hebben ontvoerd en vermoord, houdt vol niets te maken te hebben met de moord op een meisje uit het Belgische Brasschaat. De Belgische justitie is geneigd de meubelmaker uit Woensdrecht te geloven omdat bepaalde fei ten niet overeenkomen met zijn eerdere handelen en omdat de man geen enkele reden lijkt te hebben de derde moord te ont kennen. Acties Riagg's van de baan utrecht» Acties in de ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg's) zijn van de baan nu de werkgevers de vakbonden giste ren tegemoet zijn gekomen. De werkgevers lieten weten een aantal door de bonden bekritiseerde CAO-voorstellen in te slik ken of op de lange baan schuiven. Morgen moeten partijen nog wat details regelen en dan kan de CAO voor de 7.000 werkne mers definitief worden getekend. Het akkoord voorziet onder meer in een loonsverhoging van vier procent. Nederlander zit in ESA-experiment den haag De Nederlander Hildo Krop (34) is een van de tien deelnemers aan een omvangrijk ruimtevaartonderzoek van het Europese Ruimtevaart Agentschap (ESA) dat begin september van start gaat. De proefpersonen laten zich zestig dagen opslui ten in een geïsoleerde ruimte, waar zij lichamelijk woren getest en worden geobserveerd door psychologen en sociologen. Het experiment is onderdeel van het Europese opleidingsprogram ma voor astronauten en wordt uitgevoerd in het Duitse Lucht vaart Onderzoeksinstituut in Keulen. De Westeuropese landen hebben nog nooit een bemande vlucht de ruimte in geschoten. De uitkomsten van dit onderzoek moeten daarin verandering brengen. den haag»anp PvdA-onderwijsspecialist T. Ne telenbos sluit zich aan bij dé mening van de actiegroep van jonge leraren, de Nahossers, die ervoor pleiten dat al het extra geld voor onderwijs de komen de jaren aan de aanvangssala rissen wordt besteed. Haar me ning staat haaks op die van haar partijgenoot, staatssecretaris Wallage. Als de kwaliteit van het on derwijs beter moet, heeft verho ging van de salarissen van jonge leraren de hoogste prioriteit. Zij zegt „liefst één knelpunt tegelijk te willen oplossen" en niet een hele serie, zoals staatssecretaris Wallage van plan lijkt. Dan is den haag gpd Vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië mogen tijdelijk in Nederland blijven. Ze krijgen geen verblijfsvergunning, maar een speciaal 'ontheemden-do cument'. Deze tijdelijke maatre gel, die het ministerie van WVC gisteren heeft genomen, treedt in werking op het moment dat noodopvangcentra ter beschik king staan. Dat zal waarschijnlijk op 1 augustus het geval zijn. Het mi nisterie van defensie heeft voor de tijdelijke opvang leegstaande kazernes ter beschikking ge steld. Directe aanleiding voor de regeling is de toestroom van SHOW BIJ PERIDA PERIDA VERKOOPT NU SHOWROOMMODELLEN norirlol .vijfhuizen UGlIUCl HEERLEN |p I: S I G N OI^TERWIJK INFORMATIE,TEL: 02508 - 1 044 Nu wederzijdse irritatie is verminderd den haag gpd Indonesië wil de betrekkin gen met Nederland verste vigen, nu de wederzijdse irritatie rond de afwijzing van de Nederlandse ont wikkelingshulp is vermin derd. Dat heeft de Indone sische minister van buiten landse zaken, Ali Alatas, vanochtend gezegd vlak voor de aankomst van zijn Nederlandse collega Van den Broek op het vliegveld van Jakarta. jakarta anp „Aanvankelijk waren de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië enigszins geschokt na het verbreken van de ontwikke lingsrelatie (in maart, red). Maar beide landen moeten dat feit niet meer als een obstakel zien. Er is nu ruimte voor een volwassener relatie", aldus Ala tas. Het driedaagse bezoek van Van den Broek is bedoeld om de vertrouwensrelatie tussen Nederland en Indonesië te her stellen. Zaterdag zal hij een ge sprek voeren met president Suharto. Net als Suharto enkele maan den geleden wees Alatas na drukkelijk op het belang van de wederzijdse handel. „Nederland komt op de vijfde plaats van de buitenlandse investeerders in Indonesië en er is een bloeiend perspectief voor toekomstige investeringen", zo zei hij. Veel Nederlandse ondernemingen ondervinden de laatste maan den overigens veel moeilijkhe den bij het binnenhalen van Indonesische contracten. Onder Indonesiërs leeft het gevoel dat het nog steeds niet helemaal in Het ministerie van justitie was al in maart 1991 op de hoogte van de gang van zaken bij de Nationale Postcode Loterij. Jus titie accepteerde stilzwijgend een door accountants goedge keurd jaarverslag over 1990. Met deze beweringen reageert het interimbestuur van de lote rij op de kritiek van staatssecre taris Kosto van justitie die dins dag maatregelen eiste om de misstanden bij de Postcode Lo terij aan te pakken. Volgens het loterijbestuur wist de bewindsman ook zes tien maanden geleden al hoe de loterij in elkaar stak. In het jaar- verlag over 1990, dat toen bij Justitie op tafel kwam, stond de regeling uitvoerig beschreven die de vier oprichters van de lo terij dit jaar 1,4 miljoen gulden per persoon oplevert. Justitie nam toen geen maat regelen en ging met het jaarver slag akkoord. „Het is alleen maar aan het onvoorziene suc ces van de loterij te danken dat er zoveel ophef over is", zegt woordvoerster Struveling van de Postcode Loterij. „Ten on- De standaardlach voor de camera's lijkt deze keer gemeend. Minister Alatas van buitenlandse zaken (rechts) wil samen met zijn collega Van den Broek (links) de relatie tussen Nederland en Indonesië verstevigen. FOTO EP A de haak is met Nederland zaken te doen. Alatas vindt dat w trouwen ongegrond. „Onze gering heeft zeer duidelijk maakt dat nu de irritatie is weg genomen de overige betrekkin gen kunnen worden verbeterd We zullen ons best doen het be drijfsleven in beide landen daarvan te overtuigen door te tonen dat er geen reden is voor een afwachtende houding." De Indonesische minister van buitenlandse zaken grijnsde iet wat verontschuldigend toen de brief ter sprake kwam waarmee de Indonesische overheid de ontwikkelingsrelatie met Neder land verbrak. Die was behoorlijk scherp gesteld, met verwijten aan Nederland als „onmenselij ke koloniale onderdrukking" en „overdreven gretigheid om ont wikkelingshulp te gebruiken als intimidatiemiddel". Alatas: „Ik heb altijd geprobeerd die brief positief uit te leggen. Ironisch is wel dat Nederland nooit viel over negatieve termen die vaak zijn gebruikt om onze daden te omschrijven. Maar als ze nu op eens op Nederland worden toe gepast dan vindt men dat niet zo leuk." In Parijs is vandaag overigens de Consultatieve Groep over Indonesië (CGI) onder voorzit terschap van de Wereldbank voor het eerst bijeen. De CGI is de opvolger van de IGGI, de groep landen die sinds eind ja ren zestig de ontwikkelingshulp aan Indonesië coördineerde. De groep donorlanden, onder lei dingvan Nederland, werd opge heven nadat Indonesië de Ne derlandse ontwikkelingshulp af- Overleg met gemeenten en burgemeesters door haar gesignaleerde geva ren van „oneigenlijke beïnvloe ding en manipulatie" van de politieke besluitvorming. Tot die bedreigingen behoren vol gens haar niet alleen fraude en corruptie, maar veel meer nog het „machtsbederf" van politici en ambtenaren. Daaronder ver staat Dales het sluipende proces van „ontbinding, verval en ver vaging van normen" van het bestuurlijk en ambtelijk appa raat. Die ontwikkeling vormt in haar ogen een kiem van fraude en corruptie en daarmee een ernstige bedreiging voor de plaatselijke, provinciale of na tionale democratie. Vooruitlopend op de uit komst van de discussies pleit Dales er alvast voor bestuurders en ambtenaren tijdens hun op leiding veel nadrukkelijker te confronteren met hun ambts- ethiek. De Binnenlandse Veilig heidsdienst heeft enige tijd ge leden aangekondigd een onder zoek te zullen instellen naar corruptie binnen het ambtelijk den haag gpd Minister Dales van binnenland se zaken gaat met gemeenten en burgemeesters en misschien ook met de provincies in debat over de manier waarop de toe nemende corruptie en het „machtsbederf' onder bestuur ders en ambtenaren kan wor den bestreden. Aan deze strikt besloten bij eenkomsten, die direct na het zomerreces beginnen, nemen in elk geval de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) en de Vereniging van Nederlandse Burgemeesters deel. Of ook de overkoepelende organisatie van de provincies (IPO) bij het over leg wordt betrokken, is nog on duidelijk. Het initiatief van Da- les komt op een moment dat Limburgse bestuurders en amb tenaren worden beschuldigd van het aannemen van steek penningen, gratis vakantiereis jes en andere verlokkingen van ondernemers. Met haar actie brengt Dales opnieuw haar ernstige bezorgd heid tot uitdrukking over de namelijk niemand tevreden. „En ik zou wel eens een tevre den iemand willen zien in het onderwijs", vindt Netelenbos. Het kabinet heeft voor 1993 211 miljoen extra beschikbaar voor het onderwijs. In 1996 is dat opgelopen tot bijna 650 mil joen. Netelenbos toont zich zeer verbaasd over recente uitspra ken van Wallage in de media. Haar partijgenoot gaf toen aan zeker geen algemene salarisver hoging voor de jongeren te wil len. Netelenbos: „Bij het eerste convenant met de vakbonden is het extra geld ook al zo versnip perd. Laten we nu eens alles be steden aan het belangrijkste knelpunt: de aanvangssalaris- Tijdelijke opvang volgende maand van start vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië. Vorige maand was er een re cord-aantal van 811 aanvragen om in Nederland .te mogen blij ven. Op dit moment zijn onge veer 6.800 ex-Joegoslaven ver wikkeld in een asielprocedure, van wie er 3.300 gebruik maken van de regeling voor opvang van asielzoekers. Daarnaast zijn er sinds het begin van de onrust in het voormalige Joegoslavië zo'n 3000 vluchtelingen 'an derszins' naar Nederland geko men, aldus het ministerie van WVC. De regeling is uitdrukkelijk bedoeld om tijdelijk verblijf en zonodig opvang te bieden. Ook Joegoslavische vluchtelingen die al in Nederland verblijven, kunnen er gebruik van maken. De ontheemden kunnen even als asielzoekers geen beroep meer doen op de bijstand. Zij kunnen wel aanspraak maken op een vergoeding voor de noodzakelijke kosten van le vensonderhoud. Daarnaast worden ze verzekerd tegen ziek tekosten en wettelijke aanspra kelijkheid. Het ministerie van WVC heeft het Rode Kruis en een aantal gemeenten gevraagd bij de uit voering van de regeling te hel pen. Vandaag overleggen de partijen met elkaar. Amsterdam Saskia Noorman-Den Uyl onthulde gisteren in aanwezigheid van burgemeester Van Thijn van Amsterdam een beeld van haar vader, de in december 1987 overleden PvdA- leider Joop den Uyl. Het beeld, gemaakt door Erwin de Vries, staat in de Den Uyl-zaal van het Amsterdamse stadhuis. foto anp paul vreeker FNV maakt strajkorting ongedaan Minister De Vries van sociale zaken vindt het „onaanvaard baar" als de Voedingsbond FNV stakingsuitkeringen verstrekt aan werklozen die een aange boden baan als niet-passend af wijzen. In antwoord op vragen uit de Kamer schrijft de minister dat hij de bondsuitkering zal aftrek ken van de werkloosheidsuitke ring van de betrokkene. De Voe dingsbond zegt desondanks door te gaan met het zoeken naar mogelijkheden om de uit kering wel te kunnen verstrek- kén. Daarbij wordt gedacht aan een lagere bondscontributie en het verstrekken van de uitkering als charitatieve gift. Het plan van de Voedings bond moet voorkomen dat groepen werklozen tegen hun zin in worden gedwongen werk te accepteren. Directe aanlei ding was de situatie vorig jaar in Stadskanaal (Groningen) waar werklozen werden gedwongen in Zuid-Holland bollen te pel len. Bij weigering van werk dat door het arbeidsbureau en uit kerende instanties als 'passend' wordt beschouwd, kan de werk loze op zijn uitkering worden gekort. De uitkering van de bond moet die korting onge daan maken. Deze bijdrage geldt alleen voor leden van de Voedingsbond. Bovendien moet de ledenvergadering van de bond het pangeboden werk als niet-passend bestempelen. De Vries vindt „het onjuist wan neer andere instanties getroffen sancties door middel van een vergoeding feitelijk ongedaan maken". Politie vindt 32 vervalsingen bij huiszoeking BEILEN/GRONINGEN GPD De politie heeft maandag een 50-jarige kunst schilder en verzamelaar gearresteerd in zijn boer derij in Holthe nabij Beilen (Drenthe), zo is giste ren bekendgemaakt. Bij de daaropvolgende huis zoeking werden 32 schilderijen gevonden en in beslag genomen die vrijwel allemaal waren voor zien van een handtekening van Jan Altink, een van de bekendste leden van het Groningse kun stenaarsgezelschap De Ploeg. De arrestatie had plaats na een verzoek daartoe van het Britse vei linghuis Sotheby's in Amsterdam. Tegelijk met de Holthenaar werd een tweede verdachte gearresteerd. Volgens een politie woordvoerder wordt die echter vermoedelijk nog deze week weer vrijgelaten omdat hij slechts zij delings bij de zaak is betrokken. De Holthenaar wordt verdacht van het op grote schaal vervalsen van schilderijen van Altink. Vorig jaar kwam de man al in het nieuws, toen een paar veilinghuizen besloten ingebrachte Altinks niet te veilen omdat er sterke vermoedens waren dat het om vervalsingen ging. De schilderijen waren door de verdachte aan geboden. Hij heeft echter altijd ontkend iets met de vervalsingen te maken te hebben. Ook nu ont kent hij elke betrokkenheid. Hij beweert de schil derijen uit een nalatenschap van een tante in Schoorl te hebben gekregen. Kunstkenners beweren echter bij hoog en bij laag dat de verdachte al meerdere malen met val se Altinks op de proppen is gekomen, die hij zelf heeft geschilderd. Ook zijn eigen werk zou opval lende overeenkomsten met het werk van Ploegle den vertonen. Een expert van Sotheby's heeft gisteren twee van de in beslag genomen schilderijen herkend als doeken die vorig jaar ter veiling werden aan geboden. Volgens de Amsterdamse officier van justitie mr. A. Broek is de aanhouding van de verdachte voorlopig de afsluiting van een gerechtelijk voor onderzoek dat vorig jaar is begonnen. rechte wordt de indruk gewekt dat het een stelletje zakkenvul lers is." Een woordvoerder van de staatssecretaris erkent dat het jaarverslag is goedgekeurd, maar dat in 1990 nog geen spra ke was van het miljoenensucces van dit jaar. De hoge onkosten vergoedingen voor de beden kers, die de staatssecretaris ver werpt, zijn van dit jaar. De lote rij had bovendien nog geen be langen in De Krant op Zondag. Ook dat acht de staatssecretaris in strijd met de wet. Advies: Groente uit tuinen rond Cindu niet eten amsterdam anp Groente uit tuinen in de omge ving van de chemische fabriek Cindu in Uithoorn kan voorlo pig beter niet worden gegeten. Dit advies heeft de Noordhol landse inspectie Volksgezond heid en Milieuhygiëne gisteren laten uitgaan, in afwachting van de resultaten van een bodem onderzoek. Bii Cindu explodeerde vorige week woensdag een tank, waar door een felle brand ontstond. De bodem en gewassen rond de fabriek worden vooral onder zocht op verontreiniging door de uitstoot van stoffen door de explosies en de van de brand af komstige rookgassen. De ramp eiste het leven van drie leden van de bedrijfsbrand weer van Cindu. Volgens de di rectie waren menselijke fouten de oorzaak van de explosies en de brand. Tikfoutje kost lottodeelnemer 700.000 gulden den haag»cpd Als gevolg van een tikfout heeft een man, wiens naam en adres de Nationale Sporttotalisator niet wil bekendmaken, deze week zeven ton misgelopen bij de lotto. Hij had in lotto 28 van afgelopen zondag als enige vijf balletjes goed geraden èn het reservegetal. Niemand had er zes goed. Dus had de man zo meldde althans de krant afgelo pen maandag de hoofdprijs: 770.000 gulden. Op woensdag bleek de prijs 'slechts' een klei ne 70.000 gulden te bedragen. Altijd nog een fors jaarinkomen, maar niet zo'n weelde als 770.000. Het persbureau ANP bleek een tilcfout te hebben gemaakt en rectificeerde dit enkele da gen later. De man heeft zich in middels gemeld. Hij zal voorals nog, aldus de sporttotalisator, geen juridische stappen onder nemen. Volgens de sporttotalisator zijn de winnende cijfers en prij zen maandag correct doorgege ven aan het ANP. Woordvoerder Walter Watson van de sportto talisator denkt dan ook niet dat de winnaar het geld kan opei sen. „Wij hebben correct ge handeld." Delft Instruments koopt vervolging af met 5,5 miljoen De Nederlandse handelsonder neming Delft Instruments heeft voor 3,3 miljoen dollar (onge veer 5,5 miljoen gulden) straf vervolging door justitie in de Verenigde Staten afgekocht. De schikking is het resultaat van gesprekken tussen Delft Instru ments, de Nederlandse regering en de Amerikaanse ministeries van justitie, buitenlandse zaken en handel. De schikking betekent het einde van de Amerikaanse boy cot tegen de Nederlandse on derneming. Ook lijkt de vervol ging van vier medewerkers van een Belgische dochteronderder- neming niet langer aan de orde. De vier dreigden te worden be recht, omdat Delft Instruments kort voor de Golfoorlog via Bel gië drie zogenoemde warmte- beeldcamera's had geëxpor teerd naar Irak en Jordanië. Ondanks de afkoopsom van 3,3 miljoen dollar krijgen de de- IriiMi.'bedrijven van Delft In- stuments een jaar lang geen nieuwe exportvergunningen van de Verenigde Staten. Delft Instruments heeft in 1991 vijftig miljoen gulden verlies geleden als gevolg van de Amerikaanse sanctie*.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3