DASA: buigen of barsten Duitse militairen trekken de wereld in Bush heeft Amerikaanse vrouwen wakker geschud Feiten &Meningen DONDERDAG 16 JUL11992 2 WIM STEVENHAGEN fAAMTAL WOMlUClZöEmiPÉM STUfqT SCtMK8A£EU0< Haagse concessies over Fokker-deal zitten er niet in Bij Deutsche Aerospace (DASA) waren na het gereedko men van het voorlopig koopcontract met Fokker de champagneflessen al ontkurkt. Weliswaar waren nog geen handtekeningen onder het stuk geplaatst, maar de Duitsers zagen het document als eindresultaat van de onderhandelingen. Bovendien had het Fokker-manage- ment het contract ter goedkeuring aangeboden aan het Haagse ministerie van economische zaken. Fokker en DASA waren er dus uit. De Nederlandse overheid blijkt echter niet met de gemaakte afspraken te kunnen leven. De overname van Fokker door DASA is daarmee uiterst onzeker geworden. SCHIPHOtBILL MEYER Van de Duitsers wordt nu ge vraagd opnieuw over het con tract te onderhandelen. Deze keer niet met Fokker, maar met de Nederlandse overheid. Want minister Andriessen eist niet zo maar de aanpassing van wat punten en komma's, hij wil we zenlijke veranderingen in het contract aanbrengen. Dat ver eist van de Duitsers een enorme psychologische stap. Zij willen, net als de raad van bestuur van Fokker, na vier maanden praten nu eindelijk aan de slag. Dat Fokker, na het uitlekken van de tekst van het contract en de daarop volgende storm van kritiek, er het etiket 'discussie stuk' op plakt, is niet helemaal eerlijk. Het was immers het maximaal haalbare dat be stuursvoorzitter Nederkoom er uit had weten te slepen. Maar dat 'maximaal haalbare' is niet genoeg voor het kabinet, niet voor de vakbonden, niet voor het Fokker-personeel en, last but not least, het is ook niet ge noeg voor Frans Swarttouw. De gesprekken zijn daardoor in een uiterst precaire fase beland. Een dubbeltje op zijn kant, heet het in Den Haag. DASA-topman Schrempp komt maandag zelf naar de residentie om met mi nister Andriessen te praten. Het zal erom spannen. De overheid wil niet alleen haar eigen belang zoals de verkoop van haar aandelenpakket en de toekomst van de ontwikkelingsgelden beter geregeld zien. De Staat wil vooral garanties voor het be houd van Fokker als een van de speerpunten van de Nederland se industrie. De overheid is groot voorstan der van samenwerking tussen DASA en Fokker, maar niet ten koste van alles. Zo ontbreekt in het contract de garantie dat de eindlijnen van de vliegtuigpro- duktie in Nederland blijven. DASA wil de plaats van assem blage en de toekomstige werk verdeling afhankelijk stellen van de economische omstandighe den van dat moment. Een niet geheel onterechte eis. Als iets elders goedkoper kan gebeuren, moet je dat doen. Het is in het bedrijfsleven bovendien onge bruikelijk om garanties te geven over periodes van tien tot vijf tien jaar. Een onderneming moet flexibel op veranderingen kunnen inspelen, zo redeneren Nederkoorn en Schrempp. Dat geldt zeker voor een conjunc tuurgevoelig bedrijf als Fokker. Wel kan het de raad van bestuur van Fokker kwalijk worden ge nomen dat zij iedere vorm van zeggenschap uit handen geeft. Daarmee levert Nederkoorn Fokker volledig uit aan DASA. Volgens het contract bepalen straks de Duitsers of de econo mische omstandigheden al dan niet zijn gewijzigd. Ruimte voor discussie is er dan niet. Het Ne derlandse management wordt volledig onderworpen aan de door Duitsers gedomineerde raad van toezicht. Letterlijk staat in het contract dat de di rectie ieder besluit van deze raad van toezicht moet uitvoe ren. En alle belangrijke eigen besluiten moet de directie ter goedkeuring aan de raad van toezicht voorleggen. Nederkoom heeft zich nog pro beren in te dekken door voor belangrijke beslissingen 'gekwa lificeerde' meerderheden te be dingen (dat wil zeggen meer dan een gewone meerderheid van 51 procent). Maar voor bij voorbeeld overplaatsing van de eindlijn naar Duitsland is zo'n gekwalificeerde meerderheid niet vereist, althans niet als de raad van toezicht kan aantonen dat de economische omstandig heden daartoe nopen. Bovendien wijzen de vijf DASA- leden in de raad van toezicht drie van de andere vier leden aan. De negende zetel is als troostprijs voor de Nederlandse overheid bedoeld. Die mag in mil voor die ene zetel zelfs nog meer krediet verlenen dan nu al het geval is. Met een gekwalifi ceerde meerderheid mogen de Duitsers zelfs de overeenkomst met Fokker veranderen, waar mee ze alle andere afspraken op losse schroeven kunnen zetten. Deze afhankelijke positie baart Den Haag de meeste zorgen. Als DASA-topman Schrempp voet bij stuk houdt, dreigt net kabinet de zaak af te blazen, zo liet premier Lubbers eerder de ze week weten. Fokker-topman Nederkoom liikt daarmee tijde lijk buitenspel gezet. De volgen de en hoogstwaarschijnlijk laatste zet is aan de Duitsers. Verdere compromissen van overheidszijde lijken uitgeslo ten. Het wordt maandag dus buigen of barsten. Als de deal niet doorgaat, moet de overheid vrijwel meteen met extra kre dieten over de brug komen om Fokker in staat te stellen de Fokker 70 te ontwikkelen. De Nederlandse vliegtuigbouwer moet dan als de bliksem op zoek naar een nieuwe partner om de Fokker 130 op tijd op de markt te brengen. En gegadig den daarvoor staan niet in de rij. NEW VORK HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Amerika's vrouwelijke politici kunnen George Bush en Claren ce Thomas dankbaar zijn. Niet vanwege hun vrouwvriendelijk heid. Maar het anti-abortusbe- leid van de president en de om streden hoorzittingen rond de benoeming van Thomas tot op perrechter lijken de Amerikaan se vrouwen plots politiek te hebben wakkergeschud. Vrouwelijke kandidaten spelen een grotere rol in de verkie zingsstrijd dan ooit tevoren. Het werd ook tijd. De Amerikaanse Senaat telt onder zijn honderd leden slechts twee vrouwen, ter wijl van de 435 leden van het Huis van Afgevaardigden er slechts 28 vrouw zijn. De Vere nigde Staten hebben verder maar drie vrouwelijke gouver neurs (van de vijftig). Daarin kan dit jaar echter verandering komen. Meer vrouwen dan ooit hebben zich kandidaat gesteld voor po litieke functies. In de strijd om de Senaatszetels doen in no vember twintig vrouwen mee, in die voor het Huis 157. Af gaand op de opiniepeilingen maakt een groot deel van die vrouwelijke kandidaten een goede kans om ook gekozen te worden. Het aantal vrouwen in het Congres zou daardoor mini maal kunnen worden verdub beld. Het is vooral de abortuskwestie die de Amerikaanse politica's lijkt te motiveren. Tijdens de Democratische Conventie, hier in New York, vindt de ene 'Pro Chpice'-manifestatie na de an dere plaats. De vrouwen zijn "Voor Keuze', waarmee zij zich verzetten tegen de regering- Bush. Die besstrijd namelijk een wet die vrouwen het recht geeft zelf over abortus te beslissen. Toen dinsdag het Democrati sche partijprogramma werd be sproken, was de Newvorkse Madison Square Garden gevuld met duizenden borden met de tekst 'Pro Choice, pro Clinton'. Clinton is dé kandidaat van de vrouwenbeweging, omdat hij het heeft aangedurfd voor vrije abortus te pleiten. Dat hij geen vrouwelijke kandidaat voor het Betogers duwen Bill Clinton geaborteerde foetus in de hand vice-presidentschap heeft geko zen, wordt hem dan al gauw vergeven. Tijdens een wandeling door New York kreeg Clinton dinsdag van anti-abortusdemonstranten plotseling een geaborteerde foe tus in de handen gestopt. Clin ton laat echter niet na erop te hameren dat hij niet voor abor tus is, maar voor een vrije keu ze. De presidentskandidaat laat bovendien geen gelegenheid onbenut voor pleidooien voor meer rechten voor vrouwen in de VS. Hij koketteert ermee dat hij de zoon is van een alleenstaande moeder en echtgenoot van een werkende vrouw. Maar diezelf de werkende vrouw, Hillary, heeft wenkbrauwen doen fron sen omdat zij haar eigenzinnige politieke opvattingen temperde om de kansen van haar man geen schade te berokkenen, en naar eigen naam waaronder ze als advocaat werkte inruil de voor die van Clinton. Toch wordt Hillary Clinton mo menteel gezien als een boeg beeld voor de Amerikaanse vrouwenbeweging. En dat ter wijl het programma van de De mocraten toch ook bol staat van de 'familiewaarden', die niet al tijd sporen met die van de vrou wenbeweging. Maar voor de Democratische vrouwen is dat nog altijd beter dan Bush. Een niet gering aantal van de (Democratische) vrouwelijke kandidaten geeft zelfs toe zich alleen kandidaat te hebben ge steld uit woede over het abor tusstandpunt van Bush. Maar ook vernederende manier waar op Anita Hill door Republikein se politici werd ondervraagd, nadat zij had verklaard dat rechter Thomas haar ooit seksueel had lastiggevallen, heeft bijgedragen aan vrouwe lijke kandidaatstellingen. „Dit wordt een kritiek jaar voor de vrijheid van vrouwen in de VS", zegt Carol Moseley-Brown, de zwarte vrouw die met grote overmacht de Democratische kandidatuur voor de Senaatsze tel van de staat Illinois in de wacht sleepte. „Het nieuwe is dat vrouwen niet meereen rol spelen als supporter van ande ren, maar namens zichzelf', zegt ook Harriet Woods van de De Democraten zetten zich in voor vrije abortus, maar ook de Amerikaanse tegenstanders van vruchtafdrijving laten zich horen. Ter gelegenheid van de Democratische Conventie gingen ze deze week in New York de straat op. foto afp onpartijdige vrouwenorganisa tie NAWP. Vrouwenorganisaties hebben vijf miljoen dollar op tafel ge legd om speciaal de campagnes van vrouwelijke kandidaten te steunen. Nu voor het eerst de koude-oorlogpraat in de verkie- van de macht, zingsstrijd heeft plaatsgemaakt Al blijft hun positie in het voor de huis-en-haardproble- men van de gewone Amerikaan, machtscentrum beperkt, want ook straks zal hooguit eenvijfde denken de vrouwen een grotere van de Amerikaanse volksverte- kans dan ooit te maken om genwoordigers vrouw zijn, is door te dringen tot het centrum een vrouwelijke president nog toekomstmuziek en moet nog worden afgewacht of Clinton met zijn 'Pro-Choice'-campag- ne voldoende stemmen zal we ten te halen. De Democraten hebben wel vast het goede voorbeeld gegeven: de helft van Pagina buitenland: Clinton profiteert van teruggang Perot. BERLUN HANS HOOGENDUK Het Duitse marineschip Niedersachsen ligt al een tijdje klaar om naar de Adriatische Zee te vertrekken. Voor alsnog kan het echter thuis blijven. De Duitse regering heeft besloten de onderzeebootjager Beieren te sturen. CORRESPONDENT Duits vlagvertoon voor de Dalmatische kust. Dat is de nieuwe lijn van het verse ministeriële duo Klaus Kinkel (buiten landse zaken) en Volker Riihe (defensie). De onderzeebootjager 'Beieren' stoomt al op en drie Duitse verkenningsvliegtui gen van het type Bréguet-Atlantic wor den gereed gemaakt om samen met an dere eenheden van de NAVO en de Westeuropese Unie het scheepsverkeer in de Adriatische Zee te controleren. Vandaag is een internationaal vlootver- band met patrouilles begonnen. Gisteren besloot het Duitse kabinet daaraan mee te doen. De oppositionele SPD legt zich er mor rend bij neer. Morrend, omdat de soci aal-democraten menen dat hier sprake is van de uitholling van de grondwet, waar in staat dat Duitse troepen alleen mogen worden ingezet in NAVO-verband en ter bescherming van de eigen grenzen. Aan de andere kant realiseren ze zich dat het herenigde Duitsland kleur moet beken nen en internationaal een grotere rol dient te spelen. Al eerder was de opposi tie akkoord gegaan met Duitse deelname aan de luchtbrug naar Sarajevo, omdat dit een vreedzame missie is. Moeilijker ligt het bij de vandaag begon nen marine-actie. Volgens SPD-woord- voerder Karsten Voigt probeert de rege ring „door middel van een politiek van voldongen feiten de tot nu toe beperkte inzet van de strijdkrachten uit te brei den". De sociaal-democraten dreigen met een klacht voor het Bundesverfass- ungsgericht, dat toeziet op de naleving van de grondwet. Na veel aarzelen zijn ze wel bereid met een grondwetswijzi ging akkoord te gaan. Dan kunnen Duit se strijdkrachten deelnemen aan vreed zame acties in VN-verband. Maar Duitse wapens zullen nergens ter wereld spre ken, aldus de SPD. De regeringspartijen CDU-CSU en FDP denken daar anders over. FDP-minister Klaus Kinkel, nog maar net op buiten landse zaken, maar nu al minstens zo ijverig als zijn voorganger Hans-Dietrich Genscher, vindt dat de Duitsers ook 'de in het VN-handvest voorziene militaiie bijdrage moeten leveren'. „Want", zo zei Kinkel, „op den duur zal het niet genoeg zijn dat wij met ons chequeboek klaar staan, terwijl anderen hun soldaten stu- Zijn christendemocratische collega op defensie, Volker Rühe, denkt er net zo over. Hij schrikt er niet voor terug de op positie verder uit te dagen. Zeker als op een gegeven ogenblik een dramatische appèl van de Veiligheidsraad op de Duit se regeringstafel belandt waarin om bij stand wordt gevraagd. Zo'n verzoek zou prima geschikt zijn om de Duitse publie ke opinie duidelijk te maken hoe ge wenst het internationale engagement van de Duitsers is. De druk op de SPD om dan met een verdergaande grond wetswijziging akkoord te gaan, zou enorm worden. Met Kinkel en Rühe beleeft Duitsland meer dan een generatiewisseling op twee van de belangrijkste departemen ten. Hun voorgangers Genscner en Stol- tenberg waren gepokt en gemazeld in het afhouden van de boot. Elke keer als het ergens ter wereld brandde en van de bondgenoten de kreet kwam 'Germans to the front', verstopten ze zich achter de Duitse deling. Wij hebben niet de volle soevereiniteit over ons land en we moe ten rekening houden met de broeders en zusters in de DDR, klonk het steevast. Daarna werd een dikke cheque uitge schreven, waarmee het slechte geweten werd afgekocht. Nu is het land echter weer één, en Gen scher zag terecht in dat zijn tientallen ja ren gevoerde beleid van pappen en nathouden uit de tijd was. Hij hield en kele maanden geleden de eer aan zich zelf en trad af. Stoltenberg was al langer onhoudbaar, maar er was een illegale wapentransactie van zijn ondergeschik ten voor nodig om hem te laten struike len. Rühe en Kinkel speelden in de tijd van de Duitse deling een rol op het tweede plan en zijn dus nog niet vastgeroest in verouderde denkpatronen. Fris van de lever willen zij hun Duitsland internatio naal de rol laten vervullen, die het vol gens velen toekomt. En als het op echt militair geweld aankomt, als met andere woorden Duitse militairen buiten de grenzen hun wapens echt moeten ge bruiken? Dan staat Duitsland een internt confrontatie te wachten waarbij vergele ken de demonstraties uit de jaren tachtig tegen het kruisrakettenbesluit van de NAVO kinderspel waren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2